Keresés

Részletes keresés

_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -6 0 359473

A banyazat, meg a szen szallitasa (csak saccolva) elviszi az energia 5-6%-t. Az azt jelenti, hogy energiara szamolva az ara kb. ennyivel magasabb.

 

A feketeszen meg igen olcso. Ha 1 tonna feketeszen ara ~120-150 $ ... es azert adnak (nem 8000 KWth-t, hanem csak pl. 7000-et), akkor ez ~0,2 $cent/KWth-t. 

 

Egy nagy vasarlo szerintem jelenleg csak ~100 $/tonnat fizet cakkundpakk. Az pedig ~1,2-1,5 $cent/KWth. 1 KWhe-hez kell ~2-3 KWhth.

 

Ezert mongyak, hogy ~3 €centert mar nem lehet gazdasagosan delejt gyartani ... meg a barnaszen környezeteben se. A barnaszenböl gyartott delejert kell kerni 4-5 €centet, a feketeszenböl keszült delejert pedig 5-6 centet. Nem art tudni, hgy pl. Nemetorszag a szabalyozast nagy reszben feketeszennel oldja meg ...

 

Australia Coal Price:68.92 USD/mt for Oct 2019

 

https://ycharts.com/indicators/australia_coal_price

 

Előzmény: Auralianus (359470)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359472

 

Ugyhogy, az emlitett peremfeltetelek mellett ugy tünik, hogy NEM ERI + a lakasfütessel matatni, mert az nem lesz gazdasagos.

 

Ezer pardon és bocsánat - de én egy szóval sem említettem lakás- vagy egyéb létesítmény FŰTÉSÉT.

 

Én a VILLANYTERMELÉSRE gondoltam - amikor a hulladékhő hasznosításáról értekeztem.

 

Amikor "geotermikus erőművekről" beszéltem, természetesen elektromos hőerőművekre gondoltam - amelyek jól tudják hasznosítani a 100 °C alatti közeghőmérsékletet is.

 

Ennek kialakult technológiája van a világban, rengeteg helyen használják - csak ott a földből hozzák fel hozzá a melegvizet - az atomerőmű mellett meg kifossák a folyóba, ahelyett, hogy egy ilyenbe vezetnék.

 

Tehát villanyt csinálnék a hulladékhőből - nem lakásfűtést!

.

Előzmény: _Berci (359467)
,m,1710 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359471

Persze, hogy tesztelnek valamit a kinaiguruk hiszen minem passzolna joban mind a shanghai kikötö ráadásul hazai pálya

csakhogy Figyelve vanak és nemsok praktikus értelme van mégha a annak is néz ki. láthatattlan mamár nincs

csak a MH 370

 

Előzmény: GPS (359446)
Auralianus Creative Commons License 2019.11.19 0 1 359470

Engem azért érdekelne, hogy a szén kibányászva + ausztráliából az erőműig szállítva, majd ott "70%-os" hatásfokkal elégetve mekkora EROI értékkel bír :)

Előzmény: _Berci (359468)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -5 0 359469

 

Ennél sokkal kevesebbért is építettek már alacsonyhőmérsékletű-termálvizes hőerőművet.

 

Igen, csak a melegvizes termalfütest se lehet többet, mint evente ~180 napot hasznalni. A maradek hövel meg kell kezdeni valamit. Csak eppen ott a bibi, hogy egy 110-120 fokos kutbol (forro viz es göz nagynyomasu kevereke) se tudsz többet, mint 10-12%-os hatasfokot kicsikarni (pl. nyitott Rankine ciklus segitsegevel). Vagyis nyaron keletkezik ugyan valamennyi delej, de az sem lesz a rossz hatasfok miatt gazdasagos ... a hö edig csak az ev feleben kell fütesnek ...

Előzmény: GPS (359465)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -5 0 359468

Én meg Svedorszagra ... de nem ez a lenyeg. A lenyeg az, amit az elöbbi beirasban emlitettem. A zatomeneria körülmenyessege miatt nem lesz gazdasagos a fütes.

