Valamint maradnek a 15 evnel regebbi tipusoknal. Sajnos a fiatalabbak, ha le vannak teve a kertedben, mobillakasnak minosulnek es regiotol fuggoen evi 100-150€ adot kell fizetni.
Tudok engedni az evjaratbol, meg minden, de az arat maximalizalnam ennyiben... Illetve WCvel kapcsolatban, ha nincs masik, akkor nincs. Melyik a jobb amugy, kazettas vagy mobil? Ez ugyis rettento ritkan lenne hasznalva.
Bocsanat, pontositok, mondom, abszolut nem ertek hozza, olyan vagyok ebben, mint a vasarnapi autos, aki kocsit akar venni: max 1 millio, 100.000 km alatt es orvos holgy tulajtol, aki vegig garazsban tartotta es markaszervizbe jart vele:).
Akkor az arat fixnek tekintve, milyen opciobol adjak lejjebb? A nagysaga fontos lenne, ne egy lyukba vigyem mar a szuloket...
Ami te szeretnél 2005 utáni évjáratban, az minimum 1000-1200kg önsúlyú és 7-8000€.
WC (ami nem az a hagyomanyos mobil kemiai, hanem valami normalis? A mobilt nem szeretnem a sajat furdoszobaba onteni hetente:)
Milyen WC-t szeretnél? A lakókocsikban vagy mobil, vagy beépített kazettás WC-k vannak. Mindkettőt üríteni kell valahova, jobb híján a saját fürdőszobai WC-dbe.
sziasztok, erdeklodni szeretnek, hogy milyen lakokocsit ajanlanatok kertbe lerakni (illetve talan majd hasznalni egyszer-egyszer uton is). Elore is elnezest kerek, ha hulyesegeket irok, de lakokocsiban abszolut nem vagyok otthon, illetve kulfoldon lakom es az itteni hirdeteseket nezegetve probalom magamban leforditani a szakkifejezeseket:).
A lenyeg, hogy 2 szemelynek kene, csaladi latogatosok alkalmaval ott szallasolnank el a szuloket. Tehat mindenkeppen egy tagasabb, min 6-7m hosszu kellene. Mivel a kulonallo haz epitese eleg koltseges, illetve mobilhome-ot sem tudunk lerakni az onkormanyzati szabalyok miatt, fahazacskat osszeacsolni meg nem akarok, marad a lakokocsi, ami a szomszedokkal valo velemenykulonbseg eseten azonnal eltavolithato.
Amit szeretnenk bele: 220as dugaljak, tusolo, WC (ami nem az a hagyomanyos mobil kemiai, hanem valami normalis? A mobilt nem szeretnem a sajat furdoszobaba onteni hetente:) ), kis konyha mikronak kavefozonek, futes, egy nagy ketszemelyes agy, par fotel, a lenyeg, hogy kinezzen valahogy belulrol). Es klima sem artana, nyaron eleg meleg van nalunk (Atlanti-ocean francia partvidek), de ez mar csak extra kivansag.
Lehet regi is, felujitom belulrol par honap alatt, de az igenyek miatt inkabb valami 2005 utani verziot preferalnek. Szeretnek egy millio korul maradni, de max 1.500.000. Kineztem ilyet, hogy Fendt 950, az nem tunt rossznak. Az itteni kresz szerint az 500kg alattiaknak nem kell forgalmi, tehat nem baj, ha ez alatt maradna.
Van valakinek abban tapasztalata , hogy hol érdemes lakóautóra casco-t kötni? Van biztosító aki erre specializálódott, vagy a lakóautó is beleesik a klasszikus 3,5 tonna alatti teherautó/kisbusz kategóriába?
Időnként bérbe is szeretném adni mert nem tudjuk kihasználni sajnos egész szezonban.
Szerencsére Era intézi a be csekkolást. Meg ő szokott fizetni is. Én tulajdonképen nem is tudom kiről van szó, csak Ő mesélte "Era". hogy valami nagyon nincs rendben az ottani recepcióssal. Lényeg, én nem ismerem szerencsére az Anitát.
Az ingerküszöbömet pedig az adott körülmények és az előtte történt események nagyban befolyásolják. Hogy úgy mondjam mennyire vagyok rápihenve éppen az eseményre, annak arányában tudom tolerálni, vagy nem tolerálom. El tud durranni nekem is a türelmem és akkor tovább állunk. De ott Era úgy jött vissza A RECEPCIÓRÓL mint akinek elvették a vajas kenyerét. És azt mondta ide többet nem akar jönni.
""Anita -kedves- lerendezte magát, meg a pénztárcáját a jó kis modorával. Mi sem megyünk hozzá, pedig a víz nagyon jó ott."""
Engem általában nem érdekelnek a kemping árak. Ha valami nagyon tetszik akkor is begurulok, ha drága, mert itthon semmi sem olyan drága, hogy ne lehetne kifizetni. De szóban forgó "hölgyhöz" akkor se mennék ha ingyen adná helyet, mint ahogy 6 éve nem is mentünk Kécskére. Viszont elmondtam mindenkinek mindenhol, hogy milyen "kedvesen" antipatikus volt. Nos, ha csak egyen, ketten voltak nála, learatta munkája gyümölcsét.
Pedig Neked magasabb az ingerköszöböd mint nekem. Ha már Te is így voltál vele, akkor van valami a dologban. :)
Igen ! Az A1 -en , QEK 325-el . Basszus ! ha én ezt tudom ,hogy van ott egy fórumtárs , jót beszélgethettünk volna .
Igen jó hely , de nekünk ebben az árban ,Berek jobban bejön . Kécske meg közel van Szolnokhoz és csak ha egy hosszú hétvégére megyünk ,elég ez is 38 km ""háztól, házig ""
Igaz az elmúlt két évben a rossz tapasztalatok miatt nem mentünk .
A sógoroknál kevés hely van, amit "off"-olni lehet! Van meg mit tanulni tőlük, főleg a környezetünkkel való törődésből. Én is szívesen kirándulok náluk, de nekem sajnos kelet-m.országból elég messze van.
Hello! Nekünk hasonló megoldás volt, a különbség 220V/250 vagy 300W-os vízmelegítő már nem emléxem pontosan a wattra... plusz hozzá egy külsős 220V-os programozható termosztát, amit a konnektorba kellet dugni és abba ment bele a vízmelegítő. Olyasmi mint amikor a fogyasztását akarod megmérni vminek...
Manualis és automata funkcióval. Automatán időt és hőfokot is lehetett beállítani max 40 celsiusig, manuálisnál on-off de így akkor koppasztó vizet is képes volt csinálni... jah a víztömeg kb 20-25l és 2 személy lazán megfűrdött belőle...
Vagy a tappancsot szilóval direktben felragasztom a demizson aljára... A sziló fog annyit, hogy magától nem kezd úszkálni, ha meg valamiért ki kell venni, alányúlok valamivel.
Nem, sőt - ahogy az utolsó rajzon is látható - még a kábelkivezetés sem lehet szárazon. És ha legörgetsz az oldal aljára, van fotó is, ahol teljesen ellepi a víz kijelzőstül mindenestül, ott van az akvárium oldalára tapasztva.
Igen, nem lehet száraz, ezért is írtam, hogy feljebb húznám a tartályban a szivattyút, így elveszne a kapacitásból 2-3l, annyi mindig maradna az alján, abban ázna a melegítő.
Oda felé Jajce-ban a Plitvisko jezero kempingben töltöttünk egy éjszakát, itt is van vízesés, kisebb mint a Kravica. Hazafelé Trebinje-Foca-Szarajevó útvonalon jöttünk és a szarajevói Oaza kempingben aludtunk, ami Ilidza-n van! Egy más világ, barátságos emberekkel, csodálatos az út a Vrbas-völgyében, Banja-Luka és Jajce között is.
Csak ajánlani tudom azt a helyet, ahol most voltunk, nem egy puccos, de teljesen rendben volt. Szerintem mindig van hely, nincs a közelben semmi szórakozóhely, ami zajjal járna, homokos a strand, mindig volt meleg víz, sohasem kellett várni sem a budin sem a zuhanyzóban. Rengeteg látni való a közelben, Ston várfal, sólepárlók, Orebic, Korcula. Mi visszamentünk /sokadjára/ Mostárba, elmentünk Dubrovnikba, onnan Molunatba, ott voltunk '84-ben nászúton. Szóval jó volt, akár holnap visszamennék - Prapatno kemping, Peljesac-félsziget !
MI is Skiffel kezdtük aztán Camptourist, a hátsó konyhás!
bordó krém sátorvászonnal.
Még kb 8 évvel ezelőtt is mentünk vele, aztán jött a lakókocsi.
A lakó már meg volt, de nem engedtem, hogy eladjuk a sátrast, garázsban tároltuk :)
A varrásoknál már kicsit szemerkélt az eső odabent, de ezzel együtt is jó volt használni.
Még Sopronban, amikor a határnyitás volt 89-90 környékén, egy elhagyott utánfutóból mentettem egy elősátor vázat és Édesapám, fehér vászonból vart elé egy naptetőt, olyan fullosak voltunk! Húúú....
3-4 évet sátras utánfutóztunk, de sajnos csak egy év jött össze ezzel a szerelvénnyel. Mire a Barkas összejött, a Camptourist vászna feladta a harcot :-(
Amit linkeltél, ott a 150W-os 44.509 Ft, amit én ott meg a 100w-os 3.100 Ft, funkciójuk és gondolom működési elvük is ugyanaz. Ezek szerint nem csak nekem jutott eszembe :)
15 literes a tartály. Ha jól emlékszem a fizikaórára (hú, de rég volt...) akkor az ott tanult képletekkel kb. 4 óra a 15l víz, 15 fokról 35 fokra melegíteni. 25% veszteséggel legyen 5 óra. Tehát, ha délben megtöltöm a kannát és bekapcsolom a fűtést, estére van melegvizem, ugyanez igaz estétől reggelig, vagy reggeltől-délig (ebéd utáni mosogatás). Hm... Ja, és van 200 meg 300 W-os is, csak azok hosszabbak de egy nagyobb tartály aljába sztem gond nélkül belefér az is.
Az átfolyós Truma sem csinálna több melegvizet mint amennyi a víztartályban van. Egy régi Hobby-m van, nincs benne szennyvíztartály, a kifolyó alá helyezett vödörnek meg amúgy sem korlátlan a kapacitása, kár is lenne több melegvizet készíteni mint amennyinek van hová folyni.
Számolgattam egyébként, még úgy is megérné, hogy lecserélem a csapokat keverősre, egy plusz tartályt valamelyik pad alá és az egyik tartályba egy ilyen fűtőt. Csak minek a hideg víz, ha úgysem iszom? Minden másra meg jó a meleg/langyos.
Az általad linkeltben nincs kapcsoló, tehát a szivattyút kapcsolgathatnám kézzel, továbbá ez csak egy ponton biztosítja a melegvizet, míg ha a tartályban melegítem, mindenhová jut belőle. Abban sem vagyok biztos, hogy a félökölnyi szivattyú által biztosított nyomás elég ennek a csapnak. Ezen kívül, ez 3000W, 220V-on 14A, a kemping 10A (esetleg 4A) kismegszakítója el sem bírja. Más baj nincs vele :)
Nézegettem a melegvíz-készítő kazánokat, de 80-90 ezer Ft-ot nincs szívem adni érte. Aztán arra gondoltam, hogy nem is biztos, hogy kell nekem a lakókocsiban HIDEG víz :) Kézmosáshoz, zuhanyhoz elég a langyos, inni úgysem alkalmas a víz (ugye mint tudjuk, a vizet nem isszuk meg, mert halak szerelmeskedtek benne, meg különben is nagyon kemény folyadék mivel nehéz vasból készült hajókat is megbír, inni ott a sör), mi lenne, ha egy ilyent belemerítenék a víztartályba? ha a szivattyút feljebb húzom, akkor - ugyan veszítek a felhasználható térfogatból 2-3 litert, de nem kerül szárazra a berendezés és max. 36 C fokig fel lehet húzni ami zuhanyozni, kezet mosni még sok is. Próbált már valaki ilyesmit?
Gyönyörűek! Imádom őket, a fiatalságunkat idézik vissza! Nekem is volt mindegyik, a cégnél három Barkast "nyűttem" el , az utolsót meg is vettem magamnak:
A volt cégnél ahol melóztam Vw Polo is volt dizelben... szervízre kaptam pár napra amíg a fiestát bütykölték... Bp utkereszteződés mondom visszapakolom 2be mert gurulok stb, beveszem a kanyart... aha lefulladt és nem azert mert 0val akartam kanyarodni 2ben...
Beszéltem kollegával akinek az vilt a "fő" szolgálati kocsija, ugyanez kanyarban kereszteződésben soxor lefulladt Ő is... fő a takarékosság...
Én itthon a gáz-benzin üzemű Opelt használom, ahhoz vagyok szokva. A dízel Mareát a család többi tagja hajtja, én csak akkor, ha lakózunk, vagy valahova elutazunk. Simán le tudok a dízellel fulladni én is. :)))
"Két alkalommal tapasztaltam, hogy a nem eléggé kifinomult kuplungkezelés okán menet közben is lefullad, meg kell szokni, hogy az alapjárati fordulat alatt csak az álló motor van." Totalcar
"Megszoktam már, hogy a modern, takarékos turbódízel már csak olyan állat, hogy könnyen lefullad. Modern dízelek hosszú sorában élveztem már a lefulladás semmihez se hasonlítható élményét, úgyhogy az új Toledóban teljesen ösztönösen, mintegy rutinból csináltam, hogy induláskor csak óvatosan felengedtem a kuplungot, de nem adtam gázt. Mégiscsak érdekes, hogyan fullad le, öhö-öhö-öhö-néma csend, vagy csak úgy reccs, és valami szomorú, halkuló búgás a motortérből." Szintén Totalcar
"a dízelt bömböltetve kell elindítani, alapjárat közelében könnyen lefullad" - nem fordítva gondoltad, a benzinest kell nagyobb gázzal indítani. Nekem a dízel alapjáraton elindul lakóval, persze nem hegynek fel és homokba süppedve!
