Szeretnék egy kis segítséget kérni. Az autó: 2003-as Lancia Phedra 2.0 benzines (motorkód: RFN, EW4J10, teljesítmény: 136LE)
A probléma: elindul, de a fordulatszám alacsony, kihagy/durrog a motor, a kipufogóból fehér, vastag füst jön (egyértelműen vizpárás), fékrásegítés nincs.
Amit eddig tettem:
- a pillangószelepről levettem a fedelét, és befogtam. A motor alapjáraton egyenetlenül, de ment.
- a pillangószelepről levettem a fedelét+fék vákumcsövet, majd befogtam. A motor alapjáraton egyenetlenül, de ment.
- a pillangószelepről levettem a fedelét+kartergáz visszavezető csövet, majd befogtam.A motor alapjáraton egyenetlenül, de ment.
- a pillangószelepről levettem a fedelét+valamilyen csövet, majd befogtam. A motor alapjáraton kevésbé egyenetlenül, de ment.
Összefoglalva: bárhogy lezárom a pillangószelepet, megy a motor.
Úgy néz ki, mintha fals levegőt szívna valahol, ennek hangja is van. De lövésem sincs, hogy hol lehet. A tetejébe olyan a hangja, mintha valahol kifújna a kipufogó. De tavaly kapott új középső+hátsó dobot, és nem látok rajta semmit.
A levegőszűrő betét új, a gyertyában és a gyújtótrafóban kb. 15ekm van.
Jelenleg ott tartok, hogy a szerelőig sem merek elindulni.
Tartok attól, hogy hengerfejes lehet az autó, de az olajszint jó, és tiszta, a hűtővízben sem látok habot, vagy oda nem illő anyagot.
Egy hete hátulról eltalálták az autót, de nem a kipufogó oldalon, tehát nem lökhette meg a kipuf rendszer a karambol.
Az autót általában hétvégén használjuk, de kedden - a kárfelméréshez - kiálltam a garázsból, majd egy óra múlva vissza, semmi probléma nem volt. Péntek reggel már a fenti problémára ébredtünk, de addig az autó meg sem mozdult.
Ahogy emlékszem a mérés során valamilyen fordulaton kellett pörgetni a motort. Aztán vissza, aztán megint fordulat, mintha így ment volna a kibocsátás mérés, de aki csinál ilyeneket, biztosan ismeri az eljárás menetét. Hogy műszakin mérnek, vagy csak hibatárolót olvastatnak ki azt nem tudom, de én külön emiatt akartam megméretni. Igazából attól volt a para, hogy nehogy össze legyen benne szakadva, vagy eltömődve, stb..emiatt kezdtem utánajárni a kérdésnek az autóm típusa esetében, és akkor találtam rá az ellenállás-kondis megoldásra is.
A cserénél a BOSAL márka lett kinézve. Külföldről kb. 92 lett volna (itthon 118). Voltak olcsóbb márkák is ez igaz, de erre esett volna a választás, ha a mért értékek rosszak.
Írtam én valamikor is azt, hogy mit gondoltok a megoldásról?Vagy hogy erre valamilyen kioktatást, kiigazítást kérnék? Leírtam, hogy hogy oldottam meg, mint te a vascsöves katalizátor kiiktatást most. Kértél róla véleményt? Nem, akkor meg..leírtad hogy így csináltad meg akkor, és pont.
Látom megfogtad a lényeget, és elolvastad azt is honnan indult ki az egész.. Ha elolvasod nem azt írták, hogy gány megoldás, de ez van, hanem hogy ezzel ne játssz senki más egészségével..az egész ebből a dologból indult ki. Kimondta, hogy nem gány megoldás, mert én nem. Az, hogy típushiba, azt arra írtam, hogy a márka fórumán többen jelezték ugyanezt amit én is tapasztaltam, és külföldi oldalakon is. Értem, akkor ez nem típus hiba.., hogy jó kibocsátási értékek mellett jön a p0420. Biztos külföldön is rosszak a mérési módszerek..
Ha a magyar mérési értékek annyira szarok, akkor minek csinálni..végül is ez is egy meglátás..
A cseréről meg annyit, hogy fölösben nem szeretem kidobni a pénzt, ez van, biztos más igen. Nem az anyagi része volt a korlátozó, de pl márkaszervizben is azt mondták, cseréltek már katalizátort ilyen esetben, nem oldja meg dolgot.., és milyen érdekes, a márkával kapcsolatos fórumokon is ezt találtam, volt aki komplett kipuff rendszert cserélt a-tól z-ig, és maradt a hibakód..szép..de értem, hogy nem típushiba, mint ahogy ezen motorok olajfogyasztása sem, az is csak városi legenda, csak annak legalább ismert a megoldása..
0, tetszik a megoldasod. Idaig csak a HEX-ben valo kiirast vagy a kipuffogoarambol valo kiemelest ismertem. a tied szinten unverzalis (nem kell hozza flash kabel, damos vagy erre specialis program) es hegesztgetni sem kell
1, nincs gyerekem, unokam meg megkevesbe, tehat tölem aztan dizellel is jarhatsz, kiirt DPF-fel, lambda 0.9-ra irt koromjellegmezovel, AGR nelkul
2,
"Itt lehet jönni azzal, hogy menet közben kellene mérni, meg bla-bla, de minden egyes autóra ugyanazon eljárással mérik a hazai szabályok szerint a kibocsátást, ugyanolyan feltételek mellett, így korrekt, azt teljesíti az autó, amit a mérés során kell, akkor mi a probléma? Ha ez a mérési eljárás nem jó, akkor változtatni kell a hivatalos határértékeken, vagy magán a mérési eljáráson, és minden autót azon kell áttolni."
- igen menetkozben kell merni, erre van kitalalva OSC diag. egy "haldoklo" katnak meg altalaban van annyi hatasfoka hogy egy alacsony tömegaramnal (alapjarat) meg eleget konvertaljon, de terhelesen mar kevesbe...
- a hivatalos eljaras, hogy az OBD2-vel felszerelt autoknak a hibatarolojat kell kiolvasni (semmit meres).
"Alapjában véve ez volt az ok, hogy nem dobok ki százezret egy cserére"
Az autószerelők, akik profik, százezer japán, kétszázezr francia, félmillió német stb autót láttak már életük során, ez a napi munkájuk, ebben élnek, kiigazítottak, hogy ez egy gány, egy hiba elfedése.
Azóta itt vered magad, hogy nincs hiba, de ami tipushiba, a nem hiba. Kicsit bele vagy zavarodva.
Hisz csak öregen jelez hibát az autó, de ez nem hiba, mert zöldkártya, blablabla, de hibát jelez, tehát tipushiba. Amit te egy gányolással "kijavítottál". Vicc.
Igazán abbahagyhatnád már, nem vezet sehova. Az "egészségkárosítást" konrétan lexarom én személy szerint, vertem már ki vascsővel katalizátor betétet.
Nem vagyok büszke rá, és nem gyártok ideológiát, egy csóró f@sz voltam, igy tudtam továbbmenni, de most figyelj: az autó simán levizsgázott, a kat. helyén egy darab üres dobbal.
Ennyit "ér" a magyar mérés és vizsgarendszer. Lóf@szt.
Jelenleg megyek napi 2*4 km-et fel sem melegedik a blokk, katalizátor köszöni jól van, de semmit nem csinál, lesz@rom azt is. Fizetek helyi adót, extra szemétdíjat, extra közösköltséget, parkolást, kát autóra teljesitményadót, minden xart, nehogymár emellett még biciklizzek meg gyalogtúrázgassak -5ben, miközben leveszik rólam a sápot.
Igen, ez sem szép gondolkodás, de én felvállalom, majd gyalogolok nyáron, és ott kompenzálok, majd. Ha 25fok lesz.
Most ez van, 50literes átlagfogyasztás, napi 2-3*5 km, hideg motorral végig.
A legutóbbi ömlengésed alapján akkor nem is kell katalizátor, minekaz, le tud csomó autó viszgázni nélküle is. Holott egy olyan alkatrészről beszélünk ami két 17'es használt(!) gumi ára utángyártottban, és majdnem pont ugy ellátja a feladatát, mint a gyári.
De a kondenzátor, meg az önámítás kétségkívül olcsóbb, talán még 50ft sincs..ez eddig rendben is van, csak ne akard ugy beállítani ,hogy ez a gyár, az autó, a fene tudja minek a hibája, mert ez nettó kamu, kitaláció, amire itt senki nem vevő.
És most, hogy kiiktattad a katalizátort figyelő rendszert mert szerinted a katalizátor még jó, honnan fogod tudni, ha itt az ideje a cserének? A bukott vizsgán fogsz pár év múlva rájönni?
Azok az autók is valaha jók voltak amiket emlegetsz, majd valakinek nem volt kedve pénzt adni a javításukért. Az, hogy a szabvány egy olyan értéket ad meg amit tekinthetünk abszolút minimumnak, az nem azt jelenti, hogy ha rendben lenne az autód nem tudna ettől sokkal jobbat ezáltal kevésbé terhelve a környezetet.
Még mindig tartom a véleményem: Ne mutogass másokra, tedd meg Te a maximumot amit tudsz és máris picit tettél nem csak magadért!
A jelalak alapján érthető amit írsz, ezt én is megtaláltam, és mily érdekes, ezért a változó jel miatt dobja a komp is a kat. hibakódot. A videót meg megtaláltam korábban is, végignéztem már akkor de mindegy, te ezt is tudod, hogy nem néztem meg...
És ami a lényeg, hogy a "döglött kat." tökéletes, előírt határértékek alatti kibocsátási értékeket produkál minden szennyező esetében, háromszor is a hivatalos mérési eljárások során..csoda..
Itt lehet jönni azzal, hogy menet közben kellene mérni, meg bla-bla, de minden egyes autóra ugyanazon eljárással mérik a hazai szabályok szerint a kibocsátást, ugyanolyan feltételek mellett, így korrekt, azt teljesíti az autó, amit a mérés során kell, akkor mi a probléma? Ha ez a mérési eljárás nem jó, akkor változtatni kell a hivatalos határértékeken, vagy magán a mérési eljáráson, és minden autót azon kell áttolni. Meglátjuk melyik megy át, ha becsületesen csinálnák..
Alapjában véve ez volt az ok, hogy nem dobok ki százezret egy cserére..
Én legalább utánajártam ennek a részének, láttam olyan autót amelyik füstgéppel ment át műszakin..de pl elég kimenni az utakra, ha tényleg megnéznének ilyen téren néhány autót, igen sokról lekerülne a rendszám..s chiptuningtól kezdve a kat kibelezés, dpf, turbó kopott, utólagos turbó, egr kiiktatás, .. és még lehetne sorolni, inkább ezeknek essetek neki, ha már az egészség károsító hatást firtatjuk..
Ok, a kipuff gáz mért értékeit most nem tudom megírni, szerintem nem tettem el a papírt, de ha érdekel megnézem. A lényeg, hogy a mért füstgáz értékek mind a típushoz előírtak alatt voltak, nekem ennyi információ elégvolt a mérést végzőtől. Ha nem lettek volna jók, akkor ugye műszakin gond van, de mivel az értékek a méréssorán jók akkor mit kérdezősködjek róla, kifejezetten ezért mentem oda háromszor is, hogy mérjék meg, és mindegyik mérés megfelelt az előírtnak..kaptam papírt is, ha megtalálom leírom róla az értékeket, ha ez érdekel.
Nem akartam én megírni még egyszer a mérési eredményeket, csak hiányolásra került. Pusztán a megoldásomról számoltam be.
Szóval üzemmeleg motor esetében: B1S1 értékei gyorsan változnak 0,1 és 0,8V közt. B1S2 jele a mod előtt alapjáraton közel konstans 0,8 V-on állt, picit alatta, majd gázadásra, és 2500-as fordulaton tartásra elkezdett leesni 0,1-re aztán visszakúszik kicsi ugrálásokkal 0,2-0,3 V-ig, pár másodperc alatt, majd utána ugrált 0,1-0,8V közt. Ha a gázpedált elengedtem néhány másodperc (kb. 3-4 mp) után visszament konstans 0,8V-ra. Mértem azértékeket gagyi kínai OBD-vel, Maxiscan géppel, és szakszervizben nézték gyári géppel. Ott nem tudom azon mit produkált, nálam ezek voltak az értékek. Lényegében nagy eltérés nem volt a legegyszerűbb telefonos bluetooth-os diag és aMaxiscan által rajzolt grafikon értéke közt (max frissítési időben), szóval gondolom ez alapján ugyanez lehetett a gyári gépen is. Szerviz szerint az akkori állapotában nem hibás a katalizátor, a szondák is jók, de ez a hibakód gyakori probléma, és azt mondták, hogy szerintük a katalizátor cseréje nem oldaná meg a gondot. Bosal márkát ajánlották ha mindenképp cserélni akarok, de azt egyénileg kellett volna beszereznem, kb egy százas, szóval annyira nem vészes árban. Megoldásként ott a kiemelőt mondták vagy a folytonos törölgetést. Ekkor néztem meg a márka fórumát, ott is írtak/írnak erről a hibáról többen is, és ekkor olvastam, hogy a csere sem biztos megoldás, így lutrira nem akartam kidobni egy százast az ablakon. Aztán ott olvastam az elektronikai módosításról, és az jobbnak tűnt.
Hibakód törlés után kb 250-500 km után adott hibakódot egyébként. Kat hőmérsékletét infrás hőmérővel 480 celsius foknak mérték (lemérem majd egy itthonival is újra), a kipuff rendszeren nincs rés, a kipuff tömítések ki lettek azért újra cserélve, ekkor megtekintve a kat vége felől, nem látni károsodást, sötét szürkés színű belül. Légtömegmérő tiszta, gyertyák újak, szívósor cserélve, de semmi változás, légszűrő új, olaj új, szívósortömítés új, fojtószelep tiszta, egyéb hibakód nincs, nem is jön elő semmi, szívó oldalon rés nincs, ezt is teszteltük, más most nem jut eszembe mi volt még amit néztek/néztem.
Na röviden ennyi, de tényleg lezárhatjuk a kérdést, mivel megoldódott, leírtam a megoldásom, ígérem többé nem teszek ilyet! Szép estét!
"A mért értékeket leírtam még akkor amikor itt (is) felvetettem a problémát. Ezt most komolyan még egyszer be kellene másolnom?"
Mellébeszélsz! Pontosan tudod, hogy amit kértem, az a kipugáz összetételének mérésére vonatkozott, miután folyamatosan azt bizonygatod, hogy azon megfelelt.
ne haragudj, en pl napi 5-10-15 auton kotlok,.. diagnosztikan
de nem hogy a tegnapira, a te valahova, valamikor felszurt meres eredmenyeidre sem emlekszem.
lehetne ugyan vissza keresni,.dehat nem az en problemam.
a katalizátor szonda pedig konstans 0,48 V, gázadásra szép lassan lemegy 0,42V-re, de nem ugrál semerre. A mod előtt az is 0,1 és 0,8 V közt volt, alapjáraton 0,8V-onstabilan, gázadásra leesett,majd kicsit ugrálvafentebb ment 0,2V-ig, de nemolyan gyakorisággal, viszont oszcillálva adott jelet 0,1 és 0,8 V közt. Így értelmetlen szövegben grafikont rajzolni sajnos..
legyen mar az, hogy a kat elotti szondakat S-el jelolod.
ha csak ketto szenzorod van , akkor a kat elotti szenzor legyen B1S1,
a masik, a kat utani legyen B1S2.
ha negy szenzoros.
akkor a ket felso -kat elotti - legyen B1S1, es B2S1.
a kat utannikak pedig B1S2, es B2S2.
na ezekhez irj erteket.
