Keresés

Részletes keresés

Bortárs Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24667
Ha a kedves vendég Solust szeretne és erre Te azt mondod, hogy ha kívánja hozod, de inkább Weningert ajánlanál helyette (ami még olcsóbb is), az meggyőzőbben hangzik, mint az hogy nincs, de helyette....
Vagy tévedek? Te vagy a szakember.
Előzmény: Sommelier (24666)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24666
Hi!
Ki beszélt itt szortimentről?! :-)
Kérdés: a Vendég izlése határozza meg az én borválasztékomat, vagy én próbálom irányítani a vendég izlését? Nagyon nem mindegy!
Üdv!
Előzmény: bocsárd (24663)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24665
Köszönöm!
Benne vagyok!
Üdv!
Előzmény: bocsárd (24660)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24664
A Weningerhez csatlakoznék, ott sok minden más is rendben van.
Előzmény: Sommelier (24662)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24663
Azért elég bután nézne ki, hogy tartok a Gerétől egy szortimentet, de a Solust nem.
Előzmény: Sommelier (24659)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24662
Szia Bortárs!

Weninger! (szvsz)

Üdv!

Előzmény: Bortárs (24661)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24661
Szia Sommelier,

"...de divatból azért nem is tenném fel borlapomra"

Mit ajánlanál inkább helyette?
- Thummerer, vagy Takler Primarius?

Előzmény: Sommelier (24659)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24660
Azt tudom, hogy nagyon szigorú vagy, de állok elébe e nemes feladatnak, de csak akkor ha egy harmadik tesvérünket is bevesszük a projektbe. Ha nem tudsz már vásárolni akkor tudunk segíteni.
Előzmény: Sommelier (24658)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24659
"Nem lehet, hogy kicsit túl korán kóstoltad?"

Hello!

Nekem inkább olyan érzésem volt, hogy: túl későn!

Tényleg nem mondom, hogy rossz ez a bor, de divatból azért nem is tenném fel borlapomra!

Üdv!

Előzmény: Bortárs (24657)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24658
Hello Bocsárd!
Minden bizonnyal szigorú vagyok! :-)
Szvsz azonban, néhány év múlva ez a nemes nedű, már csak "újraélesztő gép segítségével" lesz képes életjeleket mutatni! (Ha egyáltalán...)
Minden esetre vásárolok néhány palackot (ha még lehet), s majd megkóstoljuk együtt!
Üdv!
Előzmény: bocsárd (24656)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24657
Solus 2002
Nem lehet, hogy kicsit túl korán kóstoltad? Ha jól tudom néhány nem túl régen palackozták. Lehet, hogy nem kellett volna még forgalomba hozni?

"Nos, még csak véletlenül sem szeretném azt mondani, hogy ez egy "túlmarketingelt", túlárazott, rossz bor.."

Lehet hogy túlárazott, de erről a fogyasztók (mi?) is tehetünk. Ha egy bor ilyen áron előjegyzésben teljes egészében elfogy, akkor miért adná olcsóbban a termelő. (Vigye a sok ..., ha kell neki ennyiért is)
Persze az egy más kérdés, ha tényleg nem jó a bor - amit azért nem nagyon hiszek - akkor egy magára adó borász nem hozza forgalomba egy bejáratott néven.

A 2002-es Kopárt kóstolta már valaki? Milyen?

Előzmény: Sommelier (24654)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24656
Hello Sommelier!

Nekem is volt szerencsém megkóstolni a Solus 2002-t. Többször kóstolva is az a véleményem, hogy picit szigorúan itéled meg a bort. Az üres íz helyett én inkább egy sűrű koncentrált szilva ízt érzek. Túlárazott azzal tökéletesen egyet értek, de ez sok villányi termelőt és borát jellemzi. Pár év múlva azért vissza kóstolnám.

Előzmény: Sommelier (24654)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24655
Az előzményekben megtalálod, amúgy Borbáláról. Inkább beszéljünk a borokról mer ezt a témát kicsit túlragoztuk.
Előzmény: BZoltan (24653)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24654
Hello mindenkinek!

