Keresés

Részletes keresés

Sütögető Creative Commons License 2007.08.25 0 0 367

Kedves Kemenceprofi!

Köszi, köszi a biztatást, azt hiszem én voltam az egyedüli "samottos" a fórumon eddig.(Nagyon olcsón vettük) Nem akartam az építéshez hozzászólni. Inkább élvezem a többiek sikereit! Nálunk alul felül közetgyapot van, a kőműves barátunk így ítélte jónak. A tömege miatt is valószinűleg, hiszen grillsütő is van mellette, és bográcsos hely is lesz!

Gyönyörű a kemencéd! Tessék írni receptet is!

üdvözlettel Sütögető

Előzmény: kemenceprofi (339)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 366
na, maradok a homoknál. ugyanaz szerintem:)
Előzmény: kemenceprofi (365)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 365
Ez fizika, az üveg is tulajdonképpen homok csak egy más formában, de a legkisebb térfogattal a legnagyobb hőtároló kapacitást csak ezzel érsz el gazdaságosan.
Most én kifejezetten a nálunk beszerezhető un darált üvegről beszélek ami egy újrahasznosítás előtti álapotban lévő 2-5 mm nagyságú termék. Az üveg és a közé beragadt levegő végzi a hőtárolást méghozzá egyenletesen. És ez a lényeg, Nincsenek hőlyukak, un süket felületek a kemencében vagyis szinte mindenütt jól süt.
Előzmény: Pirimidin76 (364)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 364
akkor még csak azt mondd meg, miért erőltetik többen is az üveget?
a homok mivel rosszabb?
Előzmény: kemenceprofi (363)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 363
ez udvari sütőkemence. a hőszigetelést a belérakott közel 1 t daráltüveg végzi. A búboskemnce az más műfaly. Ezért nem kell magasnak lennie sem a sütőtérnek (kb 50-55cm) sem a "búb" -nak.
Előzmény: Pirimidin76 (362)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 362
nem kicsi a búbja? vagy nagy az alja?:)
Előzmény: kemenceprofi (361)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 361
igen a kemence alja mindíg síkban legyen a beadónyílással (közte van a hamuzónyílás) hogy a zsírral, húslével teli tepsik tálak zökkenőmentesen lehessen ki be tologatni (elég kellemetlen ha valamiben akad a tepsi és esetleg kilöttyen a lé)
Előzmény: Pirimidin76 (360)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 360
a képeden a felső dísztéglasornál van a tűztér alja?
Előzmény: kemenceprofi (358)
biii Creative Commons License 2007.08.24 0 0 359

én még előtte állok a tapsztalatnak, kicsit félek is tőle:-)

de majd kitanuljuk  hogy a jó.

de ez a hozzászólás is egy nagy segitség volt, hogymire figyeljünk, mennyire gyújtsunkbe!

Előzmény: kemenceprofi (358)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 358
na látjátok ezért érdekes dolog ez a kemencézés mert ami az egyiknek tartósan bejön az a másiknál nem használható.
A fűtés , vagy felfűtés megint érdekes dolog mert lehet pokolkatlant is csinálni egy kemencében meg szépen ésszel is fűteni.
Nekem az jött be hogy a maximális felfűtésnél amikor a tűzfészek a kemence hátuljában van nos akkor a láng nem jöhet ki a kemenceszájon.
Ha kijön túl nagy a tűz és feleslegesen égeted a kéményt, hameg csak pislákol és nem nyaldossa körbe a felső burkolatot az kevés.
Ki kell tapasztalni.
Előzmény: biii (356)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 357
fával is lehet okosan, meg ész nélkül. persze ha egész rönköket dobálsz rá, ne csodálkozz
Előzmény: biii (356)
biii Creative Commons License 2007.08.24 0 0 356

akit emlitettem ismerőst hogy 8 éve süt benne, annak agyagból van és semmi baja a fával fütéstől.

pl Pisztályinak a kemencéje is agyagból van és fával füti...

(pisztályi egy régi fórumozó, sok képe hozzászólása van itt, csak sajnos ritkán tud netezni)

Előzmény: kemenceprofi (353)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 355
ha fűtőkemencét akarsz, jó a samott. ha sütőkemencét, akkor ne tegyél bele
Előzmény: kisszszoros (350)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 354
ja és szénnel tényleg ne (mert olyat is láttam már)
Előzmény: biii (347)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.24 0 0 353
A fával való tüzelést kizárólag a tégla vagy samott tűzterű kemencék viselik el. Én azt írtam hogy a hagyományos (vessző, sár, agyag, pelyva, törek) alapú búboskemencéket nem ajánlatos fával fűteni mert hamar szétég. Az ilyeneket mint a régi paraszti gazdaságokban venyigével, ízikkel, szalmával, csutkaszárral fűtötték. Ezek nagy lánggal hirtelen égnek de nincs akkora hőterhelésük mint mondjuk egy akácfának.
Előzmény: Pirimidin76 (346)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 352
felesleges pénzkidobás, sőt káros is. megéget minden kaját, simán elég a sima tégla
Előzmény: kisszszoros (350)
biii Creative Commons License 2007.08.24 0 0 351

szerintem  múltkor irt vki éppen az ellen szólva hogy nem jó a samottos..

nincs időm visszakeresni a fórumban most, de vannak samott mellett álló vélemények is!

