Keresés

Részletes keresés

advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -2 1 362284

Magyarán nem érdekel, a másik miről beszél, nem is foglalkozol vele, téged az érdekel, hogy te miről beszélsz, és éppen te mire gondoltál... Ha a másik nem - az sem érdekel...

 

Jól van, x alá mész cipo után. Mert minek...

Előzmény: FRANKYE (362283)
FRANKYE Creative Commons License 2019.12.31 -1 0 362283

Nem érdekel, hogy az EU-ban mi van és mit tehettek VOLNA  a hatóságok. A mostani helyzet érdekel: CSAK kondenzációs kazánt szereltethetek fel most Magyarországon. És egy éve is így volt .Innen indultunk. 

 

"Ha felmész a netre, EU-s forrásból még sok helyen tudsz venni hagyományos kazánt, ott azok forgalmazhatók és beépíthetők" 

 

Nem kell sokáig kutatni "régi" tipusú kazánt Magyarországon is vehetsz. 

 

https://www.google.com/search?sxsrf=ACYBGNR7RAy2pOlQpkjamPD4d8BIWVb9Pg%3A1577803500495&ei=7F4LXvnqHYrLrgSP5qW4AQ&q=baxi+24kw+kombi+k%C3%A9m%C3%A9nyes&oq=baxi+24kw+kombi+k%C3%A9m%C3%A9nyes&gs_l=psy-ab.3...3807.7110..7425...0.2..0.118.808.7j2......0....1..gws-wiz.......0i71j0i22i30j33i22i29i30j33i160.KT1KnXG7cwU&ved=0ahUKEwj5kLCJkODmAhWKpYsKHQ9zCRcQ4dUDCAs&uact=5

Előzmény: advocatusdiaboli (362282)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 3 362282

Tök másról beszélünk. Teljesen másról... Exkuzáltam magam - ha esetleg félreérthető lettem volna, de most már azt hiszem, hogy neked vannak értelmezési problémáid...

 

Amit írtam, az nem az itthoni gyakorlatról, hanem az EU-ról szólt. Ha felmész a netre, EU-s forrásból még sok helyen tudsz venni hagyományos kazánt, ott azok forgalmazhatók és beépíthetők. Mert ott kértek mentesítést a szabályozás alól. Nálunk meg nem, pedig lehetett volna - erre céloztam. Rohadtul egyértelműen, de nem értetted meg. Szerintem nem is akarod megérteni... Akkor meg minek rád a szót pazarolni...

 

Igen, a hazai gyakorlat az, hogy idehaza nem tudsz nem ilyenre cserélni kazánt - és ezért hagyományos új kazánok már nem is kaphatók a kereskedelemben, már legfeljebb pótalkatrész van, amihez van, és ameddig van...

De én nem erről beszéltem, és szerintem qrvára egyértelműen leírtam, hogy mire gondolok. De nem, te csak mondod, mondod a köze nincs hozzá mondókádat...

 

De tudod mit: hagyjuk. Én kérek elnézést, és nincs kedvem már ehhez az egész szemétkedéshez. Ehhez a rögeszmés gyűlölködéshez, meg az elmebeteg cipohoz, akiből csak a gyűlölet és epe ömlik, mégsem teszi helyre senki (persze, Berci is méltatlankodik, amikor őt mínuszozza ezerrel, de amikor másba törli a lábát, ő is kussol, az nem érdekli, mást lehet, csak őt ne - nincs semmiféle egészséges, normális önvédelmi csoportreflex ebben a topicban sem), még adja a lovat is alá, mehet tőlem a rákba az egész topic, elegem van, most egy pár napra kilépek, nem érdekel az egész. Normális emberekkel lehet normális beszélgetést folytatni, de itt alig találni ilyet. Majd azokkal folytatom az újévben.

 

BUÉK.

 

Előzmény: FRANKYE (362279)
FRANKYE Creative Commons License 2019.12.31 -1 0 362281
Előzmény: FRANKYE (362279)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -6 0 362280

Egyetlen háromfázisú fogyasztó sincs.. 

 

másfelől a klímák miatt három fázis van,

 

Alakul ez. :)

 

- egyszerűen a szolgáltató egy fázison nem tudott olyan terhelhetőséget biztosítani, amire szükség volt - a klímarendszer utólagos kiépítésekor. 

 

Új megoldás. :DD

Ha az egy fázison nem elég a teljesítmény, akkor három egyfázisút kell behúzni!

