Keresés

Részletes keresés

Qqberci Creative Commons License 2016.01.11 0 0 746

A PCC189 maximállis anódárama a 15 mA, tehát én egy kb 5 mA-es munkapontot választanék. A beállított statikus előfeszültségre ugyanis rá fog szuperponálódni a vezérlőjel csúcstól-csúcsig és az egyik félperiódusban tovább fogja nyitni a csövet.

Előzmény: Törölt nick (744)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.11 0 0 745

Az Ua,min-t, a legkisebb anódfeszültséget, a tanulmány alapján önkényesen vettem fel:

 

 

"Az Ua0 értéket abból a meggondolásból állapítottuk meg, hogy a cső legkisebb anódfeszültségére 30V-ot vettünk (karakterisztikáiból) fel, kivontuk a tápfeszültségből és a maradékot 2-vel osztva hozzáadtuk a 30V-ot."

Előzmény: Törölt nick (744)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.11 0 0 744

Még mindig PCC189.

Mivel hangfrekvenciás kapcsolást nem találtam, csak szóbeli hivatkozásokat, ezért elkezdtem valahol az elején.

Úgy gondolom, hogy az elektroncsövek esetében az első legfontosabb feladat a cső munkapontjának beállítása. Támpontként a Rádióamatőrök kézikönyve (1979.) Elektroncsövek fejezetének 2.12 bekezdésében leírtakat (továbbiakban:tanulmány) és a PCC189 adatlapját használtam.

A tanulmány az ECC83 munkapont beállításával foglalkozik. Ennek az adatait írtam át a PCC189 adatlapja szerinti értékekre.

 

Íme:

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.01.10 0 0 743

Az én kenyéradómnál ezek nem játszanak. Az átviteltechnika alkalmazott tudomány, bár nagyon fontos és nagy súlya van a cég életében. Rádiós szempontból üzemel egy kiterjedt mikrohullámú rendszer és sok száz zárt üzemű stabil és kézi rádió. Azon kívül elég kiterjedt vezetékes telefonhálózat, külső, belső vonalakkal. Többet nem illik róla szólni. Én termelési vonalon dolgozom, annak minden gyönyörével és nyűgével.

Előzmény: Qqberci (742)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.10 0 0 742

A fiam is villanyász és ő sem tanult már csöves technológiát, aztán a munkahelyén szembejött vele a tiratron, a klisztron, a magnetron meg a haladóhullámú csö...

Előzmény: Törölt nick (741)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.10 0 0 741

Szívesen venném, de ezzel inkább nem terhelnélek. Az is nagy segítség, ha időnként segítő ill. kritikai hozzászólásokat tesztek mint pl. Xanti, Shclumberger olvtárs és a többiek, akiktől elnézést kérek, hogy kimaradtak a felsorolásból.

Sajnos a technikusit (az is erősáramú elektronika) elég későn végeztem el, de már a szakközépben nem volt tárgy az elektroncső. Amit tudogatok, azt nagyszerű szerzőktől szívtam fel a Rádiótechnikából. Megjegyzem, hogy sok hasznát vettem a munkahelyen az effajta érdeklődésnek, főleg a digitális technika alkalmazásában.

Ez a téma is messzire visz, de egy pár szót róla. Az első frekimérőmet magam építettem TTL áramkörökből, 50MHz-ig működött. Zabált mint az állat, nem is számítottam rá, hogy amperekről lesz szó :-)

Aztán a nevezetes Raspberry Pi. Na, azzal jól megszívtam, mert több programozói, főleg linux tudást igényelt mint számítottam rá. Arról nem is beszélve, hogy a környezetének kiépítése finoman szólva gazdaságtalan. Elajándékoztam, kellékekkel együtt.

PIC is volt a repertoárban, az ment, sok mindent meg is csináltam vele, főleg vezérléseket, MikroBasic szoftverrel. Az meg azért nem tetszett, mert bootloadert kellett hozzá használni.

A napokban tettem fel egy Arduino linket, na az már tetszik Sok rádióamatőr célú alkalmazás, bő irodalmi, beszerzési és egyéb támogatás és USB-ről programozható.

Dióhéjban ennyi!

Előzmény: Qqberci (738)
bcslaci Creative Commons License 2016.01.10 0 0 740
XANTIi Creative Commons License 2016.01.10 0 0 739

A PCC189 jó hangfrekire, de sokkal kisebb impedanciákra kell számolni mindent. Kisebb fesz, sokkal kisebb munkaellenállások, kisebb erősítés. Nem véletlenül az ECC82, v. 83 volt a hangfrekis mindenes. Csak a nosztalgiának köszönhetően drágák. A TV csövekből meg van vödör számra.

