Egy évvel korábban, 2013-ban tettem fel a saját napelemes rendszeremet. 3 kW/3,25 kWp.
Azóta nekem fizet az Eon. Nem sokat, 18 - 25 e.-Ft/év. De ezzel a visszatérítéssel térült meg 8 év alatt. A gázhasználat a rezsicsöki jóvoltából a tavalyi évi 17680.- helyett 25092.-. A legmagasabb rezsitételünk idéntől 84000.-Ft vízdíj. :-( Tavaly levettük a szigetelés miatt a 19 éve dolgozó napkollektorunkat. Feleségem már hiányolja, mert akkor mindig volt melegvíz, így csak ha befűtök. Nyáron is. :-(
Lehet. De az erkélyszolár volt a téma - szerintem.
Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy a sok A és a halál között összefüggés van. De nem is igen fogom megtudni, míg viszonylag nyugi van a napelemmel (legalább havi szaldó), nem igen fogom az energiacímkét nézni, ha venni kell hűtőt.
Szerintem is ritka amikor távfelügyelet nélkül vannak ezek a rendszerek.
Nálunk a cégnél 2014-ben telepítettünk 15kVA-s SMA invertereket, 3db-ot. Arról is emailt küld ha a 3 inverter nem egyformán teljesít, valamelyik sztringgel baj van a 9 közül.
El tudom képzelni mi van a maiakban.
Eleve a kerítésen belüli mozgást is védeném ha ilyen parkom lenne.
A környéken a nagy parkok kamerával, mindennel védve vannak.
Ez egyfajta szabadságjog szerintem, napelemmel akkor is lehet valamennyi áramom kvázi ingyen, amikor másoknak nincs valamiért. Ha a taxi nem áll rendelkezésre akkor és úgy, ahogyan szeretném, akkor mivel megyek a jó messzi dolgomra ha nincs autóm.
Nyugdíj közelében járó ismerős van így: most még pörög neki a biznisz, beruház a házán napelembe, akkupakkba, szigetüzemet épít. Nem érdekli az ár, megtérülés. Azt mondja, 5-8 éven belül lehet kurvára lerobban fizikailag, nem termel több zsét, akkor majd jól jön neki. Banki-biztosítós-tőzsdés befektetés nála nem játszik.
Egy ilyen rendszer ha jól van kiépítve - márpedig jól van - szinte Scada szintű figyelés van rajta, loggol mindent, riaszt ha zűr van, stb. Ahogy riaszt akkor is ha valamelyik inverter leáll, valamelyik string megszakad, stb. meg különféle paraméterezhető hibák esetén, túlmelegedés akármi. Persze fel lehet konfigurálni mindent is rosszul, de azért ez nem jellemző, hozzáértők rakják össze.
Nyilván éjszaka lopták el, reggel, amikor észreveszik, akkor már cseszhetik. Épp most házal amúgy egy magyar cég egy általuk fejlesztett cucal, be van iktatva a stringbe, és ha megbontják azt, akkor jelez. Bár azt nem értem, hogy azért megdobbantani párszáz panelt milyen kerítésvédelem, infrasormpó és kamerarendszer nem vesz észre???
Ezt itthon sem veszik észre......100kW felett ! A magán ember nézegeti , mert esetleg érdekli.
De napelem parknál ,csak a fordulónapon derül ki, hogy nem termel 5-20 napja.
engem jobban érdekelne , hogy ha 30% (támogatott ingyen )napelem van akkor az pont 42db --s az tűnik el! + az invertere! Na ezen információkat honnan tudják?
Ezzel egyetlen baj van. Itthon mindenki Wifi-s, távolról kezelhető, neten figyelhető invertert akar. Nyugaton meg nem veszik észre, ha MW-os telep termelése indokolatlanul leáll?
Arra írta szerintem, hogy megveszi az ember a jóval drágább A+++ készüléket, ami élettartama alatt nem spórolja meg a mezei A osztályoshoz képest az árkülönbözetet, mert sajnos nem megy el 20 évet, csak 5-öt.
A trafó mögötti hálózat alapból a HMKE-k által létrehozott feszültség és a trafón beállított feszültség kiegyenlítődéséig enged úgymond " visszatermelni " , saját és a szomszédok fogyasztását megtermelni azonos időben . A magasfeszültség oldala felé viszont nem enged , mivel nincs magasabb feszültség a szekunder oldalon megengedve . Tehát beavatkozás nélkül a rendszer szabályozza magát a trafó szekunder oldalán . Ha minden házon van HMKE és a helyben fogyasztott energián kívül a felesleget szeretnénk visszatáplálni minden , akkor létre kell hozni a termelői közösséget . :-)
Olyankor természetesen a hálózatot kezelő cégnek a dolga , hogy a visszatáplálás létrejöhessen .
Biztos, de mivel én ezt a kettőt látom, a többi számomra szóbeszéd. Ugyanakkor van olyan ismerős aki 2 éve szív "a minden házon van napelem" problémával -> állandóan 253V fölött járnak, nem tudnak betermelni. Ez meg annak mond ellent, szóbeszéd és kifogáskeresés a hálózat befogadóképességére hivatkozni.
Én számoltam, nekem most térül meg a napokban. Ha te nem, az a te bajod. Már a megrendeléskor tudtam, hogy nem mehet a végig az oda-vissza ugyanannyiért adunk-veszünk közgazdasági nonszensz. Az is előrevetítettem, más lesz az áram ára szerdán reggel és vasárnap délelőtt. Azt még nem tudom, ez tovább differenciálódik-e augusztus és december esetében, mert amúgy ez lenne a logikus. Meglátjuk. Nem hiszek a szocializmusban, kommunizmusban - pedig nálunk most épp ez van főleg a lakossági energia területén.
Ez a napelem is kicsit olyan, mint autót tartani a zembereknek. Szerintem 'majd a fele számtanilag jobban járna a taxival is, hát még a tömegközlekedéssel. Valahogy mégis a világ vezető iparágai között van. Ki érti?
Ez így csúsztatás. A hűtő kevesebbet fogyaszt, ha tele van, mintha üres lenne. Ez tény.
Akkor szokta "feltölteni" a pógár a mélyhűtőt, amikor valami akcióban jóval olcsóbb a normál árnál. Esetleg ellátási gond várható.
Ha az említett hűtő 5 évet fog kibírni, akkor jön helyette új, azt is táplálni kell árammal.
Abban megegyezhetünk, nem mindenki tud fél kiló húsért, zöldségért leszaladni a házban lévő szupermarketbe. Tehát egy normál és egy mélyhűtő már alapvető civilizációs eszköz. Ahogy a tűzhely és az áram is.
A nagy számok törvénye alapján (ami amúgy nincs, de mindegy), nyilván találkozol sikeres projektekkel. Nem malmoznak se a szolgáltatóknál, se a kivitelezőknél, sok megvalósul(t), de sokkal több csak vár.
Ugye viccelsz, mikor a hűtő elromlását az erkélyes napelem árához adod? Már ha nem úgy érted, hogy amiatt romlik el.
Emberek nem számolnak? Miért, mi igen?
16 év... Anno kérdezte a szomszéd, mennyi volt a napelem. Mondom, 2,1 milla. És mennyit spórolunk meg? Évi 140-150 ezer. Aha, akkor most kifizet előre 14-15 évet, jelenáron, hát, neki ez nem biznisz. És valóban nem, ha őszinte akarok lenni. A lebegtetett havi szaldóval meg pláne nem. A bruttó elszámolás viszont akár jó is lehet, bár nagy összeget nem tennék rá, hogy az lesz.
Évi 3e ft spórolásért elköltenek 50ezret.... 16 év alatt térülne meg....
És a hűtő 5 évet fog bíri, esetleg 8-at.
Ugyanez a "feltötltöm a fagyasztót hússal 6 hónapra" - és pörgetem a villanyórát, de vajon mennyivel lenne drágább a friss hentesáru? Ami ráadásul friss...
A isteneket kellene már eltolni a csudába, sőt most szólíthatná magához az épp itt tartózkodó földi helytartójuk és egy épeszű rendszer jöhetne, mert ami ma van az egy katasztrófa.
"Vegyünk egy tipikus hűtő típust: 185cm magasság, 60cm szélesség, 221+66l hűtőtérfogat, alulfagyasztós kivitel, A energia osztály: 354KWh/év fogyasztás, ami kb. 17 700Ft / éves költség. Ugyanez a hűtő méret jobb energiaosztály esetén: A+ 280KWh/év, 14 000Ft / éves költség, 3 700Ft/év megtakarítás."
Hamar megtérül az erkély napelem. (Nem.)
Csak mert a cikk azzal példálózott, hogy a hűtőt be lehet dugni, és akkor nappal arról megy. (Feleződik a metakarítás a fentiekhez képest.)
Papíron már mennie kéne, valóságban meg egyelőre ebből sem lett semmi.
TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA Magyarország helyreállítási és rezilienciaépítési terve értékelésének jóváhagyásáról
MELLÉKLET
C6.R3.: A megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházások engedélyezési eljárásának javítása
Az intézkedés célja a megújulóenergia-projektek megvalósításának támogatása az engedélyezési eljárások megkönnyítésével. A reform integrált eljárást vezet be a 0,5 MW-t meghaladó beépített kapacitású nap- és szélerőművek környezetvédelmi engedélyére és építési engedélyére vonatkozóan. Ez rövidíteni fogja az engedélyezés tényleges időigényét. Ha a hatóság 75 napon belül nem ad választ, az engedélyt megadottnak kell tekinteni. A reform emellett egyablakos ügyintézési pontot hoz létre, amely egyedüli kapcsolattartó pontként szolgál a beruházók számára integrált engedélyeik kezelése és kiadása tekintetében. A reform a kis kapacitású (0,8 kW alatti) fotovoltaikus rendszerek hálózatra való csatlakozásának eljárásait is egyszerűsíti. Ezek esetében csak a telepítés előtti nyilvántartásba vételre lesz szükség, nem kell engedélyezési kérelmet benyújtani. A beruházónak nem kell egyedi szerződést aláírnia az elosztórendszer-üzemeltetővel a kis kapacitású fotovoltaikus rendszer alkalmazásához, és a kis kapacitású fotovoltaikus rendszer csatlakozási szerződését a nyilvántartásba vétel váltja fel. A kiserőmű hálózatra való csatlakozásának határideje nem haladhatja meg a két hónapot, kivéve ha a késedelem oka az adott elosztórendszer-üzemeltető hatáskörén kívül esik.
A napenergia alkalmazásának ösztönzése érdekében a lehető leghamarabb, és legkésőbb 2024. december 31-ig hatályát veszti az a nemrég bevezetett intézkedés, amely ideiglenesen megszüntette azt a lehetőséget, hogy az újonnan épített (legfeljebb 50 kVA kapacitású) lakossági fotovoltaikus rendszerek áramot tápláljanak be a hálózatba. Ennek érdekében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) ezt az ideiglenes korlátozást rendszeresen, legalább hathavonta műszaki és objektív kritériumok alapján felülvizsgálja regionális szinten az átvitelirendszer-üzemeltetővel és az elosztórendszer-üzemeltetőkkel. Amint az értékelés eredménye megállapítja, hogy a hálózat alkalmas a termelt villamos energia integrálására, a korlátozást adott esetben regionális szinten fel kell oldani.
A reform végrehajtásának határideje 2023. március 31.
Amíg ez a politikai garnitúra van egy tipli falba rögzítése is elfogadhatatlan kockázat.
Vagy egy tucat megkezdett beruházásnál látom, hogy miként blokkolják a megvalósítását, míg a cég kifut a pénzéből és rátehetik a kezüket az ingatlanra. Helyi politika, közvetlen miniszteri szint alattiak.
Aki tudja finanszírozni a mocsokságokból adódó veszteséget talán túléli, aki nem az megy a levesbe.
Hogy ontopic legyek, fizetni kell az államnak a kapacitásigény után súlyos milliókat, miközben engedélyek híján egyenlőre esély nincs, hogy megvalósuljon. A NER az állami transzferekből korlátlan pénzt kap támogatásként, vagy kölcsönként, saját magukat korlátlan finanszírozzák, a mezei józsi meg így járt.
Talán sorsot húztak. Az a 70-80 000 aki vár az engedélyére az meg örül, hogy azoknak milyen szerencséjük volt....De majd holnapra nekik is biztos megküldik.
Mármint a szó olyan értelmében, hogy szerinted erre korlátlan számú (az egyszerűség kedvéért hagyjuk ki a külföldi multi jelzőt) tetszőleges fogyasztó képes, ha van a telepítésre pénze?
Ha esetleg mégsem erre gondoltál, akkor meg kell kérdezzem mire gondolt pontosan a költő?
Ügyfelem (sima multi itthoni leánya) mindenféle kormányzati kapcsolat nélkül, nyáron elindított beruházás, pár hónap múlva szerelve, csatlakozva, most dobják ki a gázfűtést hőszivattyúra cserélve).
Off: Annak idején 1x éve sokat olvastam a hozzászólásaitokat Boroval, ha jól emlékszek egyszer meguntad a magyar viszonyokat és elkoltoztetted a termelést Romániába, most itthon ismét?
Rosszul hangzik ugyan, de a valóság ez (kicsit ugyan sarkítva és csakis a financiális oldalát kiemelve):
Neked van napelemed?
- Ha van már, akkor miért akarod hogy mind egyre többen csatlakozzanak?
- Ha nincs, akkor miért akarod hogy a közösből finanszírozzuk (pl így én is a tiédet)? Mert ez "jár" neked?
(Amíg volt 100-500 MWh beépített az országban, addig senkit nem zavart, elbírta a hálózat is, import is, kiegyenlítés is... Aztán ment - konkrétan ezen a fórumon is - a kampányolás, hogy mennyire jó a napelem. Jó volt. És most hogy sokan lettünk pontosan mennyire is jó? Naugye!)
Bizony! Ismerünk olyan egyszerű magyar polgárt, akinek a 450 m2-es kis szerény svábhegyi pajtájához saját külön trafóállomást tettek le, külön bekötőutat építettek.
majd azert keszuljel kvarz biztositekokkal is! Nalam is volt bovites ugyanigy, kijottek eloszor 2 honap utan (meg orultem is h de koran) Aztan kozoltek, ha a kinti utcan 100 meterre levo foldkabeles szekrenyhez nincs + 2 darab kvarzos keramia biztositekuk, es h az nekem miert nincs???? Na kiirtak indokolatlan kihivast 10e ft-ert, es + 2 honap mulva jottek.... Masodszor mar fizettem nekik 20e ft-ot pluszban, mert megint nem volt valami "bekoto kabel" a szekrenyemben :-))))
Nem számít, világszerte használják. Szólnod kéne nekik, hogy túl nagy és drága...
Amikor 1943-ban Ratkovszky megcsinálta az első folyamatos frekvenciaszabályozással működő, kalickás motoros mozdonyt, arra is azt mondták, hogy túl nehéz és túl bonyolult, Aztán eltelt 50 év...
Itt, a faluban járkálva inkább a kisebb méretűek kerültek fel (mindegy, hogy modern ház vagy régi), de pár házra jó sokat pakoltak fel (azoknál is mindegy az ingatlan). Itt biztosan kevesebb az átlag.
11 kW majdnem 50 A, az csak a régi házaknál (jószág, terménydaráló, egyebek) és a nagyon újaknál lehet alapvetés, közel 20 éve "mindenki" az ingyenes 32 A-t kérte az építkezéskor.
Semmi, csak nehezen viselem a jogtalan beszólást, ha nem én kapom is.
A topiktárs kérdésére leírtam, mi a félreértés, maradhatott volna ennyiben a történet, de feltétlenül jönni kellett a szövegértéssel, pedig azzal gond volt "ott is".
Az inkább neked van. Írtál 2 motorról, mindkettő 1.9, az egyik szerinted hamar tönkre megy. Nem tönkre mehet, tönkre megy.
Erre kétségének adott hangot, mert hogy az övé (nyilván a "gagyi" ) nem ment tönkre, 400+ ezernél jár. Te meg bedobtad, a tiéd 500+ ezres.
Érthette volna, hogy neked nem "gagyi" van, de előtte neked kellett volna érteni, hogy a szerinted sz.r nem az. Egyetlen motorkód volt kehes, és még azok közül is (a db-számhoz képest) nem volt tragikus a helyzet, még bxe-k közül is rengeteg ment sok százezer km-t. Persze aki kifogta, azt ez nem vigasztalja, de az alap állításod elég messze volt az igazságtól.
A szórásnak itt kisebb a jelentősége. Minden paraméter szoftveresen van beállítva. Úgy, hogy semmi nem a fizikai teljesítőképessége határán megy. Áram/fesz mérő/figyelő érzékeli és a kompóter adagolja a beállított mértékben a vellanyt. Befelé és kifelé is.
Így van. Félvezetőknél alapvetés, hogy azonos tokméretben különböző áramú típusok léteznek. Amikben a belső chip más és más. Egy 3 és egy 6kW-os nyilván nem azonos félvezetőkészletre épül. Nyilván 2 darab paramétereiben 10%-nyi eltérést mutatónak azonos lehet a bele, csak szoftveres a különbség tétel. Pl. egy 5 kW-nál meghúzott törvényi határ esetén készülhet 4,8 kW-os is, meg 5-ös azonos hardverre egy adott piacra.
