Keresés

Részletes keresés

Veszpremi Creative Commons License 2023.03.05 0 0 5533

Sosem oltottam vagy szemeztem még. Kérdésem: a fenti meggyfa ág alkalmas-e oltóvessző gyanánt. Vagy esetleg szemzéshez. Ez egy öreg nagyon jó fajtából van és szeretném egy fiatal fába örököltetni.

kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.04 0 0 5532

Nyári filmek mind, és igazából nem látszódik a lényeges ,mert közeli felvételek lettek . Mindegy ebből tanultam hogy távolabbról is le kell filmezni valamit hogy látható legyen a végeredmény is ! Tavaszi felvételeket is kell készítsek hogyan néz ki a lemetszett állapot . De még azt is ki kell találjam hogy lesz szélesvásznú film !

Előzmény: Didergő Király (5530)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.04 0 0 5531

Jajj nem bizony, Mezőkövesd mellett lakok ! Akkor ez tárgytalan ! Nem tudok feltenni képeket, az a baj ! De azért körülnézek mert filmjeink azért vannak a gyerek tett fel párat . Hátha azok segítenek . Szilva ,meg alma van .

Előzmény: Didergő Király (5530)
Didergő Király Creative Commons License 2023.03.04 0 0 5530

én úgy emlékszem, hogy te nem a Dunántúlon laksz. 

Előzmény: kavicsos64 (5529)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.04 0 0 5529

Te valahol a közelemben laksz ha jól emlékszem . Nem akarsz átugrani egy kis tovább képzésre ? Szerintem jók a fáid ,de kéne valami amin meg tudom mutatni a következő lépéseket ,itt nálam már meg van nyírva minden és jobban látszanak a teendők a fáiddal aztán okosabb leszel ! Most épp ráérek tegnap a fanyírás közben egy szilvafa tüske megszúrta a középső ujjam és remekül feldagadt ! Ez miatt úgy sem tudok semmit csinálni .

Előzmény: Didergő Király (5528)
Didergő Király Creative Commons License 2023.03.04 0 0 5528

remélem, hogy hepci is idetalál, ez az ő projektje évek óta. :))

 

itt vannak a képek. (rajtuk jobb gombra kattintva, "kép megnyitása új lapon", és eredeti méretben láthatók.) mindegyik fa 2019 őszi ültetés, kivéve a meteor korai meggy, az 2020 őszi. bár sokat locsolom őket, ezen a köves, sóderes talajon lassan fejlődnek. a mutsut annyiban elcsesztem tavaly nyáron, hogy biomódszerrel (kézzel) próbáltam eltávolítani a tetveket, de nem győztem, ezért ahogy a képeken is látszik, visszapöndörödtek a hajtások. idén erre jobban figyelek majd. a top taste szilva nagyon nő, az több vizet kap, mert alá folyik az ereszcsatorna vize. igen, látszik, hogy elég árnyékos helyen van, hajlik a fény felé. az egyik árnyékolóját még tavasszal kivágom, szóval némileg javul majd a helyzet ilyen szempontból. 

 

tavaly ott tartottunk, hogy még nem lehet kialakítani a második ágemeleteket, mert nincs megfelelő távolság az alsó vázágaktól, illetve az alsóknak meg is kell erősödniük, különben rájuk erősödik a felső emelet. nem tudom, hogy a képek alapján eljött-e az idő. részletes útmutatásra lenne szükségem, mert még mindig nem igazán értem, hogy mit is csinálok. :/

Előzmény: Didergő Király (5524)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.03 -1 0 5527