A csüheket egy N-csat FET közelíti meg leginkább elméletileg.

Előzmény: Törölt nick (736)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.10 0 0 738

Majd ha lesz időm, tartunk egy kis "elektroncső gyorstalpalót"...

Előzmény: Qqberci (737)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.10 0 0 737

Pedig van egy nagyon lényeges különbség: a tranyót árammal vezérled, a csövet meg feszültséggel...

Előzmény: Törölt nick (736)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.09 0 0 736

Ezt is csak úgy tudtam értelmezni, hogy lerajzoltam NPN tranzisztorosként :-))

Előzmény: Qqberci (735)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.09 0 0 735

No még egy utolsó, Klempt Echolette B40:...

 

Előzmény: Törölt nick (734)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.09 0 0 734

Köszönöm, ezek már érthető tanácsok. Valószínűleg az "alkotó" annyit ért hozzá mint én. Még jó, hogy csak a sasszi készült el :-))

Qqberci Creative Commons License 2016.01.09 0 0 733

A Laney-VC15 eleje:...

 

Előzmény: Qqberci (732)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.09 0 0 732

Ez a Laney-100 eleje:

 

 

Jól látszik a katódkövetős meghajtás és V1 és V2 között a galvanikus csatolás...

Előzmény: Qqberci (731)
Qqberci Creative Commons License 2016.01.09 0 0 731

Elég érdekes kapcsolás, kíváncsi volnék, hogy aki feltette, kipróbálta-e.

 

 

Hangfrekvenciát bármilyen csővel lehet erősíteni (kályhacsövet leszámítva), legfeljebb nem lesz ideális a megoldás.

 

Hiányzik V1A rácslevezetője (2-es láb és a föld között),

 

V1B rácslevezetője a potméter, de én betennék egy 1 MOhmot a 7-es láb és a föld közé, hogy kontakthibás potméter esetén se zárjon le a cső.

 

A negatív visszacstolásnak szánt C5-R7 hatását szinte kioltja V1A katódblokkja (C2)

 

A "lepkét" nagy impedancián hajtják, így az egyes sávokhoz tartozó szabályzók elhúzzák egymást...

 

Megint csak egy gyári rajz, az NDK-s Regent-10 eleje:

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (730)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.09 0 0 730

Ez volt az eredeti kapcsolás. Ezt próbáltam meg átvariálni (áttervezés, az enyhén szólva nagyképűség lenne :-) ) PCC189-re. Sok fórumot átböngésztem, általában nem tartják alkalmasnak a PCC189-et HF-re, de vannak, akik kimondottan mellette voltak. Igaz, működő kapcsolást sehol sem találtam.

 

Na és 100V anódfeszültségre, mert egyes leírások szerint a PCC189 elviseli az alacsony feszültséget. Természetesen a fűtés 7,4V, így tekertem meg a trafót.

Ha van valami ötletetek szívesen veszem, addig is megpróbálom magam okosítani, gugli a barátom :-))

Előzmény: Törölt nick (722)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.09 0 0 729

Kösz, igen, Qqberci hozzászólását is megszíveltem és éppen kutakodom. 

Előzmény: Fényhang (728)
Fényhang Creative Commons License 2016.01.09 0 0 728

BUÉK!

 

Ezt ne építsd meg, mert alapjaiban hibás és elmegy a kedved a csöves szerkezetektől.

A C3 értéke túl kicsi, ide kb. 220uF kellene, hogy legyen hatása az erősítés szinten-tartásához.

C5-R7 minek? - csak terheli az előző fokozatot és semmi funkciója nincs.

A hangszínszabályozó-kör elég zagyva, nem így kell felépíteni, hacsak nem egy extrém-szabályozást akarsz megvalósítani.

Valamire való csöves előfok tápfeszültsége legalább 200V, de inkább 250-300V.

Az anód-munkaellenállások értéke pedig kb. 22k-330kOhm közötti értékű, függően a fokozat funkciójától és a cső típusától.

Csőkatalógusokban látható görbék megmutatják az egyes munkapontokhoz tartozó feszültségeket és áramokat, célszerű az ott látható variációk betartása, mert a cső is igen gyorsan tönkremehet, ha túlterheljük, vagy nem megfelelő munkapontban üzemeltetjük.

