Keresés

Részletes keresés

dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4393

Az induláskor megegyeztek , hogy minden évben küldenek egy fényjelet egymásnak. Ezek vannak a rajzon pirossal és zölddel.

Ezek események.És minden rendszerből felrajzolva ugyan akkor kell megkapniuk. Ez galileiben nem teljesül , akár tetszik , akár nem. Fel van az is rajzolva , ha akarod megkeresem .

A specrelben viszont zsír.-

Előzmény: lxrose (4391)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4392
Ha mondjuk fényjeleket küldözgetnek egymásnak, akkor a sajátidő szerinti egész években küldött jelek szimmetria esetén azonos időben érkeznek meg a másikhoz és mindegyik kevesebbet kap, mint amennyit ad az adott pillanatban.
Előzmény: lxrose (4391)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4391
"Pontosan. Húzzál a jobboldali rajzra indulástól felfele 6 évnél /6 egység/ jobbra egy vonalat.

Ez az azonos eset a jobb oldali vkék vonallal. De nem ugyan azt az eseményt mutatja."

 

Forduló nélkül mit nevezel eseménynek?

Előzmény: dhcp2 (4389)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4390

"jobboldali rajzra "

 

bal oldali!

Előzmény: dhcp2 (4389)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4389

"azonos feltételek esetén nincs különbség. "

 

Pontosan. Húzzál a jobboldali rajzra indulástól felfele 6 évnél /6 egység/ jobbra egy vonalat.

Ez az azonos eset a jobb oldali vkék vonallal. De nem ugyan azt az eseményt mutatja.

Előzmény: lxrose (4385)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4388

"Kár , hogy nincs olyan smile-m , ami fejbe lövi magát ..."

 

Én nem adnám fel ilyen könnyen. :-)

Előzmény: dhcp2 (4386)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4387

"Csak neked , lxrose. Mi van ,ha nem az űrhajós /jobb oldal/ fordul 6 év múlva , hanem a Föld /bal oldal/ ? Nem ugyan azt kapjuk ?"

 

Nem értem, hogy ez most hogyan kapcsolódik a vitához?  Egyelőre azt kellene belátni, hogy forduló nélkül az űrhajó ugyanolyan távol van a Földtől, mint a Föld az űrhajótól, ezalatt mindketten azt tapasztalják, hogy a saját rendszerükben több idő telik el, mint a másikban, de ismétlem, szó sincs még fordulóról!

Előzmény: dhcp2 (4382)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4386

Kár , hogy nincs olyan smile-m , ami fejbe lövi magát ...

 

Előzmény: lxrose (4385)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4385

"Stimmelnek a számok. Az első eset a lina vonal , a második a világoskék. Ami nem stimmel , az az 'ugyanakkor' .Mint már említettem az egyidejűség nézőpont kérdése , ami látszik is a rajzon."

 

Az "ugyanakkor" helyett írhattam volna azt is, hogy másrészről, de nem is az a lényeg. A specrel szerint az egyidejűség valóban megfigyelőfüggő, de azonos feltételek esetén nincs különbség. Ha az űrhajó sebessége a Földhöz képest 0.8c, akkor a Föld sebessége az űrhajóhoz képest ugyanannyi. Ugyanez igaz a távolságokra és az időkre is. Vagyis az egyidejűség szempontjából is ugyanazokat mondhatják el a másikról illetve magukról, ha összehasonlítják a különböző eseményeket.

Előzmény: dhcp2 (4380)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4384

Úgyértem tükrözve , de ugyan azt.

Előzmény: dhcp2 (4382)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4383
Ja ,a számokat ne nézd az utóbbi ábrán.
Előzmény: dhcp2 (4382)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4382
Csak neked , lxrose. Mi van ,ha nem az űrhajós /jobb oldal/ fordul 6 év múlva , hanem a Föld /bal oldal/ ? Nem ugyan azt kapjuk ?
Előzmény: lxrose (4381)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4381

Kíváncsi vagyok, hogy milyen hozzászólások lesznek a vitához, ha lesznek egyáltalán! De légyszives csak konkrét dolgokra koncentrálni, a számokra és az azokkal kapcsolatos állításokra, amit Dubois tett!

Köszönöm!

Előzmény: lxrose (4378)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4380
Stimmelnek a számok. Az első eset a lina vonal , a második a világoskék. Ami nem stimmel , az az 'ugyanakkor' .Mint már említettem az egyidejűség nézőpont kérdése , ami látszik is a rajzon.
Előzmény: lxrose (4378)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4379
"Rosszul látod, azon már túl vagyok. Akkor lenne így, ha érdemesnek látnám az érvelést.

De reménytelen esetnek látlak.

És ezt nem azért mondom, hogy sértegesselek, hanem csak azért, hogy tudd, hogy miért nem cáfolgatom már a hibás állításaidat.

Nincs értelme."

 

Nem akarnék ilyet írni, mert egyrészt nem tudhatom, hogy így van-e, másrészt nem illene, de én azért probálom konkrét dolgokon tartani a szót, mégha az esély a közeledésre tart is a 0-hoz.

