"Leszámítva persze a végképp amatőröket". Én bevállalom, hogy amatőr vagyok, nem is állítottam mást. Sőt azt sem, hogy a gépem lekörözné bármelyikőtokét. Nem állítottam, hogy profi lennék. Cserébe azt sem feltételezem, hogy Taylor fórummtársunk az akarna lenni. Én csak leírtam a válaszomat arra,amit kérdezett.
Viszont ha itt és ezen a bejegyzésen kezdjük el a márkaflémet (Canon vs Nikon vs Pentax), meg hogy kinek hosszabb a t... objektívje akkor én most töröltetem a bejegyzést a fórumból.
Annyit viszont nem tudok adni egy fotós masináért. :-) Én a D7000 -el és a Canon 30D -vel tudom összehasonlítani,mert ezekkel próbálkoztam korábban. Ha egyszer lesz pénzem egy egymilkás gépre és hozzávaló objektívre, azt inkább elnyaralom/eliszom csoda autofókusz ide vagy oda. Akkor inkább bukjak néhány képet :-)
Kb. 2006 óta járok autóversenyekre, de még senkinél sem láttam pentaxot. Leszámítva persze a végképp amatőröket. Arra azért kíváncsi vagyok ha nem az előrre beállított fókoszon történik az esemény akkor mit csinálsz? Én Canon 40D-ről tértem át nikon D300-ra ez is nagymértékű javulás volt. Főleg fociban hasít nagyon, jó az a a"pár" af pont. Ja, mindkettőn 2,8-as belső af-es obit használtam(ok).
En nem vagyok vele maradektalanul elegedett. Ez a "felem futo jatekos" szenario kovetese meg mindig eredmenyez nehany out of focus kepet 300/2.8-on. :/ Persze a korabban hasznalt 40D-hez kepest valami csoda...
"Az AF -ben még mindíg nem bízom, ha akciófotóról van szó, és a tapasztalat azt mutatja, hogy jól teszem. Mozdó célpontra nem olyan egyszerű beállítani röptében a fókuszt, ez még a Nikonnak is problémát okozott."
Probaltad mar nem Pentax-szal is az AF-et sportfotozaskor? Ketlem, hogy egy Nikon D4-el vagy egy Canon 1D -vel (mark III-at kiveve) sulyos gondjaid lennenek....
De az 1100D keresőjének lefedettsége kisebb, a Canon crop faktora nagyobb, ebből az következik, hogy a K-5 II keresőjének képe adott tárgyra kb 15%-al nagyobb, az olyan sokat számítana?
Erről első kézből tudok infót nyújtani, ugyanis az ellopott Pentax K-x helyett áprilisban vettem egy k-5 II -t. Én amatőr küzdősportolókhoz keveredtem, idestova hat éve fotózom őket. Többnyire kick-box és kempo, de néha az ökölvívók is megkérnek, hogy fotózzam őket. Az első pár versenyt még kompakttal (Fuji S602 -vel) fotóztam végig, majd jött a K-x alap 18-55 objektívvel, majd egy Pentax 17-70 (amivel már az autofókusszal és az élességgel nem volt gond), majd egy Tamron 17-50 F2.8 (ezzel már a záridő problémákat is megoldottam), végül az új váz. Próbáltam a Nikon D7000 -et is, de inkább maradtam a Pentaxnál, mert nem éreztem, hogy jobb lenne bármiben is a Nikon.
- Nagyobb keresőkép: A legfontosabb feature amit sportfotózáskor értékelni tudok. A haverom Canon 1100D -jét fogtam a kezemben, belenéztem, próbálgattam. Hát.... apám régi Beirette -jét idézte. Nem leszólásból mondom, de már értettem, hogy mit értenek a profik "egérmozi" alatt. Sokkal kellemesebb egy jó keresőn keresztül nézni a meccset, arról nem is beszélve, hogy mennyivel hamarabb kiszúrod, ha félrefókuszált a gépezet.
