Lehetőségeinkhez mérten segítünk meghatározni talált gombáidat, de ne feledd, az itteni rábólintás nem pótolja a szakellenőri vizsgálatot. A vadon termett-szedett gombát mindig mutasd be szakembernek!
A disznóvágást pálinkával kezdik a férfiak. Aki született vegetáriánius, az egy füves cigivel.
A mammut 10 tonna volt, 4m magas, az agyara 5m. Ha elfut félelmében, az sokkal nagyobb szégyen. :-) Ne a durva drogokkal azonosítsd ezeket a bogyókat, gombákat, növényeket. Tapasztalatuk volt a használatában, az érzékszerveik felerősödtek, nem érezték a fájdalmat, sérüléseket. Feltételezem, csak kitolták a saját határaikat vele, hogy több zsákmányt tudjanak szerezni, amikor éppen otthon felejtették az energia zselét, izotóniás italt vagy a fehérjeport. :-)
taorminanak a kulcsokrol. szoval amit en lattam kulcsot a sarga konyvben, az igy nez ki. teccikerteni? a tovabbi oldalakon van nemi szoveges kifejtes az egyes piktogrammokrol(szinekrol):
Szerintem meg pont azért ettek gombát, bogyót, növényt, hogy bátrabbak, vakmerőbbek legyenek a vadászat, harc, háborúk során. A mai napig használnak ilyen szereket . Másképp nem is lehet elviselni az értelmetlen halált.
Egy anlgaii etegyem ktuasátai szenirt nem szimát, melyin serenrodbn vnanak a bteuk egy szbóan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslo és az ultosó bteuk a hölyeükn lneegyek. A tböbi bteu lheet tljees össze-vabisszásagn, mgiés porbléma nlkéül oalvsahtó a szveög. Eennk oka, hogy nem ovalusnk el mniedn bteut mgaát, hneam cska a szót eszgébéen.
A cmabritgei emegyeten kéüszit eikgy tnuamálny áitllsáa sznreit a szvkaaon Bleül nicsn jlneestögfée akann, mkénit rdeeözndenk el a btüek: eyegüdl az a fntoos, hgoy az eslő és az uolstó betű a hlyéen lygeen. Ha a tböbrie a lgnoeyabb özeássivsazsg a jleezmlö, a sövzeg aokkr is tleejs mrtébéekn ovasalthó mraad. A jlneeésg mgáayzrataa az, hgoy az erbemi agy nem eyedgi btüeket, hneam tleejs sazakvat ovals.
Úhygoyg tnseseek mkneit bkébeén hyagni a hleysersáíi fmonisáokgkal!
Lehet, a publikáció április elsején jelent meg. Esetleg pont valami pszichoaktív szer hatása alatt készült, amikor az ember azt látja, ami nincs és nem látja, ami van...
Nehéz ezt végiggondolni. Mármint, hogy hogyan segíthette a szelekciót a varázsgomba használata. Pozitív irányban.
"... tette lehetővé őseink számára, hogy olyan fejlett kognitív képességeket fejlesszenek ki, mint például a nyelv és az absztrakt gondolkodás"
Az biztos, hogy megfelelő mennyiségű pálinka elfogyasztását követően igen könnyen szoktam kitalálni új nyelveket! És ha két ilyen sakál részeg megértette egymást úgy, hogy a többiek nem, akkor máris evolúciós előnyre tehettek szert, ha szövetkeztek. A végén kiderül, hogy kábszisoknak, alkoholistáknak köszönhetjük a ma ismert emberi fajt és civilizációt. Ha jobban körbenézek, ez nem is lep meg.
A cikk szerint van olyan elgondolás, hogy a pszichoaktív gombák miatt váltunk majomból olyan emberré, akik vagyunk. Már akinek sikerült, ugye. :)))
Erről Luc Besson: Lucy című filmje jut eszembe.
"...egy kék kristállyal teli zacskót varrnak az alhasába, amit .... Európába kell csempésznie. Csakhogy a zacskó kiszakad, a vadonatúj drog szivárogni kezd, Lucyból pedig ennek hatására igazi szuperlény lesz."
A Lucy-t Besson összekapcsolja a 2001 Űrodessziával. Is. Sok buta kritikát kapott a film a magyar sajtóban, nem értették a fiatal nyikhajok, akik nem bírták végignézni Kubrickot soha, és erről az elméletről sem tudnak.
Értem én, látom én, de nincs tömeg az ár mögött. Szám, vagyis ár, nem egységár. Viszont rávezettél a megoldásra. Ugyanis a mérlegen ott van az egységárnál a 16000. :)
Biztos? Az ott 1 kg hátul? Én úgy sejtettem, hogy a kis doboz 0.5, a nagy doboz 1. Az úgy reális is lenne... (6000 Ft / kg) bár piacon, Balatonnál... :)
Sajnálattal tudatom minden érdekelttel, hogy gombaszakértői hivatásom gyenge kezdés után fokozatosan visszaesett! Le is tettem a maradékát a hajófenékbe, a tartalék vitorlák közé!
Ma láttam a verebes teszkóban csiperkét 1200 forintért! Ez tette be a kiskaput! :)
Ill. a 20-30 mm gyors eső még mindig jobb, mint az ilyen kevés, lassú. Ugyanis hirtelen leesve ennyi könnyebben átfolyik a levelek közt, de még nem mossa el azokat. Ha ugyanennyi órák alatt esett volna csak le, valószínűleg a föld ugyanúgy porzana. Az kb. a halottnak a csók esete lenne.
Hát kell is, mert ez a 15-20 mm gyorsan lezúduló csapadék ilyen szárazság után még édeskevés lesz. Kőszeg keleti fele, Zsidány, Ólmod felé kapott többet.
Hogy a szag mennyire szubjektív: "Ez mi lehet? a kalapja tintát termel, az állaga szivacsos, a bocskora lilás, és eleve a földben maradt, mikor kiszedtem. Kifejezetten finom illata van," (Homoki szömörcsög)
Az egyesület működik, folyamatosan működött is. A régi, elavult honlapot rendszeresen törték fel, a támadási pont a fórum volt, valamit tenni kellett vele. A jelenlegi honlap nem tartalmaz fórumot, mert az előzőt is jellemzően nem használták a tagok (nem a tagok használták), viszont sok munka lett volna biztonságossá tenni. Jelenleg az egyesületi kommunikáció google csoportban (levlista), zárt FB csoportban folyik és itt is van egy klubtopic a tagoknak.
Wow, ezzel most nagyon megleptél! Én azt hittem, az az oldal rég nem létezik már. Még arra is emlékezni véltem, mintha Nagypapi mondta volna, hogy mexünik. De most látom, hogy csak a foruma szünt meg, az is csak idén áprilisban. Én évek óta nem látogattam, mert úgy tudtam, nincs már. A magyarázat viszont meglepö: "A számos elérhető közösségi felülettel, fórummal nem tud és nem is kíván versenyezni."
Érdekelne, hogy hol van az a "számos elérhetö közösségi felület" , ami akkora veszélyt jelentett arra az oldalra. Csak nem ez itt?
Az is nagyon meglepett, hogy az a találkozó még létezik; valaha vettem részt rajta, még a Gattyán fogadót is fölismerni vélem. De sajnos szept 29.-én és 30.-án dolgozok, így okt.-ig sem tudnék odaérni. Jó mulatást!
Jah, egy fontos részlet lemaradt, bár szerintem semmit sem változtat a helyzeten, ill. valamelyest látszik is talán. Csak azért írom le, hogy akkor már ez se maradjon le. Szóval a lenti gombát (1 db széttépkedve) egy sűrű, sötétebb nyáras mélyén találtam. Több darab is volt, de elszórtan, magányosan. Kucsmák közelében.
szamomra kizart, hogy az pokhalos legyen. megfeleloen kifejlett egyed. ilyenkor bovel latszodna a sotet sporapor a tonkon, es a lemezek sem ilyen lilasak lennenek, hanem inkabb mar barnas szin fele hajlananak a sporapor miatt. raadasul valamifele, akar halvany pokalo maradvanynak kellene latszoidnia a tonkon, amit megszinez a spora.
ezek az ízletes kucsmák (talán 8 ilyen gigamega darab volt összesen) ma ugrottak elő a fagyóból, csak simán a'la natúr kerültek be anno. hibátlan koktélparadicsomos-tejszínes-kucsmás feltét lett a tészta fölé és a parmezán alá. a jövőben is fagyasztok bátran, ha találok.
hát, történetesen a változékony boglárkát maga Soó Rezső osztotta szét több fajra ...
aztán visszacsinálták.
és az állatok esetében is vannak olyan változatosságok, amit korábban külön fajként azonosítottak. ott van például a leopárd dánióként önálló latin névvel megkülönböztetett Brachidanio frankei, aztán az idők során kiderült, hogy egyetlen génben tér el a Danio rerio, zebradánió vadtípusától.
"számodra ez is csak a projekt lehetetlenségére szolgáló bizonyíték" Nem állítottam, sugalltam ilyesmit. Annyit írtam, hogy határozónak, nem jó. A "csak" tanulást elősegítő eszköz esetében a csak nem lekicsinylő értelemben szerepel. Hanem azt, hogy határozásra nem alkalmas (ahhoz kevés ez a szabadságfok, de még az is, amit vázoltam). A mikológia vagy legalábbis a határozás nem egzakt tudomány. Vagy legalábbis mikroszkóp, szekvenáló nélkül nem az.
Szerintem nagyon fontos különbség, bár ez attól függ, mi a végcél. Tökéletesen biztonságos gombaazonosítás szempontjából csakugyan nem jobb. De ha a cél a határozás menetének szisztematikus megismerése, akkor a határozókulcsos rendszer (nem biztos, hogy pont ez és pont ezekkel a kritériumokkal; ezen lehet vitatkozni) százszor hatékonyabb, akkor is ha az a vége, hogy még mindig nem tudod biztosan és eldobod, vagy szakellenörhöz viszed a gombát.
Különben pedig: szerintetek növényekkel miért könnyebb a helyzet: azonosíts pl. csa egyszerüen egy (esetleg épp nem virágzó) muskátlit: színe? szaga? élöhelye?
E kár, hogy számodra ez is csak a projekt lehetetlenségére szolgáló bizonyíték, ahelyett hogy megkeresnéd öket a kérdéseiddel és javaslataiddal. Bár én ebböl semmit nem értek, szerintem nekik aranyat érne a javaslat:
"UX szempontjából a filterezés speciel nem tetszik. Bár az is igaz, hogy egy űrhajó műszerfalú query összekattintgató felületet nem minden júzer tudna kezelni. Láttam olyan megvalósításokat egyébként, amik a beállított paramétereket lazán kezelték és a szigorúan megfelelő találatok mellett, bizonyos logika mentén az esetleg jókat is hozták, külön listában."
Az olyan, mint Columbo felesége. ;) Mindenki tudja, hogy létezik, de még senki sem látta. Tudtommal még nem találtak tavasszal genetikai vizsgálattal igazolt lila pereszkét."
Akkor én verem a fejem a falba. Nem tudtam, hogy ilyen fontos. Még írtam is ide, hogy csak azt találtam tavasszal. Mikor ti már benne voltatok a jóban. Idén itt a hideg nem engedett.
Nos. Lila pereszke volt. Szívesen beküldtem volna bárhová genetikai vizsgálatra.
Egyértelműen az ősziek helyén nőtt, centiméter pontosan, igaz csak pár darab.
Vagy legalábbis ugorjon be a piacra, mielőtt nekiáll főzni... amúgy a fülőkék idősödtek, nem voltak olyan világosak alulról, a tönkjük csak alig volt róka lábas és vékonyabb jellegű volt, a sisakok meg fiatalabbak voltak, és a gallérjukból alig volt valami meg, a tönkjük pedig elvesztette a világos jellegét, mert eláztak. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az eszményi / tankönyvi állapotú, kinézetű termőtestek felismerése egy dolog, a rendhagyóaké meg egy másik.
Ja, egy diszklémer felirat (mint itt is), nem ártott volna. Lehet, hogy van valahol, de akkor meg elveszik. Nyilván hozzá gondolom/-nám, de nem mindenki ilyen óvatos.
UX szempontjából a filterezés speciel nem tetszik. Bár az is igaz, hogy egy űrhajó műszerfalú query összekattintgató felületet nem minden júzer tudna kezelni. Láttam olyan megvalósításokat egyébként, amik a beállított paramétereket lazán kezelték és a szigorúan megfelelő találatok mellett, bizonyos logika mentén az esetleg jókat is hozták, külön listában.
Jó, hogy a tőkénél megemlítik a fenyves sisakot, de pl. a téli fülőkénél hiányzik. Szerintem azzal is össze lehet keverni bizonyos esetekben, és egymás mellett is láttam belőlük.
Nem fikázom, csak még csiszolnék rajta a bővítés mellett. Eleve a termőtest tulajdonságokat fajonként akár eltérő módon: opcionálisként, kötelezőként, kizáróként ábrázolnám. És még ez is sokat egyszerűsít (pontosabban primitivizál) a sokkal szofisztikáltabb valóságon.
hogy 140 gomba közül hiányzik a szürkéslila pereszke, az nem csoda, inkább amit problémának látok, hogy egyáltalán elindult ekkora adatbázissal egy határozó.
Az olyan, mint Columbo felesége. ;) Mindenki tudja, hogy létezik, de még senki sem látta. Tudtommal még nem találtak tavasszal genetikai vizsgálattal igazolt lila pereszkét.
1. A vitapartnered nem az ellenséged. Például homerx nem az ellenségem, pedig idén legalább kétszer kötöttem bele a logikájába. Oszt vagy igazam van, vagy nem. Érvelünk egymás érvei ellen. Nem egymás ellen.