 

Advo igazi szakértelme. :))

Előzmény: advocatusdiaboli (362278)
FRANKYE Creative Commons License 2019.12.31 -2 0 362279

"A legtöbb helyen minden további nélkül kapható és cserélhető a meglévő régi, kivénhedt hagyományos gázkészülék helyett ugyanolyan újabb, nem kötelező kondenzációsra áttérni." 

 

Én még itt tartok. NEM lehet NEM kondenzációs kazánt NEM kondenzációs kazánra kicserélni egy családi házban. 

https://epuletmernok.hu/kazancsere/

 

 

Indexen is van "kazán" fórum ott is elmondják ezt akiknek ez a szakmájuk. Egy éve futottam bele akkor már egy éve élt a szigorítás.

 

Aztán lehet hablatyolni én CSAK kondenzációsra tudnám kicserélni a kazánom. És ezzel vissza is jutottunk a kiinduló ponthoz ahonnan a "vita" indult. 

Előzmény: advocatusdiaboli (362276)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 0 1 362278

A három különálló fázis a házban 3, egymástól teljesen független fogyasztócsoportot táplál. Egyetlen háromfázisú fogyasztó sincs - egyszerűen a szolgáltató egy fázison nem tudott olyan terhelhetőséget biztosítani, amire szükség volt - a klímarendszer utólagos kiépítésekor. Ennyi. Ennek megfelelően a rendszer decentralizált, még csak nem is egy ponton betáplált, és így volt egyszerűbb az érintésvédelmet megoldani (amit egyébként önmagában nem is lett volna szükség a gázkészülék cserénél - a többi fázison - megoldani).

 

A puszta rosszindulatú szemétkedésre meg már nincs kedvem reagálni sem. Majd az újévben úgyis előbb-utóbb megüti a guta azt, aki mást sem tud...

Előzmény: szilvatövis (362274)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -6 1 362277

Akkor olvasgass!

 

65/2011. (IV. 15.) Korm. rendelet az energiával kapcsolatos termékek környezetbarát tervezési kötelezettségeinek előírásáról, valamint forgalomba hozatalának és megfelelőségértékelésének általános feltételeiről

 

8/A. *  A helyiségfűtő berendezések, a kombinált fűtőberendezések, a vízmelegítők és a melegvíz-tároló tartályok használatbavételére vonatkozó előírások

10/A. § *  (1) 2015. szeptember 26-át követően - a típusengedély megszerzésének időpontjától függetlenül - nem vehető használatba nem egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználási helyen

a) olyan fűtőberendezés, amely a 813/2013/EU bizottsági rendeletben foglalt szezonális helyiségfűtési hatásfokra, vízmelegítési hatásfokra és hangteljesítményszintre,

b) olyan vízmelegítő, amely a 814/2013/EU bizottsági rendeletben foglalt vízmelegítési hatásfokra és hangteljesítményszintre

vonatkozó előírásoknak nem felel meg.

(2) 2016. július 1-ét követően - a típusengedély megszerzésének időpontjától függetlenül - nem vehető használatba egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználási helyen

a) olyan fűtőberendezés, amely a 813/2013/EU bizottsági rendeletben foglalt szezonális helyiségfűtési hatásfokra, vízmelegítési hatásfokra és hangteljesítményszintre,

b) olyan vízmelegítő, amely a 814/2013/EU bizottsági rendeletben foglalt vízmelegítési hatásfokra és hangteljesítményszintre

vonatkozó előírásoknak nem felel meg.

 

Égsz, mint a rongy!

Előzmény: advocatusdiaboli (362276)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 0 362276

Nem érted... Pont az a lényeg, hogy nálunk nem született ilyen jogszabály - bár a kivételek közé például a társasházak bekerültek - legalábbis múlt évig még haladékot kaptak - ha közös gyűjtőkéményük volt, hiszen ez azt jelentené, hogy ha egy valakinek tönkremegy a régi, "hagyományos" gázkazánja és már nem javítható, akkor ő vagy végleg fűtés nélkül marad (vagy megoldja egyedi füstgáz-elvezetéssel, ha ez egyáltalán lehetséges, vagy villannyal...) - vagy az egész ház cserélhet egyszerre kazánt, ami nyilván képtelenség...