Nem értem miért baj a szűk fordulatszám tartomány, ha a váltó hozzá van igazítva.
Két autót vezetek mostanában felváltva:
- egy 2008-as Seat Altea XL-t, ami 2.0 TD (170Le; 350Nm),
- és egy 2014-es Ford Focus-t 1.6T benzines motorral (150Le; 240Nm).
Nagyon közel áll mindkét motor egymáshoz szinte mindenben. 6 sebességes váltó mindkettőben, 200Km/h körüli végsebesség, 9sec alatti sprint 0-ról 100-ra... és a vezethetőségük is nagyon hasonló akár városban, akár pályán. Ami tényleg különbség, hogy a dízelt bömböltetve kell elindítani, alapjárat közelében könnyen lefullad. Vontatásban nem tudom őket összevetni, a Fordon nincs horog. A Seat nagyobb, nehezebb, 6-6,5 litert kér 100Km-enként. A Fordot nem bírom 8 liter alá vinni...
Nincs jelentősége jól működő rendszer, és szabványos kialakítás esetén. A gáz akkor van, ha az okos user belepiszkál a laki hálózatába és például össze hozza a nullát a földdel és azt is megfejelve a 12V nullájával.
Gyárilag például a két 12V-hoz tartozó nulla sincs összekötve, ami a világítás 12V és ami a menet közbeni jármű világítás, a laki falához.
Egyébként meg nálad amúgy sem releváns, mert mindened 12V-os, ami nem, annak is mindegy, mert általában amúgy is csak 2p-s csatis laptop töltővel nyomod.
A Dzsos által megforrasztott trafódnak meg különösen töke mindegy, hogy melyik lábán van a fázis...
Egyébként akkor lenne érdekes, ha 2p+f csatival ellátott fémházas berendezést akarnál használni aminek bizonytalan a működése, vagy híbás, és mindenáron nedves füvön, földön akkkarod...
Ha jól emlékszem, akkor azt tanították nekünk, amikor érintettük az épületvillamosság szerelést, hogy a fázist mindig a dugallj jobb oldalára kell kötni.
"Még nálunk ez állandóan cserélődik."
Pontosan így van. Éppen ezért van a lakókocsikban 2 pólusú kismegszakító / FI relé, hogy probléma esetén mindkét bejövő szálat, a fázist és a nullát is megszakítsa az áramkörben. Így gyakorlatilag nincs jelentősége, sem a készülékek működése, sem biztonsági szempontból annak, hogy a dugvillát hogyan forgatod a dugalljban.
Mint már írtam vásároltam egy kis Predomot. Egy lepusztult forgalomból kivont csigaházat. A felújítást elkezdtem, igaz ez egyelőre csak bontásban és rombolásba mutatkozik meg. Kibontottam belülről mindent, lepucoltam a falakról a ragacsos szivacsot és felszedtem a korhadt padlót. Pár kép ilyen volt és lett stílusban:
Ebben az állapotban megálltam gondolkodván. Ugyanis találtam egy Lengyel céget, ahonnan szinte mindent meg lehet rendelni, szerintem elfogadható áron, de azért, főleg a szállítással növelt ár nem kevés. Ha pedig ennyit költök, új alkatrészekre talán érdemes lenne egy festést is elkövetni. Mert, ha kicserélném az ablakok tömítéseit (amit vagy érdemes, vagy nem) akkor még egyszer nem kellene bolygatni az esetleges későbbi festés miatt. Itt vetődik fel a következő kérdés: ablakok kivétele, gumik kibontása majd visszarakása. Szívesen veszek e témában minden tanácsot olyanoktól, akik már csináltak ilyet!
Aztán ha festés mellett döntök, milyen legyen a festék?
Tehát tele vagyok kérdésekkel és ez még csak a külső. Ha ezen túl leszek, jön a belseje: hőszigetelés, kárpitozás, bútorok, gáz, víz, villany ..
Nem nagyon látom a végét, de
Tehát várok minden tanácsot és segítséget, és köszönöm azoknak, akik már hozzászóltak bejegyzéseimhez. E-mail címem nyilvános, aki pedig szívesen beszélne ezekről a dolgokról telefonon, a számomat megadom,vagy ha kapok számokat természetesen az én költségemre felhívom.
Hobby 495öst (1300kg) húzok egy Renault Espace 2,0T Atómatával (270Nm).
Hááát a hosszú emelkedőket nem szereti. Kell neki visszapakolni a sebességet. Volt már hogy 40el mentem fel (Pl Simplon Pass). Ráadásul ha meleg van (28-30fok) akkor kezd melegedni is a motor, néha meg kell álljak :-(
Az előző autóm benzines volt 130Nm nyomatékkal. A sátras utánfutót is alig bírta. Mostani autóm dízel (az első dízel életemben). 350Nm. Észre sem veszi a sátras utánfutót. Azért cseréltem, mert végcélom egy lakókocsi volt, amit félig már elértem.
Ha jól tudom, akkor a Multipla 1,9 JTD ben is a 8 szelepes motor van, aminek ha nincs kitaposva a bele, akkor megfelelő használat és karbantartás mellett örök darab. Én is tartottam a dízeltől, de a Marea az elmúlt közel 3 évben nem okozott csalódást. Az első futómű a fiatok gyengéje, de azon kívül mást nem kellet rajta javítgatni.
A lóerő másodlagos kérdés. Vontatás szempontjából a nyomaték (Nm) a lényegesebb. A dízel előnye az, hogy alacsony, 1500 körüli fordulaton is már nagy nyomatéka van, míg a benzinesnek 3000-es fordulat környékén van igazán jó nyomatéka. A fogyasztás is a dízel mellett szól. Nekem sem volt korábban dízel autóm a mostani előtt, ami egy 1,9 JTD 105 lóerős 200Nm nyomatékú, Fiat Marea, amivel egy 460-as 1000kg össztömegű lakót húzok, ami kb 900 kiló körülire van pakolva. Gond nélkül lehúztam az Istriára 8,5 literes fogyasztással, de ez az autó is megérzi a nagyobb emelkedőket egy ekkora lakóval, de azért annyira nem vészes a dolog. Én a Freelandert elfelejteném, a gatyádat is lezabálná és az sem egy erőmű.
Az elosztószekrénybe mindig dugalj (lány) van és abba megy a dugvilla (fiú). Gondold el mi lenne, ha a szekrényből a dugvila állna ki, amin 230V feszültség van.
Ezért gondoltam, hogy a 3 képes összeállítás esetleg jobb lehet. Ha általános dugaljzat van -ami SajtFondue alapján is ritka -akkor a kábeldob + CEE átalakító a lakóba "játszik", ha pedig az elosztószekrénybe is CEE a csatlakozás, akkor pedig jön hozzá a másik átalakító. Bár mivel nincs tapasztalatom, így nem tudom, hogy az elosztószekrényhez milyen csatlakozó szűkséges!??? A"fiú" vagy a "lány???" :-O
Teljesen mindegy mi van a kábel azon végén, ami az elosztószekrénybe megy. Talán azt érdemes figyelembe venni, hogy ott ahol többet használod a lakót, mi az elterjedtebb csatlakozási forma és alapvetően ahhoz érdemes igazodni. Minél kevesebb helyen van összedugdosva a kábel, annál jobb. A lényeg az, hogy legyen egy átalakítód is, amivel akkor is tudsz csatlakozni, ha másmilyen az aljzat a szekrényen mint a kábelvégeden.
A 2,5-ös kábel tökéletes, gumi szigeteléssel. Én a 30 méteres hosszabbítót ajánlanám, az általában mindenhol elég, de nekem amellett van még egy 20m-es is a lakóban a biztonság kedvéért. Nekem a hosszabbító egyik végén egy normál dugvilla van a mások végén egy CEE aljzat, ami a lakó csatlakozójára megy. Több féle megoldást is létezik, sokan egy 1,5 m körüli kábelt használnak, aminek az egyik vége a lakóba csatlakozik CEE aljzattal, a másik végén sima dugvilla van és ezt dugják be egy elosztós kábeldobos hosszabbítóba, amivel a szekrénybe csatlakoztatnak. Nekem van egy átalakítóm, aminek az egyik fele CEE dugvilla, a másik fele egy normál lengődugalj, egy kb 35-40 centis kábellel összekötve, így nem érhet meglepetés a csatlakozószekrénynél.
Manapság megnőtt a lakókocsik, lakóautók áram igénye, mert egyre többen van klíma, nagy hűtők, elektromos bojler, egyéb fogyasztók. Nyilván ehhez próbálják igazítani a hálózatot is. Több helyen már az is működik, hogy különböző áramerősségű csatlakozások közül választhatsz, persze eltérő árakon.
Horvátországban voltam most másfél hetet melózni, de a lakóautóval mentünk. Opatijaban és Rovinjban voltunk, mindkét kempingben 16A-s biztosítékok voltak.
Kempinge válogatja, hogy mekkora áramvételezési lehetőséged van. Kempingtalálkozók kivételével nem jellemző, hogy tavasszal, ősszel, vagy télen, akkora tömeg lenne a kempingekben, hogy ne bírná a hálózat. Találkozókon jártunk úgy, hogy többször elment az áram, de azon kívül nem emlékszem rá, hogy ne tudtunk volna gond nélkül fűteni villannyal. Szerintem a kempingek nagy részében 10A-os kismegszakítók vannak, de előfordul, hogy csak 6A-os. Néhány helyen nem napi átalány van, hanem mérik a fogyasztást, ott már nem biztos, hogy megéri árammal fűteni.
Én a linkelt listából az első kettőt néztem, ahol a fűtőszál szabadon van, csak egy kis rács van előtte. Olyasmi volt egy előző lakásunkban a fürdőszobában a falra szerelve, ha bekapcsoltam, valami szál izzani kezdett benne és vörös fénybe borította az egész fürdőszobát, f*stam is tőle állandóan, hogy ráfröccsen a víz és mindenki meghal :) Ezek a falra szerelhető radiátorfazonúak elég békésnek tűnnek valóban, a súlya sem veszélyes, 4kg körül, el is bírná a lakó, lehet beszerzek egyet, ha másra nem hát az elősátrat befűteni majd a kutyának.
"Nekem ez a fűtőszálas dolog eléggé tűzveszélyesnek tűnik egy lakóban".
Azért ez nem egy nyitott kandalló és el van látva túlmelegedés elleni védelemmel is. Persze mindenki használja azt, amit jónak lát és biztonságban érzi magát mellette.
A mosdófülkével kapcsolatban 100%-ban igazad van. A hőérzettel kapcsolatban "pontszerű" fűtés mellett nekem nincsenek rossz tapasztalataim, ami a tavasz, őszi kempingezéseket illeti. Egyébként a dolog lakókocsi függő is. Az előző lakóm egy 390-es Sprite volt, a mostani egy 460-as TEC, de az utóbbiban érezhetően jobban érvényesül az elektromos konvektor "pontszerű" fűtése. Télen, ha nagy hideg van én is be szoktam kapcsolni éjszakára a gázt a körfűtéssel, de legfőképpen nem a hőérzet miatt, ha nem azért, mert a körfűtés meleg levegőt nyom fel a falak mellet, és az ágyak alá így kisebb ezeken a helyeken a párakicsapódás veszélye.
Igen, van ilyen a Truma kályhán, de mint ahogy FOX888 is írta, nem a gáz a fő probléma, bár sokan félnek már önmagában már magától a gáz használatától is. A többség mégis attól fél, hogy megfullad a szén-monoxidtól, de erre a lakókocsik esetében szinte nulla az esély, hála a Truma gázfűtési rendszerek biztonságos működésének és kialakításának. Aki nem bízik a rendszerben az tegyen be megfelelő CO, gáz, füst érzékelőket, de ha már vesz ilyet, akkor legalább olyat vegyen ami ér is valamit.
Mi gázzal fűtünk, főzünk, a vizet is ezzel melegítjük, a hűtőnk is gázról megy, független módban 2-3 hetet töltünk el májusban a lakókocsiban. Durván 1-2 palacknyi gázt használunk, ez időjárás függő. Van hogy elég egy is. Minden faluban lehet háztartási palackot cserélni, nincs ezzel gond. A hollander kompatibilis vele, nem kell még átfejteni sem.
Na, igen. A gázkészüléket "első indítás" előtt célszerű letakarítani, a külső burkolatot levéve, konkrétan a konvektort.
Amúgy, ha jól akarod használni a fűtőtestet, akkor működteted a mögötte lévő levegőt keringtető ventilátort, mert pl.: a fürdőben csak így lesz meleg, továbbá az egész szerkezet csak így lesz jó hőérzetű. A pontszerű fűtés nem annyira jó.
Nekem ez a fűtőszálas dolog eléggé tűzveszélyesnek tűnik egy lakóban, az olajradiátor meg 20+kg, a ventilátorostól meg nem tudok aludni, pillanatnyilag ezért áll nyerésre a gáz.
Az elektromos fűtőtestet nem szeretem hallgatni, engem alvás közben a folyamatos zaj (búgás) még ha nagyon halk is, zavar. Ha el is alszom mellette később felébredek rá, képes vagyok egy kishűtőtől vagy egy két emelettel feljebb üzemelő elszívótól egész éjjel ébren maradni...
Tehát akkor két éjszakát tuti kibír +8 fok körül egy teli palack ugye? Főzni nem nagyon fogunk (reggeli kávé nem tényező), akkor nem szaladgálok második palackért. Pénteken avatjuk a lakót, ebben még nem aludtunk, várom mint a gyerek :)
Ha kempingbe mentek és úgyis fizeted az áramdíjat, akkor én ajánlanám az elektromos konvektort. Évek óta használok ilyet, hasonló méretű a lakóm és tökéletesen kifűti, nem zajos és gyakorlatilag egy gázpalack töltés árából megvan. Három különböző teljesítmény fokozatban tudod használni. (750/1250/2000W) Tavasszal, ősszel napközben 750 éjszaka 1250W-on szoktam használni. Eddig egyszer kellett rásegíteni gázzal, de akkor -18 fok volt éjszaka.
