Keresés

Részletes keresés

aBaluuuu Creative Commons License 2015.10.20 0 0 415

Csak egy pár palantához kellene.Területre mondjuk 15 x30 cm.És erre mondjuk két égő.

Előzmény: tmogyorosy (414)
tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.19 0 0 414

Nekem kevésnek tűnik a kék LED aránya. A 450 lm se sok, kérdés persze mekkora területre...

Előzmény: aBaluuuu (413)
aBaluuuu Creative Commons License 2015.10.19 0 0 413
Gyula20 Creative Commons License 2015.10.19 0 1 412

Van pár eperfa és szilva magoncom ,talán egy méteres is . 

Ha valakinek kell szívesen odaadom.

Küldeni nem tudom !

Felsőzsolca.

 

PAW banánnál segítettem a növekedést vagy ötven 3 W-os kék leddel , több mint kétszerese 

lett a világítás nélkülinek ./ Ez egy év pluszban /

Ennél nagyon bevált a világítás , viszont a datolyaszilvánál nem volt számottevő plusz növekedés.

 

Üdv.:Gyula

Sándor111 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 411

Indul a téli szezon: eperfa-csemeték izmosodnak a lámpák alatt:

tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.09 0 0 410

Update: az előző hsz alapján a a 200W/m2 már a kék-piros LED-re vonatkozik, így neked ehhez 10m/m2 kellene abból a szalagból az én számításaim szerint. Az már cca. 4000Ft, és 48W-os fogyasztás...vagy én számoltam valamit baromira félre,...


Előzmény: tmogyorosy (408)
Sándor111 Creative Commons License 2015.10.09 0 0 409

Javasolnám, hogy ezt olvasd át. Igaz, hogy a Kínából rendelt LEd-ek max. 60nap alatt érnek ide, de némi szerencsével már egy hónap alatt itt vannak. Nekem nagyon jól bejöttek tavaly. Mármint jók lettek velük az eredmények.

Ez az eperfa tavaly ilyenkor még nem volt 10cm. Egy hete amikor végleges helyére került 2m 20cm magas volt 2cm-es törzsátmérővel az alján. Egész télen az ablakban LED alatt volt. Mondjuk ő lett a legnagyobb, a többi kisebb maradt, mivel ez volt az ablaktól a legtávolabb. A radiátor hője az ablak mellé közvetlenül nem tudott menni, ezért minél közelebb voltak az ablakhoz a növények, annál kisebbek maradtak. Bővebben erről itt írtam:

Eperfacsemeték nevelése téli mesterséges világítással (az ottani cím hülyeség).

Előzmény: gyuri778 (407)
tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.09 0 0 408

Asszem talán Lacika nicknév alatt volt egy fényigény számítás korábban. Emlékeim szerint 200 W/m2 volt a vezérszám, ami ugye nagyjából 3000 lm/m2 lehet hagyományos fényforrással.  A szalagod ha jól láttam 300 lm/m-es,  és tegyük fel hogy 100%-ban hasznosul is, akkor is tíz méter kell egyetlen négyzetméternyi növényhez...jó sűrűn csíkozott alutáblára rakva (8mm-es a szalag...) akár össze is jöhet...

De ha felteszem, hogy az eredeti 200 W 6500 Kelvines fehér fényre vonatkozott, (erre már nem emlékszem pontosan), ami 40%-ban hasznos, akkor is kell 1200 lm/m2 hasznos fény. Ismét feltételezve a Tiédnél 100%-ot, az ugye négy méteres csík négyzetméterenként, ami már nem vészes.

Már persze ha egyáltalán lehet a lumeneket így összeadogatni, és helyes a konverzió....s

zóljon aki okosabb....😃

Előzmény: CNThomas (406)
gyuri778 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 407

Hello.

Szeretnék egy pici segítséget kérni tőletek.  Napokban fogok kapni pálma magot.

 

1: Pálma Livistona Decora mag

 

2: Beaucarnea Guatemalensis mag

 

3: Pálma Trachycarpus Wagnerianus mag

 

Összesen olyan 30-db mag, amit kapok.

Ehhez szeretnék valami világítást össze eszkábálni, hogy normálisan tudjanak kicsirázni a magok, és a leendő palánták szépen növögessenek. Az egész dolog új számomra. tízezreket nem szeretnék rákölteni a dologra, De ha már kapom a magokat és csinálom, akkor valamelyest legyen normális.

Fénycső? UV cső? Led izzó?  Ebben szeretnék segítséget kérni.

Előre is köszönöm a segítséget és a válaszokat.

CNThomas Creative Commons License 2015.10.08 0 0 406

Az megvan, hogy milyen arány kellene, meg hogy milyen hullámhosszt "szeretnek" a növények. Inkább a kérdés az lett volna, hogy az ilyen "fajta" led szalag elég lehet-e. Ha azt mondod, hogy speciális led kell, akkor se esek kétségbe, mert az ebay-en sem túl drágák az ehhez való lámpa. Csak inkább led szalagot szerettem volna.

tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.07 0 0 405

Szia,

Mire akarod használni? Növekedés vagy termésérlelés?

