Keresés

Részletes keresés

Tillana Creative Commons License 2012.03.06 0 0 153

Szia!

 

Én is félbevágva aszaltam a szilvát, nekem is úgy fér el a tálcán. Egybe nem is akartam, mert jobban szeretem kimagozva. A vágott felével felfelé tettem bele és persze állandóan válogattam, hogy ne legyen száraz. Szilva fajtától is függ a végeredmény. A saját szilvámból pár éve használhatatlan lett az aszalvány. Szinte csak egy kis megszáradt héj maradt. A piacon vett Elena meg ugyanazzal az aszalóval finom végeredményt adott. Persze elképzelhető, hogy az aszalógépünk is más fajta.

Előzmény: borsika79 (149)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.03.06 0 0 152

Én is a K-i végeken. W8.

Előzmény: Ali-bá (146)
ferenczidaniel Creative Commons License 2012.03.06 0 0 151

Lehet hogy akkor neked van igazad, én egyáltalán nem ismerem, itt van előttem a könyv, abból írtam.

Tősarjad van, vagy gyökeres ? Mindenesetre szeretnék akkor kérni, itt a címem: ferenczi.daniel@gmail.com

Előzmény: Flanell (141)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 150
Szia. Édesanyám ha jól emlékszem ledarálja hajastol a barackot,valószínű + ízt ad,s közben paszírozón 1-szer átpaszirozza. A végén fel sem tűnik,hogy a haja is benne van.
Előzmény: Wassernyolcas (144)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.05 0 0 149
Helo. Az a baj az aszalómmal,hogy nagyon vékonyak a tálcák,a szilva csak félbevágva fér bele. Így nagyon kiszárad. Almát(szeletelve),szöllőt finomra aszal. +szoktam vele gyógyteának valót pl.:hárs,bodza,akácvirágot,csipkebogyót,prézlinek kenyeret,stb.
Előzmény: Tillana (132)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.03.05 0 0 147

Nem saját tapasztalat. Nekem is most mondták. Két Ageni fájuk  és a Katinka volt nagyon sarkafertőzött. Direkt rákérdeztem, hogy a gyümölcse is? Igen volt a válasz.  Bár ha most belegondolok.... gyümölcsmaradványok voltak a fákon, ami nem a sarkára jellemző, mert akkor már éretlenül lepotyogtak volna...., amúgy értenek hozzá.
A fertőzés persze területfüggő. Nem mindenhol kell, hogy megjelenjen, de senki se vigyen be a kertbe egy fertőzött vesszőt, mert akkor már nem sokat segít a hypóba mártogatott metszőolló a terjedés megakadályozására.

Előzmény: Törölt nick (143)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.05 0 0 146

Semmi gond, mind a kettő csonthéjas gyümölcs és a sárga/kajszi baracknak nincs is külön fóruma.

 

Én magam termelem meg a gyümölcsöket a lekvárhoz, de van itt olyan topictárs, aki nagyban termel. Te merre laksz? Én a K-i végeken.

Előzmény: Wassernyolcas (145)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.03.05 0 0 145

Bocsánat, hogy a Szilvafa topikon a sárgabarckról bénáztam. W8.

Előzmény: Wassernyolcas (144)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.03.05 0 0 144

Köszi a választ. A baracklekvárral az idén mi is próbálkoztunk. Elbénáztuk, mert nem tudtuk, hogy a héját előzetesen le kell hámozni. A hosszú főzés után a bennemaradt héja kis gilisztává töpörödött. Nagyon zavaró volt, hiába tudtuk róla, hogy nem giliszta, hanem csak a héja. Még a rokonságnak sem mertük kínálni emiatt. Hozzáfőztük egy adag szilvalekvárhoz, így lett fogyaszthatóvá téve. Igaz vegyes lett belőle, de finom volt így is.

Az idén is szeretnénk barackból lekvárt főzni, de már úgy, ahogyan kell. Ti melyik vidékről szerzitek be a barackot? Saját termés, vagy vásároljátok? Nálunk a beszerzés gond lesz, mert egy barack fánk sincs, a tavalyi beszerzési forrás pedig elapadt, új után kell nézni. A nagybani piaccal az a baj, hogy csak szinte félig érett gyümölcs található ott. Legalább 100 kg körül szeretnénk vásárolni. Üdv. W8.

Előzmény: Ali-bá (139)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.05 0 0 143

Hali Józsi bá !

