Keresés

Részletes keresés

d_laci Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4714
Az októberi Bringa magazin. A következőben lesz folytatás és minden újságosnál van.
Előzmény: lükepék (4677)
Tibet Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4713
Klassz lehetett!

Pont a Bélapátfalva-Szarvaskő szakaszt gondoltam, hogy ha úgyis a szüleimnél leszek, megcsinálom, mondjuk lefutom... úgyis csak 10 km. Utána onnan hazasétálok és meg is lesz egy 20-as.
De nem biztos.

Előzmény: lükepék (4711)
Zete Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4712
Köszi a híradást! /Ilyen spam még belefér - bár vitát nem szeretnék generálni :-)/
Előzmény: Optika (4709)
lükepék Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4711
Putnok-Bélapátfalva

Kihasználva a kellemes hétvégét, amikor szombaton minden hétköznapiként működik, jó a közlekedés, nem kell 2 nappal előre vásárolni élelmet, meg amúgy sem kirándulnak tömegek, elindultunk kékezni Efemm-mel (vagy Efemmel???) meg Ronibélával, az kutyámmal.
Szombat reggel lesuhantunk Szarvaskőre, folyamatosan lesve az órát, hogy megelőzzük a pesti buszt, amire fel akartunk szállni, hogy Putnokra átmenjünk.. Efemm aggódott, hogy nem lesz meg, de nem kalkulálta bele, hogy Egerben áll a busz 20 percet, így még reggelizni meg menetszerelést igazítani is volt időnk, míg megjött a busz. Átszálláskor meg vásároltunk.
Putnokon kis vacakolással találtuk meg a vasútállomást, amit épp felújítottak, pikk-pakk került bélyegző és nosza rajta, elindultunk. Jó sok aszfalt volt, de a kutya jól elszaladgált a mezőkben.. Az idő szép napos volt, ámbár hideg. Az erdőbe érve már nagyon jól éreztem magam, meg fényképeztem is sokat.. Kellemes lankán fel a gerincre, mejd egy kevésbé kellemesen le Upponyba. A gerincről szépen látszott a Bálvány adótornya, kicsit szörnyülködtünk, hogy még ma kb. oda fogunk felmászni. Pecsét hamar meglett, csak nem volt nyitva a söröző, de előhalásztunk egy nénit, aki kinyitotta, kiadta. Cserébe ittunk valamit, kivételesen jól esett a kóla.
A víztározó szép volt, sok lelkes pecás didergett a parton, bár én jobban sajnáltam a feleségeket.. Az eb fürdött, amivel legalább egy kicsit lejött a sár, amit előző pocsolyamártózásaiban szedett magára.. Dédestapolcsány-Mályinka aszfalt lélekölő volt és nagyon örültünk, amikor a távolban megláttuk a dédesi vár és a Kisvár csúcsait (annak is persze, hogy oda nem kell felmenni..). Mályinkán pihegtünk egyet a "nagy mászás" előtt. A falu fölötti dombról csináltam egy szép körpanorámát is. Aztán megkezdük 6 km-en át tartó folyamatos kapaszkodásunkat. Volt egy-két durva kaptató, a legrosszabb az volt, amit még motorosok jól le is dolgoztak.. :( Megváltás volt a síház Bánkúton, itt már sötétedett, pecsét után pedig a panzió felé vettük utunkat, és örültünk, hogy jaj de jó meleg víz ágyikó.. És lőn.. :) Egyetlen mínusz, amit nem mondtak, ill. nem is kérdeztük, hogy a kutyáért mennyit kell fizetni.. és bizony leakasztottak rólam +50%-ot.. Ezért már egy fél ágy is járt volna neki, igazán..

