Keresés

Részletes keresés

Pécsi Hungár Naptár Kp Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1929

" végső soron mindegy volt hogy román vagy magyar uralom alatt élnek"

Nem volt mindegy. 1918. végén mikor még szabadon nyilatkozhattak, határozottan az integritás mellett voksoltak.

 

"annyira azért nem ragaszkodtak az országhoz, hogy egy ilyen jelentőségű döntést is bevállaltak, román megszállás ide vagy oda"

Vagy a tanács kényszer alatt állt, vagy erősebb volt a ragaszkodásuknál az, hogy kivédjék románok eseteleges későbbi erőszakos lépéseit.

Előzmény: Joranne_Sutt (1924)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1928

"...a szászok előtt volt választási lehetőség, lehetett volna azt mondani, hogy nem csatlakoznak."

 

Persze... esetünkben egyedül a "nem" lett volna az egyetlen, a valóban szabad akaratukból hozott választási lehetőség.

 

"...ez nagy pofon lett volna a románoknak, mert pont hogy ez egy fontos érv volt erdély hovatartozásával kapcsolatban."

 

Szóval azt akarod mondani, ha a szászok nemmel szavaznak, akkor Erdély magyar maradt volna? Ezt most hallom először tőled és eddig egyetlen dokumentumban sem olvastam róla...

Előzmény: Joranne_Sutt (1922)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1927

"de kijelentették ők azt, hogy romániához akarnak csatlakozni? nem."

 

A szászok, jóllehet, szerintem maguk se hitték, de valahogy bíztak a csodába. Ezért csatlakoztak "önként"... :)

Előzmény: Joranne_Sutt (1921)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1926

"igen, és?"

 

Csak annyi, hogy ez egy kényszerhelyzet volt, amit semmiképen sem nevezhetünk önkétességnek...

Előzmény: Joranne_Sutt (1920)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1924
nade vazzeg pont erről beszélek! csak nézzük már meg azt is hogy mi következik ebből: az, hogy nekik végső soron mindegy volt hogy román vagy magyar uralom alatt élnek, megszokták a magyart, de nem utasították el a románt sem! ebből meg az következik, hogy annyira azért nem ragaszkodtak az országhoz, hogy egy ilyen jelentőségű döntést is bevállaltak, román megszállás ide vagy oda!
Előzmény: barka (1923)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1923

"gennyes módon vitatkozol, és nekem ehhez nem nagyon van kedvem. pusztán arról az egy dologról volt szó, hogy a szászokat kényszerítették e vagy nem."

 

Igaz, nem velem vitatkozol, de egyáltalán nincs igazad...

Te egy olyan dolgot próbálsz erőltetni, ami a napnál is világosabb, hogy nem úgy van. Ugyanis nem akarod figyelembe venni, hogy egy olyan új hatalmi helyzet állt elő az erdélyi szászság életében, ahol NEM volt más választási lehetősége, mint az "önkéntes" csatlkozás kimondása. Persze, megtehették volna azt is, hogy elutasítják a csatlakozást, ezzel viszont csak mégjobban ártottak volna maguknak. Azt hiszem ezt könnyű belátni. Éppen ilyen megfontolások alapján döntöttek az "önkéntesség" mellett, reménykedve abban, hogy a román állam talán értékelni fogja ezt a döntésüket... 

 

 

Előzmény: Joranne_Sutt (1872)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1922
itt szó sincs erről. a szászok előtt volt választási lehetőség, lehetett volna azt mondani, hogy nem csatlakoznak. nb. ez nagy pofon lett volna a románoknak, mert pont hogy ez egy fontos érv volt erdély hovatartozásával kapcsolatban.
Előzmény: barka (1918)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1921
de kijelentették ők azt, hogy romániához akarnak csatlakozni? nem.
ez nagy különbség.
Előzmény: barka (1919)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1920
igen, és?
Előzmény: barka (1917)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1919

"és hiába mantrázol itt folyanmatosan te is tudod h az erdélyi szászoknak nem volt választásuk 1919ben, mintahogy a magyaroknak sem 1945ben..."

 

Sőt, az erdélyi magyaroknak sem volt más választái lehetősége 1919-ben, mint  "önként" csatlakozni Romániához, jóllehet ez a csatlakozás de jure csak 1920.06.04-én következett be, de ők már ezt, de facto előbb megtették... :)

Előzmény: korieander (1853)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1918

"arról kértem forrást, hogy a szász gyűlés és döntés kényszerített volt."

 

Jó, rendben...