 

A Katinkáról tapasztalatból írod,hogy sarka-érzékeny? Mert én úgy tudom,hogy ugyanabba a vonulatba tartozik,mint az Elena...és a Presenta,Hanita,Haganta,Hanka stb.

..ráadásul tavaly oltottam is Katinkát a Hagantába /nem azért mert az nem jó-még nem is termett-csak nem akarom,hogy egy fajtából túl sok legyen,mert eladni nem lehet,saját részre meg így is sok-lesz.Ezért minden szilvám "vegyes".

 

Előzmény: Józsi-bá (133)
Flanell Creative Commons License 2012.03.05 0 0 142
Előzmény: Flanell (141)
Flanell Creative Commons License 2012.03.05 0 0 141

Ez a leírás így nagyjából teljesen hülyeségnek tűnik.

1. Oltva ez nemigen van az országban, legfeljebb egy-két hobbikertésznél, mivel erősen sarjadzik, egyszerű sarjat szerezni.

2. Penyigeit még nem láttam élőben, de szerintem a Bódi súlyra hasonló lehet vagy kisebb.

3. Színe kék, hamvas.

4. Húsát a legnagyobb jóindulattal sem lehet zamatosnak nevezni. Inkább jellegzetesen kesernyés vagy milyen.

 

A Terebess leírása viszonylag jó:

Bódi szilva (Bógyi, Kuszinka, Boldogasszony szilvája, Lotyó szilva):
Bár korán virágzik, mégsem fagyérzékeny fajta. Korán érik (augusztusban), bőven terem. Termése gömbölyded, kicsi-közepes méretű, kissé hamvas, sötétkék színű. Húsa zöldessárga, nem magvaváló, közepesen lédús. Nem pereg, sokszor a fán aszalódik a le nem szedett gyümölcs.
Fája kicsi, gyenge növekedésű.
Főleg pálinkának használják.

 

Akkor aszalódott a fán, amikor még nem voltak ilyen modern moníliatörzsek. Manapság a kimondottan száraz évek kivételével elkapja a gyümölcsmonília, mert vékony a héja, ha rászáll egy bogár, már rohad is.

 

Előzmény: ferenczidaniel (140)
ferenczidaniel Creative Commons License 2012.03.05 0 0 140

Szabolcs megye, Nyíregyháza. Egyébként nem lehet hogy a sarj mivolta miatt olyan ? Én ezt olvastam róla:
"Egykor vadon élt, mára alig található a kertekben. Termése nagyobb a penyigeinél, színe bordós-vöröses, húsa sárgás, leves, zamatos. Leginkább pálinkafőzésre használták."

Előzmény: Flanell (137)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.05 0 0 139

Az én nagyanyám beszterceiből főzte, de az már nem egy nyerő fajta. Feleségem családjában az ageni volt divatban. Nyílván az a jó lekvárnak, amelyik kevés vizet és sok cukrot tartalmaz, illetve nem hullik le mikor megérett, képes már a fán is betöppedni némileg. (Sajnos saját tapasztalatom nincs. Nálunk a sárgabarack lekvár a menő, utána a meggy és az őszibarack a kedvenc a családban.)

Előzmény: Wassernyolcas (138)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.03.05 0 0 138

Üdvözlöm a Szilvafa topik fórumozóit első bejelentkezésemkor.

Azért kezdtem itt nézegetni, olvasgatni mert a topikleírásból szilvalekvár témában is reméltem sok-sok hozzászólást. Először elolvastam az időrendi utolsó ötvenet, nem volt egy lekváros sem, majd elolvastam a második ötvenet. No itt két hsz. érintett érintőlegesen némi szilvalekváros kérdést. Kicsit csalódtam. Van ugyan szilvalekváros topik, de szerintem tetszhalott.

Mindenesetre megkérdezem a következőt, mert úgy látom szilvafa ügyben nagyon profik vagytok. A kérdés tehát az, van-e tapasztalatotok, ismeretetek arról, melyik fajtájú szilvából érdemes olyan szilvalekvárt készíteni, amit régen nagyanyáink is készítettek, rézüstben addig főzve, amíg forrón sem cseppen ki a lekvár a felfordított kanálból? Kell-e keresnem azt a fajtát, vagy mindegy a végeredményt tekintve? Üdv.: W8.

Flanell Creative Commons License 2012.03.05 0 0 137

Merre lax? Boldogasszonyi sarjat tudok szerezni Heves megye közepe felé.

Nem sokmindenre való ugyan. Bőtermő, de elég moníliaérzékeny, a termése pedig apró és ízetlen.