2. A linkelt online határozót néztem. Nem az a baj vele, hogy még kevés fajt tartalmaz. Sőt, semmi baj nincs vele, drukkolok nekik. Bővüljenek. De te ne várj tőle többet, mint azoktól a könyvektől, amikből kiindultál, hogy csak képeskönyvek.
Ez se tud többet. Ha kipróbálod ugyanazokat az alaki jegyeket látod, mint az általunk ajánlott jobb könyvekben.
Csak nem lapozgatnod kell, hanem szűr a program. Ez nem lényegi különbség.
"Nekem szürkéslila pereszkének tűnik." Szürkésli... micsoda? Nincs is ilyen faj (a linkelt határozóban). :) Meg az májustól nő másik leírás szerint. És még van néhány tulajdonság, ami miatt nem is lehet az! :) Mikor tekintünk egy tulajdonságot kötelezőnek vagy sem?
Jó, akkor legyen lila pereszke, hiszen lombos erdő mélyéről van, nem rétről (tudom, a szl. csak "általában" nő nem-erdőben). Na de áprilisban, lila? Nooormális? Mindenféle pereszke illat nélkül?
Összefoglalva: ez is csak tanulást valamennyire segíteni jó, határozni (minden körülmények között beazonosítani egy ép, kifejlett, de nem öreg vagy beteg termőtestet) nem. És erről ezek a fene gombák tehetnek, amik nem mentek be mikológia órára. Az, hogy egy termőtestet beazonosítok konkrét fajnak, vagy dobom a kukába, mert nem tudom, hogy mi az (és nem vagyok orosz rulett játékos), az nem egyszerű művelet, de nem határozás.
Tök őszintén kérdezem. Mi van a képen, ami egy kucsmaszezonban készült, egyik április elején. A föld nedves volt, a levegő gombáknak kellemesen párás, a hőmérséklet tipikus tavaszi, nem volt szárazság vagy korai kánikula, szél stb. A gomba átlagosan gomba illatú volt, enyhén, de fajspecifikus jellegzetesség nem volt érzékelhető. Nem látszik rendesen, de a tönk elvékonyodás, bocskor, bunkó stb. nélkül végződött a földben. Csak a linkelt határozót használd, kérlek.
Az elmúlt kettő nap beírásait olvasgatva azon gondolkoztam, hogy véglegesen kitöröljem-e a "fórumhoz" tartozó könyvjelzőt. Végül MÉG nem tettem, annak ellenére hogy folyamatosan a hányinger kerülgetett az egymásra rálicitáló, végtelenül undorító, az önmaguk istenségét, felsőbbrendűségét fitogtató beírásokban. Végül valaki elkottyantotta a varázs-linket(amiért végtelenül hálás vagyok), ami megmutatta LEHET EZT MÁSKÉPP IS, megoldható ez EMBERKÉNT IS. https://fortissimafungus.com/
Ezek után már csak az ökölbezárt bal kezem kinyújtott középső ujjával szeretnék üzenni mindazoknak, akiket ezt vastagon kiérdemelték a szerénytelenségükkel.
Erre az önfényező, ömlengő "forrásra" amit ez a hely képvisel, a jövőben aligha lesz igényem és szükségem.
Nem véletlenül nincs online sommelier tanfolyam sem.
De van. ;) Megveszi és hazaviszi a tanuló a "tananyagot". Otthon leül nyugiban, kibontja az adott órához tartozó szemléltetőeszközt és youtube-on hallgatja az előadót.
A gombáknál nem csak alapszínek vannak. A tinta, karbol, avar, hal, sperma, gyümölcs, világítógáz, ánizs, keserűmandula illatok pedig nincsenek benne a primer szagokban. Meglehetôsen szubjektív, nehezen írható le és hasonlítható össze. Nagyon sok múlik az illatintelligencián is. Nem véletlenül nincs online sommelier tanfolyam sem.
Szerintem többen próbálkoztak már ezzel és rájöttek, hogy a szubjektiv elemeket nem lehet egyértelműen definiálni.
Pl. kalapos, citromsárga gombánál megjelenik a Zöldes nedügomba, de a Légyölő galóca is.
Akkor tanuljuk meg elöször a tipikus kinézetüeket, a többit meg hagyjuk az erdöben, -mindaddig, míg (kulccsal vagy anélkül) megfelelö gyakorlati tudásra nem tettünk szert. Mér ilyen nehéz ez? Tudom-tudom, most majd elkezdödik azon a vita, hogy mit minösítünk "megfelelö" gyakorlati tudásnak, 50 vagy 500 fajt-e.
Az szerintem inkább a klímaváltozáson múlik. Ami a riportban elhangzik örökerdő koncepció viszont akarat kérdése ("ott, ahol lehet"). Nem is tudom, láttam-e már olyan laikusoknak készülő erdőgazdálkodási riportot / cikket, amiben holisztikusan tekintenek az erdőre, és a gombákról, apróbb termetű élőlényekről, az OTT HAGYOTT fák hasznosságáról is említést tesznek...
akkor hajnalban kell menni, beszelj a faterral. en tegnap hajnalban f4-5 kozott fekudtem kint a falu vegen egy polifoamon. sajnos nem tudtam megkulonboztetni a tokost a tobbi csillagtol, viszont egy halom muhodat, es 3(!) hullocsillagot is lattam. mar ez megerte!
ma még teljesen felhőmentes az égbolt, de holnaptól romlani fog. a fiam most nagyon rá van csavarodva, legutóbb jupiter (látszottak a sávjai szépen), szaturnusz (gyűrű látszott remekül) és véletlenül iss (a crew-7 még épp nem dokkolt akkor) nézés volt. :)
Gondolom, sokan találkoztak vékony, nyúlánk tönkű, 3-fekvőnyolcsas termőtestből álló csoportokban növő (nyári) vargányával. Évente pár darabot vagy csomót találok belőlük átlagosan. Persze, amiben különböznek a tipikus példányoktól, azok a tulajdonságok nem feltétlenül kötelező elemek. De akkor is, 2 m-ről barna érdesek. Tapasztalatlannak akár közelebbről is. És hogy kicsit folytassam a Homo sapiens példáját, nem akarom megbántani az alanyt semmi esetre sem, de csak erős idegzetűeknek (szóltam): nem fake És ez csak egyetlen példa.
Sajnos nincs fényképem simasüvegűre sikeredett cskg-ról, de idén rengeteg nőtt belőle. Megráncosodott, gigantikusra növő simasüvegűből úgyszintén. Szigorú határozóval konkrétan még a ss. morzsolékonysága sem (mivel relatív és a cskg is morzsolható bár csak minimálisan) lett volna jó támpont. (Főleg, hogy ritkán említik meg ezt a tulajdonságot a leírások.) OK, nem vagyok szaki, de némelyik példánynál én is pislogtam vagy fél percig, pedig pártízezer (százezer) termőtest átment már a kezeim között. Nyilván egyéb jellegzetességek alapján 100%-os bizonyossággal megállapítható, hogy melyikről volt szó, de azokat a tulajdonságokat végképp nem említi semmilyen leírás sem, annyira részletekbe menőek. És akkor rá is kanyarodhatnánk a téli fülőke (stb.) nem tipikus példányainak vs. fenyves sisakgomba nem tipikus példányainak esetére...
"najo. ennyi. gondolkoztam, hogy kimenjek-e a nisimurat sasolni, de mar ketszer voltam eredmenytelenul. a neowise-t viszont sikerult szepen lekapnom. inkabb tentebabazok."
fater elkapta a japán üstököst is a minap. basszus, már hétfő van, ma akartam vinni hozzá a nagyobbik fiamat... :/
javaslatom szerint az OFF maradjon szürke, az OFF-nál is feleslegesebb hozzászólásokat viszont, küldjük így:
betűszín: #fff6e5 :)))
na, de semmi problema, meg szerencse, hogy reggel vett mintat, ... fogja magat, az esti egyedbol is vesz mintat. ... furcsan tapasztalja, hogy a reggeli szep gomba, az ugyanaz az egyed, mint az esti rondasag.
hm, elgondolkozik, ezt hogyan lehetne kulccsal lekepezni,..."
Hiába kaptál erre jelen állás szerint 4 pluszt és szóbeli elismerést. Logikai hibát vétesz. Szépen le lehet képezni.
Furcsa, hogy ebbe a csapdádba többen beleesnek.
A termőtest kora számít a meghatározás folyamatában, ez nem vitatható. Nem is vitatja senki.
(sőt az ehetőség szempontjából is fontos kulcs)
Csakhogy semmi nem akadályozza meg azt a kulcshatározást, hogy egyik esetben egy fiatal ízletes vargányához vezessen a kulcs, másik esetben egy öreg ízletes vargányához. Ahhoz meg már nagyon butának kell lenni, hogy ne vegye észre a határozó kulcsot használó személy, hogy mindkettő ízletes vargánya.
További érv.
Nagyon is jellemző volt régen, a taxonómia előtti időkben, hogy jelenlegi tudásunk szerint azonos faj fiatal és idős egyedeit, vagy egyszerűen másképp kinéző egyedeit más-más néven nevezték.
Egyébként a fiatal és idős gomba, romlott példány megkülönböztetése nem ördögi tudomány, nem kell misztifikálni.
Nyilván minden határozó kulcs használatához kell egy belépő szintű ismeret és agykapacitás. Max. annyi, hogy meg tudja különböztetni a ludat a tyúkhúrtól. Az már elég lehet.
Továbbá a növényeknél is probléma az egyed kora. Van, hogy a termésével bukkansz rá, van, hogy a virágával és van, hogy a kettő között választást is rendeznek. Mégis van rá kulcs. ;)
szerintem tulsagosan a szivedre vetted a problemat, ami valojaban nem problema, csak idonkent vagy nem teljesen ertjuk egymast, vagy elbeszelunk egymas mellett. hidd el, az egesz nem eri meg ezt a sok beirast. mondok egyet gyokketto lesz belole. itt, mi sokan ismerjuk egymast irl is. furcsamod, bar sokmindenben nem feltetlen ertunk egyet, tok jol egyutt tudunk elni mindenfele forumban a kornyeken. a lenyeg, hogy rendszeresen talalkozunk, dumalunk, iszunk egy jot (najo, kettot vagy harmat :)). a sok rohangalas mellett rad is radferne egy ilyen meeting :) bizonyara olvasgattad, hogy mi sokan 2x eve osszejarunk. van kozhasznu tarsasagunk, szervezunk ezt-azt, szoval azert, hogy sokan nem feltetlen irogatnak ide, sokan vagyunk, vannak alternativ csatornak is.
najo. ennyi. gondolkoztam, hogy kimenjek-e a nisimurat sasolni, de mar ketszer voltam eredmenytelenul. a neowise-t viszont sikerult szepen lekapnom. inkabb tentebabazok.
értem, hogy te ezt tekinted haladó gombaismereti szintnek, de én meg nem erről beszéltem.
hogy maradjak a példádnál: az általam szedett vargányák négy faj, tucatgomba, gombaismeretileg semmi. na de azért az élőhelyek felkutatása, ismerete, felismerése, majd a csapadéktérképek és egyéb meteorológia jellemzők, erdőtérképek, szintvonalak, tájolás figyelése, valamint a gomba alaposabb ismerete nyomán azt tudni, hogy mikor és hova és milyen gombáért megyek, teljesen tudatosan, az nem triviális elsőre (nem is atomfizika persze). és ugyanezt el tudod játszani a pusztai kucsmával is, vagy akár az ízletessel. lehet eső után ész nélkül rohanni, lehet nyolc autóval tobzódni mindig ugyanannál a tölgyesnél, de valamiféle, elsőre nem is kevés (azaz: már nem kezdő, pontosan így értettem) tudás kell ahhoz, hogy az ember okosan válogassa meg, hogy mit csinál. engem ez a része érdekel igazán per pillanat, a spórák a mikroszkóp alatt és a végeláthatatlan kategorizálás egyelőre kevésbé.
idén nem sokat betliztem, általában az történt, amire gondoltam, hogy történni fog. nekem ez nagyon jó érzés, mert sokat melóztam érte. erre gondoltam, hogy középhaladok, és azt is csak lelkesedésből mondtam, mindenféle kontextus nélkül, és nem gondoltam, hogy bárki úgy fogja érteni, hogy holnap már dimabálintnak képzelem magam pókhálósgombákból. :(
gombaismeretből fyi egyébként a 303 gomba kb. negyede-harmada menne saccra, de össze nem számolom. nem érzem magam elveszettnek az erdőben, megörülök a pikkelyes tinórunak vagy a nyeles pöfiknek, és hozok haza határozni gombákat.
viszont ez a kis kardcsörte tanulságos volt számomra olyan szempontból, hogy kénytelen-kelletlen végiggondoltam, hogy mennyire zombi állapotba került ez a topik. a régi lelkes tagok már inkább lelketlenek :), bevallottan leszarják, hogy posztoljanak (vagy itt sincsenek), az újak kevesen vannak és aktuálisan nincs velük/belőlük netes-virtuális közösség, pörgő topik, topiktali, meg minden olyan dolog, ami az ilyen szubkultúrákban jó esetben menni szokott (anno megvolt a borral és a kávéval, a gombáról ezexerint lecsúsztam). megvolt itt a netgombásszal, aztán sok frakcióra szakadtak és kész, azóta nihil.
nyúlfüli, néhai, morel és én posztolgattunk rendszeresen. mondjuk ennyivel már el lehetne indítani egy topikot, az is igaz. :) én szívesen pörögnék a gombászáson, mert klassz dolog megosztani az élményt, de homerx posztja elég kijózanító volt.
na de no hard feelings senki felé, mert tényleg rettenetesen hasznos dolgok vannak az előző 150 ezer kommentben.
amugy kulonben nem is azzal van a problema, hogy reggelrol estere megvaltozik az egyed kinezete, hanem, hogy a mellette novo fajtarsa egeszen maskepp nez ki. erre is mondok peldat.
maradjunk az oroszlannal. ott figyel az a szerencsetlen fiu oroszlan a sorenyevel. sassintod, sassintod. egyszercsak megjelenik mellette a tesoja. huh, annak is sorenye van. eszedbe sem jutna, hogy az valami hermafrodita, vagy nemet valtott valami lefoliazott konyv hatasara. egyertelmuen kimondod, hogy az him oroszlan, es nem parduc vagy gekko. miert?
terjunk at az embernek nevezett targyakra, talan valtozatosabbak, mivel sok allattal talalkozol az utcan. mi egyszer beultunk ujpesten a metro vegallomason az aluljaroban egy krimoba. direkt az embereket sasoltuk. tok jo szorakozas kulonben. jon ilyen, olyan, ezt csinalja, azt, igy van oltozve, amugy. megis, negykilencesnel jobban (99,99%) meg tudtad mondani, hogy az ferfi vagy no volt. pedig igen valtozatosak voltak.