Első : a barackféléket nem metszük most ! Majd ha a virágok már piros bimbóban ,vagy a kinyílás előtt vannak ! A fáid jók ,nem igazán lehet alacsonyan tartani őket ha törzset hagytál nekik, 10-20cm törzzsel lehet alacsony fád de akkor is katlan koronával lehet viszonylag lent tartani . Én még amikor a barackok már láthatóak is át szoktam nézni és ahol nem lett termés ott két hajtásig visszavágok mindent a hosszát is bekúrtitom a metsző olló vágási vastagságig ,ettől nagyobb ágat ne vágj le róla sosem ,megbetgszik tőle . Második : a meggy ha elkopaszodott az baj akkor az első évben minden ostort le kell vagdalni róla és akkor megújúl ,új hajtások lesznek rajta . Ezeket kell aztán kezelni ,mégpedig úgy hogy a termőbogokat kell előnyben részesíteni ,és az éves hajtásokat 1/3-ára kurtítom ,mert ha nem ezt teszed akkor újra kikopaszodik és megint ostorok lesznek . A vízhajtások első 10 cm-ben lehetnek termő rügyek attól fentebb csak hajtó rügy van ,meg az ágvégen van még termőrügy ,és ez miatt kopaszodik fel is és lesz ostor rajta ! A megmaradó vissza vágott vízhajtásokat is ki kell ritkítani másként seprűd lesz ! Laza szellős jól permetezhető fát kell nyírjál !

Előzmény: taormina001 (5526)
taormina001 Creative Commons License 2023.03.03 0 0 5526

Megtennétek, hogy megtekintitek ezt: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=163859508&t=9144688

Sajnos ott nem kaptam választ.

 

A szölö, alma, körte metszésével végeztem, de az öszibarackkal (és a meggyel is) nagyon nehezen boldogulok. Elöbbivel az ott leírt problémák miatt, utóbbival azért, mert nagyon ellentmondásosak az információk arról, hogy vissza kell-e vágni a meggyfa hosszú lelógó ostorait, és ha igen, hogyan?

 

Általában mostanában minden metszési tanácsadás inkább arra tendál, hogy alaposan válogassuk meg a meghagyandó gallyakat, de hagyjuk öket egészben, ne vágjuk vissza. Ezt tavaly több helyen kipróbáltam, ez különbözö okokból ugyan, de sehol se vált be, úgyhogy idén visszatérek a "rövidcsapos" megoldáshoz, almánál, körténél, birsnél, szölönél. Az elöbbieknél a hosszú vékony keszekusza vesszök egyszerüen nem bírják el a termést.

 

A meggynél viszont nemigen válik be a lelógó ostorok rövidítése, ahogy Bálint gazda javasolja. Egyrész ugye akkor levágom a virágos rész, másrészt azt tapasztalom, hogy az ilyen ostorok inkább elhalnak, mint elágaznak. Ha meg mégis elágaznak, abból elöbb-utóbb csúf girbegurba ágak lesznek.

Mint mondtok?

kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.03 0 0 5525

Nem látom ((::!!

Előzmény: Didergő Király (5524)
Didergő Király Creative Commons License 2023.03.03 0 0 5524

Hepci! itt a szezon, metszünk egyet? :)) vannak új képeim a négy gyümölcsfa csemetémről. 

madpapa2 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 5523

Kár, pedig szívesen elmentem volna rá.

Előzmény: alfi13 (5521)
madpapa2 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5522

Jogos. Mással kevertem össze, mert azt számolgattam.

Előzmény: alfi13 (5521)
alfi13 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5521

A leírásában is ez van lemosásra 3-5% töménységben.

Előzmény: madpapa2 (5518)
james69 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5520

Ma volt 10 órakor kezdődött 15. 30 -kor lett vége nagyon ,de nagyon színvonalas bemutatók ill  előadások voltak.

Előzmény: madpapa2 (5519)
madpapa2 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5519

Megjött és ki is lett próbálva. Jó anyag :-) Tetszik.

Mondtad, hogy mégy majd a Holland almafa bemutatóra. Mikor lesz ez?

Előzmény: james69 (5510)
madpapa2 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5518

Az picit soknak tűnik, hogy 10 liter vízbe 0,5 liter Neviként adjunk hozzá. Semmi sem indokolja ezt azt hiszem.

Előzmény: alfi13 (5517)
alfi13 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5517

Előbb utóbb a fa vesztét okozhatja a zuzmó. Egy drótkefével tisztítsd le a fáról és utána Nevikénnel permetezd le a 5% oldattal (10l vízbe 0,5l Nevikén)

Előzmény: bootss (5513)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5516

A lemosó permetezések letakarítják ,de hogy a rezes vagy az olajos azt nem tudom ,mert én mindkettőt alkalmazom ilyen időtájt !

Előzmény: bootss (5515)
bootss Creative Commons License 2023.02.22 0 0 5515

Köszönöm! 

