Keresés

Részletes keresés

Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1440
vsz neked a történelmi tapasztalatok alapján ez a véleményed. nekik ilyen jellegű még nincs (mármint hogy az intolerancia miatt területet vesztenek), nekünk meg van.
Előzmény: Etheow (1438)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1439

"Magyar gyerek nem fog szlovák identitásúvá válni szlovák nemzetiségi kollégiumban."

 

Ezt tapasztalatból mondod? Hogy tudtál belebújni mások bőrébe? Vagy amit te nem tudsz elképzelni, az nincs is?:))

 

"mitől nőtt a szlovákság identitásvállalása, ha nem attól, hogy a társadalom toleránsabbá vált. "

 

Hát, ezt nem te, meg nem én fogjuk megmagyarázni, mivel én bevallottan nem értek ehhez, te meg ránézésre.:))

 

A hazai szlováksággal szemben a 90-es évek előtt sem volt intoleráns senki, úgyhogy valószínűtlen, hogy a tolerancia változása miatt vallották magukat többen szlováknak. 

 

De mind1, hogy hogyan van. Te itt fáradhattalanul a szlovák és magyar társadalom közötti minőségi különbséget igyexel kimutatni, hogy "bezzeg nálunk, ezzel szemben a szlovákoknál". Ez egyrészt mosolyt fakaszt bennem, másrészt meg azt akarom, hogy megnyugodj, ezért csak annyit írok: neked van igazad, a magyarok sokkal jobbak mindenben a szlovákoknál.

 

Csak azt nem tudom, hogy a magyaroknak a szlovákokkal szembeni magasabbrendűségük miért nem nyilvánul meg semmi lényegesben? Mert úgy veszem észre, hogy azért a magyarok is csak elpatkolnak 70-80 év után ahogy a szlovákok is, tehát mire is megyünk azzal a magasabbrendűséggel?:))  

 

"Vannak, akik még saját testvéreikkel sem képesek együttérezni, nemhogy nemzettársaikkal."

 

Megfordítva: van, aki bármely emberrel képes együttérezni, tekintet nélkül annak nemzetiségére, vallására, bőrszínére, stb.

 

Éppen ezért, készülj fel, ha te, a magyar, meg 1 másik ember, pl. 1 román fogtok kapaszkodni 1 sziklafalon, és én csak az egyikőtöket menthetem meg, akkor a választásom motivációja nem az lesz, hogy te magyarul kérsz segítséget. És tudod miért? Mert a román ember pont annyit ér, mint a magyar. Szal tőlem ne számítsál többletjogokra nemzetiségi alapon akkor sem, ha az életed múlik rajta. Elbeszélgethetünk a közös nyelvünkön, az iskolában tanított közös történelmen is poénkodhatunk, de nem élvezel előnyt nálam azért, mert te ebbe a nemzetbe születtél.:))   

 

  

 

 

Előzmény: repkény (1426)
Etheow Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1438
"a magyar szélsőjobbot"

Nekem ezzel a besorolással van egy kis problémám. Ki tartozik ide?

"Szlovákia déli pereme = Észak Magyarország. Ezen nem kell megsértődni."

Szvsz ezért a mondatért sokan téged is szélsőjobbosnak tartanának.

"Megértem a szlovákokat"

Nekem ez ebben a tekintetben igen nehezemre esik. Ha belegondolok, hogyan érezném magam fordított helyzetben (egy békediktátum következtében az ölünkbe pottyanna félmillió szlovák és jelentős, egybefüggő, szlovákok által lakott terület Magyarország északi részén), először is elgondolkodnék azon, hogy igazságos-e ez a szituáció, majd (ha már így alakult) legalább korrekt viszonyra törekednék a két nép között, és nem éreztetném velük lépten nyomon, hogy ez bizony a magyarok hazája és ők csak megtűrt idegenek.
Előzmény: FriendlyFire (1436)
Fatboy Slim Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1437

azt hogyan bírtad összehozni, hogy én vagyok a magyar szélsőjobb?

mondottam volt egy másik topikon, navracsicsot idéztem:

"egy konzervatív gondolkodású, magyar hagyományokat ápoló, nemzeti gondolkodású emberke vagyok".

szerinted ez szélsőjobb?