Egykor kopt csehes voltam, de ma már csak kucsmában. B-betűs árnyéka egykori önmagának, 20 éve iszom(-nám). Még a cseh piacos is, ami egyébként határozottan jobb. P-betűs úgy, ahogy. K-betűs ffi. keresztnév jól komlózott, karakteres, de annyiért meg sokkal komplexebb (d)ipákat vagy kraft lagereket kapni. Amik szintén folyamatosan degradálódnak a közgazdász - főzőmester kooperációknak hála. Félévente visszakanyarodok, de mindig rájövök, hogy ez is csak egy rejtett infláció, mint a gyufagyár melletti édes keksz, ami 20 dekásként kezdte, lett 18, most meg már csak 15. Szép lassan melegítik a vizet a béka alatt... Amúgy sztem a Peron...oszost ihattad, megértem a reakciódat. :)
A zártosztályon összezárt bolondok évek óta ugyanazokkal a viccekkel szórakoztatják egymást. Végül ráunnak a viccmesélésre és megszámozzák a vicceket, hogy ne kelljen minden alkalommal végigmesélni, és azontúl csak a számokat mondják be, -persze egymás legnagyobb kölcsönös derültségére.
Ez kurva@ jó volt, érthető magyarázata a kulcstalansàgnak. Már megérte az eszmecsere. :-) ( vagy te vagy az a valaki, aki el akarja lehetetleníteni a használható határozót.) :-))
Ez önmagában nem magyarázza meg, hogy miért érdemesebb AI-t használni a gombahatározáshoz, mint a józan eszünket. A csillogó fotók is valamilyen állapotban leveö, valamilyen bélyeget viselö vagy nem viselö (kékhátú galamb-)gombát képeznek le. Akkor mennyivel vagyunk ezekkel beljebb?
Nem volt szándékomban belédbikázni. Terminológiailag meg pláne nem. :-)
Elismerem a megtett kilométereidet, az érdeklődésedet, a tudásvágyadat, a lelkesedésedet.
Én azt tekintem haladó szintnek, ha valaki már túllépett a róka, gereben, vargánya, kucsma, csiperke bűvkörén, aki néha-néha felfigyel egy általa nem ismert fajra, megpróbálja azonosítani, esetleg segítséget kér gombahatározóban, fórumon, tanfolyamon. Véleményem szerint, azt nevezik gombaismeretnek, ha valaki folyamatosn bővíti a tudását vagy fejleszti az inaktív szókincsét: nyelvemen van, csak nem jut eszembe a neve. :-)
Én pl. kifejezetten örülnék egy szintentartó tanfolyamnak, de vannak, akik terepgyakorlatokra, táborokba járnak.
Mielőtt félreértenél: a többi is nagyon fontos, csak az nem gombaismeret.
a minap meghivtak valami olasz sorre, amit reklamozni is szoktak mostansag. a konyvtaros volt ilyen kedves. na, belekostoltam, aztan odaballagtam a a konyvtaroshoz, es modtam neki, hogy most ontse ki a pixaba, es vegye elo a dialadives sort. az olaszok csinaljanak bort, a csehek sort. a tobbi nem erdekel. najo, az osztrakok kegyetlen jo feherborokat keszitenek. a tobbi meg tul draga.
na, akkor megegyszer, bar mar rongyosra tepem a szam. NEM letezik kulcsos hatarozo. barki, barmit is mond a ny-butapest-szelavi tengelyen, ilyen nincs! reszkulcsok leteznek, de olyan, hogy fogok egy gombat az erdoben, es vegigmegyek valami itineren (kulcson), majd kiesik, hogy az egy feher porhanyosgomba, na olyan nem letezik. olyan nehez felfogni? korabban mar meg is magyaraztam az okat: amig egy him oroszlan kolokkora ota sorenyt visel a halalaig, addig saccperkabe mindenki be tudja loni, hogy az egy oroszlany, raadasul egesz valonuseggel him (najo, ez a mai vilagban mar nem teljsen igaz). fogsz egy embernek latszo targyat. szinten, kb ranezesre belovod, hogy az ember, nem csimpanz. raadasul meg a nemet is belovod (vagy a kokot). ezek a makroszkopikus jegyek ugy kb vegigkiserik a fent nevezett egyedeket joooooooo sokaig. az oroszlannal mondjuk 30 evig, az embernek latszo targyaknal valtozo, de ugy mondjuk 1-2-3 emberoltoig (25-50-75 ev).
na, fogja magat taormina es kimegy az erdobe. talalkozik egy gombaval reggel 6-kor. racsodalkozik, hogy huuuu, ez qrvaszuper, de nem bantja. kimegy delutan 6-kor, es csodalkozik, hogy hova tunt a gombaja, ami meg itt volt reggel, helyette valami rondasag figyel.
na, de semmi problema, meg szerencse, hogy reggel vett mintat, amit otthon joooool megpeceerezett. fogja magat, az esti egyedbol is vesz mintat. a masodik peceer futas utan furcsan tapasztalja, hogy a reggeli szep gomba, az ugyanaz az egyed, mint az esti rondasag.
hm, elgondolkozik, ezt hogyan lehetne kulccsal lekepezni, de csak a spejz kulcsat talalja, ahol ott figyelnek a szaritott varganyaknak a kulonbozo novekedesi fazisaiban szedett peldanyai.
najovan, gondolja, ezt hagyjuk a pixaba, elmegy inkabb a zoccsegeshez csiperkeert, mert azok egyformak.
eeeees, akkor most homerbacsi megiszik egy sort, mert sort csak pilzen varosaban foznek, es az mindenhol egyfrma, barhova mesz a vilagon, nem kell hozza hatarozokulcs.
1. Szerintem jó volna megértenünk, hogy egy gomba fölismerése (pláne pedig a passzív fölismertetése AI-val) tarka képeskönyvek segítségével egész más szintje a tanulásnak, mint végigkövetni egy kulcsos határozás folyamatát: utóbbi esetben ugyanis egy életre megjegyzed az eredményt. Elsö esetben legközelebb elölröl kezded. Ha meg nem egész ugyanolyan a gomba, akkor elakadsz.
2. Annak ellenére, hogy ez a forum gyakorlatilag haldoklik (hihetetlen, de emberek képesek inkábba Facebookon verni a csalánt a más face-ával), azért vannak topicok, amik ezt jobban (söt akár jól) csinálják: egymást segítö információkat osztanak meg, egymásnak (haladóknak is) segítö tanácsokat adnak, és bárki bármelyik percben kapcsolódik is be elöször, vagy hosszú idö utáni visszatéröként a topicba, nem fogja úgy érezni magát, mintha a Holdról jött volna. Egész biztosan nem fogják pl. növénytermesztési tanácsadásra küldeni, hanem szép türelmesen megmondják neki, hogy elösször ásson egy gödröt, tegye bele a magot, aztán jól locsolja meg.
Most komolyan, szerintetek mi a jelentösége ennek a terminológiai pengeváltásnak? Nem elég, hogy a valódi információcsere dühítö rébuszokba fulladt, most azon fogunk rugózni, hogy kinek van hosszabb? (Én akkor egész biztosan a rövidebbet húzom:-(
hát lányok-fiúk, én őszintén elnézést kérek, hogy félreértésre adhattam okot a saját tudásom figyelmetlen megnevezésével kapcsolatban, amit páran siettek is félreérteni, hogy aztán felhördülhessenek. nadeviszont sikerült helyretenni az indokolatlanul önelégült gombászt, mindenki hátradőlhet, elhárult a vészhelyzet!! :)
az nagyon dicséretes, csak hát így a topikban sokkal kevesebb hasznos dolog kapcsolódik hozzád, mint kapcsolódhatna. ami igazából kár. de valószínűleg leszokom majd róla én is.
hm, en az ev 52x2 (szombat+vasarnap) hetvegejebol kb also hangon 50-et erdon, mezon toltom. a beszamolok nem biztos, hogy megjelennek. mi mar leszoktunk rola, minekt nem erdekel... :)
így van, eléggé el nem ítélhető módon nem egy évtizedek óta nemzetközi vizeken is tevékenykedő mikológus tudásához képest gondoltam, hanem csak úgy, hétköznapi értelemben. sokszor írtam már, hogy abban, amit én szeretek és keresek ebben a témában, nekem nebularis hozzáállása és tudása az etalon. ő sem mikológus.
hasgombászoknak fantasztikus tudásmennyiség gyűlt össze ebben a topikban az elmúlt 15 évben, ugyanakkor picit szomorúan látom, hogy az a fajta hardcore gombászás mára kihalt... vagy csak senkit sem motivál már annyira... vagy csak lusta beszámolót írni. akárhogy is, így viszont pang. spórás-mikroszkópos-haladóbb vonal sincs már.
(azért raktam szürkébe, mert off topik, de lehet fekete is)
persze, ertem, amit mondasz, es kb igazad is van. szerintem, ha valaki ismer kb 50 gombat, az mar biztosan mozog erdon, mezon. legrosszabb esetben vagy megnezeti, vagy kihajitja. az altalam korabban belinkelt ket gombasz konyv tartalmazza a jelenlegi szakellenori mennyiseget. az mas kerdes, hogy egynemelyikkel te, vagy en sem talalkozom evekig. vagy nincs benne csak a sarga konyvben. ilyenkor van polirozas. ezt nem ertettek meg a korabbi hozzaszolok. na, mindegy, aert lassan kozos platformra jutunk mint az ellenzek a kurmanyparttal :)
Értem én, és el is ismerem. De szerintem Tharkus kolléga terminoligiailag ertette a kozephaladót. És ha ismer mondjuk 50 fajt arra már simán rá lehet mondani hogy kozephaladó. Szakellenőrnek ha jól tudom 300 kell, az már simán haladó szint. És itt ráadásul hasgombasz szinten is el lehet különíteni a kettőt. Talán ezt kellett volna hozzátenni neki. Tengerszem pedig valószínűleg úgy értette, hogy van több 1000 faj Magyarországon, és ahhoz képest még a több 100 faj ismerete is kezdő színt.
Az a baj, ketten kétféle megszerzendő, megszerezhető tudásmennyiséget vesznek alapul. Nyilvánvalóan Tharkus a 2-300 leggyakoribb itthon fellelhető nagygomba fajra gondolt, amikor haladónak jellemezte magát, míg tengerszem12 a kb. 2-3000 hazai fajra. Vagy esetleg a gombák teljes országára. Utóbbinál szerintem még egy frissen végzett mikológus is kezdőnek számít.
egyszer probald ki azt, amit egy terepgykorlaton csinalnak. aztan otthon probald meg beazonositani oket. fog meglepetes erni. en tengerszemmel tobb-kevesebb rendszeresseggel csinalom.
Hát akkor elég lett volna csak a kezdő tanfolyamot elvégezni. :-) Ha a szakellenőrivel kezdő vagy, akkor nagyjából mindenkinek a felsőfokú képesítés kellene a haladó szinthez.
úgy érezted, hogy annyira magas labda, hogy muszáj egyet terminológiailag belebikázni? :)
nyilván shakespeare-hez képest egy középhaladó angol tanfolyam még viccnek is rossz, mégis középhaladónak hívják. kezdő gombászt bátorkodtam annak gondolni, aki éppen kezd: nem ismer egyet sem, aztán meg megismer párat. de nyilván minden relatív, és minél többet tud az ember, annál jobban azt érzi, hogy semmit sem tud... ezzel együtt ő akkor már nem kezdő.
egyébként csuda tüneményes hely ez a topik. kevesebb volt a virtuális brillírozás, amikor lehetett ügyesen gombászni az erdőben. azt még megértem, hogy uborkaszezonban jobb dolog híján egymást cseszegetitek, de volt itt öt hónap remek, ritka, sőt, kivételes lehetőség, mégsem fulladt bele a topik a képekbe és beszámolókba.
Ha most erre érdemben válaszolnék gyorsan ki lennék tiltva.... Ehelyett, inkább egy időre -- kilépve -- csak olvasója maradok ennek a topicnak a "stílus" minősítésének mellőzésével.
Szerintem a kékhátú galambgombának csak a neve van elhajolva. Tudomásom szerint semmi más nyelvben nem nevezik így. Ha valami rendes bélyegre utaló neve lenne, nem volna neki ilyen nehéz dolga. Bár a galambgombáknak egyébként se könnyü.
