Keresés

Részletes keresés

larzen Creative Commons License 2001.11.05 0 0 816
Na, akkor magterület.
Bár a lexikális definiciót nem ismerem, de tudok asszociálni. Ahogy a magból kifejlődik a teljes növény, úgy a magterületről is el lehet terjeszteni az élővilág - egyéb helyről már eltűnt - példányait, ha a körülmények újra kedvezőek. Ld. még: rezervátum.
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2001.11.03 0 0 815
"Ezt a magterület témát később körüljárjuk. "
Mivel átmenni nem tudunk rajta a kerítéstől. :-)
Előzmény: larzen (814)
larzen Creative Commons License 2001.11.02 0 0 814
Ezt a magterület témát később körüljárjuk.
A lényeg: vasárnap-szerda megtettem a tervezett Jósvafő-Mátraháza szakaszt. Készült vagy 70 darab fénykép, beszámoló hétfő este jön.
CsTom Creative Commons License 2001.11.02 0 0 813
A kerdes mar elhangzott ugyan, de valaszt nem lattam: Szoval mi az a magterulet?
Előzmény: larzen (811)
Zete Creative Commons License 2001.10.31 0 0 812
(757)-ben írtam az Aggteleki-tó meglehetősen siralmas állapotáról. Ehhez kapcsolódóan viszont találtam egy jó hírt a Környezetvédelmi Minisztérium honlapján: A minisztérium 2001. 10. 11-ei döntése alapján az Aggtelek Község Önkormányzata nyert a beadott pályázatán „Az aggteleki-tó rehabilitációja a tómeder iszaptalanításával és vízpótlással” címmel, egész pontosan 27 913 000 forintot.

Ehhez már csak azt teszem hozzá, hogy egyik barlangász ismerősöm szerint az Aggteleki-tó viszont menthetetlen, mert eltömődött a vízelvezető rendszere. Ennek újboli megnyitására pedig szerinte esély sincs. Érdekesség még, hogy a barlangi járatokon egészen a tó alá el lehet jutni.

Más. Két hete ismét voltam Bódvaszilason, és átrándultunk a határon, megnézni a Szádelői-völgyet. Aki kéktúrázik errefelé, annak is érdemes megtenni ezt a kitérőt – nem fog csalódni. Tornanádaskán a határátkelő ugyan csak 8-17 óra között van nyitva, de ez elég oda-vissza bejárni a völgyet, esetleg visszafelé a Szádelői-fennsíkon át jönni, így Torna vára is útba esik A túrához kiválóan használható az Aggteleki Nemzeti Park turistatérképe (nem a szabvány Cartographia kiadás), ami tartalmazza a határon túli legszebb részeket is (Pelsőci-fennsík, Szádelői és Háji-völgyek, stb). A jelzések egyébként nagyon jók végig és a térkép alapján könnyen el lehet boldogulni. Ez a kiadvány egyébként a Jósvafői Barlang pénztárában 300 HUF-ért kapható – a budapesti térképboltokban ezzel szemben 600 HUF az ára!

larzen Creative Commons License 2001.10.27 0 0 811
Idézet a kéktúra atlaszból:
Ezen az úton vezetett évtizedeken keresztül a kék jelzés föl a Lófej-forrásig, onnan a Nagy-nyilas kis fennsíkján át le a Ménes-patak völgybe. 2001-ben az ANP azt a vidéket ún. magterületté, azaz szigorúan védett természetvédelmi területté nyilvánította, ez azt jelenti, hogy minden emberi tevékenységet távol tartanak innen.
Vonatkozó képek a lezárt szakaszról:
Ménes-patak
Büdös-kút környékén
Nagy-nyilas fennsíkján
Lófej-forrás
Előzmény: frej (810)
frej Creative Commons License 2001.10.27 0 0 810
Was bedeutet "magterület"?
frej
larzen Creative Commons License 2001.10.27 0 0 809
Az biztos, hogy az edész OKT bejárása alatt sehol máshol nem találkoztam annyi vadnyommal és olyan vad-aktivitással, mint azon a zsebkendőnyi szakaszon.

