Keresés

Részletes keresés

Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.29 0 0 399
alul samott tégla - minek? minden kaja oda fog égni!

az oldala rendes kisméretű tégla kikenve hőálló habarccsal - miért? az agyag miért nem jó? hőálló habarcs???




Előzmény: kvardlipi1 (392)
konaking Creative Commons License 2007.08.29 0 0 398
Kicsit rövid a nyele, nem?
Előzmény: KTa (397)
KTa Creative Commons License 2007.08.29 0 0 397
Ha érdekel valakit sütőlapát, szerintem jó vétel:
http://www.vatera.hu/sutolapat_34015955.html
krakkper Creative Commons License 2007.08.28 0 0 396

Kedves Sütögető

 

Megnéztem azt a régi hozzászólást meg a képet és gondoltam egy merészet

(átrajzolom az egészet)  szóval ha így tüzel az emberfia akkor valamivel jobb a hatásfok. Vagy így nem lehet?

A mi kemencénk azért elsőkéményes.

üdv.

átrajzolva
Előzmény: Sütögető (394)
krakkper Creative Commons License 2007.08.28 0 0 395

üdv  Tu-Ja!

 

A család kívánsága  szent.

Igaz , hogy nem én lettem megszólítva,de lenne a problémára ötletem.

Az épülő kemencénken az íveket én ponthegesztett acélháló(5x5) segítségével csináltam. Ha a sablont ezzel csinálod akkor akkor a palástot, és a végét is folyamatosan falazhatod. Ha egy sorral elkészültél  töltheted az üveget, és így tovább. A drótháló bennemarad de nem zavar az, Gondolom.?

Tisztelettel:

Előzmény: Tu-Ja (389)
Sütögető Creative Commons License 2007.08.28 0 0 394

Kedves kvardlipi1

A Hátsó kémény nem valami jó ötlet, nézd meg:8 oldal Nanik 170-ik hozzászólása!

Előzmény: kvardlipi1 (392)
Sütögető Creative Commons License 2007.08.28 0 0 393

Kedves MatthiasI !

Van valami információd a samottról, az árán kívül? A miért ne lenne jó, az mit takar?

Szeretnék olvasni érveket  a samott mellett, mert itt a Fórumon az a meggyőződés, hogy mindent eléget! Igaz, hogy a férjem még mindig nem tud egyformán befűteni, de még nem égettünk el semmit!

Halljuk az érveket!

üdvözlettel Sütögető

Előzmény: Törölt nick (390)
kvardlipi1 Creative Commons License 2007.08.28 0 0 392
Üdv mindenkinek!
Már régóta olvasgatom itt a szép és okos hozzászólásokat.Én is belefogtam a kemenceépítésbe, igaz egy kicsit más technikával ahogy itt írjátok.Tanácsot kérnék ,mivel még nagyon az elején vagyok,hogy az elgondolásom az építéssel kapcsolatban jó vagy rossz.A kemence alatt egy fatárolót terveztem, fölötte a tűztér(alul samott tégla, az oldala rendes kisméretű tégla kikenve hőálló habarccsal),a teteje enyhén íves a kémény hátul lenne.A tűztér mérete 80*150 cm .
Ha valaki tud valami okosat mondani azt nagyon megköszönném!
kisszszoros Creative Commons License 2007.08.28 0 0 391
füttő-sütő
nem névben érdekelne a különbség, hanem a kialakításban...

A drágaság csak akkor mérvadó, ha venni kell az anyagot, ha az ember kapja, akkor abból épít azt passz, persza ha a samott nem büfé kemencének, akkor venni kell mást.

A kemence belső méretezése mitől függ? Ezt valahogy nem írta le a Sabján úr a könyvében.
tippek:
1. karbantartásigény esetén be kell férni azaz nagy kell
2. csak sütésre kisebb is elég

A téglából épült kemencének mekkora a falvastagsága, azaz a tégla élére, lapjára, vagy hosszára van szükség mint falvastagságra?

Érvényes-e az, ha a kemnce egy vasbeton állványra épül, hogy alá be lehessen rakni a tüzifát, és ne kelljen 1-2 köbméter földdel feltölteni?
Előzmény: Törölt nick (390)
Tu-Ja Creative Commons License 2007.08.27 0 0 389

Szevasz Kemenceprofi!

 

Gratulálok a kemencédhez aminek a képét feltetted ide a fórumra! Ez valóban PROFI munka! Látszik, hogy nem az első amit felépítettél. Én a 304. és 305.hozzászólásban feltettem az enyém látványtervét. Szakmai tanácsodra lenne szükségem.

Terveim szerint ( ahogy a fent említett sorszámú sorokban már leírtam) dupla boltívet raknék a tűztér fölé. Kissé változtatva eddigi álláspontomon nem samot hanem normál bontott kisméretű téglát tennék a tűztér aljának. Ez alá 10-12cm vastagság-

ban darált üveg kerülne. Ugyanezt a darált üveget szeretném tenni a két boltív kö-

zé is de nem igazán jövök rá miként tegyem ezt oda. Amiatt tenném a két réteg közé, mert kívülről is boltíves formájú kemencetestet kívánna a család.

