Keresés

Részletes keresés

kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4142

"A gy váltást az váltotta ki, hogy  az 1. Sz. 3. személy - "ő mejen" szóformánál ki kellett esnie az n hangnak, mert ha nem, pont ugyanaz a szóalak álna elő, mint a menjen - felszólítás esetében."

Nem értem... Miért kell kiesni az N hangnak? A MENJEN felszólító módban van és nem egyezik a MEJEN szóval.

Ha pedig a MEJEN szót tesszük felszólító módba, akkor MEJENJEN lesz belőle.

Amúgy a MEN gyökről vitázunk, egyébként MEJ gyök nincs a magyarban...

 

Egyébiránt a MEGY és a MEN gyököt is simán lehet ragozni.

Megyek, megyesz, megy, megyünk, megytek, megynek...

Menek, menes, men, menünk, mentek, mennek...

Egyre inkább megerősítve látom, hogy két gyökkel állunk szemben, talán még egy kósza MEJ gyök is létezett...

Ui. a két szó ragozásában semmiféle nehézséget nem látok, viszont láthatóan minden ok nélkül keveredik a kétféle gyök ragozása.

 

""A megy tőigéből csak a megyek, a megnyújtott mégy, és megyünk származnak; a többi idő- és személyragokat a men tőige veszi föl,"

Ez igaz, de van más hasonló végződésű gyökünk is, amiket minden gond nélkül ragozunk... Lásd: ROGY, HAGY....

 

Előzmény: Carnuntum (4127)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4141

Amúgy a meny-ben is benne van az egy / a -meny. Épét mény.

És a mennyiség is.

Előzmény: Igazság80 (4138)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4140

Benne van hogy  MEG

 

---

 

Ezt aláírom!

 

Benne van a meg-int, a mög-ött, az "egye+meg" cselekvés+ magát a a dolgot, a "magot", benne van a még... továbbit és továbbit.

 

Ezért szép a magyar nyelv. Pontos mint a matematika, de nincs megoldóképlet.

 

Nekem van egy elméletem erre, de nem nagyon volt rá meg fogékony senki...

 

Szerintem a gyökök olyanok mint egy spektrum és vannak közös halmazaik. Pusztán azért, mert a dolgok, amiket jelölnek folyamatok pillanatainak jellemzőit ragadják meg akár az összes érzékszervünkre hatóan.

 

Pl. a ami meg van perzsel (egési fájdalmat okoz) az pírosan izik (szín), aki pedig pöröl az forró fejjel veszekedik, mint ahogyan a tűz is vész...

A gyökök tehát absztrakt archetipikus asszociációs láncolattal kapcsolódnak egymáshoz a jelekbe sűrített tapasztalataink nyomán.

Ezeket csalják elő belőlünk a jó versek, képek, zenék.

 

 

Előzmény: Igazság80 (4138)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4139

Járó- gyár-t-ó

 

----

 

CzF: "