Előzmény: Dubois (4377)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4378

Miután gyanítom, hogy a precíz Dubois most legyint egyet, és úgy dönt, hogy "ennek a hülyének minek magyarázzak", ezért kíváncsi vagyok a gondolkodó és nyitott elmék véleményére a konkrét vitánkkal kapcsolatban. Én vagyok a hülye, aki félreértelmezi, hogy ő azt számolta ki, hogy a Földről nézve az űrhajó 8 fényév távolságra van és földi rendszerében 10 év telik el, ugyanakkor az űrhajó rendszerében a Föld 4.8 fényév távolságra van és ezalatt a Földön az űrhajós szerint 3.6 év telik el?

 

 

Előzmény: lxrose (4376)
Dubois Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4377

"Semmi konkrét válasz, csak amid ebben a helyzetben van. Ha nem lenne igazam, érvelnél, helyesbítenél"

 

Rosszul látod, azon már túl vagyok. Akkor lenne így, ha érdemesnek látnám az érvelést.

De reménytelen esetnek látlak.

És ezt nem azért mondom, hogy sértegesselek, hanem csak azért, hogy tudd, hogy miért nem cáfolgatom már a hibás állításaidat.

Nincs értelme.

Előzmény: lxrose (4376)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4376
"Ezek a mondataid is pontosan mutatják, hogy semmit, abszolúte semmit, nem értesz a specrel legalapjaiból sem.

Eleinte azt hittem, hogy csak nem gondoltál bele rendesen.

Aztán azt hittem, hogy makacs megdöntéskényszered miatt keresed a lukat rajta, ez akadályoz a megértésben.

De most már úgy látom, hogy soha nem is fogod megérteni."

 

Úgy "hangzanak" ezek a szavak, mintha egy kiscica végső kétségbeesésében ráfújna a gonosz farkasra, hátha bejön. :-) Semmi konkrét válasz, csak amid ebben a helyzetben van. Ha nem lenne igazam, érvelnél, helyesbítenél, és nem fölényeskednél csak. (Persze megteheted azt is, ahogy mindenki más, még én is, de azért nem ártana valami tudományosfélét is reagálnod arra, amit írtam. Így hiteltelennek tünsz számomra.)

Előzmény: Dubois (4375)
Dubois Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4375

"Az, hogy miért éppen az űrhajó van távolabb a Földtől és nem a Föld az űrhajótól, az már nem derül ki. :-) (Mert azt azért elismered, hogy a 8 fényév nem egyenlő 4.8-del és ezeket a számításokat is Te végezted?)"

 

Ezek a mondataid is pontosan mutatják, hogy semmit, abszolúte semmit, nem értesz a specrel legalapjaiból sem.

Eleinte azt hittem, hogy csak nem gondoltál bele rendesen.

Aztán azt hittem, hogy makacs megdöntéskényszered miatt keresed a lukat rajta, ez akadályoz a megértésben.

De most már úgy látom, hogy soha nem is fogod megérteni.

Előzmény: lxrose (4374)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4374
"És még most sem értesz semmit. :))

Ezért vagy reménytelen eset."

 

Úgy vélem, hogy ezt a mondatot szántad mondanivalód lényegének, pedig állítólag TE mindig precíz vagy. Ennél sokkal lényegesebb lenne a konkrét problémákat megmagyarázni, de mivel ötleted sincs, ezért írsz ilyeneket.

Amit idéztem és Te elismertél, hogy azt írtad, abból az derül ki, hogy egymáshoz képes mozgó rendszerekben a távolságok attól függnek, hogy melyik rendszerből nézzük. Az, hogy miért éppen az űrhajó van távolabb a Földtől és nem a Föld az űrhajótól, az már nem derül ki. :-) (Mert azt azért elismered, hogy a 8 fényév nem egyenlő 4.8-del és ezeket a számításokat is Te végezted?)

Előzmény: Dubois (4370)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4373

"A megértésnek nem az a módja , hogy mégjobban összekavarjuk."

 

Nem a megértés módja miatt kellene aggódnod, hanem a kérdés megfelelő magyarázatán! A megértés miatt legfeljebb én aggódhatnék, ha engem féltesz. :-)

Előzmény: dhcp2 (4369)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4372

"Ha a fénysebesség állandóságát nem fogadod el , akkor nincs értelme a relativitásról beszélni."

 

Kétféle alaphelyzet van, az egyik, hogy elfogadom és akkor abból mik következnek, a másik, hogy nem és akkor mi van. Mindkét esetben lehet tárgyalni a dolgokat.

Azonban meglepődnék, ha tudnál olyan kisérletet, ami azon állításodat támasztja alá, miszerint gyorsuló rendszerekben is c a fény sebessége a megfigyelőhöz képest.

Mondjuk én tudok olyat, ami szerint forgó megfigyelőhöz képest nem az.

