Lassan végig is számolhatnád ezt egy konkrét példán, hogy lássuk, miért is nem éri meg, szerinted....mert a számokat jobban értik a népek. Légyszi, csak az én kedvemért, ne haljak meg tudatlanul.
A mérés kiépítése kehetősket ad a helyben fogyasztás/vételezés monitorozására is. Mondjuk itt éppen KÉT külön mérő is van a fűtő klímák elkülönített követése érdekében. (második kép)
Akkor az a rendszer >> a szóban forgó célra nem alkalmas... az adott kiépítésben.
---- A "nem akarok betáplálni" >> ZERO VisszWatt üzemmód MINDEN engedélyezett=szolgáltatói listás inverteren létezik. ----
DE KELL hozzá a fázisokra a "mért fővezetéken" egy kétirányú árammérő bekötése az inverterbe. hogy Az árammérés alapján >> TUDJA az inverter mi a helyzet éppen.
1. Tuti NEM jó ötlet AZT hűteni. Amit a lakott tér drága pénzen VÁSÁROLT melege fűtött fel !!! pl. - a fűtés és/vagy - az elektromos cuccok hője Ezt mondja a józan paraszti ész (is) :-)
2. ELTÉRŐ HŐMÉRSÉKLETEN tartott terek közé a hidegebben tartott oldalán minél jobban HŐSZIGETELT!!! fal kell. Éppen azért, hogy: lehetőleg NEEEE fűtsék/egymást... fölöslegesen. Ezt mondja a józan paraszti ész (is) :-)
----------------
Teljesen másik műsor az, amikor a hő OTT keletkezik AHOL az éppen FÖLÖSLEGES oda. Mint pl. az említett kamrába rakott hűtőláda esetén és/vagy a kamra ablakon besütő és/vagy vagy a kamra falát melegítő déli Nap miatt.
Az ilyen meleg két módon távolítható el a fűtési idényben.
1. Kiengedjük a szabadba pl. szellőztetéssel és kész. Ez az "ingyen" >> meleg eldobása/elpazarlása.
2. Hasznosítjuk a fűtött térben, melegvízben, stb. Ez az "ingyen" meleg >> használata energia takarékosságra. FELTÉVE persze, hogy GAZDASÁGOS az "ingyen" meleg hasznosítási eljárása !!!
***********
Avagy, Többrétegű a probléma, árnyaltabb gondokodást kíván.
Egy rendesen szigetelt házból nagyon kevés hő távozik a falakon keresztül. Főleg egy kamrából, aminek csak egy kis ablaka van, így az sem rontja jelentősen a hőszigetelést.
Ez a helyiség akkor is fel fog melegedni a szobahőmérséklet közelébe, ha 5 centi szigetelést ráraksz a válaszfalakra is.
(Egy utólagosan szigetelt régi épület esetében ez ráadásul nem is reális, hiszen nem emeled meg a padlószintet csak a kamrában, és a falra sem tudsz csak úgy felrakni 5 centi szigetelést anélkül, hogy vagy a konyhabútort, vagy a kamrapolcot át ne kelljen alakítani.)
Ezen kívül a kamrát még fűtheti is pl. egy hűtőláda.
Tehát igen sok olyan ház van, ahol a kamra egy logikus választás a hőszivattyús bojler elhelyezésére. (Bár ha nagyon meg akarjuk ezt akadályozni, akkor meg lehet.)
Ez inkább napelem topic téma, ezért csupán néhány rövid megjegyzés:
Akku semennyire nem éri meg, ha szaldóban vagy, hiszen akkor ott az ingyenes és végtelen kapacitású akku a szolgáltató hálózatában. Ha viszont már nem szaldóban vagy, akkor már kb. kötelező, hiszen akku nélkül felváltva értékesíted 5 forintért a termelésedet, majd pár óra múlva visszavásárlod 40 forintért. Ez egész évre vonatkozik, nem a három legfelhősebb napra.
