Keresés

Részletes keresés

Arcadio Creative Commons License 2007.02.18 0 0 190
A híres költő, Rafael Alberti ódát írt a Barcelona kapusáról! A Santanderben 1928 májusában lejátszott megismételt találkozón nyújtott hősies teljesítménye - kővel megdobták, vérző fejjel védett tovább, újabb döntetlenhez, s ezzel a harmadik döntőhöz segítette a csapatát és a végső sípszó után ájultan esett össze - ihlette meg az irodalmárt. A vers eredetileg a Mész és dal című kötetében jelent meg és Somlyó György fordította magyarra a 60-as évek elején. [...], egész terjedelmében az Európa Kiadó 21 vers - a spanyol polgárháború költészete című antológiájában jelent meg 1963-ban. (Kalandozó magyar labdarúgók c. könyvből - ott is csak részletet közölnek)
Előzmény: Tempó Vasutas! (186)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.18 0 0 189
Szívesen megnézném én is. Esetleg régi fotóid, válogatott meccs előtti csapatképeid(itek) nincsenek? Azokat nagyon szívesen nézném meg.
Előzmény: Tempó Vasutas! (187)
Emen Creative Commons License 2007.02.18 0 0 188

Mindenképp tedd fel!!!:)

 

Addig is,a döntős felállásunk..

http://kep.kepfeltolto.hu/913/1171797066.jpg

Előzmény: Tempó Vasutas! (187)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.18 0 0 187
Ha van rá érdeklődés, felteszek néhány régi videót (1914 előtti angol meccsek felvételei, többek között a tudtommal legrégebbi futballvideót - az Arsenal 1897-es edzéséről), vagy a 38-as vébédöntő pár perces összefoglalóját, Pietro Rava kommentálásával.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.18 0 0 186
Klasszikus!!!

És lába nőtt a szélnek
és feje, törzse, karja.
És Platkó mint teérted,
te szőke magyar Platkó

(...)

Nem, senki, senki, senki,
el nem feledi Platkót!

És a végét sem: távozásod,
telivér szőke medve:
ájult zászló, a pálya fölött vállraemelve.

Ó, Platkó, Platkó, Platkó,
honodtól messze, messze!

(fordította: Somlyó György)


Ha valaki tudja teljes terjedelmében spanyolul és magyarul, beírhatná.
Előzmény: Arcadio (184)
lg23 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 185
Salgótarjánból volt válogatott, 1967-ben, ha minden igaz! De 28 évesen már véget is ért a pályafutása, sorozatos térdsérülései miatt :(
Előzmény: Arcadio (183)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.18 0 0 184
ODA A PLATKO
(Poema de Rafael Alberti)

Nadie se olvida, Platko,
no, nadie, nadie, nadie,
oso rubio de Hungría.

Ni el mar,
que frente a ti saltaba sin poder defenderte.
Ni la lluvia. Ni el viento, que era el que más rugía.

Ni el mar, ni el viento, Platko,
rubio Platko de sangre,
guardameta en el polvo pararrayos.

No nadie, nadie, nadie.

Camisetas azules y blancas, sobre el aire,
camisetas reales,
contrarias, contra ti, volando y arrastrándote.

Platko, Platko lejano,
rubio Platko tronchado,
tigre ardiendo en la yerba de otro país.
¡Tú, llave, Platko, tú, llave rota,
llave áurea caída ante el pórtico áureo!(...)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.18 0 0 183
A BMTE számos élvonalba került sportolót nevelt. A labdarúgó csapatból többek között Bánkuti (Béldi) István az 1920-as években bekerült a Nemzeti B-válogatottba. Az ifjú Bánkuti István, apja nyomdokain haladt, 1963-ban 17 éves korában részt vett a nemzeti válogatott csapatban és többször szerepelt a magyar ifjúsági válogatottban. (válogatott is volt egyszer a Vasasból, ha jól tudom).

Dudás János 21 alkalommal szerepelt a nemzeti válogatott csapatban. 1933-tól 1940-ig a Hungária, 1940-45-ig a Csepel tagja. Király Sándor 5 alkalommal vett részt a nemzeti válogatott csapatban 1939-40 között. 1939-ben a jugoszlávok ellen, 1940-ben Svájc, Németország, Románia és Jugoszlávia válogatott csapata ellen szereztek győzelmet. 1942-ben baleset miatt le kellett mondania a labdarúgásról.
Arcadio Creative Commons License 2007.02.18 0 0 182
Jó volt az egyik tipped. A nagyszerű Schaffer Alfréd látható a képen (ugyanarról a honlapról van a fotó, mint Szabó Péteré). Lehet, hogy hülyeséget mondok, de azt hallottam, hogy a combbal való labdalevétel ő honosította meg...
Előzmény: Tempó Vasutas! (177)
lg23 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 181

Ez is érdekes dolog. Nekem pl. a Megyeri SC nevű ILSZ csapatról 1908-ból olyan jó minőségű csapatképem van, hogy még a pattanás is látszik a játékosok arcán...

