Keresés

Részletes keresés

biii Creative Commons License 2007.09.08 0 0 529

szia

 

mi érdiek  vagyunk és 1 hete üzemeltük be a búbosunkat.

ha adsz egy email cimet , adunk egy telszámot akitől mi vettük az agyagot, fel tudod hivni hátha még van neki.

Előzmény: geza2461 (528)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.08 0 0 528

 

Siasztok kemencések!

 

Szeretnék én is építeni, a kertbe kemencét.

Utánaolvastam könyvekben, és a fórumon.

Nagyjábol kialakult az egész, viszont anyagbeszerzési gondokkal küzdök.

Bp. mellett, Tárnokon lakok.

1.-Hol vehetek agyagot?

2.-Hol vehetek hőmérőt?

3.-Hol vehetek ajtókat?

4.Csak bontott tégla a megfelelő?

Ha nem, milyet vegyek?

 

A kemence nem a megszokott lessz, bogrács, és grillsütővel összeépített "főző paradicsom" lessz.

A kémény, 200-as cső, 3m magas.

Mindig csak a használatban lévő sütőböl viszi a füstüt.

 

Előrre is köszi a segítséget.

kisszszoros Creative Commons License 2007.09.07 0 0 526
Szerintem praktikus lenne, ha a kivezető nyílás alja a kemenceajtó tetejével kerülne egy magasságba, mert így a meleg megreked a búbban (elég magas hozzá), és jól felfűti a kemencét, míg az égést nem befolyásolja, és akár nyitott kemenceajtóval is lehet használni, annak ellenére, hogy nagyobb huzat alakul ki mintha elöl lenne a füstnyílás.

Így valószínűleg gazdaságosabban fogod tudni fűteni a kemencédet, mint amit a képen láthatunk.

Ja, és jóval egyszerűbb lesz a kéménydugó kezelése is, mintha be kéne bújnod a forró kemencébe :-) Mármint ha jól emléxem, hogy te írtad, hogy dugózni kívánod a kéményt is...
Előzmény: recsiloz (522)
kadettc Creative Commons License 2007.09.07 0 0 525

Sziasztok!

Itt egy részletes leírás angol nyelven, képek is vannak, úgyhogy aki nem tud angolul, annak is érdemes megnézni.Szerintem.

KEMENCE

 

Üdv.

biii Creative Commons License 2007.09.06 0 0 524

sziasztok

készitett már valamelyikőtök töltött káposztát kemencében?

 

mennyi idő kell neki?

Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.06 0 0 523
szép, de jól is működik?
Előzmény: recsiloz (522)
recsiloz Creative Commons License 2007.09.06 0 0 522

Szia!

Véleményed szerint milyen magasan legyen a kivezető nyíllás a sötőtér aljától számítva? A bub belmagassága két méter ami megeggyezik az átmérőjével is.

Elzáró szelepet természetessen építek a füst elvezetőbe, a hamut az alsó középső boltívbe betolható íves végű hamusládába huzom ki, az ajtó előtt kialakított 8*75cm-es nyillásba. Amit aztán kiviszek.

A tévedésem arra vazethető vissza az általam látott  működő bubos füstkivezetője a felső részen volt kialakítva. Néhány kép róla:

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: kisszszoros (516)
koppper Creative Commons License 2007.09.06 0 0 521
valami felülről húzogató szerkezettel, vagy ilyesmi, még gondolkodom rajta, mert ugye az sem lenne jó, ha a hő emellett menne el. A másik opció, hogy a sütőtéren kívül a kéményen vízszintesen bekaparok a habarcsba és ott nyitom / zárom valami lemezzel.
Előzmény: Pirimidin76 (520)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.06 0 0 520
és a lezáró lemez nyitását/zárását hogy oldod meg?
Előzmény: koppper (518)
koppper Creative Commons License 2007.09.06 0 0 518

URaim, nagyon sok hasznos infót kaptam Tőletek, ki is alakult a terv. A hátsó kéményes megoldással csinálom meg a kemencét, a füstnyílás a sütőtér alsó részén lesz (ezzel nem nagyon lesz gond, mivel csak kb. 70 centire van az alaptól a már meglévő nyílás, ez közvetlenül a sütőtérben lesz). Kap egy lezárót, amivel a felfűtés után elrekeszthető. Máshol olvastam, hogy mivel a meleg kiáramlás itt jelentős lehet, a környékét samottal berakom. Valszeg a lezáró lemezt is samottosan alakítom ki, valahogy úgy, ahogyan egy korábbi hozzászóló az ajtót oldotta meg.

