Beszélgethettek erről napestig, ebbe a várba nem való sem beton, sem tégla a falakba, annak ellenére hogy mindkettővel dugig van jelenleg.
Eredetileg biztosan nem volt. Ott van mellette a Bükk-hegység kőanyaga.
Ez jól látszik az eredeti falakon, sőt egy nagyon kulturált Chartás megoldással is találkozhatunk, melynél egy vékony tégla-vonallal jelezték az eredeti állapotot, és az újjáépítés határát.
már ez a megoldás is jókora dilettantizmusra vall, amit meg ma művelnek az katasztrófa. Tök mindegy hogy beton vagy tégla.
Ne sértegess, nem építész vagyok hanem építő (statikus) mérnök. A betonnak megvan az az előnye, hogy jobban gépesíthető. Már a kilencvenes években a németeknél olyan vasbeton szerkezeteket terveztünk amikben előregyártott, hegesztett vasháló volt. Ezt csak egymás mellé be kellett rakni és mehetett a beton. Vas több kell bele mint az egyedi vasalásnál, de gyorsabban, jóval kisebb szakértelemmel lehet kivitelezni. Van hátránya is persze, de az kisebb mint az előnye. A többlet anyagot a Megrendelő fizeti, a többi meg a kivitelezőnek haszon.
Ehhez a várhoz jobb lett volna inkább hozzá sem nyúlni.
Így.
Sem tégla, sem ez a töméntelen mennyiségű beton nem való ide. Ez egy katasztrófa, aminek az árából kb fél tucatnyi gyönyörű hegyi várromot lehetett volna megmenteni a végpusztulástól.
Soroljam? Például Buják, Szanda, Oroszlánvár, a vértesi Oroszlánkő, Hasznos, Dédes, vagy éppen akár Tátika, Bátorkő, Csővár, Sztrahora, Markaz, Amadévár stb.
Az a hatmilliárd, vagy még sokkal több amit ez a katasztrofálisan elszúrt művár kapott kidobott pénz, lehet hogy a felsorolt kétszer fél, azaz egytucatnyi kis rom megmentésére is elég lett volna. Legalább konzerválás szinten.
Sztrecsényben már sokadszorra jártunk, azonban csak akkor - 2017 nyarán - figyeltünk fel egy érdekességre; a vár alatti sziklafalban van egy helyiség, ott van a bejárata és az ablaka, mi lehet ez, ti tudjátok?
Ezért is nagyon hasznos ez a fórum, hogy mindenki megosztja a tudást, az információt egy-egy tájegységgel, várral kapcsolatban. Nekünk pl. tetszett a rajeci völgyben a Kofola-gyár, hiszen új Kofola-fanokat nevelt ki ruttkai vendéglátónk. A rajeci vár maradványaihoz nagyon kellemes felfedező-út vezet, nyáron is tökéletesen átlátható, öreg erdőben vezet az út, a várhely alatti völgyben monumentális sziklatornyok, felfelé vezető ösvény mellett bővizű forrás mellett szusszanhatunk, odafent - ugyan kilátás nincs - jól értelmezhető vármaradványt szemlélhetünk.
Unokahugom berakta a mobil keresőbe Zbyňovský budzogáň hogy felkeresük sziklát és rosz útra vezetett a navigáció igy kb félóra gyaloglás után idősebb turistákkal talalkoztunk ők mondták hogy nem jó irányban megyünk így feladtuk a keresést :)
Rajeci várnál még sajnos nem jártam, terben van :) Pedig idén voltunk Zsolnalitavai varon de már esteledett siettünk haza Alsóosztorány-Stránske van egy templom rom a temetőnél itt sem jártunk.
Budzogányszika Zbyňovský budzogáň Zebény-Zbyňov járásnál található tervben volt de valahogy mi is eltévedtünk és ikább az időt zsolnalitva vára fordítottuk
Palosnya-Rajecké Teplice-Poluvsie 64.út mellet található 15 m magas szikla
Sajnos Selmecbányán és környékén 15 éve nem jártam, de igazán vágyom erre a helyre, különleges helyszínnek, emlékhelynek tartom. A szentantali kastély pedig máskor - újabban- is kimaradt, mert a Selmeci-hegység széleit érintjük átutazóban - sűrűn látjuk az épülő-szépülő Revistyét, távolról a figyelő Saskőt, Barsberzencén szenzációsnak tartom a tágas vásárteret, a régi házaival, felette a Várheggyel. Casio tölts fel minél többet a számunkra kevésbé ismert helyekről, mert nekünk egyrészt ez kuriózum, másrészt egy leendő túrához nagyon hasznos információ lehet. Pl. a rajeci völgyben, van egy nagyon jelentős romtemplom, de mi, a rajeci vár felé menet, totál elmentünk mellette... mi lehet ez? a Kofola-gyárat láttuk, és a vele megfertőzött két útitársunkat le is fotóztuk a gyár bejáratánál...