/eredmeny mar igy is van, csak csokkentsuk a tamadasi feluletet. /
Ha visszaolvasod azt nem én kezdtem. Bocs, de ha az emberrel személyeskednek, arra reagál, ennyi.
Szakértelmet nem kérdőjelezem, ilyet nem írtam, de az sem szerencsés amit csinál, nem részletezném, mert végre le szeretném zárni a dolgot, reméljük sikerül, és itt már pont lesz a vége ennek.
Ha olvastad, írtam ide, kérdeztem, majd megírtam a probléma orvoslását, mint egy lehetőséget. Erre kezdődött a boszorkányégetés, hogy más egészségével játszom meg ilyenek, nem sorolnám végig. CSÖPPET SEM TANÁCSOT ADTAM!! A problémám megoldását írtam le, mire kaptam hideget meleget erre. Az nem érdekel, ha nem reagál rá senki, vagy ok, annyit írnak rá, hogy nem a legszebb megoldás, de nem így történt.
Az már csak hab a tortán, hogy ehhez képest nem egy szerelő olyan dolgokat rugdos át műszakin, ami ezerszer környezetszennyezőbb, de az nem baj, de már ezt is félve írom le, mert ugye ez meg nem az én problémám. De akkor az én megoldásom miért probléma más egészségére, kb annyi köze van akkor ahhoz is másnak, mint nekem ahhoz, hogy miket tolnak át egy egy műszakin..
Ha itt vége lenne a sztorinak és itt lezárnánk, akkor már írtam, hogy nem reagálok ebben a témában másra, de folytatódott. Ha írnak nekem, arra válaszolok, ennyi.
Bocs, mint rendszeres olvasó, jól szórakozom, de mi a lóf...szt sztárolod azt a nyavalyás RC elemet? Te megnyugodtál, nincs hibakódod, az autószerelők, meg nem kérnek a tanácsodból. Ennyi. Ezt le kéne nyelni.
A mért értékeket leírtam még akkor amikor itt (is) felvetettem a problémát. Ezt most komolyan még egyszer be kellene másolnom? A másik, pedig hogy grafikont nem tudok ide beilleszteni, mert a mostani jelalakot ugyan lementhetném a diagommal, de a mod előttit nem mentettem le sajnos. De ha kell megkeresem a szinte 100%-ban hasonló jelalakos youtube videót, ha ez annyira nélkülözhetetlen. Jelenleg az egyes szonda üzemmelegnél 0,1 és 0,8 V közt gyorsan szabályoz, a katalizátor szonda pedig konstans 0,48 V, gázadásra szép lassan lemegy 0,42V-re, de nem ugrál semerre. A mod előtt az is 0,1 és 0,8 V közt volt, alapjáraton 0,8V-onstabilan, gázadásra leesett,majd kicsit ugrálvafentebb ment 0,2V-ig, de nemolyan gyakorisággal, viszont oszcillálva adott jelet 0,1 és 0,8 V közt. Így értelmetlen szövegben grafikont rajzolni sajnos..
Szerintem meg te nem ismered be, hogy talán ez egy típushiba, amit egy szakszerviz aki nap mint nap ilyet szerel, az jobban ismer, mint te... Az autóra költésről annyit, hogy vásárlás után szakszerviz, ott kértem ennek is a vizsgálatát, még a módosítás előtt...de persze teljesen így szokott lenni a fiatal voltam hasonlatod kategória, pont a márkaszervizbe viszik az ilyenek.. Értem én, hogy a kicsi lelkivilágodat sérti ez, de sorry ez van.
Amúgy érted is amit olvasol?? Letesztelték minden lehetséges módszerrel a katalizátor, mértek hőmérsékletet, kibocsátást, jó, mértek szondát, jó. Az autó minden kitisztítva, a légszűrő, tömegmérőtől végig, akkor mégis mi a frászt akarnál még feltárni? Elkezdenél alkatrészeket cserélgetni persze..Ezt a márka fórumán is próbálták nem egy ember, katalizátor, szondák, légtömegmérő, és mily meglepő a hiba maradt, de már ezt is leírtam, csak ezek szerint nem olvastad el..
A p0420 alapján megállapította, hogy katalizátort kell cserélni. Persze a szakszerviz aki márkát szerel, és élőben látta, tesztelte, azt mondja nem hibás, de higgyem el a távgyógyításnak. Logikus. :)
Ez a jogszabály neve, de a pontos hivatkozásra, és leírásra kérdeztem rá, hogy a határérték teljesítés van benne,vagy más. Ennyi volt a kérdés, mert nagyon ráálltál erre a jogászi vonalra, gondolom azért mert tájékozott vagy benne..vagy mégsem? Akkor meg miért hivatkozol ilyenekre?..
Tehát nem ismered magyarul a pontos helyet, vagy szimplán nincs így benne szöveg szerint, de azt tudod, hogy nem lehet.. Jó, tájékozott vagy jogi téren, kár, hogy akkor pont ilyenekre hivatkozol, nem kellene..
Aztán ha űrhajónk lenne, akkor akár a Marsig is repülhetnénk. A lényeg, hogy az autó tudja a jogszabályban előírt határértékeket, a hivatalosan előírt mérések szerint. A többi már olyan, mint a VW, ami érdekes, hivatalosan tudja, de mégsem :D Van is belőle botrány.. Akkor mit is szeretnél valós mérést. Konzekvensen minden autót azonos mérési eljárásban kell lemérni, amelyik átmegy az átmegy, amelyik nem tudja a kibocsátott értékeket a mérőműszer szerint az megbukik. Ezen mit kell még túlcifrázni valós mérés, meg útviszonyok, meg hasonló?? Akkor minden autó kibocsátását aszerint kellene mérni, erre írtam meg is buna a géppark 90%-a lehet, még az újak is, mint VW esetében láthatjuk, még az újak sem tudják a JOGSZABÁLY szerint megadott határértékeket.
A közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, az igazságügyi és rendészeti miniszterés a környezetvédelmi és vízügyi miniszter 77/2009. (XII. 15.) KHEM–IRM–KvVM együttes rendeletea közúti jármûvek környezetvédelmi felülvizsgálatának szabályairól
Te véleményed, én véleményem, leírtam, de csak folytatod..
Szakszerviz is ismeri ezen típus esetében a hibakód gyakoriságát, ott is mondták, nem oldja meg a katalizátor csere,majd megnézték, nincs fizikailag sem baja, és működik is, még hőmérséklet mérés is volt.. de tudom Te ezt is jobban tudod így látatlanban, mert a katalizátor hibás, a kód ott van, értem én, hogy gőzgép...
"..esetleg érzékenyebb a határokra"
Pont erről beszéltem, de nem akarod venni a lapot, csak sulykolod, hogy ha jön a hibakód, szar a katalizátor, ki kell dobni, cserélni.
Szintén jó szerencsét, én nem fogok linkelgetni mindenfélét már, mert ahogy írtam, parttalannak érzem a vitát, mivel részedről eldöntötted a diagnózist az autóról távszerelésen.
Miért bújsz mások mögé? Ha valaki mondjuk elkövet valamit ez felmentene téged is?
Vehemens lettem volna? Nem hiszem, inkább csak amolyan sarkos amilyen mindig. Tudod, én sem vagyok hibátlan, de amikor itt az ideje én bizony katalizátort cserélek. Ha valami rossz azt megjavíttatom.
Ha jogászkodni akarsz, ügyes vagy, megtalálod Te is azt a passzust, vagy legközelebb kérdezd meg a vizsgabiztost!
És mesélj arról hogy itt hányan szereltek már katalizátor kiiktatást, dpf kiiktatást, bármilyen elektronikus módosítást remélem az itteni ezen szerelést elvégző emberek felé is ilyen vehemensen tudsz fellépni. :) Persze aki ezt őszintén bevállalja, vagy szimplán letagadja, hogy ő olyat még sosem szerelt, ami lényegében a vizsgán való átrugdosás érdekében történt volna. Na vajon hányan csináltak itt ilyet? :D
A motorlámpás szabályra (jogszabály helyre, amiben ez meg van nevezve, le van írva, hogy a motor indikátor lámpa égve maradása esetén nincs műszaki) amúgy kíváncsi lennék, mert úgy látom ebben tájékozott vagy, szóval a pontos hely, csak tanulás céljából érdekelne, hogy melyik ez a passzus :)
Uraim, bocsánat hogy kicsit visszakanyargok, volt ugye a 2007-es Swiftem keylesses szétbarmolt feltört gyujtáskapcsival! Ugye előzmények szerint beszereztem hozzá a bontott gyújtáskapcsolót, hátha csere után minden faxa lesz, de nem, a cucc távját meg a kulcsát is külön tanítani kell az ECU-hoz, elnézést ha untattam a többséget, csak okoskodésképp vetettem "monitorra" a tapasztalataim!
Kértelek, hogy írd ide a mért értékeket! Nem tetted. Amíg a számokat nem ismerjük, hiteltelen a bizonygatásod arról, hogy de megfelelt, megfelelt, megfelelt...
Több mint 10évig csináltam a zöldkártyát. Tudom, hogy mit lehet és hogyan mérni. Nem sok köze van a valósághoz, miután az egész mérés csak következtetés a valósághoz képest*. Pontosan ezért találták ki az OBD2/EOBD-t, ahol maga az autó felügyeli a rendszert, valós körülmények között. Ezért nem vizsgáztatható olyan autó aminek világít a mil lámpája, vagy környezetszennyezéssel összefüggő hibakódot tartalmaz a hibatárolója. Sehol sem mérnek NOx-kat, márpedig, ha a katalizátorod redukciós része van pusztulóban, akkor azt bőven eregeti az autód.
* A szabványos méréshez előírt fordulaton kiválóan tudják az autók az előírásokat. Próbáld egyszer leméretni a 2700-as helyett 4000-res fordulaton. Megeshet, hogy a CO-t 10%-ig mérő műszer kiakad. De az szinte biztos, hogy az előírt 0.3% helyett az 5% környékén lesz. Az összes japán ilyen 150-200ekm után. Furcsa módon, a sokat szidott németek ezt 350-400ekm után kezdik el.
Én nem értek hozzád, de van egy olyan szabály, hogy ha az autó fedélzeti rendszere keverékképzési hibát jelez és bekapcsolja a MIL lámpát akkor a vizsgán megbukik az autó akkor is ha a gázelemző szerint benne van a tűrésben. Tehát Te most olyan átalakítást végeztél amivel megszegsz nem csak egy erkölcsi szabályt, és imigyen ez illegális.
A szélerőművekkel az a baj, hogy ugyanannyi gyors reagálású szénhidrogénes erőmű kell mellé. Mert ugye ha nem fúj a szél, akkor a termelést máshonnan kell venni, és gyorsan, különben elmegy a hálózati freki. Ezt a rendszerirányító végzi igen pontosan. Többek közt van a villamosenergia számlán is ilyen tétel, ha valaki megnézi. Aztán mostanában terjed az energia tőzsde is, ott lehet külföldről is venni, de ugye ott is lehet hiány, amikor nálunk is hiány van, szóval ez nem egyszerű feladat, mindig összhangban tartani a termelést a fogyasztással. Nálunk nincsenek nagy vizes-gravitációs tárolók, nem is nagyon lehetne hová építeni. Amúgy pedig a madarakat sajnos tényleg lekaszálja olykor a szélerőmű..
Ezt ismertem, elolvastam, de a netes videokban, fórumokon a diskurzus is pont erről ment mindenhol.
Egyébként valószínűleg az ellenőrző szonda mért értékeit annyira szigorúan veszi az ECU, hogy az itt hatályban lévő szabályokhoz képest már jóval az alatt bejelez, hogy szar a katalizátor cseréld ki. Lehet itt jönni azzal, hogy álló helyzetben mért kibocsátás van műszakin, meg hogy menet közben kell mérni, meg minden egyéb, de mi a lényeg, hogy a hatályos szabályokat kell betartani a kibocsátásra, amit ugye műszakin hivatalos úton mérnek. Ha az jó, akkor mi a probléma? Hogy a gyár saját maga ennél szigorúbbra veszi, hát igen, aki teheti, lehet tudatos. Vehetnék én is Teslát, annak a legkisebb a kibocsátása, sőt esténként otthon nem úsznék, hanem szobabiciklivel pótolnám az áramot vissza az autómba, hogy ne legyen annyi a kibocsátásom, mert ugye erre van ráhatásom. És a gatyám is az autóra költhetném, de az emberek többsége racionális, a hivatalos szabályokat, mint pl a műszakin mért kibocsátási értékek betartja, akkor ne égessék már rá, hogy te szentségtörő....Tessék akkor más tesztet előírni műszakira, határértéket lentebb vinni.. lényegében kivonhatnánk forgalomból az ország jármű parkjának 90%-át.
Számomra még a zöld rendszámos X6-osak is vicc kategória, minden a röhögés fog el, mikor az ilyeneken zöld rendszámot látok..fajlagos fogyasztás, stb..
Egyébként pár hozzászólással előbb valaki beírta ide, hogy jelezze az aki nem b@szott még át elektronikát azért egy autóban, hogy valami működjön, és ne kelljen rá százezreket költeni, mindent kicserélni, és akkor amikor leírok egy több márkatárs által és a neten külföldiek által is jónak vélt módszert, ráadásul adott autó típushoz, jön a boszorkányégetés...Remélem holnaptól minden egyes ilyen ember itt csak gyári új alkatrésszel fog mindent kicserélni a javítása során, vagy azt mondja, hogy nem vállalja a javítást, mert ugye fontos, hogy minden a gyári előírások szerint működjön egy autóban!
Alfa Romeo 147 (1.6 ts 120 le) van a birtokomban.Tegnap produkált egy hibajelenséget.Elindulva otthonról ment az autó.Leállítottam rá 5 percre már nem indult önidítózásra.Vártam 15-20 percet utána egyből indult.Elindultam 5 perc múlva megérkezdem egy benzinkúthoz tankolás után megint nem indult az autó.Kértem segítséget,tolásra rögtön indult az autó,de indítózásra nem.Önindító biztos,hogy jó,mert akkor semmikor nem indulna.Ezek után azt vettem le a dologból,hogy hidegen mindig indul önindítózva,de melegen már nem,csak tolásra,de ha várok pár percet már indítózva is.Menet közben soha nem áll le,megy rendesen.Üzemanyag szivattyú biztosan jó,mert akkor hidegen sem indulna és menet közben is szarakodna.Tippem az lenne,hogy az üzemanyag szivattyú reléje lehet a ludas,felmelegszik és nem ad áramot a szivattyúnak.
Ez is vélemény részedről, lehet mindenkinek önajnározni magát..
Először is ezzel a hozzászólásodban már személyeskedésbe mentél át, ami nem túl célszerű egy vitában, de mindegy is, nem veszem fel, nem adok további muníciót ehhez neked.
Amit leírtam működik, pl. szakszervíz ahol jártam azt mondták, nem hibás a katalizátor..érdekes, biztos ott sem értenek hozzá.., biztos azoknál is jobban tudod épp ezt a kérdést, és továbbá mind az összes neten videót kitevő szerelő, és egyéb szaki, mind biztos csak fölös időtöltésében írta le, hogy a kibocsátási értékek jók, de valamiért mégis előjön az a nyamvadt p0420 hiba (nem p0430, de ez mindegy is..) Gondolom te is rászántad az időt, hogy pont ehhez a típushoz végigolvasd, és nézd mindazt amit én megtettem, hogy ez a hibakód mitől jöhet elő, és ez alapján minősítetted a leírásomat. Örülök neki ha ezt mind megtetted! :)
A többire inkább nem írok, mint mondtam, nem adok muníciót, de kiragadott részeket nagyon szépen össze tudsz kötni emberek írásából mindenféle módon dolgokkal, ezt már látom..