Vasárnap korán (na, 8-kor) reggeliztünk, és nekieredtünk.. először nem a kéknek, hanem a Felső-Borovnyáknak, mert elkezdtem gyűjteni a 900-as csúcsokat. Aztán átlejtettünk a Bálványra (itt Efemm halált megvető bátrosággal felmászott a torony feléig, kilátni), majd visszanavigáltunk a kékre. Egy ideig azon mentünk, mígnem hipp-hopp a Kis-kőhát és Nagy-kőhát között voltunk, és gyorsan fel is mentünk. Majd Három-kő következett, Büszkés-hegy és a Tar-kő. Itt újfent csináltam egy panorámaképet, a család nagy örömére. Innen megkezdtük a hullámvasutazást, minden emelkedőt erős nyögésekkel köszöntve.. Sajna mindketten beleéltük magunkat előzőleg, hogy Bánkúttól már csak lefelé, de ez nem így lett.. Már csöndben belenyugodtunk, hogy csak Blf-ig megyünk, és akkor megpillantottuk a völgyből a Bélkőt.. Ekkor végképp eldöntöttük, hogy jó lesz még máskorra félretenni a Blf-Szarvaskő távot. Pecsételni szerettünk volna a megállónál, de mikor bekanyarodtunk az állomás kerítése mellé, hátranéztem, és pont jött a Bzmot.. túl nagy volt a kísértés, és engedtünk neki.. Így legalább a jól fűtött vonaton 15 perc múlva a kocsinál voltunk, és 1/2 8-kor már bemerülhettem otthon a jó forró habfürdőbe.. :)

tervezünk egy hidegebb vasárnapra egy Szarvaskő-Blf túrát, utána pedig egerszalóki fürdőzést!!!! Ha valakit érdekel, csak szóljon!

asciimo Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4710
megkaptam. este kiegeszitem aztan küldöm Güszinek.
Előzmény: Zete (4707)
Optika Creative Commons License 2003.10.20 0 0 4709
Látok néhány ismerőst akik csak ide írnak, úgyhogy most spam következik! :-)

Ha valaki nem megy kéktúrázni a hosszú hétvégén: a GyVT-ben 24.-ére, péntekre alakul egy topik- és szemétszedő túra, jelentkezni ott lehet.

(x)

felazso Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4708
Helló mindenki!

Bár nem az én ötelem és nem is az én munkám, de azért hirdetem itt is, aki még nem tudja:

http://www.turistautak.hu/

FLZs

Zete Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4707
Elküldtem neked az első verzióját az anyagnak (OKT GYIK) - használati utasítás mellékelve.
Előzmény: asciimo (4700)
Güsziológus Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4706
Még egyszer a szakaszokról.

Nem áll szándékomban bárkire ráerőszakolni bármilyen szakaszolást, de azt azért el kéne fogadni, hogy az észrevételek beírásához kell valamilyen "bontás".
Larzen azt hiszem, ezért vette át az OKT szakaszokat.

A bélyegző helyek adottak, bár az RP-DDK vonatkozásában van választási lehetőség.

Részemről van még egy praktikuma a szakaszolásnak. A kapcsolódó dokumentumokat (térképrészletek, logisztikai tervek, beszámolók, érintett településekkel kapcsolatos információk, stb.) valahogy szeretném tárolni, dosziékban. Még megvan elektronikus formában is, de a papír biztosabb. Nekem 7 dossziém van, ebben van minden információ.

Írottkő - Ivánc
Ivánc - Zalalövő
Zalalövő - Zalakomár
Zalakomár - Kaposmérő
Kaposmérő - Abaliget vá.
Abaliget vá. - Mecseknádasd
Mecseknádasd - Szekszárd

A túrát mindenki maga tervezi, de ha kommunikálunk, akkor kell valamilyen kapaszkodó, hogy tudjuk, miről beszélünk.

Holnap-holnapután pl. Göcsej (Zalalövő - Rádiháza).
Ez az utolsó 2 napos szakasz. Remélem, az időjárás nem fordul ellenem Zalában. Egy esős nap elég volt.

Zete Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4705
Off
Múzsla!
Mail ment mindkét címedre (a freemailos címemről, mert most meg nálunk gyengélkedik a rendszer).
Előzmény: Múzsla (4704)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4704
Bringa magazin képaláírás ügy.
Itt most mellékelem a képek témáját. Így legalább a topikos olvasó tábor beazonosíthatja őket. Értelemszerűen a képeket balról jobbra ill. felülről lefelé sorakoztattam fel.