Nos szerinted minek minősül az, ha valakinek egy adott helyzetben, ami egyébként egyáltalán nem tetszik neki, csak egy választási lehetősége van? Önkéntesnek, vagy kényszerűnek?...

Előzmény: Joranne_Sutt (1838)
barka Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1917

"...a tény egyelőre az, hogy a szászok önként egyesültek a románokkal."

 

"1919. január 8-án azonban a Szász Nemzeti Tanács az új hatalmi viszonyokba beletörődve medgyesi gyűlésén kijelentette, hogy nemzeti jövője garantálását remélve állást foglal Erdély és Románia egyesülése mellett."

 

Szerintem meg inkább nem értetted meg a szöveg lényegét, éppen ezért kivastagítottam és alá is húztam... :)

Előzmény: Joranne_Sutt (1811)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1916

"A szlávok egy mitikus nép"

 

Nem kevered a sumérokkal vagy a hunokkal? :-)

 

(A románok és a szászok meg szerintem OFF-ok ebben a topic-ban)

Előzmény: Eric Theodore Cartman (1900)
őszkaján Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1915
 Na még azért még elmondom a személyes meglátásaimat. A '70 -es évek közepén Szeben környékén részt vettem Románia iparának fellendítésében. (magyar állampolgárként, mint vevő) Együtt dolgozva szásszal, svábbal, oltyánnal, árgyelánnal sőt magyarral. A szászok elég belterjes társaság volt, a svábokkal sem igen komáztak. Nem csodálom, hogy 19-ben nem akartak a Tanácsköztársasághoz csatlakozni. Történelmüknek viszont ez volt az utolsó felvonása. Kohl kivásárolta őket és gyakorlatilag eltüntek. Maradtak az épületeik amelyek már a nagy román történelem részei.
Előzmény: nannaa (1913)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1914
Az 1918 előtti magyarországi nemzetiségi kérdés kapcsán.
Előzmény: nannaa (1913)
nannaa Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1913
Hede... lehet, hogy túl fáradt vagyok, de most igy olvasgatva a "beszélgetéseteket" ...ööö... a szászok hogy keverdtek a szlovákokhoz?
hatodikk Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1912

Csalódást kell, hogy okozzak. Egyszerre csak egy nicket használok.

 

Egész a mészárlásig.

Előzmény: Törölt nick (1905)
hatodikk Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1911

"ez a georghe avramescu miért is mérvadó?"

 

Ki mondta, hogy mérvadó?

Azért az biztos, hogy ez a fickó nem kényszerből döntött a magyarok mellett. Mint a szászok a románok mellett (szted önként).

 

Én egyébként ezzel az idézettel illusztráltam azt a jól dokumentált tényt, hogy az utódállamok írtóztak még a népszavazás gondolatától is. Ők tudják miért. Én is.

De te, te ezt nem tudod.

Előzmény: Joranne_Sutt (1902)
korieander Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1910
"a magyarok azt mondták nem csatlakoznak, akkor mi se."

ezt mondták a Károlyi kormánynak novemberben, a nemzetiségekkel tárgyaló Jászinak Aradon, ezt mondták a szász küldöttek a kolozsvári nemzetgyűlésen decemberben...
Egészen addig mondták ezt ameddig a magyarok lőtávolon belül voltak...azonban 1919ben már az erdélyi magyarok sem "hangoskodtak" hanem próbálták "kibekkelni a román igát"

"nem erről beszéltem, terelésbe nem mennék bele."

te azt írtad h a szászok és magyarok érdekei nem 1eztek...kérdezném miben nem???
Előzmény: Joranne_Sutt (1908)
Pécsi Hungár Naptár Kp Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1909
Kolozsvárott hiányzott a megszálló román hadsereg "fegyverrel kierőszakolt" közvetett kényszere.
Előzmény: Joranne_Sutt (1892)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1908
"mégis milyen szövetségre???"

a magyarok azt mondták nem csatlakoznak, akkor mi se.

"már ezt is leírtam h a szászok és a magyarok érdekei a legfőbb kérdésekben egyeztek"

nem erről beszéltem, terelésbe nem mennék bele.
Előzmény: korieander (1907)
korieander Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1907
"már hogyne lett volna más választásuk, szövetségre léphettek volna a magyarokkal. de nem ezt választották. "

mégis milyen szövetségre??? 1919 elején már többszáz kmre voltak szászföldtől a magyar csapatok..Erdélyben pedig statárium volt érvényben...(még a kapcsolatot sem igen lehetett tartani a "magyarokkal" már többször belinkeltem azokat a cikkeket dokumentumokat amelyek a szászok lojalitásáról írnak egészen addig ameddig el nem dőlt a Erdély hovatartozása....

