Keresés

Részletes keresés

construct Creative Commons License 2016.06.03 0 0 260

De a GPS-ed mégiscsak tudja hogyan kell ezt csinálni. Hisz pontos. Így aztán valószínűleg a fizikusok is tudják, akik megtanították rá. Szerintem te is nyugodtan eltanulhatnád tőlük. Van is erre egy csomó könyv. Próbáld laza befogadó hozzáállással olvasni. Akkor is, ha elsőre nagyon nem tetszik valami. És másodszorra se. Akkor is, ha nem érted, miért erőltet egy számodra idegen, hihetetlen nézőpontot. El kell fogadnod, hogy jobban ismeri a használható utakat, hisz ő már eljutott a megértéshez, és eljuttatott párszor másokat is. Próbáld befogadni, már csak azért is, mert oly nevetséges lenne azt képzelni, hogy évtizedek óta tévelyeg, s most jól leleplezheted.

Előzmény: Bign (254)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.26 0 0 259

"A vízszintes az egy körív része, melynek egy rövid szakasza közelítőleg "egyenes". :-)"

 

Csillagközi térben gyorsuló  liftszekrény padlója ettől még lehet ám úgy vízszintes, hogy nem körív része. :-)

Előzmény: Bign (256)
construct Creative Commons License 2016.05.26 0 0 258

A szokásos konvenció szerinti +,-,-,- szignatúrájú téridő koordináták szerint maximális hosszúságú.

Előzmény: pk1 (257)
pk1 Creative Commons License 2016.05.26 0 0 257

Nem biztos, hogy van értelme az ilyen összehasonlításnak, mert a fénysugár pályája fényszerű geodetikus, a fonál alakja meg térszerű. Ezekhez hozzávehetjük még a bolygók pályáját, mely időszerű geodetikus. Ezek mindegyike minimálhosszúságú a téridőben.

Előzmény: Bign (256)
Bign Creative Commons License 2016.05.25 0 0 256

A fénysugár se egyenlő a matematikai egyenessel, csak jobban közelíti mint a fonál, aminek nagyobb a súlya, ezért a gravitáció jobban eltéríti.

A fény is hajlik lefelé a gravitációs gyorsulásnak megfelelően, csak az adott távolságot a másodperc olyan töredéke alatt teszi meg, amíg elenyésző (észlelhetetlen) a lefelé hajlása.

A vízszintes az egy körív része, melynek egy rövid szakasza közelítőleg "egyenes". :-)

Előzmény: Bétaverzson (255)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.24 0 0 255

"Ebből következően fénnyel hosszúságot mérve, nem azt kapjuk mint egy merev mérőszalaggal."

 

De csak gravitációs térben van ez így.

Nem ez az egyetlen, ami gravitációs térben másképp van: példa erre pl. az "egyenes".

Elhanyagolható súlyú - gondosan kifeszített "vízszintes"  fonalra rámondható, hogy egyenes.

 

Ám jön egy fizikus, ki a szál  mellé rakott - vízszintesre állított lézerrel megmutatja, hogy a fénysugár nem párhuzamos a szállal.

Valaki így kiált: - Minthogy a  fénysugár egyenes, a kifeszített szál biztosan nem az.

 

Miért a fénysugár egyenes, miért nem a kifeszített szál?

 

 

 

Előzmény: Bign (254)
Bign Creative Commons License 2016.05.23 0 0 254

Ebből következően fénnyel hosszúságot mérve, nem azt kapjuk mint egy merev mérőszalaggal.

Ez természetesen nem csak a hossz, hanem az időmérésre is vonatkozik.

 

Tehát vagy nem igazak az előző mérésekre vonatkozó állítások, vagy rosszak a hossz, s idő definícióink.

 

Előzmény: Bétaverzson (248)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.23 0 0 253

Köszönöm válaszod. Igyekszem kiszótárazni, hogy számomra is érthetővé váljon.

