Keresés

Részletes keresés

dr.avecz Creative Commons License 2012.12.14 0 0 40732

Üdv.

 

 

Sürgős segítséget kérnék tőletek. Dagasztó gépet keresek. Mit, melyiket ajánlanátok?

 

monyesz Creative Commons License 2012.11.20 0 0 40731
Béni2360 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 40730

szép a kenyér.Találtam váltotatás céljábol egy receptet.A link: http://www.nosalty.hu/recept/sotet-nemet-rozskenyer rengeteg recept található egyik kedvenc oldalam ha mást akarunk főzni az asszannyal.

Előzmény: ihagee (40720)
firmitudo Creative Commons License 2012.11.12 0 0 40729

firmitudoválasz | megnéz | könyvjelző 2012.08.07 21:41:21 © (40649)

Régóta 6.100,-/zsák(122,-/kg) vettem a BL 80 -as lisztet. Ma ez 6.600,-/zsák(132,-/kg) volt. 8,2%.

 

Múlt héten újabb zsák lisztet vettem, immáron 7000,-/zsák áron. Három hónap alatt majdnem 15% emelkedés. Haladunk:(.

Vajon a kilos kiszerelés is így emelkedik?

Előzmény: firmitudo (40649)
krizsi_l Creative Commons License 2012.11.04 0 0 40728

Általában fehér + teljes kiőrlésű, fehér + világos rozs kombuinációr sütjük, általában gépben. Ez készül el a hétévgi reggelihez frissen :). A jénais sütő pedig a dnk-é.

Sütöttünk jénai nélkül sima fehéret sütőben, az pont olyan laposguta lett mint a betett rozsos sütős. Arra gondoltam a fedeles, forró jénai azt is szépen megemeli.

firmitudo Creative Commons License 2012.11.04 0 0 40727

Igen.

Az én tapasztalatom az, hogy a fehér kenyérrel ellentétben a rozsos már nem kel tovább jelentősen a sütőbe tétel után, szóval az asztalon majdnem készre kell keleszteni, hogy a megfelelő lyukacsos bélzetet elérjük.

A gépeseknél meg nyilván nagyon el kell találni azt a programot ami ugyanezt produkálja, vagyis tovább keleszti.

Előzmény: monyesz (40726)
monyesz Creative Commons License 2012.11.04 0 0 40726

A rozskenyerek teljesen máshogy sülnek a tapasztalatom szerint.

Előzmény: krizsi_l (40724)
fintorgó Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40725

 

 Komló? Gyógynövényes boltokban, kis zacskóban a gyógynövények között.

 

A pár, az a megszárított teknőből kikapart, szárított morzsóka, vagy kovász, amit előző este langyos vízbe kellett beáztatni, hogy meginduljon a kelés.

 

Volt, hogy külön gyúrtak tésztát, direkt párnak (akár komlósat is) és azt szárították meg, és tárolták a kemence fölé akasztott vászonzacskóban, a ház legszárazabb helyén. Kivettek belőle néhány marokra valót, tapasztalat szerint már tudták adott mennyiségű liszthez mennyire van éppen szükség.

 

Nem dekáztak-gramoztak, véka, és marok volt a leggyakoribb mérték.

No és persze a (gyerekkortól) tapasztalat.

Előzmény: monyesz (40714)
krizsi_l Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40724

Sütőben jobb állagú, szebb kenyér készíthető mint a gépben. Ahogy Firmitudó utalt rá a jénai a kulcsa.

250 fokos sütőben előmelegíted a fedeles jénait fedéllel együtt. Kiveszed (erősen észnél kell lenni hova teszed, mivel fogod, a 250 fok már elég meleg, a tömeg elég nagy), belecuppantod a megkelt formázott tésztát, fedél vissza, be a sütőbe. Kb fél óra sütés fedővel, fél nélküle. Fedél nélkül valamivel alacsonyabb hőfokon.A második menet már mehet jénai nélkül is.

Ez a félbarna, barna búzalisztes kenyereknél bevállt, gondolom a rozsosnál ugyanúgy működik.

Előzmény: ihagee (40717)
ihagee Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40723

Vakut? Ahhoz a legalább tízhez, ami van? :-) Én csupán azon csodálkozom, hogy ezeknek még közel a fele nem is rozsliszt, mégis ilyen sötétek. Mi lesz, ha egyszer kihagyom a búzaliszteket? Ihagee

Előzmény: monyesz (40722)
monyesz Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40722

Bakker ez bányászkenyér, olyan sötét! Küldök neked egy vakut! :)

Előzmény: ihagee (40720)
monyesz Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40721

Ha így megreped, akkor még hagyni lehetett volna magában kelni (magyarán korán tetted még a sütőbe). Ha berakáskor megvágod, akkor ez a repedés kontrollálható valamennyire és ott reped ahol a bevágást ejtetted, magyarán szebben fog kinézni.

