Keresés

Részletes keresés

Güsziológus Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3018
Üdv a topicban.

A AK füzettel kapcsolatban egy jó tanács. Tegyél bele itatós papírt, mert nehezen szívja a festéket. Zákányszéken a postán a lámpa alá tették száradni, de ez sem segített. A szép postai bélyegző bizony elmosódott.

Előzmény: Tibet (3015)
Tibet Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3017
Igen. Köszönöm.
Egyszerre Kék is, meg Zemplém 700 is, amelyik majd adódik :-)
Előzmény: larzen (3016)
larzen Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3016
Mármint az OKT zempléni szakaszáról?
Nézegess itt.
Előzmény: Tibet (3015)
Tibet Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3015
Azt hiszem még nem írtam ide.

Csak egy rövid és érdekes info.
Ma reggel az MTSZ-ben beszereztem az OKT és AKT igazolófüzeteket. Nem lehet a kettőt összehasonlítani. Az Alföldi szerintem csodaszép, színes, használható térképekkel, ellentétben az OKT-vel. Kedvcsinálónak sem rossz :-)

És egy kérés:
Nagyon hosszú a Kék Túrázók topik, valaki tud küldeni nekem a Zempléni kék vonalról leírást? Előre is köszönet

Tibet

asciimo Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3014
"Innen Zircig klasszul fel van festve a jel, csak Nagyesztergár
előtt kell kicsit jobban figyelni."

Bocs, arra emlekszel, amikor az utrol jobbra kell fordulni, es a kerites(bal oldalan az utnak) mellett kell hosszan menni? Erre a reszre gondoltad a "jobban kell figyelni"-t?

asciimo

Előzmény: burnie (3013)
burnie Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3013
Még az előző hétvégén tettünk egy két napos túrát a Kelet-Bakonyban.
Idő hiányában, némileg megkésve, most számolnék be róla. Nos, az első
(és úgy néz ki, hogy eddig az utolsó) meleg tavaszi hétvégén egy sátras túrára
indultunk Bodajkról. Először a piros jelet követtük, majd az OKT-t elérve, azon
nyomultunk tovább. Habár az OKT-t már régebben megcsináltam, ez a szakasz új
nyomvonalon vezetett, így nekem is teljesen új volt. A Fehérvárcsurgó - Bakonykúti szakasz
szépen fel van festve, a víztároló melletti szakasz nekem különösen tetszet.
Bakonykútiról tovább indulva a Burok völgyön mentünk végig. 1978-ig az OKT is erre vezetett.
Sok helyen még látszottak a régi kék jelek, sőt némelyik egész frissnek tűnt. (Az időseket
kevéssé tisztelő cimborám megjegyezte; lehet, hogy idős és szenilis természetbarátok még
kijárnak a Burok völgybe kék jeleket festegetni.) A burok völgy 10 km hosszú és
semmilyen erdészeti tevékenység nem folyik benne. Ezért a kidőlt fák keresztben fekszenek az
úton jelentősen megnehezítve a haladást (ezt egyébként a térkép jelzi is). Mikor utoljára
errejártam, derékig érő csalán is szívatott minket, most szerencsére szinte semmi
aljnövényzet nem volt, így csak a fákon kellett átmásznunk. Legnagyobb megdöbbenésemre több
túrista csoporttal is találkoztunk a völgyben. Egy párocska egy 1:150000-es információs térképpel küzdött (!!!).
Hiába a jó idő sokakat előcsalogatott.
Királyszállás után az erdőben táboroztunk le. Másnap reggel friss időre ébredtünk (+1 fok volt), így az
első szakaszt majdnem futva tettük meg a Tési-fennsikon keresztül Tésre. Innen a K négyzeten mentünk
Római fürdőig (a terepen a kék négyzet nem létezik, helyette sárga jel van teljesen jól felfestve),
ahol becsatlakoztunk az OKT nyomvonalába. Innen Zircig klasszul fel van festve a jel, csak Nagyesztergár
előtt kell kicsit jobban figyelni.
Összességében nagyon kellemes túra volt, és az, hogy rövid gatyában lehetett menni -a hosszú tél
után - egészen hihetetlen volt.
nagypapi Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3012
Az említett terület valószínűleg nem a DDNP része "csak" természetvédelmi terület. Mindazonáltal egyetértek azzal, hogy nem kell minden ilyen helyhez jelzett turistautat vezetni. Aki nagyon kiváncsi rá, úgyis megtalálja.
Előzmény: HEV (3004)
burnie Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3011
Hova vezet az atlasz térképéből kifutó sárga sáv, és milyen településeket érint?