Előzmény: kisszszoros (350)
kisszszoros Creative Commons License 2007.08.24 0 0 350
mire panaszkodik a sammottos gazda? Én is samottból szándékoztam építeni az tűzteret...
Előzmény: Pirimidin76 (348)
biii Creative Commons License 2007.08.24 0 0 349

én speciel könyvekben sem olvastam róla hogy fával ne fütsünk.

az egy dolog hogy szoktak kukoricaszárral meg ilyesmivel is fűtni.. mert az volt nekik sok.

Előzmény: Pirimidin76 (348)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 348
sok samottos kemencét láttam már, és sok sima kisméretű téglásat. a samottasoknál mindig panaszkodik a gazda...
sima bontott tégla is kiváló, újból pedig szerintem a wienerberger.
de hogy ne fával fűtsük?
tán szénnel?
Előzmény: kemenceprofi (339)
biii Creative Commons License 2007.08.24 0 0 347
egy vidéki "ismerősnek" a búbosa fával van fűtve és 8 éve jól szuperál!
Előzmény: kemenceprofi (339)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 346
fával ne?
akkor mivel?
Előzmény: kemenceprofi (339)
krakkper Creative Commons License 2007.08.23 0 0 345
Azért széles a kémény70x60 hogy oda függesztem fel a füstölnivalót
Előzmény: Pirimidin76 (338)
biii Creative Commons License 2007.08.23 0 0 344

hag ykérdezzem meg hogy miket szoktál /szoktatok/terveztek sütni benne?

 

az érdeklne hogy malachúst (ha nem is egész malac akkor csülkök, combja..) hogy sütitek?

bent marad a parázs vagy nem?

letakarjátok a húst v. nem?

 

mennyi ideig fütitek?

 

jut eszmbe egész malac:

mindenkihez szól a kérdés, nem csak Kemenceprofihoz:

ki mennyiért tud egyben kismalacot szerezni?

én ma kérdztem egy hentest és azt mondta nem olcsó dolog, 1500 ft /kg  kb, és 8 kg körül van egy kis malacka..

 

tényleg ennyire drága..vagy inkább járjak  még utána??

 

Előzmény: kemenceprofi (343)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.23 0 0 343
képmajdnem kész
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.23 0 0 342
Ez az én kicsikém, a befejezés előtti állapotban.
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.23 0 0 341
Az a jó hőmérő amely min 50 cm hosszú kapillárissal, a végén az érzékelővel rendelkezik. A hőmérő érzékelőjét mindíg a tűztérben kemence száj mellet bal v jobb oldalon kell elhelyezni olymódon hogy ténylegesen a kemence és véletlenül se a láng melegét mérje. Vagyis a kemencén belülre is elhelyezek egy samott téglából álló gátat ami megakadájozza hogy láng érje az érzékelőfejet. Ez egyébkén úgy is holt tér úgyhogy nem akadályoz semmit. Hogy a kijelzőt hova rakod az ízlés dolga ameddig a vezeték elér bárhova. Még egy fontos dolog a hőmérővel mindíg a kemencében uralkodó léghőmérsékletet mérjük ezért az érzékelőfej ne érjen a tűztér oldalához mert akkor szintén rossz értéket fog mutatni. Vigyázzunk tartsuk be a hőmérő mérési tartományát.
Előzmény: biii (340)
biii Creative Commons License 2007.08.23 0 0 340

szia

 

ez a hőmérő jó szerinted?

http://langor.addel.hu/products.php?prcategory=12042

 

ilyet vettünk, pontosabban a 0-500 fokig mérő (2600 vhány ftos)

 

hogyan épited be?

hova ?

mely részre?

Előzmény: kemenceprofi (339)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.23 0 0 339
Sziasztok!

Én a sütőtér anyaga körüli vitához (mármint a samott nem jó) szeretnék hozzászólni. Megcsináltam már jónéhány kültéri kemencét aminek a sütőtere un szlováktégla. Ez egy nagyon kemény hőnek savaknak és általában mindennek ellenálló nagy falysúlyú tégla amivel remekül lehet dolgozni. Az ára viszont nem kevés kb 300 Ft /db. Nos a kemence alja és boltozata is ebből van úgy megépítve hogy az aljába kb 10, a tetejére kb 30 cm vastag darált üveg van rakva ami úgy tartja a meleget mint semmi más . Szerencsére nálunk be lehet szerezni az üvegnek ezt a fajtáját. Az enyémben pl közel 1 t üveg van.
A samott vagy szlováktégla vízüveges samottporral és vízzel keverve gyorsan száradó ragasztót képez aminek a végső szilárdságot maga az első befűtés adja meg. Én mindíg építek be hőmérőt is méghozzá úgy hogy az érzékelője semmiképp sem találkozhat a lánggal mert akkor fals értéket kapunk (és tönkre is mehet)
Egy 350 fokig mérő hőmérő kb 5000 Ft és ezzel minden sütést kontrollálni lehet.
Persze a tapasztalatot semmi nem pótolja (én is elégettem már pár kenyeret)
Az sem mindegy hogy mivel fűtünk (régi búboskemencét pl fával ne) mert hamar tönkremehet a fárdtaságos munkával megépített kemence.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.23 0 0 338
értem. tényleg kicsit aránytalannak tűnik. akkor a kémény nagy:)
és hova teszed a füstölnivalót?
Előzmény: krakkper (337)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!