Mint minden gyártásban, szórás van. Vagy eleve az előre tesztelt alkatrészek mennek a nagyobb teljesítményűnek gyártottba (ez tartanám valószínűbbnek, mert így párba válogatottan mehetnek a két string elemei, tehát jobb mellé jobb kerül és nem "pazarolják" el a jobbat egy gyengébb mellé), vagy a végén osztályoznak a kész terméken. Nem kell messzire menni, egy 390-410W közötti napelem is nem azért lesz pont 405W-os, mert annak gyártották, hanem mert úgy sikerült, hogy az épp 405W-os lett.
Autónál van olyan, hogy ugyanaz az elektronika, csak ez-az nincs bekapcsolva. (VW-gruppe biztosan ilyen) És nyilván van, ami tényleg nincs benne. Ha drágább 2 féle alkatrészt fejleszteni, plusz a logisztika, akkor ugyanaz, csak nem lehet bekapcsoltatni (hivatalosan).
Félvezetőgyártásban bevett szokás, hogy a kész chipeket paraméterek alapján válogatják (merthogy elég nagy a szórás) és más-más tipusjelzéssel vagy törésszámmal hozzák forgalomba - természetesen más áron...
Még erre fűzve: ez mi pontosan? Tesztelik és mérik hogy melyik mennyit bír, mennyi a veszteség, mennyire melegszik vagy mit mérnek? A teljesítmény fokozatnál vannak túlméretezett határok amit nem lehet feszegetni!
Ja, de ugynaz a motor Seatban, Skodában, Vwben és Audiban más más teljesítményű. Vagy Citroenben, Fiatban, Peugeotben, Opelben. Sőt, Daciában, Renaultban, Mercedesben (1.33 tci).
Gondold végig, szerinted mennyi értelme lenne ténylegesen 3, 3,7, 4,5, 5 és 6 kW-osat gyártani? Semennyi. Nem is csinálják. Autónál meg azért nem feltétlen így van, egy bőrkormány, ködfényszóró, tolatókamera, nagyobb kijelző, ledes fényszóró, esőérzékelő, plusz hangszóró, fűthető ülés, színre fújt tükör beépített index-szel, az pont nincs benne mindegyik verzióban és nem csak a sw dönti el mi működik és mi nem.
Részemről csak feltételezés volt, de sajnálom egy kicsit hogy megerősítetted! Azért sajnálom mert ugyanaz körvonalazódik mint a gépkocsiknál hogy mindent beletesznek és szoftver alapján fizettetik meg az árát! DE a végeredmény ugyanaz : azt kapod amit fizetsz.
Kicsit tovább néztem és a 7-8,2kW-os már nehezebb de még mindig ugyanabban a dobozban, azután a 10kW már nagyobb doboz és több mint 10kg-al nehezebb...
Teljesen ugyanaz a bele, csak sw korlát. Ugyanakkor, nem feltétlen amilyen épp kell elven kerül felmatricázásra, hanem nagyon valószínű, hogy a gyártósor végi meo-n binningelnek, a legjobban szereplőből lesz a legnagyobb teljesítményű, és a "gyengébbekből" meg a legkisebb.
Felmerült bennem hogy hardver oldalról mennyire különböznek az inverterek? Az adatai alapján a Fronius Symó (ezt néztem példaként) 3,7kW-tól 6kW-ig ugyanolyan méretű dobozban van és a súlya is grammra egyforma. Nem lehet hogy ugyanaz van bennük és csak szoftveresen vannak visszakorlátozva?
Bár ha minden egyforma csak a teljesítmény elemek mások az súlyban nem különbözik nagyon egymástól hogy valamelyik elem 5A-es vagy 15A-es...
2022.06.30.-án beadtuk az EON-hoz a csatlakozási kérelmet.
2022.08.01.-én megkaptuk az engedélyt.
2022.09.20.-án az OPUS TITÁSZ megcsinálta a hálózatfejlesztést (új légkábel, új óradoboz, új mérőóra)
2022.12.01.-én értesített az EON, hogy a csatlakozási tervdokumentációt elfogadták és a HMKE kialakítható.
Na azóta várjuk, hogy fölrakják a rendszert.
Két hete rájukírtam ( hivatalos postai levél, ajánlottan, tértivevénnyel), hogy mivel a beruházásban saját erőként 3 db lejárt és kiutalt lakáskassza pénz is szerepel, amit nekünk végső határidőként 2023.07.30.-ig számlákkal kell igazolni, hogy ingatlan célra fordítottuk, különben vissza kell fizetnünk 1.082.000.- Ft állami hozzájárulást, ezért kértük őket, hogy eddig a határidőig végezzék el a telepítést. Most itt tartunk.
Az EON Solarnak még januárban felajánlottam, hogy beszerzem az invertert, de elutasították.
Ahogy én tudom, eon solarnál úgy van, hogy az mgt megérkeztét követően van 180 napjuk kivitelezni. Namost, ha neked még nincs mgt-d és fél éve várod, mint a fél ország, na akkor mondjuk csapdában vagy, hiszen ők hiszen mutogatnak az anyacégre, hogy amíg nincs papír, addig nincs mit tenni, várni kell.
Azt próbáld meg kideríteni, ha kell ügyvédi levélben, hogy van-e okt.31 előtt BEADOTT MGT kérelem erre a rendszerre. Ami általában az első lépés kell, hogy legyen. Ha van beadott és erről van is egy másolat, akkor lehet reményed. De mintha nálad fordítva akarták volna?
Olyat hallottam, hogy az MGT-re várás hosszú ideje alatt saját rizikóra készre szerelték a rendszert, csak nem volt rákötve az órára. Aztán mikor végre megjött, akkor már másnap tudták tovább intézni.
Az is megérne egy kis idő ráfordítást, hogy ügyvédi levélben számon kérni a késlekedés okát. Ha pl. inverter hiányt neveznek meg, akkor felajánlani annak a saját beszerzését, természetesen hivatalos forrásból. A napelem típusa sehol nem játszik. Csak az össz teljesítményük.
Hogy ne lenne benne határidő, azt kb. kizártnak tartom. Az inverter még nem értem miért lenne probléma, kizárólagossága lenne az eonnak a Sungrow-ra? Bárki megveheti, így fel is rakhatja, így pl. az új kivitelező is.
Most újra átolvastam a szerződést és sehol nem szerepel benne, hogy az EON Solar mennyi időre vállalja a telepítést. Így aztán nem lehet megállapítani szerződésszegést, ami alapján felmondhatnám a szerződést.
Viszont az OPUS TITÁSZ és az EON szerződésében szerepel a Sungrow SG15RT inverter típusa, amitől eltérni nem lehet. Vagyis eltérhetek, csak akkor nem csatlakoztatják a hálózathoz.
Miért ne kapnád vissza az előleget (már ha tényleg előlegről beszélünk) ? Nem tartották be a szerződés feltételeit, nincs is teljesítés... Az egy dolog, hogy nem 2 nap alatt utalják vissza, de az visszajár, hacsak a szerződésben nincsenek egyéb feltételek (pl: tervezési díj, stb.., ami már megvalósult, az természetesen nem jár vissza)
Intevrer esetében is rendszeresen van olyan, hogy nem az eredeti típusú inverter kerül fel, mert az épp hiánycikk.
Ezzel két gond is van. Valószínűleg a kifizetett 550.000 Ft előleget nem kapnám vissza, másodsorban az EON szerződés adott típusú inverterre és napelemre vonatkozik, mást nem fogadnak el.
Ha lejárt az mgt-től számított 180 nap (azt hiszem ennyi a határidejük) mondd fel és szerződj át a francba, ne várj a világ végéig arra a töketlen társaságra.
Teljesen korrekt amit írsz... sajnos a nővéremék is hasonlóképpen jártak... tavaly amikor azon morfondíroztak belevágjanak-e, pont ugyanazt mondtam nekik is, mint neked...
Tavaly júniusban kezdtem bele, mert volt 3 db lejárt lakáskasszánk, és a kiutalt pénzt csak ingatlan céljára lehet felhasználni. Tehát a pénz adott volt, de csupán saját erőből is megcsináltam volna, mert látom a hasznát. Készen van a hálózatbővítés, fent van az új napelemes villanyóra, és lassan 1 éve már csak a napelemre várok, de az EON Solartól még ígéretet sem kaptam az időpontra, pedig már az előleg is ki van fizetve.
Ezalatt a majdnem 1 év alatt szinte havonta változott a jogi környezet és most sem tudja senki, hogy mi lesz a vége. Ha fent lesz a rendszerem, az termelni fog (és nekem), mert a napot nem érdekli, hogy itt a földön milyen szabályok vannak a hasznosítására. Csupán arra akartam rávilágítani, hogy miközben a csapból is a zöldenergia/megújuló energia folyik uniós szinten is, addig a gyakorlat egy nagy káosz.
Nem tudom, hogy más országokban hogy állnak a témához, de szerintem idehaza megint sikerült valami igazán nagy hungarikumot alkotni.
... ha van rá pénzed csináld és élvezd a hasznát (saját energia amíg a rendszered működőképes, előre kifizetett egyszeri fix áron, ha szigetüzemre is alkalmas a rendszered, akkor ellátásbiztonság is)...
...ha nincs rá pénzed ne csináld (ha csak akkor vágnál bele "ha van szaldós elszámolás is", akkor ne vágj bele) mert se a finanszírozási feltételek javulása nem várható a közeljövőben, se a szaldós elszámolás tartós léte nem biztosított.
Igen, valóban jobb lenne (mindig IS jobb) a kiszámítható, stabil jogszabályi környezet, de aki ilyenre vágyik az már rég elköltözött magyarországról oda, ahol ilyesmi létezik is.
Elolvastam mindkét cikket, de ezek csak úgynevezett "szakértők" próbálkozásai arra, hogy valamilyen módon értelmezzék a kormányrendletet. A kormányrendelet pedig egy megfelelési kényszer az unió felé. Majd akkor leszünk okosabbak, ha nyáron megjelenik az első szakvélemény az energiahivatal részéről, hogy a hálózatok felülvizsgálása után mi a teendő.
Tehát ismét kaptunk egy rétestésztát, amit végtelenségig lehet nyújtani. Kiszámítható jogi környezetre pedig továbbra sem számíthatunk, pedig itt egy-egy család részéről sokmillás beruházásról van szó. Pillanatnyilag tehát ott tartunk, mintha nyerőgépekbe dobálnánk be a milliókat, abban a reményben, hogy egyszer csak kijön nekünk is a három alma.
6. § (1) A 413/2022. (X. 26.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján az e rendelet hatálybalépésekor már meglévő háztartási méretű kiserőmű 2022. október 31. napját követően, de a 2. § (1) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépését megelőzően benyújtott igénybejelentés alapján e rendelet hatálybalépését követően megvalósított teljesítménybővítést követően nem jogosult a közcélú hálózatba betáplálni a hálózati csatlakozás szerződésének 3. § (6) bekezdése szerinti módosításáig.
Ez a rész nem világos:
1,
"meglévő háztartási méretű kiserőmű 2022. október 31. napját követően, de a 2. § (1) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépését megelőzően benyújtott igénybejelentés alapján "
A hatálybalépés ideje a kihirdetés időpontja, ami október 27 ?????
De értelmezhető úgy is, hogy ha a megvalósítás időpontja október 31 utáni, akkor elbukom a meglévő szaldós szerződést és a betáplálás jogát a megvalósulás bejelentésétől az új szerződés létrejöttének időpontjáig. Azt meg tutira elhúzzák 24. jan 1 utánra. Tehát aki bővítésre adott be igényt, okt. 31 előtt az gyakorlatilag annyit ér, mintha be se adta volna és jobban jár, ha nem csinál semmit.
2,
Amikor azt írja, hogy "e rendelet hatályba lépését követően" akkor vajon melyikre gondolt a gyökér? A mostanira, vagy a 413/2022-re?
"
2. § (1) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépését megelőzően benyújtott igénybejelentés alapján E RENDELET hatálybalépését követően megvalósított teljesítménybővítést követően nem jogosult a közcélú hálózatba betáplálni a hálózati csatlakozás szerződésének 3. § (6) bekezdése szerinti módosításáig."
Amennyiben jól értelmezem akkor az éves szaldót buktuk ! Tehát a kormánypropaganda által tolt klíma,hőszivattyús,fűtőpaneles téli alternatív fűtést lehúzták a klotyón , amennyiben használni akarod fizetheted a nagy lóvét napelem mellett . Igaz ez szerződés szegés ,de ezeket ez sosem akadályozta !
Soha nem hallottam hasonlót. Olyat sajnos többször, hogy az emeletes házban a tűz felett lakónak is tele ment korommal és vízzel a lakása, az alatta lakónak meg mindene péppé ázott. A szükséges és elégséges víz is totál le tud pusztítani egy lakást.
Ezeknél is a károkozás után jön a kártérítés. Lehet, hogy sok-sok év pereskedéssel, tárgyalások sorával. Ott kiderülhet miért volt szükség a szomszédban a rombolásra. De azt is valakinek meg kell fizetnie.
Az hagyján! De a fizikai megvalósítás után még nagy adminisztratív kivárás is van. Utána már csak a villanyóra szerelőre kell várni. Utána meg csak a tényleges új szerződés megkötésére kell várni.
...tehát ha a tavaly beadott igényemre, idén december 20.-án küldik ki az MGT-t, akkor 10 nap alatt át kéne adni a rendszert hogy szaldó elszámolásba kerüljek.
'A" égő ház miatt miért bontanák le "B" ház tetejét? Hogy jobban belekaphasson a tűz a tetőszerkezetbe?!?!?
Esetleg arra gondolsz, hogy ikerház, közös lángoló tető?
Ha tűz miatt meg kell bontani egy héjazatot, pont ugynaz történik mindennel. Legyen az betoncserép, bitumenes lemez, karácsonyi fényszarvas, stb. Repül, míg a gravitáció és a talaj kölcsönhatása meg nem állítja.
Egyébként meg a napelem miatt aggódsz, a komplett tetőszerkezet károsodása és a házba belocsolt több köbméter oltóvíz mellett?
(Elképzelem amint a tűzoltók széthúzkodják a csatlakozókat, gondosan leszerelik és leadogatják a paneleket, szétcsavarozzák a síneket, azt is leadogatják, közben dől a füst mindenhonnan, lángnyelvek a tetőn. Majd technológiát váltanak és szétverik a cserepeket, tetőt, és betolnak 6-20 m3 vizet a házba. A tulaj meg boldogan ölelgeti a megmentett napelemeit az udvaron 😎)
A tűzoltók miatt kell valóban. De az esetleges idegen villanyszerelők miatt is. Nálunk 3 van. Egy a kapu mellett, egy az óra szekrényben és 1 db az inverter mellett.
A tűzoltó miatt, mert nem triviális, hogy az udvaron/ház mellett álva látszik mi van a tetőn. Az adóhivatali dolgozó számokkal dolgozik, megkapja a szolgátatótól a nevedben bevallott adót és kész.
De hangulatkeltésre jó az ilyen bejegyzés...
Nekem sincs kint, amikor szerelték még nem volt kötelező.
Miert kell kirakni a a napelemre haszalatra felszolito feliratot/tablat az utca frontra a keritesre? En ugy tudtam a tuzoltosag miatt.. Nade nem tudom, h kotelezo-e.. Nalunk a gazdag emberek, akik napelemet telepitettek a hazukra, nem rakjak ki.
A régebbi Froniusok állítólag 15% pluszt bírtak. Enyém többször is elérte a 109,5 %-ot, pedig csak 108,33% a napelemek csúcsteljesítménye. Ebből még a hatásfok is lejön. :-)
Később a gyártók igyekeztek teljesíteni a "szolgáltatók elvárásait". :-(
"miért csodálkozunk, hogy csak az "alja" marad tanárnak"
Ezzel kapcsolatban nekem az a véleményem, hogy már nagyon-nagyon régóta nagyrészt pont az "alja" választotta ezt a foglalkozást magának. Mert erre volt elég kb. a pontszáma a felsőoktatásban.
Természetesen van nagyon sok kivétel, aki hivatásnak tekinti és úgy is áll hozzá.
Amit én hiányolok a pedagógusok esetében - ideértve az óvodapedagógusokat is (óvónő) - az az alkalmasság vizsgálata.
És itt nem az eü alkalmasságra gondolok.
Nagyon sok olyan van a pedagógusi pályán, akiket a gyerekek közelébe sem szabadna engedni!
Részemről ennyi az offolás. Már ezért is elnézést!
Akárhogy is, a tanárok, orvosok a legfontosabbak egy nemzet túléléséért és felemelkedéséért. Lehet vannak mindenben gyöngébben teljesítők, meg kiábrándultak, de a nagy átlagtól tanultuk meg mi is azt amit tudunk és amivel meg tudtunk élni - idáig.