Ha csak éjszaka fűtesz és 8 fok van odakint, akkor simán két hetet ki kell bírni egy 11 kg-os palacknak. Nekünk szilveszterkor, ha non-stop fűtünk és éjszaka mínusz 6-8 fok körül van, 3 napot szokott bírni a 11 kg-os propán! De ezt ne vedd szentírásnak, főleg a PB palacknál, bár plusz 8 foknál még nem lehet vele baj!
Üdv! Egy Truma kályha kb. mennyit fogyaszt egy éjszaka alatt, úgy kora ősszel? Másképp, egy 11kg-os palackkal hány éjszakát megy el? Hobby 460, Truma S3002, külső hőmérséklet mondjuk 8 fok...
Sajnálom, hogy így alakult, remélem nincs nagy baj és minél előbb visszatértek a lakósok táborba. Mert akit egyszer a mozdony füstje megcsapott....... 😁
A trúma boyler 5 liter forró vízből kb 30 liter elfogadható fürdővizet csinál. Hogy mennyi az elég az egyéni szokások függvénye. Mi lezuhanyoztunk 3 felnőtt 20 literből. De gyerekekről el tudom képzelni, hogy egyedül kifürdi az egészet, aztán 3/4 óra a következő adag. Ehhez jön a napi konyha/mosogató, tehát nálatok nem árt a 40 liter ha nem akarsz naponta kétszer futkosni.
Nekünk régebben 40 literes volt, most kisebb 30 körüli. Nem éreztem a súlykülönbséget, nem kell félni a nagytól. Legfeljebb szerelsz a szennyvíz tartályra is egy movert. :))
""amit pont a te ajánlásod alapján - milyet vegyek, mennyiért ( köszi!)"""
Akkor már nem éltem hiába. :))
Egyébként jól tettétek, hogy elsőre nem egy sokmillás drága újat vettetek. Lesz mit megszokni, megtanulni, főleg a közlekedés, parkolás, erre a célra elsőre tökéletesen megfelel egy jó állapotú használt is.
Szennyvíztartályból gurulósat vegyél és nem lesz gond a cipekedés. Mi ha négyen vagyunk minden nap egyszer elgurulok vele. Az még nem mazochizmus. :)
Most találtam egy 23 literest Fiamma-t, kerekest, akcióban. Én csak arra gondoltam, hogy azért ezt el is kell vinni üríteni, tehát nem szeretnék 50-60 kilót cibálni az ürítőhelyre. Igaz, nincs tapasztalatom, hogy ekkora elég-e, ha 3 kisgyerek gyorsan, víztakarékosan letusol!?
Az eredeti tavaly még egy sátor volt! :-))) Idén tavasszal már váltottunk sátras utánfutóra, amit Hollandiában néztünk. De ami már szép, jó, annyiért volt "lakókocsi!". Ami azért az árért igazából nem volt az. Legalábbis most már tudjuk, hogy nem.
Múlthéten néztünk egyet - sokadikat - amit pont a te ajánlásod alapján - milyet vegyek, mennyiért ( köszi!) - jól átnéztem, és...ott hagytunk. :-) Akkor mondta a párom, hogy elég, vegyünk egy újat, de azért nézzük, hátha találunk valami nekünk megfelelőt. Ez egy 2004-es, átnéztem a"lista" alapján. Kívülről tényleg szép, belülről azért volt elhanyagoltság -főleg női szemmel -, de tudtuk, hogy nem újat veszünk, kompromisszumokat kell kötni -igaz, nem minden áron! Egy több évtizedes álmom vált valóra! :-)))
Nekem volt többféle mobil szennyvíz tartályom is, 30-35 literesek. A különféle lakókocsi oldalakon is ezeket a méreteket lehet találni. Rákereshetsz a Szavatolnál, a Kempingvilágnál vagy a Falle katalógusban.
Beépíthető nagyobb méretűt nem javasolnék, mert azt vinni is kell, a lakók pedig így is általában közel vannak pakolva az össztömeghez. Van még egy olyan variációd, hogy ha megtelik a lakóval odaállsz a kommunális helységhez és cső ki, de gondolom nem szeretnél alkalmanként ezért sátrat bontani és ki-be állni a helyedre.
Szennyvíztartály ügyben nem nagyon tudok neked tanácsot adni, mert nincs ilyen jellegű tapasztalatom. Én erre a célra egy festékes vödröt használok a kifolyócső alá, és max kézmosásra, vagy egy-egy nem zsíros tányér, pohár elöblítésére használunk vizet. Kerekes, mobil tartályból létezik több méret is 20-40 liter környékén, amit a lakó alján lévő kifolyó alá tudsz tenni, de léteznek beépíthető tartályok is sok féle méretben, akár 70 literes kapacitással is. Néhány kempingben van lehetőség közvetlenül a csatornába vezetni a szennyvizet, egy pár méteres gégecsővel. Én azt gondolom, hogy inkább a mobil tartályt választanám, mert szerintem egyszerűbb üríteni és tisztán tartani, de ez csak egy szubjektív vélemény. :)
Nagy változás ez az eredeti terveidhez képest, de ha a kiválasztott is így néz ki akkor szép darabot vettéll. Nekem is volt Eifellandom, könnyű volt vontatni és mig nálunk volt nem volt vele semmi baj.
Újjal nem lett volna gondod de a használtat nagyon át kell nézni, főleg a 15 évtől kezdődő korosztályt. Ha jól sejtem ez már arrafelé tendál.
Remélhetőleg nics sehol beázás és az eladó valóban az igazat mondta vagyis, hogy kiváló darab. A tavaszi első indulásig viszont nézd át a kaszni minden rejtett zugát, mert az eladó már csak eladó, főleg ha kereskedő. Nem biztos, hogy jót akar, ha a te érdekedben mond valamit. :))
Köszi! Csak azért írtam az első szervízajtót, mert az újnál kérdés lett volna opcióban!Itt nem hiszem, hogy kellene. Viszont rögtön felmerült egy kérdés! Hány literes szennyvíztartályt érdemes venni, ha nem vadkempingezésben gondolkodunk? 3 kisgyerek, akik azért néha ott szeretnének zuhanyozni, bár majd kerüljük a lakókocsiban való fürdést.
Gratulálok, sok szép élményben legyen részetek a lakóval. Ha csak a szervizajtó a probléma, azt bármelyik lakókocsi szervizben tesznek rá, pár tízezer forintért.
Szia! Köszi! "Majdnem" márkatársak lettünk, de az élet közbe szólt! ;-) Novemberben rendeltünk volna egy újat, de hagytunk esélyt arra -amire nem mertem volna fogadni -, hogy ha találunk tényleg egy jó állapotú használtat, ami nem csak az eladó szerint az. Hát remélem, hogy ez az! ;-) Sajnos csak német oldalon találtam olyan képet, amilyen a miénk. Nem igazán elterjedt ez az elrendezés ennél típusnál.
Üdv a cs@p@tb@n, sok, tartalmas, élményekben gazdag lakózást kíván Neked egy "szögletes Weinsberg"-es kollega, ha tudsz képet az új "családtagról" küldj!
Hát akkor fordulatos események után végre meg van, és csatlakoztam a lakókocsisok táborához. Igaz nem új, de kezdőként 3 gyerekkel talán nem is olyan gond, ha nem lakják le az újat! :-)
Sajnos egyéb okok miatt valószínű, hogy csak jövő tavasszal kezdünk bele az ismeretlen életérzésbe, de azért jó érzés tudni, hogy már van mivel.
Mint írtam már olvasgatom vissza a fórumot, de biztosan lesz pár -számotokra egyértelmű, számomra ismeretlen dolog miatt - feltett kérdésem!
Elképzelni nem tudtam, hogy ilyen előtetőről van szó. :) Azt a sérült rész a lakóautóknál alkóv-nak (hálófülke) hívják, az előtető egészen mást jelent. Mégpedig azt, amit a lakókocsi, lakóautó elé kifeszítesz árnyékolóként. Ilyet rendelni nem fognak, mert ez nem egy külön része a felépítménynek. Vissza kell bontani ez alkóvot, újraépíteni a vázat, aztán rá a burkolatokat. Kérdés az is, hogy a felépítmény máshol nem rottyant-e meg? A http://www.kempingvilag.hu/ -nál érdeklődhetsz, de én azt javasolnám, hogy kérj segítséget, véleményt, az alábbi helyeken, ahol javarészt lakóautós kollégák vannak. Szerintem ők többet tudnak segíteni, ebben a témában.
Egész pontosan erről a problémáról volna szó. Szeretném megvásárolni ezt az autót, és ajánlatot tennék rá de előtte tudni szeretném , hogy nagyságrendileg mekkora javítási költséggel kell számolnom. Nem tudom hogy ilyenkor mi az eljárás, komplett előtetőt rendelnek PL a gyártótól, vagy kézzel újragyártják a sérült területet?
Tudna valaki ajánlani szakembert/céget, aki lakóautó héj szerkezet javításával foglalkozik? Egy előtető beszorult , egynála alacsonyabb helyre és tisztességgel megnyomorodott. :(
Berekfürdő, Cserkeszőlő, Tiszakécske, Kerekdomb, Karcag, Kisújszállás, Túrkeve, Gyomaendrőd nekem egyformán 50 km-en belül van, sajnos igazad van, az odavezető utak katasztrófálisak! Még Tiszakécske is Szolnok felől. Kecskemétről vezető Szentkirályi utat nem rég csinálták meg, az kitűnő és kis forgalmú. Egyébként mindegyik fürdő kempingjébe bele lehet kötni valamivel, mert egyik sem tökéletes, de azért csak elmegyünk ide is, oda is! Ha jó a buli és a társaság, másodlagos dolog a hely.
KKEP: 6-os út Kisapostag, Debrecen 33-as út és Bocskaikert 4-es út sebességérték javítása Fix: Új kamera a 86-os úton Kálócfán Mobil: Új és pontosított mérőhelyek TSM: Tengelysúlymérő állomások (főként kamionosoknak)
Sziasztok. 93-mas Hobby Deluxe lakókocsimban a fűtés szikráztató nem működik. Elemet cseréltem. Az elem tartó doboz vezetékére rámértem, áram van benne. Van valami ötletetek, hogy mi lehet a baj? Egy linket is megköszönök a szükséges alkatrész beszerezéséhez. Köszi, Krisztián
"asszonysàggal......." Az Anitát most ne bántsátok, a júniusi súlyos autóbalesete óta még mindig tolószékben van szegény! Szép rendezett kempinget csináltak az Istvánnal, nem véletlenül vannak mindig sokan, főleg külföldiek. Olcsóbbak valamivel, mint a másik, igaz, hogy tényleg a főbejáraton mész a fürdőbe, de ha nem mész, mert mondjuk sz@r lett az idő, akkor 1800 Ft-al kevesebbet fizetsz naponta. A másikban fizeted akkor is, ha nem is láttad a medencét.
Nincs mit! Ha nem találsz az autóhoz pontosan olyan lakót, amit szeretnél párosítani hozzá, akkor sincs gond. Állíts be valami hasonlót és a "Make calculation" gomb megnyomása után, ha lejjebb görgetsz, akkor ott tudsz módosítani egy csomó adatot, módosítani, mind az autó, mind a lakókocsi paramétereit illetően.
Kecskemét után le kell térni egy kisebb útra, ami kiváló állapotú, jól lehet haladni.
A kempingbejárat balra a termál egyenesen az Anita kemping.
Mi a termál kempinget választottuk, itt a recepción nagyon kedvesek, a mosdók állandóan tiszták.
A fürdőbe innen közvetlenül lehet átjárni.Az Anitából csak a főbejáraton keresztül, az ottani feltételeket meg kell kérdezni. Biztos az sem rossz, mert pár hete az is tele volt.
A fürdő október 16.-tól este tízig lesz nyitva, ez a téli nyitva tartás.
És jó hír, hogy a kemping is nyitva tart (nyitva marad)egész évben.
A kemping, fürdő mellett van a Barack Hotel, ahol 3300.- a svédasztalos ebéd csap vízzel,
az üdítő és italok plusz, az ételek ízletesek, gusztusos a tálalás.
Tudomásom szerint Tiszakécskén nem volt tulajdonos váltás, de egy kicsit átrendeződtek a dolgok. Állítólag a kemping tulajdonosa korábban ugyan az a családi vállalkozás volt, aki a fürdőé és a szállodáé, de a kempinget a sokak által kritizált Anita és párja üzemeltette. Jelenleg a régi kemping üzemeltetése visszakerült a tulajdonoshoz, Anitáék pedig közvetlenül a mellette nyitottak egy másik kempinget, Anita kemping néven. Egyébként most a régi kempingben kifogástalan a személyzet hozzáállása.
Ezek ilyen kö....ök. Nekem is at kellett mennem Budaorsre, ugyan azokkal az iratokkal ott minden rendben volt Budakeszin meg ezt hozzak meg azt hozzak, meg igy idopont, meg jojjek vissza szerdan. meg hasonlok.
Akkor te szerencsés ember vagy, nálunk még délután négykor is hangos a nap!? Egyébként két hete T.kécskén gyanús volt egy ember nekem, de aztán "beazonosítottalak" , szép napot Neked!
Köszönöm! Ma már nem akarlak zavarni, holnap hívlak! Melyik időpont a legjobb neked? Ne ijedj meg, +43-as számról foglak hívni, vedd fel nyugodtan! :-)))
Most nézek képeket, és van egy olyan ebből a modellből, hogy a bal oldalon az általad említett magasabb, de nem annyira széles ajtó van.
Egyébként egy Weinsberg 550 QDK -t szemeltünk ki. Az emeletes ágy sincs még eldöntve, hogy 3-as legyen-e, de én elég szűknek éreztem, amikor néztünk egy olyat.
Nekem személy szerint nagyon hiányzik egy szervizajtó a lakóra,mert az elősátor vasainak a ki ..be pakolásakor akaratlanul is néha odakoccantok ezt_azt a butorokhoz. Szerintem nagyon hasznos.
Hogy mindenkinek jól teljen az estéje, az NFM és a Magyar Közút tájékoztatása szerint a szeptember 19-én induló tengelysúly mérő rendszer kizárólag a teherautókra és az autóbuszokra terjed ki.