Remélem végre be lehet fejezni ezt a marhaságot. Akit érdekelt, elolvasta, megfontolta a dolgot arról amit írtam, akit meg nem, az meg fizessen látástól mikulásig, csak a jó ég mentsen meg az ilyen szakiktól, akik a cseréljünk mindent úgy jó lesz elvet követik..Ja, tudom ez más a tákolás...hát igen, vacsi új alkatrészekből mindenki össze tud építeni egy autót, lényegében egy újat épít. :D
Na tényleg fejezzük szerintem abba, mert ahogy idézted ez partalan vitává fajulna, és semmi értelme. Te is elmondtad mit gondolsz, és én is. Pont ennyi! Szép napot!
Elég sokféle "lítiumos" akku van. A leginkább elterjedt az Li-Ion és a LI-Po(limer).
Egyik sem alkalmas, teljesen más töltési karakterisztikát kell alkalmazni, nagyon érzékeny mindenre, túltöltésre, mélykisütésre, mechanikailag sérülékeny. Könnyen tüzet okozhat, ha nem jól "bánnak" vele.
Ellenben a LiFePo4 akkuból három (vagy x3 párhuzamosan) körülbelül kompatibilis egy 12V-os ólomakkuval.
Nagy árammal lehet tölteni, kisütni, mechanikai sérülése nem okoz tüzet, bizonyítottan sok száz ciklus után sem csökken jelentősen a kapacitása. Cserébe jó drága. Azt hiszem a DeWalt gépei már elég rég ezzel mennek, ciklikus akkunak is sokan haszálják hajókban, e-bringákban...stb.
Egy barátom használja motorjában nagy megelégedettséggel, de kizárólag saját felelősségére.
Ennek ellenére én nem ajánlom, mert ez mindenképp hekkelés, az kisérletezzen vele, aki tudja mit csinál.
Nem is nagyon indokolja semmi az ólomakku kiváltását, hacsak az nem, hogy elég sűrűn tönkremennek még annál is,aki nem felejt el télen gondoskodni a töltéséről.
Meg aztán nem tenne jót a paks2 "népszerűségének", ha azt látná a nagyérdemű, hogy lehet másként is. :// (ja, és a napelem gyártást tavaly ősztől jól megadóztatják.....)
Amúgy jól írtad a 100%-ot, Németországban már sorozatban előfordul, hogy hétvégeken a teljes villamosenergia felhasználást képesek megújuló energiából előállítani.
Sem az autó, sem a motor nem tölti még olyan kifinomultan sem az aksikat, mint nagyapám söntös trafós szelénes töltője,...
Az autó ráad egy elég magas feszültséget aztán had szóljon, majd felveszi az áramot amit akar és kész.
A lítium ion aksik ezt nem bírják, akad aminek van egy jobb belső védelme, de a legutóbbi samsung note 7 botrány jól mutatja, azért elő tud fordulni, hogy a lipo aksi bizony csak kigyullad, ha van védelem, ha nincs.
Nem véletlenül ólom-savasak az indítóakkuk változatlanul, -leszámítva az elektromos és hibrid kocsikat-, még a soktizmmilliós sport vagy luxuskocsikban is.
Mondjuk nem tudom miért kondiznak, meg a bontottal hülyítik egymást, be kell tenni univerzális katalizátort, akár kész dobot, akár betétet, és rögtön normális jelet ad az ellenörzőszonda.
Biztos nem olyan jó, meg nem is tart addig, mint a gyári japán eredeti, de én már ott lepődtem ,hogy nem lukacsos mészkövet ad el a kis kínai, hanem tényleg működnek még a legolcsóbb utólagos betétek is.
Hogy miért ugrál a második szenzor jele, nem tudni, de már többen írták a márka fórumán is, hogy hasonló gondjaik vannak jó kibocsátási értékek mellett.
VAG kersztmotoroknál sokkal több start-stoppos váltót cserélek, mint a megegyező anélkülieken. Lendkereket is. Mondjuk az is tény, hogy vAG-nál elfelejtettek az utóbbi idöszakban jó váltót tervezni.
"Kikiáltjuk "gyilkosnak" az ellenörző szonda hekkert, miközben pár éves dízelek, de főleg az öregek (10+) szinte kivétel nélkül tolják a szilárd részecskét, turbósak a NOx-ot."
Ez konkrétan én voltam, és bár írtam alant miért, de te is a "másra" mutogatsz.
Úgyhogy ismét.: Van egy jármű és van egy egy hiba. Hiba nélkül az autó X értékű környezetszennyezőként működik. Hibával Y. A hibát nem megjavítva hanem az ellenőrző mechanizmust kiiktatva nem tudjuk, hogy X lesz vagy Y de valószínűleg az utóbbi. És még csak nem is tudunk róla. A hibát megjavítva viszont biztos, hogy X.
X<Y természetesen.
Van a többi jármű amelyek egy része Z értékkel rendelkezik, és egy másik része K-val. Ti mutogattok arra, hogy Z nagyobb mint X sőt, még Y-nál is nagyobb. De azokra miért nem amelyek K értéke meg jóval kisebb? Miért nem azokhoz megy a viszonyítás?
Természetesen a Z járműveket is ha elromolnak az én véleményem szerint meg kell javítani és szinten tartani a Z-t nem hagyni nőni.
Az a mutogatás a demagógia, hogy de más járművek meg erőművek meg papucségető bácsi jobban szennyez mint az én autóm. Igen. És? Attól még a saját autóm szennyezését a lehető legalacsonyabb értéken kell tartanom - MERT EGYEDÜL ARRA VAN RÁHATÁSOM!
Hogy megint egy analógiát vegyek elő, ez kb olyan mintha azt mondanám, hogy nekem is szabad lopnom, mert látom, hogy a politikusok nagy tételben csinálják. Hát nem.
Rendben, lehet nem volt jó példa a start-stop, nem ragozom.
A 100%-ot ugye nem komolyan mondtad? :) Azért elég sok atomerőmű van nyugateurópában, egyik sem állt le érdeklődés hiányában.
Hivatalosan 20-25% körül van, de azt nem említik, hogy az ehhez szükséges beruházás még bőven fosszilis energiákból jött létre.
Nem beszélve arról, hogy mennyibe került.
Ma még bőven mínuszban van a mindenféle megtérülése.
Nem akarom én eladni magam valami szakértőnek, nem is tudnám, de a demagógiát és a két mondatban mindent megmondok okoskodókból nem kérek. Persze nem Rád gondoltam.
Szélerőmű már jobb cucc, jó helyen, de mégis kell neki 10 év, mire profitot termel.
Mindezt úgy, hogy az olcsó és szennyező fosszilis energiából termeljük meg.
Csináljunk szélerőműből szélerőművet, ma még nem fog sikerülni.
Mondom, szerintem jó az irány, csak ne vessük el a súlykot.
Jah, és honnan indult ez az egész?
Egy benzines, szívócső befecsis, katalizátoros Toyota okán.
Rendben van, ne barmoljunk, de lássuk már be, hogy legtöbb dízel autó mellett bármelyik benzines sokkal élhetőbb szerkezet.
Kikiáltjuk "gyilkosnak" az ellenörző szonda hekkert, miközben pár éves dízelek, de főleg az öregek (10+) szinte kivétel nélkül tolják a szilárd részecskét, turbósak a NOx-ot.
Toronymagasan szennyezőbbek, mint egy ócska benzines a könnyen felhíguló szénhidrogénjeivel, vagy a CO-val.
Demagóg duma ez is, de zárd magadra a műhelyajtót és járasd ezeket 10 percig. Nem egy kifinomult mérési módszer, de kiderül mivel lehet közvetlen együtt élni és mivel nem.
Részemről nem írok ebben a témában többet, de a katalizátorokkal kapcsolatosan jött fel az egész, illetve hogy kik nyalják be ott is a fogyasztói társadalmat..
Részemről lezártam a témát, mindenkinek lehet saját véleménye. :)
Anno az államvizsgán (villamos energia piacnyitás, stb. téma volt) pont ezt a gondolatmenetet adtam el, hogy inkább kutatásfejlesztésbe kellene nyomni a pénzt, nem a jelenlegi silány "zöldnek hirdetett" technikát versenyképessé tenni kötelező átvételi árakkal, meg támogatásokkal.. Nem aratott osztatlan sikert, ez várható volt ott, de érdekes, a külső bíráló az MVM egyik főmérnöke pont kiemelte, hogy ez tényleg értelmesebb irány lenne, mint a mostani..
Tulajdonképpen a napelemek a fákon teremnek, és miután letelik az élettartamuk huss nyom nélkül elillannak.. károsanyag kibocsátás és hulladék nélkül természetesen..:)
Nem a napelemhez kell, de miben akarod tárolni a nap közben fel nem használt és megtermelt energiát? Vagy este nem akarsz vele világítani? Értem én, hogy a szolgáltató köteles átvenni, de ha mindenki nappal termel, este nem, akkor mi lesz ha lemegy a nap?? :D
elvonatkoztatva az erőművektől (vagy visszatérve a topik szelleméhez)
a mostani start-stop rendszerek nem indítomotort használnak hanem Un. startergenerátort (ld. Smart 451 MHD) ami az ékszíjon keresztül dolgozik és egy perifériával kevesebb csüng a motoron
Eyg erőmű nagy méretben, stabil üzemben gazdaságos. A kisebb erőművek leállítása, teljesítmény csökkentése, újraindítása rossz hatásfokkal működik.
Hasonlítsd a start-stop rendszerhez. Spórolgatja az üzemanyagot, és tényleg kevéssé szennyez lokálisan, na de van kézzelfogható hátránya is. Nem mondom, egy lendkerék önindító/generátorral jó is lehetne, de egy hagyományos önindítóval? Ha 3x annyi indítómotort fogyaszt el élete során, mint start-stop rendszer nélkül, már nem ilyen egyszerű kérdés.
Egyáltalán nem vagyok megújuló energia ellenes, sőt! Csak azt mondom, hogy nagyon bonyolult probléma, hiszen a világon ebben mindenki érdekelt. Vagy mellette, vagy ellene. Legalább egy tucat tudományág érdekeit képviselő szekembereknek kellene erről valamilyen konszenzusra jutni, hogy hogyan tovább. Ebben még nincs is benne a politika és a lobbi, ami az egészet felforgatja.
A napelem nagyon nehezen, hosszú idő alatt megtérülő energia, nehogy már azt higyjük, hogy kikújruk az udvarra és dől belőle az áram. Szerintem még mindig jobb (vagy már jobb) , mint avízlépcső és a duzzasztók.
Európa nyugatibb részének energiáját kb. 10%-ban már "zöld" energiák adják. Ez jó és mégjobb lesz.
A fosszilis és atomenergia árak mesterségesen, adókkal sújtva kb. egy szintre vannak hozva. Még így is versenyképesebb, mint egy napelem farm.
Itt vagyunk a küüszöbnél szerintem, de még nem léptük át, ne lépjük át. Érdemes lenne több pénzt költeni kutatásra, jobb akkuk és napelemek fejlesztésére, és atalán 10-20 év múlva egy sokkal korszerűbb, kevésbé szennyező technológiával elindítani ezt a forradalmat.
Talán az is lehet, hogy egy brand teremtésével, amit a Tesla csinál, már működhet a dolog. Neki sem a technológiájában van az újdonsága, hanem a zseniális marketingben.
Az elsőnek gyorsnak kell lenni, mert ugye a benzin levegő szabályozás azzal megy, de a hátsó ha belassul, attól max konstansabb lesz a jel, de ugrálni nem fog jobban. ""
többen cseréltek Denso eredeti szondára már hátsót, volt aki elsőt is, de ugyanaz maradt. Nem értette senki, ""
itt a baj.
nem erteni kellett volna, hanem tudni.
azt akkor nincs kokany.
--------
legyen ra pelda is.
Nos, ha a katalizátor bedöglik, akkor ugye a szonda jele lecsökken, mivel az el nem "katalizált" szennyezők maradványa mellett ott lesz a rengeteg oxigén.
Nincs ez leegyszerüsítve. A szolár panelek áramot termelnek ha kell, ha nem, ha süt a nap. Mindezt ingyen és károsanyag kibocsátás nélkül, akkuk nélkül. Beletáplálva a hálózatba kevesebb foszilis energiahordozóval elöállított energia kell. Vannak kisebb földgáz erömüvek amiket ilyenkor pl le lehet állítani...
Nem lenne értelmesebb/olcsóbb/környezetkímélőbb, ha a gyors reagálású fosszilis energiával működő erőműveket fognák vissza, mint akkuba tölteni?? (ha már ezért építették ezeket)
Villamos hálózaba visszatáplált energiát is tárolni kell, vagy elfogyasztani.
Nagyon sok esetben a hálózatba kötött energiát sem lehet már felhasználni, épp ezért annak is szükségét látták, hogy aki visszatáplál, az is tárolja helyi szinten az energiát (akkukban). Akkor táplálja vissza a hálózatba,mikor igény van rá, és ne akkor, mikor a nap süt.
A napelemek többnyire nem akukkba termelik az áramot, hanem inverteren keresztül a villamos hálózatba. Az áramszolgáltatód megveszi töled, te meg töle amit használaz. A különbözetet meg az a fél fizeti aki minuszban van. Persze lehet saját akkupakban is tárolni, de nem indokolt a legtöbb esetben.
ducato/jumper/Boxer kozul melyik motor kevesbe szar? 2.3JTD (Sofim) vagy a 2,2HDI
(2.0JTD-t kihagytam a listabol, a teljesitmeny miatt. 3.0SOFIM-t meg az ar miatt. Nem tudom, hogy megbizhatosagban a 2,3 JTD-nel a 130 es 148le kozott van-e kulonbseg (?). vhol olvastam hogy turbo mas, de lehet hogy nem..)
(2.2HDI-t nem tudom hogy ki csinalja?? mert ha minden igaz transitban is az van)
Csak azért, mert kötöd az ebet a karóhoz, hogy az értékek megfelelőek. A baj csak az, hogy ami miatt az a szonda reklamál, azt sehol sem mérik, illetve max következtetni lehet egy másik gázösszetevőből a hibára. Az is a kat hibát valószínűsíti, hogy hosszabb táv után jelzi. Azért ilyen, mert akkor olyanok az üzemi körülmények, hogy futtatni tudja a vezérlő a kat tesztet. (amit valós körülmények között végez és nem egy műhelyben állva!!!) Gyanítom, hogy az eredeti kat van az autón, ami így kb. kétszer futotta le az élettartamát......... ???
Nincsen olyan autó ami gyújtást venne el teljesítmény szabályozáshoz. Ez orbitális marhaság lenne.
Ettől függetlenül is hibás a "benzingőzös" elképzelés, mert primerjel nélkül befecskendezés sincsen.
Kicsit azért összetetteb mint az ABS lámpás hasonlat. A többen nem azt jelenti, hogy rajtam kívül még két ember, hanem lényegesen többen. :) Mindegy, ha ez a téma érdekel, javaslom a toyota fórumot (nem írom ide a nevét, de egy nagy ilyen fórum van). Ott végig több éven át feljött/feljön ez a téma szinte mindenkinél. Van aki nem foglalkozik vele, mert azt írta, hogy korábban sem voltak olyan elektronikák amik a menet stabilizálást végezték, neki most sem szükséges, had világítsanak. Műszakira meg egyszerű akku saru levétel és vissza megy az autó, ami miatt egy ideig semmi hiba..
De ha kis hazánk nem elég ehhez, ott a rengeteg youtube video a p0420 toyota szavakra rákeresve. A legtöbben még el is mondják, hogy igen, nem a katalizátor a hibás, sajnos ez van, de meg lehet szüntetni, hogy a hiba előjöjjön.