Kiválólag a betük egyik vagy másik különös osztályához nem tartozik, hanem, mint minden elegyült hangú betü, a benne rejlő mindenik egyes hang természetét követi. Ezen gy betüben pedig legközelebbről a d és j betük hangjai elegyülvék, minthogy az ily ragozott szók kiejtésében, mint mondja, hordja, toldja, gondjaim, porondjaim stb. a dj valóságos gy hanggá alakul. Innen közelebbi rokonsága van 1) a d-vel, miből magyarázandó, hogy néhutt, különösen nyitravölgyi, garanvidéki, s több palóczos kiejtés szerént a d is gy-re változik, valahányszor járul utána, pl. másogyik, harmagyik, gyiák, udvargyi, farkasgyi, aragyi, gondolkogyik, verekegyik, agygyig, megygyig stb. második, udvardi, gondolkodik, addig stb. helyett. A régi halotti beszédben látható ge is, am. gye, azaz de. Viszont vagynak, erdélyiesen vadnak, mely a Tatrosi codexben is eléfordúl. Szintén itt hadnak = hagynak. Országos szokás szerént is d helyett használtatik némely helynevekben, pl. Somogy, Szilágy, Halmágy, Szilvágy stb. Somod, Szilád, Halmád, Szilvád helyett. 2) Tájszólásilag több szavakban j helyett áll, pl. borgyú, vargyú, sargyú, pergye, gyön, hagyít stb. Némely szókban pedig a közösebb szokás és irói nyelv kizárólag használja gyanánt, mint gyön, gyógy, gyógyul, (a székelyeknél gyavúl = javúl), bogyó, jön, jógy, jógyúl, bojó (bolyó) helyett. Ide tartoznak a gyártó (jártó), gyász (jász) és hagyma (hajma) szók is. 3) További rokonság szerént a g is szokott, bár nem oly sokszor mint a dgy-vé változni, s mintegy lágyulni, – a j – (mint egyik alkotó része a gy-nek) a g-vel, mint inybetütársával különben is rokon levén –; így lett pl. a hellen-latin angelus és Georgius-ból a magyar angyal és György, innen a gy néha g-vel is fölcseréltetik, mint a tájdivatos genge (gyenge), egenyes v. igenyes (egyenes) mutatják. Végre fölcseréltetik még a másik alkotó betü a d (mint fogbetü) rokonságaivat is, t. i. sz betüvel a szapora (gyapora), erdélyies szalu (gyalu); t-vel a butor (bugyor), tám (gyám); z-vel a buzog (bugyog); zs-vel a zsenge (gyenge) szókban, és némely másokban. E hang mint legközelebbről a j-vel rokon, szintén hajlékonyságot, különösebben lágyságot, puhaságot, gyöngeséget, gyöngédséget, finomságot jelent, pl. gyapju, gyapot, gyáva, gyönge, gyám..."

 

 

Előzmény: Igazság80 (4137)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4138

Még valami erről a MEGY  szavunkról.   Ez egyáltalán nem tűnik ám oktalan szónak,  nagyon is logikusnak látszó a felépítése  ha megnézzük  :     Eleve  tartalmaz a  kifejezésünk nagyon is  a szóhoz passzoló  két  másik rövidebb szót :

 

Benne van hogy  MEG  és benne van hogy  EGY .    Mit csinál aki MEGY ?...    Egymás után lépked,  egy meg egy, aztán egy meg egy,  majd újra egy  MEG-EGY (!)       Tömörítve :  MEGY   

 

És még mindegy  is hogy a járás  fogalmáról beszélünk é  avagy  átvitt értelemben  bizonyos események jelen időben történő folyamatáról,  mert a lényeg egyezik : 

 

Lépésről lépésre  halad  bizonyos  történés,  egyről a kettőre  jutunk ,  a lépéseink  egy  meg egy MEG-EGY formában  történnek meg járáskor is,  összetéve a két másik rövid szavunk  összehozhatta logikusan azt hogy  ezekből legyen meg a MEGY...

Előzmény: Igazság80 (4137)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4137

Az előzőekre is válaszolok, nemcsak erre. 

 

A  "JER"  fogalma a JÁR  fogalma, vagyis ehhez köthető.  És  majd minden képzete  J_R  ,  egyedül a felszólító módú  GYER(E)  forma   van GY-vel  elterjedve  manapság,   oka viszonylag  kézenfekvő,  a könnyebb beszélhetőség.      De a többi képzet mind J hangos :   JÁRÁS(közig. egység),  JÁRDA,  JÁRÓKA,  JÁRNI,   meg a többiek.

 

A  "MÉK"  forma meg  már eleve egy összehúzott szó (ergo későbbi),  hiszen a szó végi K  egyértelműen beazonosítható  mint  személyrag  az egyes szám első személy  esetén.   Ez a személyrag K  ugyanúgy ott a  MEGYEK/MENEK  formák  végein is,   tehát  itt szórövidülés van.  Hogy melyikből?...  Mindegy, mert mindkettőből  kivitelezhető.  

 

 

MENEKÜL  valóban a MENből van,  ez rendben van.   Lehetne akár ez MEGYEKÜL  is,  nincs megtiltva,  de könnyebb az N  hanggal  mondani,  és igazából elég is csak az egyikre  megcsinálni a szót. 

 

Szerintem a MEGY  forma is ugyanúgy ősi mint a MEN  variáció.   Mindkettő messze megelőzheti az ismert nyelvemlékeinket  (sok ezer évek),   egyszerűen kétfélére van ez képezve  már nagyon régóta.  A toldások  meg  az idők során változatosan alakultak,  nyilván idővel a kényelmesebben szövegelhető  hangalakra  fog szavazni az ember.    