 

Kontrasztprogram: nehany eve keszült Hamburgban egy szenerömü (import feketeszenen alapszik ... talan az utolso uj szenerömü). Ha jol emlexem, legalabb 1 GW-os (akkor 1,5-2 GWth hö keletkezik). Abbol ki lehet csatolni ~500 MWth-t ... ami fel Hamburg füteset ellatja ... Igy az erömü hasznositott eredö hatasfoka ~60-70% is lehet ... ami import feketeszennel (leginkabb Ausztralia) üzemeltetve gazdasagos ... De ez egy evtizedes projekt volt ... hiszen rengeteg haztartast/epületet be kellett kötni a tavfütö halozatba ...

Előzmény: kobab (359458)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -5 0 359467

Piacgazdasag!

 

A fütesi energianak van ara. A zatomreaktor hüteset igyis-ugyis 100%-ra kell tervezni (nyari 40 fokban nem ohajt senki se füteni). Jarulekosan kell egy valamilyen höcserelö, amely a fütökört biztositana.

 

Egyebkent a reaktorok (szerencsere) es altalaban nincsenek a zemberek szajaban. Vagyis pl. egy csernobilszerü települesen max. par ezer haztartast lehet füteni. A forro vizet nem vezetgetjük többszaz km-re ...

 

Ugyhogy, az emlitett peremfeltetelek mellett ugy tünik, hogy NEM ERI + a lakasfütessel matatni, mert az nem lesz gazdasagos.

 

Előzmény: GPS (359462)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 359466

De mi értjük ugye, hogy 1 MW hasznos teljesítményhez - 2 MW kifosott, ráadásul környezetre káros teljesítmény párosul.

 

Ilyenkor mi a fenéről hadoválsz?

Előzmény: GPS (359465)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359465

 

(amúgy megaWatt) nem az energia, hanem a teljesítmény dimenziója.

 

Igen, ezt néha még a szakújságírók is keverik (elég szégyen, megjegyzem).

 

De mi értjük ugye, hogy 1 MW hasznos teljesítményhez - 2 MW kifosott, ráadásul környezetre káros teljesítmény párosul.

 

Ennél sokkal kevesebbért is építettek már alacsonyhőmérsékletű-termálvizes hőerőművet.

.

Előzmény: Törölt nick (359464)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359464

Azt az újságot hajítsd ki - szavaiddal élve - a picsába, mert a megawatt (amúgy megaWatt) nem az energia, hanem a teljesítmény dimenziója.

Előzmény: GPS (359462)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359463

 

Akkumulátor szakértőket kérdezném:

 

Milyen akkumulátor lehet az, amelyik ezen az oldalon szerepel?

 

Kiemelném a számomra megdöbbentő adatot - vagyis a töltési ciklusok számát

(Klikk a képre):

 

Létezik ilyen akku?

.

GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359462

 

bböl Svedorszagban egyetlen erömüben hasznaltak az atomenergia hulladekhöjet epületek fütesere az elmult ~60 evben. Nyilvan nem müködik igy a modell ...

 

Ezt írja az újság:

 

"A jelenleg üzemelő atomerőművi blokkok körülbelül 2000 megawatt elektromosáram-termelése mellett 4000 megawatt nem hasznosított hőenergiát termelnek."

 

Hát jahh, kicsire nem adunk.

 

Így hát abszolút korrekt, hogy ennyi megtermelt energiát kiszórjunk a picsába - járulékosan tönkretéve a folyó hőháztartását is.

Gratula.

.

Előzmény: _Berci (359456)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -4 0 359461

 

Meeting Europe’s 2030 Energy Climate Goals: Renewables To Command 53% Of Electricity In 2030

 

https://cleantechnica.com/2019/11/18/meeting-europes-2030-energy-climate-goals-renewables-to-command-53-of-electricity-in-2030/

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359460

Ahhoz nagyon rá kell érned, hogy egy magadfajta együgyű jószágot találj! :)

Előzmény: GPS (359459)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359459

 

(Akkumulátoros vonatokon szállítva a melegvizet, még ződ is lenne az elképzelés.)