Előzmény: ihagee (40718)
ihagee Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40720

Végül a legutolsó, ami gépben sült kézi keverés után. Szerintem nem is nedves, és a lányomon kívül mindannyian esszük. Talán a méret szemléltetéséhez jobb lett volna egy magnókazetta, mint a sajt :-) 

ihagee Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40719

Ez meg egy aranyos kis kenyérsütőgépes, még a Bomannos időkből. Álló, egy lapátos masina, de sajnos felújítás után megszorult a persely...

ihagee Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40718

A következőt már formába raktam, de csúnyán szétrepedt a teteje. Az íze ennek is jó volt mint az előzőnek, de mégis jobb egy formás kenyér, mint egy nagyra nőtt amőba!

ihagee Creative Commons License 2012.11.03 0 0 40717

Végre megvannak a képek, remélem nem túl nagy a méretük. Az első egy sütőben sütött rozskenyér, alul víz párolgott, kicsit (...) szétterült, és bivalypiros lett... 

.ETNA. Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40716
Hol van komló?:-):-) Hát, nálunk a fagyasztóban:-)
A fiam szedte Miskolc-Görömbölyön, az egyik utcában lévő üres telken... először nem is akart hinni a szemének, mert a komló tényleg nagyon ritka! Azóta már elkészítette az első néhány üveg igazi "házi" sörét, a neten talált recept szerint, nem volt rossz, de én maradok a citromos bolti sörnél.
Egyébként, egy Bp-i nagy TESCO-ban a házo sörfőzéshez szükséges mindenféle eszköz és hozzávalót - köztük komlót is - árulnak.
Előzmény: monyesz (40714)
firmitudo Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40715

...a hölgyek nem nagyon eszegetik, csak a fiam és én. Feleségem mindig azt mondja, hogy túl nedves, ezen nem tudok segíteni,...

 

Szóval ez így nem működik ihagee!

Mi az, hogy a csajokat kihagyod a finom házi kenyérből?:) Az rendben van, hogy ti a fiaddal a nehéz, tömör, vizes kenyeret szeretitek, ez tényleg ízlés dolga (bár a rengeteg-féle összetevőből amit hozzáadsz nem tudom elképzelni, hogy melyik dominálhat igazán).

Mi négyen vagyunk itthon és 3-féle kenyeret sütök, ki milyet szeret.

Ezt csináld meg nekik próbaképp és te leszel otthon a fényjézus:).

 

Csinálj öregtésztát 0,5 kg fehér lisztből, 1 dkg élesztőből, szűk 3 dl vízből. Várd meg amíg túlkel majd visszaesik.

-Főzz meg egy kis szem felkockázott krumplit.

-Közben futtass fel 0,04 dl picit cukros tejben 0,5 dkg élesztőt

-Szitálj le 10 dkg rozslisztet, 18 dkg fehér lisztet

-Adj hozzá egy púpozott tk. sót, jól keverd el a lisztekkel

-Villával törd össze a krumplit, tedd a lisztre

-Önts rá egy ek. olajat

-Tegyél rá 14 dgk öregtésztát

-Önts hozzá 0,6-0,7 dl-t a krumpli vizéből

 

Jól dolgoztasd át a géppel. Vedd ki, forgasd át a kezedben, nézd meg az állagát. Ne legyen ragadós de száraz, szakadós sem!

Kezdd el keleszteni, 20-25 perc után lazán gyúrd át...mondom lazán:)...és fordítsd meg a tésztát úgy keleszd duplájára.

Ha megkelt nyomd bele az öklödet, hólyagosnak kell lennie. Megint gyúrd át nagyon lazán, formázd meg, tedd egy vékonyan kizsírozott kilesztezett jénaiba, takard be a jénai tetejével. Ha megkelt süsd szép pirosra, hideg vízzel cpricceld be a tetejét.

Így elkészítve pille könnyűnek kell lennie a roszos kenyérnek. Ez legyen az alap, innentől kezdve variálhatsz ilyen-olyan magvakkal, pelyhekkel.