 

Ez  a személyragozott formákból is jól látszik,  mára nagyjából  ezen jobb  beszélhetőség  okán  a 6  személyragozott  forma  megosztozik szépen  azon hogy MEGY  vagy MEN.   

 

METÉL szó  :   Ez nem ide tartozó,   a fogalom amihez tartozik az a METSZ...

Előzmény: Carnuntum (4134)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4136

Köszönöm, meg fogom nézni!

Előzmény: kitadimanta (4135)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4135

Már egyszer megadtam a linket:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=168246930&t=9245456

 Anonymus nem Magyarországnak nevezi hazánkat, hanem Hungarie-nek. Nem tudta, hogy ez az ország Magyarország?

1. oldal, jobb oldali szöveghasáb, a szkítákról szóló fejezet első sorában, középen.

A Mogyer NEM népnév, hanem terület! Fordításban: "Szcítia tehát igen nagy föld, melyet Dentü-mogyernak hívnak." Ami az eredetiben dentumoger,  sem Ü, sem GY nincs a latin szóban.

 

És itt egy egyértelmű utalás arra, hogy Góg és Magóg népe Szkítia szumszédja volt, nem azonos a szkítákkal: 10-11. sor

"A Szcítiával szomszédos keleti tájon pedig ott voltak Góg és Mágóg nemzetei"

 

Az alábbi mondat ennek a fejezetnek a 17-18. sorában található, benne a Magóg, és a Moger nevekkel, a 18. sor közepén pedig a MOGER nevet olvashatod.

A magyar fordításban: "Szcítiának első királya Mágóg volt, a Jáfet fia, és az a nemzet Mágóg királytól nyerte a magyar nevet. Ennek a királynak az ivadékából sarjadt az igen nevezetes és roppant hatalmú Attila király"

Majd arról tudósít a szerző, hogy: "Ő az Úr megtestesülésének négyszázötvenegyedik esztendejében a szittya földről kiszállva hatalmas sereggel Pannónia földjére jött, és a rómaiakat elkergetve az országot birtokába vette."  Tehát ők voltak a történelemből ismert hunok.

 

Béla királyt Bele regis-nek, Álmost Almus-nak írja, stb...

Béla: bal oldali szöveghassáb 2. sor vége, 3. sor eleje: "BELE regis hungarie",

Álmos: 13. sor végén.

Előzmény: Carnuntum (4120)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4134

 

metél - mén - menet - menetel

 

--

 

A metél szó pedig megvágja a menetét valaminek.

 

A mén tehát ősi!

 

Remélem, hogy meggyőztelek.

Előzmény: Igazság80 (4130)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4133

A menekül szavunk is a ménből való. Menekül - Menekedik...

 

Sőt, a menten és mentés szavunk is. menet, metel stb..

 

iszonyatos sok származék szó van jelentésmódosulással. Ez tehát a termő, régebbi gyök.

Előzmény: Igazság80 (4130)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4132

mék-mejen

 

--

 

sőt a k/j - ragok 1. és 3. estben egyértelműen egy köztes gy-hangot hoztak létre.

Előzmény: Carnuntum (4131)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4131

"Erre te :   "Dehogy mindenre" "

 

-----

 

Én erre reagáltam:

 

"mert a MEN esetén eleve  prímán működik  a toldalékolás mindre, "

 

--

 

Sajnálom, hogy nem egyezünk, de nyilvánvalóan a megy a rendhagyó verzió és a mén-nől származó mék-mejen - szóalakok hívhatták életre a j-gy változást.

 

j-gy változásra pedig ott vannak a jer és jerek szavaink.

Előzmény: Igazság80 (4130)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4130

MEGY  az egy rendhagyó ragozású igénk,  TESZ,  VESZ,  LESZ ,  HISZ,  VISZ    szavak  viselkednek még efféleképpen a nyelvünkben. 

 

A  "MEGY"  formának is  sokkal több mára elfeledett formája  volt régen. MEN szónak is van ilyenje.   Személyragozásnál  volt MENSZ  amit a CSENSZ/KENSZ/FENSZ /ÜZENSZ   alakokban ma is vidáman használunk.  A MÉSZ  nyilván már rövidült  hangalak.  

