Keresés

Részletes keresés

lg18 Creative Commons License 2002.07.15 0 0 95
Nagyon jók ezek a képek!!!!

Főleg az Újpestiek persze :))) Ha van időd szkennelni, én nagyon örlüök nekik!

Ha esetleg olyan sok Újpest képed van, hogy ide nem fér be, akkor akár el is küldhetnél néhányat, nagyon köszönném!

lg18@freemail.hu

HAJRÁ LILÁK!!!!

Előzmény: Deak Tamas (94)
Deak Tamas Creative Commons License 2002.07.15 0 0 94
Akkor folytassuk tovább Knézy Jenô kedvenc rémálmával, a magyar csapatok a nemzetközi porondon.

Színházi Élet, 1930. június 29.

Ferencváros - Slavia Prága 2:2

Planicka gólt kap, Takács II rúgja


Színházi Élet, 1937. április 4.

Rapid Wien - Ferencváros 2:7

(ez volt az a húsvéti kupa meccs, amit már lejjebb említettem)

Sárosi Gyurka gólt lô . . .

. . . meg Toldi is . . .

Austria - Hungária (MTK). Balett felsôfokon . . .


Színházi Élet, 1937. június 27.

Venus Bukarest - Ujpest 4:6. Aztán jött a visszavágó : Ujpest - Venus 4:1.

A sorsolás (Matte olasz játékvezetô)

Zsengellér nekikezd . . . (1:0)

Ezek a játékosok - Herberger szavait idézve - "nincsenek cukorból" . . . (Zsengellér újabb gólja)

Az újpesti menedzsment a lelátón drukkol

Balett . . . a felsôfok felsôfoka.

Színházi Élet, 1937. július 25.

Ujpest - Slavia (a pontos eredményt nem írja, csak annyit, hogy döntetlen lett)

Planickát az elôbb láttuk gólt kapni. Itt viszont bemutatja, hogy védeni is nagyon tud . . .

(a lap meg is jegyzi, hogy hihetetlen dolog az, hogy Sárosi hetet lôtt ennek a kapusnak)

Nozsir és Kalmár harca a labdáért

Sas lône gólt . . .

Sajna a Slavia lô is . . .

Küzdelem . . .

Rádióélet, 1938. augusztus 5.

Ferencváros - Juventus. Az eredményt nem írja, de megjegyzi, hogy botrányos játékvezetést produkált a cseh Vogel. Szép nagy betűkkel ki is emelték : pechVOGEL

Sárosi Gyurka támad :

No erre a jelenetre is várnunk kell nekünk egy darabig : a játékosok összeverekednek, a rendôrség oszlat. PechVOGEL nem állított ki senkit . . .

. . . mint ahogy nála ez nem 11-es :


to be continued . . .

Előzmény: Deak Tamas (93)
Deak Tamas Creative Commons License 2002.07.15 0 0 93
Igy rúgta Kiszely a második meccsen a 11-est :

de mégis az Ujpest vehette át a kupát dr. Tessertől :

(Képes Krónika, 1939. augusztus 4.)

Előzmény: PNUsa (92)
PNUsa Creative Commons License 2002.07.14 0 0 92
Magyar donto az 1939-es KK-ban:
Igy jutottak be a dontobe:

Negyeddontok (csak 8 csapat indult):

junius 17 Ulloi ut: 8000 nezo V: Scarpi (olasz)
FTC-Sparta Praha 2:3 (2:1)
G:Lazar 25.p.,Kiszely 29.p.,Ludl 42.p.,Riha 57.p.,Nejedly 64.p.
junius 18. Arena Civica, Milano:10000 nezo V:Worth
AS Ambrosiana (Inter) Milano-UTE 2:1 (2:1)
G:Demaria I. 17.p.,Guarnieri 23.p.,Vincze 34.p.
junius 25. Megyeri ut:10000 nezo V:Dale (angol)
UTE-AS Ambrosiana 3:1 (1:0)
G:Kallai 5.p.,Ferraris II 78.p.,Zsengeller 85.p.,Kocsis 89.p.
julius 1. Praha:29000 V:D`Attilo (olasz)
Sparta-FTC 0:2 (0:0)
G:Sarosi dr. 70.p.,Kiszely 74.p.

