Keresés

Részletes keresés

kifli Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24266
már miért lenne durvább bármi is 28-án, mint 18-án? ha egyáltalán durvaságról lehet-e beszélni e tárgykörben... :-)
Előzmény: Törölt nick (24265)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24265
Az igen durva lenne:)))
Előzmény: kifli (24264)
kifli Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24264
azt hittem most pénteken , 28-án lesz
Előzmény: Hatvani Szabolcs (24263)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24263
Legyen inkább 18. :-) A csend azonban igaz.
Előzmény: kifli (24262)
kifli Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24262
mi lesz 28-án a fehérbortalin? olyan csend van ekörül...
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24261
Azt az FB Hárs '02-t lehet kapni valahol? És mennyiért?
Előzmény: bor_kedvelő (24253)
csite Creative Commons License 2004.05.25 0 0 24260
Etyeki benyomásaim(szombatról)
-----------------------------------
Korai érkezés, tömeg még sehol, eső annál inkább, erre fel mi fricskát mutattunk az időnek és Dúzsi Rozét kortyoltunk, mai üde, kicsit szénsavas, de jó(4P), itt elidőzve megkóstoltuk a merlot-t(4P), ami gyengécskének tűnt, éretlensége okán, aztán bepróbáltuk a kadarkát(4P), ami illatával hódított, de ízébennem tudta hozni amit ez alapján várunk volna tőle. A végén nekibátorodva megkóstoltuk a kékfrankos sort, amiből a 1999s magaslott ki számomra(6P), érettsége, harmóniája révén, a 2000s is szép, meg jó, de egyszerűbb(5P).
Dúzsi Úr szívélyes volt, és figyelve hallgattuk a pince fejlődésével kapcsolatos dolgokat.
Bozókyéknál én csak a 2002s töppedt ezerjót kóstoltam,ami nekem nagyon tetszik(6P) komplexitása, savegyensúlya miatt.
Györgykovácsot kerestük, de nem találtuk :(
Fekete BélaBával sikerült az öreglány nélkül beszélgetnünk a pincében. Leginkább a 2003s juhfark tetszett(5P), és a furmint(5P), de voltak erősen oxidált borai is, és kénesek is, persze 3-4 év fahordóban valahogy meg kell fogni a bort.
Tokaj Nobilisnál bevettük magunkat a pincébe, és vigyorogtunk a szép borok kóstólása során.
A száraz furmint(6P) hihetetlenül jól komponált dolog, igaz még friss, de nekem így most ígéretes, az Amicus-t nem értékelem túl nagyra, de nem rossz bor(5P), sárgamuskotály!!! az egyik kedvencem vásároltam is belőle(3EFt, aki kérdezte), hihetetlen direkt érett szőlő illat, íz, koncentráltság, harmónia, frenetikusan jó(7P), akárcsak a 6p. aszú(7P), amely krémességéhez valami eszméletlen eleganciát ad a hordós érlelés, igaz még simulnia kell kicsit, de ez akkor is szép!
Demeter Zoli furmintjáról(7P) leginkább az jut eszembe kis ferdítéssel, hogy "fából faragott királylány", egyszerűen nehéz fogást találni a boron, pedig "egyszerű" tétel.
Összességében jó volt, igaz kicsit zsúfolt, de hát ez egy ilyen rendezvény.
perlasca Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24259
"A Tiffan CS nekem is megvolt, feltűnt benne egy mostanában egyre gyakoribb gyógyszeres-égettgumis-kátrányos jelleg, ami egyszerűen russzulléttel tölt el. Ez vajon mi lehet????"

Csak nem a többek által megénekelt "földes tónusról" van szó :-)

Én is éreztem ezt a mellékízt, bár engem kevésbé zavart. A gyümölcs és bármiféle struktúra hiánya annál inkább.

Előzmény: bor_kedvelő (24258)
bor_kedvelő Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24258
Én eddig csak vörösborban éreztem. Toastolási hibára gyanakodta, de van aki szerint "egyéb műveletek" állhatnak a háttérben.
Előzmény: dr_wine (24256)
Marcellus Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24257
A bokaficam nálunk is volt.
AtheH párját is elérte.