Nekem ebből a szempontból a Derenk-Jósvafő közti Ménes-patak völgye - Lófej-forrás szakasz volt a mérce. Érdekes módon azt is elterelték, illetve lezárták. Persze, persze, magterület lett...

Előzmény: frej (806)
frej Creative Commons License 2001.10.27 0 0 808
Szerintem ott az állam a tulajdonos, emlékeim szerint az egész természetvédelmi terület.
Persze ettől még a vadászok kérhetik hivatalosan a természetbarát szövetséget az útvonal megváltoztatásáról. Biztos vagyok benne, hogy az MTSZ változtatta meg a nyomvonalat, csak épp elfelejtették erről a túrázókat tájékoztatni a helyszínen (vagy akár az interneten).

A másik ügyben:
Törvényileg szerintem nem festhetsz fel bárhol turistajelzést, állami területen sem, hiszen az erdő bármilyen károsítása, más tulajdonának állapot-változtatása nem megengedett.
Arról nem is beszélve, hogy attól még nem lesz turista útonal valami, mert jelzést festesz fel.Azért azt meg kell tervezni, az utat gyalogtúrára alkalmas állapotba kell (elvileg) hozni, stb.
Szerintem a megyei természetbarát bizottságoknak van kizárólagos jogköre túraútvonal-kijelölésre, legalábbis az állami erdőkben.

frej

Előzmény: Ermak (807)
Ermak Creative Commons License 2001.10.27 0 0 807
No, ezen a 'vadászok általi elterelésen' már én is gondolkodtam.

Nem ismerem a vonatkozó jogszabályokat, de józan paraszti ésszel ketten szólhatnak bele: a terület tulajdonosa vagy a természetvédelmi hatóság. A vadász eszerint csak 'informálisan' gyakorolhat nyomást a jelzésfestőre vagy a vagy a fenti két 'szerv' valamelyikére.

Van még egy harmadik eset is: amikor a tulajdonos kezében van a vadászati jog is - halvány sejtésem szerint itt erről lehet szó. (Egyébként kíváncsi vagyok, ki a tulaj.)

Amúgy mondja már meg nekem valaki, ha fogom magam, és felfestek valahol egy jelzést (az egyszerűség kedvéért állami tulajdonú, nem védett területen), akkor kell-e ahhoz engedély, kitől, és mi van, ha nem kérek?

Ismét csak amúgy: szép látvány a sok vad az erdőben, de az erdészek és a természetvédők rühellik a 'túltartott' erdőket a nagy vadkár miatt.

Előzmény: frej (806)
frej Creative Commons License 2001.10.27 0 0 806
Bodajk-Isztimér

Azért én nagyon sajnálom, hogy (feltehetően a vadászok) "kifúrták" a kéktúrát a vadászterületről. Tény az, hogy a Zsériszállás utáni "kopasz", Isztimérre vezető rész unalmas és elkeveredős, de az esetlegesen látható vadak mindenért kárpótolnak, szép látvány és nagy élmény. Az biztos, hogy az edész OKT bejárása alatt sehol máshol nem találkoztam annyi vadnyommal és olyan vad-aktivitással, mint azon a zsebkendőnyi szakaszon.
Szerintem jogilag akár aggályos is lehet az elterelés, ha állami tulajdonú a terület, akkor a vadászok is csak "vendégek" ott, akárcsak a turisták.

frej

larzen Creative Commons License 2001.10.26 0 0 805
Lefoglaltam a szállást Bélapátfán (Kalcit Motel, 1500ft) és Sirokon (Sirok Motel, 1300ft). Putnokon már nem voltak ott a Polgármesteri Hivatalban. Majd holnap reggel.
Fat of the Earth Creative Commons License 2001.10.25 0 0 804
Akkor megint cserben hagyott a memóriám. Kösz a javítást.
Előzmény: V42 515 (803)
V42 515 Creative Commons License 2001.10.25 0 0 803
A kisvasút MátraFÜRED-Gyöngyös között van! Mátraházáról van közvetlen buszjárat Bp-re, akár Gyöngyösön, akár Pásztón keresztül.
Előzmény: Fat of the Earth (802)
Fat of the Earth Creative Commons License 2001.10.25 0 0 802
Mátraháza-Gyöngyös között van kisvasút.
Sajnos nem tudom az őszi menetrendjét.
Előzmény: larzen (801)
larzen Creative Commons License 2001.10.25 0 0 801
Túraterv X.28 - X.31
Természetesen lehet csatlakozni!

