Keresés

Részletes keresés

ShaReRe Creative Commons License 2023.08.15 0 0 10725

:))

Előzmény: XANTIi (10724)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.15 0 0 10724

Az üveg mutatós az egy durva túlfeszre szerette eltörni a mutatóját.

Egyik gyakorlati tanárunk idős bácsi volt. Műszer labort nem oktatott. Helyettesítésre küldték át mérést okítani.

A téma egy 220-as motor áramfelvétel mérése volt.

A kisöreg akkurátusan megmérte a hálózatot, stimmelt a 220 az Univekán.

Utána A-ba kapcsolt és akkurátusan bedugta a 220-ba a 2 mérőzsinórt. Ellenőrizzük, hogy a szükséges Amper megvan-e a motorhoz.

Megvolt....

Az automaták visszakapcsolása után csak a műszer mutatója nem volt a helyén....

Előzmény: Qqberci (10723)
Qqberci Creative Commons License 2023.08.15 0 0 10723

:-)))

 

Akkor az már egy fredal-mutatós Univeka volt...

Előzmény: XANTIi (10722)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.15 0 0 10722

Az nem tudom mit csinált 539 kHz-en. Itt maga a Deprez system volt egy Ge diódával átkötve. Egy régi Kékes TV-ben kellett volna mérni. Végül a jól bevált szikroszkóp/nyaloszkóp maradt "mérésre".

Előzmény: Qqberci (10721)
Qqberci Creative Commons License 2023.08.15 0 0 10721

Az első - üvegmutatós - Univekákban még kuprox egyenirányító volt...

Előzmény: XANTIi (10720)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.15 0 1 10720

Az 1 kOhm/V-os UNIVO milyen stabil volt.

De pl. Lakihegyen, a rádióállomáson képtelen voltam egy UNIVEKA műszert használni. Az alapműszerre gyárilag rátett védődióda annyi rf jelet szedett össze, hogy teljesen tébolyodott lett.

Előzmény: Törölt nick (10719)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.14 0 1 10719

"A nem lakatfogós uni-t régi multiméter ilyet sohasem produkált, pedig az sem egy világmárka."

 

Mondjuk, ez itt pont fordítva van: a nagyobb belső ellenállás a nehezebben megvalósítható és értékesebb tulajdonság, kevésbé terheli a mérendő kört, mármit feszültségmérés esetén. Ez az antennaként a levegőbe bökött mérőzsinór esetén is igaz. Vagyis ez fizika, nem hiba. Az más kérdés, hogy mi a praktikus, mert mellékhatásként jobban megfigyelhetjük a környezetben előforduló zavarokat, mint hálózati brum és minden más, A legjobb persze, ha átkapcsolható, bár "lerontani" könnyű és általában nincs is szükség a megváltoztatására.

 

Találtam róla egy videót: https://www.youtube.com/watch?v=tWw8jbFelCs  "A kéziműszerek fejlődése a bemeneti ellenállás szempontjából."

 

Egy oszcilloszkópon a maga megaohmos nagyságrendű bemeneti ellenállásával (ami egyébként impedancia, de egyszerűsítsünk) nem szoktunk csodálkozni, hogy ha megfogjuk a bemenetét és hatalmas jeleket látunk rajta, amiket összeszed a szobából, környezetből (kevésbé leosztott állásokban). De azon is előforul, hogy van egy kapcsoló, ami egyenesen 50 ohmos bemenetet csinál belőle és az jóval kevésbé szedi föl az elektromos jeleket a környezetből... Tereket, jeleket, potenciálokat - nehéz precízen fogalmazni.

Előzmény: VillanyJakab (10717)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.14 0 0 10718

Kár aggódni. mérj meg vele egy sima elemet és meglátod. A levegőben lógó, fogdosott mérőzsinór bizony sok zavart tud összeszedni.

A BT felismerés néha macerás lehet. Sok módosulás van az idők folyamán benne. Ilyen multiméter sok különböző hozzájárulást kér a telefon beállításaiban. Az is előfordul, hogy egy telefon frissítés után újra kell telepíteni egy pár app-ot mert nem ismeri fel.

Az én multiméterem nem alapból kezeli a BT átvitelt, külön kell bekapcsolni. Nálam pl. egy gomb hosszú benyomása aktiválja. Ami a műszer kikapcsolásáig van életben.

