Keresés

Részletes keresés

zuzmo Creative Commons License 2004.06.13 0 0 24938
1999 Oremus édes szamorodni: igazatok volt - lányok omlanak tőle
Előzmény: perlasca (24935)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.13 0 0 24937
A Szeremley 2003-as Kéknyelűvel kapcsolatban egyetértünk. Fehér "zászlósbor"-nak kissé csalódás.
A Németh Pince Rétföldi Tramini 2001-vel kapcsolatban viszont más a véleményem. Kicsit szellőztettük a pohárban és szépen kinyílt. A pince hozzáállása pedig példás: Azt mondták drágábbak a boraik az átlagnál, viszont a kóstolási mennyiségért nem kérte semmit.

Másik csalódás(ok):
Gál: Chardonnay 2002 BARRIQUE.
Az én egyik kedvenc Chard-m volt a '99-es és talán még a 2000-es is.
Nagyon jó kis leírásokat lehetett találni a kóstolható borokról:
Termék eredete: Dűlő, szüret;
A bor minőségét befolyásoló tényezők: időjárás, mustfok;
Technológia: feldolgozás, hordó;
Leírás: szín, illat, íz;
Gasztr. ajánlat;
Analitikai adatok: alk., T.sav, cukor, Szabad SO2, Összes SO2, Cuk.m.Extr., Illósav tart.
Egy dolog hiányzott az analitikai adatok közül:
'fa: 1/2 kiló'.
Tény, hogy a szükségesnél jóval melegebb volt a bor, de szerintem uralta a barrique.
Gál: Pinot Noir 2002 szintén BARRIQUE:
A Pinot közül szintén kedvencem volt a 2000-es, nekem még a Tiffan's '00-esnél is jobban tetszett. Tény hogy az töménységben verhetetlen volt, de ez a Gál szerintem könnyebben érthető és talán elegáns Pinot volt. A '01-es vékonyka volt, gondoltam majd a 2002-es. Hát...
Szerintem nem volt eléggé tömény, testes (tudom a Pinot-tól nem is kell nagy testet elvárni), de ennyi fához (barrique) nekem hiányzott.
Tény egyáltalán nem volt behűtve a bor, így az is sokat ronthatott az ítéleten.
Valszeg az amerikai piac a GIA új célterülete. Nekik biztosan tetszik a sok fa, de nekem szálkás lett a nyelvem.

Günzer Tamás Cuvée Barrique 2002: Csúcsbor
Szerintem korrekt jól megcsinált bor, de nem gondolnám csúcsbornak.

Kellemes tapasztalat (aki teheti kóstolja meg): Füleky pince 2003-as Furmint (száraz), gyönyörű,
de a kései (édes) '2001 sem piskóta.

Bocs a bő léért és a szubjektív megközelítésért (bár objektív úgysem lehetne). :)

Előzmény: perlasca (24935)
dr_wine Creative Commons License 2004.06.12 0 0 24936
Már biztos lehet tudni a bormustra eredményeit... Megosztaná velem valaki, aki nálam okosabb?

Köszi.

Előzmény: perlasca (24935)
perlasca Creative Commons License 2004.06.12 0 0 24935
No, hát akkor a tegnapi Bországgyűlés tapasztalatai (a név kitalálóját eltiltanám lehetőleg mindentől élete végéig.)
Idő szép, tömeg mérsékelt, tornádó egy szál(l) se (pedig micsoda küvék keveredhettek volna a levegőben…), balsorsú német turisták tanácstalankodnak a Varga Kft standja előtt, mintha volna jelentősége, melyikből kérnek. Hazafias kötelességtudat (megmenteni, elcipelni őket valami emberi pincéhez) és a szabálykövetés, konfliktuskerülés lustasága viaskodik ilyenkor. (utóbbi győz.)
A szervezők kegyesebbek, mint tavaly; a zene jóval halkabb, néha még szinte beszélgetni is lehet. Pohár is csak 350 Ft.
A borok:

Gregorian Pince Szent György-hegyi Olaszrizling 2003. Nagyon gyenge, épphogy iható. Sav, gyümölcs nincs, csak furcsa, agresszív keserűség. Igazság szerint már a pince üvegeinek alakja figyelmeztető jel kellett volna legyen („pocakos” design). 1-2 pont.