Elodontok:

Julius 9.Beograd:16000 nezo V:Eiba (angol)
BSK Beograd-UTE 4:2 (2:1)
G:Bozovic 18.es 23.p.,Kocsis 41.p.,Vujadinovic 48.p.,Zsengeller (11-es) 53.p.,Szalay (ongol)82.p.
Julius 9.Bologna:20000 V:Greenwood (angol)
AGC Bologna-FTC 3:1 (0:1)
G:Kiszely 37.p.,Puricelli 64,70,71.p.
Julius 15.Megyeri ut:15000 V:Barlassina(olasz)
UTE-BSK 7:1 (1:1)
G:Matosic 30.p., Vincze 43.p.,Zsengeller 50,62,72.p.,Vincze 80.p.,Zsengeller 84,88.p.
Julius 16.Ulloi ut:18000 V:Wilshire(angol)
FTC-AGC Bologna 4:1 (1:1)
G:Toldi 2.p.,Puricelli 42.p.,Toldi 64,84,86.p.

DONTO:

Julius 23. Ulloi ut:12000 V:Krist (cseh)
Ferencvarosi TC-Ujpesti TE 1:4 (0:2)
G:Zsengeller 9.p.,Kocsis 10,53.p.,Sarosi dr 73.p.,Zsengeller 74.p.
FTC: Hada-Tatrai,Szoyka-Magda,Sarosi III,Lazar-Tancos,Kiss Gy.,Sarosi dr,Toldi,Gyetvai.
Edzo: Hlavay Gyorgy
UTE: Sziklai-Futo,Fekete-Szalay,Szucs Gy.,Balogh-Adam,Vincze,Zsengeller,Kallai,Kocsis.
Edzo: Guttmann Bela

Julius 30.Megyeri ut:15000 V:D`Attilo (olasz)
Ujpesti TE-Ferencvarosi TC 2:2 (0:2)
G:Kiszely (11-es)15.p.,Kiszely 29.p.,Adam 54.p.,Balogh 82.p.
UTE: Sziklai-Futo,Fekete-Szalay,Szucs Gy.,Balogh-Adam,Vincze,Zsengeller,Kallai,Kocsis.
Edzo: Guttmann Bela
FTC: Palinkas-Tatray,Szoyka-Polgar,Sarosi III,
Lazar-Biro(az a sokat emlegetett :-) ),Sarosi dr,Toldi,Kiszely,Gyetvai.
Edzo:Hlavay Gyorgy

danken75 Creative Commons License 2002.07.14 0 0 91
Jó a topic. Sokra értékelem az akkori kor szellemi, kultúrális és sport eredményeinket, nevelési módszereinket. Az aranycsapat nagyjai pedig azoktól tanulták a futball mûvészetét, akik abban azidôben dolgoztak, tanultak vagy futbaloztak. Azután csak süllyedt a hajó fokozatosan (nem csak a fociban). Lehet hogy off, álljon itt két cikk:
1. cikk
2. cikk
lehet, hogy kissé kemény hangvételû és off, de érdekes olvanivalók, sajna nem találtam olyan topikot, ahová kitehettem volna. Olvassátok minél többen!
llila Creative Commons License 2002.07.13 0 0 90
Mit tudtok a Nagyváradi AC bajnoki címéről, meg a Kolozsvár jó eredményéről.
Azt hallottam nagyfatertől, hogy az semmit sem ér, mert a Fradi 9 a csepel pl 8 játékossal tudott elutazni erdélybe és a többi csapat is hasonlóan járt, csak az Újpest volt ott komplett csapattal. Akik 11-en voltak azok is nagyon tartalékosan.
Ők meg ugye háború nélkül teljes csapattal játszották végig az idényt, ráadásul voltak akik a biztos , nyugodt dologra odaigazoltak.
Deak Tamas Creative Commons License 2002.07.13 0 0 89
Tolnai Világlapja, 1907. december 8.
A bajnokság gyôztese : (MTK)

és vesztese (BTC):

Az újság szerint "a rossz idôjárás és a rossz pálya daczára is" " héroszi küzdelemben" az MTK 4:3 arányban gyôzte le "félelmetes ellenfelét", de csak "pillanatnyi jobb dispositioval". Ez volt a magyar foci jubileumi tízéves bajnoksága.

