Keresés

Részletes keresés

zsanna Creative Commons License 2013.03.02 0 0 51898

Nem tudom, a Ti extra pótszabadságaitok esetében nem vagyok képben :-(((

Az én logikám viszont azt diktálná, hogy nem jár a pótszabadság, hiszen a saját babáddal való foglalkozás nem ugyanaz a kategória, mint amikor X idegen gyerekkel kell foglalkoznod, tehát a saját babázást ugyan miért is jutalmaznák pótszabadsággal?? De hát a jogszabály általában nem a logikára épül.... Akár még járhat is....

Előzmény: Lilijudit (51888)
zsanna Creative Commons License 2013.03.02 0 0 51897

Nagyon necces a dolog. Tgyást még akkor kell igényelni, amikor a munkanélküli ellátás megjár, és olyan módon, hogy még maradjon pár nap arra, hogy a tgyás után felélesztődjön a munkanélküli ellátás, és megint élő ellátásból induljon a gyed. 

Használd ugyesen itt oldalt a keresőt, olvass utána.

A passzív tgyás nem jogosít gyedre, ezért csak nemi "kurflival" lehet megoldani majd a gyedet....

Előzmény: Mrteo (51889)
zsanna Creative Commons License 2013.03.02 0 0 51896

Nem jól sejted :-)) A tgyásodat még a tavalyi évi átlagból fogják számolni, a gyedet meg már az ideiből. 

A családi adókedvezmény az az adóba számít bele, a bruttó bér nem befolyásolja.

Előzmény: petera6 (51893)
zsanna Creative Commons License 2013.03.02 0 0 51895

Köszönöm a válaszodat. Ez mgint olyan eset, amikor visszaüt, amit gyakran szoktam hangoztatni: nem vagyok gyakorló TB-számfejtő, ezért az ilyen jellegű változások időnként nálam elmaradnak :-(((

Akkor ezek szerint a két baba közé nem árt egy kis szabadságot kivenni, emelt bérrel. Annak már mindenképpen működni kell majd - bár Nálad ez már múlt idő, Te max megnyugdohatsz, hogy nem vert át az, aki a bérszámfejtést csinálja Nálatok.

Előzmény: zsemlemorzsa (51894)
zsemlemorzsa Creative Commons License 2013.03.01 0 0 51894

Kedves Zsanna!

 

Egy régi kérdésre, amit itt tettem fel, megkaptam nem régiben az OEP-től a választ (több mint 3 hónappal azután, hogy elküldtem a levelet, khm...):

Nem veszik figyelembe a következő ellátásnál, ha gyed/tgyás alatt emelkedik a jövedelem. Tényleges jövedelem hiányában az előző ellátás alapját képező jövedelmet veszik tekintetbe nem az aktuális szerződés szerintit.

Azaz ilyenformán a munkáltató közreműködésével a minimálbérrel párhuzamosan növelni a gyed alatt született gyermek után járó ellátást sajnos nem lehetséges.

 

Előzmény: zsemlemorzsa (50744)
petera6 Creative Commons License 2013.03.01 0 0 51893

Sziasztok!

 

Nekem több, mint 2 éves a munkaviszonyom van, viszont tavalyi évben január, februárban fizetésnélküli szabadságon voltam (illetve előtte még 5 hónapot). Szeptemberre várom a babánkat, tehát a 365 nap biztosított napom megvan már most is. Jól sejtem, hogy a tgyás-omat, gyed-emet az idei fizumból fogják számítani? És ez ilyenkor hogy megy pontosan? Ha mondjuk csak a 7. hónapig bírok dolgozni, akkor az előtte lévő 180 napból számítanak?

 

A családi adókedvezmény nem számít bele a bruttó bérembe, ugye? Mert én egy összegben szeretném majd kérni, és remélem ettől nem lesz keveseb a tgyás-om.