 

Szívesen venném tanácsodat, ha nem zavarlak vele.

 

Üdvözlettel:

Tu-Ja

Előzmény: kemenceprofi (387)
krakkper Creative Commons License 2007.08.27 0 0 388

Köszönöm a "szikrát", már azt hittem, hogy butaságot kérdeztem, s nincs is szikrafogó a kemencékben.

Ő is magasabb lesz öt sorral még. Most az ajtó készűlt el, és folyt.köv.

üdv:

kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.27 0 0 387
na mégegyszer
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.27 0 0 386
baumaxos grillsütővel együtt ilyen lett
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.27 0 0 385
samott alatt/fölött = nem a tűztér felőli oldalán:)
Előzmény: Pirimidin76 (384)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.27 0 0 384
okosan kell rakni, kötni (stb), és okosan kell fűteni.
ez nem pénztárcafüggő. az üveg nem a samott alatt/fölött van?
Előzmény: kemenceprofi (383)
kemenceprofi Creative Commons License 2007.08.27 0 0 383
Figyeljetek, persze hogy jó a hagyományos fagyálló (legjobb ha már kipróbált) régi tégla. Csakhogy a kemencét nem csak nyáron hanem télen is használni kell. Akkor pedig a hagyományos tégla a hőmérsékletkülönbségek és a magas páratartalom (különbség) miatt hamarabb megrepedezhet. persze aki csak egy évben 3x gyújt be az évtizedekig használhatja. Én télen nyáron használom a kemencét ahoz pedig nekem legjobban bevált a már általam sokszor emlegetett szlovák tégla (nem hagyományos samott).
A gyors hőleadást amit reklamáltok ellensúlyozza (puffereli) a 20-30 cm vastag üveg.
Felfűtést meg ki kell tapasztalni.
Ja és nem kell ezt túlmisztifikálni, alapszabályok vannak azon felül mindenki izlése és pénztárcája szerint épít vagy építtet. Hál istennek nekem vannak vastagabb megrendelőim akik nem sajnálják a pénzt a külcsínre sem. De ettől még a malachús nem jobb ízű mint egy sárral kikent kemencében.
Előzmény: Pirimidin76 (382)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.08.27 0 0 382
túlságosan felmelegszik, hamar, és aztán adja a nagy hőt. tökéletesen elég a sima tégla, nem értem, miért akarsz samottot? ki lehet kenni, ha akarod.
Előzmény: kisszszoros (381)
kisszszoros Creative Commons License 2007.08.27 0 0 381
miért? mi a különbség a fűtőkemence és a sütőkemence között?
Miért nem jó a samott téglából épített kemence?

Ha megég benne a kaja, az nem azt jelenti, hogy túlságosan fel lett fűtve?

Más oka van annak, hogy a samott nem alkalmas?

A samott kemencéket belülről ki szokták kenni? Ha igen, akkor milyen vastagon?
Előzmény: Pirimidin76 (355)
pistályi Creative Commons License 2007.08.26 0 0 380
Noszvaj - Noszvaji Pince-napok és Kemencében Készített Ételek Napja

Régió: Észak-Magyarország
Tájegység: Eger és környéke
Város: Noszvaj
Program típus: Egyéb
Dátum: 2007-09-14 - 2007-09-15


 

Pénteken bortúra a Szomolyai és Jókai úti pincesoron.
Szombaton kemencében készített ételek készítése és kóstolója falusi portákon,
a de la Motte kastély elõkertjében és a Dobó utcában szõlõ- és mustkóstoltatás,
borlopózó verseny, hagyományõrzõ csoportok bemutatkozása, kézmûvesek vására
szórakoztató mûsorok, szánkótalpon fõzött szüreti húsoskáposzta.
A Gazdaházban rétes, kalács és lepény sütés,borkóstolási lehetõség több helyi pincében.
A szüreti idõszakra tervezett rendezvénysorozat az év fõ eseményének számít.
A szõlõtermesztéshez, borászathoz kapcsolódó programok mellett fontos szerepet kap a gasztronómia: a kemencében készíthetõ ételek területén mérhetik össze tudásukat a környékbeli településekrõl benevezett csapatok. A sütés-fõzés mellett feladatuk a szüret hangulatához illõ tálalás, terítés is. Fontos szerep hárul Noszvaj lakóira is, hisz eredeti környezetben, falusi portákon, a régi kemencék felhasználásával rendezzük a versengést.
A rendezvény keretein belül kerül megrendezésre a helyi virágosítás verseny értékelése is. A település lakói számára ez ugyancsak rangos eseménynek számít, hisz Noszvaj 1992-ben hazánkból elsõként kapcsolódott az Európai Virágos Városok és Falvak nemzetközi versenyébe, s évrõl-évre az országos versenyben is kimagasló eredménnyel szerepel. (Többek között magunkénak tudhatjuk a Gazdasági Minisztérium különdíját, az Országos Fõkertész Szövetség szakmai elismerését és az „Ezredforduló legvirágosabb települése” címet is.)