Szerencse, hogy nincs köztük mérgezö és kétség esetén elég megharapni.
nem lehet úgy beszélgetni egymással a hétköznapi konyhanyelven, hogy minden posztnál arra figyel a zember, hogy hátha egy tök kezdő olvassa és neki is érthető legyen. vagyis lehet, de körülményes. kérdezni pedig mindig ér. én is szívesen segítek, ha tudok, de sok képzett és veterán topiklakóval ellentétben inkább csak középhaladónak tartom magam (gombaismeretből mindenképp, hasgombászatból már level 8 boss :)))
a kollega ugy akar autoba ulni, hogy nincs jogsija, hanem majd utkozben bongeszi a kreszkonyvet. hat, nehez lesz. nem fogja fel, hogy nem letezik hatarozokulcsos gombaszkonyv/adatbazis. korabban is irtam, hogy minden kezdo ilyenre vagyik, aztan majd radobben, hogy tanulni kell. a belinkelt gombaismereti tanfolyam tokeletes a celra. ha mar vadaszik, horgaszik, ezek mellett a draga sportok mellett siman belefer a 30k. csak ra kell szanni egy evet es kb 2 hetente egy szombatot.
"a másik, hogy a hegyi emberek mit szedtek, és ismerik-e a gombát, hát nagyot néznél, mert csak a töredékét annak, ami egyébként ehető gomba a környékükön." Ha az én környezetemen végigpörgetek, idősebb, még élő vagy már elhunyt, gombát szerető, gyűjtő embereken, akkor az a jellemző, hogy egyénenként 2-3 fajnál többet nem igen szedtek. Ez összesen 10-15 fajt ha kitesz. A lelőhelyeket és a tudást örökölték, de egyiket sem nagyon bővítették. Persze, akad egy-kettő olyan is, akinek sokkal kiterjedtebb tudása van (volt), amit az évek során folyamatosan gyarapított, de nem ez a jellemző.
azért mi sokat röhögtünk azon, amikor a gyakorlatra kitett növény nem olyan morfológiai bélyegeket viselt, mint ami az előírás és akkor mondtuk, hogy sajnos nem járt órára, ezért nem tudhatja.
12Tél57z:
ami az alapfokú gombásztanfolyamot illeti, nekem jó tapasztalatom volt vele. és ez is nyilván oktató kérdése, illetve, hogy a stílusa számodra elfogadható, avagy sem. a másik, hogy a hegyi emberek mit szedtek, és ismerik-e a gombát, hát nagyot néznél, mert csak a töredékét annak, ami egyébként ehető gomba a környékükön. és ami számodra a könyvekből.tapasztalatokból triviális, az a többségük számára az ismeretlen kategória. szerintem elmondható, hogy az emberek többsége nem ismeri a gombákat és ez igaz a zemplénre és az örségre egyaránt.
tény, hogy ez a topik nehezen segít annak, aki teljesen kezdő. de, ha teljesen kezdő, igenis jó bármelyik határozó, meg némi olvasgatás az interneten. sőt, más tipp is volt itt:
1. kimegyek a piacra és megnézem, hogy épp mit árul a gombavizsgáló. beszélgetek is vele picit.
2. utána ezeket a gombákat olvasgatom a könyvben, a neten.
3. utána megpróbálok keresni az erdőben.
4. ha találok, legközelebb is kimegyek a piacra és bevizsgáltatom, megint beszélgetek az emberrel.
ennyi, ezzel már igenis el lehet indulni. de az 1-es pont után is lesz már annyi tippje, hogy "nagy őzlábgomba", "óriás pöfeteg", "ilyen-olyan csiperke", "vargánya". lényeg a lényeg, ha pici bátorság is van az emberben, meg tudja tenni az első lépéseket, onnan meg már adódik majd a második, harmadik...
Igazad van.... Bár ez picit drága útja/módja a gombákkal való ismerkedésnek. Olyan mintha kezdő amatőrcsillagásznak egy kisebb távcső helyett, a Piszkés-tetőn lévőt ajánlanád :-) Én egyszer beneveztem egy ilyen tanfolyamos terepgyakorlatra(egy alkalommal), háááát......végtelenül elkeserítő élményeket szereztem be, nem tudom maradt-e ki valami abból a repertoárból......... hogy miképp nem szabad ilyet csinálni.
A 152526-os hozzászólással indult a gondolatfolyam, ami egy segítség kérés volt, nem a részemről.....viszont a kérdező (a leírás szerint) nulláról kezdve szeretne némi jártasságot szerezni. Ennek kettő útja lehetséges ......így első körben. --Tökéletesen elegendő lenne egy jószándékú és segítőkész helyi ember ( létezik még ilyen ??). -- egy Terepen használható VALÓDI gombahatározó....ami ugye sajnos nincs JELENLEG.
Egy kezdőt, a határozóknak hazudott kiadványokkal bombázni az egyrészt átverés, másrészt a legjobb módja a körből való kizárásra, bár halkan megjegyzem, hogy az itt divatos, csak a belső körösök által használt és ismert rövidítés rendszer is pont erre jó.
Érdekes módon a használható megoldás nem került említésre. Jelesül: kinézek....ne adj isten kimentek PDF-ben egy-három az adott időszakban termő gombáról információt a telefonra, majd az erdőben megpróbálom megkeresni az adott 1-3 faj példányait, és azokból 3-6 darabot begyűjtve elballagni egy gombavizsgálóhoz.
lassan döntsd el, hogy mivel van bajod. :D kell profi elektronikus határozó vagy tudatlan hegyvidéki embert vigyek inkább..?
amúgy meg szerintem nagyon egyszerű: azt esszük meg, amit 100%-ra ismerünk, nem 99%, pláne nem <99%. bizony új fajnál én is izgulok, még akkor is, amikor 100%-ig biztos vagyok benne (lásd sereges tölcsér legutóbb).
Olvasgatva az itt leírtakat, egyre inkább azt érzem sugallva, hogy Mikológiai doktori cím nélküli halandó jobban teszi, ha rá sem gondol az erdő-mező gombáira... Ha ezt a sok-sok boldog tudatlanságban elő hegyvidéki ember -- beleértve a szüleimet is --tudta volna .........
Popenka a Soó-féle határozót csak példának említette, minden esetre nem árt, ha az ember ismeri a növényeket, különös tekintettel a 'gombajelzőkre' - időben, ill. helyhez kötötten.
- lásd még Jávorka-Csapody klasszikusát.
A növények sokkal kevésbé hajlamosak morfológiai elhajlásokra, mint a gombák.
Hát... csiperkét új helyről én pl. nem is szoktam csak úgy megenni, bevizsgáltatás nélkül. Volt is rá példa, hogy csak egy nagyon enyhe vegyszerszagot lehetett érezni, ami szinte már a normál csiperke illatot idézte. Aztán következő éven már rendesen előjött az akkor kifejlődött példányokból. Minden más rendben lett volna.
időnként megtekintem VGy képeit a konyhaasztalon történő pécéerezésről és pontosan tudom, hogy mit nem szeretnék csinálni.
félre ne értsétek, nagyon tetszik az elhivatottsága, de számomra a gombavadászat olyan hobbi, amit szeretnék a mindennapok munkájától elkülöníteni. számomra már a mikroszkópos spóravizsgálat is túl van az elfogadható meghatározási szinten, akkor inkább haljak meg tudatlanul, van annyi gomba, ami ehető ezeken kívül is.
korábban felvetette, talán Popenka, hogy a Soó fél határozót viszi magával. szerintem az is olyan könyv, amit az alapvető növényismerettel nem rendelkező érdeklődők teljesen hiába is forgatnak.arról nem is beszélve, hogy ezek a fránya gazok és gombák gyakorta úgy viselkednek, mint akik nem jártak növény/gomba-rendszertan órára és nem tudják, hogy pontosan milyen bélyeget kell nekik viselniük. de végülis a Homo sapiens is meglehetősen értelmetlenül viselkedik néhanapján.
"Bizonyos tudás felett már annyi de még ez is lehet faj neve merül fel, ami a jó ízűen elfogyasztott gombazsákmány lehetőségét is kizárja. Én még bőven ezen szint alatt vagyok, de egy csomó, amúgy ehető gombát nem szedek fel, mert annyi hasonló faj létezéséről tudok."
Gondolom azért, mert abban mindannyian egyetértünk, hogy nem a véletlen műve, hogy nincs jól működő határozó, ergo sem tudással, sem tudás nélkül nem használható egyik sem.
Lehet persze a háttér hatalmak ármányát felfedezni vélni ebben, de valószínűleg inkább a gombák változatossága okozza ezt. Bizonyos tudás felett már annyi de még ez is lehet faj neve merül fel, ami a jó ízűen elfogyasztott gombazsákmány lehetőségét is kizárja. Én még bőven ezen szint alatt vagyok, de egy csomó, amúgy ehető gombát nem szedek fel, mert annyi hasonló faj létezéséről tudok.
Pont ma gondolkoztam azon, ha majd az apokalipszist követően a régészek előássák a megsemmisült OMSZ szerverei mellől az index legutolsó, még pislákoló backup node-ját, jelen topic offos szakaszainak elemzésével tűpontosan meg fogják tudni határozni, mikor volt szárazság a 21. században. :)
Ugyan vajon mi lehet az oka, hogy több olvtárs szándékosan szétoffolja a nem papíralapú határozó (amiből sajnos nem létezik alapszintű tudás nélkül használható ) kérdéskörét ????
"Aztán szidják a firefoxot, meg hogy az bugos, nem a széktámla és a monitor között van esetleg a probléma... ;)"
disclaimer: 23 éve portált fejlesztünk, az összes kódunk saját (és jó). html, css, js, postgres, php, a komplett szerver stb. ebből élünk.
a firefox bugos. régen nem volt az, egy ideje meg de, nem véletlenül írtam az ie párhuzamot, ie6 szinten bugos (ha valaki még emlékezne rá..). hogy ebből mit lát a felhasználó, azt nem tudom, de mi például dobtuk a 100%-os supportját.
a velemenyem szerint alapvetoen rossz a megkozelitesea kolleginanak. amig a bankkartyajat ovatosan erinti oda egy terminalhoz, nehogy latszodjon a jarulekos adat, addig az elmodasa szerint kb nagyivben lekakilja, hogy mi tortenik az altala tarolt adatokkal. nos, ha ezt a dontest hoza, akkor ez van. kerjuk mar el a bankkartya adatait, otleteim lennenek. innek mondjiuk egy sort.
"Ne má naponta kelljen vele foglalkoznom, hogy tényleg a legfrissebb soft- és hardwaret foglalkoztatom-e. Ezt akkor se szeretném, ha ingyen adnák. Nem érek rá; ha ráérek, nincs kedvem hozzá."
Ez most tévedés.
A gépet működtető szoftverrel és a böngészővel, de sok más programmal akár évente sem kell foglalkoznod, ha alapból nem tiltod te magad a frissülését. Teszik a dolgukat maguktól. Ingyen. Ingyen adják. Én valamit értek hozzá, de én sem foglalkozom vele. Lusta vagyok hozzá, de ki tudom javítani, ha baj van.
Egyszer állítom be a gépeimet, szoftvereimet, első használatba vételkor. Jól. Aztán alig nyúlok bele. Sem pénzt, sem időt nem töltök vele többet, csak ha nem működne. De működik.
Ez itt most előttem 6 éves. Szolgál.
Sokan ezt az alapból beállítást nem értik, nem tudják, hogy ez is egy szakma. Aztán szidják a firefoxot, meg hogy az bugos, nem a széktámla és a monitor között van esetleg a probléma... ;)
Pont most pörgettem végig az ilyesmi funkcionalitásra utaló nevű appokat is, 1-2-t kipróbáltam, részben jók, pl. az egyik eléggé részletesen ismeri a Boletusokat, de más nemzetségeknél egyszerűen siralmas. Jah, az egyik ellopta az ötletemet, ami naplózni tudja a találatokat (idő, helyszín, faj stb.). Bizalmatlansági okokból nem használnék ilyet, és pont emiatt én is úgy fejleszteném le, hogy a paraméterek (a szerver számára is) titkosítottan hagyhatnák csak el a telefont. Persze ehhez egy jelszót vagy akármit meg kellene őriznie a usernek a széfjében. Viszont a kontroll az ő kezében maradna és ha beleesik a folyóba a telefon, vissza lehetne állítani mindent. (Nyilván ez csak egy faék egyszerűségű, sematikus megoldása a problémának.)
Még semmilyen nyelven sem láttam laikusoknak készült, sok fajt tartalmazó határozót, pedig igény lenne rá. Biztos, hogy az ötlet nemcsak bennünk merült fel. Akkor ez vagy a titkos háttérhatalom és a gyíkemberek ármánykodása miatt van vagy a gombákra nem lehet ilyent készíteni...
Ezzel én is így vagyok; a minimalizmus minden területen életelemem, de hatványozottan így van ez a Computertechnikában, ami se nem a munkám se nem a hobbim. Az a dolga, hogy kiszolgáljon. Ne má naponta kelljen vele foglalkoznom, hogy tényleg a legfrissebb soft- és hardwaret foglalkoztatom-e. Ezt akkor se szeretném, ha ingyen adnák. Nem érek rá; ha ráérek, nincs kedvem hozzá.
világos: piaci részt hagyjuk is, tehát nem fejlesztenek rá, ezért az se fejleszt, beindul az öngerjesztő folyamat, így rohad el ez a világ, ahogy van.... :(
"nem lehet a firefox hibája" Ilyet nem írtam, olvasd csak vissza. Egy fontos jelzőt lehagytál. :) Abban igazad van, hogy végső soron én vagyok az ok. :D Sajnos én addig használok egy cipőt, amíg le nem szakad a lábamról. Van egy 12 éves, már lyukas mindkét sarka, úgy elkopott, de azért sem dobom ki; folyton beázik. De nem reklamálok. Itt sem. Bár megtehetném, mert jelen weboldal sehol sem írja, hogy mik a követelményei a helyes működéshez. :)
Elnézést, sehol nem csúszik meg a gondolatmenetem, mert ha valaki új oprendszer futtatására alkalmatlan gépet használ, az nem lehet a firefox hibája. A nem támogatott oprendszerek bármire képesek az ukrán-orosz behatolók kezében.
Egyébként 7 különböző gépet használok. Igaz, ezt a fórumot csak 2-ről. A 7 gép egyikén sem akadályoz a Firefox.