Most viszont szinte az egész életünket elrabolnék, nem csak az energiánkat, vizünket, de még a művészeti, ideológiai skatulyát is ránk húznánk. Pl: egy valakinek nem tetszik a Sziget-fesztivál (gondolom főként, mert amerikai tulajdon a megrendező cég és velük most épp fasirt van). Göbbels -i propagandaminisztérium működik, költ korlát nélkül. Minden üzletág egy kézbe vándorolna (most pl: építőanyag kereskedelem, áruházláncok). Majd a Lidl pénztárosok sem fognak akkor annyit keresni mint most, lesz személyes értékelésük, akire panaszkodik egy fogyasztó az -10% levonást kap, akire meg a főnök az -20 -at. A doktorok sorsára jutnak.
vannak ettől vadabbak is! Csoda piszológus szerint a 7 éves C kategóriás gyerek okosabb ,mint a többi,kár őket az iskolával kinozni?
--Akkor irástudatlan jobbágyok kellenek?
Másik; Az ilyen szülő eligazitja a fiú gyerekét ; elmész az iskolába -de neked egy nő nem parancsolhat!Ez kis tart 5-6 osztályig --utána túlkoros ,kimarad.
Felénk azért ezek 90%, osztályonként!
Ennek megfelelően járnak is a tanárnő nyakára -mit képzel, hogy meri ,feljelentik stb.
Persze. Talán inkább az, hogy ha a Lidl-ben pénztárosként másfélszer, kétszer annyit keres az ember, mint 20 év pedagógusi múlttal. Ha nem fizetik meg az embert, miért csodálkozunk, hogy csak az "alja" marad tanárnak, meg akiben van még kis tartás, megteheti, vagy épp nyudíjig akarja csak kibekkelni azt a pár évet, aztán részéről a fáklyás menet. Akiben meg volt képesség tudás, ha volt lehetősége az elment a fenébe a pályáról morzsák helyett pénzt keresni.
Hagyjátok, Peterch is csak felmondja a leckét, amit hall/olvas. Azok az orvosok, tanárok, akik a hibbant gyurcsány ellen tiltakozva fasza gyerekek voltak, most a nemzet ellenségei lettek, mert kicsit ki merték nyitni a szájukat. Ez a kollektív karaktergyilkosság, ebből élnek meg 10+ éve.
De lesz ez rosszabb, ha sikerül az értelmesebb tanárokat elüldözni, a fiatalokat meg elriasztani. Maradnak a semmire másra nem jó tanárok gyerekmegőrzőnek.
A fiam ugyanabba az iskolába jár mint én, és most sokkal jobb tanárai vannak.
Sok múlik a szerencsén is, az én érdeklődésemet mindenféle semmirekellő fehérköpenyes pártitkár-rokon idióta próbálta elvenni az érdekes tantárgyaktól (fizika, kémia, biológia).
A vezető óvónő úgy utálta a gyerekeket hogy reggel már vörösödött a feje ahogy érkeztek a gyerekek.
Ma is nagyon jól termel a rendszerem , mert idáig termelt 19,7 kWh-t :-)
Ami a tanárokat illeti . Volt szerencsém együtt nyaralni egy tanító nénivel és a lányával . A 8 napból amit lent voltak a tengernél , a lányát 2 napra tudta a szobából kicsalogatni a vízhez , mert a haverjaival tartotta a kapcsolatot a telefonon keresztül .
A tanító néni meg nem akarta elhinni , hogy részleges holdfogyatkozás van , mert a szemének nem hitt és az applikációja meg a telefonon nem mutatta . Ennyit a nagy tudású tanárokról .
Az ilyen az unokám közelébe se jöjjön ! Akkor inkább majd megtanítjuk az unokánkat mi írni ,olvasni és az életben fontos többi dologra .
A magam részéről örülnék, ha egyik oldal sem itt nyomná a számára megváltó oldal magasztalását vagy a másik oldal fitymálását.
Nekem is megvan a magam szilárd politikai meggyőződésem, de eszemben sincs egy "szakmai - szakmai ? " topikban azt tolni. Igaz, kifejezetten olyan topikokban sem tolom. Én nem akarok senkit meggyőzni "az igazamról", de engem sem lehet meggyőzni az ellenkezőjéről. Egyébként sincs abszolut igazság egyik oldalon sem. ;-)
Ide a topik címéért tértem be anno, de egy ideje már nem igazán van hasznos infó. :-(
Ember, offolsz, politizálsz egy szakmai topicban. A fórum szabályzatát sérted, és közben azt hiszed, hogy azzal, hogy máshova irányítalak, meg akarom neked mondani hogy mit csinálj. Óriási tévedésben vagy, ballisztikus pályán leszarom hogy mit csinálsz.
> Szépen sorban kiderül, mekkora most kb. a libsi falka a fórumban.
Sajnos beteg vagy, ezt mindenféle pejoratív felhang nélkül mondom. Kár, mert nem lennél teljesen reménytelen, ha egy hangyafasznyit is el tudnád fogadni a tiedtől eltérő véleményeket, illetve nem próbálnál mindenkit állandóan kiosztani, bunkóparaszt stílusban.
De majd a modik rendet tesznek, aztán megint visszajössz, pár hétig so-so normális leszel, aztán megint előjön belőled az állat. Kár.
fideszes matek: "51 százalékot szereznének a listás választáson", tehát "háromnegyeddel nyerne".
általános iskolás matekdolgozatban ez 1%, vagy kétpártrendszernél 2%-os nyerésnek számít. persze egy eltorzított választási rendszerben rögtön 3/4-es nyerés.
Felesleges erre reagálnom, mert alternatív valóságban élsz, melyet köréd építettek a Te pénzedből (is)... Nem várom el, hogy ebből kitekints, mert nem állsz azon a szinten, hogy megtedd... Ez abból is látszik, hogy hagytad magad köré építeni az alternatív valóságot...
Szerintem menjél vissza dolgozni, mert a végén elveszik a migráncsok a munkád.... de szerencsére a Kurmány által épített 5%-nyi kerítés megvéd ettől.. Állítólag...
Sajnos az egész hivatali és törvényi rendszer durván hibás. Ha szép díszbetűkkel írjuk, PC módon, akkor is vérlázító állapotban vannak. Elég visszanézni az elmúlt fél-egy évet a napelem körül. Bizalom, hitelesség, megbízhatóság hiányában csak találgatás és maszatolás van. Ilyenkor szárnyalnak a korrupció esélyei, de az egyenlőknél is egyenlőbbekről szóló felvetések is.
Ok, akkor ebben a topikban szoríkozzunk a témához kapcs kulturált megnyilvánulásokra. Belőled kinézem, azért a tiédre reagáltam. Akiből nem, arra nem is írok semmit - felesleges.
Másrészt a hazai vásárlások 80%-a mind import áru ( Eur/Dollár elszámolású beszerzés, még az energiapiacon is jelentős) , tehát nagyon is nyoma van az árakban a forint leértékelésének, és az inflációnak.
Az élelmiszerek kb 50%-a külföldi. (és rengeteg élelmiszer csak azért definiálható magyarként, mert itthon is hozzányúlnak, darabolják / csomagolják, stb)
És hogy jelenleg előrelátó, jövőben gondolkodó a Kurmány??
Csak három dolgot nézz meg:
Oktatás: (ez a gyereked jövője)
Egészségügy: (ez a Te jövőd)
Nyugdíjrendszer: (ez is a Te jövőd, és a gyerekeidé, ha itt maradnak)
Azt hiszem mindhárom torka véres...
(arról már nem is írok, hogy a remekbeszabott állami hitelfelvételeket, illetve 16%-os államkötvények majdani kifizetését is majd a gyerekeinek kell kifizetni, ha máshogy nem adó, infláció, forintdevalválás által...)
Elmész 4 évente és x-elsz. Ha nem a szájad ízed szerinti az eredmény, akkor tudomásul veszed. (Konkrétan azt hogy kisebbségben marqadtál a többség akaratával szemben.)
"o1g"-ként hivatkozni ugyanolyan alpári, mint a másik terhelt korábbi kirohanásai.
Szerintem.
ui: jómagam konkrét, engem érintő dolgokban szoktam panaszkodni, vagy kritikát alkotni. A 'mer' lopnak, mer' biztos belenéznek a NAV adataiba számomra megfoghatatlan és ellenőrizhetetlen. Valamint nem is tudom miért kéne pl Bigét sajnálnom, pont ahogy Simicskát sem sajnáltam.)
Nyilván az is jelentősen túloz. De nem zörög a haraszt.....A bizalomvesztést nagyon nehéz visszafordítani. De pár idióta beszólással tönkre lehet tenni.
Ezt kapni. A magyar készletek februárban elfogytak. De a minőségük arányban van az árukkal. Erre fussa a magyaroknak a szar forintjuk miatt.
Akárhogy tekeregsz is, egy ennyire kis és kitett gazdaság döntően függ az import áraktól. Már oda jutottunk, hogy több az import mint a kivitel. Szomorú, mert hosszú ideig fordítva volt.
Minden szomszédunk jóval kisebb buktával jött ki a járványból és most a megugrott energia árakból. Az inflációjuk messze alatta van o1G gazdaságánál. Ez a tény.
Vagy ontopikan nézve, telepítek egy napelemes rendszert:
Inverter: kínai, USD árfonyam
Napelem: kínai, USD árfolyam
Tartószerkezet, kábel, elektromos szerelvények, valami európai/kínai, EUR, USD árfolyam
Azaz egy 4-5 milliós telepítésből a tervező munkáján, a te munkádon és egy nyomorult Csatári plastos dobozon (és persze a rekorder áfán) kívül az égvilágon semmi nem magyar, a nettó díjnak úgy 90%-a mind árfolyamnak kitett. A maradék 10%-nyi magyar meg áttételesen kitett, hiszen az importált kivitelezői autódba importált üzemanyagot tankolsz, importált számítógéppel és importált telefonnal végzed a munkádat, majd amit bért fizetsz magadnak, azt importált termékekre tudod elkölteni, azaz ha emelkedik az árfolyam, akkor az infláció is és kényszerűen a bérednek is kell. Azaz kitörölhetem vele, hogy itthon költöm el ezt a pénzt, ha a nettó összegének 80-90%-a külföldre megy azonnal, hiszen onnan származik minden... Nem nagyon gondoltad te ezt az itthon költést végig, úgy érzem.
Avagy hazai vásárlóerőben a magyarok jobbak :-) Tessék hát itthon költeni és nem külföldre hordani a pénzt...
Na de az ég rogyjon rád, miért is jobb nekem, hogy a két évvel ezelőtti 300 Ft-os dollár helyett jelenleg 350 Ft-os* dollárért, tehát csak az árfolyamhatásból eredően 16%-kal drágábban vehetek (itthon!) pl. napelemet? Hogy nettó 5-6 ezerrel drágább így egy tábla? Mit számít ebben az esetben, hogy itthon költöm, ha egyszer 100%-ban importáru a termék, a kereskedő haszna az egyedüli magyar benne, azaz az árfolyam határozza meg, hogy mennyit kell fizetnem érte? És hatalmas meglepetés: amit megveszel, annak rendkívül nagy százaléka ilyen. Tv, hűtő, mosógép, autó, energia(!), üzemanyag, nyersanyag, élelmszer, és a nap végéig lehetne sorolni. De ami még első látásra nem tartozik bele ebbe, az mégis, hiszen hiába gyártunk, hozunk létre, termelünk, termesztünk bármit 100%-ban ebben az országban, attól még amivel, amiből, aminek segítségével előállítjuk (üzemanyag, alapanyag, vas, réz, műtrágya, traktkor, gép, fa, számítógép anyámkínja) az mind importtermék, igy a magasabb importár az mind beépül a magyar ("magyar") termék árába. * És akkor abba, hogy mennyibe kerül(t) az nekünk (segítek: 18%-os kamatba), hogy visszaszédelgett a dollár 420-ról a mostani árára, abba már bele sem megyek...
Talán az, hogy ha a kiindulási alap termék 10 évvel ezelőtt 1000 euró volt, akkor azért egy cseh embernek ma 950 eurónyi cseh koronát, nekem meg 1250 eurónyi magyar forintot kell fizetnem? Tetszik tudni, mivel nem mindent magunknak állítunk elő az országban, így minden ára is függ az árfolyamtól, hiszen minden importált termék árában ez szorzóként használatos. És minél szarabb az árfolyam, annál szarabb itt az élet és annál drágább a termék. Mert kb. nincs olyan termék, amiben nincs importált alkatrész vagy anyag és mocskosul sok olyan van, amiben egy grammnyi magyar sincs. Ezek itt minálunk egyre drágábbak, mert sikerült az egekbe inflálni a forintot.
Igazad volna, ha az államadósság okozója csak és kizárólag a szociális ellátás volna. De azoknak a kiadásoknak igen csak töredéke. Így ezer más többet számít, amit elpacsálnak, ellopnak. Ami elveszíti közpénz jellegét. Amit a magyar középréteg feltőkésítése néven a legfelső 1/100-nak átjátszanak.
Igazad van hibáztam, nem írtam oda bruttó államadósság az pedig ennyi, bármennyire is próbálod színezni ! Sajnos ezt vissza kell fizetni bárhogy csavarod ! Egyszer betettem egy grafikont 42 ezer milliárdról amit persze egy másik topikban rögtön levett a modi ,feltettem még egyszer, és ekkor adtak egy linket , MNB adatok,hogy le vagyok maradva mert 47 ezer milliárd . Nem keresem meg neked mert hívőknek mindegy, azt hisznek amit akarnak . Inkább megnézem ,hogy süt a nap ,termel -e a rendszer .
M.o.-on tevékenykedem jelenleg is . Én sem vagyok milliomos . Látom és hallom a lakosság véleményét , valamint az üzleti árakat is .
Mindenki a saját szerencséjének a kovácsa ezt ne feledd !
Legegyszerűbb jajgatni . Tenni kell , oda kell menni dolgozni , ahol megfizetnek , vagy továbbképezni magadat , hogy helyben is megkeresd az elvárt fizetést . Lehet , hogy távolabb az otthontól , de van még ma is lehetőség a jobb keresetre . Mint régebben írtam , a nehéz időkben 80-90-es évek , ezredforduló ,én is a családtól távolabb dolgoztam és mindenünk megvolt és ma is meg van . Lényeg az egészség és a pozitív hozzáállás . 8 óra munkaidőből 4 órát telefont tartva a kézben egy ipari cégben nem lehet jól keresni ! Sajnos sok helyen még ma is ezt látom . Valamiért valamit .
Részemről a téma befejezve , mert csak megint kemény politikai eszmecsere lesz belőle !
Üdv ! Egy igazi népbutító vagy a szomszédból ,akinek semmi sem drága,csak MI saját bőrünkön tapasztaljuk ezt az agymenést ebbe a jobb sorsra érdemes MAGYARORSZÁGBAN !:-(((
Ez a Te véleményed , az enyém meg az amire válaszoltál .
Azok a kölcsönök amiket M.o. külföldről ( nyugatról felvett ) , nagyon hamar lenullázódnak . Olvass utána , hogy mire készül a világ normálisan gondolkodó része és még a Japán új nemzeti bank igazgatója is , pedig az USA párti állítólag . :-)
Mint már régebben írtam , ki kell bírni az elkövetkező 1-2 évet , amit a dolár-euró bedőlése fog okozni nagyon hamarosan . Csak rajtunk és az államon fog múlni , hogy mennyire lesz fájdalmas és mennyi ideig fog tartani . Jelenleg a meghatározott alapok kiépítése van folyamatban M.o.-on . Keleti befektetők M.o.-ra , kelet - nyugat közti logisztikai központ kiépítése , turisztikai kapacitások kiépítése , élelmiszer termelés és élelmiszeripar gyors újraélesztése az önellátás és export végett . Én így látom a jövőt . :-)
,,Legalább egy ember van , aki nem a ma gondjait és a most problémáit veszi alapul , hanem a jövőképet , amit szeretne , hogy M. o. felemelkedjen ,,
Amennyiben ebben hiszel tévúton jársz !! A tények, 18 ezer milliárd volt az államadósság 2010 -ben mikor átvették az ország vezetését ! Ma 47 ezer milliárd ,tehát 2,5 x több, mindezt úgy ,hogy az utolsó előtti helyre kormányoztak minket minimálbérben ,vásárlóerőben ,csak a Bulgáriát előzzük meg mindenki más elhúzott mellettünk még a Románok is .Ezt nem nevezném a jövőbe vettet befektetésnek inkább alkalmatlanságnak ! Aki tenni akar a jövő nemzedékéért annak is csak betartanak lásd napelemesek ,elektromos autósok ( támogatás nulla máshol folyamatosan van ) még az ingyenes parkolást is sajnálják, mivel sok helyen már az sincs .
Az új, most kiadott tervekben szerepel a napelem. De van valami a szél felhasználásáról? Arról volt szó, hogy ott is megnyílnak a zárt kapuk. Számítanak rájuk a jövőben!?
Jól is teszik , mert a " nagy Vezírre! " szavaznak .