 

Miközben a szabályozásunk lehetett volna megengedőbb, nem igaz, hogy az EU kényszerítette ezt ki pont ilyenre. Ez egyébként egyike azon tipikus területeknek, ahol egy ország kérhet a helyi adottságokra hivatkozva egyedi felmentést is, vagy akár simán megteheti azt is, hogy egyszerűen nem tartja be a szabályt, oszt jónapot... Szerinted akkor mi lett volna? Nemet mondtunk az EU menekültügyi direktíváira - igazándiból lett következménye? A franciák, olaszok, spanyolok már egy csomó EU-s élelmiszeripari direktívára mondták azt, hogy ők ezt nem tartják be és kész, náluk más a hagyomány, nem állnak át emiatt, mindenki tehet egy szívességet - azok is "úgy maradtak".

 

A valóság az, hogy a hazai kereskedelmi és építőipari - igen jelentős hányadban módfelett NER-közeli - köröknek nagyon is tetszett az az új direktíva, ami a korábbi kis, apró javítások helyett combos felújítási költségeket kényszerített ki és valós kereskedelmi forgalmat is generált a szükséges új eszközök-szerelvények okán, így lelkesen tapsoltak neki, és esze ágában sem volt senkinek "ésszerűen és méltányosan" eljárni.

Előzmény: FRANKYE (362270)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -5 0 362275

Legalább rendben van minden. :DD

Előzmény: szilvatövis (362274)
szilvatövis Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362274

Ja. Erre én is felfigyeltem, hogy érdekes lehetett három ÉV relét bekötni 3fázisra. :-)

Előzmény: Törölt nick (362267)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -6 0 362273

Semmiféle félreértés nincsen, a nagy mellénnyel előadott, légből kapott ostobaságod ráégett az arcodra.

Másképpen nem végződhet az év.

Előzmény: advocatusdiaboli (362271)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -5 0 362272

Nem csak elsőre, hanem egyre inkább.

 

Az EU az új építésű lakásokra írta elő kötelezően a magas hatásfokú gázkazánok használatát.

Ez alól nem kértünk felmentést.

 

Mi alól nem kértünk felmentést?

Előzmény: orgonatündér (362269)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362271

Akkor elnézést, bár visszaolvasva szerintem nem, de legyen...

Előzmény: orgonatündér (362269)
FRANKYE Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362270

Erre egy jogszabályt ha írnál. :) 

Előzmény: advocatusdiaboli (362255)
orgonatündér Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362269

Elsőre tényleg félreérthető voltál.

Előzmény: advocatusdiaboli (362255)
zoldcomchy Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362268

(-: ismerős dicsekszik, hogy milyen rövid idő alatt térül meg a napelem 3 millió beruházása mert elektromos fűtése van és azzal fűt. Már mint áram ki-be kijön zéróra. Igen, de az nem az a 3 hanem a 13 millió mert jó házat épített. ((-:

Előzmény: advocatusdiaboli (362263)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -4 0 362267

Az EPH-val mostanság annyi a plusz "feneség", hogy érintésvédelem is kell - tehát fi-relére is szükség van. 

 

Nem semmi tudálékosság kell összekeverni az EPH-t az ÁVK-val. :)

 

másfelől a klímák miatt három fázis van, és akkor már célszerű volt mindent rendbe tenni, tehát kapott mindegyik fázis saját fi-relét kint,

 

Azért ez nem semmi. :)

Nem találtak a ládában három fázisú ÁVK-t, hát bekötöttek három egyfázisút.

Nobel díjas kötéstechnikával. :D

Előzmény: advocatusdiaboli (362265)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362266

Hogyne, leszervezni hogy minden és mindenki időben ott legyen, csak a kis fürdő wc felújításnak is a szetverestol kezdve minden nap jött egy mester, volt hogy egymást váltották. Becsovezni az újat ez még oké, de közbe kiderült hogy a radiátor visszamenő csöve az átalakítás nem fér el ahol volt, levágni, majd átvinni a szomszéd szobán keresztül, elengedni a vizet, belehegeszteni a csövet az új helyen.  A villanyokat atvarialni a fürdőben. Jön fölrakni a bojlert a szaki, addigra gyorsan legyen lefestve a fal.

Nekünk volt eddig is fi relé, egy nagy a 3 fázis miatt, nem tudom a szakszerű megnevezést. De most asszem rakott fel a fürdőhoz is kisebbet, meg akkor már az eddigi becsavaros porcelán biztosítékokat is kicserélte kismegszakitokra. 

 

Az hogy szigorodnak a szabályok az oké, csak ezt az új építéseknel szokták bevezetni, az lenne a logikus. Ha pl.most akár vki 3 fázist bevezetni, akkor a régi villanyóra dobozba már nem köti be, újat kell berakni, új tetotartoval, stb. Ha nem nyúl hozzá akkor az egyfazissal maradhatna úgy 100 évig is. 