Szőke Mátyás Olaszrizling 2003. Nagyon kellemes, visszafogott, mégis gazdag; elegáns. Szép egyensúlyban van, dió ízt is éreztem benne. 6 pont.

Szőke Mátyás Chardonnay Selection 2002. Nem rossz bor, de az előzőnél kevésbé gazdag. Többen hiányoltuk belőle a karaktert, valaki még egy „jellegtelen”-t is megengedett magának. Egyébként ennek is jó az egyensúlya, kimondott hibája nincs, azaz 4 pont.

Németh Pince Rétföldi Tramini 2001. 400 Ft egy deci, a Bortársaságnál 2700 Ft fél literje, klubáron. Számomra egy valaha szép, de elfáradt bornak tűnt. Illata gyönyörű, intenzív bodza és szőlő. Ízben viszont szigorú, zárkózott – ráül a borra valami dohos tompaság. 4 pont.

Szeremley Szemelt Rizling 2002. Hízelgő, kedves, jól érthető, meglehetősen rövid bor. A 3 és a 4 pont határmezsgyéjén.

Szeremley Huba Kéknyelű 2003. Szép folyású, krémes, az eleganciát sem nélkülöző bor, de csak kezdetben; ízben aztán már nem elég koncentrált, és a vége sajnos kimondottan „vizes”. Azt hiszem az eleje és a vége között nagy különbség van. Vissza kéne kóstolni, mert lehet, hogy ezesetben igazságtalan vagyok. Ha mégsem, akkor 4 pont.

Ópince Pázmándhegy Pannonhalmi Olaszrizling 2002. Határozottan semmilyen. Kevés a sav, kevés a gyümölcs, érdekes módon hátul középen megvan a mandulás „hangulat”, de nem az íz. Egyáltalán nem rossz, de sok öröm nincs benne, és hát Olaszrizlingben magasan van a mérce. 3 pont.

Dúzsi Rozé. Feltűnően világos szín, enyhe szénsav. Kirobbanóan friss, könnyű, gyümölcsös – kiváló rozé. Ha mindenképpen kritizálni kell, itt is a rövidséget említeném, persze lehet, hogy egy ilyen bornak nem is kell hosszúnak lennie. 5 pont.

Heimann Merlot 2002. Erős barikk illat. Szépen, de nagyon intenzíven barikkolt bor, igazság szerint én csak a barikk ízeit éreztem. 3 pont.

Heimann Stílusgyakorlat (Merlot-CF-KF). Ugyancsak erős barikk illat. Ízben itt már lehet érezni a gyümölcsöt és a savakat is, de meg kell mondanom, hogy az arányokon szerintem még mindig lehetne javítani. Ennyi barikkhoz még erőteljesebb, koncentráltabb alap kellene, de még jobb lenne nem szétfázni a bort. 5 pont.

Günzer Tamás Cuvée Barrique (SC-KF-Merlot) 2002. Nem egy „nehézbombázó”, de szépen egyben van, jó bor. 5 pont.

Vylvan Merlot 2002. Gyönyörű bor. Intenzív fűszeresség, koncentrált, mégsem agresszív; igazi élmény inni. Kötve hiszem, hogy bárki 6 pontnál kevesebbet adna rá, én a 7-et sem sajnálom tőle.

Oremus 5 puttonyos aszú, 1999. A végén már biztosra akartunk menni, és megérte: csábító illatában botritisz, mandarin és méz, ízben is méz és mandarin, egyszerűen csodás. 8 pont.

Bocs, hogy ilyen hosszú voltam, természetesen minden leírás szubjektív stb stb stb, ja és egy tipp: sokan nem hűtik a borokat, érdemes kérdezősködni vétel előtt.

A maiaknak jó időt, élménydús borozást, egyenes járást kívánok!

szasko Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24934
INFORMÁCIÓT ÉS SEGÍTSÉGET KÉREK TŐLETEK!!!

AJÁNDÉKBA SZERETNÉK ADNI VALAKINEK EGY BORHŐMÉRŐT! A PROBLÉMÁM AZ, HOGY NEM TALÁLOK ÍRÓTOLL FORMÁJÚT.

TUNÁTOK SEGÍTENI?

HOL TUDNÁM BESZEREZNI? (ÉS KB. MENNYIÉRT?)

