Keresés

Részletes keresés

kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1896

"A kereszténység kialakulásakor a Római Birodalomban élő zsidók majd fele be is olvadt a kialakuló kereszténységbe."

 

Én ezt még többre saccolom. ha belegondolunk, mindkét fél közös érdeke, hogy ez a szám lejjebb legyen hazudva.

Előzmény: jamaica2 (1893)
ouzo Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1895
A kínaiak smafu?
Előzmény: milla55 (1884)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1894

Lazíccsatok má egy kicsit!

Igyatok meg néhány pohár vöröset a Győzedelmes Krisztus dicsőségére!

Bevallom férfiasan, hogy én pl. ma már a harmadik palacknál tartok.

Hiszen a mi vallásunk nem tiltja a mértékletes alkoholfogyasztást.

Igaz, kedves Birgut testvér?:-)

 

jamaica2 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1893
A kereszténység kialakulásakor a Római Birodalomban élő zsidók majd fele be is olvadt a kialakuló kereszténységbe. Később amikor a kereszténység teljesen elvált a júdaizmustól ez a beolvadás megszünt.
Előzmény: kilenctizenegy (1889)
jamaica2 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1892
Az örmény diaszpora a keresztény világban már nem jó példa. Itt már gyors beolvadásban van az örmény diaszpóra. Hogy miránk is gondolva: Nagy Sándor József, Kis Ernő, Cetz János honvéd tábornokok 1848-49 ből.
Előzmény: jamaica2 (1890)
Leslie07 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1891
Köszönöm,kilenctizenegy.
Előzmény: kilenctizenegy (1889)
jamaica2 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1890

A párszik is fennmaradtak a mai napig zoroasztrális vallásuk elkülönítette mindig Indiában a többi néptől. Párszik Iránból menekültek a muszlim hódítók elől.

A csamok Kambodzsában is jó példa rá, de az örmény diaszpóra a muzlim világban.

Előzmény: Leslie07 (1888)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1889

Én értem. Erra gondol az olvtárs, hogy a zsidók évezredes fennmaradása, be nem olvadása ugyan ritka, de nem egyedülálló dolog, és erre hozott példát. A párszik az sizlám hódítás és erőszakos áttérítés elől Indiába menekültek, és ott a mai napig megtartották vallási, kulturális és etnikai különállásukat.

Előzmény: Leslie07 (1888)
Leslie07 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 1888
Egy kicsit bővebben nem lehetne? Ez itt fórum és nem barkóba.

Talán nem mered leírni mire gondolsz.
Előzmény: jamaica2 (1887)
jamaica2 Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1887
És a párszik Indiában???
Előzmény: milla55 (1884)
Leslie07 Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1886
Nos ez a pár tízezer elhurcolt 10. törzs a történelem folyamán,mivel asszimilálódtak
és beolvadtak a többi nemzetek közzé,így nem voltak kitéve a történelem során
oly gyakran megismétlődő zsidóírtásnak,mára már jól elszaporodhattak.

"... mert többek az elhagyatottnak fiai a férjnél való fiainál,azt mondja az Úr.

Mert mind jobb,mind bal kézre kiterjedsz,és magod népeket vesz örökségbe,
és puszta városokat megnépesítenek.

Egy rövid szempillantásig elhagytalak,és nagy irgalmassággal egybegyüjtelek.

Mert úgy lesz ez nékem,mint a Nóé özönvize,miként megesküvém,hogy
nem megy át többé Nóé özönvize e földön,úgy esküszöm,hogy rád többé
nem haragszom,és téged meg nem feddelek." És. 54:1,3,7,9.-

" Így szól az Úr Isten,aki össze gyüjti Izrael elszéledt fiait:Még gyűjtök hozzá,
az ő egybegyűjtötteihez."És. 56:8.-

" mindnyájan egybegyülnek, hozzád jönnek fiaid messziről jönnek,és leányaid
ölben hordoztatnak el.