Előzmény: advocatusdiaboli (362265)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 1 362265

Az EPH-val mostanság annyi a plusz "feneség", hogy érintésvédelem is kell - tehát fi-relére is szükség van. Ez önmagában még nem gond, akár ott helyben, a kazán mellett is megoldható, létezik konnektorba dugható fi-relé is, és elfogadják - csak ez nálam egyfelől nem lett volna civilizált, másfelől a klímák miatt három fázis van, és akkor már célszerű volt mindent rendbe tenni, tehát kapott mindegyik fázis saját fi-relét kint, bent összekötögették a csöveket - valójában nem volt időben nagyon sok. De ugyebár egyszer kijött a "szaki", megegyeztünk, utána kijött, megcsinálta, és csak utána lett hivatalos EPH nyilatkozat - amit a továbbiakhoz meg csatolni kellett. És manapság ez sem úgy megy, hogy felemeled a telefont, és kijön valaki - kijött egy hét múlva megnézni, rá egy hétre megcsinálta - onnan indulhatott a következő fázis, stb...

 

Egy új ház építésénél ezek nem gondok, megfelelően ütemezve belefér, meglesznek ezek, mire minden összeáll. No, de ha tél közepén -10 fokban elromlik a kazánod, és dőlnek a dominók??

 

Az én szememben de facto tolerálhatatlan, hogy a jog ilyenkor sem ad semmiféle kiutat, méltányosságot, megoldást, ha szabályos akarsz lenni, és a meglévő öreg kazánod már nem javítható - akkor bajban vagy... 

Előzmény: Tomsz85 (362264)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362264

Csak ez nem derült ki a szövegből. :)

Nálunk is volt átalakítás, nem ilyen. Anno gázt vezettünk a vegyestüzelésű kazán mellé, de azt is nyáron, mire minden engedély megvolt, de ott lényegében a lakoterhez hozzá se kellett nyúlni, majdnem minden a pincében és a ház külső falán ment. Igazából a konyhába felfurta lentről a gázcsonkot a tűzhely mellé, meg egy bilincsel megfogadta a csövet. Fürdőben a bojler el dettó, csak ott a falról jött be. A meg a szerelt külső gazkemeny. 

Tavaly fürdő felújítás volt, ahhoz nem kellettek engedélyek, csak egymás után a mesterek, de volt közel 2 hét mire visszaállít minden. 

 

Milyen EPH-t kell csinálni mostani gázszerelesnel? Azt tudom hogy az EPH=egyenpotencialra hozás, minden femtargyat össze kell kötni, stb.... műhelyben csináltunk munkahelyen. 

Előzmény: advocatusdiaboli (362262)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 3 362263

Nomármost a C40 egy híresen elavult és rossz hatásfokú kazán, a BME épületgépész karon ebből a szempontból elrettentő példaként emlegetik máig - másfelől meg példaértékű (a végtelen egyszerűsége és robusztussága miatt) a tartóssága. A C40 az épületgépészet 424-es gőzmozdonya - örök életű, a legmostohább ridegtartást is jól bírja, de sem nem erős, sem nem gazdaságos...

 

Ennek megfelelően simán elhiszem, hogy egy C40 korszerű kondenzációs kazánra cserélésével (és valami megfelelő, elektronikus szabályozórendszer applikálásával) tényleg mérhető és értelmes megtakarítást tudtál elérni.

De tudod, ennek a megtakarításnak a 60-80%-át egy nem kondenzációs, ám sokkal korszerűbb és jobban szabályozott kazán is hozta volna...

 

Kicsit most abba a hibába esel, mint az az autós, akinek van egy 25 éves, ócska, karburátoros, benzinfaló autója, majd lecseréli egy nagyon korszerű CR dízelre, ami fele annyit fogyaszt - és utána ezt kizárólag a dízelüzemnek tudja be (és mindenütt képviseli ezt az álláspontot fanatikusan), miközben egy hasonlóan korszerű mai benzines is hozta volna ugyanezen megtakarítás háromnegyedét, egy benzines hibrid meg esetleg akár többet is - tehát nem a "dízelségen", esetünkben a "kondenzációsságon" van a hangsúly, hanem a korszerűbb kivitelen, technológián és szabályozáson.