Előzmény: construct (252)
construct Creative Commons License 2016.05.22 0 0 252

A görbült téridő azt jelenti, hogy az egymástól távoli pontokban érvényes helyi koordináták elfordulnak egymástól. Legyen mondjuk egy gömb alakú égitest, ekkor elég csak egy térszerű (sugár) koordinátát alkalmazni, meg persze az időt, vagyis leírható egy kétdimenziós téridőben. A görbültség miatt az egyik helyen érvényes tisztán térszerű irány nem azonos a másik helyen érvényessel, hanem kissé elfordul az időszerű irányba, s ugyanígy viszont az időkoordináta a térszerű irányba. Vagyis egy téridő vonal, ami az egyik helyen párhuzamos a helyi időtengellyel, azaz egy változatlan helyű (álló) pont képe, az nem párhuzamos egy másik helyen érvényes időtengellyel, vagyis onnan nézve már valamilyen sebességgel mozog. Emiatt aztán a két pont közötti utazások időtartamai, úthosszai és sebességei nem számíthatók olyan egyszerűen, mint gondolod. A matematikai részletekre itt nincs mód, de szélsőséges esetekben azért így is érzékeltethető: Ha például a tükröd a horizonton van, akkor a róla visszainduló jel  hiába kapar fénysebességgel az ottani helyi tér és időkoordináták szerint a sugár irányba,  a felette várakozó megfigyelő ezt a maga helyi koordinátái szerint helyben járásnak méri. A horizonton belül pedig már olyannyira elfordulnak a koordináták, hogy helyet cserél a tér meg az idő a kintihez képest. Ha nem közelítjük meg a horizontot, akkor nem ennyire drasztikus a dolog, de jól kimutatható, és kiszámolható, a GPS-ek működésénél figyelembe is kell venni.

Előzmény: Bétaverzson (250)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.22 0 0 251

Hoppá elírtam, bocs ! Helyesen a huzal hossza szorozva 2/c -vel.

Előzmény: Bétaverzson (250)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.22 0 0 250

"Mert ha mondjuk a fekete lyukak távolságának mérésénél a radarelvet akarnád alkalmazni, elég buta dolog lenne a jelek visszaérkezésére várni, aztán azt mondani, hogy azért nem jönnek, mert mind végtelen messze vannak."

 

Részemről  nem hangzott el ilyesféle butaság. Térjünk vissza a leeresztett, már nyugvó tükörhöz.  Feltesszük, hogy a fentről rábocsátott fényt valamikor viszontlátjuk.

Állítom, hogy erre az eseményre hosszabb ideig kell várnunk annál az időnél (időtartamnál) melyet így kapunk: A  leeresztéshez használt huzal hossza szorozva 2*c -vel. (ahol c a fénysebesség).

 

Amikor kb. évtizede egy fórumra azt írtam, hogy a lenti tükör felé terjedő fény sebessége vélhetően egyre csökken, az a válasz jött fizikustól, hogy ez nem elegáns elgondolás. Elegánsabb úgy venni, hogy a fény sebessége mindvégig c,  s az általa megtett út hosszát érdemes nagyobbnak tekinteni.  

Előzmény: construct (249)
construct Creative Commons License 2016.05.22 0 0 249

Az áltrelben a téridő torzulásait csak a szabad tömegpontok követik minden további nélkül. Egy kiterjedt anyagi objektumban belső feszültségek ébrednek, s ennek következtében egy ilyen test a rugalmas erők nagyságától függő mértékben ellen tud állni.  Mert az áltrel téridő torzulásait a forrás energiaimpulzus tenzora okozza (a gyakorlati esetekben döntően a tömege), ami nyilván VÉGES NAGYSÁGÚ ENERGIÁT jelent.

 

  Ez gyökeresen más effektus, mint a specrelből ismerős tér- illetve idődilatáció, amit egyáltalán nem valami energia okoz, hanem a tér ill. az idő DEFINÍCIÓJÁNAK egy korábban nem is sejtett következménye. Ezért még az ideálisan merev mérőrudaknál és ideális óráknál is jelentkezik. Persze a specrel kontrakciói is valóságos jelenségek, nem mérési hibák, sokkal valóságosabbak, mint a specrel előtti önkényes hipotézis, hogy az ideális méterrudak hossza, és a távoli ideális órák járása független a hozzánk képest mért sebességüktől. A specrel felismerése tulajdonképpen egy eszmecsalódás felfedése, olyasmi, mint egy érzékcsalódás, például a perspektívatorzítás kimutatása. Mármint, hogy egy tárgy tőlünk elforduló oldala rövidebbnek látszik, de egyáltalán nem a szemünk hibájából.

 

Visszatérve az áltrel TÉRIDEJÉNEK energia okozta (vagyis gravitációs) torzulásaira: Ezekből a TÉR torzulásai egyáltalán nem hatnak egy ideálisan merev testre. Az például nem spagettizálódik a fekete lyukba zuhanás közben. De az egész TÉRIDŐ torzulása persze már hat rá is, más szóval gyorsul. Egy kevésbé merev konstrukció, mint egy torony, vagy valami "igen merev" mérőszalag, annyira torzul, amennyire azt a saját rugalmas energiái és a tér torzulását létrehozó energiák kiadják. Ők már spagettizálódnak az árapálytorzulás miatt. Egy radarhullám hossza pedig (hasonlóan az egymásól független szabad tömegpontok távolságához) pontosan követi a tér torzulását.