58. oldal
Szekszárd - vasútállomás, az első kék jelzésnél
Rezéti-Holt-Duna egyik ága

59. oldal
Dagonya Sükösd és az Ólom-hegy között
Egy kis gáttúra Keselyűs előtt
Az Ósükösdi turistaház és persze a csapat

60. oldal
Hajós-pincesor
Találkozás a Gemenci kisvasúttal Lassi erdészház előtt
A Türr István híd Baján
Ismét Hajós, egy pince és egy szobor

61. oldal
Küzdelem a homokban Pici-Paci-tanya felé
Ruzsa modern temploma és különleges harangtornya
Kálvária Zákányszéken
A Kiskeceli úton

Előzmény: Múzsla (4694)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.18 0 0 4703
(nem a kiterülős..)
Pedig az a legprofibb, meg a geszti pultos kép. :)))
Előzmény: lükepék (4699)
Zete Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4702
Ezek a témák mind szerepelni fognak.
Persze, más is írhat bele, de a lényeg, hogy legyen egy ilyen oldal, aztán majd bővül(het) a későbbiekben.
Előzmény: asciimo (4700)
Tibet Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4701
Én is megvettem :-)

Lolli és Snoopy is benne vannak.

Múzsla !
Megy egy mail.

Előzmény: Múzsla (4697)
asciimo Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4700
el az emailom, küldd nyugodtan.
De nem kene masokat is bevonni, vagy majd alakul az idö folyaman?
Ötletek:
Belyegzes fembelyegzövel,
mi van ha nincs belyegzö,
mert kell duplan pecsetelni,
hol lehet igazolofüzetet venni,
Hol lehet atlaszt venni,
mi a cime a kektura forumnak
stb.
Előzmény: Zete (4698)
lükepék Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4699
Az esélyes, amelyiken az Álmosdi emlékműnél a kő mögött állunk!! (nem a kiterülős..) Az a kép többek szerint profi!!!! Hidd el, még a Vogue is elkérné, hogy a címlapjára tehesse... :)
Előzmény: Múzsla (4697)
Zete Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4698
asciimo, Güszi:
Holnapra csinálok egy összeállítást az OKT FAQ-ról, és elküldöm nektek mailben. Írjatok ti is hozzá, amit gondoltok, aztán mehet az anyag Larzennek. Él az itt megadott e-mail címetek?
Előzmény: asciimo (4691)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4697
Vannak címoldalra esélyes képeid! :)))
Sajnos nem én döntök ezekről a dolgokról.
Előzmény: lükepék (4696)
lükepék Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4696
Ma jól körbemutogattam a melóhelyen az újságot, hogy benne vagyok!!! A főnök meg megígérte, ha a köv. számban címoldalon leszek, ő is megveszi!!! :)))))))
Előzmény: Múzsla (4694)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4695
Rendes vagy!
Igyekszem nagyon az "elődeim" nyomában! :))
Előzmény: Güsziológus (4688)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4694
Ment a válasz is.
Cikk ügyben megtettem a szükséges lépéseket. Remélem a novemberi szám már tartalmazni fogja az aláírásokat is.
Előzmény: Zete (4690)
kvte Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4693
Hogy fellendült a topik, amíg nem voltam! Az ember visszajön szénné égve a 25 fokos máltai tengervízből, és több mint 100 hozzászólást kell végigolvasnia...

(ezeket összeadva BAZ nélkül is 46 körül vannak a szakaszok, mivel Békés 20 feletti szakaszra van felbontva).

Az AK megyei szakaszolások kérdése is a véletlenen alapul. Békés megye azért van 20 szakaszra felosztva, mert nagyjából így jöttek ki a jellegzetes pontok. A 20 szakaszos felosztás csak az én művem, semmiféle hivatalos útmutatás erre nincs. Azért ezt találtam praktikusnak, mert egy szakasz leírása még így tudott egy weboldalon is megjeleníthető méretű maradni, ráadásul ez a felbontás ésszerűen nem bontható sokkal kisebb egységekre.