Feltétlenül olvasd el a használatit részletesen.

Előzmény: VillanyJakab (10717)
VillanyJakab Creative Commons License 2023.08.14 0 0 10717

Sziasztok,

A segítségeteket szeretném kérni a következő multiméter megítélésében.

Szerettem volna venni egy lakatfogós műszert és a keresgélés közben rátaláltam egy bluetooth os adatátvitelűre, ami megtetszett.

https://holdpeak-store.com/hp-7200-app-digital-clamp-multimeter-ac-dc-amp-volt-ncv-tester/

Mivel nem villamosmérnök vagyok nem használtam még ilyet, így megrendeltem. 

Tudom hogy nem a Fluke kategória, de azt gondoltam barkácsoláshoz megfelel. 

Az meglepett hogy néhány mérés után a telefon nem volt képes felismerni a műszert csak az App újratelepítése után.

Az viszont már jobban aggaszt hogy DC feszültségmérés módban 0 és 20 volt között ugrabugrálnak az értékek, anélkül, hogy a mérővezetékek bármire rácsatornám.

Ez teljesen normális? Mert engem megriaszt, mit fog akkor majd mutatni, ha tényleg mérni akarok.

Írtam az eladónak, aki ezt válaszolta:

DC voltage unloaded when plugged into the meter pen, there is space signal interference, because the input impedance is high, not back to zero is normal, then short-circuit the input is able to return to zero, this situation has no effect on the measurement.

Ez tényleg így van?

A nem lakatfogós uni-t régi multiméter ilyet sohasem produkált, pedig az sem egy világmárka.

Köszi, üdv:

SzB

mmormota Creative Commons License 2023.08.12 0 0 10716

Módosítottam a firmware-t. Sokkal jobb lett, de továbbra is egy vacak zavarérzékeny vevő. Valószínűleg sokkal jobb lenne egy csendesebb környezetben, nálam mindenféle zavarok vannak. Főleg az impulzus jellegű zavaró jelekre reagál rosszul. 

Az egész megoldás elég kényes. Az AGC-t kiiktatták. Ez FT8-nál nem feltétlenül baj, de a primitív másodi keverő miatt nagyon kényes a jelszintekre. A második local jel szintjét precízen be kell állítani, mert ez is képes telítésbe vinni az amplitúdó detektort. Ha pedig nagyobb bemenő jelet kap, akkor az vágja telítésbe. Jellegzetes kín megoldás, gányolás.

A spektrum képen egész jól látni a kumulált adatokból kirajzolt adásokat, de legtöbbet nem képes a WSJTX dekódolni.

 

Sokkal jobb úgy, hogy csak adónak használom, vevőnek pedig egy Airspy HF+-t. :-)

 

Összerakok próbapanelen egy egyszerű vevőt normális keverőkkel, és 12MHz-es 3kHz sávszélességű kvarcszűrővel. Az SI5351 előállítja a szükséges vivőket, most már tudom, mi hol van a fw-ben. Ha felülről keverek, a tükör jóval a bemenő LP szűrőn kívül lesz. 

Előzmény: mmormota (10715)
mmormota Creative Commons License 2023.08.12 0 0 10715

Megnéztem az ADX-S kit vevőjét, miért ennyire gyengén működik

.
Kettős keverésű, az első keverő 455kHz kf-et állít elő. Ez a CD2003 AM rész keverője.
A második keverő alapsávra kever. Ez egy furcsa megoldás, a local jelet hozzáadja a kf-hez, és a vevő IC amplitúdómoduláció detektora állítja elő az összeg jelből az alapsávi hangot. Végül is OK, a két jel összegének burolója az alapsávi jel. Az ADX eredetileg egyszeres keverésű, nulláre keverő vevő volt, ezt módosították utólag a kf szűrő beépítésével. Az IC adott volt, ezt tudták kitalálni. Az én kitem már a módosított rajznak megfelelő pcb-vel jött.

 

A 40m-es sávon méregettem, ebből kirajzolódik a tervezett működés:

40m-es FT8 sáv: 7.074 - 7.077 MHz

1. local oscillator: 7.53857 MHz (mért)
Ebből a KF frekvencia sávja: 461.57 - 464.57 kHz

Ezt a sávot kellene áteresztenie a kerámia szűrőnek.
Egy Murata PFB455JR van benne az anyaglista szerint, szóval itt valami nem stimmel.

