Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 170

A német bajnokság döntője, 1920.

 

http://www.fcn.de/index.php?id=661

 

Javaslom a második gólszerző személyét :D

 

 

Előzmény: Arcadio (164)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 169
a magyar válogatottban azért nem játszott, mert idegenlégiósokat mindössze kétszer hívtak meg a válogatottba a 80-as évekig: az 1924-es olimpiára (volt is belőle balhé) meg az 1938-as VB-re Kohutot.
Előzmény: Arcadio (167)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 168
írja is a honlapod: kint maradt Németországban! 1919 és 20 között a Nürnberg játékosa volt, 43 meccset játszott és német bajnok lett! Aztán 1920 és 1923 között az Eintracht Frankfurt színeiben játszott, utána pedig Ulm városában élt.
Előzmény: Arcadio (167)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 167
Igen, ő az. Vele mi történt, mert azt hiszem a 20-as években már nem játszott a válogatottban, és talán a magyar első osztályban sem.
Előzmény: lg23 (166)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 166

mondjuk a Braun, Molnár, Orth, Opata, Jeny nálam a híres ötösfogat, de lehet, hogy nem így van :)

 

Ha német honlap, és ha nem tudjuk mi van vele: Szabó Petár

Előzmény: Arcadio (163)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 165
Megtaláltam! Németül tudók előnyben! (én sajnos nem sokat értek belőle)
http://www.glubberer.de/
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 164


Esetleg tudtok segíteni, hogy melyik játékos melyik lehet. 1918. május 3-án játszottunk Ausztria ellen, 2-0-ra nyertünk. Az összeállítást sem tudom megnézni, mert kölcsönadtam a Ria! Ria! Hungária! könyvet. (lg, úgy emlékszem a válogatott topikból, hogy neked is megvan és te bizonyára több fizimiskát ismersz fel, mint én).

Sportmúzeum honlapjáról van a kép, nem tudom, még él e ez a honlap.
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 163
Pár éve találtam egy német honlapon. Az MTK híres ötösfogatának balszélsője. 12-szeres válogatott. Braun, Konrád, Schaffer, Schlosser, ...
Előzmény: lg23 (162)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 162
első világháború előtti balszélső? Ha megvernek se tudnék nevet mondani a fotó alapján!
Előzmény: Arcadio (160)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 161

Így igaz, 1936-os :) Az edzője pedig Jánosi Béla, akiről itt lehet olvasni egy cikket:

 

http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/public/hirek/hir.php&id=14324

 

(Kertész Géza az Újpest edzője volt, amikor letartóztatták és kivégezték)

 

Egyébként érdemes a Mancs "Pálya a magasban" rovatát követni. Főleg Szegedi Péter írásai figyelemre méltóak, és pont a témába vágnak. Ezt is ő "követte el" :)

Előzmény: Emen (159)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 160


Róla se feledkezzünk meg. Bár nem tudom mi lett vele az első világháború után. Az MTK egykori nagyszerű balszélsője...
Emen Creative Commons License 2007.02.16 0 0 159
vagyis a '39-es Újpestem,az igazából '36-os?
Előzmény: lg23 (156)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 158
Amsel Ignáccal ütközött azon a Fradi-Hungária meccsen és úgy sérült meg.

A három belinkelt képről nekem is az Alberttól Zsákig könyv ugrott be, én is ott találkoztam vele.
Előzmény: lg23 (157)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 157
Kalmár Jenő egyébként igazi ferencvárosi gyerek, a Haller téri grundon kezdett el focizni. Érdekes, hogy elengedték. Egyébként a pályafutása pont egy Ferencváros - Hungária meccsen ért véget, 1929 szeptemberében. Eltört a lába, hetekig volt kórházban, hónapokig feküdt gipszben. És később már sohasem volt olyan, mint a lábtörése előtt. Bár még voltak jó meccsei, de már inkább fedezetként és nem csatárként játszott, a "csínbe" sohasem ment bele, féltette a lábát. Később még Franciaországban is játszott...
Előzmény: Arcadio (153)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 156

