Keresés

Részletes keresés

Rollei Creative Commons License 2019.11.19 0 0 15986

Persze hogy össze tudod rakni, csak nem biztos hogy érdemes. Az eszközt, amit keresel, K/M42 adapternek hívják. https://www.ricoh-imaging.co.uk/en/adapter-rings/group/264/body/overview/K-adapter-ring-M42.html  Eredeti gyárit érdemes venni, az utángyártottak időnként viccesek tudnak lenni. A gyárit meg aranyárban mérik.

 

De ha csak próbálgatni akarod filmre ezt az obit, akkor valószínűleg jobban jársz, ha veszel egy egyszerű menetes vázat a Zenittől a Prakticán át a Spotmaticokig bármi szóba jöhet, ezekből már néhány ezresért is találhatsz jót.

 

 

Előzmény: vendég88 (15984)
pater68 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 15985
Előzmény: vendég88 (15984)
vendég88 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 15984

Üdv Urak! Egy ideje felhagytam a filmre fotózással de az élet úgy hozta, hogy lett egy smc 50 1.4 takumarom ami ugye m42. Van még régről egy pentax me super gépem ami meg pk bajonettes. Mintha rémlene, hogy van ehhez valami féle adapter amivel össze tudom őket rakni. Meg tudná ezt valaki erősíteni?

nemethla Creative Commons License 2019.10.06 0 0 15983

Arról van szó, hogy a nagyon tühtig pontos adapter a tökéletes, gyári obikkal lesz pontos. Amelyeket viszont eltekergettek vagy más okból másutt érnek véget, azokkal egy rövidebb adapterrel több esélyed lesz a jó végtelenre, mint a tühtiggel. Mert azt nem tudod beljebb küldeni a nexedbe...

Előzmény: Jahno (15979)
Tua88 Creative Commons License 2019.09.30 -2 0 15982

Eladó vintage manuális optikák:

 

Pentacon 135mm F2.8 soklamellás bokeh monster (M42; SN: 8409351) iár: 35e Ft

Tökéletes állapotban.

 

Konica Hexanon 200mm F4 (Konica AR bajonett, igény szerint Fuji FX adapterrel) (SN: 8360186) iár: 12e Ft

Makulátlan, újszerű állapot.

 

Érdeklőni emailben tudtok vagy a +36húsz-270-13-harminchárom -as számon.

Jahno Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15981

Ja, hát Minolta, Pancolar, Nikkor, Pentax, satöbbi az olyan. Oszt Helios, Jupiter, Soligor, Cosina meg már nem mindig. Én bármit elhiszek, még a gyártási szórást is, meg a nem túl precíz adaptert, de mostanában főleg a tákolt objektíveket, amit kicsit takarítanak csak ki, vagy kettőből építik egybe és társaik. Ott azért akadnak zűrök rendesen.

Előzmény: Noxin (15980)
Noxin Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15980

Hát most megnéztem a Minolta Rokkorjaimat meg a Pancolart, mindegyik akkorát koppan pont végtelennél hogy csak úgy visszhangzott.
Az AF-es Sigmáim voltak olyanok hogy a végtelennél túl lehetett tekerni, de ott megvolt rá a tudományos magyarázat.
És hidd el nem könnyű csak úgy elállítgatni egy objektivet...   

Előzmény: Jahno (15978)
Jahno Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15979
Furcsa lenne ha éppen a pontosnál nem működne rendesen.
Előzmény: Dreamy (15976)
Jahno Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15978
A skálára lehetett, de végtelen azért van ahol koppon volt, van ahol itt-ott, vagy visszább.
Előzmény: Noxin (15977)
Noxin Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15977

Azért a filmes világban elég biztosan lehetett hagyatkozni az élességi skálákra, lásd az eredeti posztban: "Zenit gépre tekerve úgy tűnik, hogy a keresőben éles a végtelen."
Szóval megpróbálhatod védeni az adaptereket, én viszont az A7 megjelenése óta adapterezek...

