Keresés

Részletes keresés

kisszszoros Creative Commons License 2007.09.17 0 0 600
Így van, de a kemencéberakást sehol nem említettem a kerámiákkal kapcsolatban....

Lábosban berakni a vizet az OK (legalábbis remélem :-) )

A kemence miért lenne hideg? tüzelés alatt kimondottan káros a víz a kemencében, legalábbis szerintem, mert olyankor kátrányt és kormot itathat be a falába...
Előzmény: Sütögető (597)
krakkper Creative Commons License 2007.09.17 0 0 599

sziaaztok!

Sütögető!

a római tálról ez tudom én is, de az eleink sütöttekv. főztek köcsögben is a kemencében. azt nem vizezték.Lehet hogy szárazon menne a dolog? Bizony kipróbálom a következő sütéskor, majd megírom hogy mi lett belőle . sűlt valami, vagy cserép-lego.

üdv:

krk

Előzmény: Sütögető (597)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.17 0 0 598

Kedves recsiloz!

A füstelzáró tolózár képét légyszives közöld. Köszönettel Sütögető

Előzmény: recsiloz (594)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.17 0 0 597

Kedves kisszszoros!

 A Római tálat csak hideg sütőbe lehet betenni, tehát akkor a hideg kemencébe is!

A többi biztos stimmel!

Üdvözlettel Sütögető

u.i. Ha meg hideg a kemence nem veszik el a lényeg? Időnyerés,stb?

Előzmény: kisszszoros (596)
kisszszoros Creative Commons License 2007.09.17 0 0 596
Ugye mindenki hallotta már a "római tál" vagy a "Pataki tál" kifejezést....

Ezek is agyagedények, kiváló töltöttkáposztát, rakottkrumplit, vagy kacsasültet lehet bennük készíteni. a lényeg, hogy be kell áztatni őket sütés előtt, azaz az agyag pórusait telítik vízzel, és ez biztosítja a sütnivalónak a szükséges gőzt, vagy párát, hogy ne száradjon ki.

Szóval, véleményem szerint a mértékkel adagolt párásítás két dolgot csinál:
- egyenletessé teszi a kemence hőmérsékletét (amíg elpárolog a víz csökkenti a hőmérsékletet, később, mikor már nincs minek elpárolognia, már nem fog hűteni)
- akadályozza az étel kiszáradását, szaftosabb lesz a kaja

tehát, ha valaki a kemence hátuljába betesz 2L vizet egy fazékba, az nem vét nagyot.



Amúgy meg szerintem nem árt a kemencének, mert ez nem kátrányos gőz, mint az ami a fa égésekor keletkezik.
Előzmény: biii (595)
biii Creative Commons License 2007.09.17 0 0 595
erről nem hallottam, de mi agyagedényt teszünk be vizzel telitve amikor kenyeret sütünk..szóval a gőz kell neki (mármint a kenyérnek-ha a kemencének esetleg nem is)
Előzmény: recsiloz (594)
recsiloz Creative Commons License 2007.09.17 0 0 594
Sziasztok!

Hallott már valaki a kemence aljába elhelyezett gőzképző csatornáról? Beszéltem egy pékkel azt mondja ők a kenyér  ,kifli  , zsemle,készítésekor  gőzzel  telítik a  kemencét. Árthat-e a gőz a kemencének?

Elkészültem a falon kívüli kéményemmel,  és a füstelzáró tolózár is elkészült rakok fel képeket ha valakit érdekel.

geza2461 Creative Commons License 2007.09.16 0 0 593

 

Helló!

Ezt a kádas trükköt, én is q-nagy ötletnek tartom!

Erről jutott eszembe, hogy az ipari kemencék oldalfalába,

20-cm vastagságban betonvasakat raknak, az egyenletes hővisszasugárzás miatt.

Ezen felbuzdulva kitaláltam, hogy a kemencébe a téglafalak mögé, egy sor betonvasat rakok. Elmélete hasonló a vastéglához. Mi a véleményed?

Előzmény: krakkper (590)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.16 0 0 592

Kedves krakkper

Köszi a jótanácsokat! Úgylátom a többiek kihasználva a jó időt sütögették a pecsenyéjüket, vagy belehúztak az utolsó simításokba! Én akkor is szeretnék olvasni

választ a hozzászólásodról, vagyis a csodakádról. Na de majd holnap a munkahelyekről fognak majd újjongani!

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: krakkper (590)
kvardlipi1 Creative Commons License 2007.09.15 0 0 591
Üdv. mindenkinek.
Hasznos infókat találtam, érdemes megnézni: www.tuzimado.hu
krakkper Creative Commons License 2007.09.14 0 0 590

Szia Sütögető!