Mostanság volt szerencsém megkóstolni Gere Attila 2002-es Solus borát!
A legteljesebb mértékben elfogadom, hogy ez a bor sokak számára egy igen kedvelt tétel, sőt, mivel ez így van, szeretném megosztani veletek, szubjektív véleményemet a borról:

Közepes intenzitású rubinvörös szín, annál intenzívebb narancssárga széli színnel...
Illata tiszta, érett jelleget mutat(!), a gyümölcsösség hiányát, az intenzív tölgyes/pirított mogyorós jelleg "pótolja/helyettesíti".
Kóstolva száraz (a tanninok körül valami édességérzet mégis ott motoszkál), üres ízét "mintha" a tölgy pótolná, de hál' istennek jó rövid. A címkére akár még ezt is oda biggyeszthették volna. "Fa, fa, fa".
Érlelési potenciál: nem sok. :-(

Nos, még csak véletlenül sem szeretném azt mondani, hogy ez egy "túlmarketingelt", túlárazott, rossz bor, de engem nem győzött meg!
Szívesen venném, ha valaki megosztaná velem, ellentétes, vagy hasonló véleményét a borról. Tényleg kiváncs vagyok, hogy Ti hogyan látjátok!? Üdv!

BZoltan Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24653
Amúgy kiről beszélsz?

z

Előzmény: bocsárd (24651)
perlasca Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24652
Szia szőlő, köszönöm a választ - elég borús képet fest... további kérdéseim (többiekhez is természetesen):
1. Az EU-csatlakozás hoz valami lényegi változást a szabályozási környezetben / export költségeiben?
2. Van bármi pozitív tendencia a magyar borok megítélésében / az export szerkezetében, vagy nem láttok ilyet?

Előzmény: szőlő (24646)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24651
Szerintem nincs ebben ennyi, hogy ezt túl ragozzuk mindössze annyit, hogy már ő is bizonyított, még ha nem is ezen a fórumon eddig.
Előzmény: Bortárs (24650)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24650
Ezt hogy érted? Kifejtenéd bővebben.
Előzmény: bocsárd (24648)
Marcellus Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24649
Most elvitték az összeset a Maligánba, de szólok, ha jön.
Előzmény: bor_kedvelő (24643)
bocsárd Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24648
Hidd el ő is.
Előzmény: Törölt nick (24574)
szőlő Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24647
Gere Tamás: hogy milyen fontos a minőség mellett az illúzió is az mutatja, hogy a Pannon Bormíves Céh borminőség iránt szenvedélyesen elkötelezett tagsága tegnap azaz június 4.-én másik 8 bortermelővel együtt rendes tagjává választotta, kiváló borai miatt. Sajnos Magyarország borirodalmában a sztárolás olyan amerikai méreteket öltött, amely nagyon károsan hat a magyar borkultúrára s a borok presztízs nélküli megítélésére.

1998-as évjárat: fehérborok vonatkozásában ez egy igazi fehérbor-indikátor évjárat volt nálunk. Aki csak beszél a hozamkorlátozásról, hajtásválogatásról, fürtválogatásról, késői szüretről és nem precíz a környezetbarát növényvédelemben, az „joggal” panaszkodhat erre az évjáratra Magyarországon. De aki meg is teszi, annak ez az évjárat egy nemesrothadásos nagy évjárat volt, hiszen okt. 19.-étől közel 1 hónapos napfényes aranyősz következett. S nem reklámként, de az 1998 évi eredetvédett Áldozói Táltosbort (Cuvée bor) – a szükséges időtartamú érlelés után - e hét közepén palackoztuk és rövidesen kapható (a 2001-es eredetvédett Áldozói Kereklevelűvel egyidőben) pl. a Belgrád rakpart 13 szám alatti Enoteca borszaküzletben is. De hát ezt nem csak a reklám helyeként említjük, hanem csak Kalifornia kapcsán jutott eszünkbe, macmelon megjegyzése alapján.
Itt jegyezzük meg, hogy végre a magyar borjog lehetővé teszi Olaszrizling helyett a Nemesrizling, Chardonnay helyett a Kereklevelű fajtamegjelölést. Magyar borkülönlegességnek ismeri el a főbort… stb. és mindezek Brüsszelben is regisztrálásra kerülnek.