 

Ha nincs ideális merev mérőszalagunk, akkor legjobb a szabad hullámok hosszához mérni, mert azok legalább pontosan együtt torzulnak a térrel. És nem utolsó szempont, hogy sokkal nagyobb távolságokra is alkalmazhatók. De persze nem mindegy, hogyan használjuk őket. Mert ha mondjuk a fekete lyukak távolságának mérésénél a radarelvet akarnád alkalmazni, elég buta dolog lenne a jelek visszaérkezésére várni, aztán azt mondani, hogy azért nem jönnek, mert mind végtelen messze vannak. Miközben a mögülük érkező fények alapján és a gravitációs lencsehatás segítségével jól tudjuk, hogy hol vannak.

Előzmény: Bétaverzson (229)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.22 0 0 248

""Elméleti alapon (ált.rel.) állítható, hogy a radarmérés nagyobb magasságot kell adjon, mint a mérőszalagos. ""

  

" Miért  is? "

 

Ez Albert Einstein egyik alapfeltételezésére - az alt.rel. alapját képező ekvivalencia elvre épülő következtetés. Ld. könyvében a gravitációban nyugvó, ill. gyorsuló kabinban tapasztalható jelenségek összevetését.

 

Alapos átgondolással ez is kijön a kabinos gondolatkísérletből:

Gyorsuló kabin mennyezetéről a padlóján nyugvó tükörre vetített fényjel oda-vissza útjának időtartamát a mennyezeti műszer többnek méri annál, mint ha a kabin súlytalanság állapotában volna.

Az eltérés annál nagyobb, minél nagyobb a gyorsulás. (Igen nagy gyorsulás esetén a kabin alja a mennyezetről vizsgálva nagyon távolinak találtatna -  ijesztő mélységben lévőnek.)

Előzmény: Mungo (246)
emp Creative Commons License 2016.05.22 0 0 247

iszugyi?

Előzmény: őszszakál (240)
Mungo Creative Commons License 2016.05.22 0 0 246

 Elméleti alapon (ált.rel.) állítható, hogy a radarmérés nagyobb magasságot kell adjon, mint a mérőszalagos.

  

Miért  is?

Előzmény: Bétaverzson (238)
Bign Creative Commons License 2016.05.22 0 0 245

"a gravitáció taszító hatásának kimutatása érdekében"

 

Erre nem tudok mást írni: egy frászt.

Nem idd ki, vidd ki.

Előzmény: őszszakál (240)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.22 0 0 244

Egyszeri ejtőkísérletének technikai körülményeiről faggatva őt az Index Tudomány fórumán -  kiderült, hogy mérési módszere igencsak alkalmatlan volt arra, amit bizonyítani akart vele. Az is kiderült, hogy elgondolásait nem tudta összeegyeztetni a relativitáselmélet bizonyos -   mérésekkel/megfigyelésekkel már sokszorosan igazolt tételeivel.

Előzmény: őszszakál (240)
őszszakál Creative Commons License 2016.05.21 0 0 240

Van egy fizikus, aki magas toronyból potyogtatott különböző tárgyakat a gravitáció taszító hatásának kimutatása érdekében. http://www.magtudin.org/Gravitacio%201.htm

Előzmény: Bétaverzson (238)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.21 0 0 239

Eldönthető-e, hogy melyik magasság érték az igazi?

 

Egyik sem, értelmetlen a kérdés.

Előzmény: Bétaverzson (238)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.21 0 0 238

"...Aki ugyanis görbült térIDŐben végtelen TÉRbeli távolságokról beszél, az nyilvánvalóan nem tudja mit beszél."

 

Ez csak egy ítélet, de hogy jogos-e, az ebből nem derült ki.

 

Újra felidézem a már korábban is felvetett problémát:

* Erős gravitációban magas torony tetejéről lelógó ... merev mérőszalaggal a torony magasságát mérik. Ugyanakkor radarral is mérik fentről. Elméleti alapon (ált.rel.) állítható, hogy a radarmérés nagyobb magasságot kell adjon, mint a mérőszalagos.
Eldönthető-e, hogy melyik magasság érték az igazi? *

 

Most próbálj  meg extrapolálni - kérlek alakítsd át a sztorit -  ezúttal immáron feketelyukra alkalmazva a remek a felvetést.

 

 

Előzmény: Törölt nick (237)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.21 0 0 237

Ez előítéletességed markán jele.

 

Ne tegyél ilyen megalapozatlan és dehonesztáló kijelentéseket másra, mert újra csak pofára fogsz esni. Ez a megállapításod ugyanis nem más, mit egy újabb tőled megszokott hittétel.

 

Ez ugyanis nálam nem az előítéletesség markáns jele, hanem egyszerű matematikai-fizikai tény.

Aki ugyanis görbült térIDŐben végtelen TÉRbeli távolságokról beszél, az nyilvánvalóan nem tudja mit beszél.