Ja és ha kerskedő akkor normális megnevezés, cím EU-s adószám cégjegyzékszám, hogy beazonosítható legyen. És ebből elvileg már kellene tudni a kishölgynek az okmányban, hogy jogosult értékesíteni, de nem szokta tudni ezért kéri/örül neki, ha van egy ilyen pont a papíron. Ettől boldog lesz és majd beleköt valami másba. :))
Erre kell egy olyan sor a papírra (amivel egy bizonyos szint alá nem megyünk), hogy a kereskedő (akinek ugyebár papíron semmi köze a kocsihoz) jogosult a kocsi eladására. Vagy egy vételi számla legyen a forgalmiban lévő tulaj és a kersekdő közöttről, de ilyet nem fog adni ( és igaza is van) egyik kereskedő sem. Te sem kéred a boltban a teszkó és a cukorgyár közötti számlát.
Ja és a kollégámnak egy olyan papírt is be kellett szereznie a holland kereskedőtől, amivel a holland kereskedő igazolja, hogy ő azt a lakókocsit megvette az előző tulajtól, akinek a nevén a eredeti holland forgalmi volt. Sem tőlem sem az említett másik kollégámtól nem kértek ilyen papírt, pedig mindhárom lakókocsi ugyan abból a holland kereskedésből volt. Egyre többet buz...skodnak az okmányirodákban.
Én a helyedben megkérdezném abban az okmányirodában az ügyintézőtől, hogy mi az óhaj. Megfelel-e az angol-magyar, vagy mindenképpen az adott ország nyelve + magyar nyelvűnek kell lennie.
Bocs, tehát: Nekem két éve ez az egyszerű A4-es lap volt a Holland számla a lakókocsimról. Szó nélkül elfogadta az okmányiroda. A kollégámnak ugyan ezt elfogadták, ugyan ott, tavaly áprilisban, de neki volt még egy szép formátumú csak Holland nyelvű számlája. A másik kollégámnak ugyan ezek volta, ugyan ott idén júniusban. Az képen látható egyszerű Holland-magyar számlát nem fogadták el, kértek egy hivatalos fordítást a csak Holland nyelvű számláról, ami 30 000ft-ba került.
Köszönöm! Alapos és jogos az érvelésed. Igazad van, így lehet, hogy érdemes 2 ajtóval megrendelni.
Azért is kérdeztem, mert nektek van tapasztalatok a témában. Feleslegesen nem akartam pénzt kidobni, de amiket írtál meggyózött, hogy inkább kettő, mint egy sem!
Ahogy visszaolvastam, van néhány fórumtárs, aki rendelkezik QEK Junior lakóval.
Amennyiben érdekes lehet, úgy a facebookon elindítottunk egy QEK Junior Fan Club nevezetű csoportot, javarészt Trabantos ismerősökkel, akik rendelkeznek az említett lakókocsival.
Ha van valakinek ilyen lakója és kedve csatlakozni hozzánk, azt szívesen várjuk.
Nem egy nagy pörgős csoport, de megosztjuk a tapasztalatokat, kérdéseket.
Amennyiben ez megvédi a túlsúlyos szerelvényt a borulástól és ezáltal attól is, hogy egy gyors menetnél pont előttem boruljon fel a pályán, vagy a sövényen keresztül pont belém vágódjon a szembesávból és kiírtson a családommal együtt, akkor én is szorgalmazom.
Nekünk a franciaágy alatt mindkét oldalra van, és nagyon nem bántam meg. Egyébként egy ajtóból a laki túlsó fele nagyon nehezen érhető el. Az ágyon nálunk rendes rugós matrac van, és minekután rendszeres hátfájós vagyok, be is rosálnék, ha a matracos ágyat kéne emelgetni, tartani, pakolni, mindezt a lakótéren belül... Arról nem is beszélve, hogy a bevitt és bent pakolt cuccok rakodás közben még kárt is okozhatnak, egy rossz mozdulat és karcos lesz a szekrény... No, meg így én tudok kint pakolni, míg bent folyik a rendrakás.
Ágy alá mennek a székek, előtető, stb., amik amúgy is kint vannak. Továbbá a víztartály is ott van, meg az átszivattyú is, igy töltés közben lehet látni meddig van...
Szóval én már biztos nem elégednék meg egy ajtóval, kell az mindkét oldalra.
Én már kiöregedtem abból, hogy a kempingezés kínlódásról, nehezen elérhető dolgokról szóljon, főleg olyankor, amikor van rá profi megoldás.
Nálunk még egyszer sem ázott be kopp-kopp-kopp, pedig az előzőn is volt. Egyébként az ajtó pont olyan, mint a WC tartály ajtaja, az sem ázik. Annyi, hogy szakszerűen, méret pontosan kell szerelni. Kétszer mér, egyszer vág...
Folyik a Predom kicsontozása, nem egyszerű a dolog , de halad.
Nekem egy nyitható ablakos változat van. Szeretném kérni a tapasztalt szakértőket az ablakok ki-be szerelése, szigetelések karbantartása és az esetleges beázások megakadályozásának tárgykörében, osszák meg velem a felgyűlt rengeteg tudást! Ha valakivel hosszabban is beszélhetnék, megadnám a számomat, e-mail címemet, de természetesen, aki megadja elérhetőségeit, szívesen felveszem vele a kapcsolatot.
Ez a francia ágy alatt lenne elől. Hogy mi van ott? Jó a kérdés! ;-) Egyelőre csak a prospektuson néztük ki. Illetve még nyáron személyesen is bepillanthattunk, de megmondom őszintén akkor annyira nem gondolkodtunk újban, hogy nem is kérdeztünk rá. De a feleségem révén szerintem ott dőlt el, hogy nem használtat veszünk! ;-) Szép estét mindenkinek!
az elmúlt napok témájára javaslom alternatív megoldásnak a hátsó kerékpár tartót minél közelebb a rendszámhoz két kerékpárral és nagy kerékpár takaró ponyvával
Természetesen szervizajtó nélkül is megy az élet, sőt feltétlen szükség sincs rá, de az sem rossz ha van. Nekem az előző lakón volt, jóval kényelmesebb volt azon keresztül elpakolni az elősátrat. A mostanin nincs szervizajtó, így ha el kell pakolnom az elősátrat, akkor az ágyat szét kell szedni, hogy fel tudjam nyitni a fedelét a pakoláshoz.
Minden egyes, a kaszniba bevágott, beépített ajtó, ablak, szellőző, antenna árboc, stb, eggyel több lehetőség a beázásra, de ha jól meg van csinálva, rendesen ki van tömítve, akkor nem lesz probléma.
Több hónapja olvasom a fórumot, és reményeim szerint "hamarosan" e népes táborhoz fogok tartozni.
Kérdésem lenne a tapasztalt lakókocsizókhoz. Vásárlás előtt állunk, és nem tudjuk eldönteni, hogy a szervizajtóra, ami az ágy alatti bepakolást segítené elő, mennyire van szűkség?
Hasznos, vagy megy nélküle is az élet? Úgy gondolom, hogy egy hibaforrás lehet - esetleg beázik- , de nincs tapasztalatom benne.
Előre is köszönöm a véleményeteket, segítségeteket!
Az 1 hónap +29 nap nem is rossz, ha azt veszed figyelembe, hogy a kollégám június 8-án kezdte a okmányirodán ugyan ezt a tortúrát és szeptember 5-én kapott rendszámot.
Ma kaptam egy hivatalos levelet az Illetékes Szervtől, miszerint kérelmem az új lakókocsi típus bejegyzéséről beérkezett hozzájuk szept. 6.-án (két nap alatt?!?!?!) és ha két hónapon belül nem végeznek a munkájukkal, akkor eltekintenek a forgalomba helyezézési illetéktől. Sőt, két hónap után ők fizetnek nekem 10.000 ft-ot! Nevetséges :-( Két hónapos ügyintézési határidőt szabni meg??? Gyanítom, hogy kb. egy hónap + 29 nap alatt végeznek eme nagy horderejű fáradságos munkával.
Nekem mindegy hogy pénzbehajtás az elsődleges cél vagy sem. A lényeg hogy eltűnjenek az utakról a túlterhelt vontatmányok. Aki rendszeresen közlekedik pl az M7-en az láthatja az áldatlan állapotot amit két szomszédunk autósai okoznak. Nem gondolom hogy ezek a szabályok a lakósok ellen lennének. Jól működnek a kiterelő mérő pontok, pl Zalakomár. Ilyenből kellene még pár darab. Sajnos a szabály nem tesz kivételt plusz 30 és plusz 300kg között. Legfeljebb más a büntetés összege.
Hát, nekem a csónakom tárolják kétszer ennyiért szintén murvás helyen a Duna mellett :) Római part közelében a lakásom zárt udvarában van két kocsinak helyem. Oda be tudod tenni olcsóbban, ha érdekel írj privit :)
Normál fóliát én sem ajánlom a párosodás miatt. Idén lesz a harmadik tél, hogy ilyen speciális takaró alatt van a lakóm, csak ajánlani tudom. Letakarás előtt ki kell nyitni a szekrényajtókat, mosdófülke ajtaját, hogy még véletlenül se legyen párosodás.
A tervek szerint lesz akinek automatikusan megy a büntetés és lesz akiket a helyszínen megállítanak. Egyébként osztom a véleményed. Legyen rend az utakon.
Pontosan, nyugaton régóta így van. Tömegével vannak a falvakban városokban fix seb.mérők. Normálisan is közlekedik mindenki. Nem hiszem, hogy túl nagy bevételük lenne belőle, max. ha arra téved pár "szabályonfelüli" magyar autós.
"nem gondolom, hogy a pénzbehajtás lenne a cél, hiszen darabszámban nincs annyi vontatmány"
Erre mondanám neked a nagy klasszikust: "Te még hiszel a mesékben?" Ne higgy, ez a nagy valóság, ez már nyugaton régen így van és ebben gyorsan felzárkózunk hozzájuk, csak az életszínvonalban nem.
Az már biztos, hogy automatikusan bírságol? Én nem olvastam még ilyet.
Esetleg behívják műszaki felülvizsgálatra? Vagy a következő vizsgánál villog a lámpa, hogy csak hiteles súlymérési papírral vizsgáztatható?
Így lenne értelme.
Az igaz, hogy a piacnapi terpesztős kerekű utánfutók valahogy kikoptak az utakról, sokkal kevesebbet látok, de azért néha látok olyan imbolygó szerelvényt amit nem esik jól megelőzni. És akkor azokat még nem említem akik az autópályán szembe jönnek a sövény mögött.
Nem baj, ha tesznek valamit, és nem gondolom, hogy a pénzbehajtás lenne a cél, hiszen darabszámban nincs annyi vontatmány, de személy szerint nyugodtabb vagyok, ha a velem egy úton közlekedő nem 1700kg-ot vonszol, akár teljesen jóhiszeműen abban a tudatban, hogy a bódéja csak 1100, mert így vette a kereskedésben.
Mi idén kihagytuk Görögországot, és úgy egyáltalán a külföldet, a 2015-ös, 2016-os 3-3 hónapos Melissi camping után idén volt két és fél hetünk a Balatonszemesi Vadvirágban! Kicsit változó, de alapban jó időnk volt! A lakó, a sátor, a mobil klima jól vizsgázott!
Jövőre meglátjuk, vannak tervek.......
Nektek jó időt, jó pihenést, és eseménytelen hazautat kivánunk, Tarzi52 ( István), Ági, és Picúr kutya!
Személyautóknál én sem hiszem. Az is kérdés, hogy a rendszer honnan veszi az adatokat, az automatikus bírságoláshoz? A magyar autóknál lehet, hogy NHK vagy okmányiroda rendszeréből, de egy külföldi autónál?
Az én autóm például 1300kg-ot húzhat, de csak 1215kg a saját tömege, így B-vel max 1215 kilót húzhatok. Az autó össztömege 1805 kg, tehát ha ezzel az autóval húzok egy 1300 kilós lakót, akkor a forgalmi szerint minden rendben, a szerelvény össztömeg is csak 3105 kg, de mégis kell rá a B+E jogsi.
"1 probléma akkor lesz mikor átszalad a szerelvény a 3500kg-on... mert akkor a jogsid se lesz jó hozzá."
Nem kell ahhoz feltétlenül átszaladnia a szerelvénynek a 3500 kilón, hogy a jogsi ne legyen jó hozzá, elég az is ha a 3500 kilón belül van a szerelvény, de a vontatmány össztömege meghaladja a vontató saját tömegét, de még belefér az autó max vontathatóságába. Egyébként miért lenne gond, hogy ha át is szalad? A rendszer azért nem fog bírságolni, mert egy autó+lakókocsi 3500 kg felett van, mivel nem tudhatja, hogy aki vezeti azt a szerelvényt, annak éppen van, vagy nincs B+E kategóriája.
Szerintem a kettőt nem nagyon lehet összehasonlítani. Addig amíg egy lakókocsis szerelvénynél a vonóhorog szerepe inkább csak az autó és az utánfutó közötti kapcsolat biztosítása, addig egy nyerges szerelvénynél igen komoly teherviselő a forgózsámoly és az alatta lévő tengely(ek). Egyébként itt mindenki az össztömegekről beszél, pedig a tengelysúlyok és az össztömeg ugyan összefüggenek, de attól, hogy egy autó, teherautó nem haladja meg a megengedett össztömegét, még lehet tengelytúlsúlyos, ha rossz súlyelosztással van megpakolva. A teherautóknál, kamionoknál eddig is mértek tengelysúlyt és komoly bírságokat szabtak ki, ha túllépte azt a delikvens. Egyébként ha megnézed az autód adattábláját, akkor ott megtalálod a maximális tengelysúly adatokat az első és hátsó tengelyre vonatkozóan. A képen az utolsó két súlyadat jelöli az első (1-0735 kg) illetve hátsó (2-0820 kg) tengely telhetőségét. Kérdés, hogy ez a rendszer mi alapján fog büntetni. Az össztömeget, vagy a tényleges tengelyterhelés alapján? Nagyon nem mindegy. Egyébként azt gondolom, hogy lakókocsinál, személyautóknál kisebb túlsúlyok miatt nem fognak bírságolni, mint ahogy a trafipaxok sem bírságolnak kisebb mértékű sebességtúllépésnél.
