Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117859

gombászok Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117858

Ja, igazad van: a rostos levet kihagytam(lehet, az emlékezetem hagyott ki: rostos levet málnából, meggyből, őszi/kajszibarackból... már régóta készítünk. Csak gyümölcs, mini víz, citromsav-újabban aszkorbinsav-és azzal sokkal kellemesebb), semmi tartósítószer, csak hőkezelés.

De, attól félek, valamelyik moderátor megsokallja a dumámat, hiszen mindez a pálinka abortusza.

Nem ebbe a topikba való.

Előzmény: ksanyi52 (117857)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117857

Szia! Na majd próbál ki a rostos levet! 4 kg birs, 2 citrom ízlés szerint citromlé, és cukor. Én egy üveggel 1     húsztomra bevágok.  Főztem pálinkát is belőle, de a rostos lé kapósabb. Üdv ksanyi.

Előzmény: gombászok (117854)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117856

Törkölyből úgy hogy a leve el lett véve annó, 14 liter 43 fokos milyen kihozatalnak számít 300 liter cefréből?

Cukor max 3kg ment hozzá és élesztős sem volt.

MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.26 0 1 117855

Üdvözlet Mindenkinek!

 

Egy ideje már olvasgatom a fórumot, sok hasznos infót gyűjtöttem itt össze, amit szerencsére jól tudok kamatoztatni eme nemes nedű előállítására. :)

Gondoltam beszállok a társalgásba és regisztrálok.

 

Egy kis beszámoló az idei év terméséről, illetve pár észrevétel.

 

Idén kicsit későn tudtam nekilátni a gyümölcs előkészítéséhez, így sajnos a barack most kimaradt a repertoárból, de a szilva, körte, alma és birs már nem úszta/ússza meg a desztillálás végzetes erejét.

 

A szilva idén nem volt az igazi, legalább is nem minden fajtája. A korai fajták jól adták, minőségük is kiváló volt. A kevésbé csapadékos helyeken sajnos sok volt a gyümölcshullás, főként a szeptembertől érő terméseknél, a cukortartalmuk közelébe sem ért az elmúlt évek átlagához. Nyilván ez a mikorklimatikus hatás eredménye, itt a Mátra északi és a magasabban fekvő részein is hasonló volt a helyzet. Érdekes módon a déli oldalról hozott szilva még rá is húzott az előző évi kihozatalra. (400l-ből lett 60 liter 50%-os!) Három fajta szilvából készítettem párlatot idén, ebből kettő nem annyira tetszik, illatra és ízre sem éri el az előző évit. A nagy kihozatalú szilva (besztercei) viszont sok havernál már most díjat nyert, pedig még alig volt ideje pihengetni. :-)

 

Ez évben csak vilmoskörtét csináltam, abból viszont 800kg-ot dolgoztam fel, amit szártalanítás után darálás és pépesítés követett. Szerencsére az eszközöket elöblítő vízen kívül (ez kb. 10l/400kg)  nem kellett hozzá vizet adnom, mert 2 nap után a pektinbontó hatékonyan feltárta a gyümölcsöt így már már csodálkozva tapasztaltam, hogy az állaga olyan lett, hogy még főzéskor sem kellett hígítani. Mivel sokat kellett után érlelni, így két lépcsőben készült el, és meglepő módon mindkét finomítás ugyanannyi mennyiséget eredményezett. Így összesen lett 72 liter kiváló párlat. Kóstolás után a főnököm is megsüvegelte, aki mellesleg bérfőzde tulajdonos (ami persze nem jelet semmit). :-)

 

Az alma és a birs még rotyog a hordókban, ez kb. 1200-1300 liter. A birs 3 db fáról jött csak, de közel 400kg volt. A termései a kora őszi sok esőnek hála igen megnőttek, voltak amelyek 500g feletti súllyal büszkélkedtek. Napfényes kezelést úgy láttam jónak, hogy kapjon egy keveset, ez kb 3%/hordó, birsnél 4%. A garázsban el is fogyott a hely, de hát mindennek ára van.

Ezek kifőzése lesz a kora téli program, kelleni fog hozzá pár nap szabi, de talán kibírom majd, miközben az előző évi termést ízlelgetem.

 

Jövőre a nyári gyümölcsökből is szándékozom készíteni cefrét, barack, ribizli és málna.

Rendszer fejlesztési projektek: egy mini Szőllősy-féle szűrőt fogok csinálni a jobb kozmaolaj elválasztáshoz. Tervbe van még egy normális hűtővíztároló tartály a szabadeséses vízhűtés megoldásához, így a kút hűs vize nyári főzésekhez még hasznosabb lesz. A helység kipofozása is sorra fog kerülni. Szeletelt tégla a falra, hidegburkolat az aljzatra.

 

Az alma-birs kombinációt már várom, mivel a kedvenc pálinkám. A tavalyiból sajnos már nincs, mert kelendő áru itt mifelénk.