A Hungarikumokról: jó, hogy újra előkerült ez a kérdés, ami a könyvészetben precíz meghatározás, de a borászatban nevetséges. Az, hogy egy bor magyar vagy sem elsősorban, vagy nem csak a fajta, hanem a stílus és a tájék, avagy a kultúra és a hasznosítható természeti feltételek juttatják érvényre. Jól néznénk ki ebben az országban, ha genetikára és nem a nézeteire alapoznánk hogy ki a magyar, vagy mi a magyar bor…

Elnézést, ha kicsit hosszúra sikeredett a válaszadás. Azért igyekeztem szétszedni a témköröket, hogy mindenki a számára érdekes információt olvashassa.

szőlő Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24646
Szakmai konszenzus a magyar borexport középtávú kilátásairól: nincs. Van azonban egy szűk kör által elkészített szakmai konszenzust nélkülöző nemzeti borstratégia, amelyik a magyar átlagborra épül ahelyett, hogy felépítve a lehetséges magyar borpiramist és ennek a különböző minőségi szintjének - sokszor alapjaiban eltérő - exportstratégiáit dolgozta volna ki.
Néhány jellemző adat a magyar borexporthoz: 1985-90 évek átlagához képest 2001-re a csatlakozás előtti Európai bortermelő országok a nagy siránkozásuk ellenére (mármint hogy csökken részarányuk a világ borexportjában) 8 millió hl-rel, a tengerentúl és D-Afrika 12 millió hl-rel tudta növelni borexportjukat, addig volt SZU birodalmi országok borexportja 2 millió hl-rel, ebben Magyarországé 0,9 hl-re CSÖKKENT. Ott nőtt, itt visszaesett a fajlagos árbevétel.
Még jellemzőbb adat: hogy még ha az EU fajlagos exportárbevételét (EUR/l) 100%-nak vesszük, akkor a tengerentúl 90% körüli, a magyar 44%, 2001-ben.
Még szembetűnőbb a minőségi szerkezet (borpiramis).
Amíg az előbbi kettőben a márkázott, ill. földrajzi eredetvédett, magas árfekvésű borok aránya eléri a 30%-ot, addig ez a magyar borexportban alulról közelíti a 3%-ot, de az asztali minőségre bátran írják rá a magyar borexportőrök a ’ minőségi bor ’ jelzőt. És csodálkozunk, hogy pl. 1997-hez képest 40%-kal csökkent a borexportunk mennyisége és mintegy 20%-kal fajlagos árbevétele. Ez mutatja, hogy a baj nagyobb, még a látszatnál is. A mi borexportunk a cél-országok kispénzű alkoholistáinak, igénytelen, kényszerből mindig a legolcsóbb borokat kereső fogyasztóinak igényeit szolgálja. Ebből pedig az évi borfelesleg 30-60 millió hl között ingadozik.
szőlő Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24645
Wachau: valóban a nagyon magas osztrák bor minőségjavulását szemlélteti, mivel a korának európai borait is jól ismerő és értékelő Széchenyi István még a silány bor tipikus példájaként írja le a wachaui borokat. Sokra becsüljük a mai wachaui borokat, de itt egy félreértés van. Mi csak azt mondtuk, hogy a Kremstal és Langelois környékén valamint a Thaya völgy keleti felében a Zöldveltelíni szőlőtermesztési technológiájában rokon technológia tapasztalható a mienkével, szemben más osztrák vidékek Zöldveltelíni borával. Egyébként az 1400 ha területű Wachaui borvidék Krems városától nyugatra kezdődik. Hagyományos fajtái a Rajnai rizling, a Zöldveltelíni, a Rizlingszilváni, a Neuburger, egyes helyeken a Muscat ottonel. A mi borainkat a felkészült borértők szinte kivétel nélkül a Burgundiai fehér borokhoz, néha Elzász egyes meghatározott fehérboraihoz hasonlítják.
Olaszrizlinget Ausztriába Burgenlandban, és Stajermarktban termelnek. A Balaton-vidék első Olaszrizlingjeit is Steierből hozatták (pl. Scheller család 1871-ben innen szerzett be szaporítóanyagot).

Tokaj és Wachau a világörökségben sajnos itt igen jelentős a különbség: Wachau a múlt értékeinek megőrzésért és jelene miatt kapta meg e besorolást, míg Tokaj a régmúltja iránti nosztalgiából. Ez igen nagy különbség...

szőlő Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24644
Valóban régen szerepeltünk már a topicban, bár a figyelmünk lankadatlan, de a reagálási kedvünk mindig akkor jön meg, ha a mi boraink is szerepelnek. Így sajnos ez azt is jelzi, hogy már régen találtattunk említésre méltónak. A mostani reagálásunk inkább az elhangzottak megerősítését, némi kiegészítését szolgálja.