Előzmény: dhcp2 (4368)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4371

"A testek is csak c-ig tudnak gyorsulni . Közelébe érve már a tömegük nő."

 

A specrel szerint tudtommal ez folyamatos.

 

"A fénynél hasonló dolog történik , csak mivel már c-vel halad , az alapból nem változik. Az energiája viszont igen , ami a frekvenciájával arányos ."

 

Ez elég érdekes, mondanál róla többet is?

Mondjuk, hogy eltekintük a kettős természettől a fény esetében, és csak a részecskére koncentrálunk, elfogadva, hogy van ilyen. Ebben az esetben a már fénysebességgel mozgó részecskének milye változik meg és hogyan?

Előzmény: dhcp2 (4367)
Dubois Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4370

Így van. Ezt írtam én:

"A Föld rendszeréből nézve:

A földi órán mérve 10 évig megy az űrhajó 0.8c-vel. Ezalatt 8 fényévre távolodik. Az űrhajó óráján az 5/3 gammát figyelembe véve 10/(5/3)=6 év telik el.

 

Az űrhajó rendszeréből nézve:

Az űrhajó óráján mérve 6 évig megy a Föld 0.8c-vel. Ezalatt 4.8 fényévre távolodik.

A Föld óráján az 5/3 gammát figyelembe véve 6/(5/3)=3.6 év telik el.

 

Milyen szimmetriáról beszélsz?"

 

Ebből készítetted te ezt a hibás állításhalmazt:

 

"Hát ha a specrel alapjai úgy vannak lefektetve, hogy vannak kitüntetett rendszerek (mint például a Föld), és van a többi, akkor tényleg nem. Te ugyanis azt állítod, hogy az inerciarendszerek nem egyenértékűek, és egészen fura módon számolgatod egyik rendszerből a másikba az időket. Egyik példádban kiszámolod, hogy hogyan lesz 20-ból a másik rendszerben 2-szer 8 év, és ugyanezt visszafelé is, aztán most kiszámolod, hogy hogyan lesz 10 évből 6, majd ebből a 6-ból 3.6. Ha elvégzed még néhányszor a transzformációt oda és vissza, akkor kiderül, hogy idő nincs is, mert nem telik. :-))"

 

És még most sem értesz semmit. :))

Ezért vagy reménytelen eset.

Előzmény: lxrose (4361)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4369
A megértésnek nem az a módja , hogy mégjobban összekavarjuk.
Előzmény: lxrose (4343)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4368
Ha a fénysebesség állandóságát nem fogadod el , akkor nincs értelme a relativitásról beszélni.
Előzmény: lxrose (4366)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4367

A testek is csak c-ig tudnak gyorsulni . Közelébe érve már a tömegük nő.

A fénynél hasonló dolog történik , csak mivel már c-vel halad , az alapból nem változik. Az energiája viszont igen , ami a frekvenciájával arányos .

Előzmény: lxrose (4365)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4366
fénysebesség állandósága nincs bizonyítva

"?

Ez az egyik alapelv , amire az elmélet épűl.

Kisérleti TÉNY amit nem szorul matematikai bizonyításra."

 

Ha nem illesztesz be egy fontosabb részt, akkor a mondat értelme is megváltozik. Az ügyvédek vagy újságírók, esetleg a politikusok szoktak ilyet alkalmazni.

 

Az eredeti mondat így hangzott:

 

"Nem egyenletes mozgás esetén a fénysebesség állandósága nincs bizonyítva."

 

Nagy különbség!

A kisérleti tényt inkább hagyjuk!

Előzmény: dhcp2 (4350)
lxrose Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4365
"A fénysebesség inerciarendszerben c. A Földön a szabadon eső rendszerek inerciarendszerek. Lokálisak ami annyit jelent , hogy csak kis térrészre ,avagy helyileg érvényesek.

Nem mondhatod azt , hogy én 100 km-re vagyok a Földtől és látom hogy a fény c-felett megy a fény. Valójában ezt csak gondolot az abszolút idő fogalmadra építve.Ilyet sose tapasztalnál. 

Az altrelben se szamolhatsz így, mert ebben a magasságban érvényes inerciarendszer lentebb már nem érvényes.Nem írhatod ebben le a lent lévő fotont.Sok inerciarendszereren halad át a fény amíg leér a felszinre ."

 

Ez azért nem sokat mond arról, amiről én kérdeztem! Engem nem érdekel, hogy az áltrel milyen fogalmakat használ, ha azt tapasztalom, hogy minden szabadon eső test gyorsul két eltérő magasságú hely között, de a fénynél ez nem lehet igaz, mert egy másik törvény tiltja. Viszont a csökkenés és az irányváltás "rá" is vonatkozik. Az ilyen kivételekkel kibővített szabályokat nem igazán szeretem. Ez mondjuk működhet a nyelvekben például.

Előzmény: dhcp2 (4349)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.23 0 0 4364
Nem . Az űrhajós ránéz az órájára , azt mondja , na most 6 órája megyek , most fordulok.
Előzmény: lxrose (4363)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!