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24933
Emberek, 7végi programként tessék felkeresni egy szőlőskertet, virágzik a szőlő, csodás illata van!
dr_wine Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24932
Szerintem meg borzalmas az a Gere féle rozé (mint ahogy már korábban említettem), de egyre inkább azt hiszem, hogy csak nem volt szerencsém azzal a palckkal. Asszem megint megkóstolom nehogy alaptalan előítéleteim alakuljanak ki. (persze miattam nem megy csődbe Gere úr) :)))
Előzmény: Bortárs (24931)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24931
Próbáld meg Gera A. 2003-as roséját. Abban nincs sok szénsav. Nekem bejött. Én sem rajongok a sok szénsavért, bár azt mondják attól jó a rosé, ha friss, a szénsav meg abban segít. Akkor inkább egy kevésbé friss vöröset nekem.
Éljen a magyar bor!
Előzmény: perlasca (24926)
perlasca Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24930
Nem tudom racionális magyarázatát adni, egyszerűen csak utálom a műanyag dugót. A parafát meg imádom. (hasonlóképpen a gesztenye színét és tapintását, vannak ilyenek.)
Előzmény: BZoltan (24927)
Bortárs Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24929
A műanyag dugók gyártói szerint teljesen megfelel mindenféle elvárásnak. :)
De szerintem hosszabb távú (8-10 év) tapasztalata még nem nagyon lehet senkinek. Addig, pedig nyugodtan lehet állítani, hogy tökéletes lesz. :)
Előzmény: dr_wine (24928)
dr_wine Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24928
Hosszabb ideig nem jó? Én azt hittem, hogy csak annyi a gond vele, hogy "kicsit" illúzióromboló.
Előzmény: BZoltan (24927)
BZoltan Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24927
"Műanyag dugó - pfuj, pfuj, abcúg, le vele"

miért? A rozé borokat hirtelen fogyasztásra szokás venni. Az meg bizonyított tény, hogy rövidebb ideig a műanyag dugesz is frankó. Ráadásul olcsóbb és ki van zárva dugós bor problémája.

z

Előzmény: perlasca (24926)
perlasca Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24926
Rozé-hadjáratunk legújabb áldozata:
St. Donatus Lellei Merlot Rozé 2003. Match, 750 Ft.
2-3 pont. A savak nagyon szépek, ámde egyrészt a bor bántóan rövid, másrészt gyümölcsnek nyoma sincs. Iható, de nem erről a borról fog sokat mesélni a főborász öregkorában az unokáknak elhomályosult szemmel, vagy legfeljebb az "első sikertelen próbálkozásaim a rozé területén" címszó alatt.

Két kritikai megjegyzést elfelejtettem felvésni a Weninger Rozéhoz:
1. Műanyag dugó - pfuj, pfuj, abcúg, le vele
2. Több szénsav volt benne, mint egy átlagos szódavízben. Tényleg unalmas már, hogy minden rozét fél óra rázogatással kell kezdni.

Fentiek miatt a Weninger rozét utólag visszasorolom ötös föléből ötös alába :-)

Cirfandlia Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24925
A horvátoknál még erősen nagyüzemi (szövetkezeti) dominancia van; családi gazdaságok, kis borászatok szinte alig. Dalmáciában iható vörösöket lehet találni, de a jó bor ott sem olcsó (add hozzá a tengerparti felárat is) 40 kuna alatt ne várj csodát...
a Borbarátban jó régen volt a dalmát borokról egy írás; Hvar szigete figyelemre méltó; további fajták: Vranac; Plavac (mali) hogy halmozzuk a hasonló hangzásúakat. kis konobákban is érdemes bepróbálni - én azért belefutottam nem egy ecetes illós lébe; node helyi bort ittam! :)
Előzmény: csite (24922)
BZoltan Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24924
Ez kérem tévedés :) norvég, svéd, finn borokról látatlanban is lehet tudni, hogy csapnivalóak :)

z

Előzmény: zuzmo (24923)
zuzmo Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24923
mint majd minden más nemzeté
Előzmény: csite (24922)
csite Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24922
ui: ne várj előre semmit a horvát boroktól,
lehetenk nagyon jók, és nagyon rosszak is

:)

