Keresés

Részletes keresés

Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1835
kevered gizikét a gőzekével. az etnikai eredetnek semmi köze a nemességhez.
Előzmény: őszkaján (1834)
őszkaján Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1834
 Na jó, Ferenc Jóska már pézért is árulta. Csak nem vagy érintett.
Előzmény: Joranne_Sutt (1832)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1833
napersze és mitől szlávosodtak el?
Előzmény: Eric Theodore Cartman (1831)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1832
a hülyeség az amit te összezagyválsz.
Előzmény: őszkaján (1830)
Eric Theodore Cartman Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1831
A mai szlovák nép elszlovákosodott magyar! Csak meg kell nézni a táncaikat, meg kell hallgatni a népzenéjüket. Le merném fogadni, hogy genetikailag sem különböznek semmiben a magyar átlagtól.
Előzmény: Joranne_Sutt (1829)
őszkaján Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1830
 Ez hüleség. A nemességet valakinek meg kellett szerezni aztán az utódok örökölték. Nemességet a tót királytól nem lehetett kapni, tehát kik voltak a tót nemesek? Attól , hogy volt egy tót származású felmenöje nem vált tót nemessé.
Előzmény: Joranne_Sutt (1829)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1829
"A szlovákoknak nem volt nemességük, tehát nem is tudott elmagyarosodni."

dehogynem volt. Kossuthok, Mednyánszkyak pl. és még temérdek példát lehet sorolni.
Előzmény: Eric Theodore Cartman (1827)
Eric Theodore Cartman Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1827

éppen hogy nem. a szlovák nemesség nagy része a magyarságba olvadt be,

 

A szlovákoknak nem volt nemességük, tehát nem is tudott elmagyarosodni. Elszlovákosodtak egyesek közülük. Abban viszont igazad van, hogy nem a nemzeti érdek szerint kormányozta az országot az akkori elit.

Előzmény: Joranne_Sutt (1804)
barka Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1826

"Az antant meg a szövetséges Csehszlovákiát és a SzHSz Királyságot támogatta területekkel is, teljesen természetesen.

Nem értem, hogy ezért miért a szlovákokat kellene utálni?"

 

Ha már így tetted fel a kérdést, annak ellenére, hogy ez az egész területrablási akció elsősorban a csehek "üzlete" volt, a szlovákok is legalább "könyékig" benne voltak (színmagyar területek elcsatolása) és egyetértettek a cseh elképzelésekkel. Tehát már emiatt is jogos lenne a magyarok haragja irántuk...

De most szerintem nem is erről van szó elsősorban, hanem a mai szlovák politikáról az uralmuk alatt élő magyarsággal szemben, ami miatt a magyarok ismét csak nem tapsolhatnak nekik és nem kell csodálkozni azon, ha ezek miatt nem jó szemmel néznek északi szomszédukra, sőt haragudnak rájuk, sőt, egyesek útálják, gyűlölik őket...  

Előzmény: FriendlyFire (1730)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1825

"Végül azt mondták nekik, hogy a határ továbbra is ott van, csak nincs határellenőrzés:)))"

 

Szerinted nem így van? :-)

Előzmény: Fine Tune (1819)
Pécsi Hungár Naptár Kp Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1824
„nem a rendi kiváltság a lényeg ebben, hanem az, hogy az erdélyi három nemzet részeként komoly beleszólásuk volt erdély ügyeibe”

Én úgy érzékelem, hogy a rendi kiváltság is lényeg volt. Nem is kicsit.

„Felfelé és lefelé egyaránt féltette önkormányzatát, rendi eredetű előjogait. Fentről a modern állam centralizációs törekvései, lentről a szászföldi román tömegek egyenjogúsítása, a közélet alsó és középszintjeire való bekopogtatása mint két ellentétesen forgó malomkő őrölték a régi szász intézményeket.”  Erdély t.

Előzmény: Joranne_Sutt (1792)
Pécsi Hungár Naptár Kp Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1823

 

“hanem az, hogy az önigazgatásukat is elvesztették, vármegyésítve lettek, magyar hivatalnokokkal és államigazgatással, a sajátjukat meg felszámolták.”

