Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24878
Tudtommal a NAGYfehérbortali a szervezők által intézett beszerzéssel - NAGYvöröshöz hasonlóan - történik, és a résztvevők a /fő-re leosztott költséget csengetik KP-ban a helyszinen.
Előzmény: Törölt nick (24875)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24877
Jah, nem elég, hogy reklámozom őket, még én fizessek? Há' "hülye azért nem vagyok"!:))
Előzmény: csite (24856)
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24876
annyit tudok én is hogy Lőrinc Gyuri Merengője is nagyaranyat kapott

shiraz majd publikálja az eredményt! :)

2004. június 19. NagyFehérborTali IX.ker Kinizsi u.
-----------------------------------------
HSZ
csite
macmelon
Rosti
shiraz
knight bandit
Tybald
kifli
bor_kedvelő
zuzmo
borgyűjtő
-----------------

max. léccámot 15főben húztuk meg!!!!!

Előzmény: bor_kedvelő (24873)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24875
2004. június 19. NagyFehérborTali IX.ker Kinizsi u.
-----------------------------------------
HSZ
csite
macmelon
Rosti
shiraz
knight bandit
Tybald
kifli
bor_kedvelő
Horasz
---------

Gondolom a bor meg mindig hozos verzio:)

Off Tybald ugyis reg talakoztunk:)

Horasz

Előzmény: bor_kedvelő (24873)
bor_kedvelő Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24874
Marcellus!

Vylyan Kadarka mikorra várható????
Eléggé kéne...:-)

bor_kedvelő Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24873
2004. június 19. NagyFehérborTali IX.ker Kinizsi u.
-----------------------------------------
HSZ
csite
macmelon
Rosti
shiraz
knight bandit
Tybald
kifli
bor_kedvelő
-----------------

Más,
lehet már valahol olvasni a bormustra eredményeit??

Tegnap a Borbarátban (az újsággal már megint mi van???) annyit elárultak, hogy a legjobb vörösbor Molnár Lajos 99-es CabSav-ja, míg a Champion-díjas a 2000-es Királyudvar 6 puttonyos lett.

PPP Egri Bikavér, 1999, Barrel Selection, Monarchia:

Nagyon szép, átgondolt bor. Nem egy nehézsúlyú bokszoló, hanem egy masszív középsúlyú világbajnok. Illatba és ízben is nagyon egyben van, gyümölcs és fűszer. 5p

Mellékesen megjegyzem, hogy most halványan ebben is feltűnt az az általam már említett égett gumis/medvecukros/orvosságos jelleg, amit legutóbb nem éreztem benne.

Aki elég jól ismeri a bort(pl shiraz) megmondhatná, hogy mi lehet az...

Előzmény: kifli (24861)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24872
Mi péntek este, családilag, kötetlenül.
Előzmény: GLEVENTE (24870)
shiraz Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24871
Kis mennyiségben fog megjelenni azért Magyarországon is a Demeter Furmint száraz 2003. talán max 20 kartonnal. kiharcoltuk!
Előzmény: csite (24850)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24870
Valaki megy péntek este a Bországgyűlésre?
zuzmo Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24869
szólok :)
Előzmény: csite (24820)
Jozs Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24868
No utánanéztem a dolognak, itt van egy pár száraz szamorodni, ebből én az Árvayt és az Oremust kóstoltam, de egyik sem hagyott bennem mély nyomot (lehet, mert nem vagyok nagy szamorodni-fan :).

Szerintem te is ezzel a kettővel próbálkozz, vagy Füleky-nél helyszínen próbálj kérni az övékből.

Előzmény: GLEVENTE (24862)
bandika Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24867
Ahogy vesszük - én nem azt vártam, hogy abszolút csúcsborokat fogok kóstolni (akkor elmegyek egy borvacsorára vagy egy exkluzív kóstolóra). Tény, hogy az eddig kóstoltatott példák illusztrative jók voltak, a topkategóriák (nagy vörösküvé, aszú) kivétel nélkül a Gundel saját pincészetéből kerültek ki. (Meg azért sem vagyok nagyon kritikus, mert ajándékba kaptam a részvételt :-)
Előzmény: csite (24855)
Cirfandlia Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24866
a köv. cikk a megyei -kicsit bulvárszagú- sajtóból van, és hozzátartozik az is h. kezdenek nagyon különböző érdekek megjelenni a még oly pici Villányi borvidéken is, ennek fényében olvassátok. (azért vki tud konkrétabbat erről?)