vasárnap
Jósvafő - Aggtelek 4,4
Aggtelek - Zádorfalva 11,8
Zádorfalva - Kelemér 7,5
Kelemér - Putnok 10,7 34,4
hétfő
Putnok - Uppony 9,5
Uppony - Mályinka 10,0
Mályinka - Bánkút 6,8
Bánkút - Cserepeskői bg. 9,6
Cserepeskői bg. - Bélapátfalva 8,0 43,9
kedd
Bélapátfalva - Telekessy eh. 3,6
Telekessy eh - Szarvaskő 7,4
Szarvaskő - Rozsnakpuszta eh. 10,0
Rozsnakpuszta eh - Sirok 7,5 28,5
szerda
Sirok - Gazoskő 4,8
Gazoskő - Hármashatár eh. 8,9
Hármashatár eh. - Kékestető 5,6
Kékestető - Mátraháza 2,4 21,7

Mátraházáról hogyan lehet eljutni Pestre? Milyen messze van Gyöngyöstől? A Volánbusz kereső állandóan Gyöngyös-Bp járatokat ajánl.
Fura, hogy a Téli Mátra emlékei így elhalványodtak...

pavarotti Creative Commons License 2001.10.25 0 0 800
Ld. a témát még "Teljesítménytúra" topik (4798)-as hozzászólásában.
Előzmény: pavarotti (799)
pavarotti Creative Commons License 2001.10.25 0 0 799
Az en tippem február, mert ígérték már novemberre is, és legutóbb januárra ígérték (szerencsére nem nekem kell) :)

Addig is ha vki kér, egy-egy szakaszra vonatkozó részt kifénymásolnak, ezekre lehet pecsételni majd berakni az új füzetbe

Sajnos a Kéktúra Bizottság azt hiszem nincs a szervezés magasiskoláján :((

Előzmény: karrimor (798)
karrimor Creative Commons License 2001.10.25 0 0 798
Ha Bp-en jársz,akkor a Bajcsy Zs. úton
lévő Magyar Természetbarát Szövetségben
kapható,jelenleg nincs ,december közepére
igérik.Ha vidéken laksz a megyei szövetséget
keresd.
Előzmény: ki_az (797)
ki_az Creative Commons License 2001.10.25 0 0 797
Karrimor
bocs az értetlenkedésért- azt a füzetet hol lehet beszerezni?
Pl a megyei természetjáró szakosztálynál ?
Előzmény: karrimor (788)
Zete Creative Commons License 2001.10.25 0 0 796
Bodajk - Isztimér, OKT történelem

Végeztemm egy kis kutatást a nevezett szakasz ügyében. Ez ugyan kimerült abban, hogy elővettem az összes régi és új térképemet a környékről, de így is egy csomó érdekes dolgot tapasztaltam. Tehát:

Vértes térkép, 1990-es kiadás szerint:
Bodajk -> Alba Regia forrás -> Gaja szurdok -> Varjúvár -> Balinka -> Kő-hegy alja -> Csurgó haraszt -> Isztimér az útvonal.
Ez kikerüli a tejes vadászterületet, ráadásul alig van aszfaltos része. Ideálisnak tűnik.

Bakony-Észak térkép, 1998-as kiadás
Ennek van egy mellléklete a kőrzetről. Eszerint:
Bodajk -> sípályák -> Varjúvár -> Gaja szurdok-> Keresztes-hegy -> Zsériszállási műút -> Csurgó haraszt -> Isztimér.
Szóval megváltoztatták az utat, egyenesen bevezették a vadászterület kellős közepébe. ÍGy sokkal szebb útvonalon haladt ugyan az OKT, de gondolom ebből jöttek később a gondok a vadászokkal.

