Keresés

Részletes keresés

tibikat Creative Commons License 2018.05.02 0 0 28330

Cuki vagy, köszönöm!😊

Előzmény: Törölt nick (28328)
For-dzsi Creative Commons License 2018.05.02 0 1 28329

Adó-visszatérítési támogatásnál már nem érdekes, hogy generál vagy sem (már nem kell nézni, hogy termékértékesítés vagy sem), a lényeg, hogy 27%-os számlák legyenek a költségvetés 70%-ról.

Előzmény: Hitelmentor (28318)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.02 0 0 28328

A használatbevételi előtti szemle/értékbecslési szakasznál 5% visszatartanak, azt akkor utalják ki, ha meg van a hatósági engedély a járástól. Én sem látom tisztán, hogy mik a minimális feltételek. Egyik önkormányzat honlapján ezt találtam, mint minimális feltételek listáját:

Az engedély kiadásának minimális feltételei a fő épületszerkezetek 100 %-os készültsége mellett a következők: ƒ

- Az engedélyezett tervben meghatározott hőszigetelések beépítése.

- ƒNyílászáró szerkezetek szakszerű beépítése, a homlokzati nyílászárók beüvegezése. ƒ

- Az épület elektromos hálózatának kiépítése és üzemképes állapotba helyezése. ƒ

- Vízvezeték hálózat kiépítése (legalább egy vízvételi lehetőség és WC használhatóságának biztosítása). ƒ

- Szennyvíz elhelyezésének biztosítása az előírásoknak megfelelően (ahol van közcsatorna, ott kötelező a rákötés). ƒ

- Belső vakolatok felhordása és lemeszelése.

- ƒHelyiségek aljzatbetonozásának az elkészítése. ƒ

- Az épület homlokzatára legalább alapvakolat felhordása.

- ƒLakás fűthetőségének biztosítása. ƒ

- Tervezett lépcsők beépítése, korláttal együtt. ƒ

- Padlástér szakszerű lezárása (tetőhéjazat, a deszkázások és bádogozások 100 %-os készültsége).

Korábban a hideg/meleg burkolat is feltétel volt egy-egy helyiségre, és a bekötött tűzhely is, ha jól tudom, most ezt nem látom.

Mivel és generállal építkezem, ezért nem tudom, mert ezt ő tartja számon, sokadik háza lesz ez...

m.

Előzmény: tibikat (28327)
tibikat Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28327

Köszönök szépen mindent. Arra gondoltam a költségvetési tervet csak addig keszíttetném el,amire már adható a használatbavételi. Csak nem tudom pontosan a vakoláson és a színezésen kívül mit lehet még kihagyni/később saját költségen  befejezni.

Előzmény: Hitelmentor (28326)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28326

Az utolsó folyósítást a banktól majd a használatba vételi után fogod megkapni.

A használatba vételihez pedig meg kell csinálni mindent amit a terveken vállaltál.

A természetben juttatás, ha kapsz egy raklap téglát.

Előzmény: tibikat (28322)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28325

A bontott anyagról nem kell számla, csak elég ha leigazolja a felelős műszaki vezető.

Az építő közösség pedig az, pl.: ha több család összeáll és építenek egy társasházat. (ahol minden résztvevőnek lesz tulajdona)

A kalákás módszer már nemigen engedélyezett dolog, mivel mindenhez szakember kell. Persze ha van az ismeretségbe mindenféle szaki - akinek az a szakmája - akkor oké.

Előzmény: tibikat (28321)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28324

Ha a TB igazolást tekintve biztosra szeretnél menni kérjél ki most egy igazolást! 

 

Az önerő 70%-ról is kell számlákat bemutatni. 

Ha utalásos számla akkor szükséges igazolni az utalást is ha készpénzes a számla,  akkor értelem szerűen nem.

Előzmény: tibikat (28320)
tibikat Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28323

*az utolsó fázis kerül legeslegutoljára kiutalásra.

Előzmény: tibikat (28322)
tibikat Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28322

Igen szerintem is belső szabályzat lehet de ebből a szempontból bízom majd a hitelügyintézőben,mert ezeket Ő ismeri.

Vannak lentebb költségkímélő ötleteim. A használatbavételi engedélyről Te majd biztosan tudsz tájékoztatni. Gondolom elég a banknak egy addig a készültségi fokig elkészített terv!? Vagy vakolás színezés minden benne van de az utolsó összeget már előbb a használatbavételinél odaadják? Én pont úgy olvastam hogy az utolsó fázis

Azon kívül a kaláka és a bontott anyagok beszerzése is hivatalosan megengedett.