Kitört a borvidéki háború
Parázslanak az indulatok a villányi eredetvédelme körül - Villány

A helyi eredetvédelmi törvény ellen lázító röpcédulákat osztogatnak a borvidéken. A közelmúltban pedig puccsszerűen elmozdították posztjáról a törvény mellett kiálló Jekl Bélát, a villányi hegyközségi tanács elnökét. Jekl Béla a bírósághoz fordult, hogy védje igazát, s állítja, hogy a háttérben a borlobbi munkálkodik.
Amit Egerben minden borosgazda örömére gyorsan és vidáman nyélbeütöttek – a Bikavér helyi védettséget kapott – , az a villányi borvidéken nem sikerült. Többen a történelmi borvidék hírét és termékeinek értékét növelő helyi eredetvédelmi törvény ellen fordultak. A borlobbi közbelépett – állítják sokan. Köztük Gere Attila ismert borász és Jekl Béla, a villányi hegyközségi tanács puccsszerűen eltávolított elnöke. Gere jogi úton véli az igazságkeresést, szerinte akkor is meg lehet alkotni a helyi eredetvédelem szigorú szabályait, ha a borvidék hat hegyközsége közül egy nem óhajtja. Jekl pedig bírósághoz fordult, mert szerinte már a „fölmentése” is törvénytelen körülmények között zajlott. Őt korábban a nagyharsányi hegyközség elnökeként delegálták a hegyközségi tanácsba, és választották ott is elnöknek, ám posztja függőben van. Ugyanis a nagyharsányiak új elnököt választottak Vajkai Andrásné személyében.
Köztudott, hogy Vajkainé a jelenlegi tervezet ellen van, vezetésével a tervezetet helyben leszavazták. Vajkainé úgy véli, okosabb megvárni a közelmúltban született új hazai bortörvény végrehajtási utasítását, és aztán lehet majd helyi eredetvédelemről beszélni, a tervezetet kellően átdolgozva. Ugyanis szerinte a jelenlegi tervezettel nagy valószínűség szerint a kistermelők érdekei csorbulnának. Kérdésünkre, hogy fellépésével kettészakad-e a villányi borvidék, határozott nemmel felelt.
Akadnak Villányban már olyanok is, akik borvidéki háborúról beszélnek. Nevének elhallgatását kérő borász szerint az országos borlobbi érdeke az, hogy tovább pancsolhassa és palackozhassa a villányit. Ezért azzal fenyegették meg a termelőket, hogy ha életbe lép a helyi védettség, ami szigorú, zárt láncú mennyiségi értékesítést jelent, nem vásárolnak tőlük többet. A kistermelők megijedtek.
Félelmüket és Vajkainé aggodalmát nem érti Tiffán Ede, aki úgy véli, hogy a helyi védettség éppen azt a célt szolgálja, hogy másutt ne lehessen „villányit termelni”, különböző házasításokkal a menynyiségeket növelni. Ez pedig jobb pozícióba hoz minden villányi termelőt, tekintet nélkül termőhelyének méreteire. Még a kannás borért is jobb ár kérhető. Tiffán kimondta: elkeserítőnek véli, hogy hazug és aljas rágalmakkal arról is meg lehet győzni egyes embereket, hogy saját érdekeik ellen cselekedjenek. Hiszen ha ez franciáknak, spanyoloknak, olaszoknak – és Egerben is – bevált, miért ne válna be Villányban?
Jekl Béla szerint nem erőszak a disznótor. Szerinte végső megoldásként olyan nyílt helyi eredetvédelmi törvénnyé kell a jelenlegi tervezetet átalakítani – tartalmán nem változtatva –, amelyhez bárki önként csatlakozhat.
Kozma Ferenc

Nemzetközi minta

A villányi borvidéket hat hegyközség alkotja, a villányi, siklósi, nagyharsányi, kisharsányi, nagytótfalui és a hegyszentmártoni. A helyi eredetvédelem szigorú szabálytervezetét dr. Botos Ernő nemzetközi hírű professzor „nemzetközi mintából” merítve állította össze a villányi bor értékének növelésének érdekében. A minőségi kritériumok szigorúak. Példa: cabernet savignonból legfeljebb 70 hektoliter, kékfrankosból pedig maximum 90 hektoliter termelhető hektáronként, másrészt az itt termett bor mennyiségének minden cseppjét pontosan regisztrálni kell.
Az eredetvédelem elfogadását a ma kezdődő hazai borász seregszemlén, a fővárosi Bországgyűlésen szerették volna bejelenteni.


csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24865
a nyúlászóra gondolsz?
most nem kóstoltunk szamorodnit
Előzmény: Jozs (24863)
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24864
nehéz műfaj szerintem a száraz szamorodni, ezért is van belőle kevés, nekem is a Füleky szamorodni jutott elsőre eszembe
Előzmény: GLEVENTE (24862)
Jozs Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24863
Csite, gondolom legutóbb kóstoltátok ti is Szepsy szamorodniját. Annak fényében légyszi nyilatkozz. :-)
Előzmény: GLEVENTE (24862)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24862
Inkább kérdezem, mint állítom: ha a korábbi tokaji aszúk ízvilágára jellemző sherrys ízt felváltotta egy sokkal gyümölcsösebb ízvilág, akkor nem lenne-e helyénvaló, hogy a száraz szamorodni esetében is hasonló "paradigmaváltás" következzen be?
Előzmény: Jozs (24860)
kifli Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24861
2004. június 19. NagyFehérborTali IX.ker Kinizsi u.
-----------------------------------------
HSZ
csite
macmelon
Rosti
shiraz
knight bandit
Tybald
kifli
-----------------
Jozs Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24860
Nekem ugyan nem a kedvencem, de a 1999-es Füleky-ből szereztem még év elején egy hatos kartonnal, ami a legnagyobb megelégedésünkre el is fogyott (ker. forgalomban nincs). Általánosságban szerintem fontos, hogy az ember érezze rajta a szárazságot, a sherry-t, de a fahordót ne nagyon. Mindezzel együtt most nem tudnék olyat mondani, amit boltban lehet kapni és ajánlanék is.
Előzmény: GLEVENTE (24857)
kifli Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24859
Nemzeti boriroda alakulhat milliárdos költségvetéssel

2004. június 10. 10:11

Az intézmény a magyar bor elismertetése érdekében folytatna piaci és marketingtevékenységet. Három héten belül elkészíti a nemzeti boriroda létrehozására vonatkozó előterjesztést Botos Ernő Péter, a program miniszteri biztosa.

Az ágazati teendőkről folytatott tegnapi egyeztetés résztvevői – termelői szövetségek, szervezetek, tanácsok, felsőoktatási intézmények – közel egyhangúlag támogatták a kezdeményezést - számolt be a Világgazdaság. Mellette érvelt Szanyi Tibor, az agrártárca államtitkára is.

A programbiztos szerint a boriroda működése milliárdos nagyságrendű költségvetési támogatást igényelne. Ez több mint a duplája az Agrármarketing Centrum által évente a borra fordított 300-400 millió forintos forrásnak. (Egyébként a terület „menedzselése” az AMC-től átkerülhetne a borirodához.)

A központi támogatáson túl elképzelhető a boriroda költségvetésének kiegészítése az ágazati szereplők befizetései révén is - írja a lap. Ez a beszámoló szerint történhetne közvetlen módon és úgy is, hogy a bort érintő adóterhek bizonyos százalékát automatikusan visszaforgatnák az iroda büdzséjébe.

Az ágazatban hosszú ideje alapvető problémának tartják a magyar bor nemzetközi elismertetésével kapcsolatos tevékenység hiányosságait, nem megfelelő koordinációját, a rendelkezésre álló szűkös források nem terv- és célszerű felhasználását. A központi piaci és marketingtevékenységet folytató iroda megalakítása ezeken a gondokon segíthet – fejtette ki Botos Ernő Péter.

http://hvg.hu/frisshirek_cikk.asp?oID=05CDE8AB-72E7-4BD0-A929-0D358A77C8C1

GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24858
Az engem jogosan megillető példányt szeretném felajánlani jótékony célra: a szüzek és árvák javára! :)))
Előzmény: csite (24856)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24857
Számomra a tokaji borok közül a száraz szamorodni a legnagyobb rejtély. Nem tudom, hogy milyen a jó száraz szamorodni, milyen jegyek jellemzik? Bortársak! Melyik száraz szamorodnit ajánlanátok az ismerkedés és a barátság elmélyítése céljából?
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24856
van!
3200HUF/db-ja, és nálam lehet kapni!
Előzmény: Törölt nick (24854)
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24855
tiszta sor kell rosszat is kóstolni, hogy tudjuk mi a jó, de az oremuson kívül eléggé haloványkák a tételek

azért beférhetne egy tisztességes fehér, és vörös is a sorba nem?

Előzmény: bandika (24853)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24854
Nem mondod, hogy van ilyen póló!:)))
Előzmény: shiraz (24843)
bandika Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24853
Se Oremus birtokválogatás, se Lapis-aszú, se Szepsy-jégbor :-)

Viccen kívül a kóstolt tételek mind kiváló tanulóborok voltak sztem.

Előzmény: csite (24851)
Jozs Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24852
:-)
Előzmény: csite (24851)
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24851
komolyabb bort nem kóstóltatnak??? :))
Előzmény: bandika (24849)
csite Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24850
Demeter ha jóltudom nem is kerül itthon forgalomba :(
De tényleg szép tétel, persze kell még kicsit simulnia :)

Molnár Tamás(Tamás bátya) 1999 zweigelt: érdekes, francia borokban érzett vasas-véres-sós-ásványos illat, vékonyka test, színben is a vérre jellemző árnyalatok figyelhetőek meg, ízben is érdekesen alakult a tétel, kicsit talán már fárad is, de az illatban fellelhető jegyek érződnek ízben is, mellettük kevéske gyümölcsösséggel. 4P

Előzmény: Jozs (24848)
bandika Creative Commons License 2004.06.10 0 0 24849
Gundel borkommandó report #3
----------------------------

A tegnapi "óra" Tokajnak volt szentelve, az ismertetés teljesen korrekt volt. A kóstolt tételek azonban nem mind Tokajról valók, mert a résztvevők is hoztak mutatóba egy-két palackot. Ezekkel kezdtük.