Tegnap 13-kor indultunk Kiskőrösről (a kempingből) és 4 órakor voltunk itt hajnalban.
Ma esére szerintem az egész kempingbe 20-30 egység marad, úgyhogy azt gondolom jut melegvíz estére és nem is kell sorba állni. Az idő jó 28-30 fok környéke és ameddig látni jó időt mutat (neked azt nem kell mondani azt hiszem, hogy jó idő van szeptemberben). A tenger, olyan 24 fok környékén van nekem megfelel, a feleségemnek egy kicsit hideg (majd megszokja). Elvileg két hétig leszünk 22-én (Szombat) vagy vagy 23-án (Vasárnap indulunk.
A hitelesített hídmérlegek is 10-20 kg pontossággal mérik az álló terhet. Aztán ha fúj a szél, már bukik a mutatvány mert ennél többet is ugrál a mért súly. Áthaladás közben egy belefékezés is jelenthet 50 kg-ot.
Nem hiszem, hogy a mi súlyainkra lesz ez kihegyezve.
ELMÉLETILEG a pár 10kg is csak addig, amíg a vonófej terhelés. Abban a pillanatban, amint a laki tengely tömege eléri, vagy meghaladja a forgalmiban lévő maxot, ELMÉLETILEG jöhet a levélke.
Tehát maximum a vonófej terhelésnyi többlet lehet, feltéve, hogy a gépes rendben van.
(Gépes vonóhorgán lévő 75kg az erőkar függvényében más LEHET a gépes hátsó tengelyén mérve.)
Arra is kíváncsi lennék, hogy mi van akkor, ha a szerelvény belefér a 3500 kg-mos súlyhatárba, a vontatmány is belül van a megengedetten, viszont a vontató jármű túlterhelt. Itt konkrétan arra gondolok, ha valakinek van pl. egy 2014-es Opel Astrája (van néhány ilyen Magyarországon). Ez az autó valójában 200 Km-mal nehezebb, mint papíron (lap alján táblázat). Erre még ráterhelünk egy kis vontatmány súlyt, és lassan ott járunk, hogy csak négy személy ülhet bele csomagok nélkül. A jóhiszemű tulaj otthon meg tudja mérni a családot meg a csomagokat, hozzáadja a vonófej terhelését, és nyugodtan hátradől, hogy "van benne még 100 kg". Valójában meg túllépte a megengedett össztömegét egy százassal.
Még egyszer: beleeshet ebbe a csapdába akkor is, ha elmegy a szerelvénnyel egy vastelepre!
-2002-ban hoztam be egy Hobby 460 De Luxe-t Németországból, amikor üzembe helyeztem és az új papírokat csinálták akkor még okmányirodában, aki csinálta látta, hogy nem teher utánfutó, tehát nincs raksúly, a számítógépes programba meg be kellett írni valamit, mert ha beírta ugyanazt, mint az önsúly, nem engedte tovább lépni a program. Erre mit csinált a hölgy, beírt eggyel többet, mint az önsúly - ergo így alakult a dolog, önsúly 1270 kg, összsúly 1271 kg, na ezzel lesz baj a használójának! Pedig nagyon örültek a kereskedésben, ahol leadtam, hogy milyen könnyű lesz eladni a "B"-s jogsival rendelkezőknek, mondjuk így is volt, egy hét alatt eladta.
- Afelől meg senkinek ne legyenek illúziói, hogy ha a rendszer képes lesz ilyen kisebb súlyú járműveket mérni, csak a teherautók, kamionok lesznek porondon, mert azok már most is ott vannak és fizetnek mint a k.tiszt, ha nem csókos a tulaj. Itt mindenki perkálni fog rendesen, mert nagyon kell a lóvé, na nem az utakra!
-Ja és rengeteg nagy lakókocsi, tréler lesz eladó és az autósiskolák is több "BE" tanfolyamot fognak indítani!
Én nem az ilyen durva, direkt hülye vagy manipulatív túlterhelésekre gondoltam, hanem a véletlenszerű pár 10 kilós túlsúlyra. Na ezeket biztos, hogy nem tudják rendesen mérni.
Nem vagyok naiv, láttam már 1600 kilós lakót, raksúly nélkül 1200/1200-ra papírozva, de ez már olyan számomra mint az ittas vezetés. Előre megfontolt, mindent leszaró veszélyeztetés. Az egy más kategória......
Szerintem sem, mivel ahogy Soci is írja a súly egy részét a vonójárműre terheli a vonóhorgon keresztül!
Tudja mérni a vonójármű első, és hátsó tengelyét, amin rajta van a lakó. Itt akkor lehet gond, ha ez a két mért érték összege több, mint a vonójármű megengedett összsúlya.
És méri a lakó tengelyterhelését, itt csak akkor lehet gond, ha ez egyedül több mint a lakó megengedett összsúlya. Necces akkor lehet, ha csak annyival kevesebb, mint a vonójárműre megengedett maximális vonófej terhelés!
A súlyhatárokkal nincs problémám ,be kell tartani és kész. Úgyan úgy mint az anyagok elhelyezkedését.Amúgy is a stabilizátorosat választanám,/ majd lecserélem / biztos nagy különbség van a kettő között.De én is úgy gondolom eszeveszett száguldást így sem érdemes bevállalni.Mindenkinek jó utat.
Szép napot mindenkinek ! Kapcsolófej ügyben kérdeznék.A stbilizátoros fejeket úgy nagyjából ismerem. Most találkoztam egy olyannal, mint az egyszerűbb fejek de ennek az elején van egy kis kör alakú "púp" és benne egy kis műanyag piros "dugó".
Vettem egy kis lakót és azon van ilyen.Mondom kicserélem egy stabilizátorosra, de az eladó mondja ,hogy nem kell mert ez stabilizátoros. Közben keresgéltem a neten és a SCHMID /nevű webáruházban láttam ezt a tipust, de nem a "stabis " kategoriában.Na most mi van ? Ebben kérnék tanácsot. Köszönöm.
Sajnos tudja pontosan mérni. Azt csak remélni tudom, hogy hozzáértés lesz hiányban...
Pont erről próbálok írni már egy ideje, hogy a vonófej terhelés és a vontató terhelés is számít.
De tovább megyek, az is bukta szerintem (műszaki szemmel), ha a laki és az autó nem áll egyenesben, köznapi nyelven: össze van borulva a szerelvény, akkor már nem stimmel a vonófej terhelés... És ez fordítva is igaz...
Át megy az első tengely, aztán a második, aztán a harmadik. Ez kiad egy össz értéket. Innentől kezdve lehet matekolni, hogy mennyi is az annyi...
Ez ìgy van, de olvastam olyat is, hogy mindenkit mèr, illetve itt is volt nèmi para, hogy most aztàm buknak a sùllyal manipulàlò lakòsok. Na de pont a temgelyterhelès mèrès miatt nem jöhetūnk mi szòba mint bűntetemdő paciensek.
Ùgy gondolnàm, lakòkocsit nem tudnak pontosan megmèrni mert a sùly egy rèsze a vonòhorgon van. Legfeljebb erős tùlterhelès gyanunàl berendelhetnek egy hivatalos mèrèsre ami a vontatò nèlkūl törtènik.
"Elmondása szerint miután megvette egy kempingtől ahol éveket állt forgalomból kivonva az okmányirodában találomra írtak be súlyadatot a forgalmijába, mert nem volt semmilyen hiteles leírásuk a lakókocsiról."
Na ez azért egy kicsit érdekes. A lakókocsin nem volt adattábla, nem volt se korábbi forgalmi, se előzmény az okmányiroda rendszerében? Tudomásom szerint forgalomból kivont lakókocsit csak NHK-s vizsga után lehet forgalomba helyezni, ugyan úgy mint egy külföldről behozott lakókocsit. Az NHK ad ki egy adatlapot, amin szerepelnek a lakókocsi súlyadatai is, ez kerül a forgalmiba. Kicsit sántít ez a történet.
Sziasztok! Szeretnék tanácsot kérni a tapasztaltabbaktól. Az ilyen típusú szekrény zár mennyire biztonságos, nem nyílik ki útközben? Tányérok, poharak szállításakor mit használtok a törés ellen? (Tudom műanyagot :D, de ha mégis törékenyt visztek hogy jó rögzíteni? Van erre valami praktikus módszer?
Sajnos lakókocsiról van szó, az sem volt benne a rendszerben, de az autóknál sem jobb a helyzet. 2017 január óta belekavartak a központi adatbázisukba azóta szarakodnak. Kollégám ügyében minden ismerőst megkerestem, hogy tudnak-e segíteni, meggyorsítani az ügyet, de semmi. Az egyik barátom 20 éve autókereskedő, de még ő sem tudott segíteni, azt mondta, hogy a kereskedésben 3 autója áll két hónapja, ugyan ilyen probléma miatt. Remélem, hogy neked nem kell 3 hónapot várnod. Ő kiváltott egy E-s rendszámot, hogy tudják használni a lakót, ez neki 90 000 ft plusz költség volt, de azt mondta, hogy az élmény kárpótolta a családot. :)
Na most egy kicsit megijesztettél. Lakóról volt szó ott is? Akkor az oltári nagy szívás! Ha én is így járok legalább annyi vigaszom lehet, hogy nem marad ki egy szezon sem. Bár őszre terveztünk vele egy próbafekvést valamelyik termálos helyen...
Útközben a német 3-as pályán Wertheimnél (66-os kijáró) van egy hatalmas lakókocsi/lakóautó szalon (Erwin Hymer World: http://www.erwinhymerworld.de/ ), érdemes benézni, ott mindent megkapsz; de ha csak nyálat csorgatni akarsz, arra a célra is tökéletesen megfelel :) (én órákat szoktam ott nézelődni, ha arra járok)
Én Renault Trafic-kal húztam sokáig, arra nem raktam plusz tükröt. Igaz, néha meg kellett lóbálni kicsit, hogy kilássak hátra :) A világítás csatlakozóhoz szükség esetén vehetsz átalakítót, de hosszabb távon jobb, ha egy villamos profival szereltetsz 13-as aljzatot (is, persze csak ha szükséges).
Segítségeteket szeretném kérni pár dologban. Első lakókocsimat szeretném megvásárolni hamarosan. Egy éve olvasom a fórumot, nagyon sok hasznos dolgot tanultam a hozzászólásaitokból. Az itthoni kínálatot is nézem folyamatosan, de sajna siralmas. Úgy látom Hollandiába kell kiutazni, hogy találjak nekem megfelelő lakót. Amit szeretnék az márkát illetően Hymer, Fendt, Hobby, méretet illetően 495-540-ig, évjárat pedig 2003-2007. A vontató jármű pedig egy T4- es VW Transporter 2.5 TDI.
Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kell-e póttükör, milyen csatival szerelik ezeket a lakókat (nekem nincs 13-as) és tudna-e valaki holland-magyar adás vételit ajánlani? (neten nem találtam)
Továbbá milyen hasznos gyakorlati tanácsot tudtok még adni, valakinek van ebben tapasztalata? Autót már hoztam Németországból több alkalommal, de ez azért más.
Szept. végén tervezek menni, gondolom addigra jó lesz a kínálat és az ár is. Az átvizsgálással kapcsolatosan szinte az összes hozzászólást elolvastam, remélem a gyakorlatban tudom hasznosítani.
Sürgős segítséget kérek. Valószínűleg holnap elhozhatom a frissen vásárolt lakót. Ehhez kiegészítő visszapillantóra lenne szükségem. Úgy gondoltam, hogy besétálok egy-két autósboltba, és veszek. Nem így lett, nem kapok sehol :-( Szóval ha valaki tud eladó tükröt, vagy boltot ahol kapni lehet Szabolcs megye és Kecskemét között bárhol, az kérem ossza meg velem. Mehetek a 4-es főúton is Debrecen Szolnok érintésével, vagy az M3-as autópályán Mezőkövesd Jászság felé. Köszönöm előre is!
Nyilván valóan az ilyen intenzív és nagyobb mozgással járó fordulások alkalmával javasolt a fék oldása (kopás megelőzése érdekében, mind a fékpofa, mind a gömb vonatkozásában), de sokunk (én lustaságból) nem oldjuk, elfogadva a következményeket...
Vastag a szőnyeg, meg egyébként is mi értelme lenne? 1-2cm szigetelés (bármiből is) nem ér semmit. Amúgy sem téli járgány ez. Bár mi voltunk vele mínusz 5 fokban is és remekül működött egy 3 fokozatú 600-900-1200W-os olajradiátor legkisebb fokozatán.
Nagyatádon, Barcson bárki vendégem egy mérésre 60 tonnáig. Kaposváron is meg tudom szervezni de itt nekem is szívességből engedik meg úgyhogy előtte egy nappal szólni kell.
Nálunk is van hídmérleg, szívesen rá is állnék egyszer, de nagyon komolyak a biztonsági előírások. A fél gyár engedélye kéne hozzá, hogy beálljak rá. :))
Igen, igazad van könnyen túlszalad a súly. Kicsit elbeszélünk egymás mellett. Én arra gondoltam, hogy a szerelvény szempontjából nem olyan durva a valóság. Jó példa erre, hogy barátaink, egy Wagon R+ 1,3 VVTI-vel húztak éveken keresztül egy TEC Weltbummler 390 tm típusú lakót. Az autó sajt tömege 975 kiló, a lakó saját tömege 687 kg, gyári össztömege 1000 kg, de 750-el lett forgalomba helyezve, mert ennyit húzhatott a Wagon R. Bejártuk együtt az Adriát, Umagtól-Pag szigetig, szélben, esőben, napsütésben, autópályán, mellékúton. A lakó úgy állt a Wagon R mögött mint a cövek, soha semmi gond nem volt a stabilitással. Nem volt halálra pakolva a lakó, jó volt az orrsúly és a stabilizátor is tette a dolgát. Persze, az erő néha kevés volt. Megnyugodhat mindenki, mert azóta már egy Mondeo 2.0 TDCI húzza ezt a lakót. :))
Predomban nagyon nagy ablak van, én egyszer átfutottam ezen, de nme találtam akkorát egyik más típusban sem.