Vértes térkép, 2000-es kiadás, a meglepetés!
Bodajk -> sípályák -> Varjúvár -> Gaja szurdok -> Fehérvárcsurgói víztározó -> merőlegesen elfordul az út a víztározótól és a térkép szélén vagyunk, nincs tovább! Tehát jelzi az újabb változást, csak nem fért rá a térképre az egész szakasz.
Viszont! HA ehhez hozzátesszük frej kollega híreit és a Bakony-Észak térképet, akkor kiderül, hogy az út a víztározótól csakis az aszfalton vezethet Gúttamásiba (kb. 3 km) majd szintén az aszfalton tovább Bakonykútiba (kb. 3.5 km). Innen a Bakony-Észak térkép szerint K kereszt jelzés vezet Isztimér felé,, ahol öszefut az OK jelzéssel (6-7 km). Namost ezt a szakaszt ismerem, alig találtam jelzést Isztimér után, de az irány követhető, el lehet vergődni csak az erdő szélét kell tartani. Ha optimistán gondolkodunk, akkor pedig az új útvonalhoz új jelzések is járnak, tehát várunk és reménykedünk...

Megnéztem még a kéktúra füzetemet (1999-es). Ebben a 98-as BAkony térképnek megfelelő szaksz van berajzolva (nem meglepő) és van egy ilyen mondat is, hogy "A leírás az 1998 novemberi állapotokat tartlmazza." Tehát akinek ilyen kiadású füzete van, jó lesz vigyázni és elkerülni a vadászterületet.

Zete Creative Commons License 2001.10.25 0 0 795
"Van egy fogadasom, hogy egyetlen erdot, bokrot, falvat sem fogsz talalni Szeleste-Sarvar kozott, amiert visszamennel :)))"

Meglátjuk! Fő a pozitív szemlélet... De azért kocsma csak van a falvakban? Erősíts meg!

