Keresés

Részletes keresés

pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11236

Hárman is hozzászóltatok az X-s témához, de változatlanul ott tartunk, hogy a 77/78-előtti évekből nincs szemtanú!

Egyébként Lajos nagyon jól "okoskodik", elő kéne, hogy bukkanjon egy szemtanú...

wizardry8 Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11235

Nekem a Schalke és a Mönchengladbach volt a 2 első X-es csapatom, egyszerre vettem a kettőt, ennek ellenére 2 külön évjáratú csapat mint kiderítettem most az interneten. Sajnos akárhogy erőltettem az agyamat, nem emlékszem rá mikor vásároltam őket. Az biztos hogy 1982 előtt.
1977 lehet a legkorábbi időpont mert a Schalke akkori csapat.

 

FC Schalke 04 1977/78-as csapat:

http://www.stickerfreak.de/Bergmann%20Seiten/Bundesliga%201977-78%20r/FC%20Schalke%201978r.html

 

Borussia Mönchengladbach 1973/74-es csapat:

http://www.stickerfreak.de/Bergmann%20Seiten/Bundesliga%201973-74/Mgladbach%201974.html

 

Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11234

..jó bulit, sikeres börzét nektek..!

 

Bihari Párduc Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11233

1972-77 között egészen biztos megjelent az X-es.Én 1979-ben kaptam az első két csapatomat,a 78-as olasz válogatottat és egy Honvédot,mégpedig debreceni Simonffy utcai trafikból.

Nem tartom valószínűnek,hogy egy-két éven belül három olasz válogatottat is piacra dobjanak.Márpedig 1970-es,74-es és 78-as olasz csapatot is legyártották.A 78-as és az azt követő VB-kre,mindig új sorozatok készültek,amelyek az adott VB évében a kirakatba is kerültek a trafikokba.1980-ra alig maradt hírmondója az 1974-es csapatoknak,nekem is csak egy NDK-t sikerült venni,a nagyobb fiúktól kaptam még lengyeleket,jugókat stb...Svájcból is csupán egyet láttam.

Szóval egyik része a dolgoknak a képek a másik ugye a testek

Az x-es bemutatójába leírtam,hogy voltak porcelán minőségű kiadások is a legelején.Azoknak az anyaga szerintem megegyezik a kivehető karikások anyagával szerintem,Csak az x-esek esetében testek anyagvastagsága jóval vékonyabb ezért voltak törékenyebbek.A gyűrűk már voltak említve,hogy a méretűk lényegébe egyforma.Ezek a dolgok szerintem arra utalnak,hogy bizony X-es nagyon valószínű,hogy a 70-es évek közepén megjelent vagy egy kicsit hamarabb.A legelső kiadású csapatokból viszonylag alig maradt mára valami az utókornak(Olasz,Svájc,Portugália,Paraguav,Románia,Dózsa,Fradi,Vasas stb.....)Az elején valószínűleg kisebb példányszámba készültek.A tömeges gyártás 1978-tól kezdődhetett meg és négy év múlva még rátettek egy lapáttal.

Én még Módis Lacit és Bowie-t is megkérdezném,hogy mit tudnak.Szerintem van személyes élményük.....

Ezt a képet azt hiszem már egyszer betettem ide a fórumra összehasonlításképpen a két olasz csapatról:

 

Előzmény: pilaca (11212)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11232

..nekünk ugyanúgy törtek..aztán mi sem vigyáztunk rá, volt, hogy körömlakkal volt összeragasztva, ha más nem volt otthon..ezért kellett állandóan gombokat vennünk, no meg azért, hogy végra a kledvenc csapatunk olyan mezbe kerülhessen, amiben valójában játszott..

 

 

..mi nem igen váltottunk csapatokat, négyen voltunk, ez négy klubot és négy válogatottat jelentett..Real, Manchester U, Inter, Milan..Brazilia, Anglia, Olaszország, NSZK..aztán vagy klub, vagy válogatott bajnokságokat játszottunk, körmérkőzésekkel, két fordulóval..

Előzmény: BBBajor (11231)
BBBajor Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11231

Ü. M. !

 

Ugyan eltér az X-es témától de hadd nosztalgiázzak egy kicsit.

Én is újságból vágtam ki a jó pár csapatomat. Egy ideig az egyetlen cserélhető képes csapatom a bayonettzáras Inter volt. Ebbe raktam, Celticet, FTC-t, Portugáliát, Racingot. Aztán szépen tönkre is ment a bayonettzár. Maradt az eredeti Inter összeragasztva. A menetes Manchesternél nem is igen próbálkoztam ilyennel, törtek a felső karikák játék közben is, külön csavargatás nélkül. Így aztán az is ragasztott lett.