Legalább egy ember van , aki nem a ma gondjait és a most problémáit veszi alapul , hanem a jövőképet , amit szeretne , hogy M. o. felemelkedjen . Sajnos ma ezért meg kell húzni a nadrágszíjat , hogy a gyerekeinknek , unokáinknak jobb lehessen ! Kérdezd meg a háború utáni generációt , hogy hogyan éltek és miből építették fel azt , amiben ma élsz ? Nem nyavajogtak , mint itt ma sokan , mert nem magukra gondoltak , hanem az utánuk jövő generációkra , rád , rám, gyerekeinkre , unokáinkra , stb .
Vannak rétegek , akik ha beleszakadtak sem lettek volna képesek a házukat modernizálni az energetikai kihívásoknak elvárhatóan . Ezért írtam régebben , hogy annak idején egy jól átgondolt terv része ként a területi felmérések mellett a hálózatokon , olyan támogatási rendszert kellett volna kidolgozni , hogy a rászoruló munkabérből élők is megtudják lépni a szükséges lépéseket . Elsőnek a hőszigetelést kellett volna támogatni , konkrét érték elérésére négyzetméterenként . Majd ezután támogatni a többi rendszert , fűtés korszerűsítés ( kondenzációs gázkazán , klíma hőszivattyú ), HMKE a hálózat felmérése után , stb .
Igazad van, csak lesek mikor 300 000 ft telefont vesznek a ,,hülyegyereknek,, oszt 2hét alatt összetöri . Napi 2 doboz cigi ,mekis kaja, energiaitalok ,ahogy írod ,,kütyük,, stb ..............
Én sem szeretem ezt a korrupt hazug népnyomorító bandát ,de aki a mának él az magára vessen !
Nincs sok diplomám csak józan paraszti eszem ,ezért 12 éve leszigeteltem a házat, magam kicseréltem a nyílászárókba az üveget,kiépítettem egy faelgáz pufferes fűtést .4 éves a napelem rendszer, tavaly vettem egy olcsó 10 éves elektromos autót úgy,hogy portás vagyok és nem örököltem soha semmit . Természetesen a legjobb szándék mellett is por kerülhet a gépezetbe mint a napelemnél , miszerint épp most b@-nak ki a régi szaldósokkal is ,mert kell kapacitás maffia által uralt napelem parkoknak ! Ezzel arra szeretnék rávilágítani ,hogy bárki megtehette volna csak a szándék hiányzott mert egyszerűbb volt nem törődni vele !
De akinek lett volna miből az is szart törődött vele, millió ilyen példát tudok a környezetemben.
Nekem sem volt pénzem, 2 éve dolgozó szinte pályakezdő mérnőkként vágtam anno bele a ház felújításba, és sok energiát belefektettem hogy takarékos legyen a házam. Mert majd öregkoromban jól jön. Hülyének is néztek anno, mert hát 5 centi EPS-t szoktunk, minek raksz 10-et.
Szép fokozatosan összeállt a ház, 160m2-t 70eFt-ból kifűtök egy évben. Ha felemelik a H tarifát 100Ft-ra akkor lesz 300ezer, na bumm. Fusival 2 hétvége alatt megkereshető.
Ha nem siránkozik az ember akkor többre megy, hidd el.
Másik példa: anyámnál 1500m3 körüli gáz fogyott. Ősszel dobtunk fel 10cm gyapotot a födémére (ami Elek szerint hülyeség), bőven 100eFt alatt volt. Eddig nem fogyott el 1000m3 gáz. A tél enyhébb volt, és nincs vége még de látszik a különbség, és jobb érzet is bent. Eszébe se jutott volna ha nem hallja a rezsicsökkentés mizériát.
Az emberek nagy része akkor lép ha félti a pénztárcáját, csak úgy takarékoskodás miatt nem.
Tudod, ha olyan rendkívül magas keresete van az embernek, mint amit minálunk ennek a zseniális kormánynak a léte lehetővé tesz, akkor nem feltétlen futotta arra, hogy hőszigeteljen, hőszivattyúzzon azember, meg ilyesmik. Meg ameddig egy szigeteletlen ház fűtése megvolt havi 25e Ft gázból, akkor nem feltétlen az forog a szeme előtt, hogy ugyan, dobjunk már bele 2 millát a hőszigetelésbe, meg másik 2-3-at a hőszivattyús fűtésbe. Aki viszont most, az áremelkedés után ugrik napelembe, hőszigetelésbe, az kényszerből teszi, mert havi többszázezre rezsire már nincs. És akkor az még a szerencsés eset, ha bele tud ugrani napelembe vagy hőszigetelésbe, van, akinek továbbra sem futja rá, sőt az rezsi emelkedése miatt még kevésbé...
Régebben írtam , hogy amíg olcsó volt az energia , nagyon kevés embert érdekelt a rezsicsökkentés , mert mikorra térül meg .:-(
Most meg ugye az állam a hibás !
Na ne má !
A tudatos emberek az elmúlt években a házaikat hőszigetelték , régebben még napkolit raktak a tetőre , ma napelemet , régi kazánokat kondisra , klímára , vagy hőszivattyúra cserélték .
Tehát tevékenykedtek . :-)
A ma háborgók pedig a másik csoportba tartoznak sajnos , akiknek minden fontosabb volt idáig , csak nem a rezsi minimalizálása . Most meg az államot szidják .
Mint köztudott én keleti párti vagyok , de a nyugat összes ötletét applikáltam a házikómon . Most a rezsim az összes többi számlával ( kábel TV , internet , villany , gáz , víz ) belefér 100 euróba ( 40 000HUF ) havonta . :-)
A hálózat 70-80%-ával semmi gond nincs. Csak kellett valami kamuindok, hogy a hirtelen energia-áremelkedés miatt hegyekben napelemet telepíteni kívánók minél kevesebben kerülhessenek szaldóba (na meg persze minél kevesebben lehessenek önellátóak, hiszen akkor ők már nem megvehetők választási ígéretekkel a rezsidíjak kapcsán). Beleraktak egy év féket az egészbe (lényegében elszabotáltak majdnem mindenkit), a maradék 2 hónap jövő év végén már kevés lesz bármire is, így effektíve már tavaly ősszel elkaszálták a szaldót. A szolgáltatók meg nagyon nem iparkodnak, tavaly szeptemberi októberi igények is még simán a csőben állnak. Ha valaki anno csak igényt adott be a kormányinfó után, csatlakozási tervet nem (nagyon sokan így vannak), ha most jön meg az MGT és még nincs 3 fázisa, szerintem simán esélytelen, hogy idén ezt végigpörgesse. Kellene ugye 3 fázis bevezetése, mérőszekrény, csatlakozási terv elfogadása, amin biztos megint hónapokat ülnek, és -elvileg, rizikómentesen- utána lehetne kezdeni a kivételezést. Nullaközeli eséllyel indulnak harcba az emberek így.
Bizony pont a lényeget nem emeled ki. A helyi lehetőségeket. Mert nagyon széles a skála az országon belül. Sőt! Egy város különböző részein is. Ahol sok üzlet, iroda, vagy üzem dolgozik, ott hatalmas a felvevő képesség. De jószerével megvannak a megfelelő méretű trafók és hálózat is. A városszéli dűlőkben pedig alig van technikai lehetőség.
Ezeket egységes központi erővel nem lehet normálisan kezelni. Csak hát ehhez az ottani helyzetet felelősen ismerő SZAKEMBERnek kellene elbírálni. Beton biztosan intézve az "okosba" megoldásoktól. Pláne a korrupciótól.
Régebben írtam , hogy M.o.-on hol rontották el még a kezdeteknél a dolgot .
A szaldó ígérete lekötött időre , mondjuk 15 év az akkori megtérülési időt figyelembe véve az árakhoz megszabni , hogy az ingatlan utolsó három évének átlagfogyasztását alapul véve engedélyezni a HMKE teljesítményét , esetleg plusz 10% a jövőbeni elektromos háztartási cikkek vásárlása esetén felmerülő fogyasztásemelkedés végett . Valamint a régiók akkori hálózatainak kihasználtságát is figyelembe véve kiadni az engedélyeket . Akkor ma nem lenne gond a hálózattal . Igaz az is , hogy jóval kisebb lenne a már meglévő összteljesítmény .
kicsit furcsa az amit én kiolvasok az irományodból:
olyan mintha az első 100 autóvásárló után megtiltanád másoknak az autóvásárlást, hogy az első 100 kényelmesen elférjen a mindenki pénzéből fizetett autópályán.
vagy bezáratnánk az összes iskolát, mert az új nebulók majd veszélyt jelentenek a már dolgozók munkahelyeire.
szóval ebben a "csak az eddigieknek lehessen napelemük és az is örökre éves szaldóban" - eléggé nem értünk egyet.. de ez mindegy, két külön vélemény..
Csak a teljesség kedvéért: per pillanat minden erre elköltött eurocent drágítja a villamos energiát.
SoXor mondtam, nekünk akik benne motorozunk évek óta az az érdekünk, hogy ne támogassák, kevesen legyünk és ne piszkálják szaldót. Ezt sajnos buktuk...
van azért ebben még turpisság: kihirdetés 2023.márc.31. hatályba lépés + 5nap.
így keddig még lehet igénybejelentgetni a 30 napon belüli válaszért. de csak annak jár a válasz, ahol feloldották a csatlakozás/betáplálás tiltást.. ami meg csak szeptemberre várható. vagyis 2023.okt.1.-ig semmi nem változik.
akinek viszont van már PV-je, és okt31 és ápr.4 között igényelt teljesítménybővülést, de csak ápr.4. után készül el vele, az teljesen elveszíti a meglévő betáplálás lehetőségét is??
és aki ápr.5 után ad be igényt??? arra majd szokás szerint utólag, októberben jön egy rendelet? lassan rájuk dől az egész szarkavarás. ezért nemhogy EUpénzt, de még a jogszabály megfogalmazójának a díját sem lenne szabad kifizetni.
6. §
(1) A 413/2022. (X. 26.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján az e rendelet hatálybalépésekor már meglévő háztartási méretű kiserőmű 2022. október 31. napját követően, de a 2. § (1) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépését megelőzően benyújtott igénybejelentés alapján e rendelet hatálybalépését követően megvalósított teljesítménybővítést követően nem jogosult a közcélú hálózatba betáplálni a hálózati csatlakozás szerződésének 3. § (6) bekezdése szerinti módosításáig. (2) Az elosztó hálózati engedélyes a betáplálás lehetőségéről harminc napon belül értesíti azt az igénybejelentőt, aki igénybejelentését 2022. november 1. napját követően és a 2. § (1) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépését megelőzően nyújtotta be, ha igénybejelentése olyan áramkörre vonatkozott, amelyet a 2. § (1) bekezdése szerinti rendelet feloldott a zárolás alól.
Ez ilyen. Ha a kisebbik gyerekem 1 évvel később született volna, mindent ingyen kapott volna a suliban. Pl laptopot is. Ha meg mostanában, akkor 20 milla csok járt volna utána. De nem, így mi "megszívtuk". Ez ilyen...
A legnagyobb fogyasztó nyilván a fűtés. De pl. a melegvíz előállítása is jelentős tétel tud lenni, ott már viszont ~egyenesen arányos a fogyasztás az adott fogyasztási helyen élők számával. Szóval akár az is számíthatna.
Na konkrétan ez az egy szerintem pont rendjén is van, mindenki azonos mennyiségre kap támogatást. Ha többet használ, többet fizet. Ellenkező esetben (pl rászorultság) senkit semmi nem ösztönözne energia takarékos megoldásra, égetné a gázt amennyit kap.
A szabályozás kiszámíthatatlanságával ellenben nem nagyon lehet vitázni.
Eddig számtalan mileszhogylesz elméletet olvashattunk, várjuk ki.
Affélét, ami azután jön, hogy kimerítetted a rizsacsökkentés keretét. Amit egyébként szintén ki tudsz nullázni áramtermeléssel. Lehet, hogy te beleférsz, de ÉN nem férek bele a 1700 m3-es limitbe, plusz 1300-1500 m3 kell /év, ami 750 Ft-jával több mint évi 1 milli plusz lett volna, ha nem váltok hőszivattyúra és bővítek napelemet. NÁLAM más a matek és a megtérülés számítása. De szerintem nem vagyok egyedül.
(Lehet mellőzni a "hova megy el ennyi gáz" kommenteket, igen, szigetelt a ház, és igen, nagy. Plusz fűtött garázs, plusz sok szellőztetés kutya miatt, fázós család, stb... a miénk ilyen és kész.)
Szomszédoknak, a környéken? Ha jól emlékszem, ezt legálisan nem lehet megtenni.
Ha meg a szolgáltatónak adod el, az meg a szaldós rendszer, azzal megy a pörgés már egy ideje. Az lenne persze a legjobb, de persze ehhez (hogy ez sokat tudjon nőni kapacitásban) kell mindenfajta fejlesztés.
Ma kell megjelenni azoknak az EU-s felajánlásoknak amik biztosítják a nap és szélenergia ésszerű és demokratikus felhasználását. Nem mellesleg a hatalmas EU-s támogatások jogosultságát.
Innentől tervezhető lesz hosszú távon a családok, de az egész ország energia gazdálkodása. Tiszta világos és betartható szabályokkal mindenkire. Vége a mutyinak, a sunyi kiskapuknak!
Miféle 750 forintos gázt számolsz? Az arányokat-számokat érdemes korrekten, s a helyén kezelni...
Évi kb 1700 köbméteres fogyasztásig csak 102 Ft per köbméter a gáz ára. Ez rengeteg gáz... Ebbe a mi jó 200 négyzetméteres házunk is bőven belefér 23.5 fokos téli hőmérséklettel + melegvízzel együtt. Úgy, hogy a napelem rásegít a HMV indirektre, az elmúlt éves (márciustól marciusig) összfogyasztás kb 1300 köbméter sem lesz...
Amúgy én is úgy gondolom, hogy nem sok alapja lenne még jövőre a havi átalány bevezetésének... De a kurmánymarhákból bármit kinézhetünk... meg annak ellenkezőjét is...
Azért nem eszik azt olyan forrón havi szaldónál sem, ha mégis az lesz (szerintem nem, mert nagyon jól jön az olcsó/ingyen áram a szolgáltatónak, havi szaldónál meg rendesen el kellene számolni az árával). Főleg fűtés esetén.
Januárban a hőszivattyúm evett 1400-at, a rendszer termelt 480-at, az még 70 Ft-os árammal is csak 65000 Ft, a 750 Ft-os meg gázt ki sem merem számolni (nem, nem férek bele a rizsacsökkentésbe).
Február hidegebb volt, de több volt a termelés is, 1530-964 az arány, az már csak 40e a 70 Ft-os árammal is.
A március meg már átfordult pluszba, a hőszivattyú fogyasztása és a ház együtt is jóval kevesebbet evett eddig, mint amit termeltem, napi 8 kWh ment pluszban a hálózatba naponta.
Jó mazsolázást, évekre visszamenően, esetleg mellé tehető az állami támogatás földben, beruházásban, adókedvezményben, elengedett ipa-ban.
Számokról beszéljünk, ne elképzelésekről meg politikai nézetekről, főleg nem erkölcsről.
(a beszámolókban a royalty fee (ilyen - olyan jogcímen az anyavállalatnak fizetett "szolgáltatási díj" - mert mondjuk ő adja az AD user management-et) nem is szerepel, szerintem csak mint költség. Ez jellemzően bevétel(!) alapján 8% kürüli összeg.)
Jah, a CBA meg ráfizetett még zászlóshajó Hűvösvölgyi üzletét is eladta a pangás miatt. A Lidl meghfelvirágoztatta. Talán a másik értett ahhoz amit csinál, az egyik meg azt várta, hogy úgy dőlnek majd a nyereség Forintjai, mint az adóforintok. Hát nem jött be - így ki.
Nekem az is jó lenne, hogy eladhassam másnak nyáron a felesleget. Pl szomszédoknak, akik otthon űzik az ipart, megy a világítás, kompresszor, gyalu, eszterga, csiszoló, stb... Abból a zséből megveszem a téli áramot majd :)
Amit az auchan, tesco, audi, opel, szuzuki, shell, omv, oracle, sap, ibm, microsoft, eon, stb zsebe elnyelt, abból meg az államadóságot lehetett volna nullázni.
No igen ,és még az is érdekelne ,hogy mi lesz az eddig telepítettek éves szaldójával ?! Amennyiben visszavágják havira (ahogy eddig kinéz) lőttek a téli gazdaságos fűtésnek és a megtérülés ,,fényévekre,, lesz . Mert ugye tudjuk ha vissza kell adni télen a nyáron megtermeltet az éves szaldósoknak akkor sok gázerőmű kell és nem bírja a hálózat , amennyiben ezt pénzért kapnánk akkor természetesen minden rendben van ! :)
Az azért elárulom, hogy a fénynek különböző spektrumai vannak, látható és egyéb tartományok, köztük infravörös, ami a hő (egy részét, nagyobbikat) biztosítja. A napelem generátorként működik, ha nem veszed el az általa termelt energiát, az nem "alakul át" semmivé, hővé főleg nem. A napelem "generátor üzeméért" csak részben felel az infravörös tartomány, úgyhogy az általad írt egyenes arányosság semmiképpen sem állja meg a helyét.