 

nagyon köszönöm a segítséget előre is.

daddy5 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 51892

ohh,köszönöm a gyors,pozitív választ :)

így olvastam én is,csak biztosra akartam menni,nehogy félreértsek valamit az oep szövegéből...a biztosítási napok száma megvan,mert 2010.júniustól van bejelentve a munkahelyére,normális bérrel :)

Előzmény: CérnaSzáll (51891)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.02.28 0 0 51891

Táppénz nem alapja egyik ellátásnak sem, ne izgulj :) Ugyanaz lesz a gyed alapja, mint a tgyás-nak.

Előzmény: daddy5 (51890)
daddy5 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 51890

sziasztok,

 

az lenne a kérdésem,hogy a gyed-et mikortól számolják ki?amikor a tgyás lejár és gyed lesz belőle,vagy a gyerek születési évét megelőző év átlagkeresetéből?kb. Július 22-én születik a babánk,ez évben veszélyeztetett terhesként táppénzen van párom,ha a tgyást a születésétől vesszük ki,akkor jövő évre esik a gyed kezdete,ekkor az idei év keresetéből számolják /ami a táppénz miatt kevés/,vagy a tavai,2012 évből?nagyon nem mindegy pénzben,azért gondolkodunk,hogy szülés elött elkezdjük kivenni a tgyást /talán 28 nappal elöte lehet elkezdeni..??/ímert így még pont az idei évben kezdjük a gyed-et...

remélem érthető voltam,hogy mire gondoltam,bízom benne,hogy tudtok választ rá :)

Mrteo Creative Commons License 2013.02.26 0 0 51889

Sziasztok!

Az alábbi esetben kérnék segítséget.
A gyermekünk szeptember végén születik, de a munkaviszonya május 31-el megszűnik.

Ha június 1-el bejelentkezik álláskeresésire és amikor aug 29-én lejárna a 90 nap igényli a TGYÁS-t, akkor annak jejárta után jogosult GYED-re?

Feleségemnek megvan a 2 éven belüli 365 nap munkaviszonya így is.

Olvastam olyat, hogy a szülés napján kell munkaviszonnyal rendelkeznie ahhoz, hogy GYED járjon, de nem tudom, hogy jelen esetben a TGYÁS minek minősül.

 

Köszi: Teo

Lilijudit Creative Commons License 2013.02.25 0 0 51888

Kedves Szakértők!

 

óvodapedagógusként dolgozom, májusig vagyok gyesen, azt szeretném megtudni, hogy a tgyás és a gyed első évére jár-e a pótszabadságom, vagy csak az alapszabi? (21 nap az alapszabadság és 25 nap a pót, + a 2 gyerek után járó napok)

 

előre is köszönöm a segítséget: Erika

hudiera Creative Commons License 2013.02.24 0 0 51887

Kedves Szakértők!

Még egy kérdés lemaradt, olvastm,hogy fizetés nélküli szabaadságot kell igényelnem a munkáltatómtól gyed idejére?Ez tényleg így van?

Ha nem igénylem a gyest és visszavesznek 8 órás munkviszonyb  szabadságokat ténylegesen ki kell venni( kolleganőm szerint nem adnák ki nekem és nem is fizetik ki!).Határidő  szabadság kiadására van?

Köszönöm szépen a választ!

 

hudiera Creative Commons License 2013.02.22 0 0 51886

Tisztelt Szakértők!

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni, gyed-en vagyok kislányommal,de szeptemberben tölti a 2 évet.Sajnos,nem engedhetem meg magamnak,hogy 25 ezer forintért legyek itthon:(.

Szeretnék vissza menni dolgozni teljes munkidőben  2 éves kora után,de munkáltatóm csaak, 4 vagy 6 órásban (ezt még ő sem döntötte el) szeretne visszavenni.

Úgy tudom,hogy bármikor felmondhat,ha visszamegyek dolgozni.Kérdésem: köteles-e teljes 8 órás munkviszonyba visszavenni,vagy csökkentheti az óraszámot.