Ez amit leírtál inkább a 1849 utáni abszolutista rendszerre volt igaz. Igaz ott nem magyar hivatalnokokkal.

1867 -1876 között megmaradt az önkormányzás. Később mikor valóban betagozódtak a vármegyerendszerbe  a német maradt a közigazgatás, evangélikus egyház autonómiája akkor is megmaradt,  az univerzitásuk továbbra is nagy hatalmú testület maradt.

“Vagyoni kérdésekben a dualista állam messzemenően liberális volt, csupán azt írta elő, hogy – a jogegyenlőség eszméjének megfelelően – abból nemcsak szászok, hanem más ott élő lakosság, tehát főként románok kulturális céljaira is áldozni kell.” Erdély t.

“A veszteség valójában privilégiumokra korlátozódott, pozícióik az egész korszakon át erősek maradtak.” Erdély t.

Később:

“Új főispánokat kaptak az ún. szász megyék: Bánffyt és Bethlen Gábort felmentették, Szeben élére a régi jogvédő Gustav Thälmann került, a szász értelmiség számára megnyíltak a hivatali érvényesülés újabb kapui, köztük az osztrák–magyar közös intézményeké is, méghozzá anélkül, hogy nemzetiségük feladására kényszerültek volna. A megyékben nagyobb számban alkalmaztak szász vagy velük jó viszonyban lévő tisztviselőket. Kis- és középiparuk jelentős részt kapott az állami ipartámogatásból.” Erdély t.

 

Előzmény: Joranne_Sutt (1797)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1822

A következőt találtam róla pontosabban:

 

"1956. október 26-án tüntetők, munkások, középiskolások, mezőgazdasági akadémisták vonultak az ÁVH határőrlaktanyája elé, hogy leverjék róla a vörös csillagot. A többségében békés tömegre sortüzet zúdítottak, majd kézigránátot dobtak a sebesültek közé. Több mint ötvenen meghaltak, 200-an megsebesültek. A mosonmagyaróvári sortűz is tabu volt a rendszerváltozásig, nem beszélhettek róla a túlélők és az áldozatok hozzátartozói."

A sortűzre akkor adott parancsot a laktanya parancsnoka, amikor valaki a tömegből felkiáltott, hogy verjék le a csillagot.

Előzmény: puntik (1816)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1821
oké. forrás?
Előzmény: korieander (1817)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1820

Az ottani laktanyánál történt, kb. 50 halálos áldozata lett a sortűznek.

Előzmény: puntik (1816)
Fine Tune Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1819
Megjegyezném, minden rosszban van valami jó. A szlovák soviznimus a határnélküliséggel párosítva azt eredményezi, hogy a jelenleg szlovákiához tartozó magyar területek magyar lakossága a határ túloldalán lévő magyar városokba jár dolgozni, vásárolni, szórakozni. Haza inkább csak aludni jár. Nem rég beszéltem egy magyar pedagógussal, aki elmondta, hogy a szlovákok (kevésbé magyarlakta helyeken) rászólnak az emberekre, ha nem szlovákul beszélnek. Továbbá azt is, hogy a szlovákoknál elég nagy a pánik. Pld. amikor a határ megnyílt, nem tudták hogyan közöljék ezt a gyerekekkel. Végül azt mondták nekik, hogy a határ továbbra is ott van, csak nincs határellenőrzés:))) A szlovákok megrettenve figyelik, ahogy az idáig elszakított magyar települések egyesülnek, 10 év múlva már a magyar fog reklamálni, hogy miért nem magyarul szolgálják ki, ha egyszer ő ott külti a pénzét, mert észre sem veszi, hogy már szlovákiában van.

Szóval ez is azt jelzi, hogy ez az egész elcsatolt rész a szlovákoknál jóval nagyobb traumát okoz mint nálunk, valószínüleg ez az oka a politikusok szintjén megnyilvánuló magyarellenességnek.

nannaa Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1818

A monitor 9-ről, Csaplovics érsekújvári holokauszt emlékműnél mondott beszédéről, Duray egy milliós plusz bocsánatkérős elitéléséről, Csákyra kért vizsgálatáról az SNS-nek a mentelmi és mandátumvizsgáló bizottságban már hallottatok?