Kik ezek kik repülnek,mint felleg,és mint galambok dúczaikhoz?
Igen, engem várnak a szigetek,és elől jönnek Társis hajói,hogy elhozzák fiaidat
messziről,és ezüstjöket és aranyukat azokkal együtt.." És.60:4,8,9.-

"A legkissebb ezerre nő,és a legkevesebb hatalmas néppé.én az Úr,idején
hamar megteszem ezt."És. 60:22.-

láthatod,hogy itt nem a babilonból való visszatérésről van szó.


Előzmény: lyesmith (1885)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1885
Ezt állítja a Biblia. Azonban az asszírok szerint csak pár 10 000 embert telepítettek át és az asszírok nem arról híresek hogy kisebbítik tetteiket. Valamint régészeti bizonyíték van arra hogy jelentős népesség maradt helyben és arra is hogy sokan menekültek Júdába. Plusz ha a szamritánusok médek lettek volna akkor miért nincs a vallásukban nyoma ennek. Elég nehéz elképzelni hogy kiürítik Izraelt helyükbe médeket telepítenek de az újjonnan érkezettek átveszik az eltávozottak vagy akár a helyben maradt de elnyomott kisebbség vallását.
Előzmény: Leslie07 (1883)
milla55 Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1884
A zsidó nép az egyetlen a világon, akik szétszórtságuk ellenére megőrizték a kultúrájukat. Ez fantasztikus.
Leslie07 Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1883
Honnan veszed,hogy az Asszírok által deportáltak száma nem jelentős?

Hisz az Asszírok tíz törzs népét,a babiloniak viszont csak két törzs népét
hurcolták el?
Előzmény: lyesmith (1876)
Zacskós Tej Creative Commons License 2009.04.12 0 0 1882

Az a helyzet, hogy szerintem nagyon nem érted a zsidók magatartását, vagy inkább, hogy pontosabban fogalmazzak, azoknak az embereknek a magatartását, akiket te zsidónak tartasz.

Az ateista zsidók pl. nem követnek semmiféle zsidó törvényt, mert nem hisznek Istenben, ahogy nem hisznek az ateista mohamedánok, és az ateista keresztények sem, (már ha ebben a kontextusban egyáltalán van értelme a vallási jelzőknek, hiszen az ateista elsősorban ateista, és nem keresztény, mohamedán, vagy zsidó).

Az a helyzet, hogy sokan nem akarják ma látni, hogy összehasonlíthatatlanul nagyobb történelmi trauma érte a zsidóságot az elmúlt másfél évszázadban, mint mondjuk a magyarokat a huszadik században, (persze itt sincs értelme a méricskélésnek, de talán érzékeltetni tudom). Hiszen a polgári társadalomban végre esélyük nyílt a zsidóknak a beilleszkedésre, mi több, az asszimilációra. A XIX. századi Monarchiában pl. a magyar nemzetiség azért duzzadt föl, mert ezzel párhuzamosan viharos gyorsasággal magyarrá lett számos korábban a társadalomnak bizonyos értelemben a perifériáján élő család. Majd jött a zsidóüldözés, és a holokauszt, ami azt jelentette, hogy már a huszas évektől megkülönböztették azokat az embereket, akik zsidók, vagy még inkább zsidó származásúak voltak. Hiába éltek úgy, mint akárki más az országban, esetleg zsinagógában sem jártak soha, ők lettek a felelősek Trianonért, vagy éppen a gazdasági válságért. Majd ezt követte egy holokauszt. Számunkra emberi ésszel nehezen felfogható, hogy hogyan lehet ezt megélni, hogy egy adott népet az összes elérhető modern eszközzel megsemmisítésre ítélnek.

Akkor, amikor megint gazdasági válság van, és megint elkezdődnek erősödni a megkülönböztetésről szóló hangok, vajon mi okuk lenne azt gondolni, hogy ez nem folytatódik egy újabb holokausztban? Én nem gondolom, hogy ez lenne a vége, de ha a helyükben lennél, vajon nem élnél-e félelemben?
Előzmény: Rufella (1879)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.10 0 0 1880
Ki a keresztény? Mindenki akit megkereszteltek és aki ünnepli a karácsonyt?

