Szilvafajták, szilvatermesztés, szilvapálinka, szilvalekvár ... és ami még a szilvához kapcsolódik.
Ha van valaki aki él-hal a szilváért, vagy legalább szereti, az vegye pártfogásba ezt a topicot.
A hormonnak is biztosan szerepe van a dologban.Lehet,hogy a bőséges öntözés elősegíti a hormontermelődés kialakulását? Ősszel ültettem 1 golden csemetét,kertészetben vettem,ősszel és most tavasszal is rendszeresen lett öntözve,nem sok de 1 csomóban néhány virág már lessz rajta.A szomszéd tavaly ültetett vajalmáján meg elég sok,mondjuk a talaj is nagyon jó.
De ez akkor azt is jelenti, hogy ha az elültetett fa bőségesen van öntözve, akkor előbb bont virágrügyet? Azaz gyakoribb öntözéssel előbb lehet termőre fordítani?
Én mindig hormonális dolognak gondoltam a termőrügyek képződését, amit a tápanyag- vagy vízellátottság csak negatívan érint, azaz, ha kifejezetten kevés, akkor nem indul meg, de normál körülmények között nincs szerepe. Már csak azért is, mert az egyes gyümölcsfajták között is eleve van különbség a termőre fordulás idejében. De elképzelhető, hogy van ennek is szerepe.
Nem vagyok benne egyébként biztos, hogy van tuti válasz. Valahol olvastam, hogy a termőrügyek képződésénél még mindig nem egyértelmű minden a tudomány számára, ahogyan alternanciát is különbözőképpen magyarázták eddig, s szerintem ma sincs egy tuti magyarázat rá.
Én sem vagyok szakértő,de amióta a fórumot olvasom sok új dolgot tanúltam itt. Én valahogy így magyaráznám ezt a jelenséget,de hátha 1 olyan ember is észreveszi ezt a beszélgetést,aki tényleg ért hozzá és elmagyarázná a dolgokat.
Hmm....érdekes. Én nem értek így hozzá, de más fám is volt már így vízben ültetés előtt, s nem jártam még így. Az is igaz, persze, hogy a legtöbb fát ősszel szoktam ültetni.
Szia Dió. Valahogy úgy gondolom,hogy a virágrügyek már ott vannak a fában csak nem jelennek meg. A földben levő fa gyökerének nehezebb a vízfelvétel mint ami a vödör vízben állt. A földben lévő fa a felvett vizet a lombozat kialakítására és az új gyökérzet növesztésére használja fel a mégtöbb vízfelvétel miatt,ez lenne eggyensúlyi állapot,így teremhetne következő évben nyugodtan. A vízben levő pedig szerintem a könnyű vízfelvétel miatt azt hihette már elérte ezt a stádiumot. Ezért engedte kihajtani a nyugvó virágrügyeit. Persze ez az én teóriám.Azért kíváncsi lennék más véleményére is. Azt még be kell vallanom,hogy az én fácskáin kb 5 évesek,szerintem idősebbek és fejlettebbek mint a tiéd.
Szia Dió. Én is ugyanígy jártam. Ősszel is ültettem 1-et,ez is termett volna(tavaly is volt rajta néhány szem),de ezt átoltottam kajszinak. Most tavasszal kettőt,2 hetes külömbséggel. A második fa addig vízben állt. Ezen volt vagy 80-100 virág,amíg a vízben volt azalatt hozta ki,a másik napi bő öntözéssel 3-at hozott. Megérné feldobni a témát,ki milyen okosságot tud mondani erre!
Szia eppur*! Sajna a fórumrol nem tudok emailt küldeni,a telóm nem jeleníti meg. Írj kérlek a:borsika1979@freemail.hu-ra,innen majd írok postacímet. Köszi.
Nékem van debreceni muskotályos de nem vagyok oda érte nem tul jó számomra csak a ringlószilva miatt vettem porzónak és azt a funkcióját szépen betölti. Stanleynek az ize finomabb volt mint a Debreceninek. A stanley nek csak az a baja hogy ha nagyon sokat terem akkor nem birja beérlelni a szemeket és az ize akkor sajna jellegtelen. Ezért ritkitani szoktam. Sajna virusfertőzött lett igy ki kellet vágni.
Én az Althann-t meg a Beszterceit azért választottam, mert nagyon jónak írták le az ízét, és így is van. Beváltak, csak a Besztercei sajnos valamiért keveset terem, az idén egyelőre jónak tűnnnek a kilátások, ha a fagy nem szól bele nagyon. A Tuleu-ról azt írják, hogy a beszeterceihez hasonlít, azért vettem meg, s állítólag még ellenállóbb is, de most terem először, ha igaz lesz. Egy debreceni muskotályt azért majd beszerzek, és a President legalább annak jó porzója.
Mifelénk (Gömör--Tornai-karszt) a Besztercei a legelterjedtebb, de nem a kertészeti klónjai, hanem sarjakról szaporítjuk; és állítom, ettől jobb szilva nem is kell. Aszaljuk, lekvárt főzük belőle, kiváló az íze. Többen mondják, hogy a szelektált klónjai nem is annyira ízletesek. Az Althan ringló teljesen jó, mifelénk ez az öregek által emlegetett Rózsaszilva. A Stanley is legalább 30 éve itt van, ez az "ótott Beszterci", momentán ezt se szeretem, mert fűrészpor-ízű, de ha befőtt készül belőle (legtöbbször az), akkor már a cukros lé javít valamit rajta... Tuleu grast még nem kóstoltam, a Bluefree-t sem, bár ez utóbbit nagyon jónak írják. A Cacanska fajtacsoporttal én is hasonlóképp vagyok, mint Te, szóval elkerülöm. Nálunk a kedvenc fajta az Ageni, meg a Sivákló. Az Ageniből készül a legjobb aszalvány, valami leírhatatlan mazsolaíze van.
Persze.Semmi gond, ha idén nem eszem belőle. Egyébként érdekes amit írsz az ízről. Én Beszterceit és Althann ringlót vettem először, azóta teremnek és nagyon elégedett vagyok az ízükkel, csak a besztercei kicsi. Vettem egy tuleut, az most virágzott először. Az angol nevű fajtáktól idegenkedtem, mert én is ettem nagy, de íztelen szilvát. Kerestem nagy ízeset. Tavaly megkóstoltam a szomszédom Presidentjét és finomnak találtam, azért vettem ezt. Aztán jól mondta-e a fajtát, nem tudom. Az az íztelen állítóla Lepotica volt. Nagy darabok, de ránk rohadt, senki nem ette. A besztercei meg mindig hamar elfogy. Akartam én is debreceni muskotályt, de sehol sem találtam.
Azt hiszem, nekem is már az első éven termett. (Mondjuk nem a kedvencem azóta se: óriási kemény gyümölcsök, semmi extra zamattal. De lehet, hogy azért vagyok zabos a fajtára, mert Debreceni muskotályt akartam venni, aztán azt hittem, azt is sikerült, csak otthon aztán elolvastam a céduláját. Fene se tudja, hogy kevertem össze. Sebaj, másnap vettem D. m.-t, az talán idén fog először virítani...) Azért még ne bízd el magad... Hol van még a virágok megporzásának sikere, meg ugye az utolsó fagyosszent, az Orbán-nap, meg a gyümölcshullás...
Nemrég ültettem egy szilvafát. Mielőtt megtettem volna vízben volt napokon át, s ott a vízben elkezdte bontogatzni a rügyeket. S meglepődve láttam, hogy virágbimbót is. Elültetve aztén ki ism bontotta őket. Ilyen hamar még nem fordult fám termőre:-), ültetés előtt.