"Mindegy is a verziószám, mert írtam, hogy soha." Ott csúszik el a gondolatmenet, hogy a mindenkori release verziók együttes működésével nem volt problémád. Nálam csak a fórum esetében beszélhetünk ilyen verzióról, mivel az én oldalam meglehetősen elavult, de ezt írtam is. Ez ilyen kamikaze gép, nem akar elpusztulni, 11 éves ThinkPad; nem is fog. :D
Biztos én vagyok a hülye, nekem semmi problémám nem volt soha itt a Firefox-szal.
Win10 64 bit + Firefox 117.0 jelenleg. Mindig mindegyikből a legfrissebb. Mindegy is a verziószám, mert írtam, hogy soha.
Ha segíthetek bárkinek, érthetően:
Én kilépéskor töröltetem a Firefox-szal az előzményeket és a sütiket, ez automatikusan beállítva. Ezért nem maradok bejelentkezve se, mert úgyis mindig újra bejelentkezem. Nem jegyeztetek meg jelszót sehol, semmivel.
Nem kötöm össze a bejelentkezéseimet, lásd ide+Face+Google+anyámtyúkja!
K* sok problémától kímélem meg magam ezzel.
Arról már nem is beszélve, hogy nem kapom a pofámba a kéretlen reklámokat egyik egyéb portálról se.
A képek beszúrása: nyilván előkészítem a képet, de ez nekem nagyon régi motorosnak pár kattintás, a képszerkesztő megjegyzett beállításokkal működik. (akár sok képet egyszerre konvertál)
A kép feltöltésénél arra kell figyelni, hogy ha hosszú szöveget írunk, inkább előbb a képet töltsük fel, szúrjuk be, majd utána írjunk alá-fölé szöveget. Ha hosszú idő telik el a hozzászólás szerkesztése közben, akkor esetenként jogosultság hibát kaphatunk innen vissza. Tehát okosan.
Az Edge=Chrome=Opera kémszoftvereket pedig nem használom. Ezek már mind ugyanazok!
A gépeimet központilag menedzselt WithSecure védi, böngészőt is, levelezést (Thunderbird) is.
(tudom, nagypapi, beszéltük már, hogy te is hasonlóan állítod be a ff-ot, de nálam működik)
Hát nem tudom, nekem még mindig elsődleges, semmi bajom vele (csak itt). Az új IE inkább a Chrome, már ami a kvázi-monopol helyzettel való visszaélést illeti (ami törvényszerűen a hanyatlásához fog vezetni). A FF inkább az új Netscape (mondjuk valamennyire valóban az).
Ugyanezt tapasztalom én is. Ezen FF + forum.index.hu meglehetősen gyatrán működik. Hol van session, hol nincs és látszólag kidobott. A képfeltöltés instant 302-es hibára szalad, access denied szöveggel stb. Szerintem az elavult oprendszer miatt elavult (frissülni nem tudó) FF az oka, legalábbis nálam. Btw, meglep, hogy ennyien használunk még FF-ot (is).
Már akkor nehézséget okozott a felhasználók többségének, amikor sok éve csatlakoztam. A face ebben (is) száz évet vert az Indexre, bárhonnan, bármekkora képet egyszerűen beillesztesz és minden továbbit intéz maga.
Az Indexen a kép a hozzászólásba mindig nehézkes volt. A képet lementeni, átméretezni, feltölteni, beilleszteni... A legtöbbször én is legyintek rá, inkább hagyjuk.
Három pc-n (mhely+2 itthoni) ff fut, mobilon chrome, de azon csak olvasok.
+/-olni tudok, képet feltölteni a benti gépemen tudok, itthoni ff-on nem, erre az Edge-t kell használnom. FF minden beállítása ua, de mégsem enged képet. Besz@rás...
szerintem a legjobb, ha a sok induló gomba ismereti tanfolyás egyikére bejelentkezel. az elméleti dolgokat online tudhatod intézni, a terepgyakorlatokhoz a jelenléti oktatás jobb.
mindenesetre egy fa rekurzív bejárása (ha bináris, ha nem) bármelyik nyelven ujjgyakorlat, jól írtad, hogy 8királynő. talán még én is meg tudnám csinálni javában is, pedig kb. hello world szintre estem vissza az elmúlt 15-18 évben, amikor már semmit sem programoztam.
Elég lenne a tucatnyi egy kaptafára készült és főképp terepen lényegében használhatatlan -- viszont jó haszonnal eladható -- színes szagos könyv helyett, egy már régen létező adatbázist feldolgozni és mobilon használhatóvá tenni. Adatbázisnak tökéletesen megfelelne pl. a http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php adatbázisa ami alapvetően 7 külső határozójegyet sorol fel a több mint 1000 hazánkban található gombára.
Vannak megoldandó problémák és megoldásul szolgáló eszközök. Az egyik problémát az egyik eszközzel, a másikat a másikkal lehet gazdaságosan megoldani. A hibákért - végső soron - valamely absztrakciós szint elkészítője a felelős (Régen rossz, ha 2023-ban még a GC feladatát is biorobot végzi el bizonyos komplexitást meghaladó üzleti logikával rendelkező rendszereknél. Ez 2043-ban úgy fog hangozni: régen rossz, ha a kódolást még ember végzi az ilyen rendszereknél.). A lényeg, hogy egy amatőr egy vasgolyót is el tud rontani. Vagy elveszíteni azt. És hogy mi a tanulság?
Szerintem nem egészen; jó lenne ilyen gombahatározó, a bizonytalanság ellenére, hogy sok bélyeg nem egyértelmü. Még mindig jobb, mint random módon átlapozgatni 500 csillogó képet, és találgatni, hogy melyik lehet félig-meddig hasonló.
nyilvan itt nem is szeretnek vitat nyitni, ugyhogy nekem ez az utolso hsz-m a temaban. amikor egy neylvben UGYNEVEZETT garbage collectotoknak KELL letezniuk, az NAGYON sulyos problrma. azzal nem lrehetne a holdra leszallni, max magyarazkodni a sef elott, hogy ugyan mar megint mi a faxom baxodott ell.
Ez azonban többé-kevésbé az egész változó élövilágunkra jellemzö: ilyen fiatalon, mint most vagyunk, soha többé nem fogunk erdöbe menni, vagy akár bölcs hozzászólásokat olvasni. Így azonban beleveszünk a szubjektív idealizmus világába. A növényvilágban is számtalan változó, vagy eleve nem egyértelmü ismeretlen van. A Kis Növényhatározó azokkal operál, amik nem ilyenek. Így is sikerült egy életre megjegyeznem (és gombászás közben örömmel üdvözölni az erdöben) a Katángkórót meg a Terjöke-Kígyósziszt.
Hát nem tudom... Asm, C, BP/TP, Lisp, Java etc. - nem éreztem sosem, hogy bármelyik másikban sokkal másabb lett volna nyolckirálynőzni. Akkor már inkább a functional / OOP megközelítés, mintsem nyelvi dolog, ami érdemben számít.
de en pont ezt mondom, hogy nem binaris a dontes. idonkent kettonel tobb valasztasi lehetoseg van. ettol nem binaris a fa matematikai ertelemben. (meg amugy is)
Pedig tényleg van olyan, hogy kettőnél több a választási lehetőség. Persze, át lehetne szerkeszteni, hogy mindenhol csak kettő legyen, de az említett műben volt ilyen.
igazibol total mindegy, hogy 2 vagy x>2. jartal mar be fakat? full egyszeru rekurziv folyamat. persze, aki szutyadek javan meg hasonlokan nevelkedett, annak kemeny feladat, de azert modula-2-ben vagy ada-ban siman lekepezheto.
vannak, csak surun hianyoznak. a gomba nem oroszlan, hogy 25 even keresztul ugyanugy nez ki, cak kisse nagyobb lesz. akar egy napon belul is nagy valtozason megy at. ez nem tiszta? ezt probalom magyarazni evek ota a vilagtalanoknak.
Elnézést kérek, de nem kell, hogy egy kulcshatározó bináris legyen. Lehet egy kérdés, hozzá több válaszlehetőség.
Lehet hogy te nem ismered az alábbi zseniális könyvet? Kérdezem, nem tudom.
Soó Rezső: Növényhatározó
(öregnéne: nem a kicsi, a nagy, a nagyot hurcoltam évekig tisztán lelkesedésből magammal, és használtam)
Van egy kulcs külső jegy, arra szükség esetén X db válasz, majd a megfelelő kiválasztása után léphetünk tovább, a következő kulcs jegyre. Végül kipottyan a könyvből az egyetlen faj neve, amire illik. Ha nem, akkor elcsesztük vagy új fajt fedeztünk fel.
Viszont itt képbe jön még egy dimenzió: nem mindig felelnek meg a papírformának a termőtestek. Mert ha nincs is fehér pikkelye, vajon volt-e? Ugyanígy a múlékony gallér. Miért sötétebb a lemez? Mert öreg vagy mert más faj? Ezek néha komoly fejtörést tudnak okozni a tapasztaltabb gombászoknak is. Nyilván egyéb határozóbélyeg alapján attól még tovább kell / lehet menni.
gomba színe, -kevés kivételtöl eltekintve- valóban a legkevésbé alkalmas határozási dimenzió. De vannak azért bináris jegyek, mint a bocskor meg a gallér, meg hogy van-e lemeze, tönkje, kalapja stb.
Pedig én sok év gombászás után is pont ezt hiányolom. (Nekem is volt Kis növényhatározóm gyerekkoromban; a tartalmát evvel a módszerrel úgy megtanultam, hogy máig is kívülröl tudom).
Miért is ne müködhetne? Különösen a mai fejlett módszerekkel, ahol már nem vagyunk az illustrator ízlésének kiszolgáltatva. Ugyanazt a jelenséget, mondjuk pl. a pereszkefogat több metszetben, különbözö nézetekböl készült fotóval lehetne illusztrálni, majd megkérdezni, hogy van-e az adott gombának ilyen. Ha igen, tovább a 12,-ik ponthoz. Ha nem, ugrás a 37.-re.
a fa nem feltetlen binaris. egyszercsak hirtelen lehet tobb elagazas is, ami boritja ezt. lasd, sporapor, de akarmi. es az akarmi miatt nem letezteh ilyen tabla. pl. latott-e mar valaki kekhatu galamot, amiben volt kek szin? haaaat, nagyduzzogva valaki fog pozitiv valaszt adni. egy him oroszlant kb konnyi elkuloniteni. van neki egy jol lathato hatalmas sorenye. tobb, mar nem is kell neki. him, oszt kampecdoloresz. ugye EGY fajrol beszelunk. fogj egy csipoerket, kezdd el hatarozni. szolj, ha vegeztel a fa levelen.
Nem véletlenül nincs közkézen gombahatározó. Laikus nem tudná használni. (A képeskönyv nem határozó. A határozó az, ami eldöntendő kérdéseken keresztül elvezet az azonosításhoz. Ilyen volt pl. a Kis növényhatározó könyv, amire sokan emlékezhetünk az iskolából.)
Nekem valami J6 2016 vagy mi a t'köm terepezős telefonom van, ezer éve nem frissített Androiddal. Véletlenül nyomtam rá a kamera app-ban (gyári) a Lens-re, úgy jöttem rá, hogy ez egyáltalán a világon van. :D
Ajánlom a Google Lens-et is, a fenti videó - pont gombákon - egész jól bemutatja. Nem baj, ha élőben nem tudod használni, mert éppen nem tudsz netet csiholni, a már elkészített fényképeket utólag is meg tudod vizsgáltatni vele. Nyilván tájékoztató jelleggel szabad csak figyelembe venni a kapott eredményeket. Alapvetően a Google által ismert, mindenféle netes képekhez hasonlítja azt, amit mutatsz neki. Ez gombák esetében sokszor gombahatározó oldalak képeit jelenti. Kiköp egy eredménylistát ill. megpróbálja azok szöveges kontextusából kideríteni, mi is van a képen. Minél jellegzetesebb a lencsevége kapott példány(ok), minél jobb minőségű a kép, annál pontosabb. Az eredménylistába természetesen más fajok is odakeveredhetnek, amik hasonlóak. Így egyszerre a mérgező / ehető párokat is valamennyire meg lehet ismerni. Természetesen nem jelenti azt, hogy mindet, szóval tényleg csak kiegészítő eszközként szabad használni.
Én is javaslom a piacon tájékozódást. A teljesen ismeretlen gombák összeszedését is akár (csak az azonosításhoz szükséges mennyiségben)*, majd piacon való bevizsgáltatást stb., tanulási céllal. És az esetedben az alapszintű tanfolyamot is.
És természetesen a gombahatározó könyveket is, inkább többet, mint kevesebbet.
* Ismerd a védett / kímélendő fajokat, azokat azért ne. De mérgezőt is szoktam szedni, hogy bevizsgáltassam -> és így biztosabban felismerjem később.
nem letezik sem app, sem xls. legalabbis nem abban a formaban, ahpgy te elkepzeled. vannak ilyen reszkezdemenyek, amik pl. a csiperkek elkulonitesere szolgalnak tablazatos formaban. minden kezdo gombasz ilyen kulcshatarozot keres, de hat ez nem tud letezni, amire majd nehany ev gombaszas utan jon ra mindenki. ez nem olyan mint a vasgolyo, hogy csak egy ismerve van, az atmeroje.
Amit nagypapival ajánlottunk, egyik sem a Soó Rezső féle Növényhatározó tudományos igényű szintje, de a gombák se növények, és mi sem vagyunk tudósok. :)))
A papi által is ajánlott könyvet kezdőként én kivinném terepre is. (ha annak idején a Soó féle vastag kemény könyv elfért a hátizsákban...)
Azért mert puha, de mégis jó kötésű könyv, nem túl nehéz.