 

De személyragozásnál  is volt MEGYNEK,  vagy MEGYTEK   alak is.  A felszólító módot is megoldották vele,  a  MÉGY ONNAN  kifejezéssel,  ma  is hallani ezt még vidéken  idősebbektől.  

 

Azt állítottam hogy a "MEN"  forma prímán ragozható,  és ezáltal jól kiejthető  alakok jönnek  létre,  ez nem indokolná a MEGY  formát.   Fordítva már nagyon is volna értelme.   Ezt tartom is hogy a MEN  jól ragozható mindenre,  mert megvannak a régi formák.

 

Erre te :   "Dehogy mindenre"     

 

Pedig de, mert a  MEGYEK  az  MENEK  ,   a  MENSZ  létezett a MÉSZ  előtt,  a MEGY  helyett MÉN  volt,  a MEGYÜNK  helyett MENÜNK,  ma is mondják még itt-ott így ezeket.   Minden  MEGY forma  kiváltható MEN dologgal  (ki is volt),  azaz  a beszélhetőség  nehézsége nem indokolná hogy  MEN  formából MEGY-et  készítsen az ember.    De mégis itt van nekünk mindkettő.))

 

"...a  menekedünkből  (székelyek mindig így mondják)  megyünk lett."   

 

Biztos hogy nem,  ez annyi mint MEGY+ÜNK,  a  GY  végű már létező ige + személyrag  kettes szám első személyben,  ez elég triviális szerintem...

 

 

 

 

Előzmény: Carnuntum (4127)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4129

"Nem lenne rossz gondolat, csak hogy nem számol a felszólítómóddal... és a többi személy és idő ragokkal."

Jó észrevétel!

 

"Nem lehet kérdés, hogy a szóképzés során a mássalhangzó érintkezések miatt a kiejtésben keletkezett nehézkesség idezte elő a hangváltást."

Lehetséges... Az mindenképp biztosra vehető, hogy a MEN gyökszó lényegesen elterjedtebb és ez jelenti általában a "menés"-t. A megy gyökkel kevés szavunk van, az is mind a megy(jár) jelentéssel: megy, megye, megyer, s ezzel vége is a sornak. 

Előzmény: Carnuntum (4119)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4128

"Jó, de itt nincsen semmiféle gyakorító igeképzés esetünkben."   

Szó sem volt róla, hogy gyakorító képző lenne.


"A  VÁRJAD-------VÁRD    szó végi D  hangjai az igei személyragot jelölik  egyes szám  második személyben..."

A gyakorító képzőket példaként hoztam, nem azt írtam, hogy a "jad", vagy a "d" gyakorító képző.

De itt egy másik példa is: a kicsinyítő képzők: K, i, ca, ka, csa, cska, acska. Ebből is van 7 db...

Igeragoknál is előfordul, hogy nem egy, hanem két ragot is használunk.

Tárgyas ragozásban:

1. sz. 3. személyben az igerag -JA, és -I

Tsz.   2. személyben: -JÁTOK, -ITEK

Tsz.   3. személyben: -JÁK, -IK.

Előzmény: Igazság80 (4118)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4127

"mert a MEN esetén eleve  prímán működik  a toldalékolás mindre, "

 

------

 

Dehogy mindenre. Mellesleg nem lenne magyar eredetű egy olyan szó, amit nem lehet tovább ragazni sehogyan sem 

 

Az egykori menek/mék-ből megyek lett, a mén/mejen-ből megyen, a menekedünkből (székelyek mindig így mondják) megyünk lett.

 

A gy váltást az váltotta ki, hogy  az 1. Sz. 3. személy - "ő mejen" szóformánál ki kellett esnie az n hangnak, mert ha nem, pont ugyanaz a szóalak álna elő, mint a menjen - felszólítás esetében. A mejen pedig elég szetencsétlen szóalak - a mely, milyen szóval is alliterál, ezért megyen lett belőle.