Idõpont:szeptember 14-15
Helyszín: Noszvaj

Információ:
Tel.: (36) 463-396
WEB: www.noszvaj-sikfokut.hu, www.noszvaj.axelero.net
Email: noszvaj-turizmus@agria.hu

atomgond Creative Commons License 2007.08.26 0 0 379

Ok, nem kritizálni akartam, csak kíváncsi voltam, hogy ez koncepció volt, avagy véletlenül lett elmérve.

Egyébként igazad van, nem ez a lényeg, hanem hogy jól működjön. Igazából nekem a kicsit "rozzantabb", természetesebb kinézetű kemencék még jobban be is jönnek, mint a mértani pontosságúak.

Előzmény: biii (377)
pistályi Creative Commons License 2007.08.26 0 0 378

Látom a képeket,egyből felraktátok(nem gatyáztatok)jól néznek ki a lángosok,és a többi kemencésnek üzenem hogy szerveznénk egy kemencés találkozót nálunk Törökbálinton,szeptember vége felé ,ha valakit érdekel a bográcsozás, receptek csere-beréje és az elmaradhatatlan kenyérlángos sütés írjon az e-mail címemre(hogy tudjuk mennyi adagra számoljunk)kemenceszsolti@citromail.hu.A pontos időpontot majd a fórumra időben fel fogom rakni! Sok sikert azoknak akik mostanában fejezik be kemencéjüket,jó sütögetést! (pl:biii)

biii Creative Commons License 2007.08.26 0 0 377

a hamu tároló egy utólagos alakitás(áttervezés) miatt alakult igy..

a kémény még tapasztással alakitva lesz, de a képen tényleg ferdébbnek látszik mint amilyen!!!

én is néztem amikor feltettem.

 

meg amúgy nem is érdekel az asszimetria stb.. hanem jól süssön...

majd a 2.kemence jobb lesz, sokat tanul az ember belőle

Előzmény: atomgond (376)
atomgond Creative Commons License 2007.08.25 0 0 376
Nem csálé egy kicsit ez a kemence? Az elején mintha nem lenne rendesen kimérve,  asszimetrikusnak hat, és az oldalsó képen is úgy látszik, mintha nem lenne teljesen függőben. Vagy ez szándékos?
Előzmény: biii (370)
Dunit Creative Commons License 2007.08.25 0 0 375
 Megéheztem, összefutott a nyál számban !
Előzmény: biii (374)
biii Creative Commons License 2007.08.25 0 0 374

nagyon finomat sütött nekünk Pisztályi mester! :-))

 

ime az erdemény:

 

 

 

nagyon finom lilahagymás, juhtúrós-tejfölös, baconos kenyérlángos...
Dunit Creative Commons License 2007.08.25 0 0 373

  Nagyon szép  ez a kemence !!!

 

 

 De : minek , ki lehet használni ?

 

 Jó értem ! Van aki csak  a 10 millkás ótóban érzi igazán  jól magát van, akinek meg az ilyen szép kemence  kell !

Előzmény: kemenceprofi (343)
Dunit Creative Commons License 2007.08.25 0 0 372

  Ismered e  a villamos fűtésű hőtárolós kályhákat ?

 

 Azokban van  a viszonylag nagy hőtáróló képességű  magnézium  -szilikát tűzálló idomkő. Eddig nem tudtam mit kezdjek vele  /mármint a szétbontott kályhák köveivel- most beugrott.

 Üdv !

 D.

Előzmény: kemenceprofi (365)
biii Creative Commons License 2007.08.25 0 0 370

mi igy állunk most...

lószaros tapasztásnál..

 

 

 

és most indulunk kenyérlángos sütésre Pisztályihoz :-)

Sütögető Creative Commons License 2007.08.25 0 0 369

Kedves biii!

Nanik az 5 oldalon, a 260 hozzászólásában részletesen, fényképekkel írt a malacsütésről!  A borjúcomb kilója pl. 2800 Ft., azt sem eszünk mindennap! A 8 kilós malachoz (bár nem csináltam még) valószinűleg legalább 8 embert kell számolni. Ezt Nanik tudná jól elmondani! Mondjuk 8 emberre számolva, egyszer- kétszer nem kibírhatatlan. Fényképes tudósítást várunk!

üdvözlettel Sütögető

 

u.i.

Néha veszünk Újszilvásról húst egy ismerősön keresztül, az árjegyzékükben úgy van ,hogy Bőrös süldő (fejjel,lábbal......)

                     "       "     (császár,dagadó,oldalas)  690.-Ft

                     "       "     (karaj,tarja,comb,lapocka)  780.-Ft

Szilváshús Kft  Újszilvás   Tel: 53-387006

Előzmény: biii (344)
Sütögető Creative Commons License 2007.08.25 0 0 368

Kedves krakkper!

Ügyes vagy,szépen haladtál! Nálunk a luk oldalt van a kéményen, elég magasan, de Miki barátunk perforált lemezt hajtogatott bele, bevált.

üdvözlettel Sütögető

Előzmény: krakkper (335)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!