Másik kérdésem,ha a gyermek 2 éves kor után teherbe esnék,mi lenne a tgyás,gyedem lapja?Szeretnénk második babát.A tgyás ,gyed kiszámtása még mindíg , a szülést megelőző egy teljes év átlaga alapján számolják?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

atizuzuroli Creative Commons License 2013.02.17 0 0 51885

Ja, és még valami. Ha visszamennék dolgozni, a második baba után járó gyed számolásánál ismét egy évet vesznek figyelembe, vagy azt az akár pár hónapot, amíg dolgoztam?

atizuzuroli Creative Commons License 2013.02.17 0 0 51884

Sziasztok!

Segítségre van szükségem, eléggé kétségbe vagyok esve, nem tudom, hogy mikor mi vár rám. Megpróbálom röviden és érthetően leírni a problémám :)

 

2012 januárjában született meg az első kisbabánk. Előtte évekig bejelentett munkaviszonyom volt, az utolsó pár évben 100.000,-Ft bruttó bérrel. A terhesség nagy részét táppénzen töltöttem veszélyeztetett terhesként, a szüléskor tgyásra, aztán meg gyedre mentem. A régi munkahelyem nem igazán szándékozik visszavenni. Ha vissza is venne, akkor vagy olyan megoldással, hogy a bejelentett bérem legjobb esetben is a régi lenne, ha nem kevesebb, viszont semmiféle szabadság nem illetne meg, vagyis nyilván papiron kiírnák, de mivel egyedül lennék az irodában, se táppénz, se szabi nem járna amit nem igazán szeretnék. Nyilván nem azért mennék vissza dolgozni, hogy rögtön a 2 évesem miatt folyamatosan hiányozzak, de az, hogy 1-2 évig semmi szabi nem járna, és a gyerekemet gyakorlatilag csak hétvégente láthatom, az nekem kicsit meredek. Igazából még szerettünk volna várni egy évet a második baba próbálkozásával, de most el kell gondolkodnom, hogy hogyan járnánk jobban. Lehet, önző dolognak tűnik ez a megközelítés, de mindenképpen szeretnénk majd még legalább egy babát, de úgy gondoltuk, kicsit visszamennék dolgozni, és csak aztán. Viszont lehet, jobb lenne, ha már gyedbe, vagy gyesbe szülnék, és csak a második baba után mennék vissza dolgozni. 

 

A kérdésem, hogy - esetleg kb összegszerűen - mire számíthatok ha még gyedbe szülök, esetleg már gyesbe, illetve milyen lehetőségeim vannak, pl ha lejár a gyedem, és visszamegyek dolgozni kivenni a szabadságaimat, aztán esetleg táppénzre, vagy tgyásra (attó függően, mennyi időm van szülésig). Feltéve persze, ha közben összejönne a második baba is. 

 

Nyilván a számunkra legjobb megoldást szeretnénk, a legjobban annak örülnénk, ha a "baba-projectet" el tudnánk még húzni majd egy évig, és egy ilyen táppénzes-tgyás-os megoldást meg lehetne oldani. 

 

Igazából azért sem szeretnék új munkahelyet keresni, mert nem szeretnék velük kiszúrni úgy, hogy lehet, egy évet dolgoznék csak, és újra kereshetnek helyettem valakit, mert lehet, ismét táppénzen lennék majdnem végig a terhességig. Az előző, azaz mostani munkahelyem viszont több dologban nem volt korrekt velem szemben, így nem lenne lelkiismeretfurdalásom, ha így le tudnám papirozni. 

 

Köszönöm a segítséget, remélem kapok valami számomra érthető leírást :)

Timici_74 Creative Commons License 2013.02.16 0 0 51883

Értem, köszi. :)
Most akkor mit tudok tenni, hogy ha esetleg a GYES ideje alatt terhes leszek, netán meg is szülök, akkor ne a minimálbér legyen az alap?

Munka? mennyi? milyen átlagbérrel? utána táppénz TGYÁSig?

köszi előre is :)

üdv.T.

Előzmény: zsanna (51876)
zsanna Creative Commons License 2013.02.15 0 0 51882

Hát ez sem egy egyszerű helyzet...