Vagy pl. a kapu faanyagának az erezete is tisztán kivehető. Más fotók meg élvezhetetlenek....

Előzmény: Tempó Vasutas! (177)
lg23 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 180

Azért nem említettem, mert kb. három évvel ezelőtt "elhalálozott" a topik, gyakorlatilag senki semmit nem írt bele...

 

De így, hogy rátaláltál élni fog :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (179)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.18 0 0 179
Ez igazán kedves.:)
(Ám hogy kb. három éves ismeretségünk során nem említetted ezt a topicot, ezt nem tudom megbocsátani:) De megpróbálom felszínen tartani.)
Előzmény: lg23 (161)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.17 0 0 178
Fehér: igen, ő az. Egyébként olasz felesége volt, 1927-ben jött haza.
Petrákovics: semmi érdekeset nem tudok róla. A három játékos egyszerre ment ki Olaszországba (ami persze nem meglepő, hisz 24 nyarától tömegesen mentek ki Olaszországba játékosok), és egyikük azt nyilatkozta a Nemzeti Sportnak, hogy az „üldözés, mellőzés, megaláztatás, rosszakaratú kritika, intrika, rágalmazás” miatt mennek el. A lap szerint a párizsi olimpiáról is azért nélkülözték őket, mert BTC, MAC, OTE játékosok voltak. (Ami persze nyilván hülyeség, vagy legalábbis erős túlzás, de jól hangzik, ezért lejegyeztem).
Előzmény: Arcadio (176)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.17 0 0 177
Fogalmam sincs ki ez. De nem én vagyok, az biztos.:)
Az a baj ezekkel a régi képekkel, hogy a minőségük miatt nagyon nehéz kitalálni, ki kicsoda rajtuk. Pl.: Alaposabban megnéztem azt a 18-as válogatott képet. Slózi - elsőre azt mondtam volna, biztos nem ő. De lehet, hogy mégis... Aztán Orth Gyuri. Nem mondtam volna rá, hogy ő az. Viszont magas, ami gyanús, ráadásul a kopaszodó Orthot ismerjük jobban. Aztán Feldmann. Van róla egy elég jó fotóm, próbáltam összevetni azzal, aki a csapatképen van. A "szóló" fotó alapján magasabbnak gondolnám. viszont a haját ugyanúgy fésüli, és a szemöldöke is hasonló. Spéci - fene tudja, lehet. (Azt a képet ismeritek, amikor egy puska van nála?)
Szóval az a gond ezekkel a régi fotókkal, hogy az arcot - ha csak nem nagyon karakteres (pl. Lázár, Markos, Balogh Bonzó), nagyon nehéz azonosítani.
Előzmény: Arcadio (175)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.17 0 0 176
A Fehér névvel illetett játékos a kapus Fehér Ferenc?

Ki volt az a Petrákovics?
Előzmény: Tempó Vasutas! (174)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.17 0 0 175
Köszi az élménybeszámolót. Nagyon jó ez a topik!
Itt van egy újabb kép, legyen találós kérdés, hogy ki ő:


Szerintem ti gyorsan ki tudjátok találni!
Előzmény: Tempó Vasutas! (174)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.17 0 0 174
Most találtam rá erre a topicra. Lg, miért nem említetted ezt eddig nekem?

Sok dologhoz hozzá tudnék szólni, ez a válogatott kép nagyon foglalkoztat.
Szabó Petárról néhány morzsa. Sok helyen volt edző. Ha minden igaz, a 30-as évek elején Svájcban kezdett, aztán jött a Galatasaray, ahol bajnoki címet szerzett (egyébként a török edzőképzésért ekkoriban Schweng (Sütő) József volt a felelős. Törökországból 1938 nyarán tért haza, a Bocskai edzője lett, de nem túl sokáig tartózkodott Debrecenben (még egy kellemetlen botránya is volt, 38 október végén, a Szolnok-Bocskai meccs végén összeverekedett Egner Kálmán bíróval). Úgy tudom, hogy már az őszi idény végén távozott, a Ruch Chorzów edzője lett.
Rokkenről: ő az OTE futballistája volt, sokáig kitartott a kis óbudai csapatban. 24 augusztusában Fehér (MAC) és Petrákovics (BTC) társaságában utazott Legnanoba. Egyedül Rokkan maradt a csapatnál (Fehér a Novarában kötött ki). Októberben Klement Sándor utazott ki hozzá, hazahozta, az FTC-nél edzett, be is került a válogatott keretbe, és nem akart visszamenni Olaszországba. Aztán 25. februárjában diftériában meghalt. Hogy akkor pontosan hol játszott, nem tudom. Az biztos, hogy amikor meghalt, valahol olvastam róla egy hosszabb cikket (már úgy értem, a könyvtárban olvastam, nem 1925-ben:)). Sajnos nem írtam ki a cikkből semmit, de úgy rémlik, hogy kint halt meg.
Na, első hozzászólásnak elég lesz ennyi.
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 173