Érdekes kérdés, hogy a vissza nem térítendő elköltése után mennyivel és mennyiért veszi majd át az MVM a hálózatra kapcsolt napelemparkot... (a területre bejegyzett követelésállomány elméletileg már az "övék")
Az "ügyes" erre elég enyhe kifejezés. Másoknak ennél százszor kisebb ügyeskedésekért is több év börtön jár. Ez sajnos egy következmények nélküli ország.
"A napelempark építését még az erőmű korábbi tulajdonosa, a német RWE kezdeményezte"
Erre félre is tette rá a pénzt az eredménytartalékban. Lölő első megmozdulása az volt, hogy ezt a lóvét osztalékként lenyúlta, majd a kiüresített Mátrát eladta az MVM-nek...
A legjobb az,hogy a házuk egy emeletes ház szigetelés nélkül. A klímák szinte tökösön mennek éjjel nappal. Én nem láttamhogy megálltak volna egész télen. A mi házunkon 10cm-es szigetelés van.
Biztosan egyszerűbb infrással ( van is kéznél ) , csak ugye nálam is van vagy 7 helyen állandó jelleggel hőmérés , tehát ha nagyon érdekelne a dolog , akkor kényelmi szempontból egyszerűbb lenne két termisztort felragasztanom . Viszont engem csak a végeredmény érdekel . :-)
Most is 10:15 és 10:25 között a névlegesnél ( 3040 Wp ) magasabb volt a termelés alig 180Wattos átlaggal ( 3232 Wattos csúcs ).
Én is az elvárásomnak megfelelő mennyiségű panelt és invertert rendeltem meg . A lényeg , hogy megtermelje azt a mennyiséget , amire terveztem ( 3600 kWh évente ) . Az , hogy mi történik valójában a rendszerben engem sem érdekel . A hatásfok ismeretében terveztem .
" Márpedig ha kihasználjuk, abból veszteségek lesznek, elsődlegesen hő formájában. "
Természetesen !
Csak ugye , amennyiben 2kW éri a felületet és 400 Wattot mint megtermelt elektromos energiát elvonok , akkor a paneleken nem 400 Wattnyi elektromos energia termelődik alapból , hanem 400Watt , plusz a veszteség , ami mondjuk 440Watt termelésnél 40Watt hővé alakulásával jár mint veszteség . Tehát a 2000Wattból hasznos 400Watt megtermeléséhez 440Watt előállítására van szükség . Így mondhatjuk azt , hogy a 2000Wattból direktben 1560Watt hőenergiává alakul , míg a megtermelt 440Watt elektromos energiából pedig 40Watt mint veszteség úgyszintén hővé alakul .
Úgy van, hűvösebb panel -> jobb termelés. Sokkal, akár a speckót meghaladóan is!
Az ok azonban nem valamiféle "belső ellenállás" körül keresendő, hanem a félvezetőjellemzők hőfokfüggésében.
Nem tudom, mi a helyzet ezzel, de hallottam olyat, hogy a panelek egyik legjobb kinyírási módja egy-két cella leárnyékolása. Magyarázatot ugyan tökölhetnék mellé, de a valóság jobban érdekelne...:-)
A sugárzás elektromos potenciállá konvertálódó hányada nyilván nem része a hőmérséklet emelésére fordítódó hányadnak, akár hasznosítod a szuflát, akár nem. Ha nem, csak egy amolyan "lehetőség", ami tulajdonképpen nincs is mindaddig, amíg ki nem használod:-), azok a fotonok nem abszorbeálódnak, az általuk szállított energia(!) nincs a napelemben! Tehát: a hőmérséklet személyében egyből energiát tisztelhetünk, de a villamos energiáról csak akkor beszélhetünk már, ha a napelem által felkínált villamos teljesítményt ki is használjuk.
Márpedig ha kihasználjuk, abból veszteségek lesznek, elsődlegesen hő formájában.
A mérés amúgy nem rossz ötlet, laborban össze is jönne, csak az a baj, hogy a tetőn sok kezelhetetlen egyéb változó is van. Kezdjük mindjárt az emberrel:-)
Szélcsendben biztosan lenne hőmérséklet különbség a panelek között . Szerintem az játszódik le ott is , ami a napkoli paneleken . Ha van hőelvétel , akkor alacsonyabb a felületi hőmérséklet , ha meg nem termel , akkor a stagnálási hőmérsékletig melegedik a felület . Nálam télen is volt maximális termelés többször is ( 3000Watt a 3kWp-n ) , pedig olyankor jóval az 1000Watt négyzetméterre alatt van a benapozás , viszont a panelek felülete hidegebb mint 25°C , amihez megadják a nominális termelést . Tehát az elektromos energia kisebb elektromos veszteséggel termelődik meg ( belső ellenállás ) , viszont kevesebb hőenergia termelődik a benapozásból is , valamint a környezet hűti a panelek felületét , nyáron viszont az is hőt termel .
Megpróbálnám játékból, de nem vagyok már fiatal a tetőn sétáláshoz. Két egymás melletti panelből 1 db-ot kikötni. Az "élő" és a kikötött hőmérsékletét megmérném egy időben.
Teszel egy termisztort a napelem aljára és megméred , hogy termelésnél milyen melegek a panelek és üresjáratban milyen melegek . Vákuumos térben szerintem helyt állna a gondolat , hogy 2kW benapozás esetén 400Watt lenne az elektromos energia és 1600Watt meg a hőenergia ami a paneleken mérhető lenne .
Sajnos tudom, hogy pont így történik. Csak olyan csábító, hogyha a napocska besugározza a panelt 2 kW-al és én abból elcsórók 400W-ot, akkor melegítésre már csak 1600 marad(na).
Nincs benne ellentmondás, ami nekünk nagyon sajnálatos:-(
A töltésszétválasztást megvalósító, energiaátadásal járó és az egyéb okokból bekövetkező abszorpció így is, úgy is megtörténik, hővé konvertálódik a lapkában, tehát a besugárzott energia egy adott része a terheléstől függetlenül -üresjárásban is- eleve hővé alakul. Eddig ez logikus.
Ha kiveszel áramot, azzal folyamatosan újabb töltésszétválasztásnak "csinálsz helyet" (egészen a telítési szintig teheted), és ez önmagában is -sajnos melegedésben megnyilvánuló- veszteséget generál.
Messzire vezetne, de ez jól számszerűsíthető is, az egyes alapanyagokhoz és technológiai megoldásokhoz a spektrális veszteségen keresztül így kötődik egy maximális elméleti hatásfok. Az abszorpció egy kutya dolog: ha egy fotonnak kisebb az energiája, mint ami a töltéskeltéshez kell, egyszerűen csak melengeti a félvezetőt, ha nagyobb, akkor kiakolbólít egy elektront a helyéről, de ezzel korántsem biztos, hogy leadta a teljes energiáját - a fennmaradó rész megint csak hővé alakul. Minél többször történhet ez meg, annál több lesz ez a hő is...
Az energiát a szétválasztott töltések el- és visszavezetésével nyered ki - ami nem hő, és csak a fény azon energiahányadának köszönhető, amely azokat az elektronokat felszabadította. Ennek a folyamatnak persze megint lesznek újabb veszteségei (hogy rohadna meg).
Durva hasonlat, de az alapja analóg: képzelj el egy generátort (de akár egy galvánelem is megteszi...), amit üresen futtatsz, majd leterhelsz. Ugye eszedbe sem jutna, hogy az energiakivétellel akármelyik is hűlhetne:-). Elvileg tanítottak rá, de jó tanár egészen biztosan nem lennék, és már az is nagyon régen volt, hogy félvezetőkkel kellett bajolnom - így lehet, hogy nagyon sután magyarázok, ezért elnézésed kérem:-(
Ha egy panelt ér x kilowatt energia, csak magában áll, nincs terhelve. A hőleadó felületétől, a környezeti hőmérséklettől, szellőzéstől függően beáll y Celsius hőfokra az egyensúly.
Ha az adott besugárzás nem változik, csak megterhelem elektromosan és pl. a besugárzás teljesítményének 20%-át kiveszem áram formájában, akkor még tovább melegszik?
Milyen forrásból? Elvileg akkor a kivett 20% hiányzik az energia egyensúlyból? Vagy a megmaradt 80% a nem változott hűlési feltételek mellett még magasabb hőmérsékletet okoz?
A félvezetők lényegével tisztában vagyok, de ez valahogy ellentmondásnak tűnik.
Az áramból származó hőmérséklet-növekmény a fotoáram négyzetével arányos - pont mintha egy beépített (soros) ohmikus terhelésen hajtanád át. A tényleges ohmikus rész valójában csekély, de a fotoáramból diódaáram is lesz, aminek nagysága -és az ebből adódó disszipáció- a mindenkori munkaponttól függ. Nem izgatóan nagy, de van, a besugárzás infra és egyéb, nem hasznosuló spektrális összetevőinek abszorpciójából származó melengető hányad mellett akár hanyagolhatnánk is (feltéve, ha minden rendben van, lásd alább...). Ha nincs átfolyó áram, veszteség sincs.
Egyszerűbb, ha egy diódát képzelsz egy cella helyére (mert hogy alapvetően az is), annak összes jellegzetességével együtt (nyitófeszültség mint forrásfeszültség, soros és párhuzamos ellenállás, párhuzamos kapacitás), amivel párhuzamosan egy (megvilágítás-függő) áramgenerátor megy. Ha van egy régi üvegtokos Si-diódád és egy multimétered kéznél, tán még szimulálni is sikerül:-)
Elsőre röhejesen hangzik, de a hatásfok a megvilágítás intenzitásával szintén lineárisan csökken... Murphy erre azt mondja, hogy nem nyerhetünk:-(
Fotelből ennyi (és már annak is örülök, hogy legalább ennyi...), de van ennek nagy-nagy irodalma.
A Peltier-effektusnak nem sok köze van a dologhoz, mert az két, különböző típusú fémre vonatkozó jelenség, itt pedig egy félvezetőben felszabadított, beépített térrel szétválasztott töltéshordozók áramáról van szó. Ami inkább illhetne ide, talán a Thomson-effektus, de az meg annyira jelentéktelen, hogy legfeljebb labormérésekkel lenne kimutatható.
A lényeg: a melegedés egyik következménye mindenképpen a nagyon komoly veszteség.
Amit az élettartamról summáztál, sajnos úgy tűnik, hogy így igaz - azzal a kiegészítéssel, hogy egy adott technológiánál.
Nem csak a koszról szól a történet, az csak egyik (bár lényeges!) tényező - ott van még a típus érzékenysége a teljes technológiára. Az élettartamot alapvetően a gyártás -és a szállítás-beépítés!- során adódó malőrök halmaza együttesen fogja meghatározni úgy, hogy azok miként erősödnek fel, hogyan degradálják a cellákat a sanyarú működési körülmények hatására (pl. hot spotok miatti delaminálódás stb.). Ebben bizony benne van a termelés volumene is, és a hosszú évek alatt a bolhából előbb-utóbb bizonyosan elefánt lesz:-)
Anno a csipek forszírozott izzasztásánál pl. kiderült, hogy a Mullard bika tranzisztorai némileg gagyibbak, mint a Fairchild vagy a Texas ugyanazon típusai - pedig mind ugyanonnan szerezték be az alapanyagot. Aztán egyszer a Texas csúnyán a többi alá bukott - éppen technoló... bocs, telephelyváltás volt náluk, talán Ázsiába került a gyártás:-)
Nekem egy 3,04kWp van a tetőn egy Goodwe 3kW-os inverterrel . Ami érdekes , hogy hidegben alacsony Nap állásnál is produkált 3000Watt termelést , a napokban is többször és nyáron is előfordult , de olyankor csak hirtelen előbújó Nap esetében és rövid ideig ( míg a panelek nem melegedtek fel ) . Nekem az a véleményem , hogy nagyobb ráhatással van a panelek hőmérséklete a termelésre , mint a dőlésszög esetében pár fok eltérés az elméleti optimálistól ( 35°-40°) . 2022 május 13-án indult a termelés és a mai napig termelt 3332,7 kWh-t , tehát az általam tervezett 3600 kWh-t megfogja termelni .
Akkor a PV panelből kivett áram melegíti vagy az energia leadás folytán hűti a félvezető réteget? Ha csak süti a nap de nincs áram kivét akkor melegebb vagy ha névleges terhelésen dolgozik?
Az elmondottak alapján akkor döntő módon számít az élettartamban a gyártás és a felhasznált anyagok tisztasága, a technológia fegyelem. Tehát a gyártó maga.
A termikus diffúzióval keletkező elektron-lyuk párosok nem számítanak bele a dologba, az a normális működés velejárója. Ami viszont nagyon sokat ront a melegedés miatt: a szükségszerűen "beépített" szennyeződések (tehát nem az adalékolás, hanem a kosz!), mert azok a hőmérséklet növekedésével hibagócot alkotnak, ami degradációs centrummá válhat. Hasonló hatása lehet a nem teljesen egyenletes adalékolásnak is, de az legalább nem pontszerű.
A lapka belsejében a hőfok jóval magasabb, mint a burkolaton! Ebben szerepe van az átfolyó áramnak -végső soron a termelés volumenének- is, mivel a terhelt cella az ohmos veszteség miatt melegebb lesz, mint üresjárásban.
Igazából ez a technológia és a felhasznált alapanyagok tisztaságának kérdése, ez a vízválasztó gyártó és gyártó között is. Ne feledjük, itt ppm-es nagyságrendekről van szó!
Ha beforgatják a napelemeket a fóliasátor felett, hogy több napsütés érje azt, akkor a napelemet érő napsugárzás mennyisége is csökken, az elnyelt sugárzás pedig még sokszorosan csökken (mert kisebb szögben nagyobb lesz a visszaverődés a felületéről), szóval ha a melegedés az öregedés fő oka, akkor a beforgatása segít ez ellen.
A legrosszabb ezek szerint az, ha derékszögben érkezik erős napsugárzás, de nincs levéve a termelődő áram a tábláról? (ugye ekkor melegszik a leginkább)
Azt gondoltam, hogy az elektronok és az elektronlyukak vándorlása okoz öregedést a panelen - bár akkor gyorsabban csökkenne a hatékonysága. Őszintén szólva nem tudom.
A napelem élettartamának nem sok köze van az általa megtermelt áramhoz. Akkor is melegszik, ha nem veszik el róla a megtermelt áramot. Biztos ki lehet számolni, okoz-e plusz melegedést az átfolyó áram, de legalább annyi kockázati tényező üresjáratban a magasabb feszültség.
Nem olvastam erről szóló tanulmányt, de még az se lehetetlen, hogy éppen hűt, mint a Peltier effektus.
Biztos vagyok benne, hogy behozza az árát a többfajta, általa létrehozott előnyökből.
Nem is beszélve az áram árának az alakulásáról.
Egyébként meg van még egy faktor: a napelem öregedése elég komolyan függ az általa megtermelt áram mennyiségétől (javítsatok ki, ha nem így van). Szóval ha kisebb hatékonysággal termelsz egy panellel, akkor tovább tart - lényegében. Jól gondolom?
Ez azt jelenti, hogy a beruházás - bár hosszabb idő alatt - de nagyjából ugyanúgy megtérül, illetve ugyanakkora össz energiamennyiséget fog megtermelni.
Azt már régóta tudják az érintettek, hogy a növények bizonyos hőfoktartományban képesek a fotoszintézisre. Ezen belül még szűkebb, amikor különösen hatékonyak. Itt pedig már többször is idézték az ábrát, amiről leolvasható, milyen dőlésszögben mennyit képesek termelni a napelemek. Még a fekvő napelemek is elég jól termelnek. Franciaország meg amúgyis közelebb van az Egyenlítőhöz.
Tehát a vízszintesbe fordított napelem már alig árnyékolja a sátrat, de termel. Ha meg árnyékolni kell, akkor még többet. A fordítható szélálló állványszerkezet árát meg behozza a termés. :-)
Illetve ha belegondolsz, a ebeső napdfény cirka 20 százalék hatásfokkal alakítható át napelemmel, ha direktbe fóliasátorban hasznosítód főként, az ennek többszöröse. És így sem fogja a begyűjtött nap elégséges hőfokra hozni a növénytermesztéshez teljes napra. Csak időlegesen amikor téli erős napsugárzás van, de ilyenből van a legkevesebb.
Sajnos nem igazán. Nagyon kevés a napos órák száma, amiben meg értékelhető napenergia is van az ennek is töredéke, és emellett a beesési szög is sokkal kevésbé ideális. A többi órában meg akár minusz is van, nem tudsz annyi energiát összeszedni még tárolókapacítással sem, hogy éjszakára elég legyen. Vagy totál le kell szigetelni, akkor meg napfény nem lesz, stb.
Igen. Csak ezt az MGT-ben közölni kellene a pácienssel. Meg azt, hogy melyik évtizedben lesz korszerűsítés. Illetve neki körbejárni mielőtt belefeccöl egy rakat pénzt. Vannak helyek, amik egyszerűen nem alkalmasak "iparszerű" foglalkozásra. Sokszor azért is nagyon olcsók a telkek ilyen helyen.