Az előtted írt hsz-omat olvasd el...

Plusz nem tudni, ez a piros milyen piros...nem mindegy a hullámhossz sem.

Előzmény: CNThomas (402)
raingun88 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 404

A 3528-as ledtől az 5050-es jóval fényesebb. Bár amit linkeltél ott elég olcsó.

Előzmény: CNThomas (402)
raingun88 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 403

Minden segítségnek örülök, köszönöm szépen!

Előzmény: tmogyorosy (401)
CNThomas Creative Commons License 2015.10.06 0 0 402

Sziasztok!

 

Érdeklődnék, hogy szerintetek az ehhez hasonló led szalag is megfelel-e a világításnak?

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/7331

 

tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.03 0 1 401

Én is kezdő vagyok, innen csipegettem az infókat, de mivel eddig senki nem válaszolt, igyekszem segíteni: 

A kék led a növekedéshez (a bokrosodás is az) jó, a vörös a virágzáshoz és termésérleléshez. 

Én a helyedben lehet növelném a kék arányát.

Nekem Led reflektorom van kék-vörös (4:16), eddigi tapasztalataim alapján a termés szépen beérett alatta. Palántaneveléshez viszont hidegfehér led szalagot használok.

A szellőztetés fontos a betegségek megelőzése, ill. a növények kondícionálása miatt is. (Hogy erős száruk legyen). 

Nekem a low budget megoldás 😃 kiselejtezett pc-ből kimütött 12v-os ventilátor, ami a led szalag 12v-ja miatt elég praktikus. Időzítő kapcsolóval pont annyit megy, mint a világítás.

(A növényeknek is kell a 8 óra pihenés.😃)

Remélem tudtam segíteni.

Előzmény: raingun88 (400)
raingun88 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 400

Erről mi a véleményetek?

 

http://www.ebay.com/itm/261846605780?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=560697171150&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

3 métert vettem 60x30 cm-re.

 

Azért gondoltam egy led szalagra mert polcra szeretném tenni ami csak 35 centi magas, szóval alig van hely nőni. Ledes szalaggal egyenletesen kapná a fényt majdnem minden irányból (+fóliázás)

Amúgy mentát, bazsalikomot és egyéb fűszernövényt szeretnék életben tartani, amik már eleve bokrosak így a tetejük is folyamatosan vissza lenne vágva.

 

Olvastam a kék és a piros fény arányairól illetve hogy mikor melyiket kell alkalmazni. Ha már bokrosak akkor ez az arány megfelelő? (a bokrosodás melyik szakasz, a növekedési vagy a virágzási?)

 

Vagy inkább szerezzek be jobban kék arányút is?

 

Utolsó kérdés pedig hogy a ventilátor csak a világítás hőtermelése miatt kell? Vagyis a ledes világítás esetén elhagyható? Vagy kell amúgy is a szellőzés?

Ha minden oldalt lefóliázok akkor mindenképp legyen ventilátor?

Mennyit kell szellőztetni?

 

Előre is köszönöm!

Lacika71 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 399

A fajtája azért fontos,mert különböző fényigényű növényeknek nehéz mindenben megfelelőt csinálni.

Persze a legjobb megoldás a teljes spektrumú világítás(a növények szempontjából),de van aminek ez felesleges. A paprika félék például beérik egy normál fehér leddel. És a menta is,de már nem biztos,hogy virágzik is. Aztán figyelembe kéne venni a vegetatív szakaszát is a növényeknek,vagy boltit veszel és csak tovább neveled?

És a teljesítményt is nehézkes meghatározni,általában 100-200W/négyzetmétertől már jól érzik magukat.

De a kék aránytól erősen függ a növekedés mértéke.ha sok akkor zömök és alacsonyak lesznek,ha kevés akkor nyúlnak.

Sajnos mostanában a munkám keveset enged foglalkozni a fórummal.

Ha valaki úgy érzi,hogy tudok segíteni,nyugodtan keressen email-ben.

azt minden nap nézem.

Előzmény: Törölt nick (397)
Lacika71 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 398

Az lehet,de a hatása megdöbbentő! Szeretek kísérletezni,ezért kipróbáltam. Én is azt gondoltam,hogy nem fog semmit csinálni,de burjánzásnak indult tőle minden.

Előzmény: florália (391)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.05 0 0 397

mi a vasszeres polcrendszeren  http://www.vasszer.hu/salgo-polc.html
mert?

Előzmény: Törölt nick (396)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.05 0 1 394

Pontosan milyen fűszernövényről van szó? Felakarjátok szerelni vagy sima lámpás megoldás kell? 

Silvan Creative Commons License 2015.06.16 0 1 392

Köszi a segítséget!