 

Pilaca !

 

Egy kis adalék  a csapatképek aktualitásához.

 

A 69-ben vett  kiszedhető karikásban még az 58-as !!! Realt adták ki. (Puskás nélkül) A későbbi vágott szélűekben szintén.

 

Úgy gondolom, hogy azoknál a csapatoknál, amikbe a szép szabályos feliratú kis és nagy képeket tették. (királykategóriás, háromrészes, kis és nagy képes menetes, kiskinyomós vágottszélű stb.) nem számított mikori a csapat. Megvolt kép beletették és kész. Pl spanyol, vagy francia válogatottként folyamatosan a a 64-es csapatot adták ki. 

 

de hát ezt Te is jól tudod.

Előzmény: Bumburnyák (11227)
Kisslászló Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11230

Egyetlen x-es csapatom volt, a '74-es Jugoszlávia, ezt úgy cseréltem valakivel, szerintem 1978 körül. Felhívtam az előbb egy volt osztálytársamat, akinek több x-es csapata is volt. Ő határozottan emlékszik, hogy 1978-ban, a nyári szünetben vásárolta az első x-es csapatait. Szerintem nagyon jó a memóriája, de nem emlékszik rá, hogy előtte látott volna x-es gombokat. Az biztos, hogy 74-75 körül, amikor elkezdtünk gombokat vásárolgatni, akkor a ragasztott karikások, ill. a 3 pontosok mentek nagyon. Vettem aztán nagyplexiseket, vágottakat, de ezekre az x-esekre nem nagyon emlékszem. Ez persze nem jelenti azt, hogy korábban nem gyárthatták őket.

 

Sajnos ennél többet nem tudok segíteni, esetleg felhívok még 1-2 arcot.

 

Üdv.!

Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11229

..egyébként a mi bandánk csak a kétrészes plexis, bajonettes, vagy menetessel játszott, vagy ezek elődjével..amikor nem volt sem menet, sem zár..

Előzmény: BBBajor (11226)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11228

Még egyszer mondom, az az általános, hogy a gombfocitípusok 90%-a nem régebbi, hanem saját korabeli csapatokkal indultak! Persze vannak kivételek (vágott, 80-as plexis, X-es?), de nem ez a jellemző!

Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11227

..a szimpátia igaz, de a dolog ettől teljesen független..

 

..nekem megvolt a nagy Inter, aztán amikor megjelent egy csapatkép a Labdarúgásban, vagy a Képes Sportban, akkor huszfilléressel körülrajzoltam és kivágtam és a nevet az áll alá ragasztottam..ha kicsi volt a kép, megreszkiroztam egy másik ujságot és csak minden másodikat ollóztam ki..  :-))))

 

..nekem az volt a tapasztalatom, hogy a goömbokban általában elavult kép volt (1964-71)..és mi mindig újságból vágtuk ki a csapatokat..mi nem is a képek miatt vettünk gombfocit, hanem színre kerestük, hogy az otthon lévőkkel mit tudunk majd kihozni belőle..  :-)))))))))

Előzmény: BBBajor (11226)
BBBajor Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11226

Uraim !

 

Ne mondjátok már, hogy nincs egyetlen fórumozó sem aki az X-esek megjelenésekor kezdett el gombfocikat venni.... 

Hihetetlen, hogy egy korosztály kimaradt volna a gyűjtők köréből, vagy netán a szerénységük tiltja, hogy megszólaljanak...

 

Egy kicsit más:

Bocs Bumburnyák, hogy helyreigazítalak, de a Celticről jelentek meg korabeli fotók. Pl. a Bajnokcsapat a VVK-ért című Fradi-Zaragoza meccs műsorfüzetében egy igen jó és A/5 méretű fotó jelent meg a Celticről.és Racingról. Igaz, hogy nem pont a legendás a Intert verő tizenegy. ( egyébként a hozzászólásaidból úgy tűnik Neked is "szimpatikus" a korabeli BEK győztes skót gárda - meg tudom érteni)    

 

Előzmény: portoocsi (11224)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11225

Nagyon jól mondod!!!!  :)))

 

A 70-es évek közepe a sötét középkor?

 

Kiss Laci az utolsó reményem, ő 65-ös!

 

Dobdob jelentkezz!

Előzmény: portoocsi (11224)
portoocsi Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11224

Nevetséges, az ötvenes,hatvanas éveket simán zsebre tettük, 75 után meg senki ????

Olyan gyűjtő nincs aki kb. 65-68-ban született?

Annak illene emlékezni.

Mikor, mivel kezdett gombozni, stb !!!!!

 

Érdekes, pont a gyakorlatilag legtöbbet használt, legismertebb, legtöbb gyűjtőt vonzó gombfocinál akadunk el?