Előzmény: FriendlyFire (1430)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1436
ja, én a "területet a békéért" elv mellett állok. De a magyar szélsőjobbot utálom, mert nekik ez kevés lenne. Őket nem a szlovákiai magyarok nyelvhasználata érdekli, nekik az csak ürügy. Megértem a szlovákokat, hogy önként nem mondanak le egy cm2-ről sem (még magyar hivatalos nyelv bevezetésének formájában sem), de nem hiszem, hogy demokratikus körülmények között az EU-ban sokáig tartható ez az álláspont. Szlovákia déli pereme = Észak Magyarország. Ezen nem kell megsértődni.
Előzmény: Etheow (1435)
Etheow Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1435
Itt nem az egyes emberekről van szó, hanem a szlovákés magyar társadalomról, illetve politikáról.

"Mo-n ezreléknyi a kisebbség, Szlovákiában meg jelentős (országosan 11%, Szlovákia déli peremén meg van ahol 80%+"

Persze. Ezért nevetséges pl. az, hogy Szlovákia a szlovákok nemzetállamaként definiálja magát, és a magyar nem államnyelv. Mi lenne ha felfognák és elfogadnák végre, hogy minden 10. állampolgáruk magyar, és az is akar maradni?
Előzmény: FriendlyFire (1431)
nekemj Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1434
Nagyfokú tévedés, hogy feltételezi egymást a kettő. A szlovák szélsőjobbnak nincsen szüksége a magyar szélsőjobbra és fordítva is el lennének.
De ha van rá elfogatható érved, akkor légyszi add elő.
Előzmény: FriendlyFire (1430)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1433

nemzeti kisebbségről. A romák etnikai kisebbség.

Nyelvi kérdésről van szó. Első blikkre nem derül ki, hogy valaki szlovák vagy magyar anyanyelvű.

Előzmény: nekemj (1432)
nekemj Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1432
Kérdés milyen kisebbségről beszélsz, azért tedd hozzá, mert a roma kisebbség már eléri a 10%-ot.
Előzmény: FriendlyFire (1431)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1431

Nem hiszem, hogy a magyar bunkó normálisabb, mint a szlovák bunkó.

Mo-n ezreléknyi a kisebbség, Szlovákiában meg jelentős (országosan 11%, Szlovákia déli peremén meg van ahol 80%+)

Előzmény: Etheow (1429)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1430

"állandóan ellenünk kirohangászó szlovákság"

 

A szlovákság egy kis része foglalkozik csak a magyarokkal, azok alá meg ti, magyar szélsőjobboldaliak adjátok a lovat.

Amúgy tök mindegy, hogy mekkora a "nemzettudatod" az állampolgári jogaid pont akkorák, mint aki a "nemzettudatot" leszarja.

Én próbálok normális maradni, a magyar és a szlovák szélsőjobbot egyformán elítélem, egymás feltételezi, kiegészíti a kettő!

Előzmény: Fatboy Slim (1427)
Etheow Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1429
"A magyar társadalom a jelek szerint nagyságrenddel jobban tolerálja a kisebbségeit, mint a szlovák."