 

Hát, valami ilyesmi. Az elkészülés fázisait dokumentálni fogom itt, és ha meglesz, a vállalkozó szellemű kemencéseket szívesen látom egy sütögetésre...:)

Előzmény: KTa (514)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.06 0 0 517
bizony így van, pontosan.
ha fent van a kéménynyílás, elillan a meleged.
nincs ezen mit kísérletezni, eleink jól kitanálták ezt:)
Előzmény: kisszszoros (516)
kisszszoros Creative Commons License 2007.09.06 0 0 516
Tévedsz!! Azért kell aznyílásnak alul lennie, hogy a felszálló forró füstgázok (levegő?) megrekedjenek a búbban, és fűtsék a kemencét. Aztán amikor hűlni kezdenek, és az újabb forró füstgázok érkezése kiszorítja a búbból, szépen kiáramlik a kéményen.

Ami nehézség, hogy ebben az esetben a kemencére érdemes ajtót készíteni, hogy ne az "etető" nyílás felé történjen a kiáramlás.

Ha láttál már cserépkályhát, amolyan régivágásút, azon pl volt 2 ajtó (etető, hamuzó), az etető ajtó pedig dupla volt, egy tömör kívül, és egy nagy lukakkal az alján belül. Amikor befűtöttél, akkor csak a belső ajtó volt csukva, hogy a tüzelő rendesen begyulladjon az erős huzattól. Aztán csak a hamuzó, hogy alulról biztosítsa az oxigént az égéshez, aztán mikor már csak parázs volt, minden ajtó be volt zárva, hogy a meleg minél tovább tartson.

Tehát ha mindenképp hátsó kivezetésű kemencét építesz, érdemes minél alacsonyabbra tenni a kéménnyílást, hogy minél több meleget tudjon a búb átvenni, ezért érdemes az etetőnyílásra egy égető ajtót szerelni, ami a kemence alján hagy kb 3-5cm hézagot a levegő beáramlásnak, de a többi részét a nyílásnak lezárja. Ez megoldható egy kis ajtó a nagy ajtón technikával....

Másrészt ne feledd, hogy hiába építed hátra a kéményt, a hamut, parazsat elöl fogod kihúzni, így mindenképp lesz egy koszos poros része a kemencének, továbbá ne feledd a kéményelzárást, ha már leégett a tüzelő, és ekkor a kemenceajtót is teljesen bezárni.

Sőt, aki belső (épületen belüli) kemencét szándékozik hátsó kéménnyel építeni, annak külön veszélyforrást képez, ha kihúzza a forró hamut és/vagy parazsat, mert egyrészt meg kell oldania a tűzveszély problémakörét, másrészt benn marad a helységben a füstgáz, mert nem a "kémény aljába" lett kihúzva a parázs, hanem csak úgy a "szobába"....

Kicsit hosszúra nyúlt, de azért remélem érthetőek az tanácsaim és aggályaim a hátsókéménnyel kapcsolatban...
Előzmény: recsiloz (515)
recsiloz Creative Commons License 2007.09.06 0 0 515

Szia!

Gondolkodom azon amit javasolsz de tartok tőle,hogy a füst egyből kifordulna az alsó nyilláson és nem melegítené a bubot. Ki kéne modellezni kicsibe.

 

 

Előzmény: Pirimidin76 (494)
KTa Creative Commons License 2007.09.06 0 0 514
Az én kemencém jól működik. Sütöttünk benne kenyérlángost, kalácsot, kenyeret.
A tapasztalatom szerint három fontos dolog, amire megoldást kell találnod a hátsó kémény esetén.
1. Erről más is írt - , hogy a befűtés után a kéményt le kell zárni. Egyszer elfelejtettem, 5 perc alatt kihűlt a kemence, sületlen lett a kenyér. A leírásod alapján nem tudok biztos tippet adni, de két tégla közül a habarcsot talán ki lehet kaparni 13 cm szélességben, hogy oda egy lemezt be lehessen csúsztatni. Én ezt statikussal beszélném meg.
2. A füst elöl is jön, néha a láng is! Ha megnézed az én kemencémet, ott egy terelő lemezt látsz a betévő nyílás fölött. Amúgy ez egy visszahajlított esőcsatorna darab. Ha ez nem lenne, a felszálló forró füst összekormozná, tán meg is gyújtaná a tetőszerkezetet.
3. Előbb utóbb a hamut és a kormot ki kell tisztítani a kéményből. Használattól függően ez a probléma lehet, hogy csak évek múlva jelentkezik. Nálam a sütőtérben a korom teljesen kiég a felfűtés végére, de a kéményben azért lerakódik. A felszálló hamu is visszahullik, és felhalmozódik a kémény alján.
Előzmény: koppper (505)
biii Creative Commons License 2007.09.05 0 0 513
az emlitett könyvben vannak metszetek
Előzmény: kiskrisz1 (512)
kiskrisz1 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 512
Köszönöm, megkeresem a könyvet biztos hasznos dolgoka tartalmaz.
Amugy 1 valamire való linket találtam, a többi csak mesterembereket reklámoz.
Engem metszeti rajzok, esetleg tervek érdekelnek.
Böngészgetek tovább.