Előzmény: Dreamy (15974)
Dreamy Creative Commons License 2019.08.22 -1 0 15976

Igen, itt is jól látszik, hogy pl. az M42 45,46mm, a Sony E-nél 18mm a bázistávolság, ezért kellene 27,46mm-nek lennie az M42-NEX adapternek. Van olyan noname, amelyik 26mm, ezért az arra tekert objektíveknél biztos van végtelen. A pontos 27,46mm-esnél meg nincs végtelen, mert úgy tűnik, eltekergetik az objektívek finomhangolóját, vagy ki tudja...

Vagy mit szerettél volna, hogy megnézzek?

Előzmény: pater68 (15975)
pater68 Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15975
Keress rá: Flange focal distance
Előzmény: Dreamy (15974)
Dreamy Creative Commons License 2019.08.22 -1 0 15974

Nikon esetében negatív irányban pontatlan adapter? Az szerintem kizárt. :-) Ilyen csak MILC-eknél lehet legtöbbször, DSLR gépeknél talán előfordul, hogy a vékony adaptert véletlenül még vékonyabbra készítik el.

De a lényeg, hogy MILC-ről van szó, és teljesen mindegy, hogy milyen gép, hiszen mindegyik MILC-nek jelentős a bázistávolság különbsége a régi filmes gépekhez képest.

De nem adapter hiba, hanem szerintem a régi objektíveket az elmúlt 40-60 évben szerelgették úgy, hogy a végtelent rosszul állították be valamikor. Azért nem lehet adapter hiba, mert azokkal inkább túl lehetne menni a végtelenen, mert inkább pl. M42 - NEX adapter esetében 27,46mm-nél rövidebbet gyártanak. Van néhány gyártó, amely század pontosággal gyártja le, éppen azért azokkal van legkevésbé életlen. :-)

Előzmény: pater68 (15967)
pater68 Creative Commons License 2019.08.21 0 2 15973

:) A fröccs jó ötlet!

Előzmény: Jahno (15970)
23Roberto23 Creative Commons License 2019.08.21 0 0 15972

Így is lett :-D

Előzmény: Noxin (15971)
Noxin Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15971

És aztán soha többet nem látod a fórumon a kérdés feltevőjét :-)

Előzmény: Jahno (15969)
Jahno Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15970

Há gyere. Én hozom a fröccsöt is.

Előzmény: pater68 (15968)
Jahno Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15969

Még nem tudjuk, hogy valóban Nikonos-e, mert csak tippeltem. Igazából a kérdés is olyan, amilyen lenni szokott, adathiányos. Milyen gép, milyen konverter, mit csináltunk, olvastunk, mennyire mit értünk hozzá, használtunk-e már mást, vagy ez az első próba? Addig meg mit mondjunk? 1. Műszaki hiba 2. júzer hiba 3. ez ilyen.

Előzmény: pater68 (15967)
pater68 Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15968

Gyere, boxoljunk. :DDDDDDDDD

Előzmény: Jahno (15966)
pater68 Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15967

Nikonon lencsés adater hiányában az M42-es obkat végtelenen felejtsd el. Van egy pár, ami pár méterig élesíthető, de tovább nem. Törekedj a minél vékonyabb adapterre! Ahogy a kollegák írták, a nikon bázistávja hosszú, értsd mélyen van a film, vagy az érzékelő. M42-es obi szinte bármire jó, kivéve a Nikont.

Meg lehet csinálni, persze, de az már nem ugyanaz. A ruszki obikhoz (Helioshoz pont nem, nem is értem, miért) van külön átalakító Nikonhoz (mivel a saját Kiev gépeikhez lekoppintották a Nikon F bajonettjét). Pentaxhoz is csináltak véget... Jut eszembe. A Pentax bázistávja egyezik az M42 obikkal. Bele is férnek a vázba.

Előzmény: Dreamy (15961)
Jahno Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15966

Van az M42es csoportom. Háááááát, ott egyszer megverek egy Nikonost, de szerintem bármelyik bíróság jogos önvédelemnek fogja minősíteni.