A hozzászólásomban említettem a túlnapelemezést is. A mai napelem árak mellett megéri a fűtési szezon termelési igényéig túlnapelemezni a rendszert, mert ezen 5 hónap alatt is meg tud térülni a napelem (természetesen akkor, ha nem kell hozzá új inverter, ...). Ilyen körülmények között pedig télen is fel tudod tölteni az akkut.
Természetesen ilyenkor is lesznek olyan időszakok, amikor több felhős nap követi egymást, és lemerül az akku. Ezzel szerintem együtt kell élni, nem ezekre az extrém (évente csak 2-3 alkalommal előforduló) igényekre kell méretezni a rendszert, mert akkor tuti nem térül meg. (Ezeket az időszakokat át kell vészelni pl. úgy, hogy a kandallóba gyújtunk be.)
Vicces kifizetni ennyi időre előre a villanyszámlát, amikor azt nem lehet tudni, mi lesz jövőre."
Cserébe NEM változik az áramod ára a 25 év alatt :-)
"Pláne úgy, hogy az akkuból nem te garázdálkodsz, hanem a szolgáltató. Az határozza meg, menyit, mikor vesz ki belőle."
He ?! Semmi köze hozzá, nem vételez belőle semmit...
"A mostani időjárási helyzetben hetekig vételezel áramot, az ugye fizetős..."
Azért a Nap most is termelget... egy kicsit. De valóban a 3 napos akkupakk esetén kell vételezni a szolgáltatól IS BŐVEN. Ha összejön egy ilyen 2 hetes sötét időszak.
Igen, ez fizetős, de az év zöme 80-85%-a nem lesz fizetős :-) Csak az önköltségi árad játszik, fixen áremelés nélkül.
"Mire hasznot hozna, minden évben Balira, Bahamákra, stb. mehetnék a különbségéből, amit nem dobok ki rá előre."
?!!!! Miért is fizetnéd ki előre a teljes árat ? 20% önerővel simán lizingeled és kész
Nem véletlenül számoltam bele az önköltségi árba a FINANSZÍROZÁST IS!!!
Úgyhogy mehetsz ... Balira is :-) Csak közben olcsóbban lesz áramod, mintha mindet vennéd >> több Balira futja...
A 15kW x 3nap x 24óra >> az kWh lesz, ami energia mennyiség >> akkupakk méret mégpedig 15x3x24=1080 kWh
Mondjuk a napi 15x24=360 kWh energia igény az elég combos...
-----
1 kWh akku kapacitás úgy 80 eFt lehet ekkora pakkban manapság.
HA az év során összejön mondjuk 160 teljes ciklus átlagban és 25 évig működik >> 4000 ciklus. Akkor az már baráti árat ad >> 80000/160/25=20 Ft/kWh csak :-(
Minden más hozzá tartozó cuccal és az üzemeltetéssel, finanszírozással, 20% veszteséggel együtt is. Kijöhet akár 40 Ft/kWh alá is az akkuban tárolt áram.
Mellé rakva a 10-15 Ft/kW-os napáramot >> 50-55-60 Ft/kWh adódik.
Ami nem olyan szörnyen sok, sőt versenyképes :-) Szerintem.
He ? 15 kW ?!!! 3 napig az tényleg sok... kWh energia
Szóval, Nem az van inkább, hogy: "3 nap fogyasztása 15 kWh" volt
----- Jó lenne nem keverni....