- Gyorsabb sorozat: Azt hiszem ezt nem kell ecsetelnem. Ha másodpercenként 7 képed van, akkor sokkal könnyebb a legjellemzőbb/látványosabb pillanatokat elkapni. Nekem többnyire elég 4-5 kép, mert már tudom mikor kell nyomni a gombot, és azt is, hogy mikor érdemes elengedni :-)
Ld ezeket:
- Gyorsabb AF: Én többnyire még mindig előre beállított/lockolt fókusszal várom a jó pillanatokat, még az új géppel is. Viszont gyorsabban tudok váltani ha kell. Az AF -ben még mindíg nem bízom, ha akciófotóról van szó, és a tapasztalat azt mutatja, hogy jól teszem. Mozdó célpontra nem olyan egyszerű beállítani röptében a fókuszt, ez még a Nikonnak is problémát okozott.
Illetve még a hangulatfotókhoz nagyon jól jön a gyors és pontos AF. Hangulatfotó alatt értem a felkészülő versenyzőkről készült képeket, a portrékat és az épp nem küzdő sportolók fotózását.
- Pontosabb AF: A ringben küzdőket nagyon nehéz volt AF -el lefotózni, mert a gép mindíg a legkontrasztosabb helyeket kereste, és a K-x -en túl nagy volt a középső AF zóna, így a sportolók helyett mindig a ringkötelekre aáált rá. A K-5 II -vel ez a probléma jóval kevesebbszer jön elő, meg a nagyobb keresőben látom is, hogy nem ott van a fókusz ahol kéne.
Pár emiatt elrontott kép, bár be is mozdultak kicsit, de a fókuszproblémát jól érzékeltetik:
- Jó képek magas ISO -n is. A magasabb gépkategória általában jobb érzékelőt jelent, főleg magas ISO -n. A Canon ebből a szempontból kicsit lemaradt, de a difi ott is megvan. Mióta ISO 3200 -on kattintgatok a teremben, azóta nem vágyom annyira HSS-t tudó vakukészletre, mert az 1/400 körüli záridő többnyire megvan. Vakuzni azért sem jó, mert a sportolók szemébe nem villantunk, akármiről is van szó.
- Gyors kártyára mentés: A gyorsabb feldolgozás azt is jelenti, hogy a gép hamarabb bevethető egy újabb sorozatra. Küzdősportnál nagy előny, ha a visszatámadásokat is le tudom fotózni. Nálad ez kevésbé fontos, mert miután eldobták a labdát, utána a gépednek van ideje menteni, míg újra megtalálod :-). Ha meg gól volt, akkor meg azért.
- Gyorsombok: Nem gondoltam, hogy ennyire jó lesz, ha egy gombbal tudok váltani a RAW és a JPEG képek között. Pedig jó dolog, ha tudom hogy hosszú sorozat jön (bár ritka alkalom, de néha kell). Meg az, hogy nem kell a menüben túrkálni, ha az ISO érzékenységen akarok módosítani. (például mert az egyik pást jobban meg van világítva mint a másik). Nagyon kényelmes és gyors mutatvány. Meg az AF-S és az AF-C mód közötti váltás is csak egy mozdulat. Ez az amiben a belépő gépek sosem fogják utólérni a jobbakat.
- Felső LCD: Egy pillantással tudom ellenőrizni a beállításokat rajta. Kevesebbszer felejtkezem el dolgokról (pl fénymérési és AF mód, vagy akár az ISO) Mondjuk erre jó volt a hátsó LCD is a K-x -en, de így a hátsó LCD -t ki tudom kapcsolni, ami jót tesz az akkunak. A K-x -hez 3 készlet 2700 -as akksit vittem, +1 készlet sima elemet tartaléknak. A K-5 II -vel (iagz, hogy lítiumos akkumulátor van benne), még nem kellett akkumulátor probléma miatt félbeszakítani a fotózást. Ez többek között a felső LCD-nek is köszönhető.