Színházi Élet, 1935 jubileumi szám :

Schlosser Imre 1911-ben :

A "professzor úr" teljes harci díszben 1918-ban :

Az "elsô profi válogatott" 1920-ban :

Sárosi Gyurka 1933-ban:

és végül egy családi kép 1933-ból, a Soroksár FC harcra készen. Nagyapám egyik unokatestvére az álló sorban balról az elsô világos mezes.

folyt. köv.

lg18 Creative Commons License 2002.07.12 0 0 88
a Berlini utca ugye Újpesten van, és a Phőbus is egy Újpesti csapat volt a sokból. Ezért is volt két egykori Újpestiük.

Az Újpest pedig Bányaival a kispadon kétszeres bajnok, KK győztes és Nemzetek Kupája győztes lett.

Előzmény: PNUsa (87)
PNUsa Creative Commons License 2002.07.12 0 0 87
Azt tudtatok,hogy 1936-ban a Fradi,a Hungaria es az UTE mellett a Phobus FC kepviselte a magyar szineket? Vegeredmenyben nem is rosszul.
Eloszor kettos gyozelemmel (3:0, 6:2) tovabbjutott a Young Fellows Zurich ellen. A masodik korben majdnem oriasi siker a kesobbi dontos es a kor egyik kiemelkedoen jo csapata a Sparta Praha ellen (2:5, 4:2).
Ez volt a csapat osszeallitasa a negy meccsen:
Csikos (kesobb valogatott a Fradival)
Weber (ex Hungaria)
Fekete
Borsanyi (ex ujpesti valogatott)
Megyeri
Peter
Beky
Solti (valogatott,kesobb a vilaghiru Inter menedzere)
Szikar
Turay II
P.Szabo (ex ujpesti valogatott)
A golokat P.Szabo (4),Solti, Turay II, Beky (3-3)es Szikar (2) lottek.
A csapat edzoje Banyai Lajos volt.
A ket hazai merkozest a Berlini utcaban jatszottak.
lg18 Creative Commons License 2002.07.11 0 0 86
Na akkor végleg kiderült mindenk!

Mi a forrás?

Előzmény: Salinas (85)
Salinas Creative Commons License 2002.07.11 0 0 85
Egy politika törölte osztrák-magyar

1938.április 24. Bécs:Bécs-Budapest 3-5
G: Sárosi 5

A mérkőzést még mint Ausztria-Magyarország találkozót kötötték le. A politikai helyzet azonban úgy alakult, hogy Ausztria, mint önálló állam megszünt, a hitleri Németország bekebelezte...
Bíró Mihály (becenevén Dani) a Práter poklában kapott először játéklehetőséget.Nagyszerűen helytállt, könnyed cselekkel játszotta át a híres Sestát. A válogatottak között mégis hiába keressük a nevét. Csak ekkor került be a legjobb tizenegybe - és ugye ez nem volt hivatalos válogatott mérkőzés...
Sárosi is szerencsétlennek mondható,hiszen 5 gólján kívül még kapufákat is lőtt.

Szabó(Hungária)-Miklósi(Szürketaxi)Bíró(Hungária)-Szalay(Újpest)Szücs(Újpest)Dudás(Hungária)-Bíró Mihály(Ferencváros)Zsengellér(Újpest)Sárosi(Ferencváros)Toldi(Ferencváros)Titkos(Hungária)

lg18 Creative Commons License 2002.07.11 0 0 84
Szerintem megoldottam a rejtélyt!