 

Mi róla a véleményetek?

 

korieander Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1817
"az ember legyen nyitott. te eleve prekoncepciózus vagy."

igen és alapos oka van a prekoncepciómnak...elolvastam az 1916os visszaemlékezéseket (a román megszállást átélt otthonmaradt és életbenmaradt magyar és szász lakosság részéről)

elhinném az "önkéntességet" ha tettek nem vártak volna 1919 januárjáig az "önkéntességgel"

"én meggyőzhető vagyok a román kényszerítésről, de erre akkor hozzál forrást."

olvasgass a román bevonulásról...
Előzmény: Joranne_Sutt (1815)
puntik Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1816

1956-olyan esemeny volt nalatok ,mindt 1968-itt,tudom ez nem e -topik-tok temaja,

csak azt szeretnem,megkerdezni,tudja-e valaki hogy a MOSONMAGYAROVARI-sortuz

tulajdonkepp miert volt,mert csak ugy nagy-jabol tudok rola,mert mindt mart irtam hozzank-GYOR-a legkozelebbi magyar varos,hova ,neha elmegyunk hetvegen,igy

keresztul MOVARON-is.Puntik-CZECHO-SLOVAKIA-

Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1815
az ember legyen nyitott. te eleve prekoncepciózus vagy. én meggyőzhető vagyok a román kényszerítésről, de erre akkor hozzál forrást.
Előzmény: korieander (1814)
korieander Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1814
nem tudod bizonyítani h a románok 45ben a magyarokat kényszerítették volna...a többi rizsa :-)
szép napot
Előzmény: Joranne_Sutt (1813)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1813
komolyan ez a szász téma már rengeteg helyen ki volt vesézve, sejtem mi volt az előző nikked, úgyhogy olvashattad. nem tudod bizonyítani, hogy a románok a szászokat kényszerítették volna. ez van. innentől kezdve a többi rizsa.
Előzmény: korieander (1812)
korieander Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1812
hahahaha...

"az egyik, hogy a kétbites látásmód csak az informatikában elegendő, társadalomtudományokban nem, tehát nem igen/nem relációban kéne értelmezni bizonyos momentumokat."

ja értem.... köszönöm h lefordítottad kétbites nyelvre azt hogy

"hülyeség. tessék olvasni olvasni olvasni. a szászok a kiegyezéstől kezdve szemben álltak a magyar kormányzattal, mert elvesztették az autonómiájukat. "

igen.. mostmár én is látom h te nem igen/nem relációban értelmezed a szász-magyar kapcsolatokat... hiszen kezdettől fogva a magyar kormánypártban bomlasztva álltak szemben a magyar kormányzattal...

"a tény egyelőre az, hogy a szászok önként egyesültek a románokkal. dacára annak, hogy megpróbáltak kooperálni is a magyarokkal."

Megkérdezhetem h miért veszed elő a legszánalmasabb román propagandát, azért h bebizonyítsd vélt igazadat...

Én nem kivánom h valaha is átéld a román szuronyok közti "önkéntességet" ahogy azt átélte a 200 ezer "önként állását elhagyó és erdélyből önként elment magyar" 1918-20 között
De ugye 1945ben maga az erdélyi magyarság is "önként csatlakozott" Romániához hiszen minden vágya ez volt...

De télleg érdekelné a 2 bites agytekervényemet h a 19ben "önként Romániához csatlakozott" szászság miért menekült fejvesztve a román hadsereg elöl 1916ban (a háborús pusztítással kérlek ne maszatolj, mert a román lakosság nagyja helyben maradt)
Előzmény: Joranne_Sutt (1811)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1811
két fő probléma van a hozzászólásoddal.

az egyik, hogy a kétbites látásmód csak az informatikában elegendő, társadalomtudományokban nem, tehát nem igen/nem relációban kéne értelmezni bizonyos momentumokat. a másik, részben ebből következően, hogy túlzásba esni sem érdemes, legalábbis ama viccesnek szánt állításodat, hogy "harcolni akartak az egyesülésért" ebben a formában senki sem állította. a tény egyelőre az, hogy a szászok önként egyesültek a románokkal. dacára annak, hogy megpróbáltak kooperálni is a magyarokkal.
Előzmény: korieander (1809)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1810
na először is nem érted a politikai elit fogalmát. másodszor, jó lenne ha utánanéznél hogy a fontosabb nemzetiségi politikusok közül hogyan is alakult az egyes emberkék életútja.
Előzmény: hatodikk (1808)
korieander Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1809
khmmm khmmmm...