2. local oscillator: 464.57 kHz (mért)

Vagyis
7.074 MHz -> 0 kHz
7.077 MHz -> 3 kHz

A beépített kerámia szűrő mért sávszélessége (-3 dB):
452.5 - 459.5 kHz
Ez megfelel a PFB455JR specifikációnak.

Vagyis 7kHz-cel a tervezettnél lejjebb van, ezzel a venni kívánt sáv - úgy ahogy van - kívül esik a a kf áteresztő sávon. :-)

Nem tudom, ez miből jött ki. A kitben a fw-rel égetett Arduino-t kaptam. Talán egyszer magasabb frekvenciás szűrőket vettek, ahhoz állították be a fw-t, aztán így maradt, most meg tényleg 455kHz-s szűrővel adják.

Ezt csak úgy tudom javítani, ha belemászom a fw-be. Szerencsére open source. Mindkét local jelet módosítani kell. Mivel a készülék 4 sávos, jól át kell gondolni, mit csinálok...

Előzmény: mmormota (10713)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.11 0 0 10714

Jó játék, érdekes eredmények. gratula.

Előzmény: mmormota (10713)
mmormota Creative Commons License 2023.08.11 0 1 10713

Kedvet kaptam a kitekhez, összeraktam egy FT8 transceivert: ADX-S.

 

Ez egy nagyon egyszerű kis szerkezet. Nem SSB-alapul, az FT8 végül is FM jel, csak tipikusan SSB adóval állítják elő. Ez nem így csinálja, egy arduino folyamatosan méri a PC-ből vagy telefonból kiadott FT8 jel frekvenciáját, átszámolja, és ezzel vezérel egy SI5351-et (hozzáadja a hang jel frekvenciáját pl. 7.074MHz-hez, és ezt állítja elő az SI5351). Egyszerű megoldás, és jól működik.

A vevő egy CD2003 őslény vevő IC, 455kHz kf-fel, és ennek megfelelően nulla tükör elnyomással (mivel a bemeneten csak LP szűrő van).

 

A kit meglepően jó minőségű alkatrészeket tartalmazott, és részletes, képekkel ellátott, nagyon jó leírást. Lépésről lépésre leírta, mit hogy célszerű összerakni, és az elkészült részeket ellenőrizni.

 

Elsőre működött. A kimenő teljesítmény 2.4W 10V-on. A kimenő szűrő jó, megfelelő a harmonikus elnyomás.

 

A vevő nagyon gyenge, zajos. Ezt még ellenőriznem kell, azért ilyen mert ennyire képes, vagy valami baja is van... Az is lehet, hogy ebben benne van a kb. 500Ft-os usb hangkártya is, nem mertem a PC hang bemenetre kötni a szerkezetet.

 

Ezzel együtt összejött egy csomó öszeköttetés 7.074MHz-en (csak ehhez van hangolt antennám, tuner meg csak a rendes rádiómban van).

A gyenge vevőnek köszönhetően azok, akiket egyáltalán le tudott venni, meg is hallottak... :-)

 

Jó szórakozás volt összerakni, működik is, de ha a vevő tényleg ilyen, nem az igazi.A qrplabs készít ugyanezen ez elven egy QDX nevű transceivert, az komolyabb, jobban kidolgozott készülék.

 

Tetszik az elv, azt hiszem tervezek egy sajátot, csak kicsit elegánsabban. Normális, érzékeny, kvarcszűrős vevővel, kijelzővel, CAT-tal és vezeték nélküli kapcsolattal (wifi vagy Bluetooth) a PC vagy telefon felé. 

XANTIi Creative Commons License 2023.08.10 0 0 10712

Köszönöm a segítséget, a nagy erős szovjet vas megint ontja az egyenáramot. Még a szokatlanul hatalmas biztiházakba is sikerült eredeti betétet találni régi repülős kacatok között.

Előzmény: tucsok50 (10709)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.09 0 0 10711

Köszönöm, telitalálat. Sajnos a nevét sem tudtam elolvasni, meg van kopva. De ebből már tudom restaurálni.

Előzmény: tucsok50 (10710)
tucsok50 Creative Commons License 2023.08.09 0 2 10710

Amikor ilyen termékekről kell infó, a Yandex a barátod.