 

Majd ha egyszer ráérek, elmesélem neked egyszerű szavakkal, hogy hogyan lehet 100 °C fok alatti vízből - áramtermelésre alkalmas energiát kinyerni.

 

Addig te csak (kis)vasútazzál (akár Bicskéig is) - mert az jobban megy neked.

.

Előzmény: Törölt nick (359457)
kobab Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359458

Kanadára emlékeztem fejből, de most nem találom. 

 

Emlékszem úgy tíz éve még te javasoltad...

 

Amúgy nálunk Paks város is így megy ha jól olvasom.

 

https://zoom.hu/hir/2018/07/04/paks-ii-forradalmi-ujitast-mutatott-a-mernok-majd-megszakadtak-a-targyalasok/

 

https://greenfo.hu/hir/ujabb-orbani-abszurd-paksi-melegvizet-szekszardra/

(Ha hűvösebb lesz a hűtővíz akkor valóban kérdéses lehet a projekt.)

 

http://www.i-asem.org/publication_conf/anbre13/M5D.1.ER651_886F.pdf

 

Ha lenne létező nagy projekt akkor gondolom bemutatnák: https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/P1862_web.pdf

 

Összességében elég szomorú történet. Azért egy okos hűtőkör-tervezés nem a világ nyolcadik csodája lenne.

Előzmény: _Berci (359456)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359457

Csak kérdem naivan: miért nem lehet azt a hőt továbbhasznosítani - miközben máshol a seggüket kifordítják, hogy alacsony hőmérsékletű geotermális vízből használható energiát nyerjek ki - (többnyire hőszívattyús) elven ???

 

Jogos.

Nyugodtan exportálhatnák.

(Akkumulátoros vonatokon szállítva a melegvizet, még ződ is lenne az elképzelés.)

Előzmény: GPS (359455)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -5 0 359456

A nagyvilagban van jelenleg ~400 atomreaktor, ~170-et leallitottak. Ebböl Svedorszagban egyetlen erömüben hasznaltak az atomenergia hulladekhöjet epületek fütesere az elmult ~60 evben. Nyilvan nem müködik igy a modell ...

Előzmény: GPS (359455)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359455

 

A primerenergia része a hőerőművek hulladékhője is, például amivel Paks fűti a Dunát.

 

Csak kérdem naivan: miért nem lehet azt a hőt továbbhasznosítani - miközben máshol a seggüket kifordítják, hogy alacsony hőmérsékletű geotermális vízből használható energiát nyerjek ki - (többnyire hőszívattyús) elven ???

 

Én személyesen kísértem végig egy cca. 40 fokos termál-forrásra épült, 500 kW-os pilot-erőmű építését és beüzemelését - ami CO2 közeggel működött (ez volt a legfőbb baja, egyébként).

 

De működött, áramot termelt - nem turbinákkal, hanem axiáldugattyús (támolygótárcsás) hidromotorokkal hasznosította a képzett gőzt.

 

Még ez is működött volna, csak a szar szabályzás miatt, pár perc működés után a rendszer önjáróvá vált, vagyis kicsúszott a szabályzás kezéből - de ezen lehetett volna javítani (ha időközben Ceausescu "hirtelen rosszulléte" nem söpörte volna el ezt a projektet (is).

.

Előzmény: szilvatövis (359449)
_Berci Creative Commons License 2019.11.19 -5 0 359454

A primerenergiafelhasznalas kb. negyede, ötöde a villamosenergiafelhasznalas. Vagyis, a villamosenergia elöallitasara megy el a primerenergia nagyobbik fele. Ha ez nincs, akkor a primerenergiafelhasznalas maris felezödött. Tovabbi tetelek az epületek fütese, a mobilizacio (beleertve a teherautozast, hajozast, repkedest ...). Ehhez jön meg az ipar, meg a mezgaz.

Előzmény: szilvatövis (359449)
szilvatövis Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359453

Ok.