Ha végképp nem tudjátok, akkor maradjunk 73/74 -ben, úgy sem fog reklamálni senki :)

 

Vagy jó szokás szerint, majd akkor....

Előzmény: pilaca (11223)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11223

De kanyarodjunk vissza az eredeti kérdéshez!

 

Ki látott X-est 72 és 76 között?!  

pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11222

Ok, hiszek neked...:)))))

 

Nem ismerem a 60-as évek maszek világát (mik voltak a szövetkezetek), mennyire lehettek kreatívak és önállóak, mik voltak a lehetőségei...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Bumburnyák (11221)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11221

..verd ki a fejedből az állami gombfoci gyártást..

 

:-)))))))))))))))

Előzmény: pilaca (11217)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11220

..érdekes, hogy például ennek a gombnak is volt elődje, nekem is volt..ugyanaz a szerszám gyárthatta, de a búra nem volt átlátszó..nekem egy piros és egy sárga csapatom volt..a korong benne volt az aljában, én erre a talpra karcoltam a neveket..igaz, mindig fel kellett emelnem a gombot, hogy lássam, kinek a neve rejtőzik alul..

Előzmény: káBell (11216)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11219

..én egyetlen érvet fogok csak mondani a maszek gyártás mellett..

 

..amikor én kb 7-8 évesen (1960-61) megismerkedtem a gombfocival..akkor egy halvány rózsaszín Real Madridot láttam, rózsaszin domború plexivel a tetején, a gomb bakelitből lehetett..és ebben a Realban ott volt Puskás..márpedig ezidőtájt nem lehetett olyan állami vállalat, amelyik bele merte volna tenni Puskást egyetlen csapatba is..

 

 

Előzmény: pilaca (11217)
káBell Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11218

Az első fényképes gombok dobozának igényes grafikája alapján elképzelhetőnek tartom, hogy azokat központilag készítették.

De a '60-as évekbeliekről már nem gondolnám.

 

Az eredeti csomagolás a megoldás kulcsa, ott fel van általában tüntetve a gyártó. A '80-as évekbelieknél ezek maszekok.

Előzmény: pilaca (11217)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11217

Hihetetlen, de szinte semmit sem tudunk, hogy kik gyártották a gombfocit 1950 és 89 között!

Tud valaki valamilyen konkrétumot a 80-as évek előtti időkről?

 

A gombfoci is játék volt, gondolom ott gyártották őket, ahol a többi játékot!

 

A 60-as évek gyönyörű gombjait (menetes, reaktoros, körmös, stb), akárcsak a többi színvonalas játékot, iparművészek tervezték (ezt Kardostól hallottam). Amiket aztán valahol legyártottak. Állami játékgyárakban? Félállami szövetkezetekben? Hol csinálták a játékokat?

 

A 70-es évek elejétől látványosan egyszerűsödtek, silányodtak a gombok és a képek is. Ebből következtetem, hogy ekkor kerülhetett teljesen a "maszekok" kezébe...

 

De csak találgatok...

 

Kardos szerint, volt valami Iparművészek Egyesülete (Szövetkezete?), amelynek volt egy saját fröccsöntödéje, itt gyártották többek között a gombfocit is...

Előzmény: Bumburnyák (11213)
káBell Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11216

Egyetértek.

 

Ez egyetlen nem maszekok által gyártott, ami hirtelen beugrik ez a Triálos. Nem is vitte sokra :-)

 

 

 

Előzmény: Bumburnyák (11213)
káBell Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11215

A Török-féle válogatottak gerincét a '82-es csapatok adták, persze készülhettek valamivel korábbiak és későbbiek is. Az említett Mexikót én is '86-ban kaptam egy keszthelyi nyaralás során. Későbbi emlékem nincs erről a típusról, de bizonyára azonnal nem tűntek el a trafikok polcairól.

 

Aztán a gombok x-es szerű képekkel a '90-es évek elején visszatértek.

Előzmény: Dönödli (11197)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11214

..ami meg a képeket illeti..

 

..egyrészt..nemcsak gombfocik, hanem csapatok iránt is van nosztalgia..  ..egy példa, a Celtic 1967-ben BEK-et nyert, majd sehol sem volt..ezét a magyar sportsajtóban nem volt fellelhető képe..és ha Celticet akartak piacra dobni, mert volt rá kereslet, akkor kénytelenek voltak ahhoz a régi anyagot használni..

 

..a másik ok, hogy évekkel azelőtti képekkel jelenhettek meg gombok, annak az az oka, hogy minden gyártó le akarta nyomni a bekerülési költségeket, és nem készittetett új grafikákat, képeket, hanem beletették az új gombokba a valahonnan megszerzetteket..így romlott és romlott a képek minősége egészen a használhatatlanig..