Ráadásul a második linkelt képen olvasható az az önkormányzati rész is. Én most ennek kapcsán felmentem a településünk honlapjára és valóban létezik kamatmentes kölcsön pályázat lakhatásra (telek,építkezés és használt is) de gondolom nem ez minősül "természetbeni juttatásnak",hanem mi lehet az amire az OTP-s idézetben utalnak? Köszi!

Előzmény: Törölt nick (28314)
tibikat Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28321

További költségcsökkentő tényezők:

 

http://kepkezelo.com/images/492fk3lu2xgczo85xedy.png

 

http://kepkezelo.com/images/3fzr4hkjbnlf5xsw79i5.png

 

Másképp nem tudtam felrakni. Ezek mit jelentenek pontosan?

Építőközösség alatt azt értik,hogy kalákában? Az ilyen jellegű munkát ugyis csak értékbecsléssel tudják számszerűvé tenni nem? És a bontott anyagokról is hogy szerzel számlát? Esetleg magánszeméllyel kötött adás-vételivel.

Előzmény: Hitelmentor (28318)
tibikat Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28320

Nem tudom eléggé megköszönni,hogy írtok,segítetek! Én is segítő szándékkal létezem a neten (is),már sok-sok éve,de sosem gondoltam,hogy visszakapok ebből valamit.😊

TB ügyileg rendben leszek,mert közben eszembe jutott,hogy tavaly nyáron végeztem el egy fősulit is tehát a köztes időkben nem hogy őstermelőim,de még nappalis jogviszonyom is volt!😊

További felmerült kérdések:
Használatbavételi engedély feltétele az ügylet végének. Ez alapján miket lehet kihagyni a költségvetésből? Nem találtam eddig csak ellentmondó infókat.

Másik dolog,hogy olvastam olyanra példát,hogy valaki 21 milliós kv-ét a bank átkalkulálta 26-ra és így az építkezés 65%-ánál utalták az első fázist. Tehát akkor valóban nem úgy van,hogy elutasítják a kérelmet hanem módosítják. És az önerő beépítést a számlákon kívül utalásokkal is kell igazolni,mint később a támogatás pénznél? Vagy az önerő részét az értékbecslőjük elég ha felméri? Nyilván a fizetett számlák mellett. Köszi!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28319

Természetesen a ház alapterületétől és műszaki tartalmától függ a ház bekerülési költsége! :)

Előzmény: Hitelmentor (28318)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28318

A költségvetés a ház nagyságától és alapterületétől függ.

Kimondott alsó sáv nincs, a tapasztalat azt mutatja, hogy 230-250.000,- Ft/négyzetméter az alja.

Persze ez is bankfüggő!

 

Ha a bank által megállapított reális költségvetés alatt adjátok be a kérelmet, akkor is működik a dolog mert lehet módosítani a költségvetést. (nem kell új kérelmet beadni)

Annyi hátránnyal jár, hogy akkor több számlát kell benyújtani a banknak. (a teljes költségvetés 70%-át)

Ha jól gondolom, Ti házilagosan fogtok építeni (tehát nem lesz general kivitelező), így igénybe tudjátok venni az áfa visszaigénylést is. Ebben az esetben ha több számlát adtok be, akkor több áfát is tudtok visszaigényelni, tehát nem lesz drágább az építkezés. 

Előzmény: tibikat (28313)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28317

Beadáskor kell megfelelni a jogszabálynak, ha elhúzódik az ügy nem fognak új igazolást kérni!

Előzmény: tibikat (28308)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.30 0 0 28316

 

16/2016-os Korm. Rend.

 

31. § (1) Három vagy több gyermek után családi otthonteremtési kedvezmény új lakás építéséhez vagy vásárlásához akkor igényelhető, ha az igénylő - házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél - a családi otthonteremtési kedvezmény iránti kérelem benyújtásának időpontjában

a) 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a Tbj. 5. §-a szerint biztosított - ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt -, vagy a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú nevelési-oktatási intézményben vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, és erről büntetőjogi felelősség vállalásával teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik, valamint

b) legalább 2 éve folyamatosan - ideértve azt is, ha a legalább 2 év folyamatos biztosításban legfeljebb harminc nap megszakítás van -

ba) a Tbj. 5. §-a alapján biztosított, és ezt 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja,

 

Tehát ha két éve őstermelő vagy az jó lesz.

 

(Tbj. 5 §

i) a mezőgazdasági őstermelő, ha a reá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év, kivéve

1. az őstermelői tevékenységet közös igazolvány alapján folytató kiskorú személyt és a gazdálkodó család kiskorú tagját,

2. az egyéb jogcímen - ide nem értve a g) pont és a (2) bekezdés szerint - biztosítottat,

3. a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte)

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: tibikat (28312)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28315

Ez a kormányhatározat szövege a napokra nézve:

A kérelmet a) új lakás vásárlása esetén a kérelem benyújtásának napját követő 30 napon belül,

b) új lakás építése esetén a kérelem benyújtásának napját követő 60 napon belül kell elbírálnia a hitelintézetnek.