Előzmény: XANTIi (10705)
tucsok50 Creative Commons License 2023.08.09 0 1 10709

Előzmény: XANTIi (10705)
ha7vc Creative Commons License 2023.08.09 0 0 10708

Értem, sajnálom. Mást nem találtam.

Előzmény: XANTIi (10707)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.09 0 1 10707

Köszi. Hasonló nagyon, de a lefüstöltben van egy durva átkapcsoló, ami a töltés/bikázás üzemet váltja. A trafónak is még plusz kivezetései vannak a szekunder oldalon. De dióda csak 2 van, jó diónyi méretű. Kb 15 mm2-es vezetékek. A primer kör az ilyen teljesen. Persze a biztik helyén 100-as szög. A trafó 2 kW-os hipersil!! 110A bikázást is tud, azért ragaszkodik a gazdája hozzá.

Előzmény: ha7vc (10706)
ha7vc Creative Commons License 2023.08.09 0 0 10706
Előzmény: XANTIi (10705)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.09 0 0 10705

KERESEK ehhez a régi aksi töltőhöz kapcs.rajzot. Némi kábeltűz volt benne, de jó volna gatyába rázni. Kár lenne kidobni, brutál jó trafó és diódák vannak benne.

mmormota Creative Commons License 2023.08.08 0 0 10704

A vevő kvarszűrő 850Hz-cel lejjebb volt az optimálisnál, kondenzátor cserékkel a helyére húztam. Egész jól szűr, 1kHz a sávszélessége a -3dB pontok között. Persze ettől még hallok mindent akár 5kHz-cel odébb is. :-) Egy szál kvarc nem ad valami jó oldalmeredekséget.

A RIT-et az önhang 600Hz-ére húztam. Így a 600Hz-es tükör (+1.2kHz) elnyomása -12dB. Nyilván vacak, de mégis valami.

A kimenő teljesítmény csak 1.3W,  nem igazán nő a tápfesszel se. Jó lenne kicsit növelni, mert senki se akar meghallani. Pedig rengeteg reverse beacon vesz, szóval inkább nem érdeklek senkit. :-( Gyenge jel, passzolják. Hangolni meg nem tudok, és eddig nem volt olyan szeremcsém, hogy valaki pont 7.035-ön cq-zzon.

Eltűnődök, lehetne-e egyszerű módon valami IRF510-félére átalakítani. 5W körül talán több esélyem lenne.

 

Előzmény: mmormota (10703)
mmormota Creative Commons License 2023.08.07 0 0 10703

Néztem egy sdr-rel, hogy miket vesz. Meglepően érzékeny, az alapzaj felett pár dB-lel már szépen hallottam az adásokat. Valakik versenyeztek, rengeteg adó volt. Gyanús, hogy a vevő bemeneti kvarc szűrő túl alacsony frekvencián van, azokat az adásokat hallottam erősebben, persze nagyon magas hangon (az oszcillátor vételnél magasabban van, így minél alacsonyabb frekvenciás a vett jel, annál magasabb hangon hallom). 

Még felső tükör elnyomás is van valamennyi, gondolom nagyon keskeny a bemeneti kvarcszűrő, plusz még lefelé el is van csúszva.

 

Holnap előszedem a műszereket, és rendesen bemérem.

 

Ahhoz képest, hogy 1.5W megy ki egy vacak tetőtérben kihúzott negyedhullámú drótra, elég sok automata vette a CQ-mat 600 km-es körben. Mondjuk alig pár dB-vel a zajszint felett.

 

QSO eddig nem sikerült. 

Előzmény: XANTIi (10702)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.07 0 0 10702

A tápra nekem nagyon ideges volt. Brumm, zaj jött be ha hálózatról etettem elkerülhetetlenül.

Végül 3 db 18650 Li cella lett a megoldás.

Előzmény: mmormota (10701)
mmormota Creative Commons License 2023.08.07 0 0 10701

Egyelőre qso nem jött össze, de több beacon hall Szlovéniában, Ausztriában. :-)

Vesz egyszerre egy csomó morse-t, és nem tudok odébb hangolni. A upper meg a lower side ennek tökmindegy, minden egyben, kb olyan, mintha egyszerre hallgatnék usb-t meg lsb-t. Viszont meglepően érzékeny.