Vida borok jok voltak.
Györgyvilla boraiért 2-2 jegyet is adtunk.Sauvignon Blanc és Chardonnay.
Mind a kettőnek azonos ize és illata volt.Az illatról nem írnék, de borzalmas volt.

Előzmény: Cirfandlia (24245)
dr_wine Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24256
Hello. Erről a nem túl kellemes gumi-gyógyszer ízről Gere Attila 2003-as roséja jut eszembe. Személyes véleményem: ihatatlan bor. Ki kellett öntenem. Sajnos már énis sok, főleg fehérborban éreztem ezt az ízt (persze nem biztos hogy egyre gondolunk).
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24255
Felénk néhány őrült úgy készíti a vörösbort, hogy agyonkénezi a cefrét. Van aki 10 deka borként mázsánkánt. Nem értem, de mindegy. Nem lehet hogy vmi hasonló hiba lehet itt is?
Előzmény: cere (24254)
cere Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24254
>A Tiffan CS nekem is megvolt, feltűnt benne egy mostanában egyre gyakoribb gyógyszeres-égettgumis-kátrányos jelleg, ami egyszerűen russzulléttel tölt el. Ez vajon mi lehet????

Ilyen ízeket többnyire a "merkaptánoknak" nevezett vegyületek okoznak. Ezek többnyire eredési hibák esetén képzödö kénvegyületkeböl alakulnak ki, és adják ezeket az ízeket.

Előzmény: bor_kedvelő (24253)
bor_kedvelő Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24253
A Tiffan CS nekem is megvolt, feltűnt benne egy mostanában egyre gyakoribb gyógyszeres-égettgumis-kátrányos jelleg, ami egyszerűen russzulléttel tölt el. Ez vajon mi lehet????

Kiemelkedő volt számomra:
Füleky 2001-es Pallas Furmint(perlasca, megint nem egyezünk;-)): illatában egyensúlyban a fa és a gyümölcs+egy izgalmas mentás jelleg, ízben kerek, koncentrált, szép
Fekete B, 2002-es Hárslevelű, illatban nagyon gazdag, és végre ízben sem túlérlelt, kiemelten kezelik, új tipusú palackban és címkével jelenik meg, ennek ellenére 1500-ért vettem 1 palackkal.
Cirfandlia: A Chardonnay valóban oxidált volt...
Takler, 2000-es CS selection. Nagyon szépen alakul, de hihetetlen, hogy még mindig mennyi tartaléka van, én még igencsak várnék vele.
Takler Regnum, 1999: Mindaz hatványozottan érvényes rá, mint a CS-re, ízben már alakul, de hihetetlen tartalékokkal, erről elhiszem az 5-10 évet! Vastag, tömény, elettel teli.

Óriási csalódás az Etyeki kúria, már nem a boraik -azok rendbe voltak- hanem a vendéglátás színvonala miatt. Sz**tak az érdeklődő fiatalokra(ezek volnánk mi:-)), amikor befutott egy csoport, akik telipohárt kértek a legolcsóbb borból!!!!

borcsősz Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24252
"üzleti jelleggel szvsz nincs baj, a kérdés az, hogy mit kapsz a pénzedért"

igazad van. 1.200 Ft egy marék pörköltért...????

Előzmény: perlasca (24251)
perlasca Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24251
Nobilis Furmint - Furmintban nekem a Mandolás az origo, talán az is volt a baj, hogy a Mérei Zenit után kóstoltuk, ami tényleg vert mindent. Ösmerősék egyébként kóstolták a sárga muskotályt, és teljesen padlón voltak tőle. Kíváncsi vagyok.
Árát tudja valaki?