Az AK esetén én egyedül csak a településeket és egyéb jellegzetes pontokat, közlekedési lehetőségeket tartom lehetséges szakaszhatárnak. Sem a megye szerinti, sem a tájegységi besorolás nem olyan egyértelmű, mint a hegyvidékeknél. Példa: Eperjes melyik megyei szakasz része? Az MTSZ szerint Békés, a térkép szerint Csongrád.
Vagy: ugyanezen rész melyik tájegységbe esik? Ahány könyv, annyiféle elnevezés és besorolás. Nem érdemes és felesleges is ezen vitatkozgatni.

kvte

Előzmény: Törölt nick (4664)
Güsziológus Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4692
Az ott volt, de szeméttel volt tele:(o
Előzmény: asciimo (4691)
asciimo Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4691
Feher-Kuti kh-nal a bal oldalon (ha a hazzal szemben allsz) az ablakban van a nyalokas zacsko. Az se volt mar ott? Arpad-tetönel van egy kis büfe/vegyesbolt, van jo ceges belyegzo.
Előzmény: Güsziológus (4689)
Zete Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4690
Múzsla!
E-mailek megérkeztek - válasz is ment.
A Bringa Magazinos cikk nagyon király! - mondjuk, erre is számítottam :)
Egy gyenge pontja van csak: a képekhez nincs aláírás. Írtam a mailben is, hogy jó lenne esetleg a folytatásban ezt megoldani - ha lehet.
/Mert ugye mi "szakmabeliek" még csak felismerjük az egyes helyeket, de a "külsősök".../
Előzmény: Múzsla (4679)
Güsziológus Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4689
13. nekiveselkedés
(Abaliget vá. – Árpád-tető)

Nem vagyok (nagyon) babonás, de a 13. alkalom különleges előkészületek megtételére inspirált. Megvettem, pl. visszafelé is a jegyet, minden eshetőségre számítva. Részletes menet-tervet készítettem. Tanulmányoztam a helyi járatokat, melyik mikor, honnan megy, hol lehet értelmesen kiszállni, stb.

Nem volt szükség egyikre sem, sőt sikerült Árpád-tetőig eljutni. Igaz, ez nem „pont”, de a ponton (Fehér-kúti kh.) nem volt nyalóka. Ez nem újság, sajnos.

Nagyon örülök, hogy sikerült a túra még vegetációs időben. Igazán szép volt az erdő. Igaz, sok helyen kopasz a hegy, de ahol van fa, ott nagyon szép a Mecsek.

Lássuk sorjában.

Abaliget vá. – Abaliget
A vasútállomás épületével szemben látszik egy kék jel. Keresztül kell menni a síneken, ott a pici palló az árok felett.
Az atlasz leírja, hogy jobbra, majd balra, de a balkanyar nincs jelezve. Az első jel az erdőben van. Mivel a rét el van kerítve, sok választás nincs.
Komoly emelkedővel indul a túra. A ligetes rész leginkább tarvágás, néhány meghagyott szép fával.
Mikor elindulunk lefelé a fiatalosban, akkor egy időre el kell felejteni, hogy jelzett úton haladunk. Jelek ui. nincsenek. Fa lenne, sőt van egy magasles is, de jel sehol. A dombhát után, mikor már látszik a település, akkor van az első jel.
Kissé idegesítő, nekem ilyenkor már „jel-elvonási” tüneteim vannak, de szerencsére nem volt gond.
Elbambultam a jelzést a település határában is, minek következtében élvezhettem egy kis aszfaltot. Plusz métereket szedtem össze, de a részidőbe így is belefértem.
A barlang környéke meglehetősen kihalt, pedig szépen sütött a nap.
Volt nyalóka a pénztáros néninél.
A turistaház most Barlang panzió néven fut.