Ez így van.
Előzmény: repkény (1411)
Etheow Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1428
Szép dolog ez az automatikus analógia, csak hamis. Magyarországon nem vernek meg egy szlovákot sem, ha szlovákul beszél, nem akarják megszabni, hogy a szlovák nyelvű kiadványokban hogyan használják a magyar földrajzi neveket, nem "szlovákoznak" parlamenti, sőt kormánypárti pártelnökök, nincsenek Benes-dekrétumok, stb. És főleg: Magyarországon egyáltalán nem ciki szlováknak lenni. Ja, és Magyarország az alkotmány szerint nem nemzetállam, ellentétben azzal a Szlovákiával, ahol 10% magyar él. Gratula.
Előzmény: dekretum (1406)
Fatboy Slim Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1427

"Éppen ezért olyan magasról szarom le bármelyik nemzet halálát, hogy te azt a magasságot nem is látod."
"Ez nem lep meg. Multikulti világunkban sok ilyen ember van, akiknek a magyarságtudata odáig se terjed ki, hogy örüljenek, ha nyer a magyar csapat. Vannak, akik még saját testvéreikkel sem képesek együttérezni, nemhogy nemzettársaikkal."

 

én is pislogtam nagyot, de remélem, csak elírás volt. mert ha nem, akkor az ilyen elmehet a sunyiba.

egyébként, magyarságtudatom folyamatos erősödését nem csak ez a szarházi gyurcsányi banda erősítette meg, hanem pont az állandóan ellenünk kirohangászó szlovákság

Előzmény: repkény (1426)
repkény Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1426

" és a papír alapján akarod levezetni, hogy hajdefasza nálunk a kisebbségnek."
A "hajdefasza" jelző Szlovákiához viszonyítva értendő, és ebben az értelemben fenntartom.

" Talán kérdezzük meg a kisebbségi létről azokat a cigányokat, akiket "zártkörű rendezvény" miatt nem engednek be szórakozóhelyekre"
Igen, van cigányellenesség Magyarországon. Néhol előitélet alapon működik a dolog, de sokszor sajnos az "utóitélet" dominál. A szlovákoknál az előítélet dominál túlnyomó mértékben.

 
"tudtad, hogy Szarvason azért növekszik a gyerekszám a szlovák iskolában"
Arról tudok, hogy szlovák nyelvű oktatásban nagyon sok magyar gyerek is részesül. Ez mondjuk a szocializmus ideje alatt is így volt. Ez nem mond ellent semminek, amit leírtam, sőt. Magyar gyerek nem fog szlovák identitásúvá válni szlovák nemzetiségi kollégiumban.


"Úgyhogy ne gyere nekem ilyen "mi játszódott le annak a 7 ezer embernek a lelkében"
Pedig gondolkodjál el csak rajta! És ne a szarvasi magyar nemzetiségű kollégistákkal példálózz, mert nem onnan adódik az a 7 ezer ember, elárulom.

 

" mert nem ismered a statisztika mögött meghúzódó életet."
Oké, Mester, taníts meg Mester az Életre, és mondd el szépen, mitől nőtt a szlovákság identitásvállalása, ha nem attól, hogy a társadalom toleránsabbá vált. És, ha Magyarországon a rendszerváltozás után megfordult az addig csökkenő tendecia, akkor Szlovákiában vajon miért nem?

 

"mert a szocializmus alatt meg volt mondva, hogy mennyi lehet nálunk a szlovák, és most már nincs?"
A szocializmus nemzetiségpolitikája valóban elsorvasztó hatású volt. Nem soviniszta jelleggel, de azért erősen, főleg az oktatási rendszeren keresztül. Ezen nincs mit szépíteni. A szlovák nemzetiségpolitika még mindig az, és az is marad.


"Éppen ezért olyan magasról szarom le bármelyik nemzet halálát, hogy te azt a magasságot nem is látod."
Ez nem lep meg. Multikulti világunkban sok ilyen ember van, akiknek a magyarságtudata odáig se terjed ki, hogy örüljenek, ha nyer a magyar csapat. Vannak, akik még saját testvéreikkel sem képesek együttérezni, nemhogy nemzettársaikkal.

Előzmény: dekretum (1421)
Müller őrmester Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1425

Vagy ha bejött volna II. József germánosítása, detto.

 

Na az furcsa helyzetett okozott volna.