Előzmény: kobaiasi (24921)
kobaiasi Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24921
postup, dingac már fel is van jegyezve :-)
Előzmény: csite (24918)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24920
A legfontosabbat meg majdnem kifelejtettem: a Zöldveltelíni színe zöldes-sárga volt. Szerintem ez ebben a korban nagy dolognak számít!
Előzmény: GLEVENTE (24919)
GLEVENTE Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24919
Micsoda véletlen, de én is egy 96-os évjáratú Scheller-birtok bort kóstoltam tegnap este! Nos, a bor 96'-os évjáratú Zöldveltelíni volt. Nem a megszokott cimke volt a palackon, hanem egy színes tájkép, valszeg Monostorapáti. A termelő Dr. Tóth Sándor, a dugón a 7 Kál-vidéki logó. Illatban abszolút "Schelleres": minerális és túlérett, mézes jegyek. Viszont ízében a megszokottól kicsit rövidebbnek és vékonyabbnak találtam. Polci ár: 640 Ft (SHELL-shop).
Előzmény: Cirfandlia (24913)
csite Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24918
dingač
Előzmény: kobaiasi (24917)
kobaiasi Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24917
Úgy látom én már csak az ehhez hasonló kérdéseknél maradok:

Ha van személyes tapasztalatotok, hogy milyen helyi borokat érdemes kipróbálni Horvátországban, legyetek szívesek megosztani velem.

Kösz.

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24916
Tegnap este 2001-es Tiffani Villanyi kekoporto.

Nagyon kellemes edeskes vanillia illat, kisse talan kevesbbe intenziv savak, finom, vorosbor.

Nem nagyon tudom en meg ezt megfogalmazni asszem:)

Horasz aki varja 19-et:)

Bortárs Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24915
Somló kedvelők figyelem! (nem érdekelttől származó reklám) :)

Az alábbi helyen bővebb info:
http://www.magyarborokhaza.hu/a_honap_borkostoloja.php

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24914
Gondolod, a Corában van 96-os Zenit? Ugyan... Ezt a Belvárosi Borszalont én is nézegettem honlapilag, szimpatikusnak tűnt.
Előzmény: Cirfandlia (24913)
Cirfandlia Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24913
és Tom?
tegnapi borélmény; mely ismét bebizonyította, hogy nem minden fehérbor öregszik meg hamar:

Scheller Birtok: Áldozói Zenit 1996!! csillogó aranyszínnel tündököl a pohárban; illata MEGLEPŐEN friss, üde, érződik a túlérettség, mellette szép óboros palackbuké amolyan kicsit szamorodnis jelleg (de nem oxidáltság!) és gyógynövényes ásványosság. Ízét vibrálóan élénk savak, nagyon hosszan tartó íz jellemzi, továbbá az illatot jellemző jegyek ismét feltűnnek. Pazar, 7p!
Kortyolgatása közben elgondolkodtam, hogy hol is tartottam én akkor (utolsó év az egyetemen; tán borászatot tanultuk:)), milyen volt az év mikor ez a bor született; és rádöbbentem milyen nagyvonlúan és szemtelenül lepipál -majd' 8 év távlatából- minket ez az időtálló "istenek ajándéka"!
Lehet, elfogultan nyilatkozom a borról -ez a birtokot, termelőt ismerve sokunkkal előfordul- de igazán szegényebbek lennénk ilyen produktumok nélkül.
Még egy kis reklám, a Belvárosi borszalon forgalmazza a Bormíves Cég tagjainak széles szortimentjét, ott sikerült erre szert tenni - nekem a Cor@ megközelíthetetlen.

Előzmény: csite (24911)
Málnapuding Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24912
Határozottan állíthatom, hogy a borokról, ha lehet ezt fokozni még nálam is kevesebbet tudnak :)) Elkél az a szakmai szempont.

Előzmény: kifli (24910)
csite Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24911
Nagybor-tali 19-én
-------------------------------
HSZ
csite
macmelon
Rosti
shiraz
knight bandit
Tybald
kifli
bor_kedvelő
cere+1
borgyűjtő
Horasz
pittman
Málna
Viktorinox
--------------
16fő! ennyi

kifli Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24910
természetesen kizárólag szigorúan szakmai szempontból, ugye?
Előzmény: GLEVENTE (24908)
Málnapuding Creative Commons License 2004.06.11 0 0 24909
Átadom :)))
Előzmény: GLEVENTE (24908)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!