Előzmény: Noxin (15965)
Noxin Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15965

Én sose tételezem fel elsőre senkiről hogy nem ismeri a bázistáv fogalmát :-)
Aztán persze a legtöbbször csalódok...

Előzmény: Jahno (15964)
Jahno Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15964

Persze, de a gyagya rárakja Nikon Fre a Heliost, aztán már portréra sem lesz olyan jóféle.

Előzmény: Noxin (15963)
Noxin Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15963

Nekem a harmadik FD adapterrel volt éles végtelenben a 14mm-es Sigma... a korábbiakkal rekeszelve a Duna túloldala sem :-)
Mondjuk végtelenbe ritkán fotózok velük, szerintem az ilyen obikat portréra, makróra használja az ember inkább.

Előzmény: Dreamy (15961)
Jahno Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15962

Szar az adapter, vagy Nikon. Mondjuk ha nem írod meg milyen gép, akkor nehéz. Van vagy 20 éves szakirodalma is.

Előzmény: Dreamy (15961)
Dreamy Creative Commons License 2019.08.15 0 0 15961

Sziasztok!

 

Valakinél még előfordult, hogy finomhangolható objektíveknél, mint Helios, vagy Takumar, nem volt végtelen? 

Ezt még bonyolítva, Zenit gépre tekerve úgy tűnik, hogy a keresőben éles a végtelen. Ugyanakkor digitális gép + adapterre tekerve nem "megy el a látóhatárig" az élesség. Pl. Balaton déli partjáról az északira életlen a kép.

Hozzátéve, hogy az adapterek inkább negatívan pontatlanok, vagyis azokra tekerve inkább túl kellene menni a végtelenen.

Ennyire el lennének állítva ezek az objektívek? És mi a legjobb módszer a beállításukra? Mert hát még sem mehet el az ember beállítani a Balaton partján vagy a Gellért-hegyre, hogy ellenőrizze a végtelen. :-)

Köszi!

Isti0122 Creative Commons License 2019.08.08 0 0 15960

Mint írtam, nem M42-es objektívhez használom, hanem egy csillagászati távcsőhöz (akromatikus refraktor), és tudtam növelni a nyújtást közgyűrűkkel (Az 50mm-es közgyűrűsorral a látómező méretének változása alapján kb. 2,4x-es volt a nyújtás), csak nem találtam arról információt, hogy ha 3x-os nyújtást szeretnék elérni, akkor pontosan mekkora távolságra kellene lennie a konverter lencséjének a kamera érzékelőjétől. Lehet, hogy marad a látómező méricskélése, ha nincs más megoldás. :-)

Előzmény: lesi fotós (15959)
lesi fotós Creative Commons License 2019.07.16 0 0 15959

Az adott linkből kiderül,hogy nyújtás mértékének növeléséhez a negatív lencsét az objektívhez lencséhez közelítened kellene. Nem valószínű,hogy a gyári M42-es obi és konverter mechanikai kialakítása ezt megengedi.

 

Előzmény: Isti0122 (15958)
Isti0122 Creative Commons License 2019.07.15 0 0 15958

Köszönöm a linket. Sajnos ez nem segít, mert konkrét lencserendszerhez kellene adat (minden optika más és más). Mindenesetre köszönöm!

Előzmény: lesi fotós (15956)
Isti0122 Creative Commons License 2019.07.15 0 0 15957

A K1 konverter nem csillagászati távcsőhöz készült, hanem M42 objektívekhez. A távolság megváltoztatásával pedig biztos, hogy változik a nyújtás, mert közgyűrű közbeiktatásával tudtam növelni, de nem tudom a pontos értéket, hogy mekkora távolság kell. Ezért kérdeztem, hátha tudja valaki. :-)

Amúgy ez egy elég ismert konverter ebben a kategóriában. 

 

https://www.picclickimg.com/d/l400/pict/323639630111_/VTG-USSR-Soviet-MC-K1-x2-Tele-Converter.jpg

 

 

Előzmény: képfaragó (15955)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!