(Tiffán 2000 CS) "nekem nagyon bejött (talán eléri a 7-et) (Perlasca, biztos, hogy ugyanazt a bort kóstoltuk???)" -
hát, talán az ízlelőbimbók fáradtak el a végére, kicsit meleg is volt a bor, fene tudja. Kicsit csodálkoztam én is, mert a Jammertal Cuvée-t nagyon szeretem. De az is lehet, hogy véletlenül a Varga Kft. egyik vereséből kaptunk :)

"Felesége foglalkozott a vendégek etetésével kemény üzleti jelleggel!!!Sajnos ez nem Európa."
Az üzleti jelleggel szvsz nincs baj, a kérdés az, hogy mit kapsz a pénzedért. Európában általában biztos lehetsz benne, hogy minőséget, szerintem ez a fő különbség. Na bocs az OFF-olásért.

Málnapuding Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24250
Nagyon igaz, hogy nem igaz :))))))

Tényleg ez volt feltüntetve az amúgy elmosódott cimként. Így utólag azt hiszem viccből.

Előzmény: GLEVENTE (24249)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24249
"Az íze pedig kimondottan kénes."

Arra a borra nem igaz: Kénes = Kéne még :))

"csúcsminőség miatt kereskedelmi forgalomban nem kapható" :)))

Előzmény: Málnapuding (24240)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24248
Kóstolta már vki Mészáros Pál fehér Kadarkáját?
Corvinum forgalmazza
Nfreeman Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24247
Ja, vasárnap voltam Etyeken is, de a helyi gasztronómiáról és a helyi borokról kevés jót tudnék írni (Hernyák Laci Sauvignonja volt a kivétel, ami zárt és fajtajellegtől mentes illat után rendkívül pozitív meglepetést okozott ízben.) Tömeg az volt, és néhány helyi csalódás után átváltottam más videkek borainak kóstolására. Györgykovácsnál jók voltak a borok, csak melegek (nagyon nagy kár érte...) Malatinszkyről annyit olvastam már pro és kontra, hogy nem átallottam 4 jegyet adni kb 1 korty 2000-es szűretlen cabernet-ért, ami mondjuk tenyleg jó bor (olyan erős 6 pont körül), de 1 jegyért Tiffánnál kaptam egy rendes kóstoláshoz elég mennyiséget a 2000-es cabernet-ből, ami nekem nagyon bejött (talán eléri a 7-et) (Perlasca, biztos, hogy ugyanazt a bort kóstoltuk???) A végére a Tokaj Nobilist hagytuk, és hagytam magam meggyőzni, hogy a sárga muskotály nem prostituált(Alkonyi Lacitól vett hasonlattal élve), hanem ilyen a természete és kész.
Nfreeman Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24246
A Badarkát néhány hete kóstoltam a Maligánban, ahova egy bortanfolyamra jártam az utóbbi időben. Alacsony terheléssel és részben szénsavas macerációval készült (hasonlóan a "Beaujolais-stílusú" borokhoz), világos, már-már kástélyos színű, füszeres, paprikás illatú de nekem túlságosan is könnyed bor, és némi kesetnye is rombolja az utóízt. Nekem nem nagyon jött be, de a társaság egy részének kifejezetten tetszett. 4 pont nálam

Egyébként a tanfolyam igen jó volt, némi szakmai előadás után (amit Pásti György , Köles András stb., és pl Tokajról Alkonyi Laci tartott) minden alkalommal volt kóstolás. Rendkívül pozitív képet alkothattunk Demeter Csaba, Légli Ottó és Vesztergombi Ferenc borairól, na meg a tokaji kóstoló se volt piskóta.. Jók voltak Fritmannék és a Szt Gaál borai is, de némileg csalódást okozott a Szeremley, a Bezerics-Németh és a Vylyan kóstoló. Összességében nagyon jól sikerült az egész, és mivel eleve diákoknak szervezték, hihetetlenül olcsó volt. Ha jól tudom szerveznek még majd tanfolyamokat, meg vakkóstolást is, mindenkinek tudom ajánlani a helyet.