KVTE:

A sárga Mesztegnyőről Libickozma (P elágazás Nikla felé) - Somogyfajsz - Pusztakovácsi - Pamuk - Somogyvár - Somogyvámos (Pusztatorony templomrom) útvonalon halad. Ezt a kaposváriaktól tudom, tehát nem személyes tapasztalat, nem tudom, hogy tényleg fel van e festve.
Létezik egy Z jel is, ami Balatonszentgyörgyről indul és Marcalin keresztül Gadánynál éri el
a Dél-Dunántúli kéket.
Sőt, állítólag Somogyvár és Balatonboglár között is van valami jel. Ez ügyben próbálom elérni a
somogyi term. barátokat, egyenlőre csekély sikerrel.
Ha sátrazásra alkalmas lesz az idő a május 1.-i hétvégén, akkor egy cimborámmal végigjárjuk ezeket
a jeleket (és beszámolok az eredményről)

Előzmény: kvte (2996)
Güsziológus Creative Commons License 2003.04.08 0 0 3010
Sajnos, nem.

Két kivétel van.
Az egyik a Debrecen és környéke turistatérkép. Debrecen város térképe és a környék turistatérképe. Haláptól Álmosdig. Nem teljesen.
A másik a Körös-Maros Nemzeti Park által kiadott térkép. Ezen gyakorlatilag a teljes Békés megyei szakasz megtalálható, és egy kicsi a Nagymágocsig terjedő Csongrád megyei szakaszból. Szép és hasznos térkép.
A többi szakaszról a megyei igazoló füzetekben található térkép és a szelvények az AK igazoló füzetében. A legjobb a Csongrád, ott egybefüggő térkép is van, 1:75.000-es, sajnos. De elég.
A megyetérképek sokat segítenek, főleg a pusztai szakaszokon.
Mentem pl. Gáborján és Berettyóújfalu között és a másik oldalon volt egy település. Csak itthon tudtam meg, Váncsod házait és templomát kerülgettem. Hasonló problémáim voltak Furta - Körösszakál szakaszon a pusztában.

Herpály úgy lesz beiktatva, hogy a 3:00-ás busszal megyünk, lesszállunk a körforgalomnál és kisétálink a toronyig (a gátról jól lehetett látni), majd az állomásig.
Nekem tetszettek a posta környéki üzletházak. Lakható városnak tűnik Berettyóújfalu. Eddig csak a folyó vége felé található Szeghalmot ismertem közelebbről. Nagyszüleim oda valók voltak.

Előzmény: csisz81 (3009)
csisz81 Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3009

Nagyon örülök, hogy tetszett a környék, ugyanis én Berettyóújfaluban lakom, bár csak kéthetente járok haza. Tervezem én is az AKT-t, de még most kezdtem az OKT-t. Bár lehet, hogy párhozamosan csinálom mindkettőt.
Én nyaranta biciklivel szoktam járni a környéket.
Az AKT-hez térképet, ismertetőt ugyanúgy lehet kapni, mint mondjuk az OKT-hez?

Berettyóújfaluhoz annyit tennék hozzá, hogy tényleg az egyik híressége a herpályi templomrom. Herpály volt a környék legnagyobb faluja egészen a török időkig. Herpály mellett volt egy újonnan települt kis falu, Újfalu néven. A törökök elpusztították Herpályt, viszont úgy tudom Újfalu nagyobb veszteségek nélkül úszta meg a pusztítást. Ennek az lehetett az oka, hogy az egész falut 3 hídon lehetett megközelíteni, mert egy hatalmas mocsaras, lápos terület volt itt, teli patakokkal, erekkel.
A templomrom amúgy a második temploma volt Herpálynak, ugyanis az elsőt még a tatárok elpusztították. Állítólag ennek is megvan valahol a romja, a Berettyóhoz közel, de még nem kerestem meg.

A könyvtár épülete a két világháború között a megyeháza volt, ugyanis Berettyóújfalu volt a csonka Bihar megyének a központja. Ekkor lett a városnak pl. kórháza is.

Előzmény: Güsziológus (3008)
Güsziológus Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3008
15. szakasz
Hencida – Berettyóújfalu

Hasonlóan a Mindszent – Ópusztaszer túrához, ennek a szakasznak is „kiigazító” jellege volt. Három, megtekintésre érdemesnek ígérkező település meglátogatását terveztük. A túra útvonala csak áthalad a településeken.

Hencida
Gáborján
Berettyóújfalu

Elég bonyolult a kirándulás logisztikája, de minden klappolt.
Reggel a 6:00-ás gyorssal mentünk, 9:15-re értünk Berettyóújfaluba. Egy kis városnézés és a Bihar Múzeum megtekintése volt a terv, a busz ui. 11:00-kor indult Hencidára. A múzeumot új helyre költöztették és csak április 16-án nyit. Pech. Kaptam szép KÖNYVTÁR pecsétet. Szép épületeket kerestünk fel, vannak szobrok is, de a legfigyelemreméltóbb az emlékfa volt. Olimpikonok ültették, közel a református templomhoz, a múzeum előtt. A postán tömeg volt, négy üzletet kutattunk fel, mire találtunk olyan képeslapot, melyen nevezetességek vannak. Herpály sajnos kimaradt, de ami késik, nem múlik.