Leendő predom tulajoknak akik legyintésre belemennek egy NEMnyitható ablakos verzióba, hogy majd tesznek bele nyitósat mondom:
A NEM nyitható ablakos predom ablakkivágása NAGYOBB, mint a nyithatós verzióé. Tehát átesik a nyitós ablak a lukon. :))
Bele kell toldani a faszerkezetbe.
Egyszer végignéztem egy ilyen szenvedést. Az elkövető asztalos létére megcsinálta az egyiket és annyi. Bitang szar meló szépen és jól megcsinálni. üvegszálazni, stb...
Nyitható ablak nélkül pedig büntetés. A tetőnyílás még úgy ahogy nyitott ajtónál átszellőzteti a kocsit, de büntetés. A nyitott ablakok viszont remek klímát tudnak adni a kis lakónak.
Csersznyés Tomi anno kicserélte a Qek-en az első ablakot nyithatóra, de fúrni faragni kellett hozzá... Bastei ablakot épített be de már nem emléxem hogy melyik típus volt...
Szerintem ide is nyugodtan lehet írni . Nekem is Qek 325-öm van ,és sok topik társnak volt . Biztosan nekik is van sok jó ötletük ,tapasztalatuk ,és segítenek .
Én most az első fix ablakot szeretném nyithatóra cserélni . Ha valaki csinált már ilyet szívesen veszem az ötletét .
Nem lehetetlen, de igen csekély az esély arra, hogy nem volt több a guruló tömeg, mint amennyi lehetett volna.
Rettentően gyorsan ugranak be a kilók.
Például nálad:
2 fő, 2 bringa, vonófej terhelés, maga a vonóhorog, bevallott cuccaid és máris 354kg-nál járunk. Ebben nincs benne az egyéb apróság, ami még rejtőzik a kocsiba... És sokszor a gyártó által megadott tömeg értékek is tartalmaznak csúsztatásokat... http://totalcar.hu/tesztek/2014/04/22/ki_mond_nagyobbat/ cikkben az OPEL szereplő kapásból 200kg-al nehezebb, mint papíron.
Tehát nem biztos az a mérlegelés...
A laki víz viszont benne van a nettó tömegben, ha beépített víztartályos...
Szóval egy a biztos, mérni kell, mert a becslések általában alul vannak...
Hát megmondom, nem írigyellek. Durva munka a belső felújítás. Én már megtettem. :) Tépd ki a teljes belsejét, ha még az a szivacsos (most már inkább csak ragacsos) hátuljú dzsörzé anyag van benne. A legegyszerűbb, szép végeredményt egy padlószőnyeggel éred el. Menj el egy diegoba és válassz ami tetszik. A lényeg, hogy a hátulja olyan legyen ami nem tud szétjönni. SZóval ne legyen ráragasztva semmi. Kaparj le minden ragacsot a műanyagról. Ennek felénél fogod kb. először megbánni, hogy belekezdtél. :) Aztán jöhet 5-6 literes/kilós palmatex ragasztó és az ügyeskedés. Ha merev rideg szőnyeget választottál akkor a sarkoknál (nem is sarkok ezek ugye hanem ívek) jön a fejvakarás. De én a vastag merev szőnyeget ajánlom mégis. szebb és minőségibb is. A bútorozás már gyerekjáték lesz. Én a tűzhelyet kihagytam belőle. Lakóban nem főzünk pacalt, az mehet az elősátorba. :)
Ablakban nem tudok segíteni, sajnos a 100ezres ár nem elrugaszkodott. Ha olcsón akarod megúszni, talán egy síkplexit lehetne valahogy a nyílósínre felaplikálni és egy mintás fóliával ráimitálni a dudorodást.
Elszállt nagyon ezeknek a kis lakóknak az ára és nem is találsz normális állapotút, gondolom ezért is vágtál bele a felújítandóba. Viszont rengeteg munka rendbe tenni egy ilyet.
Egy ismerősöm nemrég adta el az övét és én is tervezem, hogy tavaszra piacra teszem.
Nem tudom, hogy találsz-e ablakot a lakóhoz. Nekem sajnos le kellett gyártatni a TEC-hez, mert egy viharos széllökés egyszerűen letörte az első ablakot. Ez egy körülbelül 150x70-es ablak volt és 100 000 Ft-ba került. Tudomásom szerint egy ember foglalkozik ilyesmivel az országban, Vácon. Az ablak kifogástalan lett.
Én eddig csak irigyeltem a házukat magukkal vontatók rétegét. Sátoroztam, majd a kombimba épített fekvőhellyel operáltam. Most pedig így ötvenen túl, vásároltam egy teljes belső felújításra váró Predom N 125/E típusú vajas dobozt. Ez egy fék nélküli, de már nyitható ablakos példány. Ebből kifolyólag keresek első nyitható ablakot (használt/új), ami az enyémen sérült, de javított. Minden féle fellelhetőséget várok. Ezen felül keresem a kapcsolatot azokkal, akik ilyen lakókocsit újított fel, elsődlegesem most szigetelés és újrakárpitozás témában. De természetesen minden ötletet, javaslatot és buzdítást szívesen fogadok a tapasztalt kollégáktól.
Azért gondolom én......hogy egy hosszabb lakó sokkal jobban meg tudja riszálni magát mint egy rövid,sújtól függetlenül. Rövid autóval húzok rövid lakót,de még egy riszálást sem éreztem soha. Bár tény és való,hogy megpróbálom normálisan pakolni.
Abban én is biztos vagyok, hogy sok lakó bőven túl van pakolva. Én 225 kilót pakolhatnék bele, de ennek szerintem a fele sincs belerakva. Se beépített WC, se klíma, se mover, se tele víztartály. Ha megyünk valahova, akkor két főre a táskák, italok, kaja, stb, mind a kocsi csomagtartójában vannak, ami jó ha 50-60 kiló maximum. A biciklik az autó tetején. Nekem nincs sok félnivalóm a mérlegtől.
Az a baj, hogy odáig rendben van, hogy az laki eleje legyen nehéz, de ennek vannak hátulütői. Természetesen túlzásba esve, méretlenül.
Ilyenkor a kocsiba is kerül ez-az és így rettenetesen gyorsan a kocsit lehet túlterhelni (szgk. is általában 400-600kg terhelhetőségű, amiből ilyenkor még le jön a vonófej terhelése is, ami így szintén gyorsan össze ugrik). Arról nem is beszélve, hogy erő és erő karok vannak, aminek megint csak az irányíthatóság a veszte, egy túlterhelt vonófej és megpakolt csomagtartó (tehát hátsó tengely erős terhelés) kombó miatt könnyen elveszíthető a kormányzott kerék tapadása, főleg, ha az még hajtott is. Jobb a helyzet, ha a hátsó terhelt tengely hajtott... Tehát az sem mindegy, hol a hajtás. Ideális a fix 4x4, vagy az alapból hátul hajtók és szükség esetén elől hajtók, aztán a csak hátul hajtók. Az elöl hajtó és szükség esetén hátul hajtók és nyilván az elöl hajtók a vége a ranglistának. Na, persze ez is szituáció függő...
Arra kell törekedni, hogy
- a laki ne legyen túlterhelve (ez nem fog sikerülni, a lakik max terhelése, ha nincs "lesúlyozva papíron" 100-300 kg körül van, ami pikk-pakk összejön az élősátor, mover, légkondi, bicajok tartóv és már ugrott 100kg., és még nincs benn a rekesz sör, ágynemű, ilyen-olyan szék, asztal, jövő hét), tehát nemrég DACIA-s kolléga sem ott bukta, hogy a papír mit ír, hanem a valóság annál sokkal durvább,
- és akkor a vonófej terhelés (autótól és lakótól függően 75-90-100-110-120-140kg, melyből a legkisebb a mérvadó, tehát hiába 140kg-os a kocsin a horog, ha a lakó feje csak 100kg-os, ekkor a 100kg-os határ tartandó és persze fordítva is igaz, ha az autó csak 75kg-os, hiába a laki tudna 100kg-ot) is jól legyen beállítva. Itt jegyezném meg, hogy vannak olyan dolgok is a világban, hogy attól, hogy papíron vontathat egy autó egy bizonyos tömegű lakókocsit, még nem jelenti azt, hogy a valóságban is össze passzol a két szerkezet!
- valamint jó legyen a kapcsolási magasság, mert előre billent laki vonófej terhelése más, mint a seggét húzóé. Tehát ez is szempont kéne legyen...
Végül, van abban tapasztalatom, hogy
- emelgetés szerint jónak tűnő vonófej terhelés ülő, nehezebben irányítható autót okozott (az első kerék hajtású volt ráadásul), és még akkor sem esett le a tantusz, amikor bőszen szereltem be a légrugókat. Le is szakadt a vonóhorgom, mondjuk annak más okai is voltak, sikerült ugyanis ocsmány horgot rakni arra a kocsimra...
- milyen, ha a laki hátulja nehezebb (konkrétan hanyatt akar esni ráadásul az amúgy is magas kapcsolási magasság még tetézi, sajnos míg a korábbi gépemmel alig bírtam cca. 100kg- alá pakolni, a mostaninál örülök, ha összejön ~40kg, ami persze vándorol, mert elölről fogy a víz, hátul telítődik a buditartály, így a haza vezető út mindig izgibb látvány). És itt van az, amikor nem mindegy, hogy mivel - mit, mert az én vontatóm ebből semmit nem vesz át (2:1 tömeg arány), a laki gyakorlatilag "lobog" utána, ezt is abból veszem észre, hogy tükörbe nézek, amitől rosszul is leszek, úgy elszédülök. Ilyenkor kisebb autóval tuti a bukta...
Sok igazság van abban, amit írtál, de azért én nem pakolok mindent a lakó elejébe és másokat sem biztatnék erre. Ha én mindent oda pakolnék, ami a lakóban van, (második hűtő, kempingbútorok, stb...) akkor a 75 kilós vonóhorgomat kb 120 kilóval terhelném függőlegesen. Inkább úgy pakolok, hogy megfelelő legyen a súlyeloszlás a lakókocsiban és az orrsúlya is jó legyen. Így sincs semmi gond a szerelvényem stabilitásával.
Én pontosan így jártam. Görögországba indultunk, és hogy ne terheljem a mazdám hátulját "könnyebbre pakoltam a lakó elejét. Már az M60-on éreztem olyat lejtőn, hogy jár a mazda hátulja, mintha "jégen" autóznák!
Mikor átértünk Horvátországba, autópályára kicsit emeltem a tempót. Háát majdnem borulás lett a vége......egy felüljáróról lefelé "jöt a lakó jobbról-balról" mint aki előzni akar.
Csak a szerencsén múlott, hogy nem borultunk!
Görögbe érve kitárgyaltuk itt a fórumun, hazafelé már megfelelő vonófej terheléssel, és guminyomással - lakó és vonójármű - már minden rendben volt, ahogy azóta is.
A gázpalack tárolóba történő kültéri elhelyezésnek valószínű más akadálya is lesz.
Ugyanis olyan szűk a hely, hogy nem biztos hogy tudna elegendő levegőt szívni az átszellőzéshez. :-(
Most ott áll a dolog, hogy rámozdult a szaki és megkérdezi a kollégáit nincs-e valakinél valamilyen ide passzoló szerkezet, vagy a gyártóval mennyiért lehetne gyártatni készüléket.
Nekik ugyanis építenek méretre klímákat. (akár kültéri-beltéri egy készülékben, mint a padklímáknál)
Jól szemlélteti a videó amit a 60790-es hsz-ban írtam. Pakoljatok a traktorba, kocsiba minden nehezet. Ami nem fér azt meg a lakó elejébe. Az eleje legyen nehéz, ne a hátulja.
Sajnos a baj csak nagy sebességnél jelentkezik. Amikor egy esetleges lejtőn begyorsul véletlen a lakimer.
Előtte hosszú km-ken keresztül elhiteti a szerelvény vezetőjével, hogy minden rendben. Pedig egy időzített szarsággal utazik.
Szerintem az sem mindegy, hogy egy autónak milyen a hátsó felfüggesztése. Nyilván nem viselkedik ugyan úgy viselkedik vontatásnál egy torziós hátsó futóművel szerelt autó, mint egy spirálrugós.
"Csak azt szabad javasolni, hogy a kocsi csomagtartójába pakolni mindent, lehetőleg a lakóba semmit, sajnos mindenki úgy használja a lakót, hogy "ami abba befér az jöhet", durván túl lehet pakolni súlyban."
Ebben nem teljesen értek egyet veled. Az kétségtelen, hogy minél nagyobb a súlykülönbség a vontató javára, (főleg ha e kettő tömege közel van egymáshoz) annál jobb, de azért az autó hátsó tengelyét sem szerencsés túlterhelni, másrészt ha a lakónak túl könnyű az eleje, nincs meg a megfelelő orrsúlya, akkor azért az is illik megpakolni egy kicsit.
Én húztam pici Predomot bogárhátú VWvel, majd VWpolo classiccal (lépcsőshátú)
Találós kérdés lehetne, hogy melyik volt stabilabb szerelvény. Meglepő.
Bogárnak motor/váltó hátul, horog-hátsótengely távolság kicsi. Ebből adódott, hogy a segge meg sem moccant sose. Atomstabil. Képtelen volt a nagy tömeget a kis erőkaron bemozgatni a bódé, hiába lökte meg kamion szele.
Lépcsőshátú polo hiába súlyban nagyobb, de az elöl van, segge könnyebb és a hátsó tengely messzebb is van a horogtól.
Szóval a nagyobb erőkaron a kis tömegű kocsihátsót érezhetően mozgatta egy-egy szembekamionnál a lakó vergődése.
Szóval nem minden a két tömeg összevetése.
Csak azt szabad javasolni, hogy a kocsi csomagtartójába pakolni mindent, lehetőleg a lakóba semmit, sajnos mindenki úgy használja a lakót, hogy "ami abba befér az jöhet", durván túl lehet pakolni súlyban. Mindenkinek ajánlom egyszer méresse meg a lakóját teljes menetfelszerelésben. Ha a német rendőr méri már apálya szélén akkor rég rossz.