Előzmény: agi82 (24238)
Cirfandlia Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24245
No, én ilyen részletes és precíz beszámolót nem garantálok:
Tömeg: szo. de.- kora du. még elviselhető; viszont a kezdés után 2 órával még mindíg nincs kóstolójegy...
Etyeki Bacskai pincészet (Tavaly szép emlékek) 01es, 02es Chard.: a korosabb már jellegtelen, nincs élvezeti értéke sőt... a 02es gazdag ízű, illatú, érződik a jó alapanyag.
Fekete Béla bá szép sort mutatott; az Olasz, és a Chardonnay (mind 2000es) nekem már átbillent a túlzottan oxidált kategóriába; de emellett mindkettő nagyon szép érett és terroir jegyeket mutatott; a 03as Juhfark egész más stílus friss, ficánkolós savakkal; amúgy neutrális kevésbé markáns íz, illatvilágú bor. (lehet, h. nem ez a fajta adja vissza legszebben a hegyet?) Hanem sokkal inkább a furmint, ami a soványabb év (01) ellenére pazar volt, érződött a tökéletes alapany; és a komoly fajta egy komoly termőhelyen nagyon szépen megmutatta magát.
Duzsihoz nagy nehezen fértem oda Mikó művészúr társaságától; 99es Kékfrankosa véleményem szerint lefele tart, öreg- darabízű - bár Csitéék korábban ue-t kóstolva nem érezték, lehet rossz palackból kaptam.
Báthory Chardonnay: chio v. wolf csipsszel készülhetett ez a vékonyka jellegtelen de olcsón barikolt "bor"?
Nobilis pince: Nekem a Furmint nagyon tetszett, a tömény banános tropkális illatokkal, az tény h. nincs akkora savkészlete, ásványossága, férfiassága mint egy Úrágyának de teljesen más ez a termőhely.
Sárga musi: jól megosztotta a társaságot, hihetetlen illatvilág mint egy Sauvignoné -bodzás csallános- utána meg pofánvág a 108 g cukor. Új stílus a palettán, akinek ez bejön az imádni fogja.
6p aszú Komoly nagyon tartalmas és ez is a lágyabb melegebb stílusú (Demeter, hétszőlő) nagyon harmónikus tiszta ízvilágú bor.
Pók 99es Kékfrankos ittam, jó volt. (egyebet nem tudok mondani)
Karner (mátralja) Tramini, jellegtelen de legalább nem édes.
Azután kisántikáltunk (sajnálatos baleset: asszony gödörben bokaficam) Sebestyénékhez, megnéztük h. a 02es Csilla rendben fejlődik, de még van hova kerekednie, rozéjuk nagyon kellemes; és ha már ott voltunk szondáztam az argentín betelepülő Vallejo-Haraszti pincét; ami inkább egy hacienda-ranch a pusztában hatalmas szabadtéri sütögetőkkel, autentikus zenészekkel, tangóval. Csabi ajánlotta a sárdonéjukat ami ujvilági stílusú almasavbontott vajas nagytestű szép bor volt; de hiába kértem kóstolási mennyiséget csak szabványáron (350.-) adhattak egy majd' teli poharat.
Hát ennyi, még időben leléptünk.
Előzmény: perlasca (24239)
borcsősz Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24244
Egy kellemes etyaki élmény:
Gombai Pince Pinot Gris'88!!!
Meglepően friss és elegáns bor benyomását keltette. Inkább azért, mert valami öreg üres dolgot vártam, de kellemesen csalódtam. Világos sárgás zöldes szín elegáns ízvilág!
Gazda kommentárja: gyenge évjárat alacsony mustfokkal szüretelt(17-18?)eléggé savas bora, kicsit túl lett kénezve amelyet mára 17-éves!!! korára már szépen elfogyasztott.

A pincéről szubjektíven: Gombai Tibor számos különleges fajtával kísérletezik Etyeken. Már régebben jártam nála kb.5-éve, de azóta semmi változás nem történt. A pince igen nagy igénytelenségre utaló benyomásokat tett rám. Dohos szag, koszos tartályok, egy állítólag használatban lévő, de szinte a penésztől és pókhálótól teljesen belepett palackozó gépsor. A gazda nagy odaadással beszélt a borairól. Felesége foglalkozott a vendégek etetésével kemény üzleti jelleggel!!!Sajnos ez nem Európa.
A borok közül a frissek jó közepes szintűek. Tipikus példa lehet majd ez a pince aki a csatlakozás vesztese lehet. És ők nem is fogják érteni miért, ha meg valaki elmondja nekik meg fognak sértődni.

