Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2006.01.12 0 0 726

Az amerikai média különféle kulturális elemeket összevegyítve kialakított egy klisét az észak-amerikai indiánokról. Bőrruhába öltözött, zord tekintetű, sastoll fejdíszes harcosok...

Olyan ez, mintha az európaiakról kialakítanának egy olyan egységes hamis képet, pl. hogy az európai angol öltönyt hord, francia bort iszik és olasz spagettit eszik, ünnepeken meg orosz népviseletbe öltözik, ahol görög dalokat énekel és spanyol táncokat jár hozzá.

Az Andok-vidék indiánjait azonban öntudatosabbnak hittem annál, minthogy "síksági indián" műbőr ruhába és mű harci fejdíszekbe bújjanak.

Olyan ez, mintha a Muzsikás együttes és Sebestyén Márti  pl. spanyol népviseletben énekelnének magyar népdalokat, mert úgy jobban eladható.

Nálam teljesen elcseszték az andokiak a  renoméjukat, az biztos:((( 

Előzmény: Galgadio (719)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.12 0 0 725

Megfigyeltétek már, hogy az amerikai hadsereg egyes harci helikoptereinek harcias indián törzsek nevét adja.

Az Apache (apacs) helikopterekről gondolom, hogy mindenki hallott, de most olvasom egy regényben, hogy van Kiowa (kajova) is.

Még csodálkozok is egy kicsit, hogy az érintett törzsek nem tiltakoznak a nevük ilyen célú felhasználása ellen.

Galgadio Creative Commons License 2006.01.12 0 0 724

Kedves Paca!

 

A táblázatokat jól olvasható formátumban megkaptam. Válasz ment e-mailben.

 

Köszi szépen!

Előzmény: paca.e (723)
paca.e Creative Commons License 2006.01.12 0 0 723

ide nem sikerült olvasható formában feltölteni

küldöm e-mail-ben

 

bölényekről minden érdekel,

köszönöm

 

Előzmény: Galgadio (718)
najahuha Creative Commons License 2006.01.11 0 0 722
Kedves Galgadio !

Adatgyűjtés folyik......18%................
Előzmény: Galgadio (717)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.11 0 0 721

Kedves Eguzki!

 

Kiindulópontnak jók lesznek az 1700 körüli adatok is:)

Előzmény: eguzki (720)
eguzki Creative Commons License 2006.01.11 0 0 720

Sziaszok!

 

Ami a népességi adatokat illeti, a legkorábbi becslések is az 1700-as évek eléjéről valók. A járványos megbetegedések következtében az őslakosok száma már nagyon megcsappant, mire az első felmérések elkészülhettek.

 

Azért még nem adom fel, de nem sok reményt fűzök ahhoz, hogy korábbi adatokra bukkanjak.

Galgadio Creative Commons License 2006.01.11 0 0 719

Más téma:

 

Nem igazán értem, hogy a hazánkban élő, aluljárókban zenélő perui, bolíviai és ecuadori indiánok miért öltöznek be észak-amerikai síksági indián ruhákba és tolldíszekbe? Így jobban el tudják adni a zenéjüket? Vagy ők is áldozatul estek az amerikai kulturális gyarmatosításnak?

Emlékszem még, hogy amikor bejöttek ezek a zenekarok, még az Andok-vidék hagyományos népviseletébe voltak öltözve.

Miért bújnak most olyan ruhába, amelyik teljesen idegen az őseik kultúrájától és életmódjáról?

Számomra ez elég siralmas és visszataszító :o(((

Galgadio Creative Commons License 2006.01.11 0 0 718

"Anno kifénymásoltam néhány táblázatot az említett könyvből, amit ma előkotortam (nem sok, mivel akkoriban tkp a bölények számának alakulásáról kerestem adatot), holnap beszkennelem, esetleg érdekel."

 

Kedves Paca!

 

Engem érdekelnének.

Magán e-mail címem: jklenk@freemail.hu

Régebben én is foglalkoztam a bölények kiirtásának témájával, voltak is adataim, de nem tudom, hogy még megvannak-e.

Ha érdekel, rákeresek a gépemben.

 

Köszi: Galgadio

Előzmény: paca.e (709)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.11 0 0 717

Nagy a hallgatás a népességi adatokat illetően...

Lehet, hogy túl nagynak bizonyult a feladat?

Galgadio Creative Commons License 2006.01.10 0 0 716

Csak összehasonlításképpen: Európa népessége 60-65 millió fő lehetett 1500-ban.

 

Egyébként Európának ma is mintegy kétszer annyi a lakossága, mint a sokkal nagyobb területű Észak-Amerikának.

Európa kb. 700 millió, Észak-Amerika kb. 332 millió lakos.

Tiszteletes úr Creative Commons License 2006.01.10 0 0 715
Madarat tolláról, embert barátjáról ...
Előzmény: paca.e (700)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.10 0 0 714

Kedves Don Quixote!

 

Köszi az adatokat, így első blikkre hihetőnek tűnnek.

