Keresés

Részletes keresés

Zöldár Creative Commons License 2016.07.22 0 0 5668

 Ezek szerint nem a brikettel hanem a fával vernek át !!

  De ez már  25 - 30 éve is így volt.

NyiMisi Creative Commons License 2016.07.22 0 0 5667

Hol? Nálunk a téli árhoz képest 500 Ft-tal csökkent a hivatalos ára. Természetesen nem újsághirdetésből!

Előzmény: dr.Stefan76 (5665)
dr.Stefan76 Creative Commons License 2016.07.21 0 0 5666

nembeszelve arrol hogy atbasznak legalabb !> 10ezer forint-al !!  ha mazsara veszel , 40 q.-t.

Előzmény: NyiMisi (5664)
dr.Stefan76 Creative Commons License 2016.07.21 0 0 5665

pedig Kurvara igaza van, a mostani FA arak ugy ellszalltak a csillagos istenig, hogy lassan jobban megeri a Brikett !!

Előzmény: NyiMisi (5664)
NyiMisi Creative Commons License 2016.07.19 0 0 5664

Biztos én vagyok a maradi bunkó aki nem tudja felismerni a fabrikettben rejlő csodát, de honnan szedted az az oltári nagy marhaságot, hogy 28 ezer forint egy erdei köbméter akác? Még szállítási díjjal sem kerül ilyen sokba.

Egyébként meleg van most a hülyeséghez brikett nélkül is.

Előzmény: Popeye76 (5663)
Popeye76 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 5663

Látom, mindenféle érvek és ellenérvek ütköznek a fórumban fabrikett pro és kontra. Vevői oldalról főleg kontra. Mi keményfa brikettet gyártunk, így érdekelt vagyok a kérdésben (különben nem is írnék ide), ezt a korrektség kedvéért írom le.

Szeretnék tiszta vizet önteni a pohárba, és lehetőség szerint tárgyilagosan leírni 1-2 gondolatot briekttről, fáról.

A brikett előnyei (szerintem) elvitathatatlanok:

- Nem kell hasogatni, mint a fát (értem, hogy olcsó hasogatni, de egy csomó munka és szervezés, amit nem mindenki tud megoldani, mert pl. idős és nincs ereje, nincs hely az udvaron, nincs láncfűrész stb.)
- Nem koszol. (Az uraság bevisz 1 kartondoboz fabrikettet a nagyszobába és beteszi a kandallóba és nincs por, kéreg, forgács. Azért 1 kosár hasogatott fánál jobban oda kell figyelni, nem beszélve a fűrészelés utáni udvartakarításról)

- Kis helyt foglal: egyrészt legalább 1,5-szer sűrűbb, mint a fa, másrészt hasáb alakú kartondobozban jól halmozható. Kb. fele annyi helyet foglal így, mint a tüzifa. (tudom, itt mindenkinek 1000m2 feletti udvara van 150m2 fedett színnel, de gondoljunk most kicsit azokra is, akiknek nem)

- Bármilyen keveset is lehet venni és hazavinni. 10-15kg-os csomagokban könnyen szállítható és, ha elfogy a pénz a hó végére, de jön a hideg, akkor pici pénzből ki lehet húzni az utolsó pár napot. Nem kevés ilyen vevő jön be hozzánk (sajnos). Rengeteg olyan ember van, aki nem képes megvenni 1-2 kocsi fát, vagy akár 2-3 erdei köbmétert, ami 20-30eft/m3 áron forog évszaktól, minőségtől és szállítási ktg-től függően.

- Nem kell keresni, mert pont bárhol kapható. Azért a hozzászólásokban látott 10-12eft/m3, tökszáraz fa, leszállítva házhoz ezen az áron lássuk be, hogy ritka, mint a fehér holló. Értem, hogy itt vki pont megtalálta, de, amikor bejön a hideg és Kovácsné asszony fázik, akkor ő már nem fogja megtalálni.