- Videózás: Magam állíthatom be a videónál használandó rekeszértéket. Ritkán videózok, de néha szinte könyörögnek, hogy tegyem meg. A K-x -en a gép maga állította be a rekeszt, persze túl alacsonyra. Sokszor nem volt időm lecserélni a 2.8-as objektívet, és a bolond ezzel a rekesszel videózott. Szerinted hányszor volt éles a kép? Itt meg akármi van a gépen, beállítom F5.6 -ra vagy F8 -ra, aztán had szóljon. Nem szívesen videózok, de ha már kell, akkor legyen már éles.
És még sorolhatnám az egyéb dolgokat, amik sportfotózáskor nem annyira fontosak, de piszkosul jól tudnak jönni néha. Pl a tükörfelcsapás mód.
Amatőr fotózásnál is jól jönnek a fentiek. Amíg nem próbáltad, nem érzed. Neked maximum a 3 képes sorozat és a kis keresőkép jelenthet problémát, ez utóbbi főleg telezoom állásban jönne jól.
Egyébként sportfotózáskor a legfontosabb, hogy ismerd a sportot amit fotózol. Még jobb, ha a sportolót/sportolókat is ismered. Némelyiknek én már a szeme villanásából tudom, hogy na most.... Sokszor még azt is, hogy zoomoljak mert ütés jön, vagy távolítsak, mert rugni készül :-). Nagyon nagy előny. Ez a kézilabdánál is így van. Ha pl. ismered az átlövő mozdulatait, akkor még azelőtt rájössz, hogy passzolni fog és nem dobni, mielőtt lenyomnád a gombot. És ha ismered a csapatot, meg a taktikát, akkor már tudod azt is, hogy kire kell irányítanod az objektívet, mert ő fog gólt dobni.
Köszi a választ. A magasabb kategóriás gépek milyen funkciókban jobbak? Gondolom gyorsabb sorozat felvétel, gyorsabb AF, pontosabb fénymérés..... Amatőr szinten tudnak többet nyújtani?
Nagy ugrás lesz. Eleve legalább egy, de általában kettő fényértékkel beljebb leszel, ergo azonos érzékenység mellett csökkentheted a záridőt (vagy akár az érzékenységet is lejjebb veheted, és így kevésbé lesznek zajosak a képek).
A másik dolog, hogy az akciófotóknak többnyire nagyon jót tesz a kisebb a mélységélesség, így az F2.8 objektívvel sokkal szebb fotókat tudsz majd készíteni.
Az F2.8 objektívvel valószínűleg az autofókusz is javul majd, bár jobban oda kell majd figyelni, hogy hova fókuszált a masina, mert az alacsonyabb mélységélesség miatt könnyebben kiugranak a sportolók az élességi tartományból. Mondjuk az 1100D-vel akció közben én hanyagolnám az autofókuszt, inkább előre beállított gyújtótávval és fókusszal fotóznék.
Jelenleg egy 75-300-as f/4-5.6 kit objektívem van 1100D-vel. Szerintetek érdemes ehhez a géphez venni 70-200 f/2.8 objektívet ha teremben szeretnék fotózni??
Ha a gép miatt nem lesz számottevő különbség, inkább kihagyom. El akarom kerülni a cserélési láncreakciót.
Én ilyen helyzetben mindig F2.8 -al nyomom és tágabb képmezőt fotózom (sok esetben akár 50% -al nagyobbat), mint az indokolt volna, így biztos nem lóg le semmi a képről. Aztán otthon a raw kidolgozás közben levágom a felesleget. Így is marad legalább 8-9 megapixel, ami mindenre elég. Próbáld így te is, és nem kerülsz ilyen helyzetbe.
Nekem is volt már, hogy egy versenyen készítettem 500+ képet, és egyet sem mertem kiadni a kezemből :-). Az ilyen hibával készült kéőpek egyből mennek nálam a kukába. Én innen vettem az erőt hozzá: http://fototipp.hu/node/426 (rá fogsz jönni, hogy igaza van).