A hátsó szondának nem épp lassabb mérési jelet kellene produkálni? Az elsőnek gyorsnak kell lenni, mert ugye a benzin levegő szabályozás azzal megy, de a hátsó ha belassul, attól max konstansabb lesz a jel, de ugrálni nem fog jobban. Amennyire utánakerestem a comp akkor érzékeli hibásnak a katalizátort, ha a hátsó szonda jelei nagyon gyorsan változnak.
Amúgy írta itt valaki, hogy a blokk kopottsága is lehet az ok. Nálam mondjuk nem fogy az olaj, bár 1zz-fe típus a motor, szerencsére ez már az upgrade verziós. Mivel gondosan karban van tartva, nem hinném, hogy ezen a téren gond lehet, az alap dolgok mind megvoltak, mint gyertyacsere, légszűrő, légtömegmérő tisztítás, kipucolva rengeteg minden, ezt nem sorolnám tételesen, még a szívósort is átpucoltam.. Kopott gyűrű? Hát nem is tudom, akkor miért nem fogy egy deka olaj sem? Ez azért érdekes, mert ilyen km-es autóban azért lenni kellene valamennyi olaj fogyásnak, de számomra is meglepő, hogy 3-4 ezer km után is csontra ugyanott van a szint.. Szóval erre is gondoltam amúgy, de más már nem jutott eszembe. Felújítva nem volt a blokk, csavarokon ez látszik. Egyszer levettem a dekni tetőt is megnézni, ott is minden gyári, nem kopottak a vezérműtengelyek, hidrotőkék..Szóval miután kifogytam az ötletekből, az általad említett "javítás" mondjuk egy vadonatúj motorra csere lehetett volna :D
Amúgy meg igen, sajnos most a hidegben mindenki eltüzel mindent, és szerintem is ez sokkal károsabb mint egy még akár gyengébb katalizátorral közlekedő autó..
Igen, ebben lehet valami, hogy már a blokk koros. Nem egy mai darab már azt enyém sem, 330 van benne óra szerint, ami vélhetően valós, de a fene tudja. Használtautóként állapotot vettem, nem stopperórát.
A menet stab, illetve nálam kipörgésgátló (is) esetében arra jutott a diskurzus, hogy azért csinálták meg így a japánok, mert a stabilizálás esetén előfordulhat, hogy a gyújtáson keresztül veszi vissza a motorerőt, vagyis amolyan nem kap szikrát történet, ami miatt így elégetlen anyag jut a katalizátor felé, és az tovább ronthatja, az amúgy is gyengült egységet, ezért kapcsolja ki ezeket.
Szerintem nem biztos, hogy ez lenne a megoldás, mert egyszerűbb akkor már a befecskendezést tiltani vagy nem?. Ezt a részét nem ismerem sajnos. De pl katalizátor felé hogy benzingőzös levegő menjen, hát nem tudom ez olyan lenne mint amikor be akarják húzni az ilyen autókat, mert ha jól tévedek, akkor azt sem lehetne.. Szóval logikusan inkább üzemanyagot nem kellene adni a motorerő gyengítéshez, és azzal visszafogni a motort.. De a lényeg, hogy valami ilyesmi összefüggésben ment a beszélgetés, hogy ezért kapcsolja ki rögtön az autóban az összes elektronikát. Ez mondjuk csak azért vicces, mert ez pl télen egy váratlan helyzetben akár életveszélyes is lehet...épp kanyar közepén jön be a p0420, és kikapcs a menetstab, hát ezt lehet át kellett volna gondolniuk..
Most már arra válaszoltál amit eredetileg kérdeztem. :) Hogy honnan tudod majd, hogy ha valóban tönkremegy a katalizátorod.
Van két állításod. Az egyik, hogy a szonda mér. Fogadjuk el. A másik az hogy a katalizátor is jó, fogadjuk ezt is el.
De ugyebár azt is el kell fogadni, hogy valami azért rossz. Mert különben nem dobálná a hibákat. Az én véleményem megmaradt, hogy ha van egy hiba akkor annak az okát kell megszüntetni és nem a hibát mutató visszajelzést.
Tehát te úgy gondolod, hogy azzal, hogy a szonda jelét meghamisítod, a hiba megszűnt. De mint említettem, nem az oka szűnt meg hanem a hiba jelzése. Ez lehet abból, hogy a szonda ugyan mér, de nem megfelelő módon. Nekem pl. volt olyan, hogy "lassú szonda" hibát dobott a gyári diag. Szkóp szépen mutogatta a jelét tehát a szonda mért. Csak a comp nem vette figyelembe. A szonda rossz volt.
Azt mondod, hogy mások is cseréltek már szondát ugyanerre a hibakódra és nem javult meg. Persze. Mert lehet, hogy a szonda náluk jó volt. Náluk a katalizátor volt rossz. Vagy nem a katalizátor hanem bármi más. A hiba oka a te esetedben nem lett sem felderítve sem megszüntetve. Durva analógia szerint te kivetted az égőt az ABS lámpából, hogy ne világítson. Féked van, és az autó is megáll nem?
Nem menet közben mérik a kibocsájtást, igy az egy lótúró, nem mérés, olyan, mintha playboy retus. fényképekről tartanának nőknek szépségversenyt.
A katalizátor (IS) lehet xar, simán.
De szerintem mégcsak nem is a katalizátor van elsősorban oda, hanem a blokk. A katalizátor nem csodaszer, egy adott felülettel rendelkező valami, adott képessége van a forró gázból megkötni, átalakítani adott hőmérsékleten dolgokat.
Ahogy a blokk kopik, egyre rosszabb üzemállapot áll elő tartósan magas illetve változó terhelésen ,egyre több olyna ronda félig elégett olajos xar ömlik át a katalizátoron, ami ellen az tehetetlen, a hátsó szonda meg igy reagál.
Ezeket az autókat nem arra tervezték ,hogy a magyar csóró a kb tervezett élettartamuk lejárta után, kétszer-háromszor 100ezreket visszatekerve, minimálkarbantartással járkál vele, még ha legendás is a megbízhatóságuk, az nem ezt a cél szolgálja.
Arra meg pláne nem, amilyen benzint és olajat itt locsolnak beléjük, már eleve megviselten és korosan.
Hogy mijön ki egy nem (megfelelő) katalizátoros benzines kipufogóján, azon kár ekkora hűhót csapni, amikor közben sok, ((ahogy szegényedik az ország, évről évre egyre több)) "józsibácsi" dobja a pet palackot épp a kályhába, tonnaszám, ellenőrzés, kontrol, vagy bármiféle ellenlépés lehetősége nélkül...
...eregetve olyan rákkeltő mérgező f@st, amit a világ összes kétüteműje sem tudna, nemhogy egy kultúrált, lambda szabályozott, még valamenynire katalizált négyütemű.
Hogy a menetstabilizálónak mi köze a kipufogógázhoz, azt nem teljesen értem, dehát a japánok eleve nem ugy gondolkodnak, mint mi, kitudja mi votl a fejükben, amikor ezt ilyenre csinálták.
Ja, és még annyit ehhez a napelemes témához, hogy talán a Szegeden épülő lézerkutatóban folytatott kutatások alapján végre megismerjük a fotoszintézis tényleges fázisait, működését, és akkor lehet normális hatékonyságú napelemeket gyártani, ami talán már tényleg környezetbarát alternatíva lehet. Ugye itt az elektronátmenetek vizsgálata a cél, csak annak a gyors lefolyása miatt kb olyan képet kapsz, mint amikor hosszú exponálási idővel fényképezed egy város esti fényeit, és egy nagy fénycsóva lesz az egész. Szép kép készül, csak technikai szempontból ott pont semmire nem használható..a fotoszintézisben sajnos a folyamat gyorsabban megy végbe, mint amilyen kis xponálási idejű "fényképezőt" tudunk eddig hozzá építeni.
Igen, de maga a szonda sajnos mér, nem volt hibás. Fórumon is érdeklődtem, többen cseréltek Denso eredeti szondára már hátsót, volt aki elsőt is, de ugyanaz maradt. Nem értette senki, hogy miért, mert a jelen kívül minden jó volt. Ha csak a szonda lett volna a baj, azt kicserélem, de nem akartam belekezdeni olyan dologba, amiről többen is leírták, hogy nem megoldás. Van pl akinek csak hideg időben ad hibát, van akinek rögtön miután törli, nekem pl csak a törlést követő hosszabb teszten 250-500 km közti út után dobta be. Ezt is kiveséztük fórumon, és nem szonda hiba sajnos, de volt aki egy külföldi oldalon szétbontotta a katalizátort, és megnézte, szétvágta, teljesen tiszta volt. Ez ugyan nem jelenti azt, hogy nem lehet rossz, de nem szennyeződés volt a gond, azt akarta kideríteni. Állítólag a japán meg abból az irányból érkező autók katalizátorában vékonyabb a nemesfém réteg. Csak akkor meg a kibocsátási értékekről is ment a vita, hogy akkor azok meg miért jók..
Amúgy a szonda kiemelő helyett azért jobb az elektronikus megoldás, mivel azon a kondi kapacitásának csökkentése által tudod azt állítani, hogy mennyire integrálja az ugráló jelet. Nos, ha a katalizátor bedöglik, akkor ugye a szonda jele lecsökken, mivel az el nem "katalizált" szennyezők maradványa mellett ott lesz a rengeteg oxigén. Ha a jel alacsony, akkor meg nincs mit integrálni, ergó az elektronikus megoldás nem feltétlen a mérés teljes megszüntetése. A kiemelő amennyire utána olvastam, kiveszi a füstgáz áramlási részéből a szondát, mintegy elszeparálva azt, és ott oxigénben szegény állott gázban adja a jelet a szonda, vagyis lényegében nem mér. Na én ezért döntöttem az elektronikus megoldás mellett.
Igyekszem figyelni arra amit írsz, remélem most már akkor sikerült válaszolnom az általad írtakra.
Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy már ki volt nézve a csere katalizátor, ha a mért értékek is rosszakk lettek volna. Ráadásul nem az volt a cél, hogy kibelezzem a katalizátort (mint egyesek csinálják), és úgy átb..am a vezérlést, hanem ne generáljak már plusz hulladékot, meg ne vegyek meg/cseréljek valamit, ha még nem kell. Az egyik legismertebb magyar hirdetési oldalon hirdetett valaki avensis katalizátort. Gondoltam felhívom, mert 20 ezerért hirdette, és képről igen jó állapotúnak tűnt. Kérdeztem tőle a P0420 kódot adja-e, mire mondta, hogy igen, ő is ezért cserélte, vett bontottakat nagyon drágán, de már a harmadik van benne, és mindig ugyanaz jön elő. Aztán meséltem neki a fórumról, ha már beszélünk, meg arról, hogy hogy lehet ezt megoldani. Abban maradtunk, hogy majd jelez, hogy eladók-e még a fölös katalizátorai, mert ezt a módosítást még kipróbálja. Azóta nem jelzett, de a hirdetés lekerült, és gondolom nem 20 ezerért fogja feltenni őket az állapotuk alapján, ha netán megint meghirdeti..
Továbbra is azt állítom hogy oda sem figyelsz arra amit írok.
A második lambda cseréjéről van még mindig szó. Nem a katalizátoréról. A rossz/hibás eszközt kell megjavítani. Te is azt hekkelted meg, nem a katalizátort - igaz?
Nem akarok vitát szítani, vagy beleszólni, csak egy vélemény. Megértem mindkettőtök álláspontját. De ennyire éles határvonalat talán még sem kellene húzni.
Részedről támogatom azt, amit írsz, javítás, környezetvédelem, stb. Minden (normális) szerelő haja égnek áll a tákolástól, ,,okosba" megoldástól. Vannak esetek azonban, amikor a legnagyobb jóindulat esetén sem megy másképp. Jelentkezzen az a szerelő, akinek nem kellett még valami elektronikát, vezérlőt átb..szni. Nem nagyon lesz ilyen. Sok Renault konszernes autónál, és japánoknál is van ez a hátsó lambdaszonda vagy katalizátor random hiba. Semminek semmi baja, még is időnkét bejön 1-1 hibakód. Erre elterjedt módszer, ha egy esztergáltatott közdarabbal 1cm-t kijjebb kerül a szonda. Atesz318 pedig megoldotta másképp. Aki ennyit foglalkozott vele mint ő, fórumozott, neten keresgélt, önszántából javított, többször is kipufogógázt méretett, nem hinném, hogy a trehány tulajok közé tartozik. Már pedig utóbbiak autóitól döglünk meg, nem a karbantartottaktól.
Ha az elektronika hülye módon a megfelelő kibocsátási értékek mellett nem hajlandó normálisan nem veszélyeztetni az életem azzal, hogy kikapcsolja a menetstabilizálást, akkor úgy is hagyta volna az ember..
De most komolyan, Te kicserélnél mint szerelő egy tökéletes kibocsátási értékekkel rendelkező katalizátort? Nem érzed ezt pazarlásnak?
Ott még nem, de pl Szentgothárdon az Opel gyárban igen, legtöbbet a hengerfej gyártó részen, de a többi részében is. De pl a napelem gyártás technológiáját végzettségemből kifolyólag is ismerem, és sajnos erről is volt szó, hogy mennyi a várható élettartamuk, valamint a gyártásukhoz szükséges erőforrások. Az ugye nem kérdéses, hogy egy gyártósor sem a semmitől megy, és a felhasznált anyagok sem csak odarepülnek a föld alól, és a kész terméket is el kell valahogy juttatni. Aztán ha már napelem, oda kell majd azért egy akksi pakk is a házakhoz a tárolásra, na azok sem a végtelenségig élnek, azok is készülnek valahogy, és lesz belőlük jó kis hulladék, kell egy inverter is, meg még ezer dolog..Ezt egy adott kw energia fajlagos előállítása tekintetében figyelembe kell venni. Nem beszélve arról, hogy ezek majd az élettartamuk végén diffúz szennyezők lesznek, nem pontforrások, mint egy erőmű..De ha már itt tartunk, a napelem gyárat is össze kell ugye rakni, és abból is lesz egyszer hulladék, ugyanúgy mint az erőművekből.. Azt írtam, hogy ezekről feledkezik meg sok ember, mert csak azt gondolja, hogy ott a napelem, kész van, milyen jó, zöld energiát ad, a végtelenségig fog működni, és nincs szennyezés..
Az általad említett megjavításról pedig annyit, hogy a kibocsátási értékekben a szennyező anyagok mértékét mérik ugye. Ha azok jók, és még bőven az előírt határértékek alatt vannak, akkor mit kell megjavítani?
Szerintem a két évente műszakin végzett kibocsátás mérés teljesen megfelel az általad leírtakra. Persze, ha épp akkor kakukk, amikor épp műszakin voltam, és rögtön utána...pont így szokott ez menni, főleg hogy egy ilyen dolog nem is úgy megy ám tönkre, hogy idővel romlanak a kibocsátási értékek hanem egyik percről másikra.. Ja de, van ilyen, amikor összeszakad, és hallod, hogy zörög benne, az tényleg egyik percről másikra.
Ha úgy látod, hogy a használható eszközök idő előtti lecserélése nem okoz nagyobb környezetszennyezést, mint az, hogy még használni őket addig amíg működnek, akkor te is egy vagy a fogyasztói társadalomból, és csak amolyan látszat jelleggel aggódsz az egészségedért. Szerinted mennyi károsanyag kibocsátással jár egy katalizátor legyártása? A bányagépek, a szállító járművek, a gyártási szennyezők, szennyvizek, a hulladék feldolgozása, stb.? Ha egy ilyen eszközt csak fele annyi ideig használunk, míg el tudná látni a feladatát, ezt mind megkétszerezed.. Érdekes, akik megcsinálták az általam is említett módosítást, mind arról számoltak be, hogy mág több száz ezer km után is mind rendben átmegy a műszakin. Egy eberről olvastam, ahol az autó 5xx km-re után szakadt össze a katalizátor, és akkor cserélte szintén egy bontottra..