- És igen, a fűtőértéke is jobb, mint a fának: keményfa tüzifa átlagosan 12MJ/kg, keményfa brikett 18-20MJ/kg. (tudom, mert laborban megmérettük). Tudom, hogy itt mindenki 2 évet szárított extrsa fűtőértékű fával rendelkezik, ami jó esetben akár 15MJ/kg is lehet, de ismét gondoljunk a többségre, akinek nincs helye/ideje/pénze 2 évig szárítani az anyagot.
- Szárításhoz még egy gondolat: a vásárolt 40-50% nedvességtartalmú faanyag súlyának 30-40%-át elveszíti, mire az ideális 10% körülire esik a nedvessége. (Én megmértem, ezért tudom, hogy a friss vágás még nyáron a legszárazabb időben is erős 30% vizet tartalmaz. Az év háromnegyedében pedig nincs nyár, az akkor vágott fának 40-60% "vize" van. A száradási időt pedig nem napokban/hetekben, hanem hónapokban kell mérni, főleg rönk esetében.) Egyszerűen szólva: ha 25Ft/kg áron veszek fát, akkor 1 év száradás, azaz 30-40% vízvesztés után 36-42 Ft/kg ára lesz ugyanannak. Cserében a fűtőértéke 8-10-12MJ/kg-ről kb. 15MJ/kg-ra nő.
Megjegyzem, nagy mennyiség (min. 28-30 mázsa egyben) esetén már 54-55 bruttó forint/kg-ért lehet brikettet venni pl. nálunk. Ha csak ezt a két számot nézem + adok még 10% a magasabb fűtőértékre, akkor alig lesz árkülönbség a két anyag között.

Azt mindenki maga eldöntheti, hogy mi éri meg neki:

 

Közel azonos áron kényelmesebb , tisztább, korrektül mérhető anyagot venni, vagy picivel olcsóbban, bizonytalanul számolható (súly, nedvességtartalom, fűtőérték), több helyet foglaló, macerásabb tüzifával fűteni.

 

Fentiek a környezettudatos vásárlóknak íródtak, az igazán kényelmesek gázzal fűtenek kb 10%-kal drágábban...
így:

 

Gáz I. (1200m3 alatt) 3,20 Ft/MJ
Gáz átlag (2400m3/év) 3,23 Ft/MJ
Tüzifa akác, 45-50% víz, tüzépen 28,-Ft/kg, 10,5MJ/kg, 2,67 Ft/MJ

Tüzifa akác, 10-15% víz, tüzépen 43,07 Ft/kg 15,5MJ/kg 2,78 Ft/MJ

Tüzifa akác, 45-50% víz, házhoz szállítva 31 Ft/kg 10,5MJ/kg 2,95 Ft/MJ

Tüzifa akác, 10-15% víz, házhoz szállítva 47,7 Ft/kg 15,5MJ/kg 3,08 Ft/MJ

 

 

Szerényen számolt akác tüzifa árakkal (28eft/m3), és

10 mázsa nyers akác = 1 erdei m3, azaz 1,7 normál m3

6,5 mázsa száraz akác = 10 mázsa nyers akác 1 évig szárítva

feltételezéssel élve.

A brikett ára MJ-ra vetítve a drágább tüzifa árak közelében van.

 

Lehet lobogtatni az olcsóbb árakat, de egyrészt azok ritkák, egyediek és nehéz megtaláni őket, itt meg egy mindenki számára elérhető-használható összefoglalót igyekeztem készíteni. És a fűrészeléssel még nem is számoltam!

Ja, a fentiek bruttó árak, tudom, hogy kéz alatt 20%-kal olcsóbb, de azt nem lehet a fentiekkel összehasonlítani, mert ezzel az erővel a megbuherált gázórával is olcsóbb gázt venni...

 

 

Zöld Bika Creative Commons License 2016.05.23 0 1 5662

Ez viszont tényleg nem helytálló. Nem nagyon gondolta át a lelkem, mit ír le. :)

Előzmény: dr.Stefan76 (5661)
dr.Stefan76 Creative Commons License 2016.05.18 0 1 5661

 asszongya hogy ::

 

'' Ez a 100 kg- os csomag megfelel min. 300 kg, kettő évig szárított kemény tűzifa fűtőértékével.''

 

 

MUUUHHHAA HA HA HA HA !!!!!!

Előzmény: NyiMisi (5660)
NyiMisi Creative Commons License 2016.05.18 0 0 5660
zerger88 Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5659

Akkor gallyfát sem lehet venni erdei köbméterben?.....

Előzmény: Zöld Bika (5647)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5658

És igen, igazad van: mindennek megvan az etalonja, sőt az elfogadott vizsgálati-, számítási módja is. Nem véletlenül. Ha nem tartod be, nem juthatsz helyes eredményre. Így működnek a reáltudományok.

Előzmény: csiba00 (5655)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5657

Pedig ez a helyzet. Attól, hogy befőttesüveggel mész krumpliért, még nem fogják literben mérni a kedvedért. A leírásból ráadásul az is egyértemű, miért van ez így. Ettől a ponttól persze lehet magyarázatokat gyártani, hogy de az nem úgy van, mert erdei köbméterben lehet vizet is mérni, de ezeknek az agymenéseknek semmi értelme. Az a mértékegység egészen más célokat szolgál, mint amire használjátok.

Előzmény: csiba00 (5655)
NyiMisi Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5656

Így van!