Horror sztorikat sokan tudnánk személyesen megtapasztalt "élményekből" elmondani.
" Dehogynem ! Ráadásul nagyon sok helyen ....csak nem kapott ekkora nyilvánosságot."
Igen valóban volt korábban is.... De ilyen mértékűt mint ami felénk van nem tapasztaltam eddig. Hogy 7 hónapot várj egy kismegszakító cserére és plombálásra, vagy egy gázóra átírásra miközben még agyontúlszámláznak is....a többit le se írom...
Sokminden más részlet sem derül ki ebből a cikkből, mert hát ez nem elektrotechnikai szaklap. De abban biztos vagyok, hogy nem teljesen hülye a dologhoz. Ha ilyen szintig jutott, hogy saját kreált mérőrendszerrel küldi az automatikus emaileket, ahhoz hogy ide eljusson kellett kis inger is.
De ugyanígy van a haverom is, 2-3 éve küzd a szolgáltatóval mint Don Quijote....
Szóval sok helyen vannak bajok rendesen.
(Csak egy példa a közelmúltból személyes élménnyel ingatlanvásárlás kapcsán. Tavaly 1F 10A bővítés kérés 32A-re. 2022 augusztusban minden elkészítve, papírok beadva idén egy hete jöttek ki a megszakítót cserélni, és visszaplombázni a rendszert. 7(!) hónap után....... Addig plomba sem volt. Vagy mondhatom ugyanezt gázórával. Augusztusban gázóracsere, és emellett most lett csak átvezetve februárban és névre írva fél év után. Arról már nem is beszélek kaptunk 160ezres túlszámlázást is totál fals értékekkel, stb. Az óracserénk egybeesett az átalakulással, és ezt nem sikerült rendesen lekezelni. Utcában egy srác már fél éve próbálja bekapcsolni a napelemes rendszerét, de papírozási anomáliák miatt még mindig nincs óracsere és felcsatlakozás töketlenség a köbön ügyintézéssel... Ilyen jól mennek felénk a dolgok a Nemzeti Közművek gittegylet vagy minek hívjam által, és csak azóta...... Előtte nem voltak ilyen anomáliák)
Pont abból lehet gond: igen hosszú tyúkbelek több irányba egy trafóról, amiken ritkásan, egymástól akár több száz méterekre lógnak a bekötések - ez egy elég gyakori konstelláció. Nálam sem ritka a 250V feletti érték napközben, csak azokban a napszakokban mozog a névleges körül, amikor még/már otthon vannak a családok. Pedig én valóban az egyik drót végén vagyok:-) https://www.youtube.com/watch?v=UMVjToYOjbM
Hogy mi megy emiatt tönkre? Elsőnek az idegeim, hogy mi fog tönkremenni tőle:-(
De az is tanulság, hogy egy komoly nagy beruházás előtt, pláne ha nem lúzer az illető, nem árt a környék VALÓDI helyzetét felmérni. Ha egy elavult, lepukkant perifériális elektromos rendszer van a környéken, el kell gondolkodni. (Nem veszek lapos sportautót, ha egy földút vezet a tanyámra...)
De lehet, hogy egy hosszú vezetéken van a panaszos. Aminek a távoli végén is kell biztosítani a szükséges feszt, így az elején többet tolnak bele.
Az nem derül ki, hogy ha ő nem táplál vissza, akkor is a törvényesnél nagyobb-e a feszkó?
Ha a szolgáltató ilyen hálózat mellett kiadta neki a MGT-t, ott le kellett volna írni a körülményeket. esetleg a kért 10 kW-ot maximálni pl. 5-re ha olyan a hálózat. Esetleg a kiadás előtt tényleges helyszíni mérésekkel kideríteni ott mit is lehet.
Volt akinél a szolgáltató még saját transzformátort is letett az utca elejére, hogy ki tudják szolgálni a nagy oda-vissza igényt a palotához.
Pedig én még tudnék nekik további ötleteket: hófúvásterelő panelek, zajgátló paravánok, lavinavédők falazata, viaduktok lábazata... Csak hasznosabb a napelem, mint a grafitti!
Sőt, minek leragadni a vasútnál! Pl. le lehetne árnyékolni velük a nagyon olvadó gleccsereket. Van számtalan járhatatlan, jó tájolású hegyoldaluk is, amelyek a zergéken, ciklámenen és a kellő távolról álmélkodó turistákon túl senkinek nem érdekesek. Egy ilyen ideális hely napelemeknek, tiszta, hűvös, elég magasan a felhőktől is békében van, na és bárki messziről láthatja, mire ment el a sok CHF. Előtte persze csinálnak a vidékről jó sok képet, hogy legyen mit mutogatni az unokáknak:-)
Szó sincs arról hogy Európa egyik legelavultabb vasútvonal hálózaton fogják és kellene ezt megvalósítani. Mi MÁV-ilag ott tartunk jelenleg, hogy örülünk ha beér az állomásra időben a vonat, és a lánccal tépkedett váltók nem rohadnak be meg szakadnak el a láncok, stb. Ne a hazai állapotokat tekintsd alapnak.
Elsőre kb. én is ezt gondoltam.... Kb azt, mitn a napelemmel fedett, napelemes beintegrál bringautak és társaik, nem bírták tovább egy évnél az első kísérletek. Bár mondjuk azokon direktben közlekedtek. Aztán jobban gondolva ha jól megcsinálják (nem tudom hogyan) már elgondolkodtató lehet. És hatalmas előnye hogy relatív könnyű betáplálni a felsővezetékbe is rásegítésileg. 1 km vasúti pálya az durván 800-1000 m2 napelem lehetőségét hordozza magában ilyen módú telepítéssel. Ami legyen kb 150kW energiaforrás a tájolást is figyelembe véve - már amikor süt rendesen a nap, nyilván nem mindig jön le ennyi. Nem olyan kevés az szerintem km-enként. És azt se feledjük időbelileg viszonylag ritka az árnyékolás is, és relatív az is kis területet érint a teljes vonalhoz képest, szóval a lehetőségekhez képest elé jó hozama lehetne ilyen szempontból.
A por az igen nagy ellenség tud lenni akár, illetve a robusztussággot is újra kéne gondolni, de megfelelő felfüggesztéssel és megoldásokkal nem látom már annyira elvetemültnek, mint elsőre gondoltam. Még az is felmerülhet, hogy a vonatok lesöprik valahogy maguk alatt a port, persze ezt jól megcsinálni és tartósan nem olyan sima ügy.
Aztán lehet neked lesz igazad, nekem fogalmam sincs.... :-). Majd kiszámolgatják modellezik eldöntik akik foglalkoznak vele.
Szerintem legalább annyira halott ötlet mint a napelemes autópálya, vízszintesen telepítve lepi a por, azért a vasúti környezet nem éppen rezgésmentes, és akadályozza a pályakarbantartást (ágyazat rostálás, gyomirtás, stb).
Valószínűleg inkább csak a vasút PR részlege akar valami zölddel villantani.
- Ez mondjuk egy beetető reklámcikk, de egye fene, van benne valós info múltra/jelenre. Amit a jövőre vonatkoztatva ír, mondjuk inkább megalapozott reménynek, ami pont annyira a miénk is, mint az övéké.
- A hülyeségről persze leszakadhattak volna, ha már egyszer felkenyt szagemberek, akik ajánlatokkal várják a kedves megrendelőket (vagy megkérdezhették volna azokat, akik a tetőkön mászkálnak). Azt írják, hogy "Emellett a rendszert limiterrel is el kell látni, mely korlátozza a panelek teljesítményét bizonyos szint fölött, nehogy véletlenül a túltermelés miatt visszatáplálás történjen." Jajj, hát nem is tudom...
- Kíváncsi lennék egy hipotetikus ügymenetre: valaki türelmetlenségből/dacból/szükségből/most volt neki olcsó stb. minden szembe szél ellenére már lehúzta a sliccet, megcsináltatott egy "szigetüzemet" vagy egy visszatáplálásmentes verziót. Erre kiderül, hogy feléjük mondjuk 05.12-től már lehetne majd neki is hálózatra dolgozni - akkor most ő hogy is járt? Ha javítana a most alapvetően töksz@r kondíciókon, az egy új szerződés (+ a hercehurca, és tán még a vasakkal is lenne baj), ugye...?
Na jó, ez tényleg nem lehet túl gyakori, de semmi nem zárja ki, hogy előfordulhat.
Arra is gondoltam, hogy ha megnézed a grafikont, ölég szép nagy importunk is volt. Az is meglehet, hogy ez az import összefüggésben an (az importált áram ára) azzal, hogy mennyit exportáltunk. Tehát egy kisebb exporthoz lehetséges, hogy magasabb import ár jönne ki. És nagyobb lenne a difi (export elmaradása-gázerőműnek kifizetett összeg), mint amennyivel drágább lenne az import. gondolom ezek vmilyen államközi szerződésekben vannak szabályozva.
Persze, ez kőkemény üzlet, nem sok köze van a zöld gondolkodáshoz.
A rendszerirányító minél olcsóbban akar minél stabilabb menetrendet, az hogy a gázerőmű mennyit kap ha áll, és a kötelező átvétel és társai hogyan bolondítják mindezt meg azt nem láthatjuk.
Simán lehet az is hogy olcsóbban exportáltuk mint ahogy kötelezően felvásárolták, ez van.
Ami viszont ilyenkor bosszantó, hogy a drágán vett és féltve őrzött gázból csak használtunk akkor is amikor a matek szerint nem kellett volna. Nyilván üzleti döntés született.
Valamennyire azért látszik a gázenergia szabályozása a megtermelt napenergia függvényében. Amikor elfogyott a nap, feljebb tekerték a gázerőműveket, és fordítva is látszik.
persze amennyi napenergia volt, akár teljesen le is lehetett volna kapcsolni a gázerőműveket bizonyos időszakokban, de akkor nem lett volna export (vagy nem akkora). Az export azért lehet fontos, mert amikor import igény van, azt tudja az export ellensúlyozni - gondolom én.
Környező országokban, ahol jobbak az adottságok, el tudom képzelni, hogy betolják az (olcsón) importált magyar áramot ilyenkor SZET-ekbe, vagy csak simán a hálózatukba, (miközben a vízerőműveket leállítják, és inkább hagyják töltődni), majd amikor magyar import igény lép fel, akkor használják fel az így megspórolt energiát. Így nézve ez egy országhatáron átívelő kérdés, és megoldás. Hogy anyagilag ez kinek éri meg jobban, azt ebből nem lehet látni.
"Csakhátugye eddig a szolgáltató emberei szabadon kötözködhettek-okokoshattak a konkrét keretszabályzat híján... Még azt is vitatták olykor, hogy lehet-e egyáltalán ilyet csinálni."
Pontyosan így esett.
Odáig "fajult" a tárgyalás, hogy egy -pl. az inverter által vezérelt- mágnes- vagy elektronikus kapcsolóval és/vagy akár egy kézi nagyáramú váltókapcsolóval egyáltalán elfogadható-e számukra a napelemekkel is megsegített (de nem visszatáplálós), mért szakasz teljes fizikai leszakítása a hálózatról (EON). Miután közölték, hogy ilyen állat nincs(!!!), kettészedtem a kérdést: feltettem, hogy egy köztes leválasztó kapcsoló ellen önmagában lenne-e kifogásuk - persze hogy nem volt, ami érthető. Az ellen sem, hogy szigetüzemben mehetne-e a rendszer, amennyiben a lakás belső hálózata nem csatlakozik a közcélúra - mehetne, ez is világos.
Éppen csak azt nem tudták besorolni, hogy a kettő egyszerre lenne megvalósítva.
Hibrid inverter saját leválasztó funkciója -amennyiben egyáltalán van- számukra alapból elégtelen volt(!), még eleve vissztápmentes esetben is, de e kérdésben akár engednék is nekik.
Mondani tán nem is kellene, nem maguktól voltak "tanácstalanok", és nyilván sokadszorra, mert nem hinném, hogy ilyen "hülye ötletekkel" én lettem volna az első a praxisukban:-( Az még mindig zavar picit, miért nem vágták rá eleve, hogy NEM és kész, mi szükség volt ehhez félórás szógyűrésekre...
Azt most is lehet >> betáplálós HMKE a neve már vagy 10 éve ! ... és úgy 200 000 HMKE üzemel már magyar földön.
***** Az újdonság, hogy: szabályzat szinten tisztázódott az átkapcsolás a szigetüzem és a HMKE mód között. *****
Eddig is az volt a "jó mérnöki gyakorlat" ami most bekerült keretszabályzatba is.
Csakhátugye eddig a szolgáltató emberei szabadon kötözködhettek-okokoshattak a konkrét keretszabályzat híján... Még azt is vitatták olykor, hogy lehet-e egyáltalán ilyet csinálni.
---
Így mostmár kevesbé lesz nehézkes a terv jóváhagyása, ha az a keretszabályzat szerinti. Azt meg nem lehet már vitatni, hogy: lehet-e egyáltalán... Lehet és kész.
Kiváló kormányunk a nép igényét meghallva elintézte ezt is :-) Az utálkozók számára is.
Jó-jó, tudom, hogy semmi köze a topikhoz, azaz mégis: lépten-nyomon ugyanilyen, még laikus megítéléssel is az idiotizmust közelítő indoklások vesznek körül bennünket - és még az állítólagos "szakemberek" oldaláról is.
(Akinek nem lenne közeli: szerintük az AM-rádióvevőket ki kell irtani, mert zavarhatják(!) az EV-k elektronikáját. Ez így egy orbitálisan nagy, többszörösen ordas baromság, fordítva viszont igaz: ha nincs tisztességesen megoldva az EV-k saját elektromos sugárzásából származó zavarok elfojtása (és akadnak bajok...) -vagyis nem biztosított oda-vissza az ún. környezeti EMC-, az autókba épített rádiók AM-üzemben használhatatlanná válhatnak. Magának a kocsielektronikának elvileg legföljebb a nagyteljesítményű HH-KH-RH adótornyok közvetlen szomszédsága okozhat(na) problémát, de erre szintén az előbbire figyelés a kizárólagos áfium. Solton a torony mellett alkalmanként nem egy zöld rendszámos kocsit is lehet látni, szóval nem ég a ház:-)
Ja, hogy ez egy plusz költség? Nem gond, dobassuk ki azt, amit ellehetetlenít, na de akkor már nem lesz szükség adókra sem, mert otthon aztán végképp nemigen hallgatják (dehogynem...) - ez így két légy lenne egy csapásra. A CB vagy amatőrrádió-jellegű, tipikusan AM-es (SSB-n vagy CW-n) dolgozó, alapból adást-vételt is szolgáló mobil eszközök pedig egyszerűen, erőből is betilthatók, ugyan ne szórakozzunk már ilyen alig kontrollálható, naplózatlan privát kommunikációval! És vajon ki is hallgatna még AM-en rádiót - egy kocsiban...?
Jelentem: a világ népességének nagyobbik része. Igaz, pont nekik valószínűleg nem is lesz EV-jük mostanában...
Ez egy jellegzetes problémamegoldási algoritmus, legyen szó szinte bármiről - ugye milyen ismerős?
Az igazság kedvéért azt is meg kell jegyezzem, az is kimaradt, hogy ha az a rémálom eljönne, amivel a másik oldal védelmezi az AM-rádiókat, talán az lenne az egyik legkisebb probléma, hogy van-e a kocsidban, de úgy általában is...
Ez itt végképp off, de hát az ilyenről pl szokott lenni olyan, hogy szerződés. Csak hát ezt elvileg bár ki kéne adniuk mert közadatról és közpénzről van szó, hazánkban ezt valamiért nem szokás és szeretik kiadni (információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján történő adatigénylés). Persze kiperelni ki lehet évek alatt akár
Vagy inkább nem ész nélkül dönteni. Mértékkel, hosszú távra gondolkodni. Az nem baj, ha van akkugyár. Vagy néhány akkugyár. De tucatjával kell? Csak a mostani pillanat számít?
Kellett 2000 lélegeztetőgép. 14 700 rohad raktárban....
Ez nagyon aranyos. A Brittek pánikolnak, mert nincs akkugyáruk, a hazai zöldek pedig azért pánikolnak, mert vannak és épülnek akkugyáraink. Össze kéne ezeket ereszteni!
Gondolnám, pl. Grétácska sem látta ezt a műsort:-)
(Van egy történész ismerősöm, némi érdeklődéssel az ókori kultúrák iránt. Az tette fel a kérdést, hogy a folyóközi birodalmak, majd később a hettiták vajon mivel vívták ki földanyánk haragját - mert mindegyikkel bizonyítottan egy-egy tartós felmelegedés végzett... Pedig a fazon még csak nem is tartozik a szkeptikusok közé!)
Jaja, gyártanak most is, UPS-hez. Főleg a jó nagyokhoz, jó drágán, és legtöbbször jó nagy akkuk ill. jó nagy dízelek mellé - bár valóban akad kisebb is...