Előzmény: ferenczidaniel (131)
Flanell Creative Commons License 2012.03.05 0 0 136

Köszönöm, de Ageniből oltóág kellene, meglévő nagyobb lószemű szilva gyökérsarjat szeretnék átoltani.

 

Az egyébként baj, ha gyümölcstünetek is vannak rajta. Azt olvastam, hogy az erős levéltünetek mellett gyümölcstünet nincs.

A Tuleu Gras-ra viszont azt írják, hogy a levéltünet gyenge, viszont gyümölcstünet jellemző.

Ali-bá Creative Commons License 2012.03.05 0 0 135

Az a kérdés, hogy hova raktad el? Otthon valamelyik fiókba, vagy szabadban kerti földbe? Ha ez utóbbi, akkor van  remény rá, hogy kikeljen, mert a téli hideghatás után a tavaszi felmelegedéssel kicsirázhatnak. Néhány magot megvizsgálhatnál, hogy nem rothadt-e el a bele.

Előzmény: Törölt nick (134)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.03.04 0 0 133


Sajnos az Ageni szilva is fogékony  a sarkavírusra és  a Katinka is. Egy ismerősöm két Ageni fájának a levelei és a gyümölcse is sarkavírustól erősen fertőzöttek, a Katinkával  nála ugyanez a helyzet.

Sarkavírusra az egyik legérzékenyebb fajta a Besztercei, emiatt vágtam ki tőbe az egyik telkemen, a másikon viszont makkegészséges, szép gyümölcsű és nagyon finom.

Nekem aszalásra a Tuleu gras-t ajánlották, ami 'nagyon jó ízű'. Az Elenát most szereztem be, ez 'sarkatoleráns', hát majd meglátom...  Rezisztens lenne a Jojo, de milyen a felhasználhatósága és valóban jellemző rá az ikresedés?

Előzmény: Csiki 74 (130)
Tillana Creative Commons License 2012.03.04 0 0 132

Szia!

 

Tavaly Elena szilvát aszaltam, kerektálcás aszalógéppel (forgótányéros). Nekünk bevált, nagyon finom lett.

Előzmény: borsika79 (124)
ferenczidaniel Creative Commons License 2012.03.04 0 0 131

Üdv!

Érdeklődnék az alábbi fajták iránt, ha csemetét nem is, legalább vesszőt honnan szerezhetnék:

Fehér besztercei, Boldogasszony, Hodosi, Piros-Sárga

Illetve még azt szeretném kérdezni, hogy a fosószilva hány év után terem, ha most  1-1,5 méteresek, igényesen elültetve, mindig öntözve :)

Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.04 0 0 130
Előzmény: Flanell (128)
főszakács69 Creative Commons License 2012.03.04 0 0 129

www.gyumolcsfaiskola.hu=farkas család faiskola.

Előzmény: Flanell (128)
Flanell Creative Commons License 2012.03.04 0 0 128

Ageni szilva égen-földön nincs.

Előzmény: gergerg (125)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.25 0 0 127

Köszönöm, ezekszerint zöld ringló lesz. Megnéztem a kép készítésének a dátumát aug. 10, ez megfelel a fajtaleírásnak.

Előzmény: gergerg (123)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.25 0 0 126

Én almát szoktam, tálcás nekem sem vált be 100%-ban.

1 napig szoktam tálcással ( közben egyszer tálcát cserélgetek ), aztán cserépkályha tetején készre ( az jóval lassabb,naponta átválogatom készeket leveszem ).

Szilvával az a gond, hogy éréskor cserépkályha még inaktív. Esetleg sütőben lehetne befejezni.

Előzmény: borsika79 (124)
gergerg Creative Commons License 2012.02.25 0 0 125

Az Ageni szilvát javasolják aszalásra.

Előzmény: borsika79 (124)
borsika79 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 124
Sziasztok. A véleményetekre vagyok kíváncsi. Valaki kisérletezett már szilvaaszalással? Maggal eggyütt és magnélkül is aszalnék,van kerektálcás aszalógépem de azzal nem tökéletes. Melyik fajta legalkalmasabb az aszalásra? Nekem sajna csak vörösszilvám van.
gergerg Creative Commons License 2012.02.24 0 0 123
Előzmény: gergerg (122)
gergerg Creative Commons License 2012.02.24 0 0 122

Szerintem extra méretű fosókaszilva. Jó nagy fa ugye?

Előzmény: Törölt nick (120)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!