Összeszedtünk egy pár dolgot a piacon kapható főleg INTEX és Bestway mobil kerti medencék üzemeltetésével kapcsolatban.
Megpróbáltuk tematikusan, hátha segít az új tulajdonosoknak élvezetessé tenni a medencézés(beüzemelés, karbantartás, problémakezelés, jótanácsok, ötletek, javaslatok)
LÁSD: http://e-autos.hu/mobilmedencek/
Üdv, megjött a medencém (merevfalu) telepitéssel kapcsolatba lenne kérdésem, mármint a homokszürövel kapcsolatba, ti hogy oldottátok meg, 3 méteres csöveket adtak hozzá, namármost ezekkel a csövekkel túl messze nem tehetem, mit javasoltok, tegyem mellé vagy vegyek hozzá hosszabb csövet és vigyem távolabb, alapozás áprisba készül, mert akkor az alappal együtt a homokszűrnek is megcsinálom az alapot?
Semmi baj nincs a homokkal, nekem 1-2 25 kg-os zsák ment el közel 10 év alatt.
"Szűz" homokot érdemes kézzel átmosni, mielőtt bele tennétek a szűrőbe ( sok benne a por), szezon végén meg visszamosás funkcióval üríteni a medencét, így a homok is kitisztul a következő szezonig.
Homok lassan kopik, szezonban a klór állandóan fertőtleníti ( sokkolás, és normál mennyiség esetén is).
Én is ilyen szűrőt vettem, megkérdeztem a barátaim akik forgalmazzák mit tegyek bele, homokot vagy üveget ? Valami hasonló választ kaptam mint amit írtak, ha sok pénzem van üveget, ha azt szeretném hogy jó legyen homokot.
Amúgy pont ma mondták max félig töltsem homokkal mert nem szereti ha több van benne.
Én Debrecenből rendeltem, amit megosztottam oldalt, igaz 63-ért hirdetik, de ismerem a tulajdonost így nekem is csak 49-volt.
Valami 2 lapos használati van benne, ami teljesen érthetetlen zagyvaság, persze a lényeg nincs benne, annyira nincs hogy kimaradt a leírásból mit hova csatlakoztass stb.........
A motornál nem is néztem hogy van vagy nincs.
Majd ha itt lesz az ideje, nekiülök összeszerelni, 2 pakli cigaretta és egy doboz xanax mellett csak fog sikerülni.
Homok még nekem sincs, talán a héten érkezik meg, szintúgy a barátaimtól rendeltem porszívófejjel és skimmerrel együtt.
Van egy magyar nyelvű ami 3 db A4-es lap félbehajtva, ami így egy 12 oldalas A5-ös könyvecske lett.
Van egy angol is, ami szintén 3 lap de kétszer akkora (A3-as félbehajtva).
Az angol és a magyar nyelvű tartalma szinte teljesen más, tehát nem egy az egyben fordítás.
Ha neked ilyen nincs akkor elküldhetem őket.
A szivattyúban szintén van egy leírás azt meg sem nézetem, csak visszacsomagoltam.
Egyelőre nem szándékozom összerakni, még homokom sincs hozzá.
Pl. a magyar leírás szerint (3.old) a VHO 051-be 20 kg 0,5-0,8 mm-es homok kell, és a tartály maximum 2/3-ig lehet. Nem adtak ilyen kis könyvet hozzá neked?
Én ennyire nem bontottam szét, csak kiszedtem mindent és megnéztem, de a zacskót nem nyitottam ki.
Ha majd rájössz az összeszerelésre mond el hogy kell.
A használatiból a beüzemelés nem tiszta nekem. Egy papírt adtak használatinak, ami olyan amilyen, ha neked normális van megosztatnád velem.
Alapvető dolgok nem derülnek ki belőle, pl : A tartályt meddig töltöm homokkal, a tartályt beüzemelés előtt föl kell e tölteni vízzel, a mérő mennyit kell hogy mutasson mikor kell tisztítani, stb......
Ha 1 évre tervezed, akkor vízszintes / sík terep legyen, gaz, kavics és gyökerektől mentes. Lefelé szabad faragni a földből, de ne lazítsd föl, hanem szó szerint faragni kell lapáttal. Ráteszed a vakondhálót, pár centi homokot, meglocsolod, döngöld le, tegyél rá egy fóliát és mehet a medence. A talpak alá meg tényleg tegyél valamit.
Egy medence szezon kb 12 hét plusz fűtés nélkül...
Szerintem...a fejlécben ott a medencés honlap, azt is olvasd el !
Én OSB lapokat rakosgattam tavasszal, ősszel meg szedtem fel, 3 év után szétrohadt, szereztem másikat, az is elkezdett szétázni, na akkor lett egy 4x4 m-es betonplacc, ilyenkor oda van összehordva a darálásra váró gally. Én a földbefúrós napernyőtartót betonoztam le mellé.