Jellegénél fogva eleve csak tranziensek lekezelésére alkalmas eszköz - arra viszont elsőrangú! Az eddigi fejlesztések célja is ennek kiaknázása, legyen szó fegyverről, ipari üzem ellátásáról, vagy energetikai hálózatokról. Magyarán köze nincs ahhoz, amire a háztartásoknak igazán szüksége lenne, vagyis a tartós tároláshoz.
Valóban nagy az energiasűrűsége, az akkukhoz képest mesés az élettartama, közömbössége az üzemi körülményekre, és még a kettős hatásfoka is jobb, de "háztartási" méretben egyszerűen nem értelmezhető ilyet telepíteni sem ára, sem alkalmassága tekintetében. Azt is figyelembe kell venni, hogy az "üresjárat" fenntartása elviszi a névleges kapacitásnak akár 1%-át is, ami egy nagyságrenddel meghaladja az akkuk szintentartási veszteségét.
Ezek nem kitalált dolgok, legfeljebb az lehet vita tárgya, hogy ki mikor nézett utánuk és gondolta át...
Ja. Azért világmegváltó, mert majd egyszer - talán - az lesz. Ráadásul nem azért mert technológiailag indokolt, hanem mert a politika és a pénz kikényszeríti. Miközben sarkítva 1 milliárd afrikai 1 millliárd indiai, 300 millió egyéb ázsiai pont azzal fűt, főz és közlekedik amivel épp sikerül neki. +Kína azzal és úgy gyártja le ezeket amivel épp tudja. 460 milliónyi európai meg szúrja tökön magát érte. Miközben 200 milliónyi öböl-menti országok röhögnek a markukba, mert a világ energiaéhsége mindettől továbbra is nő.
Pedig igenis lehet kapni otthoni méretben lendkerekes energiatárolót vákuumban mágnescsapágyakon forgó kerékkel. Sőt, már 20 évvel ezelőtt is gyártottak ilyent.
A vákuumnak (pontosabban az erős légritkításnak) igen nagy a jelentősége az esetleg több tízezres fordulatoknál. A kerületi sebességek akkorák (túlléphetik a hangsebességet is!), hogy már csekély tömegű levegő is fékez-melegít-zajong, erősen rontva a hatásfokot, folyamatosan zabálva az energiát még akkor is, ha tükörsima lenne a forgó tömeg felülete (adhézió, turbulencia...).
Tetszik vagy nem, ez a technológia messze van a faéktől, akár kicsi, akár nagy.
Senki nem állította, hogy ez bármilyen formában is "otthoni megoldás" lehetne, azt viszont már többen is, hogy minden tárolási verziónak lehet sajátos helye, ahol másfajta nem válik be, esetleg lényegesen drágább is lenne. Ennél pL. ilyesmik: kifoltozni a hirtelen teljesítményeséseket, és/vagy a rövid, de nagy terhelések okozta galibát, hogy az átlagos energiaigény kiszolgálni tudó (a "kocsmát sem a búcsúra méretezik" jegyében kiépített) források ne rogyjanak össze. A hatásfok mindkét esetben másodlagos.
Minél nagyobb, annál több a súrlódási veszteség. Minél nagyobb a fordulatszám, annál nagyobb a veszteség. Minél több az áttétel, annál nagyobb a veszteség.
Ezt azért gondold át. Vákuumban, mágneses csapágyakon, áttételek nélkül, kompozit lendkerék 10000 és 100000 közötti fordulatszámmal... Kicsit sem hasonlít a gyerek lendkerekes autójára...
Miskolcon a Vasgyár Hengerdében azért 40Tonnás lendkerék forgott720 1/min -l-Az Ilgner Gépházban. De ilyen az Ózdi Hengerdében + Borsodnádasdon is volt.
Ez a hengersori motorokat hajtotta meg.A 10 és 20 tonnás bugák mentek a görgőkön,meg a Trio állványokon oda -vissza.
De a régebbi szénerőművek malmaiban is közelitette a 10Tonnát(a szenet örölték porrá )
Azt a kinai 99,5-108% hatásfokokat , nem érdemes figyelembe venni. Azért a MW-s tartományban a 30--50 % már kiváló.!
A vizerőműves SZET hatásfoka mennyi ? (de 100Mw be -yy MW ki )
Elolvassa ezeket bárki is? Végig is gondolja? Vagy csak beidézi?
Repülőgép hordozó 8-5 Wh/kg, Azaz a Delta energia tárolása 3 Wh/kg
Napi fogyasztáshoz 3-10 tonnás lendkereket kéne pörgetni idehaza. Hol?
Arról nem beszélve, hogy ezt a katapult működése előtt 45 sec-el elkezdik felpörgetni, majd 2-3 sec alatt leadja a teljesítményt. Nem reggel megtekerem, s másnap hajnalig pörög... Pillanatnyi, percen belüli teljesítmény kiegyenlítéshez talán jó lehet, jó nagy veszteséggel. Minél nagyobb, annál több a súrlódási veszteség. Minél nagyobb a fordulatszám, annál nagyobb a veszteség. Minél több az áttétel, annál nagyobb a veszteség.
Ilyen pl., hogy minden ilyen ötletben hatalmas mérnöki lelemény kel életre, amivel akár befektetőket is meg lehet győzni. Úgy is mondhatnám: nem akkora botorság, hogy csak úgy elmehessünk mellette.
Az is egyike a nehezen megingatható meggyőződéseimnek, hogy az energetikai iparág majdnem úgy működik, mint a vízben kapálózó ember: minden adódó lehetőségbe belekapaszkodik, ha legalább egy picinyke lehetőséget érez benne. Jelen esetben sem a királyi utat találták meg, hanem egy -utólag annyira kézenfekvőnek látszó- megoldásra költenek, amivel az előzőekhez képest -legalábbis az idő egy részében- csak jobban járhatnak, mintha maradna minden a régiben.
...és talán nem is kell mélyre ásni ahhoz, hogy belássuk: megszületése óta összességében ez a megoldás kevesebb problémával nagyobb eredményt hozott, mint a mi napelemes hóbelevancunk, ami miatt ráadásul fokozott szükség is mutatkozik rá, miközben a B-tervek mindegyike is csak kérdések halmazát szüli. Az ugyan sajnálatos, hogy még mindig földgázzal pöfög, ám legalább spórolósabban, és annyival, amekkora hatásfokjavulásnál az akkuk esetében már isteni beavatkozást szokás emlegetni...:-)
Persze, hogy gyűjtenek adatokat belőlük, de ezek konkrétan pénzt termelnek az üzemeltetőknek, és a tényleges hálózatra vannak kötve. Az már nem tanulmány. És vannak további megrendelt egységek.
Hogy érted, hogy nem hiszel a mechanikus átalakításokban? Minden hőerőmű, valamint a szélerőművek és vízerőművek is így működnek.
Igazán pesszimista vagyok a firkászok és marketingesek bullshit forradalmi híreivel kapcsolatban.
A fizika és a kémia jelenlegi állása alapján még ez a nátrium-ion tűnik a realitáshoz legközelebb állónak. Mert alapjaiban nagyon hasonló a valóban működő litium-ion technológiához.
Valamiért, talán a kitartó kutatás miatt a Toyota féle szilárdtest aksinak adok talán 1-2 % esélyt a valódi elterjedésre. Az ilyen sürített levegős, lendkerekes csodákat csak innovációs pénzek lenyúlásának tartom.
Nézd, a próba megtörtént. A szerencse? Hát az ugye forgandó:-)
Ha a nem elfogyasztott termelést valamiképpen megmenekíthetjük, a hatásfok nem túl lényeges kérdés mindaddig, amíg maga az eljárás nem túl költséges, esélyt adva a megtérülésnek. Lehet ám, hogy így gondolkodtak, az is lehet, hogy nem, de tanulópénznek tekinteni egy ilyen beruházást eléggé meredeknek tűnne - bár kinek mi a sok...
Az a mondás, hogy az intelligencia mennyisége a Földön állandó, a népesség növexik. Atyagatya, csak nem az AI a B-terv? :-)
Amúgy sírni kezdtek már az ezüst miatt is, mert a prognózis szerint aligha tudják kielégíteni a felfuttatandó napelem-gyártást a jelenlegi ismert készletek. Persze könnyen lehet, hogy ez a jövendölés a szélturbinások megrendelésére készült:-)
Az nagyjából természetes, hogy ha egy kampány beindul, előbb-utóbb forráshiányok támadhatnak. Ezek nagyjából -nagyságrendileg, de néha egész pontosan is- előre megjósolható körülmények, a kitűzött célok mennyiségi és időbeni korlátai felmérhetők. Legalábbis egy mérnök többnyire így csinálja a dolgait, de még egy asztalos is kétszer mér...
Konzekvencia: a politikusok és a (sötétzöld) környezetvédők körében nincs túl sok mérnök, és az is valószínűleg azért került oda, mert a saját területéhez kevés volt:-(
"The new Zhangjiakou plant does away with fossil fuels, using advances in supercritical thermal storage, supercritical heat exchange, high-load compression and expansion technologies to boost system efficiency. According to China Energy Storage Alliance, the new plant can store and release up to 400 MWh, at a system design efficiency of 70.4%."
Mondjuk 400MWh... hát, az Paks egy reaktorának egy órás termelése (sem).
a maximum 100MW-os teljesítménnyel 4 órán át tud leadni delejt.
(Jó lenne még egy $ (Jüan) / MWh építési költség, és egy üzemeltetési is.)
Amiről már sokszor értekeztünk. A sűrített levegőt újrahasznosításakor melegíteni kell.
" ...míg az amerikai komplexum az energia visszanyeréséhez az elraktározott sűrített levegőt fosszilis üzemanyagokkal égeti el, a csangcsiakoui rendszer üzemeltetéséhez állítólag nincs szükség klímakárosító erőforrásokra."
Szegény agyhalott újságírónak fel se tűnik, hogy a levegőt nem elégetni kell, hanem melegíteni. A kínaiak is kapkodhatnak, hogy a 100 MW-os teljesítményhez előszedjék a hőt. Jó lenne eredeti cikk is. Vajon geotermiából vagy erdőirtásból szerzik az energiát?
Az összhatásfokról viszont mindketten hallgatnak. :-(
A mondás úgy tartja: "próba-szerencse". Lehet így is: operáns tanulás, kondicionált megerősítéssel.
Kutyáknál-patkányoknál bejön, hátha máshol is...
Persze hogy nem ez a három év a sok, hanem azok az évtizedek, amelyek úgy teltek el, hogy "...íme, itt a forradalmi megoldás, nyakunkon a szép jövő, rövidesen minden bajunk a múlté!". Ami rendesen követni szokta az ilyen megnyilvánulásokat, talán mégis elegendő egy jó kövér szkepticizmus kiváltásához.
Pl. rajtunk egy piculányit sem segít, ha tíz év múltán a szupermarkec polcáról emelhetnénk le azt az úttörő akkut:-), és csak az ingünk megy rá, a gatyánk marad - mert a szirénhangok alapján már régtől így kellene lennie. Számolhatunk ezzel? Aligha...
Szóval majd hiszem, ha látom. Addig pedig mint a levelezésben: "Maradok tisztelettel...".
3 év egy ilyen témában semmi. Még emlékszem a lítium aksik megjelenése után is milyen lassan durrant be igazán. Pedig azt is legalább 30 éve dobták be a köztudatba.
A sok kamu sumák mellett ez a nátriumos talán tényleg megvalósulhat.
Nem hasonlítanám magunkat Leonardohoz, de most sokat javított az önképemen, hogy nem csak ő...
Abban a korban méreggel-tőrrel intézték el a "szabadalmi" jogsértést, ha még élne ez a szokás, valószínűleg ez az ötlet sem lett volna annyira forradalmi:-).
Viszont tényleg nem rossz az elképzelés - nem tudom, hogy a fazon, akivel összebütyköltük, vajon tovább lépett-e, vagy legalább megépített egy időállóbb változatot, mert megérdemelte volna. Akkoriban csak a szél jöhetett szóba (70-es évek közepe, a Palotai úti lakótelep építésének időszaka, onnan szereztük be a csövet-furnért...), és egy ennyire igénytelen, olcsó szerkezet abszolút versenyképes volt az árbocra szerelt kereplőkkel összevetve, töredék feltűnéssel
A röhögés elsődleges tárgya a híradások "ismertetői". Ámbár igazad is van, közben sírni is lehetne rajtuk. Olyan magyar módra:-)
Ahogy azon is, ahogyan ezt a nátriumos akku-féleséget is régóta tolják, 2020-as beharangozása óta gyakorlatilag szinte szóról-szóra ugyanazzal a szöveggel. Ahogy a vas-levegóst is.
A németek 2-3 éve nagy hírveréssel jelentették be, hogy a cseh határhoz közel nagy lítium készleteket találtak. Pont a VW ugrott rá, a teljes kitermelés és akkugyártás beindítását vállalva. Elég nagy csend van róla.
Nem kell röhögni. A konyhasóhoz annyi köze van, hogy nátrium az alapja. De legjobban a litium ION akkuhoz hasonlít. Emiatt töredéke a nyersanyag költsége, Viszont jóval nagyobb a térfogata és a súlya azonos energia mennyiséghez.
Ezért először a fixen telepített nagy tároló állomásokon fog megjelenni, ahol a méretek, súly nem elsődleges szempont. Tulajdonságaiban a LiFePo4-re hasonlít, 5-10000 ciklust bír ki a 80%-ra degradálódásig.
Pont a CATL a fő fejlesztője. Meg állítólag a Bosch. Nem pár személyes startup lenyúlás.
De a piacra még sehol nem került. Se kicsiben, se nagyban.
Csak azt nem írták, melyik évtizedről van szó. Nincs EV-nk, nem is tervezzük, de óvatosságból azért jeleztem a zasszonynak, hogy netán be kéne spájzolni sütőporból. Is:-). A sót még nem tudom, de nem himalájai lesz, ha mégis rászánnám magam, elég valami sima asztali. Annál különb már flancolás, szerintem...
Egy ellenvetésem azért mégis lenne. Éppen mert régtől ennyire égető az ügy, igazán sok okos ember elképesztő pénzek költésével fáradozik immáron több évtizede a probléma feloldásán. Az eredmény közismert, emiatt tényleg van helye a csodavárásnak, vagy a reménynek, hogy kiszivárog valami gondosan rejtegetett UFO-technológia:-(
Félretéve a szarkazmust, a hegyek épp olyan régen vajúdnak ezen ügyön, mint a fúziós reaktor esetében, de talán mégis -kissé- megalapozottabbak a remények. Addig is legalább van min röhögnünk:-)
Én alapvetően pesszimista vagyok minden ilyen hír láttán, mert hogy a legtöbbjükről utólag kis is derült, hogy nem érnek többet egy fanyalgásnál. De azért emléxem még a csóri kijelzésnél többre alkalmas, mindenféle szín megjelenítésére képes LED-ek fejlődésére is, ami szintén nem volt egy diadalmenet - és csak nézzünk körül... Tudom, a lepényhal megy elöl:-)
Viszont a cikk alatt egy korábbi szélturbinás leleménynek a linkjét is megtaláltam, amitől kivert a víz, most így, kora délelőtt!
Maga az iromány és a video sz@rt sem ér, a híren túl nincs részlet, de az ötlet/kialakítás engem még így is mellbe vágott(...). Azonnal bekattant, miről van szó: a szimpla "kéményes" megoldás módosítása ez.
Maga a kémény egy palástirányban réselt cső, a réssel párhuzamos légterelőkkel, ami a talapzatán forogva ugyanúgy automatikusan beállhat(na) szélirányba, mint a hagyományosok. A durranás az, hogy az alsó beáramlási nyílásban rejtező lapátok előtt/mögött így jóval nagyobb a nyomáskülönbség -és így maga a megmozgatott légtömeg is-, mint a sima kéményesben, pusztán a rés két oldalára terelt, felgyorsított levegő miatti szívóerő révén. Pont úgy, mint a porlasztóban:-)
Hogy miért idegelt ez fel? Évét sem tudnám mondani, olyan régen volt, amikor Fehérváron, egy hátsó kertben raktuk össze ennek egy "gyerek" változatát. Vastag, balkézen szerzett szennyvízcsatorna két csövét barmoltuk szét, a légterelők furnérból, teljesen komolytalan, külső gerjesztésű generátorral és lapátokkal. Termelt, csendes is volt és jóval kisebb széllel is megindult, mint bármelyik másik a környéken. A mögöttes elképzelés nem volt több, mint hogy nagyon ne legyen feltűnő: ne kellejen sem a hatóságok, sem a szomszédok véleményét kikérni:-(. Miért is gondoltuk volna "zseniális újdonságnak", végtére régóta létező és alkalmazott megoldás az alap, ámbár némileg módosítva. Nem gondoltunk mi semmiféle bizniszre (mint rendesen...), csak jó játéknak látszott - anyám, tényleg borogass:-(
Vazze, tán milliárdosok is lehettünk volna???:-(( Akkoriban még a lottó ötös is bőven millió alatt volt, az újításba pedig be kellett venni a főnököt is...
Az újabb lépés akkor következik be, amikor a jelenlegi technológiába invesztált pénzek megtérültek és profitot is hoztak. Addig ez csak újságíró etetés.