Számos kistermelő borait kóstolgattam (nem csak Etyeken) az országban és nem értek dolgokat. Milliókat fektetnek be palackozó+gépvásárlás+területek+telepítések, de a végtermék egyszerűen pocsék. Ezeknek a gazdáknak fel kellene nyitni a szemüket, mert nagyon nagy bajban lesznek majd. Ez a mi (borivók)feladatunk!!!
Isten óvja a magyar gazdákat!!!

Málnapuding Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24243
Igen. Ugyanaz. Ahogy én tudom a lovasfarmot eladja, de ez csak pletyka.
Előzmény: Hatvani Szabolcs (24242)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24242
Ez a Ruttner az, aki lovasfarm (vagy mi) is?
Előzmény: Málnapuding (24240)
Málnapuding Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24241
Lexebbik főnököm letett elém ma reggel 1 üveg bort. A cimkén a következők vannak: Rioja Valserrano Bodegas de la Marquesa 1998. Essek hasra a hálától, vagy elég, ha megköszönöm? Mire számítsak, tudtok erről a borról valamit?
Málnapuding Creative Commons License 2004.05.24 0 0 24240
Sziasztok!

Kétrétegűre sikeredett a hétvége: Somló aljában Tóth családi pincészet. CSalódás. Nem fájt, de majdnem. Somlai Couivée-jük (mely a "csúcsminőség miatt kereskedelmi forgalomban nem kapható) valami rettenet. Mintha nem tudnák eldönteni, hogy a hordóba fehér, vagy vörösbor kerüljön és egyik évben ilyen, a másikban olyan lenne benne. Az íze pedig kimondottan kénes.
Ceglédbercel Ruttner pince: a járatlanért el nem hagyott járt út. A chardonnay kimondottan harmonikus, bár erőteljes, a cserszegi fűszeres pedig beszélgetős férfibor.

Ceglédbercelen megnéztük a szőlőket is. Én nem is gondoltam, hogy egy szőlőskert szép. :)))

perlasca Creative Commons License 2004.05.23 0 0 24239
No, kedves bortársak, akkor Etyek.

Óriási tömeg, mozdulni sem lehet – klausztrofóbiásoknak szigorúan kerülendő a hely!
A jelenlévők jó része láthatóan a „bebaszok és még csak nem is ciki” nemes tervével érkezett, a folyamat sikeres beindítása után pedig önfeledten ordibál. Ja, érdemes vinni poharat, mert különben 700 pénzér’ a helyszínen köll venni.

A kóstolt borok: (szigorúan szubjektív, rossz kóstolási körülmények, úgyhogy ne tessék anyázni)

Hernyák Laci 2003 Etyeki Szürkebarát: halvány sárgabarack szín, gyönyörű, mély illat. A szájban kezdetben rendben van, de hátul a bort „elvágják”, és egy kellemetlen, erőszakos íz érezhető. Így sajnos alig iható, kiöntöttük.

Mérei Pince 2003 Etyeki Zenit: Az est nagy felfedezése. Zöldalma szín, illata elég semmilyen. Ízben is megvan a zöldalma jelleg; sok, de kellemes sav, amit egy lehelletnyi édesség egyensúlyoz ki. „Magas” bor, kitölti az egész szájat, hosszú lecsengésű, igazi élmény inni. 6 pont, az ára pedig 100 Ft / deci helyben, elvitelre 400 Ft / liter! (A pince többi bora viszont számomra nem volt meggyőző.)

Tokaj Nobilis száraz Furmint 2003 hordóminta: Se nagy erénye, se hibája, megbízható, de jellegtelen. A végén enyhe kesernye, ami elegáns lenne, ha tartalmasabb volna a bor. 4 pont.