Hencidán vártak bennünket. Sikerült ui. előzetesen felvenni a kapcsolatot a múzeum gondnokával. Mindenkinek ajánlom, hogy ezt tegye meg, a település központja ui. odébb van. Bélyegezni a templom környékén nem lehet, de nem érdemes rohanni. Egy órát érdemes megállni, megnézni a múzeumot és egy kicsit a települést is.

A túra nem különösebben problémás, a templom után fel kell menni a gátra és irány Gáborján. Nincs letérés, vannak jelek.
Az első kő az 57,7.
Egy őrház-szerűség van az 55,7-es kőnél.
Gáborjánnál a sorompó az 54,5-es kőnél van.

A sarki ház a Hajnal u. 6.

Gáborján olyan, amilyennek kvte leírta. Takaros és tiszta. Emlékmű a templom előtt (Pro Patria) és padok a házak előtt. Hangulatos. Tisztaság és virágok. A buszmegálló előtti téren faragott faszobrok. Az egyik Bethlen Gábor. Az iskola is az ő nevét viseli. Ami a legjobban tetszett, az a nyilvános pihenő. Hatalmas kifaragott tuskó vízszintesen, ez a pad. 3-4 ember kényelmesen elfér rajta. A karfát faragott juhfejek díszítik. Előtte függőleges oszlop, rajta egy faragott bagoly. 2001-es dátum van a padba vésve. Szépen sütött a nap, itt fogyasztottuk el elemózsiánkat, „tarisznyából”. Ilyen jóízűen rég falatoztunk a szabadban. Olcsó és finom. És jóllaktunk. A pihenő mellett szemétgyűjtő, természetesen fából. Szemét csak a gyűjtőben volt.

Asszonykám itt buszra szállt, én beindultam, volt még 12 kilométer a vasútállomásig. Végig gát.

Az 52-es kőnél van a gátőrjárás határa (43+000 – 62+500)
A megyei füzet szerint az 51-es kőnél van egy lejáró, de ezt elbambultam.

Útközben látszott Szentpéterszeg (van szekérút a gátról), de nem látogattam meg a települést. A megyei füzetben említett jelzést nem láttam. A településen van múzeum. Kettő is. Ezek tegnap kimaradtak.
A lejáró a 49,2-es kőnél van.

A Berettyó lustán csordogált, a gát követte a hatalmas kanyarokat. A földek szépen megművelve, errefelé nincs homok. Három híd is van Berettyóújfalun (42-es út, vasút, 47-es út).

44,5 (42-es út)
43,7 (vasút)
Gátőrjárás határa (34+400 – 52+000)
42,3 (47-es út)

{Ha valakinek nincs jobb dolga és megnézi az 5. szakasszal kapcsolatban leírtakat, az ellenőrizheti, hogy addig mentem, ahol akkor elkezdtem. A 100 méter különbségnek is megvan a magyarázata :o)}

Az utolsó hídtól már nem sok volt hátra. Természetesen találkoztunk:o) Jött az IP, de mi úgy döntöttünk, hogy jó nekünk a kicsit későbbi és lassabb személy + nyíregyházi gyors. A viteldíj különbségét elfogyasztottuk. A legnagyobb bánatom az, hogy a 17:11-es az utolsó vonat, mellyel Budapestre lehet utazni.

Most már csak megfelelő időpont kell és jöhet az Álmosd – Hencida 2 napos, kényelmes túra, szállás Pocsajon.

Kicsit fújt a szél, de szépen sütött a nap. Szép kirándulás volt. A táv 15 kilométer. Ennyi pont optimális, bár sokat nem fogyott a hátralévő távolság:o)

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3007
Az én egyik (amúgy nyilvános) címemet pár nappal ezelőtt egy topiktársunk írta bele egy száz címettes Rettenetesen Fontos Körlevél címlistájába, kellőképpen el nem ítélhető módon a To: mezőbe mindahány címet, amit csak talált. 1-2 napon belül két teljesen oda nem való levelet is kaptam ugyanezzel a címlistával, amit egyszerűen átmásoltak az első levélből. Szörnyű, hogy milyen barbár viszonyok uralkodnak a levelezés terén manapság.
Előzmény: Güsziológus (3002)
Zete Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3006
Off
Güszi!
Elment a levél ismét. Remélem, most már megkapod.
Előzmény: Güsziológus (3002)
HEV Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3005
DDP információk Észak Somogy

A Siófok alatti pecsételő helyeket vegigszaladtuk egy kis tavaszi ellenőrzés céljőból illetve itt ott belepiszkáltunk tehát a legfrossebbek:

Siófok , barhol pecsételtethetsz

Ali-rét , nyalókás doboz a garázs ajtón valószinüleg tartós lesz mert az ott lakó erdész vigyáz rá és szól ha üres

Bábonymegyer, nyalóka a múzeum keritésén mert csak kérésre nyitnak ki. / szerintem a doboz sem lesz hosszú életű/

TAB Galária, TKM pecsét van

Zala Zichy múzeum TKM pecsét van

Kapoly , kocsmai pecsét van

Andocs plébánián pecsét van / TKM is/

Zics Kocsmai pecsét van

Szorosad, a foci pálya mellett kocsmai pecsét van

Somogydöröcske, postai, vagy polgármesteri hivatal, vagy templomi pecsét van , a kocsma bezárt.