Tisztelt lakókocsizók! Régóta olvasom a fórumot most jutottam arra a döntésre,hogy a lakókocsimat Hymer Eriba Pan Familyt a nulláról újra építem. Kisebb problémákba ütköztem a lakókocsi belső borítása hasonló mint a vízálló tapéta.Oldal ablakok gumi kléderei elöregedtek.Véletlenül nem tudja valaki,hogy hol szerezhető be a belső borító szövet?
Énis csatlakozom az elöttem szólóhoz.Egy kompresszoros hűtő sokkal jobb.Nem veszi észre annyira a külső hőmérsékletet.Nem nagy a fogyasztása sem.Gondolom egy inverterröl is működik.
Van nekem egy kis öreg Lehel abszorpciós hűtőm (talán 50 literes?), amivel én teljes mértékben meg vagyok elégedve. Amíg sátras utánfutóztunk, addig mindig jött velünk, a vonórúdon utazott. Az utóbbi két évben már nem tudtuk használni az utánfutót, csak sima családi sátorral kempingeztünk, és csak akkor tudtuk magunkkal vinni, ha Barkasszal mentünk (ritkán). Viszont ekkor sem tudtam menet közben üzemeltetni, féltem a tűzveszélytől.
Most kezdő lakósként arra gondoltam, hogy beilleszteném a bódéba. Ha jól emlékszem a 230V egyből letranszformálódik, és valójában 12V egyenárammal működik. Ha ez így van, szerintem könnyen megvalósítható lenne, hogy két üzemmódban is működhessen, akár menet közben is.
Szívesen! Nekem van pluszban, egy kis 230V-os, kompresszoros hűtőm, amit kiteszek a lakó elé az elősátorba. 25 000 körül már vehetsz újat. A hatásfoka sokkal jobb mint a lakó hűtőjének, sokkal előbb lehül. A lakó hűtőjének kell egy nap mire rendesen dolgozik.
A hűtő hátulján van, a kazán és az aggregát rész, illetve a kémény. A hűtő és a lakókocsi fala között is elég nagy hely van, ami kell a szellőzés végett. Ezek miatt olyan kicsi a hűtő belső tere. Sajnos ezeknek a hűtőknek ez a hátránya. Kiveheted és tehetsz a helyére egy kompresszoros 230V-os kis hűtőt, de akkor elvszik a 12V-os és gázos üzemmód lehetősége, és az abszorpciós hűtők sajátossága, a hangtalan működést.
Most tettünk szert egy Knauss 420-as lakókocsira, 90-esek évek végi gyártmányú. De nagyon kicsi benne a hűtőszekrény, olyan mintha csak a fele mélysége lenne, mint más hasonló kis hűtőknek. Mi lehet mögötte ami elveszi a helyet? Valakinek van tapasztalata abban, hogyan lehet kicserélni nagyobbra? köszi!
Milyen szerkezet az? Egy beltéri egység 8-10 kg-nál nem kéne, hogy nehezebb legyen. A kültéri mondjuk, van vagy 30-40 kg, azt berakod a gázpalack tárolóba, nem fog libegni az eleje, az tuti.
Majd jövök tanácsokat kérni, ha elrángattam onnan. Valóban szép a bútorzata, de van (volt?) baja, a jobb eleje sérült, kicsit beázott ott. Bízok benne, hogy ezt könnyen orvosolni fogom a segítségetekkel.
Legfőképpen azért mert nem vagyok benne biztos, hogy kültéri egység zaja, esetleges rezonanciája nem zavaró-e a lakóban. Otthon egy vastag falon kívül van, a becsukott ablakokon keresztül nem igen hallod a kültéri egység hangját, de egy lakókocsinál berakod előre a gázpalack tárolóba és egy kb 20 mm-es fal választja el az ágytól. Rögzíteni szerintem akkor sem tudod normálisan, ha esetleg a lakó fa vázszerkezét megtalálod, mert rövid csavarokat kell használnod és puha fába kellene azokat becsavarni, ami miatt szerintem elég hamar gatya lenne a rögzítés a vontatás közbeni rázkódástól.
Szia Socicsalád!! Nem gyakran olvasom a fórumot, kiöregedtem az okoskodásokból, meg a marakodásból, de ilyenkor van telefonom, az -majdnem-mindig működik! Sajnos, beleszaladtunk egy nyomorult NAVos harcba, sokszor kellett hazamennünk klf. levelek miatt (át kellett venni, nem hagyták a szomszédnál), meg a kisebbik fiam is itt volt, vele is el-elcsámborogtunk, de igazán sajnálom, hogy elkerültük egymást. Egyébként a kemping - mivel a másik felét megvette valami rabló, épít rá majd milliós apartmanokat....- kicsit túlterhelt lett, még a kemWC közvetlen közelében is sátraztak szerencsétlenek, de nekünk persze nyugi volt a parton - na, ez a főrangoknak kijáró elhelyezés :-) !!!Vigyázzatok magatokra, ahogy a többi barát is, lassan vége a szezonnak, jövőre újra itt - ha Mészárosék máshogy nem gondolják. csók a családnak -dr!!
Szia Kálmán ! Nagy igazságot irtál! Minnél kevésbé terheljük a vonóhorgot,az ideális,vagy az ajánlott súlyhoz képest,annál nagyobb esély van arra,hogy felborul vagy más baleset történik! És tetézi a bajt az is,hogy csak egy bizonyos sebesség elérésénél vehető észre.És akkor jól kell tudni erre reagálni,mert közel a bukfenc ! Én saját tapasztalatból tudom,mert nem mértem meg egyszer a vonófej terhelését! Ez nem jelenti azt,hogy a rutinos lakókocsis nem tudja megállapitani,hogy megemelt (kézzel) vonófeje elég,vagyis alkalmas e a vontatásra,de aki tpasztalatlan,az mérjen!És tényleg 44 cm magasság körül kell mérni! (ez is fontos)
Itt alig van lakòautò, a nagytöbbsèg lakòkocsis. Lakòautò szerelèssel, felùjìtàssal kapcsolatban a lakòautò klub vagy a kempingmània fòrumokon tudsz több infòt kapni. Mind a kettő a facèn is megtalàlhatò.
Viszonylag új vagyok még a fórumon és a gurulólakos témában is. Vettem egy Knaus Traveller 500 lakóautót, ami már első látásra nagyon bejött, a szemmel látható kis hibáival együtt. Gondoltam, majd apránként megbütykölök ezt azt. Majd észrevettem, hogy a zuhanyzó tálca el van repedve, és a bal hátsó sarokban, ahol gondolom ázott a zuhanytálca alatt, kicsit elfáradt a padlólap, olyan kb tenyérnyi helyen. Illetve a vezetőfülke felőli oldalon is vol egy kis szigetelési hiba, ami ott áztatta el egy picit. A zuhanytálcát megoldom műgyanta és üvegszálpaplannal kétoldalról, de a padlójavításba nem merek belevágni. Kérdésem az volna, hogy mennyire van túlbonyolítva a dolog? Egy ügyesebb Mekk mester meg tudja javítani, természetesen megfelelő anyagokkal, vagy szervizben érdeklődjek, ahol dobálóznak a százezrekkel? (nem lebecsülve a szakértelmüket)
Mint laikus, és mindenhez "IS" értő emberként, szívesen nekilátnék, de a youtube-on kívűl még nem láttam szétkapva lakóautót, így egy kicsit talán túlmisztifikálom a dolgokat. Szeretnénk szépen rendberakni a lakót, mert a kisbabánk várja a jobbnál jobb kalandokat (nem a szervizekben, vagy az út szélén)
Ha van valakinek tippe, ötlete, esetleg már csinált hasonlót és el tudja magyarázni, hogy mi az amire érdemes figyelni, honnan kell belekezdeni azt megköszönném.
Amúgy nekem első alkalommal bejött a kis traktorunk, a babának az első éjszaka a balatoni vihar közepén sem okozott problémát. Már csak anyukát kell átbillenteni a sötét oldalra és meg is vagyunk :D
Húúú! Csak kapkodom a fejem, ahogy röpködnek itt a tonnák! Van amikor száguldozunk, van, hogy erősek vagyunk? Mindenkinek saját felelőssége eldönteni, hogy mit, mivel cibál, persze ha valaki igényli, annak segíthetünk!
MOndjuk ki volnék váncsi, hogy mekkora fejvakargatás volna a mozaikuccában, ha hazahoznék egy Classic Range-et angliából, amire megrendelte az első vevő anno a Towing Pack-et, ami ÁTMENŐ fékrendszer kiépítését jelentette az angoloknál. Rendelhető extra volt, és ha ez megvolt, akkor a Range 5.5 tonnát vontathatott. :)
Továbbra is az a véleményem, hogy nem volt szerencsés választás a lakókocsi az autóhoz. Azt gondolom, hogy a helyzet koránt sem annyira katasztrofális, bizonyos műszaki feltételek megléte, írott és íratlan szabályok betartása mellett.
És az benne is van a forgalmiban, műszakilag meg vannak az adottságok (megfelelő "D" értékű horog) akkor minden további nélkül.
A 2/3-os jogszabály EU kompform lett, ugyanis figyelmesen elolvasva bele került, hogy amennyiben van a járgánynak típusbizonyítványa, akkor az ott szereplő adatok a mérvadók. Pl.: KIA SORENTO MK1 2.800kg-ot húzhat, facelift 3.500kg-ot.
Valóban nem az hangzott el, hogy milyen frankó így a szerelvény, hanem, hogy odafigyeléssel vállalható, melyre bizonyíték, hogy sikerült is az út.
A baj nem itt van, hanem, hogy tapasztalatból merem mondani, hogy biztos túl volt terhelve a szerelvény, tehát igazából mindegy, hogy mi van a forgalmikban, szegény Dákónak a valós tömeggel és a vélelmezhetően hibás tömegelosztással kellett küzdenie.
Azt az 1,5 dCI-t pedig jó motornak tartom, nem hinném, hogy kínlódott, persze nyilván nem versenyautó...
Szevasztok HUrak ( aki még emlékszik - Hölgyek -Urak), nem igazán ugatok belétek, de mindenkit szeretettel üdvözlök, "várostársat" meg csak igazán, fórumozzatok csak, én csak pihizek, meg horgászom, meg nyomom be az akali52-est, mindenkinek maradék jó nyarat, barátsággal (????) - dr!!
Bocs hazudtam, megnéztem 3500 kg ra engedélyezték. a Gyártói meg 2948 kg ot ír... a másik kocsi meg 1450kg önsúllyal 1200kg mot vontathat. Gyártói 1500..
1880 kg az önsúlya és az ösztömege 2330kg lehet. Grand Cherokee 2000 res évjárat. Itt a gyártói ajánlást ütik bele maximumnak a forgalmiba, ha honosítatom majd mi lesz benne az más kérdés.
Mert gondolom a 3500 csak a vonóhorogra vonatkozik.. :)
Egyébként ha jól értelmezem, akkor 2000 körüli csak a járműved megengedett össztömege (ami kb 1.5 tonna körüli öntömeget sejtet) amivel húzhatnál szerinted majdnem 3 tonnát? Milyen kocsi ez pontosan és ezek az adatok benne vannak a forgalmiban is?!
"(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét."
Ez a 21§ 4-es beketdés nem mindig szentírás. Mert ott van a 22§ ami szerint ha van európai típusbizonyítvány akkor a 21§ (2) és (4) bekezdését figyelmen kívül kell hagyni.
Mindegy... volt egy vitám valakivel, csak mások véleményére is voltam kíváncsi, én tévedek e vagy nem.
Nagyon sok szgknál pl. terepjáróknál van akár 3500 kg megadva a gyártók felöl a vontathatóságra, de álláspontom szerint (ha jól értem a Köhém rendelkezéseket), már a forgalmiba vélhetőleg nem ez az adat kerül, és így nem is vontathat ennyit, mert az irányadó Köhém rendelet azért ezt szabályozza...
Az általad adott linket én is ismerem, az alapján gondolom, erre hivatkozva:
"(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét.
A gépkocsival ténylegesen vontatható tömeg megállapításához a gépkocsi gyártója által megadott max. vontathatósági érték (arra tervezve a fő teherhordó elem, fék, stb.), a vonóhorog gyártója által megadott max. vontathatósági érték (maga a horog arra tervezve), ill. a KÖHÉM rendeletben előírt érték közül a kisebbet kell figyelembe venni!"
Még mindig nem teljesen tiszta nekem, hogy mire vagy kíváncsi. :)
- Ha arról szól a történet, hogy van egy autód és vonóhorgot szeretnél rá tetetni és kíváncsi vagy rá, hogy mi kerül a forgalmiba, akkor a következő a helyzet. Nem biztos, hogy a forgalmiba az kerül, ami az adattáblán van. Három különböző módja van a vontathatóság megállapításának.
1. Ha van az autónak európai típusbizonyítványa, akkor az abban szereplő adat a mérvadó, persze ha a felszerelt vonóhorog terhelhetősége is megfelel hozzá.
2. kiszámítják az adattáblából.
3. kiszámolják egy képlettel.
A linkben az utolsó mondat az érdekes, miszerint az értékek közül a kisebbet kell figyelembe venni a tényleges vontathatóság megállapításához. Szerintem ez csak akkor van, ha az 1-es pont nem teljesül, de ebben nem vagyok egészen biztos.
- lehet még az az eset, amikor az autót kintről hoztad és van rajta horog. Nekem két ilyenem volt, mindkét alkalommal az az érték került a magyar forgalmiba, ami a külföldi forgalmiban szerepelt.
Mondjuk a kis aluplakett a motortérben, ami tartalmazza a saját tömeget, a megengedett össztömeget, és az összgördülőt, ami alapján kiszámolható a gyártó által specifikált maximális vontathatóság. De ez akár még szerepelhet specifikációkban, a gyártók ill a gyártók márkakereskedőik által közölt technikai adatlapokon, mint mondjuk "megengedett vontatmánytömeg" ecetera.
Bocs, de ha a mondandód engem is érint, amit a többes számból feltételezek, akkor valamit félreértettél. Én egy szóval sem biztattam a kollégát arra hogy jó lesz ez így. Én egy valamire biztattam, mégpedig arra, hogy ha már így rakta össze a szerelvényét és azon nem akar változtatni, akkor próbálja meg kihozni belőle a legjobbat a biztonság terén, egy stabilizátorral és megfelelő pakolással. Szerintem jelen helyzetben, így lesz a legbiztonságosabb önmagára és másokra nézve is. A 60594-ben az alábbit írtam. Szerintem ennek sincs biztatás szaga.