Köszi
biii Creative Commons License 2007.09.05 0 0 511

igaza van az előttem  szólónak ..többen is feltettük már az épités menetét..

el kell döntened melyik tipusút akarod épiteni és annak irányában nézelődjél konkrétan..

de alapmű a sabján tibor kemencés könyve..

(azt hiszem 1500 ft)

Előzmény: kiskrisz1 (509)
beetee Creative Commons License 2007.09.05 0 0 510

Ha végigolvasod az előző cirka 500 hozzászólást és belenézel a linkekbe, akkor meg tudod építeni... :)

 

 

Előzmény: kiskrisz1 (509)
kiskrisz1 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 509
Sziasztok.

Kérdésem lenne. Tud valaki abban segíteni hol találnék leírást hogy kell házilag kerti kemencét építeni? Igazából láttam már pár ilyen kemencét , de vannak e szabályok?
Egy csomó alapanyagom van hozzá, mint pl üvegtörmelék, samottégla, vájog stb..

Köszi előre is
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 506
ez annyival bonyolultabb, mint az elsőkéményes verzió, hogy itt kell bele egy szelep, ami lezárja a kéményt felfűtés után, hogy ne szökjön ki a meleg.
Előzmény: koppper (505)
koppper Creative Commons License 2007.09.05 0 0 505
Na, ez pont olyan, amilyen nekem kell! :) sztem Agur is ilyesmire vágyik, nem?
Előzmény: Pirimidin76 (504)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 504
hátsókéményes megoldásnéál nem kell feltétlenül előről kivezetni a füstöt. lásd itt:
Kemence
Tu-Ja Creative Commons License 2007.09.05 0 0 503

Szia!

 

Én a helyedben nem vízszintesen vezetném hátra a füstöt a kéménybe, hanem hátrafelé emelkedő vonalban.

Így jobban áramlik a füst.

 

ÜDV.

Tu-Ja

Előzmény: koppper (502)
koppper Creative Commons License 2007.09.05 0 0 502

Szia Agur!

 

Én még próbálom "megúszni", egyeztetek mindenkivel, hátha van olyan megoldás, aminél a füst "hajlandó" a hátsó kéménynyíláson mindenféle terelgetés nélkül távozni...:) KTa, egy korábban ebbe a fórumba író kemeceépítő szemmel láthatólag ilyet csinált, most próbálom faggatni, hogy működik-e a dolog...:) Mindenesetre kisszoros skiccei kiválóak, ha nincs más megoldás, arra fogok "fanyalodni"...:( Ha lesz valami érdemleges infóm, akkor írok!

Előzmény: Agur (492)
biii Creative Commons License 2007.09.05 0 0 501
arról nem tudok nyilatkozni.. erdélyből hozták.. egy jó nagy kb 80 cm -es "tányért", meg 6 kisebb és 6 nagyobb tányért...
Előzmény: Pirimidin76 (499)
kisszszoros Creative Commons License 2007.09.05 0 0 500
Egy dologra ügyelj!

Ha a huzat egy bizonyos mértéknél kisebb lesz, akkor a vizszintes fütvezető rész végén a korom el kezd lerakódni, ezért szükséged lesz egy koromeltávolító lehetőségre.

A képen a kék vonalak jelölik az ajtókat:

"elöl"-hátul kéménnyel
Előzmény: Agur (492)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 499
na és a tányér?:)
Előzmény: biii (498)
biii Creative Commons License 2007.09.05 0 0 498

és isteniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!

 

(amúgy 60 dkg liszt, 3kdg élesztő, 2 kiskanál só,   1,5 dl viz,   1,5 dl tej az arány..)

kelesztés, árgyúrás, formázás, 20 perc kelesztés, 2 bevágás a tetején, vizzel megkenés, 1 óra sütés )

Előzmény: Pirimidin76 (497)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 497
szép, és a tányér is:)
Előzmény: biii (496)
biii Creative Commons License 2007.09.05 0 0 496
a vasárnapi jól sikerült kenyér után tegnap délelőtt úgy döntöttünk inkább itthon sütünk egy kenyeret és nem veszünk :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!