 

Köszönöm a kádon valló lelkesedést,(igaz hogy bezárják a Lipótot)

A többi néma csend.

A parázs: gyerekkori emlék, sajnos már Nagyit nem tudom kérdeni,mert az égikemencét fűti. Bele magyarázat: ha húsfélét teszek a kemencébe, nyersen akkor jó ha éri egy hősokk a körülte lévő parázstól. Amikor a parazsat hátra toltam szépen pöszögött magának.Letakarás meg biztos hogy használ, mert  a sütni v. főni való  körül-benne lévő nedvek nem illannak el hanem őt puhítják.

azt acsatornarácsot meg jó ötletnek tartom. Ha hidegen beteszed ,és ré a sütni főznivalót akkor bizos hogy az alja nem kap oda és mire az öntvény felmelegszik egyenletes meleg az egész főnivaló. Parázzsal kombinálnám.

Egy haszna lenne a dolgnak akárhogy is. Nem gyílkol több biciklit

 

 

Előzmény: Sütögető (588)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.14 0 0 589

Kedves krakkper!

Mikor az ismerősökkel tépelődtünk a samottról ,ami a népi hiedelmek szerint gyorsan kihűl, kaptunk két téglalap alakú csatornarácsot (bicikligyilkos) amit egyelőre félreraktunk. Van értelme belerakni a kemencébe? A Vastégláról jutott az eszembe--amúgy talán meg egy hülye kérdés?-----Mármint utólag a tepsi alá?

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: krakkper (586)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.14 0 0 588

Kedves krakkper!

ÓRIÁSI a fürdőkád!!!!!!!! Rettentően értékelem az őrültnek tűnő----de frappáns ötleteket! Mit szólnak vajon a fórumtársak? Lehengerlő!

Még egy kérdés: a parazsat megtudod magyarázni? miért maradt bennt?

Nálunk ugy tűnik (kisérleteztünk) fölösleges volt a fólia, sőt mintha hátráltatott volna! A parázzsal még nem "játszottunk", azért kérdezem.

Köszi Sütögető

Előzmény: krakkper (586)
krakkper Creative Commons License 2007.09.14 0 0 587

Hoppá!

Az üvegyapotot majd kihagytam.Azért üveggyap, mert nem tarja a vizet meg a párát, és nem,vagy csak sok időre büdösödik.Meg nem szeresse az egér.

Hát így.

 

Előzmény: Sütögető (581)
krakkper Creative Commons License 2007.09.14 0 0 586

Szia Sütögető!

 

Azok az anyagok nem titkosak, a kísérletezés és a házkörüli lomok hozták így hogy belekerűltek.

A csülök 2órát tartózkodott a melegben, minden pác nélkűl.Kicsi víz, és sör, no meg szalonna hozzáadásával.Mindent egyszerre tettem bele, jól letekarva.először parázs mellett, majd mikor nézegetni kezdtem közel a szájához sűlt. Kétszer megfordítottam, hogy szép piros legyen.

A kemence "lelke" a tégla sütőlap alatt kettő sor vastégla hőtárolóskályhából.

A sütőtér pedig egy 1,3 m-re elvágott öntvény fűrdőkád. A kevesebb belső karbantartás miatt próbálkoztam meg ezzel a megoldással.No meg nem potyog semmi a sűlnivalóra.

Íme a titok(remélem köztünk marad)s most hogy kimondtam biztos nyugodtabban alszom.

üdv:

krk

Előzmény: Sütögető (581)
Agur Creative Commons License 2007.09.14 0 0 582
Szia! A "kémény" topikban kérdezzél rá. Ott vannak szakemberek is. Én a grillezőnek külön csövet vagy kűrtőt csinálnék a terméskő borítás alá.
Előzmény: geza2461 (578)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.14 0 0 581

Kedves krakkper!

A "szentségtörő" anyagok titkosak?

A csülökről annyi kérdésem van, mennyi idő alatt lett kész ? ugyanis a fórum elején Timy 26 receptjénél előpácolt csülköt 3és fél óráig sütöttek, el is ment tőle a kedvem, de a te csülköd nagyon csábitó

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: krakkper (579)
greenlak Creative Commons License 2007.09.14 0 0 580

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat igen a boltív feletti részt gondoltam kőzetgyapottal kitölteni, mert ezen anyag vagyon homok meg csak korlátozottan!

G.lak

  

krakkper Creative Commons License 2007.09.13 0 0 579

A kemence működésére bizonyíték.

Kenyérkék teljeskiörlésű lisztből. Egy kicsit kevesebb teljesörlésűt kellett volna tenni.