"Nem szeretnélek megsérteni, de egy kicsit felelőtlen választás volt az autóhoz a lakókocsi választás a súlyarányok miatt. Külföldi lakókocsis oldalakon, általában azt ajánlják, hogy a lakókocsi össztömege, ne legyen nagyobb mint az autó saját tömegének a 80%-a, mert az fölött a szerelvény veszélyesen instabil lehet. Ha egy jó tanácsot megfogadsz, akkor a saját és családod biztonsága érdekében, inkább az autóba pakolj, hogy az minél nehezebb legyen, így a stabilitás némileg javítható."
Igen ha van B+E jogosítványod. Anélkül max az együttes ösztömeg lehet 3500 kg példa kocsi megengedett ösztömeg 1900+ lakó ,trailer, stb ösztömeg max 1600kg =3500kg
Szgk. + nehéz pótkocsi (B+E) jogosítvány: Nemzetközi kategória, B kategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény (a két jármű együttes megengedett össztömege a 3500 kg-ot meghaladja).kg
Sziasztok, ha valamelyik szgk műszaki adatlapján pl. 3500 kg vontathatóság szerepel, mint mondjuk a terepjárok zömén. Ennyi ténylegesen vontatható is közúton, vagy az adott ország közlekedési szabályozásai (történetesen nálunk a Köhém) kicsit felülírhatja?!
A topiktársakat pedig nem érdem! Miért mondogatjátok, hogy jó az? Mikor ti is tudjátok, hogy az a pici gyenge autó, azzal a nagy dobozzal életveszélyes. Bármikor belefuthat egy szelesebb időbe vagy egy barom kamionosba.
Nem értem de mindegy, úgyhogy felesleges engem is győzködni a véleményem miatt. Mondjátok a kollégának, végül is nem titeket vagy engem teker le a szél hanem őt.
Ne vedd sértésnek, nem akarlak én bántani, de mondhat bárki bármit ( kibicnek semmi sem drága) ez a szerelvény max Budapest Agárd útvonalra jó, az sem az autópályán.
Ebben van némi igazad, éppen ezért kell a stabilizátor és a jó súlyelosztás, ha már így hozta össze a kolléga a szerelvényt és nem akar az összetételen változtatni.
Én ezt viszonylag egyszerűen úgy szoktam ellenőrizni, hogy megemelem a lakókocsi elejét a vonófejnél. Ha qrva nehéz, jó lesz a stabilitás :) (igaz, nincsenek kihegyezve a súlyhatárok)
Nagyjából valami ilyesmi válaszra számítottam. :) Vegyél rá egy stabilizátoros (szorítós) vonófejet. Ajánlanám az AL-KO AKS 1300 típust. Érezhetően sokat javít a stabilitáson. Én használtan vettem ilyet, kellet hozzá egy új alkatrész, de így is kijött 32 000 forintból, az új közel 100 000 ft. A hátulja szerintem a rossz súlyelosztás miatt imbolygott. Nézd meg, hogy a vonóhorog adattábláján, milyen súly van megadva függőleges terhelésnek. (szerintem 75kg). Pakold úgy a lakót, hogy az orrsúlya legyen legalább 50 kg körül. Azt szokták javasolni, hogy az orrsúly a lakókocsi aktuális össztömegének az 5-7%-a legyen, de nem lehet több a megengedett függőleges vonóhorog és vonófej terhelhetőségeknél. Az orrsúlyt lemérheted agy szobai mérleggel is úgy, hogy a mérleget a vonófej alá teszed és fogsz egy 40 cm köröli vastagabb fa lécet, az egyik végét a vonófejbe a gömb helyére a másik végét a mérlegre teszed. Lehet kapni lakókocsis boltokban vonófej mérleget is, azzal is egyszerűen ellenőrizheted a súlyt. Ha lecseréled a vonófejet és jól pakolod meg a lakót, akkor szerintem sokat javulhat a stabilitás.
Lehet varázsolni súlyelosztással, stabilizátoros vonófejjel, akasztófa tövében szedett mohával de a dácsiád egy kicsit könnyű ahhoz a lakóhoz. Nem csak jogszabály szerint, fizikailag is.
Van egy 1,5 dci dacia sedamom.Szépen huzza csak olyan70nél elkezd imbolyogni a hátulja.Arra gondolok hogy a régi vonofej van rajta és az lóg.Levettem és rápróbáltam a gömbre és nem lóg,de terhelésnél biztos enged.Venni kell rá a szorítós vonószemet.
Nem adtam fel.Nem kivánom eladni a lakokocsit.A hibákbol tanulni szeretnék.Itt ahol lakom a környéken is vannak szép helyek.Ide lassan is el tudom huzni.Másik autot nem szeretnék venni.Ha dombos vidékre mennék a platon elfér.
Ha kempingezèsről, lakòkocsizàsròl beszèlūnk, nagyrèszt az első èlmènyek a meghatàrozòak. Ha az első nem tetszett, sokan feladjàk, mondvàn ez nem pàlya vagy nem nekik talàltàk ki, holott lehet, hogy minden negatìv èlmèny csupàn a felkèszūletlensèg következmènye.
A kollèga ìràsa szàmomra egy mindenben csalòdott sporttàrs kommentjènek tūnik. Viszont az àltala elsőre megtapasztalt negatìvumolat egyszerû orvosolni. Csak ennyit akartam mondani...........
Èn nem a tapasztalatròl beszèltem. Ès bàr az igaz, hogy èn sem ùgy kezdtem ahogy most vagyok de ha elindultunk idegenbe tàjèkozòdtunk, ràkèszūltūnk, volt B ès Ç terv. Ha nem beszèltūk a nyelvet, tanultunk pàr fontosat ès mindig olyan volt a vontatò, hogy birta amit hùz. Illetve ha valahol messze voltunl ès fennakadàs volt nem adtuk fel, mentūnk tovàbb ès megpròbàltuk kihozni a legjobbat.
Te sem a mostani tapasztalatoddal és infrastrukturáddal kezdted! A szerencsésebbek kivételével mindenki betartja a fokozatosság elvét, menet közben majd ki alakul!
Más téma.Elindultunk rijeka felé.Azegész egy örökkévalóság volt.Így név nélkül irhatok akármit.A dácia huzta a lakokocsit.Az erővel semmi baj sem csak a tömeg kevés.Végig 70nel mentünk.Csak a magyar kamionosok dudáltak,de mi jol éreztük magunkat.Odaértünk és az elsö kemping tele volt,igy hát leakasztottuk a lakokocsit egy parkoloba,a francia füvesek mellé(retkesek igénytelenek fujj)és meghagytam a lányomnak ne fogadjanak el semmit.Elindultunk kempinget keresni.Medvajan találtunk is egyet,amiben volt hely.A nagyon jo nyelvtudásommal elmutogattam mit akarok.kaptam egy sárga táblát és már mentem is vissza a lakoért.Gyorsan beálltun egy helyre és két nap után jöttünk rá hogy a kék táblánál a drágább helyre álltunk.De nem mi voltunk az egyedüliek.még három tábla volt mellettünk,és ök ki is rakták.Idegesek voltunk nehogy a drágább dijat számolják.De ez a recepcion senki nem érdekelt.Igy eljöttünk haza.
Az, hogy valaki gondos vagy gondatlan gazdája valaminek, legyen az lakóautó, lakókocsi vagy éppen búgócsiga, nem azon múlik, hogy 2 vagy 295 napon át használja egy évben, hanem azon, hogy miként bánik vele. Ezt szerintem a többség így gondolja, bármennyire is relatívak a relatív dolgok.
Relatív dolog azért annyira relatív, mert én is azt írtam, hogy az a jó lakó ami egy garázsban áll 20 évig és nem használja senki. Ilyet keressen mindenki aki venni akar...
Persze, hogy nem eszi meg a nap, meg a fagy. Akkor ez ilyen gazda a gondos gazda? Mert nem az. Legyen inkább megkímélt, alig használt állapotú.
Én aki egy évben 295 napot lakózok télen nyáron, ezek szerin akkor én trehány gazda vagyok? Az oldalát is nyilván könnyebb benyomni 60 ezer km megtétele után mintha csak 6 km-t tesz meg vele az ember. Fia.
Látod, ennek is gondos gazdája volt, a hirdetés szerint. Igaz hátul van rajta egy "kis" nyomódás, hiányzik a műanyag takaróelem a kerékívnél, a csapban áll a szutyok, de a gyári papírok gondosan meg vannak őrizve és amúgy a hirdető szerint szép állapotban van. :))))
Hogy van-e valahol fa azt nem tudom. Én arra gondoltam, hogy talán a beltéri alá tennék teljes hosszában a falhoz rögzítve, (csavar+ragasztó) valamit, (pl egy 30x30-as párnafát) ami alátámasztaná azt, teherviselőként. Rögzíteni talán a falon átmenő csavarokkal érdemes, mint a kerékpártartókat.
Elsősorban, viszont erősen elgondolkodnék azon, hogy mennyire jó megoldás egy lakóba háztartási split klímát tenni.
Hát nem tudom. Én a legutóbbi lakómat úgy adtam el, hogy az érdeklődőknek elmondtam a telefonban, hogy milyen hibája van, így amikor eljöttek azt kapták, amit ígértem. A helyszínen végignézettem velük mindent, amit egy lakón meg kell nézni. Az első érdeklődőnek nem volt a lakó állapotával problémája, csak sokallotta az árat, a második érdeklődő el is vitte. Nem nagyon alkudozott. A legutóbb eladott autónknál is elmondtam minden hibáját, amit az adásvételibe bele is írtunk. A legutóbb a használt telefonomat adtam el és volt, akit én beszéltem le róla, mert elmondtam neki, hogy amire ő szeretné, arra nem lesz elég ez a telefon. Egyszerűen azért mert így fair a dolog és én is ezt várnám el mástól.
Szerintem valaminek az allapot meghatarozasa nem subjekiv alapon mukodik, mint a szepsegvalasztas! Ha valami szar, az nem lesz jo, ha mashogy nezed , akkor sem :-)
Kollégám is keresgélt, hasonló árkategóriában, belefutott ezekbe a dolgokba. Megunta, kimenet Hollandiába, (egy kis segítséggel) kereskedésből vett egy szép Hobby-t, kipucolva, műszakilag, átvizsgálva, szervizlappal. Itthon kinézte a lakót, ami tényleg olyan volt mint amilyennek hirdették. 2 millióba által meg lepapírozva, itthon 2,4 körül mentek a hasonlók.
Nem szàmìt, hogy orvos vagy nyugdijas hàzaspàr. Nekem volt egy lakòm amit gyemekorvostòl vettem. Èletemben nem làtam annyi mocskot mint abban a lakòban. A kutyàmat se vinnèm ahoz a dokihoz nemhogy a gyerekemet. De a lakò fiayal volt ès jòàrasìtva. Csak takarìtani kellet de azt nagyon.
Én télen jártam ezeket a köröket. Kb 10-15 szóba jöhető lakót néztem meg kb 1000 km-t utazgattam...
Borzasztóak, rémisztőek általában... konkrétan egy komlóinál pl: náluk van 8 éve, idős házaspár, ritkán használták... az alján egy sarokban ki lehetett látni, a körben lévő gumicsík fele hiányzott... az hittem agyonütöm mikor megláttam a "hibátlannak" titulált szemétdombot...
Lehet...amit ezen megtanultam, hogy meggyőző szövegű doktor uraknak legközelebb nem hiszek el mindent :)
Ami engem érdekel: emeletes ágy, ülőgarnitúra és franciaágy külön (hogy ne kelljen átalakítgatni) wc és zuhanyzó. Mindezt max 1350kg össztömegben. A többi extra másodlagos. Ezt a hirdetést azért néztem meg, mert klíma is volt benne, ami jó ha van, és váltig állította a doktor úr, hogy minden kitűnő állapotú.
Pár ilyenbe még bele fogsz futni. Itthon a hirdetések tartalma sokszor nincs összhangban a valósággal. Ebben az árban azért, azért lehet jót is találni.
Megnéztem ezt a Knaus Eifelland holiday 520 tkm lakókocsit, amit a kedves eladója kitűnő állapotúként hirdet. Az első ablaka ki volt rohadva a helyéről, az felett pedig a külső burkolat fel volt válva, levegős volt alatta! A kocsi bármely felületén végig húztam rajta a kezem, fehér lett, ami arra utal, hogy málik a műanyag burkolata a sok UV miatt. Ez utóbbival lehet valamit kezdeni? Lefestik valami új védőréteggel, vagy ilyenkor kuka és csere a külső műanyag borítás?
Nem mondom hogy boldog voltam, hogy autóztam ez miatt oda-vissa 4 órát :(
Ha valakinek megjelennek a fekete penészpöttyök,vagy elszineződés a műanyagokon,akkor Szavo penészesedés eltávolítóval szinte újjá varázsolható a felület. Kipróbált dolog! Kerti garnitúrákon is kiváló!
Az, hogy zöld "mohás" a teteje, inkább az igénytelen gazdára utal, vagy arra, hogy valahol le volt telepítve és a rosseb tudja mennyit laktak benne. A porózusságnak ehhez nincs semmi köze. Egyébként miért ne lehetne kitűnő állapotban egy ilyen korú lakó, ha gondos, igényes gazdája van? Ezt elnézve kötve hiszem, hogy ilyen gazda kezében lenne.
Jòpàr ève 1 èvig hasznàltam ezt a tipust, nekem 490-es volt. Nem volt vele baj.
Az 520-nak bàrmi van a forgalmiban valòszìnű, hogy több mint 1300 kilò. Ezt csak a jogsid ès a vontatò miatt ìrom. Èrdemes rà odafigyelni. Tovàbbà ennèl a tipusnàl, ebben a korban az elrje màr beàzòs lehet. Fokozott àtbizsgàlàst igènyel vètelkor.
Koràhoz ès tipusàjoz kèpest soknak tartom az àrsat. Jòval olcsòbak is szoktak lenni.