Bíró Dani a válogatott tablóján:

Bíró Mihály a Fradi tablóján:

Ennek a két képnek a szereplője már szerintem azonos :)

Most már csak néhány dolog érdekelne:
- Mettől meddig játszott a Fradiban?
- Miért szerepel Dani néven a tablón?
- Miért vitték ki 0 válogatottsággal?
- Miért nem lett soha válogatott?
- Egyáltalán mi volt a posztja?

Meg minden más, ami fellelhető róla :)

Deak Tamas Creative Commons License 2002.07.11 0 0 83
Nekem is van egy csomo regi Szinhazi Elet, meg hasonlo regiseg, megprobalok hozzajarulni a topickhoz.

A kedvencem egyebkent az alabbi sztori : (asszem) az 1937-es Husveti Kupa dontojet a Fradi es a Rapid Wien vivta egymassal. Megkerdeztek az osztrak csapat vezetoedzojet, hogy hany golt fognak rugni a Fradinak? A vezetoedzo nagyon biztos volt magaban, kozolte, hogy harmat fognak beramolni a Fradinak.
Ugy is lett, rugtak harmat a Fradinak . . . az meg hetet nekik :-))

mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 82
Szerintem a Dani a Dániel becézett formája. Az az egy megoldás lehet, hogy Bíró II Mihályról lehet szó.

A képet látva, csak ismételni tudom magam:"A franc se tudja.":))

Előzmény: lg18 (79)
lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 81
Bár ez se jó érv, mert Sas viszont ott volt, és neki is "rossz" vallása volt...
Előzmény: lg18 (80)
lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 80
Hát Cseh "Matyit" állítólag azért hagyták ki, mert "rossz" volt a vallása.
Előzmény: mondial (78)
lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 79
Elképzelhető. Én is találtam utalást arra, hogy Bíró II. Mihály nevezve volt a vébére, de a csapattablón meg csak Bíró Dani szerepel. Egyáltalán van olyan név, hogy "Dani", vagy csak Dániel létezik? Nem lehet, hogy becenevet, vagy művésznevet írtak? Bár nekem a két kép szereplője akkor se hasonlít...
Előzmény: mondial (77)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 78
Támadták is érte Dietzt kapitányt a korabeli sajtóban. Főleg Dudás János, Sárosi III Béla(a kis Sárosi) és Cseh II László(alias Cseh "Matyi")mellőzése miatt. Előbbi 2 játékos kihagyását azzal indokolta, hogy a vb-n már nem lehet kisérleztezni;"Dudás a megelőző mérkőzéseken egyenetlenül játszott, a kis Sárosinak pedig nincs nemzetközi rutinja". Cseh "Matyi" kihagyását nem indokolta a kapitány. A korabeli sajtó azonban célozgatott arra, hogy a vb előtti hetekben Cseh könnyelmű életmódot folytatott. Mindenesetre tény, hogy a kerethirdetést követő vasárnapon, a soros bajnoki mérkőzésén Cseh nagyszerűen játszott és négy gólt rúgott.Ennek ellenére nem került be az utazó keretbe.

Az is fura, hogy a vb előtti utolsó mérkőzéssel bezárolóag Cseh alapember volt Dietz csapatában, Dietz kapitánysága alatti 30 mérkőzéséből 20-szor került be a kezdőcsapatba. A vb után már csak 2-szer.

Előzmény: mondial (75)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 77
A Fifa szerint is Dani az a Bíró.

Nem lehet, hogy 2 keresztneve volt?

Előzmény: mondial (75)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 76
Tudja a franc.:))
Előzmény: lg18 (73)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 75
3 forrásból 2 nevet találtam, Bíró Danié 2-szer, míg Bíró II. Mihályé egyszer merült fel. Lehet, hogy Bíró II Mihály és Bíró Dani ugyanaz a futballista? Ami viszont felettébb furcsa, Bíró II Mihály sem volt válogatott, de a 38-as vb-re kivitték, ellenben a szintén kerethez tartozó Cseh II László(Hungária), Dudás János(Hungária), Pálinkás József(Szeged), Sárosi III Béla(Ferencváros)csak biztonsági tartalékként itthon maradt, holott sokkalta nevesebb játékosok voltak.
Előzmény: lg18 (72)
csabiman Creative Commons License 2002.07.10 0 0 74
III.Ker kupagyőztes a Fradi elleni, Üllői úti győzelemmel... asszem 4-1 lett..!