MINDEN pecsételő helyet tábla jelez, a fenti helyeken ahol fotó is készithető, amig le nem lopják.

HEV

HEV Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3004
Kaposgyarmat, Cseppköves mésztufa hasadék

Ha valaki a Zselicben jarja az RPDDK-t javaslom, hogy tegyen egy kis kitérőt a fenti geologiai képződmény megszemlélésére. A szomszédos Gálosfa nevű községben lassitva a fanatikusok a templom és faluház JOBB oldalán menjenek fel a szőlőhegyre majd ezutén egyenesen Északnak be az erdőbe - Jelzés nincs - , igaz ut sincs , de a hasadékot képező szakadékot meg fogjátok találni.
Gyengébbeknek javasolt a templom BAL oldalán átmenni Kaposgyarmatra a Zöld sávon és közvetlenűl a falu elott de a nagy fehér istállo után a szántáson át jobbra be az erdőbe , utána a fák szélénél szintén jobbra D-re fordulva addig amig egy kis patakot nem találtok, utána lehet a vizet kovetni egy kis ösvényen , majd a patak elágazik itt a jobb oldali ér jön a fenti hasadékból. Mehettek a szakadék alján a patak mederben ekkor alulrol szemlélhetitek a dolgokat vagy a hasadék BAL peremén ekkor föntről lehet megnézni. A végponton tulajdonképpen le és fel lehet mászni de nem egyszerű mert vagy sáros vagy poros az avar és akkor szinte járhatatlan a meredek oldala.
Mielőtt reklamálnátok, hogy miért nincs jelzés , elmondanám , hogy azért nincs és nem is lesz , hogy a "hétvégi autós piknikezők" nehogy ide szokjanak, mert hátha ugy járunk vele mint a másik szépségünkkel a Csepegőkővel.

Ha valaki nagyon nem találna ide akkor Kaposgyarmaton a buszmegállóval szembeni házban lakik két aranyos leányzó ők mint ideiglenes idegenvezetők nagyon szivesen elkisérnek benneteket. Célszerű egy kis csokival megköszönni az utbaigazitást.:-))

Azt ugyebár felesleges mondanom, hogy a terület védett /DDNP/ semmit ne vigyetek be és semmit ne hozzatok el.
HEV

HEV Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3003
A sárga sáv megvan, bár én még nem jártam rajta, de többen látták itt ott.

HEV

Előzmény: kvte (2996)
Güsziológus Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3002
Küldtem ide is.

A helyzet, az, hogy a levelezőm nem igazán kompatibilis az origo levelezőjével. Olyanok voltak egy levélben, hogy DDP, meg Larzen. Ennyi szövegrészletet tudtam azonosítani, a többi élvezhetetlen. Azt hittem, hogy cserlaci, de nem ő volt. Az itteni címedre (gytolnai) küldtem a saját hivatalimról (ez tuti, hogy működik), innen elment.

Larzen tudja a hivatalit. Elnézést az olvasóktól, de ez nem publikus. Egyszer adtam meg egy ttúrán és egy csomó spam-ot kaptam. Napokig irtottam.

Folytatssuk!

Előzmény: Zete (3001)
Zete Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3001
Itt a freemailes cimem van megadva. Van még a zete@nexus.hu, bár ez mostanában totálisan lehalt. Nem igazán értem... Levél még nem érkezett.

Előzmény: Güsziológus (3000)
Güsziológus Creative Commons License 2003.04.07 0 0 3000
Zete!

Én is küldtem itteni címedre, a freemail-es ui. nem igazán nyerő.
Próbáljuk meg összehozni a kommunikációt!

Előzmény: Zete (2999)
Zete Creative Commons License 2003.04.07 0 0 2999
Komoly szitu van kibontakozóban a máj. 1.-ei Kohász viszonylatában, attól függ a többi túrám előtte. Most még nem tudom, remélem a héten tisztázódnak a dolgok, akkor majd eldől. Neked milyen időpont lenne OK?

GÜSZI!
E-mail ment Neked.