Előzmény: szilvatövis (362260)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 1 362262

Természetesen nyáron, nem vagyok bolond... :-))) Jó időben, hogy ki lehessen bírni a gyors hideg vizes zuhanyt... Ennek megfelelően még működő, de már nagyon kehes kazánt cseréltem le, és jól elő tudtuk készíteni, a tervezés-engedélyeztetés már hónapokkal korábban el lett indítva, a kritikus dolgok is beszerzésre kerültek (pl: kazán) - így is volt két nap, mire lett újra melegvíz (fűtés egy hét után lehetett volna, persze máshol nem feltétlenül kell ilyenkor a fűtésrendszert is renoválni).

 

De az egymásra épülő hatósági egyeztetések-ellenőrzések-átvételek elkerülhetetlenül több hetes folyamatot jelentenek. Amíg nincs minden a helyére téve, addig például az EPH-t nem csinálják meg, és amíg az (is) nincs meg, nem is lehet hivatalos átvételt kérni, amire mindenképpen csak hetekre adnak időpontot, stb...

Előzmény: Tomsz85 (362261)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362261

Télen csináltad vagy nyáron?

Előzmény: advocatusdiaboli (362258)
szilvatövis Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362260

A sajátomat vállaltam, és marhára örülök neki, eddig a beruházás kb. az ötszörösét spóroltam meg a jó öreg C40-es nyugdíjazásával.

A Tiéd a Te felelősséged, ha vállalod egy elavult, energiapazarló, adott esetben életveszélyes berendezés tervezett élettartamon túli üzemelését.

Nem akarok senkit semmire rábeszélni, mindenkinek saját magának kell döntenie, hogy mit vállal, ha fűteni akar, de tény, hogy általában nem kell milliós többletköltséggel számolni az átépítéshez.

Előzmény: pavarotti (362253)
szilvatövis Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362259

A németek is csak a kiöregedett, nem biztonságos erőműveiket zárták be....

Előzmény: ,m,1710 (362245)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 1 362258

Ez, már megbocsáss, de sima reklámszöveg...

A valóságban a homlokzati kivezetés az épületek 80-90%-ban szóba sem jöhet megoldhatatlan - vagy átépítéseket igényel, amelyek végül többe fognak kerülni, mint egy kémény-bélelés. A megtakarításról meg annyit, hogy én egy hazai szemszögből nézve nagynak mondható házat fűtök, és érdemben nincs különbség a gázszámlában a rendszer felújítása és kondenzációsra cserélése óta. Statisztikailag csökkent a gázszámla (kb: 5-10%-ot szerintem...), de ez az egyébként szokásos évszakos-éves ingadozási eltérésen belül maradt (hidegebb-enyhébb telek ugyebár), így érdemben ez nem számottevő. 

Pénzügyileg ez sosem térült volna meg - én azért nem bánom, mert a csere egy jelentősebb korszerűsítéssel együtt lett megejtve, így a rendszer komfortja is határozottan javult. De önmagában ettől megtérülést kár is várni, ez pont olyan, mint a napelem, vagy a melegvizes napkollektor (vagy kevés kilométerre a dízel autó..) - lehet úgy számolgatni, hogy papíron megtérüljön, de a gyakorlatban vagy nem fog, vagy ha igen, abban sem lesz köszönet...

 

 

Abban egyetértek, hogy új építésű ingatlanoknál teljesen értelmes előírni ilyesmit. De a vinnyogás itt részünkről amiatt ment, hogy már meglévő, már kialakult gyakorlatot/házakat indokolatlanul feldúl egy ilyen átalakítás, és maga az egész eljárás/folyamat/engedélyeztetések is problémásak, lassúak, nehézkesek.

 

Nálam például ezt úgy lehetett csak normálisan kezelni, hogy magának a meglévő, elaggott kazánnak a cseréje és a radiátorok cseréje, fűtésrendszer első körös tisztítása, a kémény bélelése megfelelő előszervezés, rátervezés-egyeztetés után megvolt két nap alatt - addig nem volt melegvíz - viszont utána szabálytalanul, engedélyeztetés előtt be lett üzemelve a kazán, hogy létezni, lakni lehessen... No innentől volt kb: hat hét, mire hivatalosan is rendben volt minden - és ezt, ha a fejem tetejére állok, akkor sem tudtam volna úgy 4 hét alá lenyomni. És ha szabályos akarok lenni - akkor eddig a 4 hétig se fűtés, se melegvíz...