 

Előzmény: ihagee (40704)
monyesz Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40714

Római köményt őrölve és nem túl nagy mennyiségben szabad használni. Létezik rozskenyérhez fűszerkeverék, talán nagyáruházak polcain fellelhető.

Igen, a komlós kovász ismert, valamikor az volt, de hol van már komló !? Serfőzdék környékén talán (ha nem azt is tablettából csinálják)...

A "pár" számomra ismeretlen szó. Nem egy darab kelesztett tészta akar ez lenni?

Előzmény: ihagee (40712)
monyesz Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40713

Na azok alatt le ne szakadjon a polc! A d70-ért már nem kár... :)

Előzmény: ihagee (40711)
ihagee Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40712

Labancföldön nyáron vettünk valami parasztkenyeret, abban ánizs volt. Nem ízlett, a falun átfolyó patakban lakó kacsák viszont falták. Pontosítva: a szalámihoz nem volt jó a kenyér, lekvárhoz vagy mézhez biztosan jó. Most rágcsálom a római köményt. Hááát izé. Nekem nem ízlik annyira, mint a "hagyományos". A polcom mérete - amit párom átengedett- nem enged 3-4 zacskónál több lisztet, meg én is félek attól, hogy úgy járunk, mint a felettünk lakó. Leszakadt az egész konyhaszekrényük... A kovászhoz viszont szeretnék komlót rakni, édesapám mesélte, hogy náluk a nagymamám mindig azzal készítette. Még eszembe jutott valami: hallottatok-e olyanról, hogy "pár" ? Ez is valami kovászféle lehet, nagymami kenyérsütéshez használta édesapám szerint. Alföldiek vagyunk - Törökszentmiklós-, nem tudom hogy máshol hogy hívják ezt a nem tudom mit. Ihagee

Előzmény: monyesz (40710)
ihagee Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40711

Lebuktam! :) Talán 12-14 db  Exakta/Exa vázam van, meg 30-nál több objektív, kiegészítők, de néhány éve vettem egy használt nikon d70-est. Azóta ritkábban hívok elő fekete-fehér filmet, papírképet. Most éppen töltöm az akkut, aztán a csúnyán sikerült - lapos, sötétre sült- próbálkozásaimat is bemutatom. Ihagee

Előzmény: monyesz (40709)
monyesz Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40710

A római kömény kell inkább bele, nem is a 'sima'. Rozskenyérbe feltétlenül kell rakni. 

A cukrot nyugodtan kihagyhatod, az nem kell viszont bele. A kukoricaliszt szárítja a kenyeret és csak ballaszt, ennyi az ízében sem mutatkozik.

Graham lisztet is használhatsz, akkor korpát nem kell belerakni, mert abban gyárilag benne van.

Előzmény: ihagee (40706)
monyesz Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40709

Ihagee-ban volt digit masina? :)

Előzmény: ihagee (40708)
ihagee Creative Commons License 2012.11.02 0 0 40708

Leírni hosszabb volt, mint összerakni a hozzávalókat. A sokféle liszt azért jó, mert egyik sem fogy el hirtelen, a tönkölylisztet már nem is tudom hány kenyérhez használtam, és még most is van vagy 4 sütéshez való adag. Legjobban a finomliszt fogyott régebben, abból tényleg nagy készletek -5-6 csomag a panelban már felhalmozás- laktak a konyhában. Legközelebb fehéret sütök krumplival. Le kellene már töltenem a fotoapparatról a képeket, hogy Ti is láthassátok - de a lustaság nagy úr! Ihagee

Előzmény: .ETNA. (40707)
.ETNA. Creative Commons License 2012.11.01 0 0 40707
Aztaaaaa :-):-) minden elismerésem! Nekem még végigolvasni is sok volt, nem még megcsinálni, no és megvásárolni azt a sokféle lisztet és ez + azt:-) Biztosan finom .... bár azért nagyon-nagyon csendben (szigorúan csak "zárójelben"!!!!) jegyezném meg, hogy lehetnek olyan esetek, amikor a kevesebb több:-)
ihagee Creative Commons License 2012.11.01 0 0 40706