 

 

Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11213

..ebben pedig légy 100 %..nem állami vállalat gyártotta a gombfocikat..hanam maszekok..már a legelején is..

Előzmény: pilaca (11212)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11212

Valóban nem életszerű, hogy az X-es képeket kb 5 éven keresztül gyártották a semmibe!

 

De ez a 70-es évek szocializmusa volt! Nem volt piacgazdaság! Ne a mai eszünkkel lássuk azt a korszakot! Ki tudja mit "bénáskodtak" akkor össze!

Nem biztos, hogy maszek gyártotta! Lehet, hogy állami vállalat! Lehet, hogy 72-től folyamatosan gyártották az X-eseket, de valamilyen oknál fogva a raktáron tartották a gombokat.

 

A FŐ PROBLÉMA, LÁTOTT-E VALAKI X-EST 72 ÉS 77 KÖZÖTT?????!!!!!

 

 

Kiss Laci, dobdob! Mikor láttál először X-est!

BBBajor Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11211

Üdvözlet Mindenkinek !

 

Pilaca, már megbocsáss - de nem fejtetted meg az X-es rejtélyt.

 

Rengeteg korai X-es csapat van a 70-es évek közepéről. Pl. a 74-es vb válogatottjai, vagy olyan klubcsapatok mint Ajax, Real stb. - sőt a 72-73 as Dózsát is kiadták ilyenben.

Érdekességképpen van egy igen régi brazil X-es is, még Tostaoval. Sajnos ezt nem tudom tömöríteni és feltenni.  

Kizárt dolog, hogy ezekkel a csapatokkal vártak volna 77-78-ig és akkor dobják piacra.

 

Tippem: 1974.

Előzmény: pilaca (11204)
portoocsi Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11210

Ha messziről jössz akkor szerintem nem éri meg. Lenne max egy órád .

Előzmény: tomtom-70 (11203)
Bumburnyák Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11209

..ahogy itt egy kolléga mondta volt..ne essünk túlzásokba..

 

..még az ántivilágban sem így működtek a dolgok, végül is most itt ti a hetvenes évek végéről, nyolcvanasok elejéről beszéltek..a gombfocikat nem nagy állami vállalatok készítették, hanem a magánszektor, a "maszek"-ok..ők a saját ötleteiket, saját pénzen valósították meg, azon az alapon, hogy pénzt keressenek vele..és a gombfoci gyártásnak több résztvevője van..a végtermék a műanyagostól jön ki, ott fröccsöntik a gombot, ott csomagolják, és adják el mindenfelé..de ők azok is, akik megrendelik az úgynevezett förccsszerszámot a szerszámlészítőtől..és ez már akkor sem volt olcsó mulatság..tehát ha a szerszám elkészült, a szerszámos elvitte a műanyagoshoz, az kipróbálta, majd kifizette, és nem állt érdekében azt 7-8 évig a polcon lezsirozva tárolni, mert egy halom pénze feküdt benne..vagyis felszereltette a fröccsgépre, és már melegedett is a műanyag granulátum..

 

..lehet, hogy a gombfoci történetéhez nem értek..de mivel ezidőben magam is szerszámkészítőként dolgoztam, fröccsszerszámokat is készítve, több műanyagost ismerve..belűlről tudom ezeket a dolgokat..és magam is maszek lettem már 1982 elején..amikor a rendszerváltás szót még nem is ismertük..

 

 

..vagyis, amit mondani akarok, egy új gomb megjelenése egy folyamat..az ötlettől (itt mindegy, hogy átvett, módosított, vagy teljesen új projektről van szó)..ha csak 1 mm-ben tér el egy gomb a régitől, már új szerszám kell hozzá..és a gyártó a fő koordinátor, mire elkészül a szerszám, már készen kell állnia a csomagoló anyagnak, a belevaló képnek, és bizony már szinte a piac, ahol terít, már az is elő van készítve..

 

 

 

..majd a régi képek gombba való tételéről is van pár gondolatom, de ezt később, előbb ezt emésszétek..

 

:-))))))))))))))))))))

 

 

Előzmény: pilaca (11208)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11208

Az is lehetett, hogy hiába volt már kész az új öntőforma, nem volt gyártó 78-ig!

A képeket már lenagyították, raktáron torlódtak, míg beindult a fröccsöntés...

De kéne egy szemtanú, aki 1972 és 75 között látott X-est, és akkor megdőlne az elméletem!

Előzmény: Axon70 (11206)
pilaca Creative Commons License 2014.09.30 0 0 11207

Szuper! Ezek szerint a "kivehetőst"  71-ben forgalmazhatták utoljára!

Köszi!

Előzmény: DVAC (11205)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!