A lapok szélein pedig színkódok jelzik a nagy csoportokat, sőt spóraszíneket is. Könnyebb odalapozni kezdőként.
Sanyi b+, kimész a piacra és először megnézed, mit árulnak. Legalább valami valós kép lesz benned, nem tankönyvi rajz vagy fotó.
Aztán bemész a könyvesboltba és reménykedsz, hogy a gombás könyvek MÉG nincsenek lefóliázva.
A vége úgyis az lesz, hogy számtalanszor lukra futsz és amikor végre szedsz egy csomó gombát, a piacon az ellenőr kivágja a kukába az egészet. Ezeket a köröket le kell futni...
Amúgy nincs elég káros szenvedélyed, vadászol, horgászol, hajózol...kell ez neked?
Mitől is határozó az a könyv ami név alapján van sorba rendezve és NEM a külső jegyek alapján ??? Sajnos a mai világban egyre több mindenre igaz, hogy teljesen más valójában, mint aminek nevezik.
Jó pár könyv létezik DE ezek lényegében akkor használhatók, ha már van gombaismeret, a fejben egy elképzelés a kinézetről és hozzá egy név. Én eddig egyetlen olyan könyvet sem láttam, ami NEM egy-egy gombafaj megerősítésére lenne jó. Nem láttam még olyat ami a gombajegyek alapján lenne rendszerezve, valóban segítve egy-egy ismeretlen gomba meghatározását. Állítólag létezett egy magyar app erre építve, amit gyorsan eltüntettek az ellenérdekeltek. Alapvetően egy jól felépített excel tábla szűrőkkel tökéletes lehetne, ha létezne......ez mobilon maga lehetne a tökély.... Nyilván LÉTEZIK egy szűk réteg akinek ez vastagon sértené az anyagi/uralmi érdekeltségét.....sajnos ez Magyarországon így működik.
Ha ennyire benne vagytok, és rajtad kívül más is szereti a gombát, érdemes lehet alkotni egy [kedvenc]gombás focaccia-t, a választott gombával harmonizáló 1-2 további összetevővel, 80%-os hidróval. Zseniális. Külön jó benne, hogy kb. még egy Komfort ST-vel is el lehet készíteni. :)
cöcö, annál azért jobb, mint amit itt bárhol venni bírunk... (bár a pipacs astrié és a heim vadkovászos nincs messze tőle, de szerintem már meghaladta azokat is)
Így van. Eleve nem is tudok arról, hogy pl. házi zsemle sütésével szórakoztak volna a felmenőim. Pár éve láttam egy interjút egy hapsival, aki sokféle morzsát készített. Pl. nem feltétlenül el nem adott pékáruból. Hanem kimondottan morzsának sütötték őket. Azt hiszem, éttermeknek szállítottak be főként. Eléggé változatos tud lenni, én csak azt sajnálom, hogy még a tipikus nagy boltokban is van ötféle kommersz, mindent bele típusú, meg egyféle fehér (vagy heroin áron vagy üres polccal). :)
Igen. Végül is értem. A nagyobb városokban és környékén nagy a kereslet a szakikra, ott van fizetőképes megrendelő, így olyanok is munkához tudnak jutni, akik igénytelenek és képzetlenek. Felautóznak vidékről a brigádok hétfőn és nyomják péntekig. Szakmunkás bizonyítványt ne kérjen tőlük senki.
Viszont itt nálunk, van pár falu egymás közelében, összmax. 5000 ember. Itt nagyon számít, hogy pontos, igényes legyen a mester, különben soha többé nem kap a környéken munkát. Könnyen szájára veszi a falu. Azt a kevés fizetőképes megrendelőt nagyon meg kell becsülnie. Eddig egyszer kellett szólnom a mesternek egy dolog miatt, de csak azért, mert kímélni akarta az én pénztárcámat, de mondtam neki, hogy én ragaszkodom a drágább minőségi megoldáshoz. Nehéz, persze.
sajnos így van. meguntam őket. az állandó várást (hónapok, évek), az összeb.szott, igénytelen munkát (mert ő 3 nappal számolt és amint bármit lassabban és alaposabban kéne csinálni, már borul az egész és rohan és leszarja), a folyamatos hazudozást. elég kevés dolog van, amit nem csináltam az utóbbi években, a szerszámokat is inkább szép lassan megvettem. de burkolás még nem volt, ráadásul térkőlappal. mindenesetre most megveszem a kétkomponensű vízszigetelést, amit a szakember értelemszerűen nem rakott a terasz alá...
köszi a panírozási tippeket mindenkinek! annyi a bökkenő, hogy mégsem sikerült szednem tegnap egy szemet sem a tuti helyemen. sajnos sok fát kivágtak azon a részen, plusz a nehézgépek szanaszét szántották a talajt. még párszor elnézek arra, de lehet, hogy annyi neki egy időre.
Igazából a kérdés csak elsőre tűnik amatőrnek. :) Ha idegbeteg vagyok, akkor héj nélküli (fehér) morzsába forgatom a végén, és akkor lehet hanyagul, ész nélkül sütni, nem fog megégni a prézli. Így sokkal nagyobb magabiztossággal lehet magasabb hőfokon is sütni, ahogy NP is írja. A héjat is tartalmazó morzsa esetében én képes vagyok még alacsonyabb hőfokon is túlsütni, ezért ha csak ilyen morzsám van, akkor tényleg alacsonyabb hőfokon rántom ki. Viszont akkor meg nagyobb esélye van annak, hogy rántott papírzsebkendő lesz a végére belőle... De igazából ettől függetlenül is jobban szeretem a normál szemcseméretű, de csak bélből készült morzsát.
a legjobb a ki nem nyílt dobverők, kicsavarod a tönkjét, az mehet száradni gombapornak. utoljára briet, cheddart és füstölt főtt császárszalonnát töltöttem bele, és liszt, toljás, panko morzsába hempeergettem. viszonylag sok olajban, folyamatosan forgatva sütöttem ki. ne időre csináld, hanem amikor már mindenhol szép aranybarna, akkor szedjed ki, addigra a belsejében is megolvad a sajt.
Én csak a tányér alakú, de zsengéket szoktam rántani. Tönk fölött egy kis lyukat készítek (illetve az ezen a részén lévő vaskosabb burokmaradványt faragom meg valamennyire). Sózom, panírozom. Tisztán szedem, sosem mosnám. Akkor inkább nem eszek őzlábat. Bő olajban, alacsony-közepes hőmérsékleten lassan kisütöm. A lyuknak köszönhetően nem dobálja a gőz, párszor oda-vissza megfordítom. Van egy kis lábas, abba pont belefér egy jó nagy kalap is akár. A sütési sebességre (hőfokra) rá kell érezned. Ha nagyon lassan sütöd, élvezhetetlen lesz maga a gomba. Ha gyorsan, akkor meg az lesz, amit írtál. Olajmentes sütéssel még nem próbálkoztam, arról nincs tapasztalatom. Jah, párszor megszórtam vargánya porral is a són kívül, úgy sem rossz.
Természetesen lehet darabokra is vágni, úgy is ki lehet sütni, ahogy kényelmesebb kezelni az olajban. Térkitöltés szempontjából nekem az egyben való sütés jobban bevált.
Az életben ki nem tudnád mérni a nagyságrenddel magasabb háttérsugárzás özönéből. Ollan meg, hogy a gomba mint egy magas hatékonyságú molekuláris hártya csak egy speciális izotópot dúsítson fel, amire viszont van egy szelektív érzékelő(ami a szmutyiból csak a speciális izotópot méri ki)....no ilyet a legelvetemültebb kutató sem mer még álmodni sem kézi kivitelben. Specko laborokban is kellően nagy kihívás.
Messze van még az az idő, amikor olyan sugárzásmérővel megyünk majd gombászni, ami nem csak a sugárzás tényét, hanem az irányát is beméri. Felfedve ezzel a távolban, sűrűben bujkáló termőtesteket, akár sötétben is.
Na megmértem a dózisteljesítményét az itthoni porított vargányának. Azért azt használtam, mert a legnagyobb koncentrációban abban lehet Cs-137 izotóp. Kiszórtam egy papírlapra és olyan közel tettem hozzá a gm csövet amennyire csak lehetett. A mérés eredménye az lett, hogy ugyanakkora volt ott a dózisteljesítmény mint a gombapor nélkül. (85nSv/óra) Ez a pilisből volt egyébként szedve.
Persze ha pontos mérést szeretne az ember végezni, akkor ólomkalitkában kellene proporcionális számlálóval vagy szcintillációs detektorral végezni hosszú ideig. Akkor valószínűleg megjelenne a Cs-137 spektrális vonala. Majd ha lesz alkalmam megmérni ilyen módon, akkor megírom ide.
és sorold ide az összes régi téglafalat is. Magyarországon egyébként is magasabb a radioaktív izotópok aránya az iszapokban, agyagokban. miért pont a gombák lennének ettől eltérőek. valószínűleg akkor is kevesebb sugárdózis ér, mint egy átlagos repülőúton, ha hetente gombát eszel.
"Meg egy csomó háztartásban a régi csempék szintén sugároznak."
Meg egy csomó Kádár kocka épült a '70-es évekig salaktéglából, salak födémszigeteléssel a padláson, sugároznak ott a falak is, a tető is és sokszor a padló is.
Alapból, csak a vicc kedvéért is akarok már egy ideje venni egy megbízható dozimétert. Na jó, meg szórakozni vele, hogy mi mennyit sugároz. Aztán amikor először szembesültem vele, hogy főleg a vargányák (főleg bizonyos régiókban) előszeretettel szippantják fel a céziumot, azóta még inkább akarok venni. Csak az a bajom, hogy kimondottan régi készüléket szeretnék, azok általában olcsón megvásárolhatók, csak ugye a megbízhatóságuk erősen kérdőjeles. Mondjuk rádiumos számokkal festett órával viszonylag könnyen ki lehetne deríteni, hogy legalább nagyjából működik-e egy konkrét készülék. Meg egy csomó háztartásban a régi csempék szintén sugároznak. :)
Amúgy a marketing bullshit netovábbja volt a szintén rádiumos arckrém. Vagy épp az azbeszt füstszűrős Kent. (Mondjuk ez utóbbi esetben talán valóban volt - eltörpülő - pozitív hatás is.)
Így van. Hiába kaptál erre a hozzászólásodra 2 pluszt, amit remélhetőleg már nem is látsz, :) én taorminával értek egyet. Csak értetleneknek nem fogom megmagyarázni, különben is off.
Miszerint a fő ellenség, a sugárzó Cézium felszívódik a növényekben, de nem jut sokkal tovább a gyökérzetnél, a gyökerekben és a szár alsó felében dúsul. Ez nem erdei kutatás, hanem szántóföldi és kerti növények. Ugye senki nem gondolja, hogy csak az erdőt éri a sugárzó probléma...
Tehát a gyökértúró állatok nagyobb dózist kaphatnak. Ugyanakkor a termést fogyasztó ember kevesebbet.
Már csak azt kellene kutatni, hogy a gyökérkapcsolt gombákkal mi is a helyzet.
Félek, hiába veszek egy GM számlálót, az ami emberi áron kapható, nem fogja kimutatni a normál sugárzó környezethez képest a gombában lévőt.
Egy összegző mérővel kellene mászkálnunk, a zsebünkben, mint az orvosok a klinikán.
Szuper, gratula! Én sem értem a fóliázást. Hiszen nem egy újságról van szó, amit a szupermarketben elolvasna és visszatenne a polcra az ember. :D És mint tudjuk, ez a könyv sem érdektelen belül. Sőt, aki nem ismerné, annak valószínűleg megjönne az étvágya rá.
Gondolom ez nekem szól; általában én szoktam "ezen örjöngeni". Engem nagyon bosszant; névtelen trolloknak, akik még nicknévvel sem vállalják (vagy képesek megfogalmazni) a véleményüket, semmi keresnivalójuk egy kertészeti topikban, ahol értelmes eszmecsere folyik. Ideje lenne, hogy az Index fölszámolja ezt a hatványozott idiotizmust.
Próbáld úgy létrehozni a szabályt, hogy "##.art_rat_ng" és akkor talán csak a mínuszt tünteti el a képről. Pluszt még adhatsz. :) Ha jól értem, de majd morel kolléga kijavít ha nem.
Ha van uBlock (reklámszűrő) a böngésződben, akkor bárhol a lapon jobb klikk, "Elem blokkolása" menüpont. A felugró ablakba beírod idézőjelek nélkül: "##.art_rat", majd a Létrehoz gombra kattintasz. Szívesen.
Nincs nagy jelentősége de a rókagombás és a többi képen is a fehéregyensúly el van tolódva a meleg spektrum irányába (>4000K), a zöld színeken is jól látható a "kék hiány", ettől függetlenül szépek a rókagombák mi is ilyen erőteljesen sárga színűeket szedtünk.
Helyesbítek: nem elemeztem, határoztam. Simán lehet, hogy elmentem mellette.
Viszont a 10-es képre vonatkozó másik kérdésem továbbra is nyitott. Mik azok a másik gombákok? (Tippeket írtam korábban.) Talán a 6-os képen szereplőkkel alkotnak egy fajt?
(egyébként, csak elmélkedve ezen bármiféle valós tudás nélkül: egyrészt, itthon nagyon sokszor halvány rókát gondolnak sárga rókának a népek, a halvány jóval elterjedtebb is. annál pedig tényleg sárgább a sárga. másrészt, lehet, hogy lucosban tényleg sárgább, nálunk pedig nincs sok lucos. stb. de tartom, hogy a fotó nem teljesen színhelyes.)
Hát, akárhogy nézem a 10-es képet, én sárga rókának ill. tölcséres rókának nézem a rajta szereplő példányokat. Na jó, utóbbi sötétedő húsú? (Kalaptető nélkül tölcséres is lehetne akár.)