 

Jó nedűt!

 

gombászok Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117854

Én alapvetően szakértőnek tartom magamat.

Pálinkafőzésben is.

Pálinka jogi témáiban is.

Na, most az a dilemmám, hogy(ha) szakértőként hozzászólok, sok laikus leugat. Leszarjam-e a véleményüket, vagy ne??

Különben: mindegy, én értek hozzá, főleg a saját véleményemmel szoktam egyetérteni.

 

Birs témához egy idei tapasztalat:

A szomszédom meglepett vagy 20 kiló szép birssel. Na a dilemma:

- pálinkának kevés,

- birsalmasajtnak is kevés,

- asszony véleménye győzött: csináljunk befőttet. Brr, ez a pálinka abortusza, de hajlottam a véleményére.

Két óra alatt kivégeztük "ŐKET", felezve, negyedelve, hámozva, héja és magház a kősejtekkel kidobva a komposztba.

Hát, ilyen finom befőttet még életemben nem ettem, mint a vaj, olyan puha a birs, és valami frenetikus íze-állaga van, a gasztrománok, ha megkóstoltatnám velük, biztos eléveznének, ettől jobb már csak egy ilyen előkészítésből származó birspálinka lehetne.

Csináltam már teljes birsből(is) pálinkát, befőttet, birsalmasajtot, de ez (lesz majd ) a legjobb!

Egy ősidők óta kertészkedő/tartósító/pálinkafőző család vagyunk, van már "némi" tapasztalatunk.

Biztos, hogy jövőre így fogom cefrézni! "Csak" a felét kell eldobni a birsnek, de.....

Előzmény: Kariboy107 (117816)
gombászok Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117853

A legjobb(lenne)amelyiket én dughatnám!

Előzmény: schlumberger (117829)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117852

Akkor bocsánatot kérek. Mentségemre azért annyit, az elmúlt napok hozzászólásai visszaidézték a fórum őskorát. Mintha az elmúlt évek nem hagytak volna nyomot. Az is igaz, egy újszülöttnek minden vicc új. 

Előzmény: varadyz (117849)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117851

Nem csoda hogy nem volt időd az ajánlottak olvasására. 

A birs belűről kezd romlani. A kettévágással nem csináltál rosszat. A magháztalanítás felesleges, mert köztudott hogy az almamag okosít. De majd legközelebb. :-)

Előzmény: Kariboy107 (117847)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117850

Szerintem te vagy az első, aki kimagozta a birset a cefrézéshez, ezért nem találtál rá választ. Olyan meg végképp nincs, aki maggal és mag nélkül cefrézte, hogy össze tudja hasonlítani. Még lehetsz az első. :)

Emlékeim szerint a minden reggel belinkelt tudnivalókban (elolvastad???) valami olyasmi van, hogy annyi vizet kell hozzáadni, hogy keverhető legyen. Ez nincs literben meghatározva, mert a gyümölcstől függ.

Előzmény: Kariboy107 (117847)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117849

Annyira nem vagyok azért csámpás :)

Előzmény: snapszmester (117846)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117848

Anaret,

 

a tapasztalatok akkor az új szőnyegégővel kapcsolatban:

 

20-25 fokig engedve az alszeszt viszonylag "hangosan(sűvít a gáz, de kék)" főzve 3 óra alatt le lehet durvázni előmelegített olaj nélkül.

Ha 5-10 fokig akarod engedni az alszeszt akkor viszont 4 órádba fog kerülni.

 

Gázfogyasztás lényegesen kevesebb ezzel a szőnyeg égővel mint a kétkörössel.


Személy szerint úgy vagyok vele hogy az almát biztosan elzárom 15 körül. Viszont az értékesebb páleszokat mind le fogom engedni 5 fokig.

 

Egy nap reggel kezdve a 300 akár 400 liter is megcsinálható almából (tisztázás nélkül).

Előzmény: anaret (117845)
Kariboy107 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117847

Köszönöm válaszod!

 

Ismerem a kereső használatát..

 

Sajnos sem arra nem találtam választ a keresés alapján, hogy magházzal, vagy nélküle van e különbség a végeredményben, sem pedig a másik kérdésemre ilyen választ, hogy pl.: 2/3-ig rakd a hordót, ehhez önts 5 kg napfényt 50 liter vízben.

 

Így hát a magházat kivágtam, a hordót meg majd töltöm "ahogy esik, úgy puffan" alapon

 

Ja, lustának sem mondanám magam, közel 250 kg birset keféltem, daraboltam, magháztalanítottam, majd aprítottam.

 

Előzmény: rézműves1 (117818)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117846

Megnyugtattál. Egy kő esett le a mellemről.

Előzmény: varadyz (117844)
anaret Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117845

Ezek szerint megvetted a szőnyegégőt! Igen a FÉG C18 C24 vagy V4 gázégők lennének az ideálisak, csak az a gond, hogy nehéz beszerezni.