Igazad van, építésnél 60 nap az elbírálási idő.

Amúgy ebben a februári Közlönyben van:

http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK18027.pdf

Előzmény: tibikat (28313)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28314

Erre szerintem nincs jogszabály, de én is úgy hallottam, h a 20-22 milliós költségvetések nem nagyon működnek. Lehet, h belső banki utasítás ez a bírálatnál? Végül is életszerű, hogy ők kalkulálnak egy minimum korláttal, hiszen ők mindent akarnak, csak bukni nem.

Amúgy mi is falun építkezünk, és úgy gondolom, ha csak az építőanyag árakat nézem, és a mesterek meredeken felfelé ívelő munkadíját, hogy tényleg nem működik egy 95-100 nm-es, extrák nélküli háznál sem ennyiből. 25 alatt nem megy, ahogy látom. És így is vannak kompromisszumok jócskán. Ebben az összegben még nincs benne mondjuk a kerítés, a terasz, az autóbeálló, kerti tároló, kertrendezés stb. Ezt nem elrettentésül írom, hanem ez a tapasztalatom. Ha néhány hónap múlva végzünk az egésszel, nem tudom, hogy mennyi lesz a vége. Már így is többször volt komoly eltérés a tavalyi költségvetés és a jelenlegi bekerülési költség között, amit menet közben fizettem ki a kivitelezőnek.

Hátra van még a végelszámolás...:/

Előzmény: tibikat (28313)
tibikat Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28313

Én a 2018.április 1-i friss OTP-s tájékoztatót illetve szabályzatot szoktam olvasgatni a témában...

Most kicsit le vagyok törve,mert egy másik fórumon ketten is írták,hogy a 24 millió Forint alatti költségvetéseket visszadobálják a Bankok mert irreális. Igaz,tavalyi hozzászólások voltak és azóta már pl.az energetikai besorolást is eltörölték,de Mi még akkor is olcsóbbra tudnánk kihozni a költségvetést. Eleve amennyit csak a szabályok engednek annyit saját kezűleg szeretnénk megcsinálni + falusi árakra gondolok...remélem nem igaz ez a 24 milliós alsó határ.😒

Előzmény: Törölt nick (28310)
tibikat Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28312

Köszönöm az idézetet. Igazság szerint ha ez a 2016-os szabály még mindig helytálló,akkor nem jó,mert nem hosszabbítani szoktak,hanem nyári szünetre megszüntetik júl.31-el és aztán tanévkezdésre augusztus második felében újra felvesznek. Ez eddig már kétszer így volt,de munkanélküli járulékot is mindig kaptam a szünetekben. Egyébként másodállásban őstermelő is vagyok szóval ha most nyáron lejár a szerződésem akkor elvileg azzal is fent tudom tartani a folyamatos TB-t? Meg ezek szerint a munkanélkülivel is fent tartottam nem? Köszi szépen!

Előzmény: Zeki_ (28311)
Zeki_ Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28311

hiteltudor  2016.09.09    0 0 26820

A párod jövedelme az alábbiak szerint biztosan elfogadható jövedelem, mert teljesül az ab pont:

 

"a/    Határozott idejű munkaviszony abban az esetben fogadható el, amennyiben a munkaszerződés legalább 6 hónapra szólés megfelel az alábbiaknak:

aa/ az ügyfél igazolja, hogy munkaviszonya legalább egyszer meghosszabbításra került, melynek igazolásához a munkaszerződés meghosszabbítására vonatkozó szerződésmódosítás benyújtása szükséges, vagy

ab/ az aktuális munkahelyét megelőzően legalább 1 éves munkaviszonnyal rendelkezett, amit maximum 2 munkahelyen töltött, a két munkaviszony között maximum 15 nap telhet el és ezeket a jelenlegi munkáltatója által kiadott igazolással bizonyítani tudja, vagy

ac/ a munkaszerződés legalább 2 évre szól, és a munkaszerződés lejártáig még legalább 6 hónap hátra van."

Ha lehetőségetek van egy határozatlan munkaszerződésű adóstársra, akkor nagy valószínűséggel van megoldás egy lakáshitelre, de ahhoz, hogy biztos választ tudjak adni, konkrét adatokra van szükségem.

Előzmény: tibikat (28308)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28310

Szia, nem tudom, hogy mi van, ha közben lejár a munkaviszony. Tőlünk megkérdezték a jogviszony jellegét, de mind2nek határozatlan van a férjemmel, ezért nem tudom, hogy veszik a határozottat. Egyébként arról nem kérdeztek, hogy ki a munkáltató. (Régen a hitelnél kellett jövedelemigazolás a munkáltatótól, és ott a jogviszony jellege is fel volt tüntetve.)