Előzmény: csiba00 (5655)
csiba00 Creative Commons License 2016.03.29 0 1 5655

Egyértelműen fogalmaztál, de ez szerintem már gyerekes (bocsi a jelzőért). Elővehetjük a szakirodalmakat, hogy mit hívunk 1 erdei m3-nek. Ezzel a logikával mindennek megvan az etalonja, így pl az is mesebeli mértékegység lenne, hogy kérek 1 tonna brikettet. Ha nekem egy fűrésztelepen pl. fa hulladékukat úgy adják el, hogy 1x1x1,75-ös kupacokban árulják, akkor az nálam 1 erdei m3. Lehet mesebeli vagy sem.

Előzmény: Zöld Bika (5651)
selgir Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5654

mert írtam, hogy erdei m3 hulladék fűrészáru. ez volt ugye a mesebeli térfogatolás... holott én egy em3 kalodára gondoltam, tele rakva hulladék fával...

Előzmény: Zöld Bika (5652)
selgir Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5653

sőt az is, hogy szokás 105 cm-re vágni:) ami igaz is, mert én a bükkömet 33 centisre kértem, erre a "zsivány" kereskedő hozzám vágott még pár talicska 8-10 centis darabokat is...

 

kérdem tőle, hogy ez mi?

 

a vége! ez volt a válasz:)

Előzmény: Zöld Bika (5651)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5652

Mennyiben is?

Előzmény: selgir (5650)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5651

Azt gondolom, elég egyértelműen fogalmaztam Csiba. Egyébként többen is említették már ajánlott irodalomként Ebert Fatüzelés című könyvét. Alapműnek tartom magam is. Ott ez (is) részletesen le van írva.

Előzmény: csiba00 (5648)
selgir Creative Commons License 2016.03.29 0 1 5650

ződbika nem vette figyelembe a "hulladék" szót...:D

Előzmény: NyiMisi (5649)
NyiMisi Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5649

Attól még egy erdei köbmétert kapsz. Regisztertonnában is megadhatnák, ebből a szempontból teljesen mindegy. Egyébként mi köze van a térfogatnak ahhoz, hogy árulnak-e száraz fát? Mert ebből indult ki az egész.

Előzmény: csiba00 (5648)
csiba00 Creative Commons License 2016.03.29 0 0 5648

Akkor ezek szerint az 1x1x1,75-ös térfogatú kalodába pakolt hasított tűzifa esetében sem lehet azt mondani, hogy 1 erdei m3 fát veszek, mert az is mesebeli mértékegység?

Előzmény: Zöld Bika (5647)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.28 0 0 5647

Pontosan! Erdei köbméter alatt kizárólag 1m hosszú rönkfa 1m magas és 1,7m széles sarangja értendő. Ez megfeleltethető 1m3 kéregmentes fának. Ellenben ez az átváltás kizárólag a méteres rönkfára alkalmazható, semmilyen más esetben nem. Alapvető dolog.

Előzmény: selgir (5646)
selgir Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5646

gondolom a fűrészárut nem mérik erdeiben...:)

Előzmény: csiba00 (5645)
csiba00 Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5645

Kíváncsi lennék arra, hogy ebben mi a mesebeli mértékegység, remélem majd választ kapunk rá. Bár most már nem tudom mit gondoljak.... az én számítási módszerem hibás. Lehet, hogy a mérőszalag, amivel azt a kalodát lemérték nem volt hitelesített és az 1 m valójában nem is 1 m hanem csak 80 cm?

Előzmény: selgir (5642)
selgir Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5644

az is igaz! :) mit jártatom a számat, mi?

Előzmény: NyiMisi (5643)
NyiMisi Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5643

Nem úgy van az, ő jobban tudja, hogy mennyit kaptál ;)

Előzmény: selgir (5642)
selgir Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5642

fűrészáru hulladék. teccikérteni? amit az asztalos vágás után eldob... a kaloda meg 1em3

Előzmény: Zöld Bika (5641)
Zöld Bika Creative Commons License 2016.03.25 0 0 5641

Erdei köbméter fűrészárú? Bocsi, de más mesebeli mértékegységekkel nem akartok még érvelni? Pardon...dobálózni. Az érvelés az valós dolgokon nyugszik.

Előzmény: selgir (5638)
csiba00 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 5640

Bele sem merek gondolni, hogy milyen lenne, ha igaz lenne a számításom, mert akkor így a nem igaz számítással is több pénzem marad :)

Előzmény: Zöld Bika (5630)
NyiMisi Creative Commons License 2016.03.23 0 0 5639

Annyiért ajándék, főleg faelgázosítóba, de ahogy mondod gyújtósnak sem utolsó.

Előzmény: selgir (5638)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!