Hudák 2002 Balatonfüredi Olaszrizling: Nagy bor – lehetne, vagy lehetett volna. Gyönyörűen terjed szét a szájban, hosszú másodperceken keresztül több fázisban jönnek a szebbnél szebb ízek. Azonban a végén, hátul menthetetlenül felemelkedik, és mindent elnyom egy furcsa íz, nekem a popkorn jutott róla eszembe. Így aztán a második korty után minden szépség ellenére nem akaródzik több lemenni. Kár érte.

Szakál Pince Etyeki Hárslevelű 2001: kitöltés után derült ki, hogy félédes. Tömegbor, 2 pont.

Juhász Tibor Etyeki Cuvée (80% Zenit, 20% Irsai Olivér) 2003: Jó bor. Nagyon szép illat, megintcsak sok, de nem túl sok sav. Egy kicsit kevésbé gazdag, mint a Mérei Zenitje, de megbízható, jó egyensúlyban lévő bor. Érdekes az illat és az íz közötti diszharmónia. 5 pont.

Vida Kadarka 2003. Ez a bor valószínűleg több figyelmet és több nyugalmat igényelne, mint amire ott lehetőség volt. Nagyon jellegzetes, elüt a többi bortól. Könnyű, kerek, jól iható, de van benne egy (kellemes) „sötét ízkomponens”, ahogy barátosném megfogalmazta. 4-5 pontot adnék neki a fenti megszorítással.

Vida Cuvée 2002 (CF, Merlot, KF, Kadarka azt hiszem): Ott van a szekszárdi paprikás-borsos illat. Meglepően „magas”, kistestű bor, tannin alig van benne. Finom, könnyű, jól iható, de nekem egy kicsit lehetne tömörebb, koncentráltabb. 4 és fél pont
Meg kell jegyezni, hogy Vida úr (tavaly Vajdahunyadvárához hasonlóan) itt is 100 Ft-ért adta a deci borokat (villányiak 3-600-ért adnak FÉL decit) és egyébként is rendkívül kedves volt és készséggel magyarázott el mindent. A helyszínen egy kivétellel 1200 Ft-ért lehet megvenni a Vida borokat.

Füleky Pince 2001 Késői Furmint: csak édesség, és más semmi. Se gyümölcs, se sav. Nincs kimondott hibája, de nagyon egydimenziós, nem komoly bor. 3 pont.

Figula Pinot Gris Selection 2002: Elég savas, fanyar, „szigorú”, feszes bor, aminek jól állna egy kicsit több gyümölcs. Jó bor, de nehezen szerethető. Ja, és rohadt drága. 4 pont teteje.

Malatinszky 2002 Merlot: Egyszerű, jól érthető, de jó bor. Nekem ez is a 4-5 pont határvidéke.

Tiffán CS 2000. Egyikőnket sem győzte meg. Nem elég tartalmas, gyümölcsnek nyoma sincs, jellegtelen. 4 pont, és ezzel jó fej voltam.

Tiffán Pinot Noir 2002: Kerek, „jó csúszó”, kedves, nőies bor minimális savval. A Pinot Noirhoz keveset konyítok, de ez nekem ugyancsak kicsit egydimenziósnak, súlytalannak tűnt. Mindenképpen jobb, mint a CS; a sokadik bor, ami 4 pontnál több, 5 pontnál kevesebb.

Jó borozást a maiaknak!

agi82 Creative Commons License 2004.05.23 0 0 24238
Sziasztok! Ha valaki kostolta a Szent Gaál pincészet Badarkáját és tudna róla írni nekem valamit, azt megköszönném! Illetve, ha tudtok mondani egy site-ot, ahol a jellemzése van! Köszi :-)
Bortárs Creative Commons License 2004.05.22 0 0 24237
Marcell,
ha van kedved majd csörögj rám. Úgy 11 felé biztosan kiérünk. Én nem tudom a számodat, szóval nem tudlak hívni.
Előzmény: Marcellus (24236)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!