Látom megragadtad a lényeget :-DDD

olyannyira szemben voltak a dualizmussal h hipp-hopp beléptek a kormánypártba elfogadták nagy szívfájdalmak közepette a megyei ispán/alispán/polgármester/jegyző poziciókat...

sőt ha nem kalandozott el a figyelmed olvasás közben akkor láthattad h idővel még a 68as nemzetiségi törvényt is elfogadták minimumnak...
Ellenben nem olvastam a románbarát szász vezető retegről akik harcoltak az egyesülésért a Regáttal...
Előzmény: Joranne_Sutt (1800)
hatodikk Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1808

"csillagom, éppen hogy a magyar köz és kisnemesség az, amely ezt az elitet alkotta. szerinted miért hívták őket dzsentrinek?"

 

 

Hááááát, biztos, hogy nem azért, mert az elitbe tartoztak.

A magyar kis-, és középnemesség kb. olyan lenézett volt az elit részéről, mint bármelyik nemzetiségi hasonló pofák.

A magyar elitet az arisztokrácia, illetve az országos méltóságig felkapaszkodott egyéb elemek, valamint a nagytőke képviselői alkották.

 

"én azt írtam, hogy a nemzetiségi értelmiség jelentős része emigrált. "

 

Ugyan már. Aki akkoriban értelmiségi szintre elért, az már nem emigrált olyan jelentős számban. Akkor sem, ha nemzetiségi volt.

Előzmény: Joranne_Sutt (1807)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1807
"Nehogy már egy vármegyei tisztviselőkét sorolj a magyar elit tagjai közé."

csillagom, éppen hogy a magyar köz és kisnemesség az, amely ezt az elitet alkotta. szerinted miért hívták őket dzsentrinek?

"nem mindegy. Ha lenézek valakit, akkor nem tekintem vetélytársnak. Érthetetlen, hogy mi nem érthető ebben."

tökéletesen érthető, de ezzel csak alátámasztod amit írtam. nem is vitatkoztam ezzel.

"Ez is egy jellegzetes magyarellenes mantra. Ugyanis (csak hogy tudd), legalább annyian emigráltak magyarok ebből a MAGYAR országból, mint a szegény elnyomott szlovákok. Ez valahogy mindig elfelejtásre kerül."

ki beszélt itt erről? én azt írtam, hogy a nemzetiségi értelmiség jelentős része emigrált. (és nem akarok megint arra utalni, hogy diszlexia...)
Előzmény: hatodikk (1806)
hatodikk Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1806

"nem vagy tisztában a tényekkel. a vármegyék irányítása mindig a nemesség kezében volt "

 

Nehogy már egy vármegyei tisztviselőkét sorolj a magyar elit tagjai közé.

 

"teljesen mindegy hogy lenézte vagy nem"

 

nem mindegy. Ha lenézek valakit, akkor nem tekintem vetélytársnak. Érthetetlen, hogy mi nem érthető ebben.

 

"jellemzően emigrációra kényszerültek nagyon sokan a köreikből, "

 

Ez is egy jellegzetes magyarellenes mantra. Ugyanis (csak hogy tudd), legalább annyian emigráltak magyarok ebből a MAGYAR országból, mint a szegény elnyomott szlovákok. Ez valahogy mindig elfelejtásre kerül.

Ja igen. Nyilván a magyarok is publikáltak...

Előzmény: Joranne_Sutt (1803)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1805
nézzünk meg egy példát.

adott egy állítás:
hatodikk okos lenne, ha képes lenne rendesen szöveget értelmezni, lenne tárgyi tudása és nem akarna spekulálni.

ha te ebből azt emeled ki, hogy hatodikk okos, és azt állítod, hogy ezt mondtam, attól nem lesz igazad :)
Előzmény: hatodikk (1802)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!