Előzmény: larzen (2998)
larzen Creative Commons License 2003.04.07 0 0 2998
Zete!
Lassan kilábalok a melóból.
Sárvár - Sümeg április vége fele?
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2997
Jó, hogy mondod! Kell vennem atlaszt! :-))) Tavaly megvásároltam az összes térképet, fölösleges volt...
Előzmény: kvte (2996)
kvte Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2996
Tényleg, ha valaki a RPDDK-n jár Mesztegnyő környékén, akkor írja már be lszi, hogy az új Atlaszban jelzett sárga sáv és sárga + jelzések tényleg fellelhetők-e, mert erősen piszkálják a csőrömet. Egy későbbi bejárást tervezek arra, persze csak ha a jelek is ott vannak...

Hova vezet az atlasz térképéből kifutó sárga sáv, és milyen településeket érint?

kvte

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2995
Hát, volna dolgom délen is, csak mikor jutok el oda... Talán pár hét múlva rá tudok szánni három napot. Ha nem is a Mecsekbe: Újvárfalva környékével van egy kis elszámolnivalóm. :-)
Előzmény: kvte (2994)
kvte Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2994
Kis kiegészítés: a Csongrád és Bács-Kiskun megyék határán lévő Dobó tanya/Petróczi iskola/Öttömösi elágazás a térképpel ellentétben nem a világvége, mert a (Pécs)-Baja-Szeged közt gyakran közlekedő buszok legtöbbje megáll, a Volán szerint a megálló neve:

Öttömös, Dobó-tanya

Érdemes ide is túrákat szervezni, az Ásotthalmi erdő szép!

Off
Az elmúlt 10 napom az ismerd meg hazádat mozgalom keretében telt, céges meló miatt:
Bp-Nyíregy-Miskolc
Miskolc-Nyíregy-Debrecen-Bp
Bp-Debrecen-Bcsaba
Bcsaba-Szeged-Bp
Bp-Miskolc-Bp
Bp-Baja-Pécs
Pécs-Bp
Bp-Győr-Szombathely
Szhely-Bp

Még hátra van:

Bp-Szeged
Szeged-Bcsaba-Gyula-Bp
On

Ami ide tartozik, a Mecsek. Ha már Pécsen kellett lennem, túráztam egy kicsit a Dömörkapu-Misina - Tubesek - Dömörkapu útvonalon. Gyerekek: GYÖNYÖRŰ A MECSEK!!!! Virágok mindenütt, nem csak egy két folton. A turistautak szenzációsan jelezve, kilátás ötcsillagos, mi kell még? Felejtsétek el az unalomig ismert hegyeket, irány délre!

kvte

Előzmény: Güsziológus (2992)
asciimo Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2993
Egyik kedvenc hegysegemben, a Zemplenben jartam. Vegyes szajizzel tertem haza.

0.nap. 2003.03.26.
Szerda este jottem ra, hogy minden szuksegeset elhoztam Nemetorszagbol, amire
turazasnal szuksegem lehet, egyet kiveve, a hatizsakot. 2 napos turat terveztem,
fenykepezogeppel a belyegzok esetleges hianya miatt, meg sapkaval, hatha hideg lesz,
mert hat a ttura fotokon lattam, hogy otthon bizony van meg ho. Hatizsak nelkul meg
ugy eleg nehez, igy rogton azon tortem a fejem, hogyan lehetne 2x1 napos turat csinalni,
de az orszag tavolabbi csucskei hianyoznak, igy aztan 2 napos tura mellett dontottem.
Sikerult a padlasrol elokeriteni egy mini-valltaskat, amiben elfert az esokabatom, egy
4 decis joghurtosflakon,meg a kekturafuzet. Ehhez volt meg egy ovtaskam, amiben elfert a
fenykepezo, pecsetparna,2 szelet csoki, szolocukor, penz, valtas zokni+also. Ennyi cuccal
vagtam neki a 2 napos turanak. Amolyan tulelotura jelleggel.