Előzmény: FriendlyFire (1424)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1424
ja, ezen nevetgélek én is. ha pl. a türk ősmagyarok nem egy finnugor, hanem egy szláv nyelvet vesznek át, mint pl. a szintén türk bolgárok, akkor most a szláv nyelvű népek családjához tartoznánk. A Duna akkor is északról délre folyna, lennének városok falvak a Kárpát-medencében az emberek élnék a mindennapi életüket, Vagy ha bejött volna II. József germánosítása, detto.
Előzmény: dekretum (1421)
Müller őrmester Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1423
Ez viszont relatív kérdés.
Előzmény: dekretum (1412)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1422

"Bósza János felesége is szlovák,"

 

Áno, On je Slovák! :-)

Előzmény: repkény (1416)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1421

"A nemzethalál szóval persze lehet viccelődni, de az asszimiláció a valóban a "nemzethalál" irányába mutat Szlovákiában."

 

Gondolom nem mondok újdonságot azzal, hogy a nemzet halálával az emberek nem halnak meg...:))

 

Éppen ezért olyan magasról szarom le bármelyik nemzet halálát, hogy te azt a magasságot nem is látod. Hiszen ha meghal 1 nemzet, mi történik? Egy másik nemzetbe születnek bele az emberek. És akkor mi van? Boldogtalanok lesznek ettől? Nem. Ugyanis semmi lényeges nem múlik azon, hogy ki milyen nemzetnek a tagja. (és itt gondolkodj el azon, hogy mi a lényeges)

Előzmény: repkény (1416)
őszkaján Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1420
 Gyakorlatilag két komoly nemzetből állt Európának ez a része. A többit adták-vették. A többieknek multjuk nem igen van és ez lyuk mindíg is meglesz az életrajzon.
Előzmény: Hierro Nyh. (1417)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1419

:))

 

Az a baj, hogy te csak papírról ismered a hazai szlovákságot, és a papír alapján akarod levezetni, hogy hajdefasza nálunk a kisebbségnek. Talán kérdezzük meg a kisebbségi létről azokat a cigányokat, akiket "zártkörű rendezvény" miatt nem engednek be szórakozóhelyekre, vagy azokat, akik bőrszínük miatt kapják állandóan azt a választ, hogy betelt azt állás. 

 

Pl. tudtad, hogy Szarvason azért növekszik a gyerekszám a szlovák iskolában, mert van kollégiuma, és ez kapóra jön az amúgy a szlováksághoz semmilyen szálon nem kötődő, de a gyereket lepasszolni akaró szülőknek?

 

Úgyhogy ne gyere nekem ilyen "mi játszódott le annak a 7 ezer embernek a lelkében, akik 1990-ben még magyarnak, majd 15 év után szlováknak vallották magukat" szövegekkel, mert nem ismered a statisztika mögött meghúzódó életet. Örménykúton a háború előtt az emberek nagy része nem is beszélt magyarul, és ezek után nagy eredménynek kellene elkönyvelni a 36 %-ot, mert a szocializmus alatt meg volt mondva, hogy mennyi lehet nálunk a szlovák, és most már nincs?:))    

Előzmény: repkény (1416)
Fatboy Slim Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1418

abszolút minden szavad ül...

a vegyes házasság végterméke pedig tényleg egyértelmű, főleg annak tükrében, hogy Szlovákiában hogyan tanítják a történelmet... Szlovákiában (is) a magyarajkú kisebbség napjai meg vannak számlálva.

Előzmény: repkény (1416)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1417

Jó is, hogy előhoztad a lengyeleket.

 

Érdekes módon őket mintha ritkábban emlegetnék a "szláv testvérek" között.

Talán azért, mert nekik nincs szükségük történelemhamisításra?

Vagy mert "polski vengri dva bratanki"?