Ahogy mondod, a megújulók primer és villamosenergia termelése megegyezik. :-)

Előzmény: Auralianus (359451)
Auralianus Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359452

.... kimaradt a képletből a fútőanyag előállításának összes energiaigénye a bányászattól az urándúsításig.... de most kicsire nem adunk :)

Előzmény: Auralianus (359451)
Auralianus Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359451

Lehet rosszul fogalmaztam...

Arra szerettem volna utalni, hogyha a te példádal élve mondjuk "paksot lecseréljük" akkor a megtermelt elsődleges energiaigény: 


"paksi dunavízfűtés"-"szélkerék/napelemkarbantartás energiaiény" mennyiséggel fog csökkenni

 

Ha egy szenes erőművet cserélük le, akkor pedig "fűtőanyagbányászat + szálllítás energiaigénye"-"szélkerék/napelemkarbantartás energiaiény" mennyiséggel

 

stb.

Előzmény: szilvatövis (359449)
newman2018 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359450

" ebből a szempontból semmi változás nincs 1990 óta." 

 

Abból szempontból nincs változás: sok ostoba és hiszékeny ember van (sőt inkább többen vannak) köszönhető ez a szabad "információ" áramlásnak. 

Előzmény: zöldkomcsi: (359413)
szilvatövis Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359449

Na várj csak!

Ha a primerenergia vs. elektromos energia felhasználás arányt nézed alaposan bemész az erdőbe. A primerenergia része a hőerőművek hulladékhője is, például amivel Paks fűti a Dunát.

Tehát ha az összes primerenergiából villanyt csinálnánk, akkor elmondhatnánk, hogy a világ energiaigényének mindössze 30 %-a a villamos energia.

Előzmény: Auralianus (359447)
Auralianus Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359448

Jellemzően szarul/hiányosan fordított cikk... itt az eredeti: https://www.technologyreview.com/s/614689/ghost-ships-crop-circles-and-soft-gold-a-gps-mystery-in-shanghai/

 

nem tudom kinek a mániája ezt csinálni az indexnél, de ez többet árt a "tudomány" rovatnak, mint használ...

Előzmény: GPS (359446)
Auralianus Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359447

Vagyis a megtermelt elsődleges energia 20%-a, aminek része a kitermelés, szállítás, finomítás is. Vagyis csökkenő olaj + fosszilis felhasználás >> csökkenő elsődleges energiaigény.

 

 

Ha a szárazföldi közlekedést + mezőgazdaságot átállítod, a primér energiaigény harmada eltűnik. Ehhez nem kell természetesen szakértőnek lenni, elég ha

a jelentéseket értelmezve olvasod. Gyanítom az elektromobilitás elterjedésével arányosan előbb megáll, majd csökkenni is kezd az elsődleges energiaigény.

Előzmény: Tomsz85 (359439)
GPS Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359446

 

Hát ez egyre faszább.

 

Szellemhajók okoznak káoszt Sanghajban

 

 

"Ugyanakkor az is felmerült, hogy nem feltétlenül a homoktolvajok állnak a GPS zavarása mögött, hanem éppen ellenkezőleg,

a kínai állam tesztel valamilyen jelzavaró háborús technológiát, amellyel képes lenne döntően befolyásolni a helyzetet az erősen vitatott helyzetű területeken, például a Dél-Kínai tengeren."

.

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359445

Végülis minden vízerőművet az eső energiája mozgat,

 

Végső soron a Napból érkező energia táplál mindent.

Előzmény: lahuba (359443)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.19 0 0 359444

Energiahordozóról beszéltem, természetes állapotában. A gáz hatalmas helyet foglal el, például a frackingnál a kőzetekben, alacsony a fajlagos energiasűrűsége.

 

A levegőnek mennyi az energiasűrűsége?

 

Az energiahordozó messze nem azonos az energia közvetítésére alkalmas közeggel, hanem az energiaforrások gyűjtőneve.

A levegő nem energiaforrás, nem tartozik az energiahordozók közé.

 

A szél mozgási energiája határozza meg azt a teljesítményt amivel átalakítható elektromos energiává.

 

Igen, csak a szél az nem a levegő.

 

Előzmény: szilvatövis (359432)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!