A Kerület pályája akkor még a Nagyszombat utcában volt (ma Görzenál), a Dunaparton, volt olyan Kerület - Fradi meccs is, hogy sötétben ért véget, mert többször is berúgták a labdát a Dunába, aztán csomó időbe tellett, mire kihalászták... :D

lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 73
Bíró Dani:


Bíró II. Mihály:

<

Szerintetek van köztük hasonlóság?

lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 72
Azt nem hiszem, mert 38-ban a VB évében éppen a Fradi lett a bajnok, és a következő játékosok szerepeltek a szezon során:

Háda József, Tátrai Sándor, Korányi I. Lajos, Magda Béla, Polgár Gyula, Lázár Gyula, Táncos Mihály, Kiss Gyula, Sárosi György dr., Toldi Géza, Kemény Tibor, Sárosi III. Béla, Hámori László, Jakab László, Székely Béla, Bíró II. Mihály (azaz nem Dani!!!), Gyetvai László, Győri József, Tihanyi László és Szirmai Nándor.

Szóval nem hiszem, hogy a Fradiban játszott volna, főleg nem a VB évében.

Egyébként az Üllői úti kapudák című könyvben Sárosi tesz rá egy utalást, de hogy honnan jött, az nem derül ki belőle. Csak annyi, hogy fiatal játékos volt még 38 (legalábbis erre emlékszem).

Előzmény: mondial (68)
G. Peti Creative Commons License 2002.07.10 0 0 71
Az általad említett könyv 1974-ben jelent meg, a Fradi 75 éves jubiluma alkalmából. AZon kívül még van pár ötletem, hogy hol lehetne utánanézni. Majd ha lesz rá időm, rámozdulok a témára.
Előzmény: mondial (70)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 70
Egy rugóra jár az agyunk.:))

Volt több Fradis könyv is, emlékszem egyre(talán valahány év zőld fehérben volt a címe), amelyben az összes Fradi meccs le volt vezetve teljes statisztikával, olyan Felejthetetlen 90 percek szerűen. Ha jól emlékszem kb 65-ig bezárodóan. Abban benne kell lennie.

Előzmény: G. Peti (69)
G. Peti Creative Commons License 2002.07.10 0 0 69
Utánakerestem én is.
Azt hiszem ugyanonnan, ahonnan Mondial (Focivilág 1998/17)!:)
Ugyanezeket találtam.

Utánakerestem máshol is, 1926-ig biztosan nem játszott a Fradiban. Mondjuk a tablóképe alapján ennek elég nagy a valószínűsége?
Sajnos Nagy Béla dradistákat bemutató könyvének csak az első része jelent még meg (1922-ig), amikor legutóbb az Üllőin jártam. Már biztos megvan a második kötet is, abban bent kell lennie.

Előzmény: lg18 (66)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 68
Na szóval mégiscsak Bíró Daniról van szó, csatárt játszott és a Fradi csapatában szerepelt.

Fura nekem sem ismerős egyáltalán a neve.

Előzmény: mondial (67)
mondial Creative Commons License 2002.07.10 0 0 67
Ez érdekes, én Bíró II Mihályt találtam, amikor megnéztem az akkori keretet. Rákeresek.
Előzmény: lg18 (66)
lg18 Creative Commons License 2002.07.10 0 0 66
jól elsüllyedt szegény topik :(

Viszont lenne egy kérdésem:


Az alsó sorban, balról a 2. játékos Bíró Dani. Ő kicsoda? Ott volt a vb-n, játékosként lett nevezve, de egyetlen meccsen se játszott. Sőt, se előtte, se utána nem volt magyar válogatott. Azt se tudom, melyik csapatban játszott. Az biztos, hogy se a nem az Újpestben, se nem a Hungáriában, se nem a Fradiban.

Valaki tud róla bármit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!