Előzmény: őszkaján (1404)
repkény Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1416

"Csak jelzem neked, hogy még Malina Hedvig is szlovák faszitól vár gyermeket. Nemzethalál, mi?:))"


Erről csak annyit, hogy a vegyes házasságok is egyértelműen az asszimilációt erősítik. Malina Hedvig gyermekei is valszeg szlovák identitásúak lesznek. Bósza János felesége is szlovák, az ő gyermekei is szlovák iskolába járnak, pedig ő még a nemzetileg öntudatosabbak közé tartozik.
A nemzethalál szóval persze lehet viccelődni, de az asszimiláció a valóban a "nemzethalál" irányába mutat Szlovákiában. Itt a határon túli nemzettest haláláról/haldoklásáról van szó.

 

"Igen, a statisztikák visszatükrözik az egyéni emberi sorsokat, élettörténeteket."
Ezt ironikusan gondolod? Akkor gondolj bele, hogy mi játszódott le annak a 7 ezer embernek a lelkében, akik 1990-ben még magyarnak, majd 15 év után szlováknak vallották magukat. Akkor is legfeljebb "érezni" fogod az élettörténeteket, látni nem.

 

Pár gyarapodó szlovák közösség:

Kardos:
1980 - 0,8%, 2001 - 43,5%.

Kiskörösön:
1980 - 11 fő, 2001 - 274 fő.

Örménykúton:
1980 - 0 fő, 2001 - 191 fő (36%)

Sárisáp:
1980 - 2 fő, 2001 - 405 fő

Felsőpetény:
1980 - 0 fő, 1990 - 32 fő, 2001 - 274 fő

Pilisszentkereszt:
1980 - 28%, 2001 - 54,6%


Elek község:
A népszámlálás szerint csupán 11 szlovák volt itt. Személyes kutatómunkával 50 szlovák kötődésű lakost találtak, így megalakíthatták a helyi szlovák kisebbségi önkormányzatot. Nyelvtanfolyamokat szerveznek, az iskolai tantervbe is beépítik a szlovák nyelvoktatást, fejlesztik a számítógépes infrastuktúrát a nyelvápolás érdekében.
http://elek.hu/?p=tartalom&id=19

 

Szlovákiában ilyesmi szinte elképzelhetetlen. És nemcsak azért, mert ott nincsenek kisebbségi önkormányzatok. Százezres nagyságrendű újramagyarosodással járna, ha a szlovák társadalom toleránsabbá válna.

Előzmény: dekretum (1414)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1415
És ha életében nem szólal meg magyarul, akkor sincs semmi gond, az ő szempontjából. Persze, ez néhány nemzethalálért aggódónak fájni fog, de majd kiélik magukat a fórumon.:))
Előzmény: Fatboy Slim (1413)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1414
Igen, a statisztikák visszatükrözik az egyéni emberi sorsokat, élettörténeteket.
Előzmény: repkény (1411)
Fatboy Slim Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1413
attól ,még megszólalhat magyarul... nincs ezzel semmi gond...
Előzmény: dekretum (1412)
dekretum Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1412

Csak jelzem neked, hogy még Malina Hedvig is szlovák faszitól vár gyermeket. Nemzethalál, mi?:))

Előzmény: repkény (1405)
repkény Creative Commons License 2008.01.28 0 0 1411

"Ez az eset fordítva is lejátszható:"

 

A feltételes mód helyett beszéljenek a "rideg" tények:

 

A szlovák identitás vállalása az elmúlt 15 évben divatba jött. 1990-ben 10.459-en, 2001-ben már 17.692 vallották magukat szlováknak, 26 ezren kötődtek a szlovák kultúrához. Kizárt dolog, hogy a szlovákiai szintű társadalmi sovinizmus mellett ez így alakult volna. A magyar társadalom a jelek szerint nagyságrenddel jobban tolerálja a kisebbségeit, mint a szlovák.
Még annyit hozzá kell fűzni a teljes igazsághoz, hogy Magyarországon az identitásvállalás növekedése mellett már kevesebben beszélik anyanyelvként a szlovákot.

Előzmény: dekretum (1406)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!