De ha a számlavezető bankodnál igényelsz csokot, könnyen látják a havi állandó jövedelmet, nem kérnek mást ebben a tekintetben. Az új kormányhatározatban az van, hogy lerövidül a bírálati szakasz, szerintem már nem 60 nap, de lehet, nem jól tudom.

Amúgy jogilag a beadás dátuma számít, azt gondolom. Ha elindultok az "úton", szívesen megosztom, amiket én tudok a dolgokról gyakorlatban. (Van egy építkezős blogom, ahol a folyamatokat jól nyomon lehet követni.)

 

Sok sikert és kitartást!

m.

Előzmény: tibikat (28308)
tibikat Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28309

Csak annyit még,hogy ma elolvastam az összes hozzászólásodat a témához 2016-tól és gratulálok mindenhez és Örülök hogy sikerült minden!😊 Csodás lehet a hely ahová építkeztetek és az új ház is.😊

Előzmény: Törölt nick (28300)
tibikat Creative Commons License 2018.04.29 0 0 28308

Köszönöm szépen a válaszod, Hitelmentornak is! Én is meg fogom keresni a hitelügyintézőnket, hogy megnyugtasson. Ő úgyis mindent tud.😊
Addig is kérdeznék még itt ha nem baj. Nekem július 31-ig szóló határozott munkaszerződésem van. Emiatt nagyon kell sietnünk,hogy májusban beadjuk az igényt,hogy a 60napos elbírálási idő leteltéig is meglegyen még a munkaviszonyom? Vagy csak a benyújtás időpontjában szükséges,hogy legyen? Mert csak az igénylés előtti két évről olvastam a későbbiekre nem térnek ki és attól félek nem-e kizáró ok a határozott szerződés? Ráadásul a 60nap állitólag tolódhat is ha hiányosság van a benyújtott dokumentumokban - de ezt sem értem,mi az ami hiányozhat,mégis elindítják az igényt? Köszi köszi köszi!

Előzmény: Törölt nick (28307)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.27 0 0 28307

Szia, ettől én is tartottam, mielőtt belevágtunk. Ezt úgy oldottunk meg, h kerestünk egy CSOK-ban járatos hiteltanácsadót, akinek elmondtuk, mit szeretnénk, mik a lehetőségeink, azaz mindent. Miután ő megnyugtatott, hogy menni fog, csak utána kezdtünk neki a dokumentumok előkészítésének. Nem mondom, hogy nem bonyolult, de mindig csak a következő lépést kell nézni és akkor nem vészes.:)

Előzmény: tibikat (28305)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.27 0 0 28306

Szia! A feltételek átolvasása és a szóbeli tájékoztatás az előszűrő. Az általad írt dokumentumok szükségesek a beadáshoz, hisz részben azokból is lesz megállapítva  a jogosultságod! Ha azok nincsenek meg akkor nem vagy jogosult!

Ha alaposan körüljárjátok a témát akkor biztos, hogy nem lesz gond a finanszírozással!

Előzmény: tibikat (28305)
tibikat Creative Commons License 2018.04.26 0 0 28305

Szia! Köszönöm szépen a válaszod! Még olyat szeretnék kérdezni,hogy CSOK 10-es támogatására, csak telekkel, építési engedéllyel, tervrajzzal és költségvetéssel lehet pályázni? Tehát nem létezik a bankoknál valami elővizsgálat? Mert attól félek,hogy esetleg valami felett elsiklott az apró betűk közt a figyelmem és mégsem lennénk rá jogosultak és akkor az nagy koppanás lenne. Köszönöm szépen!

Előzmény: Hitelmentor (28294)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.25 0 0 28304

Elnézésedet kérem, ha nem tudtam egyértelműen leírni a fogalmakat! A lényeg, hogy a hosszú út végéhez közeledtek, biztos szuper lesz! :)

Előzmény: Törölt nick (28300)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.04.24 0 0 28303

Ha gondolod én tudok segíteni, egyeztessünk!

Előzmény: rage. (28301)
Zeki_ Creative Commons License 2018.04.24 0 0 28302

Nagyobb ingatlanközvetítős irodákban vannak hitelközvetítők, neked ingyen dolgoznak.

Előzmény: rage. (28301)
rage. Creative Commons License 2018.04.24 0 0 28301

Tanácsadót keresek lakásvásárlassal kapcsolatban és nem tudom mit nézzek. Mert bonyolult a történet amiben van ajándékozás több rész egy házból hitel önrész és ltp.

Csak nem tudom hogyan lenne a legokosabban megoldani. Ügyvédhez forduljak vagy hitelügyintézőhöz vagy van egyéb lehetőség?

Köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!