Gyakorlatilag egy évet dolgoztál, az új szabályok szerint maximum ennyi időre lesz tgyás és gyed jogosultságod az újabb babával. Tehát abban az egyben biztos vagyok, hogy nem fog a baba két éves koráig járni a gyed, hanem csak egy évig.

Táppénzt pedig a minimálbér után fogsz kapni, 50 %-ot. Aminek a harmadát megtéríttetik a munkáltatóddal. Tehát nem valószínű, hogy örülnének neki. És valószínű, hogy nem kapsz majd sokkal többet, mint a gyes....

Én arra szavznék, hogy gyes, és -28 naptól lemondva gyes, és tgyás igénylés.

De azért kutakodjál tovább a neten, hátha találsz okosabbat, mint én. (Olyan valaki kéne Neked, aki per pillanat is gyakorló TB számfejtő. Én nem vagyok az.)

Előzmény: Kaczur Tünde (51879)
zsanna Creative Commons License 2013.02.15 0 0 51881

Harmadik babánál nem szívesen mondok semmit. Ugyanis olyan régre kell visszamenni az előzményekben, hogy bármi kicsi gikszer alapjaiban befolyásolhat mindent.

Az viszont biztos nem árthat, ha kiveszel egy hónap szabadságot. Így produkálsz bérezett napot, és ilyenkor már egyértelmű, hogy a bérezett napok, de maximum a minimálbér kétszerese, lesz a gyed és a tgyás alapja.

Előzmény: lszilvi (51861)
zsanna Creative Commons License 2013.02.15 0 0 51880

Hát ha azt írja a tájékoztató, hogy nem kell csatolni, akkor nem kell csatolni.Csak megőrizni.

Az viszont már a Te felelősséged, hogy úgy is igényled-e erre a hónapra a családi kedvezményt, hogy nincs a kezedben a papír.  Vagy csak igényled a jövő hónaptól, és ezt a hónapot meg a jövő évi adóbevallásodban kéred vissza.

Ez a Te döntésed.  Én ebben nem fogok tanácsolni semmit.

Előzmény: Buba.* (51878)
Kaczur Tünde Creative Commons License 2013.02.15 0 0 51879

Sziasztok!

Több oldalon is keresgéltem a kérdésemre választ,viszont egyértelmű válaszra sehol sem találtam.Itt vagytok jó páran és ahogy látom kellő tapasztalattal is rendelkeztek.

2005 február óta van folyamatos munkaviszonyom,2006 márciusában született meg második gyermekem akivel tgyást,gyedet majd gyest kaptam.Még a gyed folyósítása idején kiderült,hogy lányom tartósbeteg,így azóta is folyamatosan gyesen vagyok vele a mai napig is,a munkaviszonyom nem szünt meg ez idő alatt sem,csak nem dolgozom a cégnek,így minden évben adóbevalláskor kapok egy nullás adóigazolást.Az újabb tartósbeteg igazolás leadásának ideje március 31.ami alapján továbbra is kaphatom majd az emelt családit és a gyest a lányom után(állapota alapján meg is kapjuk).Időközben újra babát várok május 5.-ére vagyok kiírva szülésre.És itt jön a kérdésem,jogosult vagyok e tgyásra-gyedre vagy sem.Hogyan érné anyagilag meg jobban nekünk.Igényeljem e a gyest az áprilisi hónapra lányom után vagy ha járnak a fent említett ellátások akkor inkább menjek 1 hét táppénzre majd a szülés várható időpontja előtt 28 nappal tgyásra...egyszerűen én már nem látom át ezt az egész dolgot mi és hogyan lenne a legjobb a családi kasszánknak .

Köszönöm előre is a hozzáértő válaszokat.

Üdv:Tündi

 

Buba.* Creative Commons License 2013.02.15 0 0 51878

Persze tudom,hogy nem elég az én számolgatásom és kell róla az orvosi papír is.

A dokim azt mondta most február 22-én tölti be a kicsi a 91. napot, tehátmár ettől a hónaptól jogosult vagyok rá.