Na, szóval ha választani kellene, maradna a halkonzerves doboz melléktermékeként gyártott, benyás Nano. Igaz, annál a kereket defektnél cserélni kellene, emennél meg elég a saller:-)
Nem akarok tudomást venni a kazán felett látható stilizált akármiről, így a hipotézisem a következő: ebben van egy dízel hajtotta generátor, aminek áramával forralják a vizet, valami steampunkos korhűség érdekében. A pilótafülke előtti(?) függőleges csövecen éppen távoznak a kipöfögőgázok. A kérdőjel amiatt van, mert ez mintha úgy menne, mintha jönne:-)
Pár éve a Peugeot/Citroen kisérletezett a sűritett levegős hibrid konstrukcióval. Az alváz egy vastag központi csőre épült volna, abban a sűrített levegővel. Pont olyan üzemben, mint egy "igazi" hibrid.
Ezek csak megerősítik az utolsónak írt vélekedésemet, miszerint nem igazán az vizsgálódott a vásárláskor, akinek kellett volna:-).
Sajnos, a kiterjedéssel járó hűlés kivédésével önmagában csak a tárolt energia felhasználási hatékonyságát javíthatjuk, de a kompresszióval járó tetemes veszteségek elvileg is kikerülhetetlenek, bármi legyen a következő lépés. Nem csak arról van szó, hogy drágább a lé, mint a hús - egyszerűen ott vannak a könnyebben elérhető és messze hatékonyabb -bejáratott- megoldások is, amelyeknek akár a rosszabb ciklushatásfokot is megbocsátanánk, messze nagyobb energiasűrűségük okán. Lásd hidrogén...
Úgy gondolnám, ez az egész "gázos" dolog valószínűleg meg fog maradni a kuriozitások szintjén, mivel kétlem, hogy valaha is kiterjedt alkalmazási kört találna magának. Inkább valahogy úgy, mint a lendkerekes átmeneti tárolók, amolyan "Uram, irgalmazz!" nagyon specifikus helyeken és célokra.
(off) A kérdéses sűrített levegős motort egy profi F1 mérnök fejlesztette ki (Guy Nègre, sajnos már elhunyt - látom, meg is volt említve a cikkben).
Nyilván vannak korlátjai, de vannak benne igen ötletes megoldások.
Például a levegő kitágulása több fokozatban megy végbe, és a légmotor használja a környező levegőt a fázisok közt visszamelegíteni a sűrített levegőt, így az energetikai hatásfoka javul (az utca pedig hűl, de ez nem annyira jelentős :) ).
"... While Tata Motors had confirmed that the project entered into its second phase of testing, more than ten years have passed since the announcement. No further progress statements and updates were released by Tata Motors on the project, which indicates that the project of air-powered Tata Nano has died a silent death. In addition to this, the fact that the bodyshell of Tata Nano is no longer suitable for the new safety norms means that the project might have been scrapped altogether. ..."
Azonban CAES témában a sűrített és cseppfolyósított CO2 bejött a képbe, mint egy jól skálázható lehetőség, amit megújuló energaitermeléssel össze lehetne házasítani.
Sűrített luft? Még a leggyengébb alternatívának is egy nagyságrenddel nagyobb az energiasűrűsége, a ciklushatásfokról nem is szólva (sűrítesz -> melegszik -> további sűrítéshez hűtened kell, táguláskor hűl -> nyomásvesztés...). Igazából még valami puffer funkcióra is csak kényszerből alkalmas, az eszméletlen nyomás miatt pedig hozza a hidrogénnél már látott kellemetlenségek jelentős részét is. Csakhogy az utóbbinak így-úgy elnézzük, mert minimum két nagyságrenddel többre képes:-)
Találkoztam ezzel az ötlettel játszadozó diákokkal az MMKM tanulmánytárának hátsó udvarán, akik valóban töktől-nyakig belemélyedtek a fizikájába, mechanikájába. Ők sem láttak benne többet, mint izgalmas versenyfeladatot, érdemi gyakorlati haszon nélkül...
Szélpuska... Na, az már valami. Kevesen tudják, hogy az Északnyugati Átjárót felfedő csapat a kovás szutykok mellé ilyet is vittek, és bár volt vele baj, kiválónak bizonyult a választás. Még ma is menő lenne, pedig két évszázada...
Nekem úgy tűnik, a Tata érintett gazdasági döntnökei a boltolás előtt mintha nem kérdezték volna ki elég alaposan az erre tartott szakijaikat - esetleg valamilyen rejtélyes okból blokkolni szerették volna a megoldást vagy valamely elemét. Rejtélyes India:-)
Diehl Platinum 3800 TLD inverter paramétereinek megfeleltethető a FoxESS F3600?
Nem működik rendesen sajnos, gondolkodom a cseréjén, de hogy ne minősüljön új szerződésnek csak hasonló paraméterű inverterre cserélhetem elvileg... mert tavaly még láttam az E.ON oldalán ilyen jellegű nyomtatványt most kerestem, de csak új/bővítést találtam.
Konkrét példával élve az audi e-tron GE-t először 2018-ben lehetett megvásárolni, az összeszerelőüzemeit viszont már 2012-ben elkezdték építeni.. az akkupakkokat előállító gyárakat még annál is korábban. A "piacon is kapható" áttörések bizony jóval korábban "kitudódnak" és igen jelentős részük nem is az akkukémiához kötődik az elmúlt években pl tényleg durva előrelépések (25+%-os hatékonyság - élettartam növekedés) történtek csak a töltésvezérlő szoftverek fejlesztése révén...
...én már 2020-ban is azt mondtam, hogy akinek nincs pénze / kedve early adopterként próbálkozni, az várjon legalább 2026-ig a váltással... jelenleg azt mondom akinek nincs pénze/kedve még mindig early adopterként belevágni, annak legalább azt meg kell várni amíg az EU véglegesen dönt az ICE motorok piacról kivezetéséről. Gyanítom utána igencsak fel fognak gyorsulni az események ezen a fronton.
Apropó Tata... ők vették meg pár éve a sorozatgyártásra is már alkalmas sűrített levegős motorral hajtott AirCar szabadalmát.
Aztán semmi nem lett belőle, pedig a sűrített levegős energia tároláshoz csak egy kellően erős tartály kell.
Előnye és hátránya is van nyilván, de akár alternatíva lehetne az elektromos akkukkal szemben. Megfelelő méretben föld alá telepített tartállyal akár a szezonális tárolás is látó távolságba kerülhetne. A kimeneten egy ilyen motorral hajtott generátorral plusz kicsi elektromos puffer akkuval.
A véletlennek semmi szerepük e jóslatokban. Helyük is van, mert az igény égetőbb, mint valaha.
Ugyanakkor nem lehet elmenni szótlanul amellett, hogy ez a "jelenség" immár évtizedes hagyományokat tudhat magáénak, így a mi szemszögünkből nem több, mint eszköz a figyelem fenntartására, csekélyke információtartalommal.
Ezzel nem azt tagadom, hogy ne lett volna több komoly előrelépés is akkufronton, de az a bizonyos áttörés -vagy annak legalább megközelítése, amire tényleg szükségünk lenne- még mindig nem történt meg. Pedig mindig ezzel kezdődnek a híradások, de pár százalékos javulások helyett inkább az előbbire utaló jeleket szeretnénk már látni:-(
Csak ezt tettük (ismét) szóvá, mindenféle közgazdasági megközelítés nélkül, mert azok hiányában is nyilvánvaló.
Ha a nincsen és a Tata Nano között kell választani, akkor én mindenképpen vennék Tata Nano-t... Emlékszem időkre, amikor minden vágyam volt egy Daewoo Tico, vagy Matiz.
A gyártástechnológia úgy fejlődik, hogyha gyártanak valamit, a beszállítói láncok úgy válnak olcsóbbá, ha megtérülnek a kezdeti beruházások és verseny alakul ki a beszállítói helyekért, az újrahasznosítást pedig akkor éri meg felskálázni, ha van mit újrahasznosítani és az újrahasznosított termékeknek is akad piaca...
...a "mindenki számára hozzáférhető és olcsó" viszonylagos fogalmak. Egy olyan autó, ami elmegy 1000 km-ert egy tankolással, kényelmes és tágas csomagtere van az soha nem volt mindenki számára hozzáférhető és olcsó, ma sem az, még akkor se, ha nem elektromos. A "mindenki számára hozzáférhető és olcsó" autóra jó példa a Tata Nano. Te vennél Tata Nano-t?
Nem pont idealizáltam. Azt írtam le mik a mozgatói a kínai nyomulásnak. Az, hogy alkalmazzák-e a vevők azt amiket elfogadtak a nemzetközi egyezményeikben - az már egy más kérdés. Aki idehaza él az tudja, hogy végülis mindent lehet okosban. Viszont attól kezdve, hogy a "Made in Hungary" felirat lesz az aksikon, nem kérdőjelezhetnek meg semmit, amikről írtad, hogy amúgy is tele van vele a nyugati piac. (Nekünk meg más van tele mással, de az már valóban nagyon off.)
Minimum! De ha nem akarunk zavarba kerülni, lehet az harminc is:-(
Készséggel elhiszem, hogy az ilyen Musk-féle agymenéseket -főleg a technológiai jellegűeket- más helyértéken kell kezelni, mint pl. a mieinket. Ezzel együtt nekem valami nagyon hiányzik belőle, mert mintha pont arra apellálna, amiből bizonyítottan nagyon gyengén állunk, amióta jegyzik a történelmet: a józan észen alapuló együttműködésre.
Egy szót nem ejt arról, hogy ezt a hiátust vajon hogyan tömhetnénk be - mert ez még sem pénzzel, sem szép ideákkal nem sikerült soha, senkinek. Vassal talán ideig-óráig lehetne, de kösz, akkor inkább rohadjak a saját szemétdombom tetején, saját hülyeségem miatt... Ja, mégsem menne, már ehhez is kellene egyfajta együttműködés. A harmadik megoldás pedig, hogy minimalizáljuk a szavazatok számát (...), eleve tárgytalanná tenné az ügyet.
Ez így utópia (=másnaposság elleni fél kupica:-). Valami biztosan lesz, de még a hasonlóságában is kételkedem, a kimeneteléről nem is szólva.
Erre mondtam, hogy érzésem szerint erősen túlméretezett a tervekben a 0.5 m3 két főre. Legutóbbi bevásárlásom alkalmával úgy találtam, hogy még mindig nem az USA-ban élek (ami nem baj, legalábbis nekem). Kertes ház élő kerttel, amiben mókolni nem a legtisztább foglalatosság, de egyébként is folyton akad valami tennivaló, amitől koszos leszel stb. - de ezt vélhetően valamennyien ismeritek. Mégsem ragadunk, szóval nekünk is elég annyi, amennyivel a város/panellakók elboldogulnak. Ketten vagyunk, a zuhanyt is messze jobban preferáljuk, mint a kádat, csap sem csepeg:-) A zasszony tart ugyan rengeteg cserepes gazt, ám kánikulában is elég nekik tíz lityi két-három naponta. Ja, és ha már őnejemségénél tartok, neki lehet valami köze genetikailag is a mosómacihoz:-), de végül is ő sem pocsékol.
Hozzáteszem, egyikünk sem a pénztárcáján tanulta meg, hogy a víz: érték.
Ha csak a csapokhoz kellene ennyi meleg víz, valami "olcsósított" napelemes rásegítésben igenis lenne ráció, több, mint a hőszivattyúban vagy napkollektorban. Csak sajnos fűtésben is gondolkodni kell, onnantól amellett szól minden, hogy egyszerűbb összevonni a kettőt - és akkor legfeljebb "kocsiról leesett" kiegészítésként jöhetne szóba.
A locsolás persze más téma, de az "sajáterős" (fúrt kút+szivattyú), és ha kell, alkalmanként megúszom egy hektó alatt. (Mintha a múltkor dicsekedtem volna, hogy a kerti motyóim biztonsági trafóról mennek. Hát most már nem, valakinek megtetszett, hogy törne le a keze:-( Érdekes, a mellette lévő ágaprítót és fűnyírót békén hagyta...)
A 26 lakásos, kb. 100 lakosú társasházban. Naponta 5800 liter 45 °C hõmérsékletû melegvíz fogy. Meglepően kicsi szórással.
Azaz ~60 liter/fő naponta az átlag a 45 fokos vízből.
Már a 100 fős közösség átlagában is. Ehhez képest lehet értékelni az egyéni szokásokat... Elemezni, hogy spórolós vagy pazarló a saját melegvíz használati szokás.
------ Egyébként, tájkép gyanánt.
A napi csúcs este van a fürdési idősávban. A csúcs 19:45 körüli >> 55 liter/perc >> 3300 liter/óra igénnyel. Az esti csúcs 18:40 körül kezd felfutni és 20:40-21:00 körülre le is fut.
Reggel van egy tartósabb 7:20-9:00 közötti 10-15 liter/perces alap szakasz. A miből két rövid csúcs ugrik ki közben >> indulás előtti mosakodások.
7:45 körül a rövidebb, ~10 perc csak és >> 50 liter/perc 8:20 körül a hosszabb, ~20 perc és >> 40 liter/perc
Van egy kisebb kiugrás is, még korábban >> óvódások/iskolások indulása. 6:50-7:10 között, ami csak >> 5 liter/perc
A nap maradék ~20 órájában nincs érdemi melegvíz igény.... Sem napközben, sem éjjel.
Szia, köszönöm a gyors választ. A kivitelező minden dokumentumo azonnal feltltött egy digitális tárhelyre így látom azt is, hogy hivatalosan bejelentették az igényem. A bekötéis igényt azonnal láttam és azóta várok... Mindenesetre most írtam (újra) akihez bejelentették csak szerettem volna tudni tudtok-e más útat, megoldást.
"...a műszaki paramétereken túl figyelembe veszik klíma hatást, lábnyomot, de még azt is, hogy a gyártási helyen megengedett-e a gyermekmunka, vagy a rabok termelése."
Ne legyél már naiv (vagy idealista?), a globális, ezért a mi nyugati piacunk is tele van olyan ipari és mezőgazdasági termékkel, amelyek valamelyik -de akár az összes- szempontból érintett. Ne is menjünk a topiktól messzire: szerinted gurulhatna akár egyetlen EV is, ha komolyan vennék akárhol is ezt a kitételt? Vagy ha nem is rögtön ilyen szélsőséggel kezdünk, ott az okosmobilod a zsebedben, de még talán egy zuhanyrózsában is lelhetnénk valami kivetnivalót...
Ezek az aggályok csak akkor -és kizárólag akkor- kerülnek elő, ha rájuk hivatkozva a versenytárs alá lehet vágni.
A kínaiaknak (koreaiaknak stb.) még akkor is előnyösebb EU-n belül gyártani bármit is, ha ugyanazon feltételekkel kell megbirkózniuk, amivel a többinek - pusztán mert ez önmagában is megszabadítja őket egy csomó plusz tehertől, anyagi jellegű és politikai-adminisztratív versenyhátránytól. Eközben ugyanazokra a külső globális forrásokra támaszkodnak (még ha azok közül egyre több már akár a sajátjuk is:-), amire más gyártók egyébként ugyanúgy rászorulnak, természetesen mindenféle moralizálást feledve, legfeljebb Grétácska kukorékol néha ezt-azt...
Egyszerűen most ők költöznek be egy piacra (annak is arra a részére, amelyik "hozzáállása" a legkedvezőbb számukra), vagyis teszik azt, amit amúgy az egész világ is tett-tesz velük máig is...
Amúgy nézzen már utána valaki, hogy mekkora volt Debrecen vízfogyasztása pl. a gengszterváltás időszakában, és vesse össze a mostani legnegatívabb "véleményekkel".
Nem idióták, hanem nyomulósak. A világ három legnagyobb gazdasági területe az USA, a Távol-Kelet és az Unió. Ezek mind védik valamilyen módon a piacukat, általában 50% helyben előállított hányadot követelnek meg az adott termék(csoport)nál, hogy a gazdasági érdekszférán belül termeltnek minősüljön. Betörni valahova nem is olyan egyszerű, például a műszaki paramétereken túl figyelembe veszik klíma hatást, lábnyomot, de még azt is, hogy a gyártási helyen megengedett-e a gyermekmunka, vagy a rabok termelése.
Így tehát adott esetben még ráfizetéssel is megérheti valahol a láb megvetése. Nálunk meg eléggé kedveznek is a külföldi nagybefektetőknek. Egy példa: tételezzük fel, hogy egy adott termék hazai hányadát az alacsonyabb közterhek miatt miatt az Uniós árszinthez képest 85% -os tudják előállítani, ehhez közvetlen beszállítás történik Kínából a fele mennyiségben, de az ő költségeik az Uniós árszinthez képest már csak 45% -nyit tesznek ki. A kettő átlaga 65% lesz, tehát majdnem dömpingáron tudnak a nagy közös piacon a konkurencia alá ígérni. Ha meg olyan a szegmens, hogy nincs is számottevő versenytárs, akkor valódi extraprofitot is realizálni tudnak.
Így tehát akár hatalmas kölcsönöket is adnak, munkaerőt is adnak, zsebbe is adnak.