Előzmény: Bétaverzson (234)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.21 0 0 236

Sőt, olyan gond is adódhat, hogy a fény előtte ki kell centrifugázni, mert nem eléggé száraz. Ugye, mester úr?

Előzmény: Bétaverzson (234)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.21 0 0 235

javítok: markán markáns

Előzmény: Bétaverzson (234)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.21 0 0 234

"...összevissza beszéltek"

 

Ez előítéletességed markán jele.

 

" Az a lentebb "nyugvó" tükör örülhet, ha össze nem törik a nagy inerciális gyorsulástól. "

 

Más gond is adódhat, pl. az, hogy ha a tükörre fentről mondjuk erős kék fényt bocsátanak, akkor az odalent foncsort roncsol.

Előzmény: Törölt nick (214)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.21 0 0 233

""magas torony tetejéről lelógó igen merev""

"Értelmezésem szerint: hitelesített mérőeszköz, ami a mérés befejezéséig nem változtatja a hosszát,
gyakorlatilag merevnek tekinthető."

 

Igen. Remélem így már azok is értik, akik nevében egyik levelezőtársunk jelezte, hogy nem tudták értelmezni.

Előzmény: Bign (232)
Bign Creative Commons License 2016.05.21 0 0 232

"magas torony tetejéről lelógó igen merev"

 

Értelmezésem szerint: hitelesített mérőeszköz, ami a mérés befejezéséig nem változtatja a hosszát,

gyakorlatilag merevnek tekinthető.

Előzmény: Bétaverzson (229)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.20 -1 0 231

" Az "igen merev" az most ideálisan merev, vagy csak "kellően merev"? "

 

Elképesztő merev. Olyannyira, hogy híre még az óperenciás tengeren túlra is eljutott! 

1 minutum nem sok, annyi se kellett - hetedhét országból özönleni kezdtek a megrendelések. Még a messzi Földről is érkezett érdeklődő SMS : - Hogyé' métere? Biztos nem kínai?

Előzmény: Törölt nick (230)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.20 0 1 230

igen merev mérőszalaggal

Nem tudjuk értelmezni a kérdést. Az "igen merev" az most ideálisan merev, vagy csak "kellően merev"? És "rendkívül" bölcs, vagy csak simán bölcs?

 

 

Előzmény: Bétaverzson (229)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.05.20 -1 0 229

"Vagy az emlékezeted csal, vagy valami népszerűsítő szövegre emlékszel."

 

Elnézést kérek, Einstein a "gyakorlatilag merev" kifejezést használta (könyvének magyar fordításában ez szerepel).

A "kellően merev" kifejezést valahol máshol olvashattam, vagy magam költöttem. 

 

'Ám ha valami nem tetszik benne, akkor fejtsd ki, mi az."

 

Ez nem az én asztalom. (Hogy kié, azt most inkább hagyjuk.)

 

Visszatérnék a korábbi kérdésre - mármint hogy véges, vagy végtelen távoli az eseményhorizont a lyuk tömegközéppontjához képest nyugvó megfigyelő szerint.

 

Idézet:

* Erős gravitációban magas torony tetejéről lelógó igen merev mérőszalaggal a torony magasságát mérik. Ugyanakkor radarral is mérik fentről. Elméleti alapon (ált.rel.) állítható, hogy a radarmérés nagyobb magasságot kell adjon, mint a mérőszalagos.

Eldönthető-e, hogy melyik magasság érték az igazi? *

Előzmény: construct (224)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.20 0 1 228

Döbbenet! Szét-offolod a topikot demagóg retorikával, miután csupán érvet kértem - joggal..

 

Amúgy pedig az az offolás, amit te csinálsz. Szétoffolod a topikot BUGYUTA retorikával. Tuarego eltűnt végre, nehogy már a te egód legyen a topik új témája!

 

Hülyeségeket beszélsz, lépjünk tovább, ismerünk, ez van. Bölcsész fizikai szakképesítésed van, idézetek citálásában merül ki a tudásod sekélyes mélysége, szómágiával operálsz, orákulumnak bélyegzett tekintélyek szavainak szemantikai és szintaktikai elemzésével bűvészkedsz, rokon értelmű szavak jelentésének árnyalatai között keresed a fizikai igazságot: kurva nagy bullshit.

 

Lépjünk tovább, nyeld le, mert ez az igazság. A bölcsesség ismérve, hogy tudja mennyi mindent nem tud még.  Rólad ez egyáltalán nem mondható el, sőt: vérig vagy sértve, ha ezt valaki a képedbe törli. Attól még ez az igazság, sorry. Ha az egód ezt nem bírja, akkor a természettudományok és a matematika nem a te műfajod. Írhatsz még irodalmi műveket, bár a mini-scifik is nagyon rosszak. A hosszabbakra gondolni sem merek.

Előzmény: Bétaverzson (226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!