De ha úgy gondolod, hogy mindez amit leírtam a környezetszennyezés mértékével kapcsolatban önigazolás, hát legyen, elég szűken látod akkor ezt. Még egy két éves rosszabb kibocsátási értékekkel bíró autó sem pöfög ki annyi káros anyagot, mint ami egy új katalizátor idő előtti legyártása során keletkezik..Persze több cégnek és gyártulajnak ez igen jó üzlet, ugye a fogyasztói társadalom részeként ezért vélekedsz te is erről így, és fizetsz nekik szépen, hogy gazdagodjanak.
Hasonló példa az is, mikor a ma divatos napelemekről van szó. Mindenki szereli föl mint a veszett, döngeti a mellét, hogy milyen tudatos, és milyen környezetbarát. Arra persze senki nem kérdez rá, hogy adott egység napelem legyártása mennyi energiába került, milyen szennyezések történtek a gyártás során, és igen a napelem az élettartama során nem bocsát ki semmit az energiatermeléséhez, a kérdés, hogy mennyi lesz az élettartama, és vajon a napelem gyártáshoz szükséges erőforrások szennyezések fajlagosan meghaladják-e vagy kevesebb-e attól, mintha ahelyett vízerőműből, vagy szénhidrogénes erőműből vettük volna az energiát. Nem is beszélve arról, hogy a napelem hulladékéval is számolni kell élettartama végén, ami megint veszélyes hulladék, ártalmatlanítani, feldolgozni kell, amiből vagy szemét lesz, vagy energia kell hozzá, és jó esetben talán felhasználható lehet egy jelentősebb része újra..talán.. Ja, és hogy miért viszik a napelemet mégis. Mert lehet mellett döngetni, hogy zöld vagyok, nem szennyezek, és persze a marketing révén sok hülye is van, akik benyalják a dumát, és drága pénzeket fizetnek a szép fogyasztói társadalomban..
Na így érdemes összehasonlítani környezetszennyezés szempontjából dolgokat, nem pedig csak szűk látókörben, hogy épp téged mi érint. Érint a többi is, csak az nem annyira közvetlenül, és egy kicsit tovább kell gondolni attól, mint hogy valami nem működik, rohanok a boltba veszek másikat, mert ez van leíva a könyvben, vagy épp használati utasításban..
Jó lenne ha figyelmesebben olvasnál, mit is írtam.
Amikor majd kakukk a katalizátorodnak és te azzal fogsz járni másfél évig, de semmit sem fogsz tudni róla, mert a behamisított jeled miatt nem jelzi semmi - na akkor fogod majd más egészségét rongálni. Vagy esetleg el fogod vinni mostantól hetente ellenőrzésre, hogy még mindig oké minden?
A többire meg csak annyit, hogy természetesen értem én, hogy kifogásokat keresel, meg megmagyarázod miért nagyobb gáz megjavítani, de ez csak egy önigazolási kísérlet.
Ja, és ha már környezettudatosság: Egy idő előtt kicserélt katalizátor esetében az új katalizátor legyártása, a régiből képződött veszélyes hulladék feldolgozása, esetleg újrahasználata, és az ehhez szükséges szállítási logisztika, gyárak kibocsátása, anyagok kibányászata vajon mennyi szennyező anyag kibocsátással jár? Az nem károsítja az egészséged?
Értem én, hogy fogyasztói társadalom, de azért a termékek teljes életciklusáról se feledkezzünk meg, ha már idő előtt cserélt termékekről beszélgetünk, és környezetkárosításról.
Már bocs, de ha a hivatalos helyen mért kibocsátási érték jó, akkor mivel is rongálja a sóherság az egészséged?? Max inkább a pénztárcát rongálja a hülye technikai megoldás, de akkor inkább a dízeleseket szidd, mert a szállópor, korom az azokból jön, nem egy benzinesből.. Állj ki az út mellé, és nézd meg mit okád a sok DPF kiktatott, vagy épp kopott turbós dízel. Azokkal mit szeretnél tenni?? Azoknál a technika adta kibocsátási lehetőségek sem tudják azt a szintet, amit egy normális benzines.
Nemrég volt egy összehasonlítás az autó /motor kibocsátási értékekről is. Mindenki azt szajkózza, hogy menj motorral vagy BKV-val, mert akkor jobb lesz a levegő. Utóbbiról mindenki tudja mit okádnak ki, de pl a meglepő azt volt, hogy a motorok (legyen az bármilyen korszerű) minimum tízszer annyi károsanyagot bocsátanak ki, mint egy autó ugyanazon a távon városban. Persze a motorral lehet szabálytalanul közlekedni, sávok közt autók mellett szlalomozni, úgy persze gyorsabban a célban vagy, max egyszer felnyársal valami kamaz, azt kampec.
Szerintem ha a kibocsátási értékeket hozza a katalizátor, akkor nem szükséges a csere. Két évente műszaki van. A legtöbb ember meg még sz@rik is a műszarfal egyes lámpáira, ahol tényleg be is döglik a katalizátor.. Egyáltalán mikor rossz egy katalizátor? Amikor jók a kibocsátott értékek, amikor egy szonda azt mondja, vagy amikor összeszakad? :D Utóbbi esetében egyértelmű, de az első kettőnél lennének kérdések..
Nemrégiben írtam itt egy kérdést, hogy honnan lehet tudni egy Toyota Avensis T25 1.8 benzines esetében a lambdák jelei alapján, hogy rossz-e a katalizátor.
Nos, utánajártam, sok netes oldalt végignéztem, és arra jutottam, hogy az ilyen két lambdás rendszereknél az első a szabályzó ami a kat előtt van, annak gyorsan kell ugrálni 0,1 és 0,8 V közt, a második szenzor jelének pedig üzemmeleg motor esetében közel stabilan 0,4-0,6 V közt valamilyen értéken kell lenni, de gyors változásokat nem szabad tennie. Nálam sajnos gyorsabban ugrált, bár nem annyira mint az első szonda jele, de nem volt jó.
Mivel az autó kibocsátási értékei teljesen jók voltak, most is jók, én a legegyszerűbb megoldás mellett döntöttem, és a második szenzor vezetékeibe beforrasztottam egy ellenállást és egy kondenzátort. (1 Mohm ellenállás a szonda jelvezetékébe, és 2,2 mikró farad kondi a szonda jel és test vezetéke közé polaritás helyesen). Ezzel lényegében a jel kisimult 0,48 V -ra nálam. Kondiból (elektrolit) 1 mikro faradtól egészen 4,7 mikro farad-ig bármilyen jó, én 25 V-osat és 105 fokos tűréshatárral bírót használtam a biztonság kedvéért. Ellenállásból a negyedwattos kell.
Már mentem az autóval kb 2 ezer km-ert azóta, és nem adott vissza semmilyen katalizátor hibát. Megmértük utána is a kibocsátási értékeket kíváncsiságból, és most is tökéletesek, sőt még alatta is vannak az elvártnak..
Valószínűleg a módosítás nem csak a Toyota esetében működik, és ez egy olcsó kis "trükk". Hogy miért ugrál a második szenzor jele, nem tudni, de már többen írták a márka fórumán is, hogy hasonló gondjaik vannak jó kibocsátási értékek mellett.
Gondoltam megírom ide is a megoldást ami mellett döntöttem, hátha valakinek hasznos lehet.
Clk W209 2007 v6 320 cdi merci. 250 ezer km. Kb 800 as fordulaton erősen beremeg a hátsó kipufogó dob /rész. Hallatszik és érződik is. 600 as alapjaraton teljesen remegés mentes. Motortartok újak, szijfeszito nagyon kicsit mozog alapjaraton, 800 as fordulaton már nem is mozog . Kérdés, hogy a kipufogó hátsó részének a remegése mitől lehet? Ok vagy okozat? Szét lenne égve a belseje és nem jól csillapítja a gazlengeseket?
Csak még egy(kérésem) kérdésem lenne(szombaton néznénk meg)egy Ford C-MAX 1,6 TDCI 116 LE 2014 es kocsival kapcsolatban.Sajnos a márkát nem ismerem(ki be szállás,fájós derék miatt)mennyire jó,vagy rossz választás lenne.Megbízható a motor?maga a kocsi,van e valami ismert buktatója?Nekem jelenleg 1,5 dci Megaenom van,egyre nehezebb a kiszállás belőle.Előre is nagyon köszönöm.
szerintem a termosztát lesz a nyerő, belegondolva elég nehezen melegedik a fűtés (bár diesel esetében ez talán nem ritka), és általában elég vérszegény a hőmérséklet is amit fúj. egy próbát mindenképp megér, utánanézünk.
olyan 4-5 hónapja egyfolytában csinálja, azóta közel 10ezer kilométert futottam vele, annyit csak nem regenerál :D termosztáton el kellene gondolkodni, ez jó ötlet lehet. esetleg egy épkézláb scannert nem tudtok ajánlani? régóta tervezem hogy veszek, de még odáig nem jutottam el.
2008-s FIAT Scudo 2.0 Mjet L2H1 Family 240 ezer km, véleményt szeretnék kérni ? Egy családtag ilyen autót szeretne venni nagy családos. Én félek a FIAT-tól. Szerintetek ?? Köszi a véleményeket.
Sziasztok! Ford Focus 2002 1.6 FYDB hidegen-melegen rángat és néha hullámzik. Hibakód nincs, de a belépő levegő hőmérséklet 74 C fokot mutat... Okozhat ez problémát? illetve hogyan orvosolható? köszi!
Szerelő futtatott rajta, viszont nem talált semmit.
Megoldás lehetne talán ha akkor lenne rádugva egy gép amikor jelentkezik a hiba, de nincs a környéken olyan szerelő aki kocsikázna miattam 1-2 órát. Nekem meg nincs diag műszerem :D
Lenne egy érdekes problémám. Adott egy 2007-es dízel Corsa. Chippelt, új egr-el, új hűtőradiátorral... A jelenség a következő: Ha hosszabb ideig (kb 20 percig) 2500-as fordulat felett pörög a motor, felvillan a kis szervizlámpa és teljes erejéből elkezd búgni a hűtőventilátor. Hőmérséklet értéket nem mutat a műszerfal, csak egy lámpa van aminek akkor kellene kigyulladnia ha magas a hűtővíz. Ez nem gyullad ki, viszont a hűtőventi rendületlenül hajt és a szervizlámpa is ég. Mindaddig míg újra nem idom a motort. (tehát akár menet közben is gyújtás le, majd vissza) Ezután a hibajelenség egy időre megint megszűnik, hibakód nem marad utána, hiába próbáltunk bármit is kiolvasni.
Van valakinek valami ötlete hogy mit szenved a kocsi? Szoftverhiba lenne?! (augusztusban volt a chiptuning, de akkor még ez nem jelentkezett)
Lógó talpas okán megbukott műszakin. A talpast cseréltem, de a lógás nem szűnt meg. A kerékcsapágyat kevertem gyanúba, bár hangja nincs. Utána lehet ennek húzni?
Csak még egy(kérésem) kérdésem lenne(szombaton néznénk meg)egy Ford C-MAX 1,6 TDCI 116 LE 2014 es kocsival kapcsolatban.Sajnos a márkát nem ismerem(ki be szállás,fájós derék miatt)mennyire jó,vagy rossz választás lenne.Megbízható a motor?maga a kocsi,van e valami ismert buktatója?Nekem jelenleg 1,5 dci Megaenom van,egyre nehezebb a kiszállás belőle.Előre is nagyon köszönöm.
Urak! SUZUKI swift 97 ből 1.3 benzines. Elfogyott a fűtés benne, a tulaj szerint lassan lett egyre hűvösebb benne. A radiátor meleg a zsaluk jól dolgoznak. Valakinek tippje? A radiátorban lehet, hogy a térelválasztó gumit megette a fene?
mas temaban olvasgattam es mashol is azt irtak, amit quattro:
ducato, jumper, boxer: rohad mint a xar
sprinter, crafter, transit sem jobb lenyegesen
T5 jobb mint a T4
vivaro/traffic/primastar igaslo hasznalatban is egeszen rozsdamentes
kicsit szukul a kör, mert sok elmelkedes utan következore jutottam:
- felnyithato tetö nagyon jo cucc, de 2800-3000€ + 1300€ a beszerelokeret (+ agylap + matrac), de nem hiszem, hogy beletolok ennyit. (meg lehet epiteni aluminiumbol, de azt idoben most nem tudom megoldani...)
- helykihasznalas miatt jobb lenne az agy kereszben. az agynak meg minimum 180 x 70cm-nek kell lennie. ha jol latom akkor ez csak a ducato/jumper/boxer-ban van igy
Közvetlen befecskendezésű. Ez ugyanaz a motor, mint ami már 84-ben is volt bennük, csak kapott egy turbót meg egy betegágy villanyadagolót. A többiről fogalmam se.
Szia, egyenlőre úgy néz ki hogy megúszom radiátor csere és a velejáró műszerfalbontás nélkül. Ahogy tanácsolták átmostam a fűtőradiátort, és van fűtésem jobb mint új korában. :))))))) Már csak légtelenítenem kell a rendszert és kész is van. Köszi mindenkinek!
Csak annyit tudok,hogy van egy Citroen alkatrészekre ráállt emberke,Ő már 5 éve is azt mondta,hogy csak az 1.6 HDI alkatrészekből megélne,de nem tud annyit hozni amennyit keresnek nála.
Van egy Lombardini ldw 502 kéthengeres diesel motor,csak ugy lehetett vele közlekedni,hogy ment a fütés,különben felforrt a viz,most már inditani sem lehet ha fel van töltve hütőfolyadékkal.
Próbábol leengedtem a hütőfojadékot,pár nap állás után pöccre beindult majd leállt,megint beinditottam 5 mp járt majd leállt.
Feltöltöttem megint hütő vizzel,(hütősapka nélkül inditóztam és nyomta ki a hütő vizet) igy eggyáltalán nem indul csak füstöl,gözöl a kipufogó olyan mintha beakarna indulni de nem sikerül.
Mi a hiba hengerfejes?Megrepedt a henger?Esetleg más hiba? Köszönöm
Persze, jogos. Holnap megnézem élőben ezt az agyon szervizelt vasat..majd kiderül. De ami aggaszt az a lent felsorolt sok hiba lehetőség. Részecske szűrö...stb.
Nekem címezted a kérdést, de nem vagyok jó Citroenből. Speciel nem is nagyon vennék 10 éves Citroent hosszú időszakra. Persze ez nem jelenti azt hogy rossz autó! 500 000 km-re nem terveznek egyébként!
Vennem kell egy autót egy másfél millió forint között évi 13 -17 000 km futásteljesítményre. napi durván100-150 kilométer futásteljesítmény lenne főleg városok közötti használat során.Kinéztem egy 2007-es évjáratú Citroen c4 coupe-t amiben, idézem "Az utolsó nagy szerviz alkalmával összes olaj + szűrő + vezérlés + vonalszíj + feszítő görgők + vízpumpa + fékbetétek lettek cserélve ez előtt 8.000 Km-el. Hirdetés előtt közvetlen Új kuplung és kettős tömegű lendkerék szett.." az autóban 200e km van. Mellette Szól hogy jól néz ki jól felszereltkényelmes és hogy nagyon sok minden meg van rajta csinálva. Ellene szól a részecske szűrő a kettős tömegű lendkerék az üzemanyagrendszer érzékenysége és a viszonylag magas kilométer. Durván 500re tervezik ezeket a motorokat...állítólag. Ilyen alacsony futás teljesítmény mellett jobb választás lehet egy butább benzines? az előbb leírt hiba lehetősége nincsenek a benzines motor esetében... Viszont ott is olvass az ember ezt azt... éves szinten a fenttartása a dízelnek durván fel százötvenezer forinttal lenne kevesebb csak... Ha jól tudom a részecske szűrő kiüthető a -motorból 30e Ft körüli összegért. (Nem ez a cél) honnan tudom vásárláskor, hogy milyen állapotban van? ... Mi a véleményeztek a leírtak ismeretében?