Viszont a héten voltam dokinál és azt mondta,hogy ő előre nem adja ki, ha legközelebb megyek majd megírja. A legközelebb csak m

március közepén lesz. ezt az orvosi papírt mindenképp csatolni kell a nyomtatványhoz? Mert az oep oldalán lévő nyomtatvány utolsó oldalán az 5. pontban az szerepel,hogy az orvosi igazolást nem kell csatolni csak elévülésig megőrizni. Most akkor csatolni kell vagy enélkül is már e hónaptól megigényelhetem?

Előzmény: zsanna (51874)
lszilvi Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51877

Kedves Zsanna,

 

Légy szíves, ha van időd, nézd meg az 51861-es kérdést.

Köszönöm előre is! 

zsanna Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51876

Hát akkor az az időszak hiányzik, amikortól már nem volt munkaviszonyod, de még nem jelentkeztél be álláskeresésire. Akkor ugyanis "az utcáról" voltál gyesen, a gyes mögött nem állt fent munkaviszony.

És a gyes maga csak természetbeni ellátásra jogosító biztosítottságot jelent. Pénzbelire a mögötte fennálló munkaviszony jogosított volna fel, de hát az meg már nem volt.

Ezért van kevesebb napod.

Előzmény: Timici_74 (51871)
zsanna Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51875

Nem tudom. Mindenesetre szerintem nem hibázol, ha bejelented, de azt is feltétlen jelentsd, hogy tartós betegség miatt kapod, nehogy összekeverjék a normál gyessel. (Munkaidő hossza!!)

Előzmény: Halszálka (51869)
zsanna Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51874

Az orvostól kérj egy igazolást, hogy mikor töltöd be a 91. napot. Ha ez a nap még február, akkor már a február hónapra is megjár a családi kedvezmény. Ha máskor nem, majd a jövő évi adóbevallásban.  (A jogszabály úgy szól, hogy ha az adott hónapban 1 napra  jogosult vagy, akkor már az egész hónapra megjár.)

Az nem elég, hogy Te számolgatsz. Orvosi papír kell róla.

Előzmény: Buba.* (51870)
zsanna Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51873

áááá, asszem tudom már mivel kevertem össze: azzal, amikor valaki álláskeresésiről van gyeden...  Ott változtattak, és ott van az, hogy mivel az álláskeresésit a gyed alatt szüneteltetni kell/ fel kell függeszteni, nem tudom pontosan a meghatározást,  na ott van, hogy egy következő babához már nem ketyeg a biztosítottság, mert az álláskeresési sem ketyeg ....

Köszönöm a javítást!

Előzmény: Törölt nick (51872)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51872

KEdves Zsanna!

Bár az álláskeresési járadékból nem vonnak pénzbeli egbizt. járulékot (ami nem 2, hanem 3%...), és így nem jár utána pénzbeli ellátás, de biztosítási időnek minősül (Tbj. 5§ d.), és biztosítási időként figyelembe veszik a gyed időtartamának megállapításánál.

Előzmény: zsanna (51863)
Timici_74 Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51871

Zsanna,

nagyon jól látod a dolgot ;) várom a további tudnivalókat. :)

köszi előre is...

Előzmény: zsanna (51863)
Buba.* Creative Commons License 2013.02.14 0 0 51870

Kedves Szakértők!

 

3. gyermek utáni családi adókedvezményt szeretnék igénybe venni. Február 22-én lesz elvileg a magzat 91 napos. (2012.11.23-án jöttmeg utoljára) most akkor pontosan mikortól igényelhetem meg a kedvezményt?

A választ előre is köszönöm!

Halszálka Creative Commons License 2013.02.13 0 0 51869

Kedves Zsanna!

 

Szeretném megkérdezni, ha napi 8 órásban dolgozom, de a gyerekem tartós betegsége miatt gyes-t is kapok még, akkor ezt nekem be kell jelentenem (mármint a gyes-t) a munkahelyemen? Köszönöm válaszodat, üdvözöllek!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!