Egy csinos csülök krumplival,s zöldséggel.

 

 

 

geza2461 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 578

 

Sziasztok!

 

Nem tudom, hogy nem értettél félre? A kémény 200 cm-es ETERNIT cső, 3 m magas!

Szigetelése nincs, csak terméskő borítása.

A hátravezető csőnek mekkorának kell lennie? 

Ebbe a kéménybe, szeretnék egy grill sütőt is belekötni.

krakkper Creative Commons License 2007.09.13 0 0 577

Szia greenlak!

 

Eddig nem mertem mondani, hogy miket raktam a kemencébe, most elárulom

 hogy kemencénkben nem hagyományos anyag van a külső boltív alatt .üveggyapotot tettem(tervolin) 10 cm vastagon.Még más szentségtörésnek számító anyagok is előfordúlnak, de működik.

üdv:

krk

 

Előzmény: greenlak (574)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.13 0 0 576

Kedves greenlak!

Nálunk közetgyapot van a külső-belső héj között, bevált! Kisebb a súlya és a tömege is :kecsesebb a formája is, fekvő búbos forma: mint egy "cipőorr".

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: greenlak (574)
greenlak Creative Commons License 2007.09.13 0 0 574

Sziasztok kemencések!

 

Ha nagyon láma a felvetésem ne kövezzetek meg, de ha d kérdezzek rá.

A kemence tűztere felett lévő teret ki lehet tölteni valami modern hőszigetelő anyaggal is vagy legyen csak homok ill. üveg? Arra gondolok, hogy a boltív és a külső falazat közti terület lenne így kötöltve, sokkal kisebb a súlya mint az előzőeknek.

Kösz

G.lak

 

Agur Creative Commons License 2007.09.13 0 0 572
Hali!

Köszi a gyors választ.
A finn tömegkályhákban alkalmazott az égéstér felső harmadánál alkalmazott levegő bevezetésre gondoltam.
Ők tűzálló betonba öntött csövön vezetik be a tűztér oldalába a levegőt és egy felső égéstérben szintén adnak plusz levegőt a távozó gázokhoz.
Ezzel a keletkező gázok elégetését javítját. De ez növeli a fa elégetésénél keletkező hőt és a kályha hatásfokát.
Ha ezt a megoldást választom akkor meg ott a kérdés mint már párszor szóba került:
samottégla vagy agyag vagy pillértégla? :) melyik a jobb? :)



Előzmény: Törölt nick (571)
Agur Creative Commons License 2007.09.13 0 0 569
Szia! Majd azokat is megrajzolom és felteszem. :)
Előzmény: Törölt nick (567)
Agur Creative Commons License 2007.09.13 0 0 568
Hali kemencések! A kisméretű tégla mekkora hőterhelést bir ki a kemencében károsodás nélkül? Tudja-e ezt valaki? A kemencében érdemes-e tökéletesíteni a fa égését plussz levegő bevezetésével, ha kisméretű téglából építem? A levegő bevezetésével kb. 600 C' főlé is emelkedik a hőmérséklet. Ezt kibirja szerintetek? Agur
Agur Creative Commons License 2007.09.13 0 0 566
Hali! A 200 mm-es körkeresztmetszetnek tökéletesnek kell lennie. A csőkéménynél a megfelelő hőszigetelés is szükséges. Ha jól emlékszem 200 C' fok körül kell lenni a füst hőmérsékletnek a kémény végénél. A kémény helye sem mindegy. Az uralkodó szélmozgás milyen irányu és azt leárnyékolja-e valami? Van-e ott állandó lefelé áramlás, légőrvény? Ha nincs, akkor szerintem működnie kell. Agur
Előzmény: geza2461 (564)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 565
egyelőre csak hobbi.
az önreklámot meg nem nagyon csípem, na meg egyébként is van mit tökéletesíteni a gyűjteményen...
azért köszi:)
Előzmény: Sütögető (562)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 564

Sziasztok!

 

Szerintem is ötletes a füst hátravezetése. Én is hasonlóra gondoltam.

Szerintetek ezt a megoldást, egy 3m magas 200-as csőkéménynél is lehet alkalmazni? Mert a kéményhez, kb 160 cm magasságban cstlakozik, így a fnnmaradó kéményszakasz csak 140 cm lessz. Megfelelő a huzat?

Nem szeretném ha a füst az ajtón dölne ki.

Vagy a kémény átmérő növelésével orvosolható!?

Agur Creative Commons License 2007.09.12 0 0 563
Hali!

A rajz a kemence tervemről:

Előzmény: Agur (561)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!