Mikor nyomod a mozdulattol valami nyikordul egyet, vagy járó motornál benyomott pedállal nyikorogni kezd?
Tipushibája ennek a nyikorgás, de nagyon nem mindegy, melyik a hibajelenség, és milyen, mennyire szörnyű a hang, mindig van vagy néha, stb.
Ki kell venni a váltót a kinyomócsapágy cseréhez, ahhoz kihúzni mind2 féltengelyt, ahhoz bontani mind2 oldalon a futóművet, ekkora melónál érdemes rászánni a szett árát és komplett lecserélni a kuplungot, főleg ha istentudja
mikor volt.
Szvsz olyan minimum 4 óra és felette lehet ez a móka, szuper profi műhely esetleg kevesebből megoldja, de elég egy beletört csavar, egy rossz féltengely, akármilyen probléma, és máris elszáll időben az egész történet.
Van egy peugeot jarganyom ha benyomom a kuplungot valami nyikorog benne.Ez kinyomocsapagy hiba?mindenkeppen cserelni kell vagy lehet kenni is valamivel?
A pedal is nehezen jar az is ettöl lehet?vagy bovden csere is kell?
Érdeklődnék, hogy létezik-e olyan USB aljzat, ami műszerfalba beépíthető, és árammal látná el a pl. telefont? A gyári (egyetlen) szivargyújtó néhol a kézifék mögé kerül, ami lehet, hogy a hátul utazóknak megfelelő, de pl. a szélvédőre kitett telefon töltéséhez elég hosszú madzag kell... Egy extrém eset: ismerősömnek a zippzárja lógott bele, és okozott rövidzárlatot!
Egy plusz szivargyújtó kialakítása helyett, elegendő lehet és kisebb helyet foglalhat el egy USB aljzat (akár dupla kivitelben is), kérdés, hogy létezik-e ilyen, direkt autóba szánt változat?
Mellesleg a szivargyújtó-töltőt is meg lehet(ne) így spórolni...
lakoautokent (Nugget. ill. jelen esetben egy utolagosan lakoautova atalakitott 9szemelyes) nem a cementeszsak hasznalat volt, tehat privat alapbol hobbi celra hasznalt
neztem egyet. nincs mega szarra rohadva.
Difijebol folyik az olaj es szepen betekeritett mindent olajjal.
mind4 kerekjarati ivet lefujtak alapozoval, de ugy tunik mintha a gyari iv lenne. csomi ajto alja rozsdas. es a hatso gatlok bekötesi pontjait erositettek mar. ules nincs szakadva, ajto nem log. motorhaztetorol hamlik a lakk, es a bal hatso oszloppal beletolatott vmibe eleg erosen az elozo tulaj
elvileg 235ekm. van rajta egy cetli 222ekm-res olajcserevel. az egeszert akar a kereskedo 1450eurot es van rajta ev vegeig muszaki. (afgan, de cetli hamisitassal az adott jarmu optikajaval 1450euronal egy afgan sem kezd el baszkuralni)
hatul uj gumik, elvileg tavaly uj adagolo.
amiert ezt neztem meg, hogy lakoautokent van forgalomban (jo alacsony biztositas), nem a szivoD es ezert 2T-t huzhat(na ha lenne rajta horog) es 9szemelyes (papiron, de csak elso 3 ules es egy 3-s pad van meg) es van rajta egy felnyithato alvo tetö (mint a Nuggeteken)
azert kerdezem a motort, mert
A, lucas nem all jo hirben
b, picit kelletlenul megy, de nincs referenciam
(c, inditaskor tol nemi feher/kek füstöt.)
a kek/feher füst ha egy golf 3 tdi-böl indulok ki akkor az nem 233ekm-re utal hanem 533ekm-re..., de ugye az egy TDI egy könnyu kaszniban
Köszönöm a tippet! Utána nézek. Sajnos a környékünkön nincs normális szerelő, hosszabb távra pedig jelenleg nincs időm elvinni. Tegnap megfigyeltem, hogy nem folyamatosan csöpög, csak mikor megy a motor és a leállítása után kb 20-30 percig (max 0,5-1 dl lehet ami leállítás után kicsöpög) utána abbahagyja.
Megmértem már néhányat, 0.5barnál többet nem nyomnak. Légtelenítéshez vagy 3x szoktam elindítani a pumpát az alapbeállításban mire feltölti a szűrőt. Ott 30sec egy menet.
Ma (10 éves távlatban) esetleg magyarázható lenne ez az autók nagymértékű integráltságával, hogy mindenhol van valami, ami minden másnak útban van.
Tipikusan a Smart nem ilyen, az elég szellős lehetne, mintapéldája a Lego autónak. Ennek ellenére bármihez kell nyúlni, mindennek sírás a vége :)
Ezt az öreg Escort csak azért volt emlékezetes,mert kettő darab csavar és kettő vízcső levételével kihúzható, mint egy pollenszűrő.
Ki is férne, az egész csere negyed óra, aztán feltöltés járatás, ellenőrzés...
De nem!
Két csőcsonk kimegy a tűzfalon, egy akkora furaton, mint a két csőcsonk. Így nem jön ki,mert csak egy fél centit mozdul. Kapásból tudnék három egyszerű megoldást erre, de ezek közt nincs a műszerfal teljes kibontása.
Nem mintha bármilyen jó véleményem lenne az öreg Fordokról, de hozzá kell tenni, hogy 20+ éves autó, talán még az eredeti fűtőradiátor, úgy méretezték, hogy kibírja, azt a 10-15 évet, míg az autó megy. Ki is bírta.
Az a baj az ilyen hibákkal, hogy az ügyfél és az én álláspontom is védhető, de végül nem születik jó megoldás.
Melós autó, életben tartja, ha elvisz havonta a javítás 10-15 ezret, még az is belefér, egyszerűen a tulaj hozzá tud szokni úgy egy rossz autóhoz, hogy kedveli, megszokja.
Én 30 hibát látok benne, Ő meg csak azt, hogy folyik belőle a víz.
Az, hogy a kuplung kő kemény, kopog mindene, mint egy zsák dió, kézifék már 5 éve se volt, visít az ékszíj, zúg valamelyik görgő, de menet közben nem hallatszik a kerékcsapágy búgásától...stb.
Ezt nem csak kitaláltam, sok ilyen autót látok, de napi 5-10 km-t megy, azaz még évekig üzemképes és ellátja funkcióját.
Mit mondhatnék ?
Vegyen 1M-ért valami jobbat? Annyi pénzből az öreg kabát még 5 évig életben marad.
Én viszont nem akarom javítani, kisebb dolgokat megpatkolunk, de egy napos melót nem tudok elszámolni , hogy hagyd csak majd legközelebb valamihez hozzácsapjuk. Ő sem szivesen fizetné ki, de ha mégis, akkor sem szivesen vállalnám el.
Oh, én csak lefordítottam neked, amit kértél. Szerény véleményem szerint a MIL lámpa villogtatásánál jobb egy Bosch KTS. A nagyok dolgába nem szeretnék beleszólni én tanulni és okulni járok ide. :)
Kipróbáltam. A check lámpa gyújtás után azonnal elalszik, az izzítás pedig folyamatosan világít. Ezek szerint nincs hibakód? Pedig néha csinál érdekes dolgokat: nehezen indul, 1500 fölé nem pörög, random megáll. Következő indításkor minden ok. KTS nem ír hibakódot, ezért próbálkoznék villogtatással.
mivel keresztöblítéses a radiátora és átfújható volt ezért komplett fűtésboxot cseréltem. persze már az átjárhatóságot is úgy tudod megnézni ha az elejét lebontod
Szinte 100% hogy belső radiátor csere. Típus hiba Clio2-nél, Thaliánál. Én Daciázom, de 7-8 darab ilyet csinálok évente, mert a környékbeli autószerelők mind nekem passzolják le. Utálatos egy munka, nem túl bonyolult, de nekem is 7-8 óra rámegy (általában 2 napra vállalja be minden szerviz). A legrosszabb a végén, hogy a motortérben a tűzfalnál a gyorscsatlakozót sokszor nem lehet visszatenni az utángyártott radiátorokra (több félére sem) mert nem passzol rendesen. Ekkor marad a cső csere (bontott Dacia Logan) és az aba bilincs.
Köszi mindenkinek a brainstorm ot holnap elég hülye idebeosztésom van amihez autó kell viszont szerdán átmosom és meglátom mi lesz, remélem hogy elég lesz neki az átmosás...
Nos, ma került egy gyújtáskapcsoló a Swift-be adtak hozzá távirányítót is, összeraktam de már akkor gyanús volt amikor a táv nem oldotta fel a gyujtáskapcsolót. Kulcsot beletéve indít de nem indul, viszont visszadugtam a régi immó karikát és mellétettem a régi távot, akkor már beindul...
Továbbá érdekes még hogy mióta feltörték az autót azóta nem működik a központizár a távirányítóról, (ráadásul azt sem tudom hogy jutottak be az autóba mert nincs rajta semmilyen külsérelmi nyom) a héten még rákukkantok diaggal hátha látok benne valamit de gyanítom ide gyári szoftver kell hogy össze tanítsák a dolgokat, ehhez én már szerintem kevés leszek...
Az is kérdés, hogy forró, na de mennyire? 70C is az és a 95C is az.
Ha le tudná adni a hőt, de sok esetben közvetlen hőátadó felület sincs már.
Ki fog derülni, ha kimossa :)
Quattro, akkor nekem eddig szerencsém volt.
A minap mostam át egy öreg Fordot, nulla fűtése volt utána meg olvadt a műszerfal. Pech, hogy csak pár napig ment, mert közben ki is lyukadt. Persze simán fiókos, könnyen ki lehetne húzni, ha akét cső nem menne át a tűzfalon... Így ki kell bontani a műszerfalat és kimozdítani a teljes fűtésboxot. Gratulálok, igazi bennszülött.
Oké, akkor arra a cuccra ami a befújt levegő hideg/meleg arányát változtatja. :P (Hogy ez a víz útját szűkíti, vagy az átfújt levegőét számomra indifferens)
erre is gondoltam, de mivel a víz átfolyik rajt így kizártam, el lenne dugulva szerinted? esetleg egy hűtőrendszer átmosás az segíthet? Bár nem tudom mert amiket láttam videót kb 3 C fokot nőt a hőmérséklet, szóval nem tudom elég bizonytalan vagyok.. lehet légtelenítenem kellene még1x?
Valahol az olajteknő és a váltó között lecsöpögő hűtőfolyadékra lettem figyelmes. A csöveket átnéztem, nem láttam sehol sem folyást, aknára állva sem tudtam belokalizálni a csöpögés helyét (nem láttam honnan indul ki). Van ötletetek honnan jöhet? Valaki fagydugót mondott, lehetséges?
Hello!2001 Tranzitomal(9személy, 2.0 motor 100LE) akadt kis gond. Kb 3000 rpm fölött pirosba fut a motorhőmérséklet, de ha leveszem a lábam a gázról visszamegy normálra. Termosztát,vízpumpa új! Mi lehet a gond? Kösz előre is
Sziasztok, jó hogy szóba került a termosztát. Elment a fűtésem és a termosztátra gyanakszom. Az autó egy clio mk2 ph1 k4m (1.6 16V)
Az autó visszejelzője rendesen beáll vizszintesen, a bemenő vízcső forró és a kimenő is, szóval kering a víz, viszont van egy érzésem hogy a termosztát nem nyit ki, legalábbis rendesen, mert leheletfingnyi meleg néha jön. Novemberen lett benne cserélve fagyálló és gondolom légtelenítve is lett.(szerelő csinálta)
szüleim autóvásárláson törik a fejüket, és szóba jött a PUG 301-es. Azon gondolkozom, hogy ha mellette döntenek próbáljam-e rábeszélni őket az 1.2 VTi helyett a régi TU5-ös motoron alapuló 1.6 VTi-re. Milyen híre van ennek a motornak? Spritmonitoron a 7,92-es átlagfogyasztás a 307-eseknek elég riasztó, bár úgy tudom a 307-es ólomnehéz. Viszont 1,1tonna körüli vasban a 115 ló csak "viccesebb" lenne, 82 helyett.
sziasztok volna 1 kérdésem .van e 1995 vw polo benzines 1043as 3 ajto csak az enyémben nincs stabilizátor rúd vad vagy eben a típusban nincs ??? elöre ie köszönöm
Köszi de a termosztát biztosan jó, időben kinyit, fűtésem is kb 4 km után tökéletes. Amióta feltettem azt a kis alucsövet ami a kipufogó köpenyről megy a levegőszűrőbe, tényleg hamar felmegy a motorhő 85 fok körüli értékre. Ha azt mondjátok nem extrém ez a fogyasztás, nektek elhiszem. Csak furi volt mert még kocka Ladával se sikerült anno ilyet fogyasztani :D
Rövid utakon nem éri el az üzemi hőmérsékletet sem, vagy jórészt azon működik, akkor ez a fogyasztás normális lehet.
Esetleg cserélj egy termosztátot, ha úgy érzed lassabban melegszik. Már csak azért is,mert sok esetben ez pár ezres költség. (Bár vannak durva kivételek.)
Minden része még szinte gyári, kivétel a kopó alkatrészek, ékszíj,gyertya,fékbetét,kipufogó. Pedig 18 éves !!
Itt egy mai foto róla, javítás után.:
100 méterre lakik Zacc, a háromszoros magyar gymkhana bajnok, jó barátom az anyósa nálam dolgozik. De épp azért nem viszem hozzá csak végszükség esetén az autót mert nyakig van munkával, hozzá hordják a drága sportkocsikat,terepjárókat..... Teljes műszerparkja van, na de egy gyujtáshibával ne menjek már oda... Igaz egy jobb első korm.gömbfejet kb. 5 perc alatt cserélt ki nekem! Nem hiába versenyzett anno.
1.4 Fiat Tempra városi rövid távokon használt autó 11,6 L /100 km fogyasztás nem súlyos egy kicsit?
50% országút 50% város = 8,7L.
Mindkét esetben 165 km-t tett meg az autó és tele tankkal lett mérve. Automata szivató, de hallhatóan hamar visszamegy. Hidegen is pöccre indul, motor nem erőtlen, nem is hengerfejes, csak ez a fogyasztás kicsit magas szerintem. Hol kereshető ilyenkor a hiba?
2007-es Swift-et feltörték és széttörték a gyujtáskapcsolót! Kérdésem az lenne, ha veszek egy ilyen komplett kapcsolót bontottan, akkor az ugyanúgy felismeri a régi távirányítót is?
HEURÉKA !!! Müködik. ott hibáztam, hogy meg voltam győződve a fedél legrövidebb kábele csak a legközelebbi 4. hengerig ér el.Tehát ezt fixre vettem. Mivel a 1 henger gyertyáját próbáltam ,csak annak a kábelját nem vettem le. Ez volt a masik fix pont.Így kizárásos alapon a 3-4 kábelt cserélgettem, ) Holott a 4. hengeré még 2 centit enged és az elosztó egy távolabbi lukjába kellett !Tökéletesen müködik.
Kiderül, csak rossz volt egy pipa, (gyertya benzines volt )levettem róla a fémburkot, de hogy kipróbáljam levettem a többi kábelt (nehogy beinduljon a motor), ráadásul egyedül vagyok, kint is kéne lennem , meg inditózni is,....