Bár én a pueblokról úgy tudom, hogy 60 ezer fő körül voltak 1500-ban, de hát ez nyilvánvalóan a forrástól is függ.

1270 körül az Anasazi-kultúra népességét pl. 100 ezer fő körülire becsülik a kutatók, ez azonban a XIII. sz. végi aszályos időszak és kulturális hanyatlás miatt számottevően csökkent.

Tehát egy régiónk már megvan:))

A többiek vajon hogy állhatnak?

Előzmény: Don Quixote (713)
Don Quixote Creative Commons License 2006.01.10 0 0 713

Szevasztok, na megjöttem!

 

A Délnyugat népességére vonatkozóan egy adatot találtam, de az a Délnyugatba beleveszi a mexikói Sonora és Chihuahua tartományokat is, meg Sinaloa tartomány északi csücskét is.

Nem tudom, ez így szabályos-e?

A térség lakóit fölosztja pueblókra, apacsokra-navahókra, felföldi és alföldi jumákra és farmtanyákon élő indiánokra.

Ezekre a csoportokra a következőt hozza:

Pueblók – 40 ezer fő

Apacsok és navahók – 25 ezer fő

Felföldi jumák – nincs adat

Alföldi jumák – nincs adat

Farmtanyákon élő csoportok – 150 ezer fő.

Mindent összevetve ebben a régióban durva közelítéssel negyedmillió (250 ezer) indio élhetett Don Cristóbal Colón (Kolombusz) partraszállásakor.

 

Galgadio Creative Commons License 2006.01.10 0 0 712

Utánanéztem a Kiszely-féle könyvben, hogy hoz-e valamit a népességi adatokról.

Meglehetősen régi és avultnak tűnő számadatok találhatóak benne:

 

1) Á. Rosenblat 1945-ben Észak-Amerika 1492-es őslakosságát 1 millióban állapította meg. Régiókra lebontott adatokat nem közölt.

 

2) Ugyanaz az Á. Rosenblat egész Amerikára vonatkozóan 13,85 milliót számolt ki, Dél- és Közép-Amerikát országokra lebontva. Más forrásaimmal összevetve azonban az ő adatai nagyon alábecsültnek tűnnek.

 

3) A. L. Kroeber amerikai antropológus 1967-ben Észak-Amerikára 1,15 milliót hoz. Ő már hoz meglehetősen precíznek tűnő régiónkénti adatokat is, de némelyik adata meglehetősen alulbecsültnek tűnik.

 

 

Előzmény: Galgadio (711)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.10 0 0 711

Kedves Paca!

 

Nem csak az a probléma, hogy az európaiak meglehetősen későn kaptak észbe, hogy megbecsüljék az őslakók létszámát, hanem az is, hogy Észak-Amerikában már a XVI-XVII. században hatalmas járványok pusztítottak, amit közvetve az európai gyarmatosítók hurcoltak be.

Egyes őshonos nemzetek előbb találkoztak az európai eredetű járványokkal, mint magukkal a sápadtarcúakkal.

Arra vonatkozóan is csak nagyon durva becslések vannak, hogy ezek a járványok mekkora pusztítást okozhattak az őslakosság soraiban.

Pl. a Délkeleti zónában már a spanyol Hernando de Soto 1539-1542 évi expedícióját követően óriási (pestis?) járvány tört ki.

Ennek következtében a Délkelet népessége néhány év alatt a felére, más becslések szerint a harmadára csökkent.

Hasonlóan nagy járványok pusztítottak kicsit később az atlanti partvidéken és Új-Angliában is:(((

Előzmény: paca.e (709)
paca.e Creative Commons License 2006.01.10 0 0 710

“Ez a 14 millió elég elavult adatnak tűnik”

régi vagy új, akár jó is lehet

Előzmény: Galgadio (707)
paca.e Creative Commons License 2006.01.10 0 0 709

“kényes téma”

ami szomorú, de így van

 

Ráadásul meglehetősen ellenőrizhetetlen kutatási területről van szó.

Az indiánoknál nem volt népszámlálás.

Az észak-amerikai törzsekkel az európaiak az 1600-as és 1700-as években kerültek kapcsolatba, s ők sem népszámlálással kezdték (pedig már ekkor hol voltak 1492-től).

Amikor a betelepülőket elkezdte foglalkoztatni a téma, indiánt jószerével találni is alig lehetett.

Most pedig innen próbálnak visszafelé számolni.

 

Anno kifénymásoltam néhány táblázatot az említett könyvből, amit ma előkotortam (nem sok, mivel akkoriban tkp a bölények számának alakulásáról kerestem adatot), holnap beszkennelem, esetleg érdekel.

Előzmény: Galgadio (706)
paca.e Creative Commons License 2006.01.10 0 0 708

Index/hobbi/állati!/farkasok!!!

Előzmény: Galgadio (704)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.09 0 0 707

Kedves Don Quixote!

 

Ez a 14 millió elég elavult adatnak tűnik, újabban a kettős kontinens 1492 körüli népességét 25-35 vagy akár 35-40 millió közé teszik.