Na jó, még tovább néztem. (Nem láttam még narancsvörös álrókát élőben.) Ez szép, általam szintén nem látott telített-sárga róka. Így inkább csak a 10. kép közepén lévő másik fajra lennék kíváncsi, mi az. Az a szürkésbarnásan fodrú, sárgás, nyúlánk tönkű. Tölcséres róka?
Nyilván sárga róka. Csak nekem fura kicsit. Ilyen szép sárgát még nem találtam talán sosem. Még ha esetleg fejben visszaveszem a szaturációt, akkor sem. Illetve annyit már felfedeztem a 10. képen, hogy igazából több faj is szerepel rajta.
(de hagyd csak a helyén, majd felszedem őket, így is szomorúan konstatáltam, hogy a helyiek is szedik, pedig csak a "csirkét" és az "igazit" szokták :))
Tudom, hogy van többféle de mi csak a szép narancssárga rizikét szedjük aminek narancs a tejnedve is, más fajokhoz még nem volt szerencsénk, a nejem úgyis likvidál mindent ami eltér a megszokotttól :) nem lehet próbálkozni, a gereben gomba is újdonság volt, fiatal példányokat szedtünk de ennek ellenére elég kemények maradtak az ételben, ha van vargánya akkor ezek legközelebb a helyükön maradnak, nem jöttek be.
mar sokszor leirtuk. az idos gereben tud keseru lenni. leginkabb a termotetege miatt. ket dolgot tudsz csinani: nem szeded oregen, vgy leszeded a csapjait. mitol bonyolult ez?
"mi csak egyfélével találkoztunk eddig, a kéttűs fenyővel együtt lakó rizikével"
az egyébként nem is egyféle, mert van vöröstejű, vörösödőtejű és ízletes is. a narancssárga színű és tejnedvű, kéttűs fenyő alatti a tuti, ez a lényeg. meglátjuk, hogy idén mi lesz, tavaly szinte semmit sem találtam, de az tényleg nehéz év volt, ahogy írod is.
Na ehhez az adathalmazhoz kellene egy kis összefogás, "swarm intelligence" itt a topicban, hogy ne kelljen már mindenkinek elölröl föltalálnia a kereket.
A valaha volt legjobb riziketermö hely a Szárligeti fenyvesben volt; fantasztikus erdö volt amúgy is; összel szinte minden termett ott, azonban tavalyelött ismeretlen okból tarra vágták. Azóta csak egyszer jártam ott, -amikor megtudtam ezt az örömhírt, akkor kínomban kissé följebb menve, inkább ligetes részeken rengeteg fenyötinorrút találtunk. Én azt viszont nem nagyon szeretem. Ellentétben a rizikével, amely bármilyen formájában és mennyiségben jöhet.
Annak a keserüsége valahogy nem zavar úgy, mint a gerebengombáé.
Sajnálom. Nem nagyon sikerült új területet találni és mi csak egyfélével találkoztunk eddig, a kéttűs fenyővel együtt lakó rizikével, mint ahogyan homerx fórumtárs is írja egy-egy termőhely előregszik, meg az utóbbi évek hőhullámai és aszályai megviselték a fenyőállományt ahogy én látom és ennek lehet hatása a gombára is, illetve sokszor fiatal fenyő csemetésben szedtünk ami nagyon gyorsan nő és 1-2év után már nem termett ott gomba ősszel. 1-1 darabbal mindig össze leket futni de nagyobb mennyiség már nagyon régen nem akadt. Ma reggel kiadós zuhé volt a Mátrában, időképen vannak feltöltve videók róla.
nem, sajnos nem lett belőle semmi, elsodorták a családi kötelezettségek :)
rizike egyébként van azért bp közelében is itt-ott, meg ugye abból az ízletes rizike az igazán finom (a többi picit keserűbb és kevésbé ízletes), az meg kéttűs fenyő alatt nő. a lucfenyvesi rizike szerintem a leggyengébb, nagy lelkesen szedtünk egy adagot az osztrák alpokban tavaly, aztán megállapítottuk, hogy a jövőben kihagyható.
"egyedül a kíváncsiság az, ami igazán hajt, nagyon klassz dolog egy szezonon át követni egy-egy területet." Pontosan emiatt mentünk mi is el tegnap, ez az év az első, hogy találtunk is valamit szinte mindig és így már kezd kialakulni valamiféle információ halmaz melyből lehet dolgozni jövőre :) . Jó lenne ha még egy-egy őszi menet összejönne de csak októberben tudunk csak erre sort keríteni, őzlábért nem megyek a Mátráig az lesz itt Pest környékén is, rizike és a fenyőtinorú az ami nagyon hiányzik egyiket sem szedtünk érdemben jó ideje már, a régi helyeink mind kifogytak valamiért, évek óta nem teremnek már ott sajnos, elöregedett az erdő vagy passz.
lehet, hogy végül nem is megyek, aki vinne, még mindig sehol, egy-két órára meg nem szívesen indulok el odáig. meg azért nőnek lassan a gomolyok... teljesen normális, hogy lefut mindenhol, ez így van rendjén, majd jön az ősz. magamtól én sem mennék, csak fellelkesítettek.
és hát nekem sem hiányzik semmi, eddig az alábbi fajokból szedtünk többet idén, mint ami jólesik: pkg/íkg, nscs, vargányák, rókák, gerebenek, trombiták. március 20-a óta folyamatosan volt gomba, tök durva, most először van szünet. sokszor naponta jöttek az újabb kilók, már ide a fórumba sem tettem fel olyankor, asszony meg rémülten hívott fel az erdőben, de ne hozzak óriási, érett vareszokat, meg ne szedjek ezt, ne szedjek azt :D
egyedül a kíváncsiság az, ami igazán hajt, nagyon klassz dolog egy szezonon át követni egy-egy területet.
Annyira már nem izgatott és sejthető volt, hogy ez lesz, persze a Mátra nem kicsi biztosan vannak még nedvesebb és hűvösebb helyek ahol még csak most van a lefutás, rengeteg gombát szedtünk az idén, ha most lett volna csak annyit szedtünk volna amit megeszünk mert már nem tudjuk elrakni. Mivel nem ott lakunk nem tudom merre volt eső, teljesen lementünk Parádsasvárig, a fölötte lévő irtás alatt is körülnéztünk de az még üresebb volt ha lehet ilyet mondani nyoma nem volt még elmúlt gombának sem.
A szokásos helyeink kiürültek a Mátrában, eső erre nem igen volt, gyakorlatilag semmi nincs, ezen a héten nem jöttek elő újabb gombák. A szokásos parkolóhelyek üresen álltak ez is mutat valamit, sajnos októberig nem lesz több hétvége, addig is eső táncot kell járni mert eléggé porzik az erdő.
Combos esőnek nem nagyon találtam a nyomát. de bő egy óra alatt, családdal együtt jó pár szépséggel találkoztunk. Róka csak mutatóban, trombiták előszárítva, érdesek és vargányák vitték a prímet. Kukacok és csigák még ott vannak, teszik a dolgukat.
a mátra más, ott volt egy combos zuhé az északi oldalon nagyon lokálisan, pont nyúlifüle 12 kilós helye fölött. ami amúgy is egy hűvös hely. nem meglepő tehát a róka/gereben, ha még itt a vh-ban is éltek a gerebenek.
Szinte biztos voltam benne, hogy a trifla fogyasztó életmódjuknak köszönhető a jelenség. Egy ideje már kíváncsi vagyok, mikor fogják a somogyi árusok pozícióba hozni a saját vargányáikat a göcsejiekével szemben a piacokon. Látom lelki szemeim előtt, ahogy a színkavalkádos szoknyás kofák érvelnek, doziméterrel a kezükben. :)
hát ezzel nem tudok versenyezni, de azt elmesélem, hogy ma azért leszedtem a maradék kevés gerebent, de ugye ez olyan termőtest, ami már egy hete is ott volt... szóval számítottam rá, hogy túl nagy élvezeti értéke nem lesz, sőt, esetleg beleszaladok a topikban sokat emlegetett keserűségbe is. úgyhogy megpirítottam vajon, majd egy kevés hársmézzel összesütöttem. játéknak jó volt, mindenkinek ízlett.
Most már nemhogy a kertből, de a házból sem kell kimennem, ha gombát akarok szedni. A pincében a falból nőtt ki ez a két kis csiperke-szerű szerzet:
Sárgult rendesen, és az illata is inkább vegyszeres volt, úgyhogy a rántottából kimaradtak.
Ami viszont ritkábban kerül a tányérra, mert nálunk a kosárba biztosan nem: Budakeszi térségéből kaptuk az alábbi jóságokat...
Tuber aestivum, összesen kb. 170g, egy részéből fűszervaj készült, egy kis gumó olívaolajat ízesít, a nagy gumó pedig most nyers tojásokkal üdül pár napig egy dobozban, hogy megfertőzze őket is az aromájával, mielőtt feldolgozódna. Kaptak belőle rokonok, barátok is persze... és majd a fűszervajból is tervezek osztogatást.
kinéztem kíváncsisági okokból a vh-ba. az várt, amire számítottam: trombiták, gerebenek és rózsáságú korallok lábon száradtak, minden más már elbomlott vagy épp bomlik. némi vicekvacak piros galamb, illetve esemény utáni sereges tölcsérek. szép üres az erdő, minden kifut, majd erőt gyűjt az őszre.
itt kevés esett, előtte ugye erős hőhullám, szóval én arra tippelnék, hogy nem indul még semmi, majd a következő, nagyobb esőnél. ha valahol például a rókák még mozogtak, ott folytatják, szóval a topik lelkes mátra-különítményei nem esélytelenek.
Igen, sokfelé esett az eső, akár nem jelentéktelen mennyiségű is. Két napja azon töröm a fejemet, ha elégséges, akkor vajon az ősziek jönnek elő vagy a nyári fajok hullámoznak még egy utolsót.
Úgy látom sikerült átlépni a moderátor/cenzor pc érzékenységi küszöbét......Beindítva törlési ingerenciát. Bár elismerem nem könnyű dolog meghúzni a határt.....
"a betűhuszárok és/vagy a hatalmi mámorban fetrengők pillanatok alatt bármelyikünkből köztörvényes bűnözőt kreálhatnak."
Nyugatabbra sok helyen be van szabályozva, mikor lehet gombászni (pl. reggel 8-tól). Meg hogy mit csinálhatsz az erdőben és mit nem. Sajnos van realitása annak, hogy ide is ideér valamiféle szigorítás. De egyből bevillan a kérdés: mennyire lesz betartatható?! Effektíve fog-e érdekelni minket és pl. 7:58-tól két percen át malmozni fogunk-e az erdő szélén?
Ha egy bolt egyszer beindul és működik......utalok most a Covid őrület csoda prognózisaira és a fantasztikusan "hatékony" védekezésekre(pl. géppisztolyos katonák járőrözése) .....akkor MINDENT le lehet tuszkolni az többség egybites vagy egybitet sem tartalmazó agyán......
Más: A bősz vadkenderes cikken jót nevettem volna húsz éve még, most sírok, hogy a betűhuszárok és/vagy a hatalmi mámorban fetrengők pillanatok alatt bármelyikünkből köztörvényes bűnözőt kreálhatnak.
Olyan álláspontot, hogy ne kelljen bűnözőket (merthogy azok, lásd előző hsz.) kerüldözgetnem, miközben gombászok. Vagy csak kirándulok.
(A dekriminalizáció teljesen hidegen hagy, mivel nem érint. Felőlem aztán árulhatják 10 forintért is a kokót, vagy csukhatnak le embereket életfogytra 1 g mariskáért, hidegen hagy, amíg az önző világom nem látja kárát.)
igazából nem teljesen világos nekem, hogy milyen álláspontot képviselsz, de mindegy is. arra céloztam, hogy röhejes, ahogy ezeket a szerencsétlen vadkendereseket kergeti az ncis, de ha téged fényes nappal kirabolnak, akkor "ismeretlen tettes, csá". és hát európában már nem sok helyen kezeli bűnözőként a törvény a woodstockos-spanglisokat...
Ne felejtsd el, hogy Mo. jelenlegi törvényei szerint ezek az emberek 5-20 év börtönt kockáztatnak, mivel jelentős mennyiségről és bűnszervezetről van szó (egész biztosan feltárják majd a papika kontaktjait). Ha egy ilyennel összefutsz, ezek a számok egyből bevillannak nekik. Rettegnek. A sarokba szorított vaddisznó meg tudjuk, hogy milyen.
Az meg, köszönöm szépen, nekem nem opció, hogy ne gombásszak ott, ahol mások bobmerliskednek. Inkább leszoktatom őket az adott környékről a korábban közölt módon (egy ideje már).
"már látom magam előtt, ahogy a magyar rendőrség ncis alakulata dns mintákat elemez, majd infrás drónokkal dróthálóvázat készítenek az erdőrészletről" Jól látod. Ők is jól látják. Ha akarják, de szerintem ritkán találnak meg így helyeket. Pedig rém egyszerű. Még a tyúxaros Google maps-szel is lehet. Ill. a Mepar polgári felbontásával úgyszintén. Jó, utólag, egy-egy cikkben közölt település területén. De "rendes" felbontással valószínűleg előre is... Nem is értem ezeket... ha én ilyesmivel szeretnék kereskedni, tuti nem szórakoznék termesztéssel. Merem állítani Bp. belső vagy külső susnyásaiban a vasárnapi ebéd után lehetne találni drónnal ilyen kertet... aztán csak le kell aratni... :D Vagy aki fogyasztani akarna... szedd magad... :D
Írhatnék konkrét sztorikat, amik a fentiek fényében egész máshogy is alakulhattak volna (és akkor most nem írnék), de nem akarok bemocskolni semmiféle "szervezetet". Megteszik ezt saját maguk is.
már látom magam előtt, ahogy a magyar rendőrség ncis alakulata dns mintákat elemez, majd infrás drónokkal dróthálóvázat készítenek az erdőrészletről, végül az ország három pontján szimultán helikopteres bevetéssel kommandós rajtaütés keretében semlegesíti a vadkender-bűnözőket!
a gombászoknak gratulálok, remélhetőleg nincs már messze az sem, amikor egymást jelentgetjük fel, mert valaki nem vitt mérleget az erdőbe és 2,01 kg czucc van a kosarában.