Egy 99-es VW Polo 1.4 classic "boldog" tulajdonosa vagyok. A szuper hidegben január elején sikerült felforralnom a vizet a nem megfelelő fagyálló miatt. Félre is álltam a kocsival, majd mikor este újraindítottam (már fagyállóval) kinyomott kuplungnál felpörgött a motor kb 2-3 ezer közé. Ezután sokáig nem mentem vele, mert félő volt, hogy hengerfejes, de végül csak megnézte szerelő, és hengerfej oké, víz nem fogy stb. Ellenben egy probléma mégis akad. A motor továbbra is felpörög fixen 2100-ra, ha kinyomom a kuplungot. A legérdekesebb, hogy ha teszem azt üresbe teszem és úgy gurulok be a pirosig, akkor ameddig az autó meg nem áll 2 ezren pörög a motor, ha megáll visszaáll a rendes alapjárat... Ezt kipróbáltam hosszabb, még hosszabb és rövidebb üresben gurulási fázisokkal, és mindig ugyanígy történik.
A gyertyák a régi gyertyái, sorrendben vannak, tehát a két középső a 2. és 3. Hengeré. Azoknak a elektróda csúcsai feketék. Az elektródáről már lekapartam a ráéget kokszot. Nem volt durva, de látható különbség volt a többitől.
A második képen lévő "0" (ha jól látom) a fhp. Amikor fhp-n van a főtengely, állítsd be az osztófejet úgy, hogy a rotor közepe pontosan a ház szélén lévő jelre mutasson (~3óra irányában). Húzd meg a csavarját és többé ne nyúlj hozzá. Azon a motoron nem lehet gyújtást állítani, a gyújtáshoz az osztófej jeladójának semmi köze.
Röviden: a DLC 6- os és 4-es végződését össze kell kötni, ez jelzi az ECM- nek, hogy hibakód kijelzést kérsz. Majd rá kell adni a gyújtást, a motor beindítása nélkül.
Van egy manuálom, ami szerint ki lehet villogtatni a hibakódokat, de mivel angol, nem szeretném félre fordítani:
Reading Flash Diagnostic Trouble Codes The provision for communicating with the Engine Control Module (ECM) is the Data Link Connector (DLC). The DLC is located in the front console box. It is used in the assembly plant to receive information in checking that the engine is operating properly before it leaves the plant. The diagnostic trouble code(s) (DTCs) stored in the ECM’s memory can be read either through a hand-held diagnostic scanner plugged into the DLC or by counting the number of flashes of the “Check Engine” Malfunction Indicator Lamp (MIL) when the diagnostic test terminal of the DLC is grounded. The DLC terminal “6” (diagnostic request) is pulled “Low” (grounded) by jumpering to DLC terminal “4”, which is a ground wire. This will signal the ECM that you want to “flash” DTC(s), if any are present. Once terminals “4” and “6” have been connected, the ignition switch must be moved to the “ON” position, with the engine not running.
Vegyél ki egy gyertyát(1-4 valamelyik), nyúlj bele egy szál hosszú dróttal, vagy valamivel(dugattyútetőig), állítsd be a felső holtpontot, és ahhoz nézd a vezérlést, lehet elraktad 1 foggal.
A gyári fhp jel egy vékony beütés, mintha vágóval tették volna rá a lendkerékre, forgásirány szerint a vastag után következik(a vastag "vonal" a régi 1551-es gyári diagműszer induktív fordulatszámjeladójának, amit a váltóablakba lehet dugni, volt a működtető "mágnese")
Háromhengerezés, nem hagytál le valami vákuumcsövet, ilyesmit, fékrásegítő gumicsöve nincs kiszakadva?
Igen , ezért gyanus nekem is , mert ugy megy mintha három henger menne, nem harap azonnal, alapjáraton kicsit remeg, eddig nem csinálta. Csak mikor vettem le a régi szíjat picit elmozdult a kerék. (Visított a régi feszítő, meg nem is volt rendesen megfeszítve , ezért cseréltem ki,nekem meg kell az auto,a szerelő meg nem ért rá, hamarosan megyek K.barcikára az uj Vitara automatáért ))
Egy kis segítség kellen , tudom te a kisujjadból kirázod:
-Még a régi Seat Toledo....
AFT motor, kicseréltem a vez.mü szijat és görgöt. A gyári rajz szerint csináltam, igaz a gyujtást is utánaigazítottam, bár eddig jó volt. Most ugy megy mintha egy henger nem menne.(Visszahuztam a gyujtást de nem lett jobb.Sötétben nézetm szikra nem húz le.) A rajzon és a lendkeréken lévő jelzések nem egyeznek, egy vastag beköszörült jelzés az egyik, a másik egy vékony vonal. melyikhez állítsam, vagy más a hiba.?(fent az OT jelzés jó)
Mondjuk most nem ez a három, mert ezeket úgy 4-5 éve már átforrasztottam, meg volt anno egy elégett fóliasáv is. Most egy újabb forrasztás repedt körbe.
Arra viszont rájöttem, hogy a szemem már nem olyan jó, vennem kell valami nagyítót, vagy az autót kell eladni.
eleg rovidtavon megy 2-3km-s korzetben,max.heti egyszer 30-40km,igazabol ezert is vettuk,masodik autonak csak rovidtavokra ezt az 1.2benzines corsat ajanlottak 1-2mill kornyeken.
vw polo tsi v i-t akartam,arrol lebeszeltek.
de inkabb vettem volna a jol bevalt golf6 1.4szivo benzinest csak feltem,h bevagja a 8-10 litert,,mert hat ez a 1.2 sem eri be 7l/100-on.
kiderul nincs jo valasztas csak varosban hasznalatra.
" ... az olajcserekor(0w40) tisztara torolt sapkarol es annak kornyekero mar 1000km utan kb kis kave poharnyi vilagosbarna habot szedtem le ... "
Gondolom többnyire rövid távon, városban használjátok az autót, az olaj - legyen az akár a legjobb fullszint 0W-40-es is - nem képes annyira felmelegedni hogy "kidolgozza" magából a kondenzvizet. Érdemes időnként (de legalább most az egyszer) kimenni országútra, ideális esetben autópályára és tempózni egy csöppet, a kávéhabnak (vagy legalább is nagy részének) el kell tűnnie.
Autó néha leáll, aztán néha elindul, néha nem, hidegen-melegen ugyanúgy.
Első blikkre vezetékek a helyükön, köteg nincs kidörzsölődve, elosztófedélben van szén/rotor, gy.kábelek nincsenek lerohadva, gyertyák nem régiek, szivattyú sem rég cserélve.
Nézzünk Hall-jelet(Bosch elosztó), szkóp persze nincs, tegyünk rá egy ledet gyorsba, aztán próba.
Autó 20 perc járatás után egyszercsak leáll, mintha levettem volna a gyújtást, Hall-jel van, led villog, főkábelen szikra nincs.
Na akkor nézzünk trafó 15-öt, 1-et, gy.modul testet/tápot/működtetést.
Eddigre persze az autó megjavul, újabb 40 perc után leáll ismét, nincs trafó 1, gyújtásmodul vezérlés sincs.
...fasza, gyújtásmodul vezérlőszálat finoman testelgetem, van szikra, összerakom, nem indul, Hall-jel továbbra is van, led villog.
Autó megint megjavul, no legalább annyit tudunk, hogy modul/trafóbaja nincs, várjuk a következő leállást, 1 óra múlva meg is történik, Hall-jel még mindig van, szikra nincs....előjön belőlem a kisördög, Hall-jeladó csatit lehúzom, jelszálat testre teszem, van szikra, összerakva nincs, mégegyszer próbálom, elindul...B+ ősöd, ilyen nincs, multimétert beépítem a led helyett a Hall-jelszálra, újabb 30 perc után az autó megáll, mit látok a multin, na mit?Testel a Hall-jeladó, de nem 0 voltra, hanem 2,8-ra, tekertetem, nem indul...megint 2,8 volt a test helyett, villáskulccsal fejbevágom az elosztót, jelszál feszültség leugrik 0,1V-ra, autó indul:-))), jeladó test/táp ellenőrzés után elosztócsere, autó megjavul.
...mi ebből a tanulság?Asszem öregszem, vagy 15 évvel ezelőtt ugyanígy jártam egy Golf3 1,4 ABD-vel, csak nem ugrott be hirtelen, hogy is volt. franc tudja, hány hall-jeladót cseréltem már, de eddig mind méltóztatott egyértelműen elromlani, nem ilyen emelt jelszinttel szívatni a kedves szerelő bácsit:-), aztán lehet, csak én vagyok tapasztalatlan, még.(jó pap esete)
Igen, en is arra gondoltam,hogy para mert allo helyzetben is jelentkez
nek a vizcseppek a sapkan 1-2h utan,csak eleg durvanak talaltam,h az olajcserekor(0w40) tisztara torolt sapkarol es annak kornyekero mar 1000km utan kb kis kave poharnyi vilagosbarna habot szedtem le.
Jol megy az auo,tiszta a viz-olaj,nem buborekol gazadasra a kiagyenlitoben a viz,igy hadd menjen akkor.
1.2benzines 2009evj opel corsa olajbeonto sapkaja mar 1000km utan vastagon halvanysarga-barnas habos,mi lehet ez?(90e km van benne,olajat-vizet nem eszi es tiszta is mindketto)
mind a négy gyertya fehér elektródájú , csak a két belső henger gyertyáinak az elektródáin volt lerakódás és a szigetelőcsúcs fekete kormos ( olajos) volt
Elvileg ott sem, mert drágább újrahasznosítottból gyártani, mint a frissből. Azt mondják a hozzáértők, hogy egyrészt a vezetőképesség miatt (ok. ez a kínaiakat valószínűleg kevésbé zavarná), másrészt a gyártástechnológia okán vezetéket nagytisztaságú rézből kell/lehet gyártani. Az újrahasznosított döntő többségében már ötvözött, drága tisztítani.
Sekélyes tudásomat is ez gyengíti, hogy csak néha, pár másodpercre " kap be valamit" ami eddigi ismeret szerint mind lehet mert víz, olaj tűnik és sokat is eszik ( persze mert nem megy )
EGR-nél ugye kipufgáz megy az meg csak nem füstöl, Evaptól csak nem megy annyi plusz? Injektor tolhat neki annyit, hogy így beködösíthessen?
Marad az olaj? De hol?
Ha eljut a garázsomig, kifaggatom firstlook által, csak nehéznek látom azt a pár pillanatot elkapni.
Nem is durrog mint gyújtás hibánál. A csörgés is csak távolról hasonló mint elmászott gyújtáskor. ísőt amikor nagyon füstölt kis sebességnél a csörgés sem volt annyira hallható!
én fenntartom hogy szar minőségű az olaj (pont a castrol volt az amit a legtöbbet hamisítottak)
nem feltétlen a gyűrűk miatt hordja (hagyja) fel az olajat attól csak nő a kartergáz amit ha nem tud kiszellőzni akkor az öreg szelepszár szimmeringeknél is be tud vinni az égéstérbe.
jópár motor volt a kezem alatt aminél ezek a "minőségi" olajak eldugították az olajáteresztő furatokat a dugó oldalán
nem feltétlen gondolkodnék generálban, hfej felújítás esetleg gyűrűzés elég lehet.
próbáld meg egy más gyártmányú olajjal és szabaddá tett karterszellőzéssel működtetni.
Szépen indul, jár, nincs semmi baja. Majd amikor bemelegszik hirtelen elmegy az ereje és pár másodpercig füstöt okád majd megint mintha semmi baja nem lenne.
Kompresszió tök egyforma. Nekem 2x is csinálta egy kis piros lámpás állás után 15-20m után.
A füst színe így este szürkés, nem sötét fekete és nem az a trabi kék. De nem láttam a mögöttem levő kocsi felét!
Vizet eszegeti állítólag az olajat is kb: 0,75L 3-400km en , tulaj elmondása szerint. Aki egy hölgy, de becsületére válnék némely férfinak is a kocsi szeretete és ismerete. Tehát hihető amit állít. 2 és 3 as gyertyán felrakódás az elektródán ami fehér mindegyiken de ezeken belül a porcelán is fekete, mintha az olajat égetné. 10w40 castrol van benne 10 ezrenként cserélve. Hátul a kipuffon tűzforró , a Berneres led lámpával nézve mintha gázégőn robogna ki a gáz olyan volt. De nem feketítette a papírt, enyhe égett olaj szaga volt.
Quattroman, hogy van amit említettél az olaj felhordásról? Elmagyaráznád bővebben? Köszönöm!
Hogy lehet még jobban biztosra venni az olajlehúzó hibáját?
Egyszer (úgy 4-5 éve és 60ezer km elött) már megmakkant az EDU, akkor újra is forrassztottam amit kellett meg áthidaltam az elégett fóliasávokat. De akkor emlékeim szerint törlés után vissza is dobta a hibakódokat, most meg nem teszi.
Hello! OBD diagnosztikában jártas ember segítségét kérem (Novoth mester?). 2007 Mazda 6 diesel (89 kW, manuális, balkormányos, szürke :) ) DPF (és kipu) nyomás ingadozással kapcsolatban az a konkrét kérdés, hogy nomális e a csatolt képeken látható folyamatos ingadozás? Olvasok innen olyan adatokat, hogy tized kPa-ra meg mBar-ra meg van adva, hogy mennyit mértek autóknál. Én meg csak azt tudom megállapítani, hogy nagyjából milyen szélső értékek közt ingadozik.
alapjárat
2.500 rpm (terhelés nélkül)
menet közben, tempomattal, kis terhelés
Nem vagyok szerelő, nem pénzt akarok más tudásából keresni ezzel. Egy érdeklődő laikus vagyok, aki minél többet szeretne megtudni (ezt Quattro mester is megerősítheti :) )
Zongorához készítenék bikázó kábelt. Jól gondolom, hogy valahol 50-100A környéki áramra kellene méretezni? Hajlékonysága miatt olyan kábelre gondoltam, amit az autóhifikhez használnak tápkábelnek. Ebből találtam olyat, ami kb. 10 mm2 keresztmetszetű, és nagyon finom réz szálból van sodorva. (nem mint a rendes villanyszerelős, hogy van benne kb. 10 db szál összesen, az is rézzel futtatott alu...) Nagyon hajlékony, kis helyre összetekerhető kábel. A csipeszekkel akadtam meg. Egyszerűen nem találok olyat, ami kicsi, ügyesen oda fér az akksisaruhoz, de mégis át tud vinni normálisan ~50-100A-t.
Van ötletetek, hogy milyen csipeszt lehetne használni? Fontos szempont, hogy motor ülése alatt lesz a kábel, így kb. 2 maréknyi helyen el kell férni a 4 m kábelnek, és a 4 csipesznek.
Más gyártóknál néha azért van felület, csak ezek a félnótás csiguszok nem tudták még megtanulni az elmúlt 100 évben, hogy kő csatlakozást csinálni, már szerintem nem is fogják(laguna fűtőmotor két darab ugyanekkora csatin van ellátva, legalább megduplázta a féleszűje, persze elfüstöl az is, boxeré szintén, az még duplázva sincs:-))
Kíváncsi vagyok, lesz-e valaha saját fejlesztésű villanyautójuk, meg hogy hány fog belőle szénné égni idő előtt:-D
A szivattyú + csatiján kisebb-nagyobb időközönként gondol egyet a feszültség, és elkezd esni, ezzel egyidőben az autó is lassul/rángat, végül le is áll, újraindítva hol indul, hol nem, feszültség vagy van, vagy nincs.
Szivattyúrelé a motortéri relémodulban az aksi mellett, egy 15A-s biztin keresztül adja ki a pozitívot, egy olyan kis felületű érintkezőn át, hogy egy ledet nem bíznék rá...modul kibontva, panel átforrasztva, bizti lábáról egy vezeték pluszba kihozva az érintkező utánig, ráforrasztva, feszültségesés így aksi+ és szivattyú+ között 0,48V stabilan, autó tökéletes.