EZ TOLERÁLHATATLAN. Ez télen szabályos katasztrófa, szó szerint világvége. Kiköltözés, összeomlás, lefagyott ingatlan - meg amit akarsz... És ez viszont nálunk a napi valóság. Nem csoda, hogy szinte semmi sem megy szabályosan - hiszen nem tud, úgy nem működik...

Előzmény: szilvatövis (362248)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.31 -4 0 362257

Mi a fasznak hazudozol már megint?

 

Ezt is írásba adtad, mint a roggyant szellemed kipárolgását:

 

A legtöbb helyen minden további nélkül kapható és cserélhető a meglévő régi, kivénhedt hagyományos gázkészülék helyett ugyanolyan újabb, nem kötelező kondenzációsra áttérni.

 

Aztán most elkezded a visszalapátolni a szart a lóba!

Előzmény: advocatusdiaboli (362255)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.12.31 0 0 362256

Visszaolvasva látom hogy a fűtés téma megy.

Ha a tüzifát a tüzép telepen veszed meg konyhakészre, tehát hasogatva, akkor az már szép árban van, fejből nem tudok pontos adatot írni, de nemis lényeg, az eltüzelt mennyiséget úgysem tudnánk mellé írni. A fával való fűtés anyagilag szerintem akkor jön ki olcsóbbra, mint a gáz,  ha tud az ember fát szerezni és a bele fektetett munkáját nem számolja fel. A szerzés alatt nem a lopást értem, hanem azt, ha van az embernek erdeje, erdősáv, vagy a földje végében van fa, falun azért előfordul ilyen. Vagy ha nagy tételben megveszed erdőről, mondjuk egy teherautónyit, az olcsóbbra jön ki azért, mi például szoktunk így venni, van egy vállalkozó aki ezzel foglalkozik, megrendeljük és nyáron odahozza a 100 mázsa csertölgyet, 2 méteres rönkben, vagy méteresben ahogy kéred, lerakja az udvarba az önrakodóval. Vagy elmenni erdőre traktorral, meg segítségekkel és kézzel megrakni. Meg ha van a közelben fafeldolgozó, onnan is tüzépi árnál olcsóbban szokták eladni a hulladékot. És a rengeteg munkát amit a fa feldolgozására fordítasz azt nem számolod fel anyagilag, hanem úgy veszed hogy a szabadidődben csinálod, családtagokkal, ismerőssel-baráttal összesegítve, és nem otthon fekszel, vagy a kocsmában vagy. Meg nem számolod fel hogy motorfűrészt veszel, szalagfűrészt, fahasítót, van traktorod, vagy munkahelyről ha megengedik hogy elkérd. Persze ezek nem ingyen vannak igazából. Ez szigorú  közgazdasági szemlélettel nézve nem igaz, önátverés, mert úgy vagy a fa piaci árát kellene felszámítani magadnak is, vagy a munkaidőd értékét, az eszközöket. Meg amit esetleg még spórolsz vele, hogy éjjel ha nem rakod a tüzet, mert az nem jellemző, akkor reggel cserébe azért le tud hűlni egy régi (mondjuk 80-as években épült) ház 15-16 fokra. Amit utána fel kell fűteni, hogy melyik kerül többe az jó kérdés. Meg a vegyestüzelésnek ott a másik hátránya, hogy munkaigényes maga a fűtés is, és egyenetlen meleget ad. Ezen különböző puffertartályos rendszerekkel lehet javítani és egyenletessé tenni a fűtést, így ritkábban kell rakni a kazánra, de egy ilyen rendszer kiépítése is drágább. 

advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 1 362255

Muszáj ezt csinálnod? Most te is átmész cipoba? Olvasd el még egyszer, hogy mit írtam...

 

Az eredeti 2013-as irányelv kizárólag új építésű ingatlanokra írta elő kikerülhetetlenül és mindenképpen kötelező jelleggel a meghatározott paraméterű, kondenzációs új (azóta 2018-ban egyébként az NOx emissziós értékekre még egy lépésben tovább szigorított) kazánok telepítését - a már meglévők esetében ajánlásként úgy adta meg, hogy potenciálisan nagyon sok kivételt lehetett tenni alóluk és felmentést lehetett (volna) kérni. Sőt, elvileg egyedi felmentés is adható műszakilag megoldhatatlan vagy aránytalan terheket jelentő stb... esetekben.

 

Ezekkel mi nem éltünk, pedig élhettünk volna - erre céloztam. De tök világosan leírtam. Olvasd el akkor eredetiben az EU direktívát...

Előzmény: FRANKYE. (362246)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!