Az elkapott pillanat szerintem jó, talán ez tetszik az összes közül a legjobban. Elég nehéz volt megtalálni a helyes fényképezési pozíciót, mert az egyik oldalon hirdetések kitakarták a pálya egy részét, és a sporikat sem lehetett kiszámolni, hogy hova állnak. Próbálkoztam az 18-55mm-es objektívvel, de az sem volt jó. Ezt egy 75-300-as objektívvel fényképeztem 80mm-en f/7.1, 1/500-on. Valóban használhattm volna tágabb rekesz. Legközelebb erre is figyelnem kell, most csak azt néztem, hogy a bemozdulást kiküszöböljem.
Sziasztok! Szerintetek mennyit ront a fotón, hogy a kép felső részébe nem fért bele teljesen a labda és a védő keze nem látszik csuklótól felfelé? És tér sincs felettük.
Bármilyen kis- vagy nagypályás csapatsporthoz inkább az 50mm feletti tartomány a nyerő, valami "kettőnyócas" objektívvel. A 28-75 -ös is inkább kompromisszumos darab lenne, ha megvennéd.
Ilyet én is hasznlétam egy 40D-n, de sztem sportra egy kicsit lassú. Ha van mósos és ilyen tartományba akarsz fotózni akkor inkább a C17-40-et javaslom, az nagyon jó kis obi. Hokit korábban én is fotóztam, sztem az leginkább telével lehet fotózni. Az akciók jó része a kapu előtt történik az meg 50 mm-en nem nyerő. 70-200L-se sorozta 4-es vagy 2,8-asát tudom javasolni, croppon.
Alapvetően floorball-t fényképeznék,v agy jégkorongot...természetesen gondoltam, hogy csak a közeli akciókra lehetek jó. azonban előbbinél teljesen szabadon tudok mozogni a pálya körül...
Megnézem majd ezt a tamron-t, amit javasoltál...450D vázra tenném egyébként!
Én ezzel nyomom a küzdősportot (kick-box, kempo, ökölvívás). 5-8 méterre még OK, afölött általában bele kell vágni a képekbe, mert túl nagy az 50 -es látószög.
Az új gépemmel (Pentax K-5 II) teljesen jól használható, a régivel (Pentax K-x) kicsit lassú volt. F2.8 -on is teljesen jó képeket csinál, általában így használom. Szinte csak versenyekre veszem elő, de akkor nagyon jó szolgálatot tesz.
Jó aternatíva lehet még a Tamron 28-75 F2.8, bár az nekem még lassúbb volt a K-x -el, mint a 17-50. A K-5 II -n még nem próbáltam a 28-75 -öt, de megpróbálok szerezni egyet tesztre.
Nekem sem tetszik a kép, pont azért, mert nagyon egyértelmű rajta a vaku, nemcsak derítésnek van használva. Emlékeim szerint "hivatásos" fotós munkája...
Köszönöm az infókat, a visszajelzések az én elgondolásomat igazolják, miszerint az a teljesen korrekt és "profi" ha az ember vaku nélkül oldja meg ezeket a helyzeteket.
Az alattam írt kollégának is igaza van, most beszéltem egy Pest megyei varsenyszervezővel. Az a szomorú helyzet, hogy - bár nem szeretik, mert a lovast is zavarhatja, no meg az ijedősebb lovat - nincs hivatalasan egységesen tiltva a vakuhasználat. Mondjuk egy lelátóról nem sokat ér egy kompaktgép vakuja, de a pálya mellől már okozott gondokat. Viszont a verseny során azzal nem tud érvelni (eredményt módosíttatni, ha pl rosszul lépett/ugratott ) egyik lovas sem, hogy a lovát vagy őt magát megzavarta a vaku villanása. Egyedüli megoldás az, hogy amennyiben bármelyik lovas ezt kéri, az ő száma előtt a hangosban figyemeztetik a közönséget a vaku nélküliségre ( ill. általában egyszerűbb: magát a fotózást kérik mellőzni. Nem minndenki tudja uis a vakuját kikapcsolni)