Ezek zseniálisak és egyben fantasztikusak is :)

 

Gondolom innen vetted a fotókat:

http://www.bibl.u-szeged.hu/ha/sport/foci/harom.html

 

Egyébként biztos nem hisztek nekem, de ez az Újpest fotó mindenhol rossz dátummal szerepel :) Ezen a honlapon kívül még az Alberttől Zsákig c. könyvben is ez a három fotó van bent a három nagy csapatról. És ott is rossz aláírással. Ugyanis az Újpestről készült fotó az 1936. november 22-i Újpest - Ferencváros 2:0 mérkőzésen készült. A KK-döntő idejében már nem volt újpesti Seres (visszavonult térdsérülése miatt) és Hóri sem, Tóth III. pedig a Phöbus játékosa volt, és csak néhány héttel később igazolt vissza Újpestre.

Előzmény: Emen (154)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 155

1940-44 között volt Képes Sport, talán abból. Elég jó képanyaguk volt, gyakorlatilag minden forduló minden meccséről. De ha jól tudom, kizárólag a Széchenyi Könyvtárnak van meg. A Szabó Ervinben csak az 1944-es számok egy része van meg, gyakorlatilag "saláta" minőségben, oldalakra szakadva, és összekeveredve....

 

Egyébként ezt, hogy 1940-44 között is volt Képes Sport, gyakorlatilag mindenhol elhallgatják, sehol nincs róla infó :)

Előzmény: Emen (151)
Emen Creative Commons License 2007.02.16 0 0 154

Ez a két évvel késöbbi Újpest,1939-ből..

Az emlitett bukaresti mérkőzéshez képest a változás Havas helyett Hóri véd,Szalay és Pusztai helyén pedig Balogh I. és Vincze.

 

http://kep.kepfeltolto.hu/531/1171625542.jpg

Előzmény: lg23 (149)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 153
Papp Lajos László Kalmár Jenőért cserébe került a Ferencvároshoz az Ékszerészek csapatából, még 1926-27 környékén. Miután Papp zöld-fehérbe öltözött, eltört a lába. Kalmár pedig szárnyalt az MTK-ban, egészen sérüléséig.
Előzmény: lg23 (149)
Emen Creative Commons License 2007.02.16 0 0 152

a képen a saját gombfocicsapatom van..:)

 

A válaszok mint már irva volt:Táncos,1937

Előzmény: Arcadio (141)
Emen Creative Commons License 2007.02.16 0 0 151
Hogy lehetne erröl a meccsröl csapatképet szerezni???
Előzmény: lg23 (150)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 150

Ez is érdekes:

 

* Szeptember 21.: Nagy esemény és élmény 60 éve, 1941-ben az NB I-ben: az első erdélyi rangadó a magyar labdarúgás akkori négy évtizedes történetében! A sorsolás értelmében a Sebes-Körös menti városban, a Pece-parti Párizsban találkozik egymással a Nagyváradi AC és a vendégek, a Kincsesváros kedvelt gárdája, a Kolozsvári AC. Az esélyes a minden részében képzettebb és jobb váradi zöld-fehér tizenegy. Az első öt forduló után veretlenül, 3 győzelemmel és 2 döntetlennel szerzett 8 pontjával és 16:8-as gólaránnyal messze megelőzi a 2 győzelmet elért, 3 vereséget szenvedett, mindössze 4 pontos, 11:13-as gólarányú piros-fehéreket. Már a kezdő csapatok is erős NAC-fölényt sugallnak. Íme: NAC: Solymosi (a legendás Schlosser Imre fia!) – Molnár, Domján, Kalocsai II – Juhász, Deményi – Kovács II, Mihók, Sárvári, Bodola, Tóth III. KAC: Seprényi, Szaniszló II, Vass – Csákány, Telegdi, Páll – Lukács, Szántay, Bonyhádi, Radnai-Reinhardt, Brassai. Minden úgy alakult, ahogy számították. Szünetig a NAC 3:0-ra vezet. Ám a második félidő 180 fokos változást hoz a játék képén. A KAC feltámad, a nagyváradi csapat összeroppan. A végeredmény 5:3 – a KAC javára. Góllövők: Brassai 3, Bonyhádi, Szántay, illetve Tóth III 2, Sárvári.

lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 149

bocs, hhrf.org

 

Néhány idézet:

 

 Június 14.: Az előző napon Bukarestben 6–4-es Újpest-győzelemmel végződött Közép-Európa Kupa-mérkőzésről írtak a lapok 65 esztendeje, 1937-ben. A lila-fehérek nagy küzdelemben, szép játékban győzték le a Venust. A csapatok: ÚJPEST: Havas – Futó, Joós – Seres, Szűcs, Szalay – Kocsis, Pusztai, Kállai, Zsengellér, Tóth III. VENUS: Burdan – Sfera, Weiss-Albu – Bãrbulescu, Gain, Gorgorin – Ploesteanu, Bodola, Humis, Petea, Vâlcov, Gruin. Öt perccel a befejezés előtt még 4–4-re állt a mérkőzés, de Zsengellér kétszer is betalált még a hálóba. Góllövők: Zsengellér 3, Tóth III., Kállai, Kocsis, illetve Humis 2, Ploesteanu és Futó, öngól. Visszavágó 20-án, Újpesten.

 

* Június 11.: Két mérkőzésből álló vendégszereplést kezdett ezen a napon 70 esztendeje, 1933-ban a kolozsvári Sétatéri Stadionban, a volt városi pályán a Ferencváros labdarúgócsapata. Ekkor 4–2-re győzte le a Viktória-előd Románia Sk-t, majd másnap az U-val szemben nyert 4–2-re. Az egy évvel korábban 100%-os, azaz pontveszteség nélküli bajnokságot nyert budapesti zöld-fehér együttes ebben az összeállításban mutatkozott be: Háda – Korányi, Lyka II (Papp) – Turay, Bukovi, Lázár – Táncos, Székely, Sárosi, Kovács, Kohut. Az első napon Kovács 2, Turay és Kohut 1–1 gólt lőtt, míg az Egyetemistáknak lőtt 4 gól mindegyike Székely nevéhez fűződött.

 

* December 17.: Ugyancsak 1937-es emlék: egyetlen, a régi mumustól, az olaszoktól elszenvedett 0:2 arányú vereségtől eltekintve a válogatott jó évéről számolhatott be a Magyar Labdarúgó Szövetség az esztendőt ekkor értékelő gyűlésén. A torinói kisiklás mellett 4 győzelem és 2 döntetlen jelentette a következő évi, 1938-as franciaországi világbajnokság előtt álló együttes teljesítményét. Bár a jugoszlávokkal és osztrákokkal szembeni, egyaránt budapesti 1:1, illetve 2:2 nem volt éppenséggel sikeresnek mondható, a svájciak ellen Bázelben elért 5:1-es és budapesti 2:0-ás, az osztrákok felett Bécsben aratott 2:1-es győzelem, de mindenekelőtt a Planicska kapussal fémjelzett csehszlovákok felett elért elsöprő, 8:3-as, nyugodtan diadalnak nevezhető győzelem reménykeltőnek mutatkozott a közelgő vb-re. Az év válogatottja így alakult: Szabó – Vágó, Bíró (Futó, Korányi) – Lázár, Turay, Dudás – Sas, Cseh II., Sárosi dr., Zsengellér (Toldi) – Titkos (Kemény).

Előzmény: lg23 (148)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 148

Hargita népe!

 

a hhrf.com -on fent vannak régi számaik. Hát valami félelmetesen jó (bár elég rövidke) visszaemlékezéseik vannak a régi idők focijára. Persze a "java része" az 1941-1944 közötti anyag, amikor a Kolozsvár és a Nagyvárad a magyar bajnokságban játszott, de feltétlenül érdemes megnézegetni.