1. Figula Sauvignon Blanc 2002

A fajta nagy rajongójaként többet vártam volna a bortól, ha nem kóstoltam volna korábban semmit a pincészettől. Tiszta világoszöld szín, zárt illat, a fajtajelleget (vegetális aromák, csalán, fű) direkte keresni kell benne. Ez a keresés jellemzi az ízt is, szárazsága így önmagában üres, a pici kesernye sem menti meg. 3 pont körüli tétel

2. Pekk Imre Bicskei Zöldveltelíni 2000

Az etyek-budai borvidékről származó tétel jellemzően beazonosítható illatjegyet nem mutatott (helyesen: nem találtam benne), vizes, üres íze mellett nem elegáns keserűség és dohos érzet dominál, savgerince hiányát és a cukor jelenlétét a hozzáértők az évjáratnak tulajdonítják. Összességében egy fáradt, kifulladt tételnek hatott, nálam tipikus 2 pontos (relative kicsit felértékeli az előző tételt :-)

3. Gundel száraz szamorodni 2000

Szép szalmasárga színe rögtön szembetűnik, illatban nekem az édesség és a botrytis meghatározó, tényleg azt várná az ember (ill. konkrétan én), hogy szájban édes lesz. Ehhez képest nagyon kellemesen száraz, ízben a botrytis mellett számomra azonosíthatatlan gyümölcs jön, és sherrys jelleg hatja át az egészet, nagyon elegáns száraz fehérbor! 6 pont mindenképpen, kevés vagyok hozzá, hogy bővebben jellemezzem. [Amúgy előre féltem, hogy egy legénybúcsú következtében kialakult, tartósnak bizonyuló és reflex-szerű sherry-undorom miatt gondok lesznek, de hálistennek úgy tűnik, hogy az csak az édes ízzel kombinálva üt ki, pl. Oremus édes Mandolás, sajnos :-(]

4. Degenfeld Muscat Lunel 2003

Ha nem is a pincészet zálszlósbora, de úgy emlékszem a topik kezdete táján többen rajongtak érte. Nagyon fakó, halvány, vizes-zöldes szín, illata muskotályszőlő ezerrel. Ízben a reduktív "tartályosság" (szenvedek ezzel nagyon, valaki fogalmazza már meg szebben) mellett szintén a muskotályszőlő íze jön erősen, édessége engem egyáltalán nem zavar. Jól lehűtve így nyárelején-derekán nagyon jól csúszik, én ezzel kezdeném el terelgetni a csak édesbort fogyasztó lányokat a minőség felé (következő lépés az irsai, cserszegi lenne, ahol már nincs cukor). 5 p

5. Oremus Édes szamorodni 1999

Gyönyörű teltsárga színe mellé citrusos illatok és botrytis - íze pedig nálam tarol: a citrusfélék kavalkádjából a mandarint érezni ki leghatározottabban (még soha nem éreztem ilyen jól beazonosíthatóan a madarint egy borban), és határozott, gyönyörű savgerince mellé az alkohol is ott van (nem zavaróan). Minden további komment helyett: 7 pont. Most néztem, a Bortársaságnál a honlapon közzétett (gondolom nem klub-) ára csak 1365 Ft, szerintem kiváló ár/érték arány!!!

6. Gundel 5 puttonyos tokaji aszú 1998

Az előzőnél sötétebb szín, illatban kicsit furcsa, gombás jegy, ez az ízén is érződik, a többi illat- és ízjegy fakó, bár a "nem az igazi" jelzővel illetném, azért étteremben nem küldtem volna vissza, de a sommelier nagyon korrekt volt: azt mondta, hogy ő nem így ismeri a ezt a bort, nem hozza azokat a jegyekt, amelyek általában jellemzik ezt a tételt, és amiket ő meg szeretett volna mutatni, úgyhogy hozott egy másik palackot.

7. Gundel 5 puttonyos tokaji aszú 1999

Szintén érettebb, sötétebb színű, mint az Oremus szamorodni, illatban és ízben lehetne gazdagabb, illetve _nekem_ ez az édesség más sok, kicsit elnyomja a gyümölcsös jelleget: mindezek azonban csak az árnyoldalai egy egyébként jó, 5 pontos aszúnak. (Sajnos többet nem írtam fel róla.)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!