 

CzF:

"A megy tőigéből csak a megyek, a megnyújtott mégy, és megyünk származnak; a többi idő- és személyragokat a men tőige veszi föl, sőt másképen a föntebbieket is, úgymint: menek (v. megyek, tájdivatosan mengyek), mensz, szokottabban: mész, (a tiszta me gyöktől, me-esz), men (v. mén), menünk (v. megyünk), mentěk, mennek; első múlt: menék, menél, mene stb.; második múlt: mentem, mentél, ment stb.; jövő: menenděk, menendesz, menend stb.; parancs.: menj; határtalan: menni; ohajtó: mennék, mennél, menne; részesülő: menő, ment, menendő. "

Előzmény: Igazság80 (4126)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4126

Jól írtam,  direkt írtam  így , azért mert ezzel érveltél  :

 

"A  MEGY  változatot  nem lehet felszólítómódba  tenni,  se múlt  időbe,  se jövő időbe,  se óhajtóba,  se részesülőbe "    -------- Amire azt mondom való igaz,   mert alig kimondhatók jönnek létre. 

 

Ez indokolná is hogy  legyen MEGY    hangalakot követően  MEN  is.   Fordítva azért nem jó,  mert a MEN esetén eleve  prímán működik  a toldalékolás mindre,  azaz  fordítottan nem volna indokolt  MEN  alakot követően  MEGY dolgot csinálni.   Hiszen a MEN  múlt időbe MENT,  sima ügy. 

 

Felszólítóban MENJ,  simán mondható.    Jövő időbe MENNI (fogunk),  itt sincs probléma.   Óhajtóba  MENNÉK,  itt is tiszta a beszédünk.    MENT  szónál sincs gondunk,  de a MEGYT--nél volna .))  

 

Ergo  ha emiatt változtattunk  akkor csak a MEGY  forma  kellett első legyen,  hiszen itt szembesülünk  ragozásnál gondokkal,  a MEN  verziónál nem, tehát itt nem is volna indokolt  új szót létrehozni. 

 

Most attól az apróságtól tekintsünk el hogy  épp a MEN  olvasható előbb a nyelvemlékeinkben,  itt annyiból ez nem számít hogy a két szó már bőven ezt  megelőzően is  létezhetett,  csak  erről nincsenek meg a leírásaink.    

 

Ja és jut eszembe,  ettől még a MEGYEN  összehúzódhatott MEN  formára,  lehet pont azért történt célirányosan hogy  jobban ragozható,  kellemesebb beszélhetőségű  toldott  szavaink lehessenek...

Előzmény: Carnuntum (4125)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4125

"Viszont ha ez így van akkor a  MEGY  forma az első,  és a  MEN  variációt  a szükségszerűség szülte  meg mindössze."

 

---

 

Pont fordítva. A men az első.

Gondolom, elírtad...

Előzmény: Igazság80 (4122)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4124

Az ősi ragozott formákból: én - mék,  ő - mén v. mëjën (n- hang kieséssel) keletkeztek a megy és megyen - megyek szóváltozatok.

 

J - hangból a jer(e) - gyer(e), jerek-gyerek stb. esetben is gy hang lett.

Előzmény: Carnuntum (4121)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4123

A MEGY--MEN   szétválás  bőven az írott emlékeink előtt már megtörténhetett ,  ezt csak a Fehérvárra menő szekerek okán  említem.))...

Előzmény: Igazság80 (4122)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4122

Lehetséges,  sőt azt mondom ez valószínű is.    Mivel a MEGY  forma  bizonyos ragozásai kimondhatóságban  igen problémásak volnának.   Viszont ha ez így van akkor a  MEGY  forma az első,  és a  MEN  variációt  a szükségszerűség szülte  meg mindössze.    Tehát gyökként nem értelmezhetjük  utóbbit N hanggal.

 

Van még 1-2  példa  ami hasonló okokból  viselkedhet így :    TESZ---TEDD--TEGYED   ,  bár itt a TEGYED---TEDD  viszonyában már rövidülés van,  utóbbi szintén összehúzott szó.  

 

Aztán  a  VISZ  szó is  ilyen...

Előzmény: Carnuntum (4119)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4121

Tehát a tájdivatosan megmaradt mén szó az eredeti ősi gyök, nem a megy.

 

A megy gyökre építő népnév eredetnél valójában men gyökkel kell számolni.