Előzmény: Ali-bá (5514)
Ali-bá Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5514

Ez zúzmó.  Nem árt a fának, csak megtelepedett rajta.

 

"Azok a zuzmók, amelyek növényeken telepednek meg, nem parazitái a növényeknek, csupán csak élőfelületnek használják a növények kérgét."

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zuzm%C3%B3k#Fel%C3%BCletek_%C3%A9s_%C3%A9l%C5%91helyeik

Előzmény: bootss (5513)
bootss Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5513

Előzmény: Ali-bá (5511)
bootss Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5512

Bocsànat , azt hittem a possztal a képet is feltöltöttem.

Előzmény: Ali-bá (5511)
Ali-bá Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5511

Ha lehet egy fényképet tegyél fel, vagy írd jobban körül miről van szó.

Előzmény: bootss (5509)
james69 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5510

Ebben a pillanatban végeztem ,sajnos nekem még a trakival ki kell húznom a levágott gallyakat a sorok közül utána jöhet a permetezés  itt még nincs vész ,de lehet hamarabb lesz tavasz az meg nagyon de nagyon ravasz mintha ismerős időjárási anomáliák  ismétlődnének évről évre .Kertész áruházban a 1l vegesol eres 6000 kemény forint utána olajos rézkén majd bordói lé minimális eltéréssel.

Előzmény: madpapa2 (5508)
bootss Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5509

Üdvözlet! 

 

Föleg almatermesű fáknál figyelhető meg ez a sàrgàs zöldes lerakòdàs, néhàny csemetét is teljesen ellepte, úgy veszem észre senyvednek miatta.

 

IMit lehet vele csinàlni? 

madpapa2 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5508

Köszi! Ma majd kipróbálom.

Amúgy kajszi metszéssel hogy állsz. Tegnap ránéztem a Magic Cotra, hát nagyon duzzadtak a virágrügyek, szóval lehet megkapja az első permetezést.

Előzmény: james69 (5505)
james69 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5507

A gyémánt élező mindenféle ,fajta olló élezésére.Nem égeti a felületet nehezen élezhető felületekhez amik nagyon kemények amit még a reszelő sem visz.

Előzmény: james69 (5506)
james69 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5506

lA   gyémánt élező  mindenféle ,fajta olló élezésére .Nem égeti a felületett , nehezen élezhető felűletekehez  amik nagyon kemények mellyet még a rezselő sem visz.

Előzmény: james69 (5505)
james69 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5505

Az olló rendesen össze van szerelve kinyitott állapotban áramtalanítani kell minden esetben ,mert érzékeny a működtető billentyű baleset elkerülése miatt tapasztalatom szerint főleg száraz túlméretezett ág v szőlő karok elvágása esetén a rávágó kés meglazulhat ezt nem venni észre a munkavégzés alatt csak akkor ha az olló nyitott állapotban van és a rávágó kést külön megmozgatva kottyan kb 5mm-et  v az is lehet mivel súrlódó  felületek be nem kopnak belazulhat ezt érdemes utána húzni  én elkövettem azt a hibát egy ilyen lazulás esetén mivel más nem volt villás kulccsal húztam meg  nem szabad csak a hozzá adott szerszámmal mivel nem éreztem sikeresen túlhúztam ezáltal nem észrevehetően ,de mégis picit erőlködve vághatott mert hamarabb lemerült szőlő sorokat számolva.Az élezést kicsit tompának találtam már a gyárit ezért egy gyémánt élezővel két húzás után mint a borotva a legvékonyabb mint a cérna szál vastagságot a hegyével elvágja amit más olló begyűr.Minden nap végén megtisztítom ,fülpiszkálóval a nehezen hozzá férhető helyeken is a rátapadt por szennyeződés miatt.A gyári olaj furaton kívül én még adok a két kés tövéhez egy csepp olajat mind két oldalon így csökkentve a súrlódást és ezáltal még tovább bírja az akksi .Saját megnyugtatásomra  200 óra után szétszedtem van -e a fogas ív és a kúpkerék kapcsolata között megfelelő mennyiségű zsír a kenés miatt  nem kell.Sok sikert az ollóhoz.

Előzmény: madpapa2 (5504)
madpapa2 Creative Commons License 2023.02.21 0 0 5504

Mi lenne az?

Előzmény: james69 (5503)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!