 

Előzmény: Arcadio (147)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 147
Nem gondoltam volna, hogy Táncos játszott még 1937-ben (közben a rsssf-en megtaláltam, hogy akkor nyert KK-t a Fradi). Honnan van az idézet?
Előzmény: lg23 (146)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 146
* Október 24.: Ezen a napon játszották 65 esztendeje, 1937-ben a labdarúgó Közép-Európa Kupa (KK) döntőjének visszavágóját. Előzőleg, szeptemberben, a budapesti első mérkőzésen a Ferencváros az Üllői úti stadionban 30 000 néző előtt 4:2-re legyőzte az olasz római Laziót. Általános volt a vélemény, hogy a kétgólos előny nem lesz elegendő a visszavágón a legendás és rendkívül gólveszélyes Piola irányította rómaiakkal szemben. És a találkozó úgy is indult, hogy az olaszok fordítani fognak. A 36. percben a római kék-fehérek már behozták a budapesti hátrányt: a Costa vezető gólját követő két Sárosi-találat után, Piola mesterhármasával már 4:2-re vezettek! A szünetig hátralevő percekben Toldi bombagóllal szépített, és ez felrázta a pesti zöld-fehéreket, akik a zuhogó esőben is lelkesen küzdöttek. Ám minden veszni látszott, amikor a 62. percben 11-eshez jutottak a vendéglátók. De Háda kivédte a félelmetes Piola büntetőjét! Ez szárnyakat adott a vendégcsapatnak. Előbb Kiss Gyula kiegyenlített, majd a hajrában Táncos Miska beadását a kapunak háttal álló Sárosi Gyurka hanyatt vetődve a dermedten álló Provera kapus és a jobb kapufa között a Lazio kapujába továbbította. 5:4 a Ferencváros javára, annyi is maradt, Pestre került a kupa! Ez a csapat vívta ki a mai Bajnokok Ligája vagy legalábbis a BEK sikerével egyenértékű diadalt: Háda – Tátrai, Korányi – Magda, Polgár, Lázár – Táncos, Kiss, Sárosi dr., Toldi, Kemény. A kupa átadásakor a csapat a díszpáholy előtt elénekelte a himnuszt. Így írja az egykori krónikás: „Ott áll a kimerült, de boldog csapat szemben a díszpáholy előkelőivel, és énekli a himnuszt. Sárosi Gyurka úgy énekel, hogy szeméből szüntelenül potyog a könny. De – énekel..."
Előzmény: lg23 (145)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 145
Háda – Tátrai, Korányi – Magda, Polgár, Lázár – Táncos, Kiss, Sárosi dr., Toldi, Kemény
Előzmény: Arcadio (144)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 144
Lehet, hogy a jobbszélső Bíró II Mihály?
Előzmény: Arcadio (141)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 143
Köszi az infót. Tudom, kihez kell forduljak legközelebb. :)
Előzmény: lg23 (142)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 142

Gondolom az 1930-as KK meccsről van szó :)

 

Az Inter nyert itt Budapesten 4-2-re (a II. világháborúig hétköznap játszott meccsen ekkor volt al egnagyobb nézőszám, 25 000 ember), majd az Újpest nyert Milanoban 4-2-re. Semleges pályán újrajátszották, döntetlen lett. Végül a negyedik újrajátszás után (Milánó) jutott tovább az Inter...

Előzmény: Arcadio (141)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 141
A jobbszélső nevét nem tudom kikövetkeztetni sehogyan.

Háda - Tátrai, Korányi - Magda, Polgár, Lázár - ???, Kiss Gyula, Sárosi, Toldi, Kemény.

Ki lehetett a jobbszélső? Mikor volt a meccs? 1937?
(honnan a kép? Lazio-Roma stadionjából?)

Volt szerencsém járni a San Siro-ban, és mikor jeggyel a kezemben beléptem a stadion múzeumába, egy 30-as (lehet, hogy 20-as) évekbeli Nemzeti Sport cikk fogadott magyarul: tudosítás egy Újpest-Internazionale meccsről. Kellemes érzések kerítettek hatalmukba! :)
Előzmény: Emen (140)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!