Előzmény: Carpy (793)
burnie Creative Commons License 2001.10.24 0 0 794
Egyszer véletlenül találtam az Interneten egy oldalt, ahol a Hanság turistaútjairól volt szó.
Nagyon meglepodtem, mert soha nem hallottam arról, hogy arrafelé is lennének jelzések.
Felhívtam a Gyori Természetbarát Szövetséget, ahol elmondták, hogy ez a piros jelzés Ménfocsanakról
indul, és a Hanság illetve a Szigetköz érintésével Gyorben ér véget, kb. 100 km hosszú. Azt is elmondták,
hogy a jelzések nagyon régiek, de miután nem sikerült lebeszélniük az út bejárásáról, elküldtek néhány fénymásolt térképvázlatot (1:100000 és 1:200000). Ezekkel, valamint a Szigetköz, a Ferto-Hanság Nemzetipark és a megye térképével felszerelkezve nekivágtunk egy barátommal, hogy végigjárjuk ezt a számomra teljesen ismeretlen vidéket.
Az október közepi nyárban indultunk el Ménfocsanak vasútállomásról D-Ny-i irányban. Az jel némi aszfalt után homokos szekérúton, szántóföldek és akácosok között vezetett (nagyon hasonlóan az Alföldi kékhez) egészen
Koroncóig. A települést elhagyva a Marcal partján megebédeltünk, majd mezei utakon haladtunk egészen a Rába folyóig, amit Mérges falu határában kereszteztünk. Innen néhány kilométer töltés következett egészen Rábacsécsényig. Mivel kezdett esteledni, a falu után nem sokkal sátrat vertünk, megvacsoráztunk, aztán az este 7-tol reggel 7-ig tartó éjszakában hatalmas alvásba kezdtünk.
Reggel irdatlan ködre ébredtünk, a jelzések is betegeskedtek, ezért leginkább az ösztöneinkre, valamint a megye térképre (1:150000) hagyatkozva értük el a Tündér-tavat, majd Bágyogszovát vasútállomást. (A Rábacsécsénytol a vasútig terjedo szakasz nagyon szép volt.) A Barbacsi-tónál jelzést nem találtunk, így továbbra is hasraütésszeruen navigálva haladtunk Markotabödöge irányába. A falu elott aztán a jelzés is elokerült. Innen a Keszeg-ér partján haladtunk tovább, majd toronyiránt közelítettük meg a Fehér-tavat, ami szigorúan védett terület (a Barbacsi-tóval együtt). Eredetileg a tó melletti madármegfigyelo toronyban szándékoztunk éjszakázni, de amint megközelítettük a tavat, rögtön megjelent egy terepjárós or, aki ugyan tíz perc nézelodést engedélyezett nekünk, de utána szigorúan kikísért a természetvédelmi terület határán kívülre. Így Gyorsövényházat elhagyva a Rábca híd elott, egy kis erdoben táboroztunk le. Mivel nagyon jó ido volt, sátrat sem állítottunk.
Reggel ismét ködre ébredtünk, de szerencsére innen egészen Lébényig aszfalton kellett menni, így ez nem volt zavaró. Itt megnéztük (legalábbis kívülrol) a gyönyöru középkori templomot, majd a Lébényi-erdot elhagyva indultunk Kimle vá.-felé. Ez a vidék már a Hanság tájvédelmi körzet része; hatalmas mezok, néha egy-egy fa, helyenként erdok váltogatták egymást. A térképeken jelölt rengeteg mocsaras rész, a hosszú csapadékmentes idojárás következtében szerencsére nem jelentett gondot.
(Itt egy rövid kitérot kell tegyek, hogy méltassam a Ferto-Hanság Nemzeti Park -1:60000- térképének „erényeit". Ismét megbizonyosodott a „színes papír önmagában még nem térkép" mondás igazsága. Nagyon vártuk, hogy a megye térkép után végre ezt használhassuk, de ez a térkép ilyem formában semmilyen tájékozódásra nem használható. Errol csak azért írok ilyen részletesen, mert nekünk fél napunkba került még ezt felismertük és rengeteg bosszankodás után visszatértünk a 1:150000-es megye térképhez, amire tízszer annyi info van rázsúfolva, mint az 1:60000-re. Nohát, kiduzzogtam magam.)
Kimle után a jelzés eloször szántóföldek között egy fasorral szegélyezett úton haladt, majd kiértünk a Mosoni-Duna partjára, ami a négy napos túra legszebb szakasza volt. Lickópuszta után átkelve a folyón, Hédervár elott egy kisebb erdoben táboroztunk le.
Túránk utolsó napján -micsoda váratlan fordulat- baromi ködre ébredtünk. Eloször Héderváron megnéztük a kastélyt és a kápolnát (elotte 700 éve fa), majd átgyalogoltunk Ásványráróra. Innen az út néhány kilométeren keresztül a Duna (fo ág) töltésén vitt, majd azt elhagyva érkeztünk meg a Jánosmajor nevu tanyára, aminek a helyét csak egy nagy kupac rom jelzi, pedig aszfaltút és villanyvezeték is vezet ide. Ezen a szakaszon -október közepe ide vagy oda- iszonyatosan sok szúnyog volt. Az út innen asztallap simaságú pusztában, többnyire sivár szántóföldek között vezetett. A jelzésekkel is többször meggyult a bajunk, szóval nem ez volt a túra leglélekemelobb része. Gyor elott a jelet végleg elvétve Gyorújfaluból jöttünk haza. A jelzés elvileg bejön egészen Gyorbe, de a korán leszálló sötét, valamint a lábunkban lévo 30 km ennek a megkeresését már nem tette lehetové.
Összességében a vidék inkább érdekes volt, mint szép, de ha nem jártam volna be, akkor úgysem nyugodtam volna. A jelzések elvileg végig fel vannak festve, de nagyon régiek és nagyon hézagosak (erre persze számítottunk is). A térképvázlatok valamint a megye és a Szigetköz (1:75000) térképek segítségével (és természetesen tájoló használatával) boven követheto. És az ido fantasztikusan jó volt.
Carpy Creative Commons License 2001.10.24 0 0 793
Pavarotti!
A kalauz-kezelte sorompo sajnos nem ritka dolog, a Villany-Barcs vonalon is van nehany ilyen hely: 1.
2.