Chateau kérdéshez: amennyiben a chateau önálló földrajzi meghatározásra, jelzésre szolgáló terület (tehát pl. AOC Chateau d’Ycem), akkor használatának van törvényi előírása és valóban egyértelműen az utolsó csepp bor is ezen a területen termett. Ha csak egyszerű helymeghatározásként szolgál egy nagyobb kiterjedésű körülhatárolt területben, (pl. Medoc-ban) akkor elvileg lehet a Medoci borvidék (Sous region viticole) más területén termelt bor is benne. Ilyenkor kötelező feltüntetni, hogy pl. AOC Medoc. Az 1997., majd a most kiadott (sajnos ezer sebtől vérző) bortörvény elvi lehetőséget teremt ehhez hasonló eredetvédelemre, de ennek kiskapuit kihasználva sajnos máris jelentkeztek olyan pályázók, akik nagyon laza szabályozással vissza kívánnak élni ezzel a lehetőséggel, azaz gyenge, vagy gyengébb minőségű borokat „eredetvédett” jelzéssel vonzóbbá tenni. Ez is az új törvény gyenge pontjára világít rá.
A ’ kastély ’ jelzőnek semmi magyar hagyománya nincs. A sznobéria kiszolgálására való egyszerű majmolás.
Kástélyos bor: ez egy szürke tónusú sötét-sárga, vagy vöröses-sárga, vagy világos piros színű bor jelzésére használ. Az egykori öregek általában a kadarkából, vagy más régi hagyományos magyar kékszőlőből préselt nem vörösborokat jelölték vele, szemben a sillerrel, amely akkor a beleházasított fehérbor miatt is világosabb színű volt. Sajnos a legújabb bortörvényben ezt a két kategóriát keverik.

bor_kedvelő Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24643
Szuper volna, 2 palack kellene.
Jövő hét végén be tudnék ugrani érte az IVV-be, ha neked is jó.
Előre is köszi!
Előzmény: Marcellus (24641)
PAPÓ Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24642
Üdv a Tisztelt asztaltársaságnak!
Én a bornak nem vagyok értője, csupán szeretője, ezért kérem segítségeteket.
Úgy egy éve járhattunk a ferencvárosi Olíva Étteremben, és nagyon finom Cabernet Sauvignont ittunk a Bock pincétől. Sajnos az évjáratra nem emlékszem.
Szerintetek melyik a legjobb évjárat, már persze, ha megtalálható a választékban?
Kérem az értők segítségét!
Marcellus Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24641
Szólj, ha kell.
Megoldható.
Olyan 1240 pénz kb.
Előzmény: bor_kedvelő (24619)
Sommelier Creative Commons License 2004.06.05 0 0 24640
Kedves Findalas!

OFF

Én ismerek egy ilyen helyet! A neve: Maligán Borétterem.
Sok-sok jó bor (szvsz remek konyha) és ami egyáltalán nem mellékes: olyan borok, amelyek más éttermekben 3000-3500Ft-os áron fogyaszthatók, náluk 2000Ft alatt!!! :-)
Szvsz (egy korábbi hozzászólásra reagálva), a Sommelier egyáltalán nem nagyképű! Sőt!
Igen komoly tudással rendelkezik és kellően szerény is! Sőt! Kimondom: Köles András, országunk egyik legjobb Sommelierje! Ha valaki rajtad kivül mégis olvassa ezen sorokat, Kedves Findalas, attól elnézést kérek, ez itt tényleg nem a reklám helye, én csupán a tényekre szorítkoztam!... :-)))))))))

ON

Üdv!

Előzmény: -Findalas- (24561)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.04 0 0 24639
Szerintem a Zsákbamacska étteremben kifejezetten szolid áron lehet (étteremhez képest) borozgatni. És ami egy fontos szempont lehet, dl-t is lehet kérni. A választék nem nagyon nagy, de minőségi.
http://www.zsakbamacska.hu/
/Nem reklám, csak voltam ott és jól éreztem magam/ :)
Előzmény: -Findalas- (24624)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.04 0 0 24638
Tsokolom kisasszony!:)
Bizony van sógoréknál KF, nem is akármilyen!

Egyébként a határ túloldala szerényen elnevezte magát a "Kékfrankos országának", és - ahogy Jand papa mondta - mindezt feleakkora bortermő területtel mint Sopron és környéke így a Soproniak a "Kékfrankos fővárosa" nevet választották:)
Ha jól rémlik ezt valamilyen jogi úton le is védették, de a pontos formáját/tartalmát nem részletezte akkor a gazda.

Tudom tartozom még a húsvéti Jandl-túránk beszámolójával (is), sorry igyexem pótolni majd.

Előzmény: szőlő (24633)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!