Most kaptam ígéretet egy ilyen FÉG-es gázégőre. Annyi a gond, hogy a csatlakozásra kell csináltatni egy csonkot, amihez a menet miatt egy esztergályost kell keresni. 

A fúvókákat meg ki kell cserélni PB-re. 

Úgyhogy ebbe az irányba fogok elindulni, addig meg kínlódok a kétkörössel.

Ha megvan, megosztom!

Előzmény: varadyz (117702)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117844

Ott volt hely ahová letegyem. Mind a kettő slaggal van kötve. A bejövő hideg is gyorscsatis meg a kimenő meleg is az ami a csatorna fele megy. A kancsónak éppen ott volt hely hogy letegyem semmi köze a hűtőhöz.

Előzmény: snapszmester (117774)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117843

Alul hideg felül meleg. A felső meleg réteget szoktam leengedni. Kevés vizet fogyaszt így.

Előzmény: Amphenol (117772)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117842

Tintuskám jó az, csak nem jól kerested..DD.. 

Te mint öreg róka nem kerestél még? Ja te elolvastad az egészet ugye?

Nem elég azt beírni, hogy mit keresel, alatta a legördülő mezőben ki kell választani, hogy hol keresed.

Hát a "hozzászólások között" természetesen.

Arra rákattintasz és már ki is írja, hogy 24 hozzászólásban említette valaki a "birs cefrézést".

Még azt is kiírta, hogy te írtál be utoljára. A hozzászólásokra kell kattintani.

Előzmény: TINTUS (117840)
sogi01 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117841

                                                      vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (117778)
TINTUS Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117840

Mi baj lehet a keresőmmel??? Beírtam hogy    " birs cefrézés"   és nem adott ki semmit

 

Előzmény: rézműves1 (117818)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117839

Ha a hűtést sikerül úgy beállítanod, hogy a kifolyó párlat hőfoka 20°C, akkor avval három jó dolgot érhetsz el.

               ---Az egyik, hogy nem fog "illatozni" a főzőhelységed.

               ---A második, hogy nem párolog el a páleszod.

               ---És a harmadik, hogy még a hőfok korrekcióval sem kell törődnöd, mert az 20°C-ra                  van kalibrálva. Akkor pont nulla a korrekció.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117830)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117838

Már semmi, a mérőhöz mellékelt doksi utalt az etanol-víz oldat töménység-térfogatsűrűség összefüggésre, ami pontatlanná teszi az egy paraméteres kompenzációs tényezőt. Tisztázódott, hogy nem kell foglalkozni vele.

(Egyébként kiszámoltam: ~0.02Vt% a hiba van a korrekcióban, ha 40Vt%-os szeszt mérünk és korrigálunk, 15C-fokon.)

Előzmény: ksanyi52 (117837)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117837

Lehet hogy nincs a fokolójában hőmérő és külön kellene megmérni a hőfokot? Vagy nem értem mi a probléma.

Előzmény: endrepp (117828)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117836

Szia! Csak most olvastam a hsz-edet.  Légy szíves magyarázd ezt meg nekem! " A cefre lepárlásának elejét elveszem, majd 70 alkohol fokig főpárlatot gyűjtök". Vagy csak elírtad? Nekem a cefre lefőzése 40-42% szokott indulni. Vagy egylépcsős lefőzést végzel? Itt a fiúk azt írják hogy az utópárlat sok aroma és íz anyagot tartalmaz. Kérdés: miért jobb az ha 70 fokig gyűjtöd mint ha az utópárlatból engednél még hozzá? Csak érdekel a véleményed.  Üdv ksanyi.

Előzmény: kopasz szuzukis (117802)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117835

Nem kell foglalkoznod vele.

Szívesen. :)

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117830)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117834

Ma ez az első követendő hozzászólas.:-)

Előzmény: schlumberger (117829)
kupeci Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117833

Simán átmostam,és utána átöblítettem. Z alaposabbak hűtővíz nélkül átküldenek egy kis gőzt és kész. (de ez is csak egy vélemény)

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117832)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117832

Még egy kérdésem volna, aztán ígérem egy darabig nem gyötörlek bennetek. :-)

 

Új pálinkafőzőt (DES 30 literes keverős) tényleg mosószeres vízzel kell először átmosatni?

Szándékosan írtam az átmosatni szót, mert nem vagyok biztos vagyok benn, hogy a spirálból maradéktalanul ki tudom öblíteni a mosószert.

Ti hogy csináltátok mikor új volt a főzőtök?

kupeci Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117831

A tyúkokat béhajtom, de a konnektort nem bántom:)

Előzmény: schlumberger (117829)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117830

Akkor ezzel az 50tf%-al nem kell igazából foglalkoznom ugye?

 

Köszönöm, leköteleztél. :-)

Előzmény: endrepp (117828)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!