1.nap
Reggel a Rakoczi gyorssal irany Encs. Aszodon felszallt a helyi javito-nevelointezet
Tökölt megjart növendeke, aki azon gondolkodott, hogy az 5 napos eltavot hogyan lehetne
kihasznalni, es Spanyolorszagba szokni. Mivel a neveloi eleg szigoruan fogjak, es engem
30 evesnek nezett, vegig magazott, es nem hitte el, hogy csak ugy gyalogolni megyek.
Mondtam merre tervezem az utat, erre annyit kerdezett:
-az erdoben? es nem lesz saros a cipoje?
Ezen jot nevettem.
A srac tajekozottsagarol csak annyit, hogy Encs mellett lakik 3 faluval(Vilmanyban)
, de Miskolcon en
hivtam vissza a peronrol, hogy ne keressen masik vonatot, mert ez megy Encsre..
Encsen belyegeztem, hogy legkozelebb ne kelljen Gibartig menni, aztan start. Bologkoig
vegig sutott a nap, jo meleg volt. Ekkor sok volt a pulover+melleny, de masnap jol jott.
Hernadcecen megkerestem a belyegzot. Egy idos hazasparnal van, ahol a bacsin nem engedte
a neninek, hogy kihozza a belyegzot, mert szemelyes felelossegenek erzi a belyegzo kezeleset.
A bacsin nem sokat lat/hall, igy aztan nem vette eszre hogy a belyegzo sz@rt se er, annyira
kopott. De nem akartam a bacsi kedvet elvenni, igy aztan belyegeztem, es tovabb, majd a
Boldogkoi vasuton belyegeztem, ahol a Hernadcecei belyegzo is rendelkezesre all.
Meg jo, hogy a vasutas bacsi figyelmeztetett, hogy mindket helyre belyegezzek, mert
elfelejtettem volna. Boldogkorol tovabb az Arka patak partjan, Arkaig minden rendben volt,
de aztan jott a feketeleves. Az atlaszban csak ugy emlegetik, hogy itt atkelunk a patakon,
ott meg vissza, valoszinuleg ez nyaron problemamentes, most nem az volt. Szerencsere az elso
atkeles soran szakadt ossze alattam egy farönk, (es lettem csurom vizes terdig) nem pedig az
utolsonal, igy aztan a tobbi atkelesnel nem kellett ovatoskodnom. Mogyoroskaig
patakatkelesekkel tököltem el az idöt, de igy is delutan 4 fele mar Mogyoroskan voltam.
A helyi kocsmarosne szerint Regecen nem lehet megszallni mar, az Atlaszban szereplo
szallasok nem leteznek, a panzio mar 7 eve megszunt, most epul masik. Ajanlottak a Napkelte
panziot Mogyoroskan, de ugy dontottem elmegyek Regecig, es ha tenyleg nincs semmi, viszajonni
meg mindig tudok. A regeci varbol gyonyorkodtem egy sort, aztan le Regecre, be a kocsmaba,
es mint kiderult eppen ott sorozgetett Kovacs Laszlo, aki a mult heten fejezte be a
munkalatokat a "kis-hazban", ahol szobakiadassal szeretne foglalkozni. Igy aztan lett
Regecen szallas, en voltam a vendegkonyvben az elso vendeg. (1500Ft/ej)
Itt a kocsmaban belyegeztem, es egy helyi megkerdezte mit csinalok. Elmondtam,
majd hozzatettem, hogy szeretek az erdoben maszkalni. Erre a faszi rogton ravagta, maszkalj,
mert nemsokara kivagjuk! Sajnos nem viccnek szanta.
kimostam a cipomet, ejjelre be a futott szobaba, hogy masnapra okes legyen

2.nap
Reggel Regecrol egybol neki a rengetegnek. Igyekeznem kellett, mert SAUjhelyrol 16:25-kor
indul az utolso vonat Pestre. Egyre feljebb egyre tobb hofoltot talaltam, aztan
egyszercsak nem tudtam tovabb a hofoltokat kerulgetni, mert mar nem volt tobb szaraz resz.
Olvadt minden, a 10-20 centi vastag jeg alatt folydogalt a viz. Itt is "szerencsem" volt,
viszonylag rogton az elejen beszakadt a jeg, es a labam ismet csurom vizes lett. A tovabbiakban
nem kellett egyensulyozgatnom. Kicsit lehangolt, hogy
1,tudtam hogy este 8-ig a vizes cipoben leszek
2,rengeteg tarvagast lattam
3,a tarvagasok miatt sokat kevertem, egy helyen +2 kilometert tettem ra a tavra.
Ezek miatt ugy gondoltam, hogy nem fog menni a terv, hogy SAujhelyig menjek, es
Makkoshotykan abbahagyom.
Aztan Istvan-kuttol futottam Eszkalaig, majd a Zsido-retig, ahol a tablan ez allt:
"Makkoshotyka -> 5,9 km 2 ora"
Talan felfele mertek, mert en kb. 40 perc alatt lekocogtam a faluig.
A faluban viszajott az onbizalmam, es deli1-kor indultam tovabb, tudvan, hogy 3 ora 25
percem van a 15 kilometerre. Futottam, mint a nyul Cirkalo-tanyaig, majd mar csak a
gyaloglaas ment. Elerve a Banyi-nyerget, megneztem mikor megy busz, mert mar csak
1 oram volt. Ahogy neztem a buszmegalloban a kiirast, egy oreg bacsi az autojaval
rogton megallt, es elvitt SAujhelyre. Mint kiderult, O az uzemeltetoje a vagashutai
vendeghaznak, ami mar szinten nem mukodik, de az Atlaszban meg benne van.
SAujhelyen elertem a kozvetlen Pesti vonatot, es ez rohadt jo volt.