Előzmény: florália (390)
florália Creative Commons License 2015.06.16 0 0 391

A halogén nem hatástalan hanem szar.

15lm/w. Ennél minden fényforrás többet tud.

Lehet használni nyugodtan, csak 150W fogyasztással kevesebb fényt adsz mint egy 36W fénycső.

Viszont fűteni vele nagyon jó.

Előzmény: Lacika71 (383)
florália Creative Commons License 2015.06.16 0 0 390
Előzmény: Silvan (388)
Sándor111 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 389

A LED-ek alatt "telelt" (azaz folyamatosan nőtt) eperfáimat kiültettem. Csúnyán leperzselte a nap a leveleiket. Nem mindet és nem is mindegyiknek, de nem lehet összehasonlítani azokkal a levelekkel, amik más növényeken a napon nőttek. Szerencsére akkora gond nem lett belőle, részben mivel jóval többet ültettem a szükségesnél, részben mivel jönnek a levélnyelek melletti  rügyekből az új hajtások. Hogyan lehetett volna viszont felkészíteni a leveleket a nap UV sugárzására? Milyen konkrét megoldásokat tudtok?

Silvan Creative Commons License 2015.06.16 0 0 388

Azért gondolom megoldás csak van!Kérlek ebben segíts,de mások véleményét is szívesen veszem.

Köszi

Előzmény: Lacika71 (386)
Silvan Creative Commons License 2015.06.15 0 0 387

Köszönöm a segítséged!

Előzmény: Lacika71 (386)
Lacika71 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 386

Nem! Az csak egy üres pcb(sajnos rosszul írtam előzőleg). Azért van ez írva rá,mert 1,3,5W-os ledeket lehet ráforrasztani. Ez egy alulap a tetején nagyon vékony forrasztható fóliával. Ha csak 1W-os ledeket teszel rá,nem kell neki plusz hűtés,a nagyobb teljesítményűekhez kell. Van ilyen lapom(alu pcb),csak kisebb és fehér. Ebben az a jó,hogy szabadon lehet rátenni,amilyen kell. Viszont ennél a nagynál már gond,hogy,ha jól látom  az egész sorosan van kötve. Ehhez nehéz drivert találni a magas működési feszültség miatt. És arra előre felkészítelek,hogy kifejezetten nehéz forrasztani,mert nagyon elviszi a hőt a pákáról. Ilyen van a legtöbb gyári lámpában is,ezért is mennek tönkre hamar,mert nincs jól szigetelve a panel és átüt,na akkor megy tönkre a sok led. Elsőre nekem is szimpatikusnak tűnt,aztán letettem róla. Ennek a fő oka a sokak által rettegett (olcsón elérhető) 90W-os ufó lámpa. Mind így ment tönkre pár hónap után és a kínaiaknál a garancia ismeretlen fogalom. A mostaniak állítólag már jobbak... Néztem,hogy 1500Ft-ért lehet 60 ledeset venni. Elmentem panelkészítőhöz és ugyan azt 20000Ft-ért csinálta volna meg. Csak ő német alapanyaggal dolgozik és az nem hajlamos erre a hibára.

Előzmény: Silvan (385)
Silvan Creative Commons License 2015.06.14 0 0 385

Ezen alaplaponként -ahogyan a képen látszik-20 db 1W-os,3W-os és 5 W-os LED van összesen 20 W teljesítménnyel szerintem.

Előzmény: Lacika71 (384)
Lacika71 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 384

Csak a pvb van? Ha igen ehhez kell még led és tápegység(led driver) és kéne hozzá még egy nagyobb alulap,mert,ha 3W-os ledekkel telerakod kevés lesz a hűtése. És a hővezető pasztát ki ne feletsd a forrasztáskor a ledek alá!

Előzmény: Silvan (380)
Lacika71 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 383

Ez nem teljesen így van! Bár néhány mérés és hivatalos kísérlet ezt igazolja. A gyakorlatban sok példát láttam hideg fehér leddel pl. paprikát,jobban mondva több fajta chilit nevelni érésig,magonc kortól.

Nekem is sokat változott a kép a kék és piros(2,2 fajta) ledek mellé bekerültek a 10000K-es fehérek,az infrák,az uv-k. Sokkal szebben nő minden. És még egy durva példa: kísérletképpen kipróbáltam egy halogén fényvetőt a meglévő ledek mellé,ugye hivatalosan erről is azt mondják,hogy teljesen hatástalan,de de azért a meleg sugaraktól robbanásszerű fejlődés kezdődött! Nekem egy teljesen zárt ruhásszekrényem van főleg chilikkel és paradicsommal. Ebben a meleg időben nem tudom használni,mert hiába a szellőzés,mégi 30-32 fok van a szekrényben. Tulajdonképpen a sokat szidott hps lámpáknak is elég sok,a leírások szerint haszontalan fénye van. Bár a tesztek nem ezt mutatják,és megy rajta a civakodás a két tábor között.

Előzmény: endru (381)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!