Pontos receptjeim nincsenek, mindig más-más dolgok kerülnek bele - azért nem nagyon változtatva-, és az arányok is változhatnak. Azért megpróbálom. A kovász 3 nap alatt készül el, 3 kanál rozsliszt meg annyi víz, hogy pempős legyen, mindezt egy 7-8 decis befőttes üvegben tartom. Egy nap múlva ismét uennyi anyagot teszek bele, majd a 3. napon szintén. Ekkor már kellemes savanyú, és buborékos is. Van egy fél literes mércém, azt kétszer megtöltöm liszttel, talán egy kicsit púpos is volt legutóbb, mert ennek a gépnek nagy a doboza. Az első fél literben volt finomliszt, 2-3 kanál kukoricaliszt, 2 kanál rétesliszt - ne kérdezd miért tettem bele-, teljes kiőrlésű tönkölyliszt (tbl 300), és fehér rozsliszt. Talán utóbbiból raktam legtöbbet. A második mérce fele-fele arányban sötét rozslisztet és teljes kiőrlésű rozslisztet tartalmazott. A géphez kapott kanál kisebbik felével raktam 2 adag sót, a nagyobbal 2 kanál cukrot. Bőven megöntöttem őrölt köménnyel, mert egészet nem találtam, viszont római köményből tettem bele egy nagyobb csipetnyot. Ezt nem ismerem milyen, de nem ártott! 4 vagy 5 evőkanálnyi búza-, rozs-, árpa- és zabpehely keverékét egy teásbögrébe tettem kis vízzel, és mikróban 1-2 perc alatt megpuhítottam, ez is ment bele egy marék napraforgóbéllel együtt. A búzakorpás keverékből 3 evőkanállal tettem,ezt egy nagy edényben tartom, és búzakorpából 2 csomag, búzacsírából, lenmagtöretből és zabkorpából 1-1 csomag van benne. A víz! 3 decit jól megmelegítek, 2 decivel felhígítom a kovászt és egyik részét legalulra, a többit a liszt közé öntöm. A maradék deci vízzel kiöblítem a kovászos üveget, és ez kerül legfelülre. Valamikor még étolajat is löttyintettem a tésztához,  aztán megkevertem. Jó ragacsos lett, és amikor már elég homogén kinézete volt, elsimítottam a tetejét. Kis fűtés, sok órányi kovászolódás, 1 óra sütés. Remélem nem hagytam ki semmit, ha mégis, akkor elhatárolódom magamtól:-)) Üdv, Ihagee

Előzmény: sickamic (40705)
sickamic Creative Commons License 2012.11.01 0 0 40705

Le írnád a pontos receptet? Imádom a sűrű és  sötét kenyereket.

Előzmény: ihagee (40704)
ihagee Creative Commons License 2012.11.01 0 0 40704

Sziasztok!

Néhány napja vettem egy 3-4 alkalommal használt Hausmeister 1300-ast. Tényleg szinte új, az első sütéskor éreztem a leégő olaj vagy micsoda enyhe illatát. A tanácsokra hallgatva ezzel már nem mertem rozsragacsot keverni, bár ez kétlapátos. Tehát bepakoltam az összes hozzávalót, lisztek, vízben előfőzött gabonapelyhek, kovász, búzakorpa, csíra, lenmag, zabkorpa, fűszerezés, és fakanállal összekevertem. Ez reggel 6 után volt, hála annak aki az óra átállítását kitalálta. Aztán -őszi szünet lévén- kora délutánig leltároztam a suliban, és mint legutóbb, 7-8 óra kovászolás után megsütöttem. Pontosabban a kovászolás kezdetekor bekapcsoltam a fűtést 3-4 percre, és hazaérés után 1 órát sütöttem. Könnyen kijött a dobozból, jó sűrű és kicsi lett. Talán a felénél több benne a fehér, sötét, ill. teljes kiőrlésű rozsliszt. Kellemesen savanyú, a tömege 1,3 kg körüli. Hűtőben tartom, mert a hölgyek nem nagyon eszegetik, csak a fiam és én. Feleségem mindig azt mondja, hogy túl nedves, ezen nem tudok segíteni, hát hogy legyen száraz(abb) egy tömör kenyér belseje? Így is nehéz kavarni! Azt hiszem rozsosat így fogok sütni, fehéret meg tisztán géppel. Üdvözlettel, Ihagee

firmitudo Creative Commons License 2012.11.01 0 0 40703

Szia!

 

http://emargit.gportal.hu/gindex.php?pg=5695141&nid=1121791

 

A kenyér fogyása sok mindentől függhet (család nagysága, összetétele nemek szerint) meg még ki tudja.

Abban a négytagú családban, ahol az apa és két fia bányász nyilván több kenyér fogy, mint ahol az anya két lányával hetente kétszer fittneszelni járnak:)...vagy valami ilyesmi;).

Előzmény: Timo. (40702)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!