Zete!
Viszont így megnézel egy csomó falut, erdőt, bokrot, akármit, ami útba esik és nemegyszer meglepően jó helyekre lehet így rátalálni. Ahová esetleg később visszamész.

Van egy fogadasom, hogy egyetlen erdot, bokrot, falvat sem fogsz talalni Szeleste-Sarvar kozott, amiert visszamennel :)))

Előzmény: Zete (778)
larzen Creative Commons License 2001.10.24 0 0 792
Valószínűleg a nevezett illető lehetett, aki a tavalyi Kék Balaton túra céljában a Keleti Bakony nevű ttúrát szerette volna újra életre kelteni. Ebből úgy gondolom, hogy a pletyka valamilyen szinten igaz. Ellenben az is igaz, hogy idén nem lesz/volt Keleti Bakony. :)
Előzmény: ifj. Esti Kornél (791)
ifj. Esti Kornél Creative Commons License 2001.10.24 0 0 791
A Bakony-Kelet térképről: Pletyka szintjén annyit tudok mondani, hogy augusztusban a Kék Balaton tt-n Karácson(?) Sándor (valamilyen guru valamelyik Fejér megyei TSZ-nél) azt ígérte, hogy a közeljövőben meg fog jelenni ilyen kiadvány, vagy idén, vagy jövőre.
Előzmény: Zete (785)
pataporc Creative Commons License 2001.10.24 0 0 790
:)))))
Előzmény: pavarotti (789)
pavarotti Creative Commons License 2001.10.24 0 0 789
Szia mindenkinek. Igazán nem akarom eluralni egészen a topikot a túrabeszámolóimmal :), de az alábbit mégsem hagyhatom annyiban.

21-22én Szarvaskő-Putnok szakasz volt. Minden OK, jelzés követhető, pecsétek (változó minőségben) megvannak.
Két dolgot említenék: A dédesi várba érdemes felmenni, de ha van közöttünk tériszonyos, akkor figyeljünk arra, hogy a várba hosszú megkerüléssel felvisz egy olyan ösvény is, amin nem kell sziklát mászni. (Ez az eredeti jelzés, de a rövidítés jobban ki van járva).
A másik (hozzászólásom lényege) a hazafelé utazás:
Úgy döntöttünk, hogy Putnokról a Putnok-Szilvásvárad, Szilvásvárad-Eger, Eger-Bp. útvonalon jövünk haza.
Ebből ajánlom mindenképpen megtekintésre érdemesnek a Putnok-Szilvásvárad vonalat. Némely helyeken már szinte horrorisztikusan lassan halad, viszont az egész vonalvezetése egy gyönyörű hegyi vasúté. Végül a sztori:
- A vonat (egykocsis Bzmot) éppen a szokásos kb. 15 km/h val megy, egyszer csak meglátok egy sorompós közúti kereszteződést. Csakhogy a sorompó nincs leeresztve! Most mi lesz?? ---- Végülis a közút sem forgalmas(kb. 10 kocsi/óra), ráadásul lassan megyünk ---- de azért csak kéne dudálni v. valami....... A vonat megáll az átjáró előtt......
.........
A kalauz leszáll a vonatról, átballag a kereszteződés túloldalára /ahol a sorompót kezelni lehet/, lakat nyit, sorompó teker (lezár), vonat át, sorompó teker (felnyit), lakat zár, kalauz vissza a vonatra, vonat tovább 15tel....

karrimor Creative Commons License 2001.10.24 0 0 788
Létezik könyvecske,a neve KÉK-Túra igazoló
fuzet,ebben vannak feltüntetve a pecsételő
helyek.
Előzmény: ki_az (787)
ki_az Creative Commons License 2001.10.24 0 0 787
Sziasztok, megmondaná valaki, honnan lehet megtudni, hogy adott településen hol pecsételnek?
Van-e valami kis könyvecske amibe gyűjteni kell a pecséteket?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!