Abaliget – Petőcz akna
Figyelni kell, mert egy kicsit nehéz megtalálni a pénztár mögötti utat. Vannak jelzések, van egy félreérthető is. Van egy zavaró tanösvény jelzés is.
Kegyetlen emelkedő, de szép. Nem tart sokáig.
Az elágazás nincs jelezve. A magasles ott van, de jel nincs. Annak alapján indultam, hogy „két töbör között”. Komoly emelkedő a fiatalosban, jel csak a végén egy nagy fán. Szomorú.
Csodás gerincút, folyamatos emelkedővel, szép erdőben, jobbra kilátással. Kezdtem élvezni a túrát.
Üdvözöltem a DDP P- jeleit.

Petőcz akna – Jakab-hegy
Unalmas aszfalt, szép panorámával, majd irány a hegy. Nem volt olyan vészes, mint gondoltam. A kis forrás működött, szépen fel van újítva. Romos lehetett? Kissé vasízű, de hideg.
A völgy másik oldalán hatalmas irtás.
A Zsongor-kőhöz vezető ösvény nincs jelezve!!!
Szédítő magasság, csodás panoráma. Azt hiszem méltán került be a 9/99-be ez a pont. Nem mertem kimenni a sziklakilátóig. Egy fában kapaszkodva bámultam egy ideig. A kő előtt van a pici barlang, szintén vöröses-barna kőből. Csak egy eldobott flakon volt a barlangban. Esőháznak sem rossz, bár kicsit később van fedett épület is.
Megnéztem a kolostor romjait. Terjedelmes. Ép ház és egy teljesen ép templom, mely kilátó is. Mármint annak, aki a „csőben” lévő függőleges vaslétrán felmászik. Brrr.
Egy újabb vár és egy újabb Pálos kolostor. Szerencsére volt nyalóka a blokkháznál, ezekkel fogom igazolni, hogy arra jártam.

Jakab-hegy – Patacsi-mező
Kellemes séta lefelé szép erdőben. Ismét találkoztam a P- jelekkel.
A forrás mintha működött volna, de elég volt nekem tavaly lekászálódni az Éger-völgy túra pontjához. Lehet tippelni, hogy ki volt a pontőr.
A kis ház szomorú állapotban van.
Volt viszont nyalóka. Négy kellett (9/99, Várak, Pálos kolostor, na és a legfontosabb, az RP-DDK táv megtételének „hitelesítése”.
Tartottam egy kis kajaszünetet, bár a környezet kissé lehangoló volt.

Patacsi-mező – Büdös-kúti kh.
Szép erdőben, folyamatosan emelkedve indultam. Pirosas volt a föld, lehet, hogy ezért Vörös-hegy?
Mikor elértem a „csúcsra” és megindultam lefelé, akkor már kellemetlenül köves volt a talaj. Meredek is, meg kemény is. A Tubes hatalmas tömbjében gyönyörködve értem el a rétet, ahol buszjárat is van.
Egy csapat fázós fiatal várta a buszt. Majdnem kísértésbe estem, de folytattam.
A már ismerős, kellemes ösvényen tekeregtem a következő pont felé. Időben odaértem, víz nem volt a forrásban. Volt viszont nyalóka és kellemes környezet. Egyszer már megcsodáltam a környéket tavaly nyáron, most nem időztem. Ragasztottam és irány az utolsó pont.

Büdös-kúti kh. – Fehér-kúti kh.
Kellemetlen emelkedő szép környezetben. Jöttek a keresztutak, majd az atlaszban is megemlített rakodó. Jel eltűnt. Vissza a jelhez. Egy keskeny ösvényen halad a rakodó előtt, balra. Vannak jelek. Nem fordul jobbra, elhalad a rakodó mellett, majd a következő tisztásnál kell csak jobbra fordulni. Túlzás, hogy jelek hívogatnak, egy jel van összesen.
Szerencsésen közeledtem a következő DDP – RP-DDK kereszteződéshez, mikor megint eltűntek a jelek. Bosszantó.
A kereszteződés három út van, a jobb oldali a P–, a következő a mienk. Jel, csak később lesz.
Nem estem kísértésbe, letértem és a jelzett úton haladva értem el a tervezett utolsó pontot. Láda sehol. Lehangoló. A helye (kettő is) ott a falon. Talán egy fára kéne erősíteni?!