Érdemes elektroncső-adatlapokat tanulmányozni, van bőséges hozzáférhető irodalom az interneten is.

 

Üdv!

Előzmény: Törölt nick (722)
XANTIi Creative Commons License 2016.01.07 0 0 727

Mert ezt a fajta hangszín szabályzót alapvetően egy nagyságrenddel kisebb impedanciáról kell meghajtani, mint a benne lévők. Azért, hogy a meghajtásra ne legyen visszahatása. Lehet egy jót matekolni a lepke belső lélektanáról. A szabályzás közben erősen változik a lepke bemenő impedanciája, fázismenete. Ezért kell "kemény" meghajtás.

De egyszerűbb a gyakorlatot követni.

Előzmény: Törölt nick (726)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.07 0 0 726

Természetesen elfogadom a nagyságrendet, de miért annyi? (Hülyeségeket a saját számtanomról inkább nem osztanék meg :-) )

Előzmény: Qqberci (724)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.07 0 0 725

Köszönet minden jó tanácsért!

Qqberci Creative Commons License 2016.01.07 0 0 724

A két munkaellenállás nagyon kicsi (R3, R5). Legabb 10 kOhmos nagyságrendben kellene lennie. A lepkehangszínt kis impedancián illik hajtani, tahát az első triódával kell erősíteni, a másodikkal - katódkövetőként - beállítani az alacsony meghajtó impedanciát... Így néz ki egy gyári erősítő (EA080) eleje:

 

Előzmény: Törölt nick (722)
XANTIi Creative Commons License 2016.01.06 0 0 723

Igaz, de pl. a pentódák igen sok hasonlóságot mutatnak a normál bipoláris tranyókkal. A FET-ekkel pláne!

Aki a csöveket megértette, az már a tranyókat is 60%-ban.

A rádióamatőr topikban (?) bő gy éve téma volt a szubminiatűr csövekkel épített sok minden féle kütyü.

De van annak valami bája, mikor lassan felfűt a cső és megszólal a cuccos. Pláne ha egy varázsszem a kivezérlés jelző. Még a hangjuk is melegebb tónusú.

Előzmény: Törölt nick (722)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.06 0 0 722

Sajnos már a '70-es évek végén is éppen csak érintettük a csöves elektronikát a híradásipariban. Mérési gyakorlaton ilyen már nem is volt. Pedig - szerintem - aki ezen nőtt fel, az mindent tud az elektronikáról

Azért egy fapanelen összedobom ezt a kapcsolást, aztán meglátjuk, mi lesz belőle.

A C1, C3 47uF, az R2, R6 2kOhm. Aztán ettől lehet akár még kisnyúl is :-))

Előzmény: XANTIi (721)
XANTIi Creative Commons License 2016.01.06 0 0 721

A csöveknél az illesztés is más dimenziókban zajlik. Ritkán (végfokoknál) kell hegyezni. Mivel nagyon széles tartományban használhatóak, sokszor más szempontok vannak. Frekiátvitel, linearitás, kivezérelhetőség, esetleg direkt görbe szakaszra állított munkapont a jó keverő tulajdonságokért.

Az biztos, hogy nem 2 változós függvény még egy trióda sem.

Előzmény: Törölt nick (720)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.06 0 0 720

Ez ki is derült számomra.

A belső ellenállás. Bizony, hatalmas az eltérés. Amíg az ECC83-as 100V-on 80kOhmot mutat, addig a PCC189 csak csak 2,5kOhmot. Az illesztés sem egyszerű ilyen körülmények között.

Előzmény: XANTIi (719)
XANTIi Creative Commons License 2016.01.06 0 0 719

Első közelítésre egy adott rácsfesz görbe mentén meglátod mennyire nem lineáris.

Előzmény: Törölt nick (717)
XANTIi Creative Commons License 2016.01.06 0 0 718

Jó játék. De minden cső más célra lett kitalálva. Az ECC83 egy kis áramú, kifejezett hangfrekis erősítő. Az ECC85, PCC89 kifejezetten nagyobb áramú, nagyfrekis tunerbe, keverőbe kialakított cucc. Sokkal kisebb impedanciákra készült.

Előzmény: Törölt nick (715)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.06 0 0 717

A rácsfeszültség-változás függvényében találtam is. Végül is a gyakorlatban mindenképpen ezzel kell számolni.

Előzmény: XANTIi (714)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!