Csővázasnak lábai vannak, azok pedig terhelés hatására süllyedni fognak. Lábak alá kell tenni valamit, én 40x40-es beton járdalapot tennék. Annak nagy a felülete, és arra is számolj, hogy medence töltéskor egy kicsit a láb elmegy valamerre ( mozog). Ezért nem ajánlanék sima térkövet vagy egy darab téglát.
Ha gyepre teszed, ősszel csúnya látvány lesz, mikor elpakolod egészen nyárig ( meg gazos lesz). Én vennék a helyedben 1m-es járdaszegélyeket, körbeszegném a medence területét, járdalap telibe ( esetleg egy napozóteraszt is beleszámolhatsz). Költséges, de ha homokot raksz mindenhova, akkor a lábatokkal könnyen beviszitek a medencébe ( rátapad).
Anno 6x4m-es betonplaccot öntöttünk kb 80 eft-ért....ennyire meguntam, hogy minden évben szívok illetve tüzifát tároltunk rajta letakarva.
Valaki esküszik, hogy ha teszünk alá bármit is, akkor kényelmes és puha lesz rajta állni, vagy éppen ülni. Nem tudom, nekem betonon volt, és a beton- medence között sima geotextil volt. Vékony, műanyag szőtt anyag, mely átengedi a beton felé a vizet / párát és nem érintkezik az érdes betonnal a medence alja. Így a medence alja sima volt, nem gyűrődött....
Köszi. Könyököt nem használok a medence visszatérő ágán, simán befújja a vizet egyenesen. Ennyire azért nem optimalizáltam :). Amúgy is elég messze van a leeresztőtől ahonnan indul melegedni a víz. Viszont vettem párszáz forintért egy harmonika szerű fehér csövet, azt hiszem mosdó lefolyó lehet, az pont rászorul a vízbevezető műanyagcsonkjára (a medence belső felén a víz alatt, amúgy ide egy szűrőrács pattan eredetileg). Ezzel ki tudom hozni a visszatérő vizet a vízfelszín fölé, kicsit leállítva és újra bekapcsolva a fűtéskeringtetőt, lehet vételezni 40-50 fokos kellemes forró vizet így.
Ami a hátzuhanyt illeti, igen, eredetileg azt terveztem hogy a visszatérő meleg vizet átkapcsolhatóan odavezetem. De a keringető nem tudott elég vízhozamot biztosítani, úgyhogy elvetettem. Viszont a homokszűrőt át lehet kapcsolni, hogy hagyja ki a homokot és direktbe fograssa a vizet. Így brutál erővel tudja tolni, nagyon jól masszíroz. A megvalósítást illetően nem kell nagy dologra gondolni, KPE25 fel van kábelkötegelővel rögzítve a medence fémvázára, és egy 90 fokos könyök a végére. Aztán amit találtam otthon rápróbáltam, végül egy törött végű csapkifolyó adapter bizonyult a legjobbnak, pont jól töri a vizet. Képem sajnos nincs. De ezen még dolgozom, jó lenne eszkábálni egy lapított kifolyót valahogy. Lehet leütök még egy oszlopot a medence mellé és ahhoz csatolom a csövet. Nagyon budget módon gondolkodom, többszázezres rozsdamentes hattyúnyak kifolyó nem jöhet szóba :).
Nekem föld volt az alja az aknának és azon kavics. Nálam az aknából vagy 30-40 cm föld felett volt, nem volt teljesen föld alatt. A lényeg, hogy a szivattyúra ráfolyjon a víz ( a medence vízszintje alatt legyen), így nem tud levegősödni a rendszer. A szivattyú üzemelés közben hőt termel, tudjon kicsit szellőzni az akna ( pl: tetejénél )
A medence vizét naponta min.kétszer kell megszűrni, azaz egy 8m3-es medencét 16m3-nek kell venni, 6m3/h homokszűrő 3 óra, 4 m3/h-s szűrőnek pedig napi 4 órát kell üzemelni. Ezeket a szűrőket 32 és 38 mm-es csonkkal árulják, a medence csatlakozás szokott lenni a a legszűkebb keresztmetszet ( belső átmérő 25-28 mm), de neked még nincs befúvód. A gégecső elég drága, lehet 32-es pvc csőben is vezetni a vizet. Lényeg még, hogy a medencéhez közel legyen az akna, azaz minél kevesebb csövezés legyen.
Nem gond, ha légmentesek a csatlakozások. A fűtéskeringető szivattyú előtt nálam a perem fölé megy a cső, de a vége (és a visszavezetés is) víz alatt van. Amikor jár, a visszaágat akár ki is lehet emelni a vízből, de induláskor gondot jelenthet (kifolyik a víz, ami megnehezíti a dolgát).
A szűrés szivattyúja viszont károsodhat, ha levegőt is kell feldolgoznia. Főleg, ha szűk a beömlő nyílás, és kavitáció alakulhat ki.