Izrael a legateistább országok egyike. kb 60%-70% ateista de természetsen többen közüllük megtartják a zsidó vallás ünnepeit szokásait. Hanukát, bar-mitzvát stb. Mint ahogy vannak gyerekkorukban megkeresztelt ateisták és ateisták akik tartják a karácsonyt, húsvétot.

Egyszer volt egy Izreaeli zsidó lakótársam, valahonnan az egyiptomi határ mellől. Nem telt el egyetlen nap sem hogy ne szidta volna a rabbikat akik szerinte minden bajnak az okozói a Közel Keleten. Neki már a nagyapja is ateista volt. Mindig mesélte hogy a beduinok a földjükön keresztül csempészték a hasist Izraelbe és fizetségképpen mindig otthagytak egy-egy kilót.

Zsidó aki zsidónak tartja magát és voltak zsidó ősei.
Előzmény: Rufella (1879)
Rufella Creative Commons License 2009.04.10 0 0 1879
Kösz az értelmes vàlaszokat Lyesmith és 9/11!

Hàt elég bonyolult nekem még mindig ez a kérdés (: hogy ki a zsidò?).
Evszàzadokon keresztül a közös vallàs tartotta össze öket (fajtabeli különbözöségük ellenére - bàr voltak idök, amikor viszont tilos volt nekik a keveredés, s bizonyos beltenyészet is kialakult köztük), az utobbi szàzadokban azonban a zsidok között is megjelentek az ateistàk. Lehet, hogy az ateista zsidò is követ valami Törvényt, mely csak ràjuk vonatkozik?
Olvastam egy nagyon érdekes interjut egy fr. zsidòval (Hervé élie Bokobza), aki irt egy könyvet (Israël - Palestine, la paix à la lumière de la Torah); majd leforditom a lényeget és beirom.
Addig is szép napokat!

Rufella
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.10 0 0 1878

Bocs, nem kötekednib akartam. Azzal is tisztában vagyok, hogy te pontosan tudod, hogy melyik birodalom mikor járt Levantéban. Csak azért szóltam, hogy az olvasók nehogy félreértsék.

 

 Nablusz esetében ugyanez. Ha nem tesszük helyre, akkor egyátalánnemnáci olvtársaink más topikokon körbehurcolják, mint a véres kardot, hogy a zsidók szerint Nablusz Izraelben van.

Előzmény: lyesmith (1876)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1877
Mindegy. Egy valaha milliós közösség utolsó tagjai élnek ott. Tartozott már Izraelhez Törökországhoz, Rómához, Egyiptomhoz.
Előzmény: kilenctizenegy (1875)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1876
Ez két külön idősík?

Asszírok elfoglalják Izraelt ie 720-ban. A babiloniak Judát ie 586-ban. Mindössze 130 év 5 generáció a különbség

Másrészt nem kapcsoltam össze a kéttőt pusztán megállapítottam a tényeket. Az asszírok által deportáltak száma nem jelentős.

Előzmény: kilenctizenegy (1874)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1875

"Nablus-ban és Holon-ban mindkettő Izraelben van."

 

Holon nem tudom hol van, de Nablusz csak a legvadabb szupercionista álmodozások szerint van Izraelben. A Palesztin Autonómia területére esik, a Nyugati Part "A" zónájába. Ez a terület Palesztina lesz, ha végre lesz palesztin állam.

Előzmény: lyesmith (1873)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1874

"Júdát a babilóniaiak foglalták el. Israelt az asszírok."

 

Ez két külön idősík. Mintha azt írnánk, hogy a Dunántúlt a rómaiak foglalták el, a Duna-Tisza közét és a Tiszántúlt meg a románok (1919-ben).