...kérdés 2:
-a relémodul marha ökör tervezője tán hiányzott az iskolából, amikor azt tanították, hogy mennyi amperhoz mekkora felület kell, hogy üzembiztosan átadja,
-aki előttem egy hetet ült az autón, és visszaadta úgy, hogy szerinte nincsen baja, az mi a lósz@rt vizsgált rajta vajon?
Mondjuk álltában hogyan megy be _annyi_ víz, illetve nem folyik le a gyűrűk mellett?
Oké, ha zárva van épp a két szelep abban a hengerben, hol menne utána levegő, tehát nem folyik le, de akkro miért folyik _be_....
Mondjuk ami már így "zuhanyzik" belsődlegesen, ott szívhatott épp az olaj helyett is kis vizet lentről, az meg csapágynak nem pálya, és ugye mindig lehülve szorul meg amit megkent....passz.
Kicsit elsikolttatok afelett, lehet, hogy most igy egyben csapágyas is lett, holnap gyertyák ki, ugy is meglökdösöm 4ben, ha akkor sem mozdul, egyértelműen betojt benne a blokk.
Van ennek egy története, kígyó ez szerkezet ez, más autó csörög, csattog, darál, füstöl, check engine, aztán csak megy-megy.
Ennek meg 3as hengerében 7.5 bar végnyomás, többi 11.5, se check engine, se sok kartergáz, se csörgés, se buborék, se semmi...eddig.
De tényleg, nyáron még a radiátor folyása is "elmúlt", amire mindenki azt mondta, hülye vagy, az nem múlik el, nem is folyt, képzelődtél, ebben nincs fűtéscsap...na most novembertől a 10fok alatti idő beköszöntétől megint olyan volt a sofőr lábtér, még a száraz nagy aszályos heteken is, mint a palatinuszon a lábmosó.
Most meg megkotlik az egész blokk..., még ha pályán kirobban a bele 140nél, az egy tisztességes halál, azt mondom igen, de igy szépen csendben megdögleni még egy cseszett wartburg sem szokott, hiába van szemre rendben, ahova nyúlok olyan az egész ták, mintha pöcök meg maribá javította volna előttem..
Kitudja motort hogyan "javítottak" benne...nem sok jót sejtet a bemenetragasztózott féltengelycsapágy, összedrótozott féltengelycsukló rugó, előttem sosem állított milliméter feletti szelephézagok....stb.
Mondanám ,hogy nem volt lé tiszteséges kocsira, most egyem csak a kefét, a vicc, hogy amit akár 2,5x annyiért árultak, mint ezt vettem anno, abban sem láttam sokkal nagyobb perspektívákat..sőt.
A hengerfejtömítésből csak gyárit tennék bele. Tőcsavarokból is.
A TU3 motor jellemzően a vezérlés oldalán a bal sarokban kezd el ereszteni az olajcsatornánál.
Mindenképp szerezz be egy garnitúra vitron anyagú (tehát nem közönséges!) O-gyűrű készletet (8 darab) az injektorokhoz mert ha kiveszed őket akkor tuti h szakad néhány!
***
Tipp: a tágulási tartályt újszerűre pucoltam a következő módon (kiszedve!):
töltöttem bele szemes lefolyótisztítót (NaOH+...) és trisót majd forró vizet engedtem rá és hagytam állni. Ha kellett, ismételtem. Kiválóan kihozza az olajos szutykot.
A rozsdás lerakódáshoz nem jó, ahhoz sósav és víz kell.
Pedig most már jó lenne kiderítenem, mert unalmas :/ Azt hiszem szerelek bele egy led sort meg egy kamerát és megtekintem a víz útját mi történik ilyenkor... Vannak beáldozható olcsó kis kameráim, ez lesz a következő lépés :D
Nem biztos, hogy generátor, bármit lehúzhat negatívra a víz amitől ezt csinálja. Főtengely jeladó, gyújtásjel, vagy bármi ami az akksi pozitívot negatívra zárja. Persze akár generátor is lehet.
Hasonlóval szívok én is. De szerintem nekem a generátor ázik be. Esőben belemegyek valami nagy tócsába, lehörög meg rángat a kocsi. Gyertya, gyújtáskábel már cserélve, rotor fedél nem hiszem hogy lehet mert az elég magasan van ehhez. Tempra 1.4
Érdekes, hogy gyertya csere után pár 10km-ig semmi baja.
Majd később vidékre menet szakadó esőben teljesítmény csökkenés , rángatás, füstölés. Akku haldoklott. Akku csere, autómentő. Mikor én kipróbáltam ezután, semmi baja vagy fél órát kínoztam pedig.
Tulaj használta , megint beteg. Ekkor vissza az eredeti gyertya de nem javult meg. Egyre hamarabb, rövidebb idő kellett a hiba előjöveteléhez.
Urak! Látott már valaki olyan fej-tömítés hibát ami melegen javul?
Háttértörténet: TU3JP KFW csigás fosch..alighanem sikerült szétrugni, csak nem nagyon értem, mert ha bemelegszik, abbahagyja a ködgép üzemmódot, szinte normális, alapjárat is majdnem sima, stb.
Hidegen meg ki akar esni a blokk 1200rpm alatt, gázt alig veszi, nyomaték minimális, 50-100méter hosszan nem látni a ködtől mögötte.
Van némi kapucsínó a sapkán, de az télen eldönthetetlen, csak pára vagy oda is beledolgozik...a víz fogy, mondjuk a fűtőradiátor is trágya, vagyis azt nem tudom mennyi hova megy el ténylegesen.
Holnap leveszem a szelepfedelet, ha belül végig vastagon szlömös akkor nincs kérdés, lefejezés következik.
Csábító lesz ebben az időjárásban...
... remélem nem az van, amitől félek, és megrepedt keresztben valamelyik henger, mert akkor ez gtk-s ahogy van, és erősen érzem a kisértést, hogy itt a ház előtt felgyujstam a pichába.
Ha mèg aktuális: ott van az a piac a mai napig is, a Szèchenyi úti posta ès patak között, közben èpült mellè parkolóház. A kaja nem tudom milyen most.Ha a 25-ös úton èrkezel meg Egerbe, rögtön ott a Juhász tesók pincèszete.Ha kerülsz Egerszalók felè, akkor a Helli-pincèszetet ajánlom.
Jófajta füstölt kolbászt a Spar ès az Obi parkolójában lèvő favityillóban kapsz, mindkèt bódè egy cèg, ugyanazt kapod, bèkèscsabai cucc, ha igaz.
A fényszóró magasságállítója működik azon az oldalon? Ha igen, akkor a hiba valószínűleg a lámpában van. Ha nem, akkor a lámpacsatlakozótól a biztosítékig bármi lehet.
Üdv. Egy kis segítséget szeretnék kérni. VW Polo Fisrst 1.2-es. Nem ég a bal tompított fényszóró. Izzó biztosan jó, kettő újat is kipróbáltam már. A biztosíték nem látszik szakadtank, ha jól emlékszem 54-es a száma és 15 A-es.
Az autó Nissan Sentra 1996-os, és GA motorkódú (GA16859049L)
" Kb. 10 perc után füstöl. Egy példát említve 18 percnyire van a Dunakeszi Auchan (este), kb. a 8. perctől füstölt vagy 3-szor odafele, visszafele vagy 5-ször. Félre kellett állnom. A hiba leggyakrabban úgy kezdődik, hogy a gázpedál "kemény" lesz, a motortérből csörgés hallatszik, majd rángat (ez nem mindig), és végül füstöl, lassul. Mivel félreállok, lassítok, nem nyomom egyáltalán a gázt, helyrejön mondjuk max. 20 mp alatt, és utána kezdődik elölről pár perc múlva.
- Továbbra sem sebesség függő, egy kanyarban (gyakorlatilag vagy 5 km/h-val haladva) is elkezdett csörögni, majd füstölni. A Nyugatiig merészkedtem, kétszer füstölt.
- Nem sebesség- és fordulatszám függő, előjött már pl. 40-nél és 70-nél is. Viszont tényleg meleg motornál produkálja. Tegnap Pest másik felébe mentem, hosszú idő után először nagyobb távra. Kb. 20 perc után produkálta 60-as, teljesen egyenletes tempónál (gyorsítás nélkül csak "álltam" a gázon), sík úton, hogy először rángatni kezdett, majd füstfelhő. Utána rángatás nélkül, de sokszor füstölt a még hátralévő 10 percben. Ilyenkor elveszem a lábam a gázról, és motorfék hiányában tudok gurulni, amitől "helyrejön".
- Az olajat eszi,
Ennyi infóm van egyenlőre. Gyújtásra gondolnék, csak fura , hogy helyre jön.
3 év valós garanciát ad rá. Leszakadt a végéről a pipa. Bocsánatkérés mellett, csinált mind helyett újat. Nem kellett bizonygatni, hogy mikor is vettem tőle.
Urak ! 25 éves Renault Clio-ban sok gondom van a gyújtókábelekkel. azt kérdezem , a régebbi Skoda , Trabant típusú sodrott rézdrótos kábelek bírják-e a mai nagyobb feszültségű igénybevételt.
Gondolom közben nőt a feszültség is , a mai kábelek jobban tömítettek , zártabbak a pipánál.
Szívem szerint csinálnék a régi anyagokból egy készletet. A régi gyertyakupakot látok még a motorosboltokban , csak nem tudom bírná az autóban az igénybevételt.
6-8 éve cseréltem a kábeleket és már újra szarakodnak , rángat a motor .Ezek a gumi kupakok leszakadnak. Ha azt látjátok ez vakvágány , akkor inkább megveszem a készletet.
A szerencsében én sem nagyon hiszek, de amilyen szerencsétlen dolgokat látni, hát valahogy egyensúlyba kell néha hozni a világmindenséget :)
A legutóbbi Polo, aminek a szűrőkosarába belefagyott a kondenzvíz. Ha a kollega, nem szedi le gyorsan a kartert, vagy korábban behozzuk a műhelybe, ahol kiolvad, esetleg lesz pár melegebb nap, míg javításra várt, soha nem derül ki miért nem volt olajnyomása.
Ez nem jutott volna eszembe, legfeljebb összeesküvés elmélet gyártás közben (sem).
Persze a javítás közel sem volt zökkenő menetes, hiába csiszoltam fel a csapot, a 4-es csésze lehúzásával megállt a főtengely. Forgattuk kézzel, forgattuk öninítóval. Felkente az új csapágyat is 10 fordulat alatt.
Kezdjük előlről. Mégis csak deformálódott valami.
Érintőre húzva, kopoktatva, majd kalapálva a csészét,10x szétszedve, 10x kimosva végül is összeraktuk egy jóképű használt csapággyal. Lesz, ami lesz. Szorult, de azért forgatható volt a főtengely.
Vagy besül és akkor blokk csere, vagy ha lesz olajnyomás talán megússza.
Elég kritikus volt az az egy másodperc míg felkapta az olajat. Gondoltam addig forgatom önindítóval, míg fel nem épül a nyomás.
Ez nem jött össze, hallhatóan pár másodperc után már nehezebben forgatta.
Jó, itt a vége elkúrtunk rá egy csomó időt, némi pénzt, rosszabb a helyzet, mint aminek látszott, lehet megint magyarázkodni, hogy mégis blokkcsere...
Beindítottam, de már láttam magam előtt, hogy megáll mint a szög, kitoljuk és ott rohadjon meg.
Nem így történt, valami csoda folytán nem állt meg, sőt, ellenállás nélkül jól forgatható a főtengely, az önindító is vidáman tekri. Járt pár órát, át lett adva azzal, hogy ha túléli az első pár száz km-t, akkor már rendben lesz.
ami eddig ilyen volt a kezem alatt, azokon vagy himbak szakadtak, vagy szelep gorbult, vagy meg a veztengo hazat is felszakitotta. (ill barmelyik variacioja )
ezeknel siman lehullott az also, vagy a felso lanc, de semmi komoly mas karesemeny.
ennel a mostaninal felcsavarta a felso lancot, ez beekelodott, es
-gondolom- ez miatt elszagatta az also lancot.
a nyolc kipuff szelep nyoma a dugokon, es negy szivo is.
DE ..
- nincs himba tores
- nincs hajlott szelep
- nincs veztengo haz tores.
-nincs menetszakadas, nincs gorbe veztengo..
-nincs roskadt hidro.. nincs semmi, de semmi hiba..
Okozhat-e problémát, ha az autóba rendelt gyújtógyertya az előírt 0,9 helyett 0,8 elektródatávolságú? Sajnos nem volt feltűntetve az elektródatávolság és 0,8-as-t küldtek, míg a könyv 0,9-est ír.
Keresek hozzá a VVT szolenoidra gumi tömítést, mert ereszt a mostani.
A szelepnek megvan a cikkszáma: 15330-22030
És megvan annak is a cikkszáma, amilyen o-gyűrű kell rá: 90068-14030
(Esetleg ez is jó: 90099-14137)
A probléma, hogy az o-gyűrűk egyikét sem találom sehol, hogy árulnák, vagy lehetne kapni. Amcsiból 10 ezerért jönne egy db. :D :D
Igazából elég lenne, ha a méretét tudnám, és annak megfelelőt vennék egy szakboltban.
Ha esetleg tud valaki az említett gumigyűrű méretében segíteni (külső/belső átmérő, stb.), és netán tud boltot is, vagy helyet ahol lehet kapni, azt megkösszönném!
Tök mindegy annak a csavarnak, hogy 5, 8, vagy 12Nm-rel húzod meg. Tartani fog a kisebbel is és nem szakad el a nagyobbtól sem. Ha a szervizekben az összes csavart mindig nyomatékkulccsal húzgálnák, sosem lennének készen az autók.
Gyertyát szeretnék cserélni. Corolla 2005, 1,4 VVT-i 4ZZ-FE. A kérdésem az lenne, hogy a gyújtótekercs 10-es csavarjának meghúzáskor (7 Nm-t ír a szerelési könyv) mindenképpen nyomatékkulcsot ajánlott használni? Sajnos a nyomatékkulcsom nyomatéktartománya 13-nál kezdődik, megfelelőt kölcsön kérni meg most nem tudok. Szerintetek elég, ha "érzésre" húzom meg? Nem vagyok autószerelő, csak az alap dolgokat csinálom meg házilag).
új szűrőt felrakás előtt feltöltöd friss gázolajjal majd a szűrőház tetején lévő csavarnál teljesen feltöltöd és beindítod, kis gázon tartod kb 1500f/min, ha nem üres nagyon a tankod akkor kidolgozza magát.
természetesen ne a reggeli hidegindítás előtt állj neki hanem üzem melegen amikor könnyen beindítod
Tisztelt hirdető azért írok önöknek mert pár napja jelentkezett hozzánk Fürj József 18 kerületi lakos munkára,majd pár nap után ,kihasználva az üresen hagyott irodát a lezárt fiókból eltulajdonítitott több 100 ezer forintot majd arra hivatkozva hogy a felesége rosszul van elment ,ezt csak utána vettük észre.Azóta elérhetetlen.Azért írok hogy vigyázzanak vele.
Ne hasonlítsunk már össze egy 30 éves, békebeli olajhűtőt egy mai silány (anyagú, méretezésű..stb.) hőcserélővel.
Azokban az olajhűtőkben jellemzően termosztát is volt (valami, ami meg tud hibásodni, de mégsem hibásodott meg soha), épp ezért is jobb egy hőcserélő a hétköznapi autókba. A mellett persze, hogy egyensúlyba hozzák a folyadékok hőmérsékletét, közvetlen nem szükséges szabályozni.