1. Az ENERGIA fogyasztás/fogyás, termelés, tárolás, átmozgatás MENNYISÉGE !!!! az >> kWh (kiloWattóra=kiloWatthour) !!!! illetve Wh (Wattóra=Watthour) Vagy az SI renszerben J (Joule) kJ (kiloJoule) MJ (MegaJoule) >> 3,6 MJ=1 kWh az átváltás vagy 3600 J=1 Wh
2. Az ENERGIA fogyasztás/fogyás, termelés, ki/be_tárolás, mozgatás SEBESSÉGE !!!! (tempója) az >> kW (kiloWatt) !!!! illetve Wh (Watt)
Fűtési idényben a lakásból a kamrába bejutott drágán előállított meleget - kiengedni az ablakon ?!!! át az űrbe vagy - kiszedni a hőszipkával és a melegvízbe tolni
Azért a bugyutaságnak is van határa... !
-----------
Inkább a válaszfalat hőszigetelem 5 cm olcsó hungarocell habbal :-) A kamrában .... minden falat (padlót/plafont) aminek fűtött tér a másik oldala. Sőt akár a a kamraajtót is ésszerű körbe tömíteni+höszigetelni...
és Akkor máris kevésbé melegszik fel a kamra és ha mégis >> hűteni kell/akarom a kamrát >> ablaknyitás, hőszipka. Akkor sem hűti vissza a lakóteret annyira a válaszfalon, padlón, plafonon, ajtón át a kamra hűtése.
Érdemes átnézni a napelem topicba, ott most pont erről a téli termelésről, túlnapelemezésről és az akkus tárolásról folyik a vita.
Nem akarom elvinni a fórum témáját, ezért csak röviden:
A napelemek nagyon olcsók lettek, így akkor is elég gyorsan megtérülnek, ha csak a fűtési idény 5 hónapjában tudjuk elhasználni a termelésüket. Ezért érdemes egy rendszert a maximumig túlnapelemezni. (Ez igaz még a rezsicsökkentett árak mellett is, de persze H vagy B tarifával számolva már nem annyira vidám a megtérülés.)
Itt egy kalkulátor: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html) Ezzel megnézheted egy adott rendszer termelését a különböző hónapokban, és így láthatod, mennyire tudod kitermelni a hőszivattyú energiaigényét a fűtési idény hónapjaiban. (Az más kérdés, hogy H tarifa mellett nem biztos, hogy megéri.)
Akkuból meg annyit érdemes venni, ami 2-3 felhős nap áthidalására elég. Ezzel már kb. a felhasználás 90-95%-át le tudod fedni napárammal, és csak a maradék 5%, amikor lemerül az akku és nem tud feltöltődni a több napos felhős időszak miatt. Erre a maradék 5%-ra lőni viszont anyagilag nagyon nem éri meg.
Szerintem a jó megoldás, ha a hőszigetelő burkon belül található kamrába rakjuk a hőszivattyús bojlert. (Persze csak akkor, ha elég nagy hozzá, mert ezeknek a bojlereknek kell a légköbméter.)
A kamra esetén előnyös, ha a lakótérnél hidegebb egy kicsivel. Ezt elérheted úgy is, hogy résnyire nyitott ablakkal kiengeded a válaszfalakon át beszivárgó meleget, vagy úgy is, hogy egy hőszivattyús bojlerrel belepakolod a HMV-be.
Most van ez az otthonfelújítási pályázat, most utánadobnak az embernek 3 milliót (+3 millió kamatmentes hitel és 1 millió önerő mellett) Azt próbálnám értelmesen kihasználni és nem baromságra elherdálni.
Az, hogy mennyiből fűtöttük ki a házat, az tény. A hőszigetelésre és nyílászárócserére is elment sok-sok millió, ami tudom, soha nem térül meg (legfeljebb eladáskor vagy nekünk vagy a gyerekeknek az eladási árban), de a komfortérzet miatt fontos. A napelemet azért kérdezem, mert ki tudja, meddig tart a rezsicsökkentés még, valamint hogy legyen távlati elképzelés.
És igen, szerintem fontos, hogy lehessen kérdezni. Engem nem zavar, hogy hülyének néznek, ha megkapom a válaszokat. A részletes válaszok, pl. hogy melyik fűtés milyen költséggel jár, az már ismert volt komkel.hu -ról.