 

"Azonban II. Sargon a feliratok szerint csupán 27,290 izraeitát deportált tehát jelentős izraeli népességnek kellett helyben maradnia."

 

Logikusan arra gondolnék, hogy Júdeába menekültek.

 

"Így tökéletesen lehetséges a szamaritánusok azon állítása hogy ők a helyben maradottak leszármazottjai."

 

Lehetségesnek lehetséges, kérdés, mennyire valószínű. A szamaritánusok későbbi kiközösítéséből arra következtetek, hogy a zsidók nem tartották őket zsidónak, vagyis máshonnan jött betérteknek gondolták őket.

Előzmény: lyesmith (1871)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1873
Francba.

Nablus-ban és Holon-ban mindkettő Izraelben van.
Előzmény: lyesmith (1872)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1872
<a href="http://maps.google.no/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Nablus+west+bank&sll=61.143235,9.09668&sspn=14.03349,46.582031&ie=UTF8&z=13&iwloc=A" target="_blank">Nablus-ban</a> és <a href="http://maps.google.no/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Holon+Israel&sll=32.22504,35.260971&sspn=0.095554,0.181961&ie=UTF8&z=13&iwloc=A" target="_blank">Holon-ban</a>
Előzmény: kilenctizenegy (1870)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1871
Júdát a babilóniaiak foglalták el. Israelt az asszírok. Az Izraelieket a médekhez telepítették közben a médeket Szamáriába. Vannak akik azt állítják hogy a szamaritánusok deportált médek. Azonban II. Sargon a feliratok szerint csupán 27,290 izraeitát deportált tehát jelentős izraeli népességnek kellett helyben maradnia. Így tökéletesen lehetséges a szamaritánusok azon állítása hogy ők a helyben maradottak leszármazottjai.
Előzmény: kilenctizenegy (1868)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1870

Hol élnek? Izraelben?

Előzmény: lyesmith (1869)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1869
Az időszámítás körüli időkben több mint egy millió azóta számuk folyamatosan csökken a XIX. sz néhány 10 000. 2007-ben 712 szamaritánus élt a wiki szerint.
Előzmény: kilenctizenegy (1868)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1868

"Az ő tórájuk mintegy 6000 ponton különbözik a zsidók tórájától. Ebből 2000 a Septuagintával egyezik."

 

Fennmaradt ez a közösség valahol, vagy csak ókori forrásokból tudunk róluk?

 

Egyébként meg én úgy tudom, erősen vitatott teória, hogy ők a helyben maradt eredetiek leszármazottjai lennének. Sokak szerint egy olyan néphez tartoznak, akik később tértek be zsidónak, és a zsidók, vagy egy csoportjuk ezt nem ismerte el.

Előzmény: lyesmith (1867)
lyesmith Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1867
Alapvetően a zsidó megnevezés a Júdaistákat, Júda királyságbelieket jelentette. Később pedig a babiloni fogság után izraelbe visszatért emberek vallását.

Ellentétben a szamaritánusokkal akik az Izraelben maradt héberek leszármazottjai. Magukat ©āmĕrı̂m-nek a törvény megtartóinak nevezik. Szerintük a zsidók nem őrzik az eredeti héber vallást hanem átvettek babilóniai rítusokat.

Az ő tórájuk mintegy 6000 ponton különbözik a zsidók tórájától. Ebből 2000 a Septuagintával egyezik.

Az arabok sohasem voltak a zsidók testvérei. Kb annyira igaz hogy testvér nép mintha azt mondanád az angolok a németek testvérei. Mindkettő germán nyelven beszél.
Előzmény: Rufella (1865)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.04.09 0 0 1866
A zsidók az egyistenhívő vallásuk keletkezése óta alkotnak külön népet, ami kétezer éven át elválasztotta őket mindenki mástól. Azelőtt nem voltak zsidók, csak különböző midianita és kánaánita törzsek. Minden egyéb a későbbi állapotok visszavetítése.
Előzmény: Rufella (1865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!