"a szászok érdeke az volt, hogy a saját közösségük megmaradjon és minél autonómabb lehessen. ez nem feltétlenül esik egybe a magyar érdekekkel."

már ezt is leírtam h a szászok és a magyarok érdekei a legfőbb kérdésekben egyeztek (földreform, választójog, ) míg a románok ezeken változtatni akartak...
Előzmény: Joranne_Sutt (1903)
nannaa Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1906

Az indoeurópai ősnyelv kb. i.e. 5000 körül kezd differenciálódni nyelvjárásokra. Ázsiában vagyunk.

 

Az indoeurópai nyeleknél - most nem irom részletesen, hogy mi merre bomlott fel, mert minket csak ez az ág érdekel -  de a balti-germán-szláv közös nyelvcsalád valamikor 2000 körül kezd szintén bomlani. Még valahol mindig Ázsia. Ennél a felbomlásnál alakul ki az ős-szláv nyelv. (ez a mi finnugor csoportunknak szétesésének felel meg (?)

 

Az ős-szlávból a starosloviencina (nem jut eszembe magyarul, bocsánat) már időszámitásunk szerint alakul ki, most nem tom pontosan, hogy melyik században. Már Európában járunk. Ezek után jön majd az starosloviencina szétválása keleti, déli, nyugati ágra már valamikor a 7-8 (?) században, majd nem sokkal ez után jönnek a ma ismert szláv nyelvcsaldba tartozó nyelvek kialakulása.

 

Bár hallottam olyan nézeteket is, hogy már az ős-szláv is európai lenne, de a sulin egy hete még Ázsiába tették nekünk:-)

 

Előzmény: Hierro Nyh. (1886)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1905
OFF
próbáld meg jelzők nélkül, hátha megy. Ha nem megy, lemészárolom most már az összes nicked.
moderátor
Előzmény: hatodikk (1898)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1904
én mindig jót mulatok azon, amikor negyedikk és hasonszőrű társai azt hiszik, hogy ők szarják a történelmet.
Előzmény: Eric Theodore Cartman (1900)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1903
már hogyne lett volna más választásuk, szövetségre léphettek volna a magyarokkal. de nem ezt választották. a szászok érdeke az volt, hogy a saját közösségük megmaradjon és minél autonómabb lehessen. ez nem feltétlenül esik egybe a magyar érdekekkel. ezt szerintem kurva egyszerű belátni, és nem hűség/hűtlenség kérdésként kell kezelni, mint ahogy te ezt kezeled.
Előzmény: korieander (1901)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1902
te most miről beszélsz okoska? ez a georghe avramescu miért is mérvadó? az hogy egyedi és furcsa megnyilatkozásokat hozol fel példának (csodálom hogy moldován gergely még nem jött elő), az mit bizonyít?

az nem tűnik fel, hogy kurvára kettős mércével mérsz? mert a szászok kis többséggel megszületett döntése csak kényszer hatására lehetett (aki ellene döntött az kurva bátor lehetett eszerint), de ez az avramescu ez tuti önként és a románok nagy részét képviselve mondta amit? : ))

ezeket az önelt szövegeidet összegyűjtöm az általános iskolában sem tolerált kapitális hibáiddal együtt és egymás mellé rakva majd publikálom valahol, monty python szintű cucc fog kijönni belőle : )
Előzmény: hatodikk (1898)
korieander Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1901
De ezt nem önként és dalolva tették sem a szászok sem a svábok, hanem csupán elfogadták a nagyhatalmi döntést és ahhoz igazodtak...(más választásuk nem volt)
Ameddig volt vmi remény a magyarországnál maradáshoz ill. az önálló erdélyhez, a kutya nem hívta a román csapatokat Erdélybe...
Előzmény: Joranne_Sutt (1899)
Eric Theodore Cartman Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1900

értem, ezért alacsonyabbrendű a szláv. :)))
hát hitler is mondogatott ilyesmit.

 

Mit akarsz ezzel mondani? Írjam azt, hogy a szláv magasabb volt, mint egy lovaskatona? Azt szeretném, hogy írják meg a valóságot! A szlávok egy mitikus nép a mai magyar történetírók szemében. Ezt kellene megváltoztatni.

Az igazat és csakis az igazat!

Előzmény: Joranne_Sutt (1890)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1899
"hanem a szász földek/poziciók/iskolák/vagyon megtartása motiválta őket az új világban"

na erről beszélünk jóember, ezért kellett egy napon keresztül hülyeségen vitatkozni?
Előzmény: korieander (1894)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!