 

A mon/d szavunkra épített eredetnél is. 

Előzmény: Carnuntum (4119)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4120

Be tudod mutatni a latin szöveget?

Hálás lennék a linkért.

Előzmény: kitadimanta (4115)
Carnuntum Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4119

"A   MEGY--MEN  páros   utóbbi szava akár szórövidülés  vagy tömörödés eredménye is lehet a régebben elterjedt és népszerű  MEGYEN  formából."

 

---

 

Nem lenne rossz gondolat, csak hogy nem számol a felszólítómóddal... és a többi személy és idő ragokkal.

 

A MEGY változatot nem lehet felszólítómódba tenni, se múlt időbe, se jövő időbe, se óhajtóba, se ilyen részesülőbe: menő, ment, menendő.

 

Nem lehet kérdés, hogy a szóképzés során a mássalhangzó érintkezések miatt a kiejtésben keletkezett nehézkesség idezte elő a hangváltást.

Előzmény: Igazság80 (4112)
Igazság80 Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4118

Jó, de itt nincsen semmiféle gyakorító igeképzés esetünkben.    A  VÁRJAD-------VÁRD    szó végi D  hangjai az igei személyragot jelölik  egyes szám  második személyben...

 

 

Előzmény: kitadimanta (4117)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4117

"VÁRJAD    --------- rövidebben  VÁRD"

Előfordulhat, hogy itt kétféle toldalékkal van dolgunk.

Itt van pl. a gyakorító képzők sora. Nem kevesebb, mint 14 féle található a Z-től a DOGÁL-ig... Egyiket sem rövidítjük, pedig vannak jó sok hangból állók is...

Előzmény: Igazság80 (4112)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4116

"Csak úgy találomra ragasztották, mert semmi hasonlóság nincs a két lágy hang között."

A hangokat a jelentésük alapján ragasztják egymáshoz, éppen úgy, mint teszik ezt az összetett szavak esetében.

Előzmény: Carnuntum (4111)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4115

""A szcítiaiak ugyanis jó régi népek, s van hatalma Szcítiának keleten, mint fentebb mondottuk. Szcítiának első királya Mágóg volt, a Jáfet fia, és az a nemzet Mágóg királytól nyerte a magyar nevet"
Fordította: Pais Dezső"

Engem nem érdekel, ki fordította, hibásan tette.

Nézd meg az eredeti latin szöveget, ha ott magyar van, akkor Te nyertél...

Kár rugóznod ezen, mert ott MOGER van írva....

 

Előzmény: Carnuntum (4110)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.08 0 0 4114

"MAG

MÉN

MEGY"

Ebből a háromból csak az első és harmadikban van két hang egyezése, a második esélytelenebb.

 Amúgy a MÉD/MED is esélyes... De itt is csupán egyetlen hang a közös...

 

A MÉD mellett mindjárt ott az egyik törzs neve a MAGI. Ha ehhez az -AR toldalékot tesszük, akkor MAGIAR-t kapunk, ami kiejtve kísértetiesen hasonlít a MAGYAR /MADZSAR szavakhoz...

Ha egy népnév eredetét vizsgáljuk, számításba kell venni azt is, mely gyök/szó jelentése "illik" egy népnévhez. A MÉN még elfogadható, mint jellemző állat, de a MEGY ebben a tekintetben szóba sem jöhet.

Szerintem a MAG a legesélyesebb, mivel ez fordul elő a legtöbb forrásban, ennek van történelmi alapja abban a térségben, ahova legendáink is fűznek bennünket, önálló, népnévhez illő  jelentése van nyelvünkben.  

 

Semelyik más változat sem büszkélkedhet ilyen szilárd, sokoldalú támogatottsággal...

 

Előzmény: Carnuntum (4095)
kitadimanta Creative Commons License 2024.11.07 0 0 4113

Attól, hogy mindkét gyökben azonos K és R hangok vannak. Ahogyan két azonos hang van pl a TÚR és a FÚR, SZÚR, vagy a HÚZ, NYÚZ, ZÚZ, vagy a FEL, KEL... gyökökben, melyek szintén rokonok., és két hang egyezik,  de rokonok az ITT,  OTT és az EZ, AZ is...

Előzmény: Carnuntum (4093)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!