Kíváncsian várjuk az adataidat:)

Előzmény: Don Quixote (705)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.09 0 0 706

Kedves Paca!

 

A népességbecslés valóban nagyon kényes téma.

Az én különböző forrásaim Amerika össznépességét 9 és 80 millió közöttire becsülik, míg Észak-Amerikát illetően én 1,2 - 8 millió közötti becslésekről tudok.

Míg az amerikai tudósok régebbi nemzedéke igyekezett minél kisebbnek feltüntetni Észak-Amerika őslakosságát, hogy a jenkik által elkövetett népirtások minél kisebbnek tűnjenek, addig az indián származású és az indiánokkal rokonszenvező tudósok pont ellenkezőleg, minél nagyobbnak akarták föltüntetni az őslakosság számát.

Míg a főáramú (mainstream) amerikai kutatók általában 1,2-2,5 millió főt, nagy ritkán 4-5 millió főt hoztak, addig az indián kutatók (pl. a sziú Russel Means, aki az öreg Csingacsgukot játszotta az Utolsó mohikánban) akár 5-8 milliós népességről is beszéltek.

Mindamellett az 5 millió fölötti becslések nekem első hallásra elég erősnek tűnnek.

Előzmény: paca.e (702)
Don Quixote Creative Commons License 2006.01.09 0 0 705

Érdekes, az én történelmi atlaszom szerint egész Amerika lakossága 14 millió volt 1492-ben. Bár éppen az sem a legfrissebb kiadás, ha jól emlékszem, a '80-as évek közepén adták ki.

Holnapra hozok adatokat a Délnyugat lakosságára vonatkozólag.

Előzmény: paca.e (702)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.09 0 0 704

Szevasz Paca E.!

 

Ez a 'Farkasok!!!' topik melyik fórumon található?

Előzmény: paca.e (703)
paca.e Creative Commons License 2006.01.08 0 0 703

Ajánlom figyelmedbe a ’farkasok!!!’ című topikot.

Mindenki másnak is.

Előzmény: Bátor Szikla (690)
paca.e Creative Commons License 2006.01.08 0 0 702

“számoljuk ki”

 

Nem egyszerű feladatot találtál ki.

Ugye azt mindannyian tudjátok, hogy nagyon sokféle becslés létezik az 1492 körüli időre, melyek ráadásul széles sávban szórnak (Észak Amerikára, összességében valahol az 1 és a 18 millió között), tehát nem mindegy, hogy milyen adatok kerülnek összesítésre.

Még régebben (145) ajánlottam egy könyvet, amely az indián népesség alakulásával foglalkozik (1492-1980 között). Mondjuk ez az aktuális kérdésben nem segít, mivel a 80-as évek közepén (amikor íródott) pont ott tartottak, hogy a korábban preferált 2-2,5 milliós adat nem tartható. Az akkori várakozás min 7 millió volt (ha jól emlékszem, mivel könyvtári darab volt).

Most megnéztem a neten, 2000-ben jelent meg új kiadvány a témában, ’A population history of North America címmel’, ebben talán vannak újabb, régió szintű becslések is.

Előzmény: Galgadio (681)
paca.e Creative Commons License 2006.01.08 0 0 701

“Két szakkönyvet is kaptam karácsonyra…”

Én csak egyet, és az se szakkönyv, viszont sok nagyszerű színes kép van benne.

Címe: Aztékok és maják képes enciklopédiája

Előzmény: Galgadio (678)
paca.e Creative Commons License 2006.01.08 0 0 700

“Szakmai körök alatt érted pl…”

igen

Előzmény: provó (675)
Galgadio Creative Commons License 2006.01.08 0 0 699

Sziasztok!

 

Helyesbítem egy korábbi hozzászólásomat:

 

Floridát 1513-ban "fedezte föl" a spanyol Juan Ponce de León és Antonio de Alaminos. A szintén spanyol Alonso Pineda 1519. évi expedíciója csak a második volt a sorban.

Bár a lényegen ez nem változtat, a spanyolok a XVIII. sz. közepére irgalmatlanul kiirtották a félsziget őslakosságát.

Galgadio Creative Commons License 2006.01.06 0 0 698

Kedves Bátor Szikla!

 

Nem tudok az indiánok jogaival foglalkozó politikai szervezetről Magyarországon.

"Indián táborok" azonban nyaranta szoktak lenni, egyről tudok a Dunakanyarban, egyről meg a Bakonyban.

Mondjuk nekem vannak fenntartásaim ezzel kapcsolatban, hogy mennyire tekinthetők autentikusnak, eredetinek ezek a "táborok".

Előzmény: Bátor Szikla (694)
Don Quixote Creative Commons License 2006.01.06 0 0 697

Kedves Najahuha!

 

semmi gond, valóban komolyan gondoltam, hogy legyen a tiéd Florida.

Egy kicsit túlvállaltam magam, elég lesz nekem California és a Délnyugati rész.

 

Előzmény: najahuha (696)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!