ja értem :)

 

Az aláírást amúgy a honlapról szedtem.

Előzmény: Arcadio (172)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 172
Fotók nincsenek, csak összeállítás.
Előzmény: lg23 (171)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 171

A honlap még él, bár kevesebb anyag van rajta, mint korábban:

 

http://www.sportmuzeum.hu/kiallitasok/szazeves_a_magyar_foci/index.html

 

Elméletileg ez a képaáláírás:

1918. május 3. Ausztria-Magyarország 2:0
(Balról: Hogan edző, Zsák, Konrád II, Kertész II, Szabó, Feldmann, Orth, Schlosser, Nemes, Ging, Fogl II, Schaffer)

 

De szerintem full hülyeség. Fogl II. ezen a képen nincs rajta. Orth és Schlosser sem túl ismerős. Majd megnézem a fotót máshol is.

 

A Ria Ria Hungáriában szerintem nincsenek fotók...

Előzmény: Arcadio (164)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 170

A német bajnokság döntője, 1920.

 

http://www.fcn.de/index.php?id=661

 

Javaslom a második gólszerző személyét :D

 

 

Előzmény: Arcadio (164)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 169
a magyar válogatottban azért nem játszott, mert idegenlégiósokat mindössze kétszer hívtak meg a válogatottba a 80-as évekig: az 1924-es olimpiára (volt is belőle balhé) meg az 1938-as VB-re Kohutot.
Előzmény: Arcadio (167)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 168
írja is a honlapod: kint maradt Németországban! 1919 és 20 között a Nürnberg játékosa volt, 43 meccset játszott és német bajnok lett! Aztán 1920 és 1923 között az Eintracht Frankfurt színeiben játszott, utána pedig Ulm városában élt.
Előzmény: Arcadio (167)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 167
Igen, ő az. Vele mi történt, mert azt hiszem a 20-as években már nem játszott a válogatottban, és talán a magyar első osztályban sem.
Előzmény: lg23 (166)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 166

mondjuk a Braun, Molnár, Orth, Opata, Jeny nálam a híres ötösfogat, de lehet, hogy nem így van :)

 

Ha német honlap, és ha nem tudjuk mi van vele: Szabó Petár

Előzmény: Arcadio (163)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 165
Megtaláltam! Németül tudók előnyben! (én sajnos nem sokat értek belőle)
http://www.glubberer.de/
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 164


Esetleg tudtok segíteni, hogy melyik játékos melyik lehet. 1918. május 3-án játszottunk Ausztria ellen, 2-0-ra nyertünk. Az összeállítást sem tudom megnézni, mert kölcsönadtam a Ria! Ria! Hungária! könyvet. (lg, úgy emlékszem a válogatott topikból, hogy neked is megvan és te bizonyára több fizimiskát ismersz fel, mint én).

Sportmúzeum honlapjáról van a kép, nem tudom, még él e ez a honlap.
Arcadio Creative Commons License 2007.02.16 0 0 163
Pár éve találtam egy német honlapon. Az MTK híres ötösfogatának balszélsője. 12-szeres válogatott. Braun, Konrád, Schaffer, Schlosser, ...
Előzmény: lg23 (162)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 162
első világháború előtti balszélső? Ha megvernek se tudnék nevet mondani a fotó alapján!
Előzmény: Arcadio (160)
lg23 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 161

Így igaz, 1936-os :) Az edzője pedig Jánosi Béla, akiről itt lehet olvasni egy cikket:

 

http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/public/hirek/hir.php&id=14324

 

(Kertész Géza az Újpest edzője volt, amikor letartóztatták és kivégezték)

 

Egyébként érdemes a Mancs "Pálya a magasban" rovatát követni. Főleg Szegedi Péter írásai figyelemre méltóak, és pont a témába vágnak. Ezt is ő "követte el" :)

Előzmény: Emen (159)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!