Fehér-kúti-kh. – Árpád-tető
Ez a szakasz már ráadás volt. Eredendően a 40-es buszhoz terveztem egy sétát, de mivel volt időm és nem volt nyalókám, eszembe jutott, hogy a távolsági busz jegye tökéletes lesz a hitelesítéshez. A távolság nem hiányzott (elég volt a 24,4 km), de az időbe belefértem, elindultam.
Hamarosan kellemetlen ködszitálás kezdődött. Az út nagyon kellemes fiatalosban vezetett. Sok gally volt az úton. Ha ezt eltüntetik és a fák megnőnek, akkor igazán kellemes sétaút lesz.
A rét (Tripammer fa) meglehetősen kihalt volt. Vissza kell majd menni, mert nem találtam meg a fát. Igaz, nem is kerestem. Ez is pont (Mecsek turistája).
A túra legszebb szakasza következett. Szintúton, egy keskeny ösvényen haladtam, lent a műút igyekezett felfelé.
A buszmegállónál értem el a Komló – Pécs közötti utat. Hamarosan jött egy busz (ilyentájt hétköznap sok jár) és 17:30-kor már egy finom paprikás krumpli elfogyasztása volt az egyetlen feladat a vonatozás előtt.

Nagyon szép nap volt, a ködszitálás ellenére.
Még van 11,2 kilométer a Mecsekből (Árpád-tető – Zobákpuszta). Kellemes sétát tervezek (kitérőkkel) ha minden összejön, az Éger-völgy utáni napon.

Güsziológus Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4688
Csak így tovább!!!

A hegyek megvárnak.

Előzmény: Múzsla (4679)
Múzsla Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4687
Annak aki esetleg a Karancs-Medves csúcsain túrát járja mostanság.
Zete jelezte, hogy a Kápolna-hegyen lévő tábla eltűnt. Ez tényleg így van,azóta nem is lett pótolva. Ám a padok mögötti fán 3-4 méteres magasságban fel van festve a kód. Az biztosan nem tűnik elegy darabig.
Jó felfedezéseket!
Múzsla Creative Commons License 2003.10.17 0 0 4686
Sajnos gáz van az itteni hálózattal. Ezek szerint azt a levelet már nem is kapod meg. Megpróbálom újra megírni és valahonnan elküldeni.
Előzmény: Zete (4682)
Joeyline Creative Commons License 2003.10.16 0 0 4685
Na, akkor szebben :))

Kéktúratagolások...

Előre engedtessék meg, hogy szerénytelen legyek: aki esetleg nem tudná, már második teljesítésemet járom az OKT-n és az RP DDK-n is, és azokban is egész jól állok már, úgyhogy azt hiszem van kompetenciám hozzászólni a témához.
Nos, én soha nem foglalkoztam az OKT igazolófüzeti szakaszbeosztásával, tájegységi határok se igazán érdekeltek (érdekes mondjuk a Sirok-Szarvaskőt a Mátrához sorolni...), mégcsak az sem, hogy csak 1 térképet kelljen magammal vinni.
2 (egymással szorosan összefüggő) döntő dolog volt és van is a tagolási módomban: a viszonylag egyszerűen elérhető tömegközlekedési pontok, illetve többnapos túra esetén a közbenső lehetséges szálláshelyek, úgy, hogy ilyenkor azonos körüliek legyenek a napi távok.
Tegyük hozzá még, hogy 10 éve én teljesítménytúrázóként kezdtem a hazai természetjárást, és csak másodsorban voltam kéktúrázó, ezért az elmúlt években (tulajdonképp a mai napig) - a szerzett gyakorlatomból, teherbírásomból adódóan - alapvetően 40-50 km-es 1 napos szakaszokban, illetve napi 30-35 km-es többnapos szakaszokban jártam/járom a kéktúrákat, ami mondjuk nem feltétlenül mérvadó másnak a túraszakaszolásra.

Előzmény: Joeyline (4683)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!