A CW burkoló felfutú szakasza függőleges, kopogna ha hallanának :-), a lefutó jó.

 

Összességében jobb, mint amit kinéztem belőle... :-)

 

Egy telefon tápról megy, lehet kapni egy köröm méretű kis panelt, ami be tudja állítani a lehetséges 9/12/15/20V-ra. Majd játszom vele a Balatonon, nem sok helyet foglal.

Előzmény: XANTIi (10700)
XANTIi Creative Commons License 2023.08.07 0 0 10700

Ezt kipróbáltam játékból. Úgy hirdették, hogy a világ legolcsóbb adó-vevője. 3 dollár szállítással.

A 3 W-ot tényleg nem tudja, 1,5-2 között a táptól függően. Az érzékenység 2-3uV !! A hangerő nem szaggatja a fület, de jó walkman hallgatóval tűrhető.

Van egyszerűbb változata. Az csak 2 db tranzisztor. 300 mW körül, no az tényleg elég halk.

Aranyos játék.

Előzmény: mmormota (10699)
mmormota Creative Commons License 2023.08.07 0 0 10699

Kedvem volt forrasztgatni, összeraktam egy minimumra törekvő HF CW transceiver kitet. Egyetlen frekvencián működik, a kvarc 7.023MHz. Az egyetlen trimmer a kvarcot húzza el vételnél, hogy be lehessen állítani a kellemes CW hangmagasságot. Valami AGC van, hangerő szabályozás nincs, úgyis minden halk lesz... :-) 

 

Vegyesek a tapasztalataim. A PCB jó minőségű, de az alkatrészek nem. Pl. az összes 100nF durván pontatlan, 30-40nF között szórtak, helyette rendeset építettem be.

A két toroidnak csak a menetszámát adták meg, az induktivitás értékét nem. A vas szemre nem olyan, mint a képen, jó lenne ellenőrizni, de megadott érték nélkül nehéz. Majd behangolom funkció alapján.

A papíron kapott rajz agyonmásolt, olvashatatlan, a neten találtam jobbat.

 

 

Van benne egy 78L08 stab, egészen meghökkentő hibát produkált. Csak egy NE602 megy róla, 8V helyett 3.5V. Kiszedem az NE602-t, 8V. Gondoltam, rossz talán az NE602. Próbapanelem kipróbáltam az oszcillátorát, jó, csak 2mA a fogyasztás. Leterhelem a stabot ellenállással, 20mA-en is 8V, működnie kellene. Vissza az NE602, 3.5V. Ilyen csak a mesében van. Kicseréltem a 78L08-at, minden jó.

 

Minden működik, vesz, ad, önhang jó. A kimenő teljesítmény 1.5W (a leírás szerint 3 kellene legyen), ha behangolom a kimenő szűrőt, még javulhat.

Várom, hogy csoda terjedés legyen, hátha meghall valaki. :-)

(Van rendes rádióm, meg hívójelem.)

 

Úton van egy kicsit komolyabb, de szintén végletekig egyszerűsített kit, FT-8-ra.

 

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2023.07.11 0 0 10698

Sziasztok,

 

Van egy 24V 8A akkutöltő ami rokikocsi zárt ólmos akkujához való és feladta a harcot. 

Belenéztem, van benne biztosíték, de az jó. Ennyi amire vállalkozhattam a témában. 

Én egy kisebb nyomot találtam benne, ami esetleg túlmelegedésre utalhat, de persze ez nem biztos. Fotóztam azt is.
Lényeg, hogy keresnék olyat lehetőleg Pest környékén aki ért hozzá és esetleg tudja javítani elfogadható áron. 

Már vettem egy másikat 25 ezerért, de tartaléknak ez is jó lenne ha javítható. Az emailem nyilvános...

 

 

 

 

 

Bicajos2021 Creative Commons License 2023.07.08 0 0 10697

Üdv, van nehány 220 microFarados 35 V-os kondim, ha kell valakinek, jelezze, valami postaköltséggel küldök 5-10 darabot!Uutánvéttel lehet? Vagy gyertek el érte, Tatabánya!

 

BlackFlanker Creative Commons License 2023.06.23 0 0 10696

NullaDL, Veterán Kezdő, köszönöm, ilyesmire gondoltam én is. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!