Összefoglalas:
Hazafele a vonaton eszembe jutott a forumon mar idezett mondat a Zemplenrol,
amiben az itt lakokrol csupa jokat mondott a szerzo.(A kevert lakossagu falvak tiszta szavu
nepe pedig az orszag egyik utolso erkolcsi tartaleka, Az itt elok a termeszet tisztelete,
az erdoeles tudasa, stb.) Aztan eszembe jutott a Vilmanyi fiu a Tokoli bortonbol, majd a
regeci erdomester, aki vigan mondta el, hogy siessek azzal a setaval az erdoben, mert
mindjart kivagjuk. Aztan eszembe jutott Hernadcece, ahol a munkakepes lakossag 100%-a
munkanelkuli. Szerencsere eszembe jutott az idos bacsi is a Banyi-nyeregnel, aki nagyon
kedves volt, es elfuvarozott SAujhelyre. Ahol aztan a 4 csillagos szalloda elott allo
divat-cica-dzsipek elott kodorgo ciganyokat jo kigyurt legenyek figyeltek.
Mondom, vegyes erzelmekkel jottem haza. Mert a hegyek meg mindig szepek.

A belyegzok listajat megirom a kektura forumra is. Altalaban mindegyik az Atlasz szerinti
helyen van, de belyegzoparnat mindig kell vigyunk.

asciimo

Güsziológus Creative Commons License 2003.04.04 0 0 2992
AK – Csongrád megye

Bevezetésként úgy gondolom, hogy köszönetet kell mondanom Felazso-nak és Kvte-nek. Az általuk elektronizált információk nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy sikerült teljesíteni a 136 kilométeres túrát.
Remélem, hogy írásaimmal egy kicsit én is hozzájárultam ahhoz, hogy másoknak könnyebb legyen, másoknak is megjöjjön a kedve.

Az útvonal tehát 136 kilométer hosszú, Öttömöstől Gádorosig, egészen pontosan Gádoros határáig. Öttömöshöz tartozik az a tanyaközpont, mely a menetrendben Dobó tanya, a leírásokban pedig Petróczi iskola. Lehet, hogy Petróczy. A tanyasi iskola helyén ma üzlet és kocsma van.

Az érintett települések, zárójelben azok, melyek „szomszédosak”.
(Öttömös)
(Ásotthalom)
Ruzsa
Zákányszék
Bordány
Zsombó
Szatymaz
Sándorfalva
(Ópusztaszer)
Mindszent
Tompahát
Nagymágocs
Árpádhalom
(Gádoros)

Mindszenten kétszer kell bélyegezni, a kompon és a vasútállomáson.

Mindszent és Tompahát között, Mindszenttől 10 kilométerre van a Ludas-halom. Itt vendéglátó-ipari egység működik. Vannak tanyák útközben, de biztosan csak a településeken számíthatunk ivóvízre. A leghosszabb távolság 21 km (Öttömös – Ruzsa), de szükség esetén Ásotthalomra be lehet menni.

Az útvonal egészére jellemző, hogy a jelzések jók, helyenként kiválóak. Kicsit gyengébb Bordány és Zsombó között, Nagymágocs és Árpádhalom között. Az igazoló füzet térképein jelzett úttól csak Mindszent és Tompahát között van eltérés. A részleteket most nem ismételném.

Az útvonal megtörik a Tiszánál, komppal lehet átkelni. Napkeltétől napnyugtáig üzemel, az átkelés ingyenes.

Viszonylag sok az aszfaltos szakasz, a Tiszáig homok, onnan kötöttebb talaj. Az út mentén vannak erdők, kimondottan erdei szakasznak csak az első 12 kilométert nevezném. Részben erdőben halad az út Sándorfalva és Ópusztaszer között. A síkvidéki jelleg miatt a templomok tornyai és a víztornyok segítenek a tájékozódásban. Mivel mezőgazdasági területek mellett haladunk, a nehéz munkagépek kiadósabb eső után szétverhetik a talajt, megnehezítve a gyaloglást és a kerékpározást. A száraz homokra érdemes felkészülni, igénybe veszi a futóművet. Árnyékra ne számítson senki, bár vannak szegélyező fasorok. A Kéktói erdő hangulatos tisztásain meg lehet pihenni. Sok a kutya.

Aki nekiindulna, annak azt javaslom, hogy szerezze be a megyei füzetet (500 pénz) és hasznos, ha beszerzi a tájékoztató füzetet is (200 pénz). Én banki átutalással fizettem, küldték postán a két füzetet.

Azt nem tudom, hogy az AK teljesítése egyúttal feljogosít-e a megyei szakasz jelvényére. Én nem bélyegeztem a megyei füzetbe.

Fontos lehet a szállás, én a következő helyeket fedeztem fel:
Ruzsa
Szatymaz (kemping)
Ópusztaszer (kemping)
Mindszent
Nagymágocs

Elérhetőségek részben vannak, akit érdekel, megküldöm mail-ben (nem publikus mobil számok). A kempingek csak szezonban üzemelnek. Mindszent városának van honlapja is.

Néhány szó a közlekedésről.
Vasút Szatymaznál, jó buszcsatlakozással Ópusztaszernél, Mindszentnél és Gádorosnál. Végső soron a kiinduló pont is elérhető vasúttal, Kelebia és Öttömös között van viszonylag tűrhető csatlakozással busz. Kisszállás sincs messze Öttömöstől, a vonat ott is megáll, de kicsit sokat kell gyalogolni a buszmegállóig.
Buszok Szegedről a településekig (Öttömöstöl Ópusztaszerig) viszonylag sűrűn járnak, Szentes és Nagymágocs között is jó az összeköttetés. Nagymágocs megközelíthető Orosházáról is. Tompahát és Árpádhalom zsákfalu, van busz, de nem sűrűn.

Fontosabb országutak:
55-ös
Kiskunhalas (Üllés) – Szeged közötti forgalmas országút
5-ös (Szatymaz és Sándorfalva között keresztezzük)
Csongrád – Szeged közötti forgalmas országút
45-ös (Szentes – Hódmezővásárhely közötti szakasz)
Szentes – Orosháza közötti országút

Fontosabb vasút vonalak:

Budapest – Kelebia
Budapest (Kiskunfélegyháza) – Szeged
Kiskunfélegyháza – Szentes
Szentes – Orosháza
Szentes – Hódmezővásárhely
Szeged – Békéscsaba

Van közvetlen vasúti összeköttetés Budapest és Mindszent között.

Végül egy ajánlott túraterv:
Öttömös – Ruzsa (szállás helyben)
Ruzsa – Szatymaz (szállás kempingben, útba esik)
Szatymaz – Ópusztaszer (szállás kempingben, útba esik)
Emlékpark látogatása + Ópusztaszer – Mindszent (szállás helyben)
Mindszent – Nagymágocs (szállás a kastélyban)
Nagymágocs – Gádoros

A látnivalók benne vannak a tájékoztató füzetben, de figyelemfelhívó van az igazoló füzetben is.

Ha elkészül, közzéteszem a hozzászólások azonosító számát. Az utolsó a 2985-ös.
Én öt szakaszban jártam végig:
Gádoros – Nagymágocs
Nagymágocs – Mindszent
Mindszent – Ópusztaszer
Ópusztaszer – Bordány
Bordány – Öttömös

Az íróasztalommal szemben van egy Magyarország térkép. Nem sok ez a 136 kilométer, ha a KÖR-höz viszonyítom. De megtervezni és végigjárni nem volt könnyű.

Köszönet a Csongrád megyei természetbarátoknak, hogy gondozzák a túrát, festik a jeleket. Kívánom, hogy sokan járják ezt a szakaszt!

Váci Creative Commons License 2003.04.03 0 0 2991
Pedig én elhatároztam, hogy ha lejár az előfizetésem, nem hosszabbitom meg. Sőt, még azon is gondolkodtam, hogy a még hátralévő számokat visszaküldöm. De lehet, hogy ezt azért mégsem fogom tenni. Annyit nem ér az egész. Már az is épp elég, hogy ezt is most összeszorult gyomorral irom.
Előzmény: www.arvai.hu (2990)
www.arvai.hu Creative Commons License 2003.04.03 0 0 2990
Köszönöm szépen, igyekszem (Fur mód a látogatók elsôsorban az trainsimulator rovatot nézegetik, de ott még nincs semmi.)
A közeljövôben várható feltöltések: túrafotók és beszámoló a tavalyi Ulm-Regensburg kerékpártúrámról, fotók a véget érni nem akaró tél gyalogos túráiról. A közeljövôben minden hétvégén fogok túrázni így fotók is mindig lesznek.
Ha valakit érdekel a Microsoft Trainsiulator, annak elmondom hogyan szabtam át a program küllemét a saját fotóimmal illetve épülô fantáziapályámról is lesznek screenshot-ok
A változások okairól, mikéntjérôl talán nyomdász barátom (tényleg az, nem csak úgy írom) tud többet mondani. Én csak külsô munkatárs voltam, így nem érzem magam illetékesnek a dologban. Talán már így is többet mondtam, mint amennyit illô lenne.
Valaki emlegette a politikát. Kétségtelenül van ilyesmi is a háttérben. De óva intenék bárkit is, hogy akár melyik felett kiálltsa ki bűnbaknak.
Nem arról van szó, hogy az egyik ilyen, a másik meg amolyan. Énnél összetettebb a dolog.
Turista minôségemben mondom: ôszintén remélem, a váltás a mi javunkra fog válni, a magazin szebb, jobb tartalmasabb lesz.
(Azért nem mondom, hogy nem fáj)

Keressétek továbbra is minden hónap elején a Turista Magazint!

Előzmény: Zete (2986)
lükepék Creative Commons License 2003.04.03 0 0 2989
hmm, pedig úgy emlékeztem, a kírásban benne van.. na majd jobban átolvasom..
Előzmény: (budai-)H.G. (2973)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!