Őrizetbe vételre elegendőek lehetnek. Aztán vagy vall vagy nem. Amúgy meg megfogják találni a különféle lenyomatait majd a helyszínen is. Tehát jobban teszi, ha bevall mindent. Az ilyen ültetvényeknél szoktak lenni kis flakonok, vadriasztóval. Vagy tápoldattal, passz. Valószínűleg megfogta őket puszta kézzel a valódi kertész. Földbe süllyesztett vödrök, amiben a perlites földből nő a cucc. Valószínűleg azokon is rajta van a DNS-e. Karó + műanyag kerítés. Szerszámok. Üres palántás cserepek. Kész mezőgazdasági boltot nyithatnék, ha az ilyeneket összeszedném. Ahogy utánaolvastam, sokféle vadkender van. Amit említesz, az a sima elvadult, vélhetően THC-s felmenőkkel rendelkező, azonban degradálódott faj(ta), szerintem. Azzal némely vidék tényleg tele van.
Értem én, hogy rohanó világ, meg minden. De nyisd meg újra a linket, olvasd el figyelmesen a szöveget, beleértve a képaláírást is. Egyébként találtam egy másik cikket is az előbb, ott van rendes fénykép is.
Bocs, rosszul írtam. Előbbi kettő: leopárd és párduc (ezek körgyűrűs foltúak). De ha megnézzük, akkor valójában gepárd (körlapos foltú), csak az meg hülyén hangzik. :) Na de ez már szőrszálhasogatás. Amúgy én sem vagyok mintázat fetisiszta. Sokkal fontosabb viszont a tészta belső szerkezete. Ég és föld: 18 perc vs. 7 perc vs. 3-4 perc vs. 1:50 vs. 90 sec vs. 60 sec alatt sült. Amúgy érdemes kísérletezni a 250 fokos normál sütővel is, ha elektromos. És főleg, ha van grill funkciója. Ugyanis sugározva ad az is rendesen hőmennyiséget. Tehát pl. 15 centire alá berakva egy 1-2 centis samottlapot vagy pizzakövet, kokszon járatva jó ideig (1h), majd bevetve a pizza egész jó eredményt tud produkálni, 5 perc alatti elkészülési idővel. (Nyilván a "jó" ezerféle lehet, alapvetően most a nápolyi jellegűre gondolok.). A megfelelően homogén végeredmény érdekében max. 25 centiset javasolnék. Nyilván a tésztán meg a nyújtáson is sok múlik. Egy biztos, amióta megvan a sütőm, nem rendeltem pizzát. Olyan volt, hogy útközben megálltam valahol enni és persze elszörnyedtem. :)
Nem feltétlenül irigység. Tetszik a tulajdonosának, nem tetszik, én az ilyeneket szimplán ki szoktam gyomlálni. A kucsmáim élettere über alles. :) Nekem ne gombaölőzzön, nitrátozzon ott senki sem. Meg lékelje szét a galagonyást. Meg keverjen gyanúba esetlegesen. Stb.
Igen, a kakukkfű általánosan jó hozzájuk, a trombitához viszont nagyon. Azt a tipikus trombitás aromát erősíti, amit akár szúrósnak is mondhatnék. Normál pizzánál nálam (is) bazsalikom + oregánó a fűszer.
Nem kötekedésből, de leopárdnak hívják általában. :) Hozzáteszem helytelenül, mert a gepárdnak vannak pöttyei! :D Nem is értem, miért az előbbi kettő terjedt el pizzaiolok körében. Amúgy nekem nem tetszik az ilyen kontrasztos (nagyon sötét váltja a nagyon világost) perem, de annyira most nem érdekel, a feltéteket akartam kipróbálni ilyen konstellációban.
A trombita is kapott egy kis vizet a vaj mellé, hogy utána a zsírjára piruljon. A róka hasonlóan. A koncepció nem rossz, bár a kivitelezés gyatrára sikerült (kissé hideg volt a tészta, alig akart nyúlni). A fő tanulság, hogy a trombitának nagyon jó haverja a kakukkfű. De túlzásba nem szabad esni, ahogy az első pizzánál sikerült nekem. További szereplők: eperparadicsom (rókához ez nagyon jó, mert nem savas, hanem édes, bár én az előbbieket szeretem inkább), mozzarella, parmezán, bazsalikom (összesen 3 pizza csak a fűszerezésben tértek el: kakukkfű, bazsalikom, kakukkfű + bazsalikom). Bár nem először fogyasztok trombitát egészben, most jobban odafigyeltem rá: igazából így is megállja a helyét, kb. a fafül roppanása köszön vissza, nem mondanám szívósnak, gyári fogakkal. Ízre kissé más, mint szárítva, de egyáltalán nem jellegtelen; kellemesen aromás.
"kismértékben függ az adott szervezetek anyagi csóróságától" Ja, az külön dolog, csak nem szándékosan kissé sikerült összemosnom a két témát. Erre vonatkozóan csak azt akartam mondani, ha álmotokban Csórisztánban gombásztok, kirándultok, mostanában fokozottan figyeljetek oda, hogyan parkoltok stb.
Én nagyon úgy gondolom, hogy az a "módi" ahogy az erdőinkkel (el)bánnak csak nagyon kismértékben függ az adott szervezetek anyagi csóróságától........viszont annál dominánsabb az az uralkodó elmeháborodott romboló szellemiség, amitől mondjuk az 1945 előtti tulajdonosok(nemesség) valóban a "Tanúfákat karácsonyfaként feldíszíteni a felelős pozíciókban ülők holttesteivel" eszközt sűrűn alkalmazta volna !!! Anyám még mesélt arról, hogy iskolásként telepítették azokat a tölgyeseket ahová már gyermekes anyaként gombázni, vagy éppen makkot szedni járt velem és apámmal. Természetesen a gengszterváltást követően nem kellett 10 év, hogy valami nagyooon képzett tarra vágassa a legszebb férfikorát élő erdőt, ami azóta áthatolhatatlan területté vált.
"Aligha azokat a válaszokat kapták, amiről álmodtak.....már ha egyáltalán elolvasták." Pl. Tanúfákat karácsonyfaként feldíszíteni a felelős pozíciókban ülők holttesteivel? :)
Matematikrácia. A lényeg, hogy legyen meg a 448 672-ed; ugyanazt csinálják, mint Tóniék a szondáztatással, csak kicsiben. A közvélemény kutatás nem a mit, hogyan tegyünk jobbá, hanem a mi az a sz.r mennyiség, amit még le lehet tolni a torkokon kérdést igyekszik megválaszolni.
Ja egyébként van egy lecsórósodott, képzeletbeli ország, ahol az alkoholista, rosaceás főkoldus - Alex Binder - katonái szorgos csekkosztogatásba kezdtek. Korábban megtűrt szabálytalanságokat kezdtek el nem figyelmen kívül hagyni. Útszéli parkolás lakott területen kívül, aszfaltra rálógós autóknál, félig már lekopott festésű, mindkét irányból behajtani tilos tábláknál (bokor mögül kukucskáló adminisztrátorokkal). (Mindenféle hasonlóság a létező Magyarországgal csak a véletlen műve.)
A VB-t és az egész sportőrületet én nemes egyszerűséggel ignorálom. Én is belecseppentem a Vh-ben és a Börzsönyben elindult lenyúlásba és kizáró korlátozásokba, sőt az egyik Pilis-i még szabad parkolóban egy közvélemény kutató szondázta az autósokat, hogy milyen és mekkora áldozatot hoznának a nagyszerűen bámulatos Pilis-i Parkerdő területeinek látogatása érdekében...... Aligha azokat a válaszokat kapták, amiről álmodtak.....már ha egyáltalán elolvasták. A masszívan undorító hozzá állásuk egy jottányit sem változott azóta sem. Az a legnagyobb baj, hogy ameddig ún. demokráciát játszunk itt a homokozóban, addig ellopják a következő generációk jövőjét/életterét és lassan alólunk is a talajt, erdőstül, tavastul, hegyestül, folyóstul.
Egészen biztos. A talaj nyirkos még most is, vízből nem volt hiány. Fura amúgy, mert túlzott meleg nem úgy hat rájuk, mint a vargányákra, hogy szétrepedeznek, és ki sem száradtak. Egyszerűen megálltak a fejlődésben, de nem kezdtek el szikkadni, vagy romlani (pontosabban egy részük már kezdett penészedni).
Nálam inkább egy vánszorgós hullám zárult le most, amely kb. 1-1.5 hónappal ezelőtt kezdődött. Mondjuk tény, hogy csak foltosan jött elő - reménykedem. Egyébként amióta megvan, minden éven termett (szóval kussolok :D), és a röhej, hogy pont a tavalyi aszályt követően - ősszel - ipari mennyiségben. Csak sajnos pár éven belül tarolva lesz a lakhely...
Tegnap 03.30-kor, miután nem tudtam aludni, gondoltam egyet, autóba pattantam és elmentem oda, ahol 1.5 és 2 hete is gombásztam. Sajnos a szürke rókák minimálisan nőttek csak és be is penészedtek. A trombiták egy részét eleve leszüreteltettem, de a többi nem igen akart megnőni. A föld a legtöbb helyen továbbra is nedves volt, pedig csapadék nem igazán hullott azóta. Meg is lepődtem. Ami a képeken látszik, az valóban nedves föld. És igen, a vaku nem véletlen, nagyon sűrű lombkoronaszint alatt mindez. Lett némi rókagomba, aminek a fajára nem tudok rájönni. A múltkor is itt szedtem, ill. már évek óta. Halvány? Rozsdásodó? Az összes úgy nézett ki tegnap, mint az erdei képen. A hűtőben egy nap alatt viszont "berozsdásodtak" itt-ott. Azért gondolnám rozsdásodónak, mert kifejletten vékonyabb felépítésűek a szokásosnál, továbbá törékenyek, csipkésebbek a karimánál. Sűrűségre most kissé kikönnyültek, de meg szokott egyezni a normál sárgáéval. Ízre teljesen rendben van. Évszaktól, évjárattól függetlenül mindig ilyenre nőnek. Szúnyog iszonyatosan sok lett, spray-vel is borzasztó, ahogy próbálkoznak (bár nem járnak sikerrel).
Trombitánál kezd egy olyan megfigyelésem körvonalazódni, hogy ha augusztus végén nőnek, akkor kicsik, közepesek maradnak. Ha ősszel, akkor sokkal nagyobbak. Legalábbis ezeken a helyeken.
Egy kis vargányán kívül néhány (2-3) szétfolytat láttam. A galambicák, galócák stb. eltünedeztek, csoportosok, világítók kezdtek öregedni. Szenes galambból viszont ipari mennyiség nőtt.
Káposztában reménykedtem, végül egy darabot sem találtam... összességében nem volt egy túl kellemes gombászás.
Érdemes lehet még ősszel, mondjuk a következő nagy esőt követően a trombitás helyeket vallatni? Vagy egy idényen belül 0 / 1 alkalommal dobja ki magát, adott helyen?
mivel ilyen senkiföldje (rét) van mellettünk, sajnos az ökörfarkkórótól kezdve minden szúrós genya is terjed. meg persze a tarack. gyomlálgattam a tornyokat+szúrósokat, amíg bírtam, de legyőzhetetlenek. ez van, egy erdei közegben jobb lenne. de így sem panaszkodom, páldául valamelyik őszirózsafélével (kis "százszorszép" virág, magas szár, egy száron sok elágazás és virág) például már vagy másfél hónapja minden tele.
Próbálom elképzelni. A nagy kórókat, ha vannak, érdemes kordában tartani. A fás szár nem cél. Ettől még nem kell tarra vágni a területet. Az esetleges allergiát okozó fajokat kigyomlálni, vagy ha sok gyűlik egy helyen, ott belevágni.
ennyire nem jó adottságú a mi részünk, egy andezitkúpon lakunk, karsztbokorerdő, ha kedves akarok lenni hozzá (mezei juhar + virágos kőris többtörzsű fácskák szenvedik ki magukat a kőből). száraz és szeles. de még így is a sok idegesítő "gyomtorony" mellett számtalan virág volt végig, a szender itt is napi vendég, idén a méhek is jobban jöttek végre, meg millió tücsök, a szokásos szöcske-sáska kombón felül. és így, hogy magas "fű" volt, nappal is pörögtek rendesen, ment a koncert. cserébe a vetett fű kihalt ezeken a részeken, mert nem kapott fényt. :)
Óriási dolog az, hogy itt lakunk fent a hegyen. Körülöttünk a talajból a természetes növénytársulás növekszik.
A lehető legkevesebbszer nyírom meg a lágyszárúakat. (direkt nem mondtam füvet)
Virágzik a rét a kerítésen belül.
Lepkék, egyéb rovarok degeszre zabálhatják nálunk magukat. (nem pont a szunnnnyogra gondoltam.... :) )
Hagyom a közösséget a maga útján járni.
Ezért van az, hogy kiülök a teraszra egy hideg sörrel gombázás után, és nézhetem, hogy a kacsafarkú szender, a "magyar" kolibri (2021 év rovara) lakmározza vadvirágokból a nektárt az orrom előtt. Vágjam le azokat a virágokat?
Azt már ne is mondjam, hogy összeszámolnom is nehéz, hány gombafaj örvendeztet meg csak a kerítésen belül.
Meg a madárkáim, akik télen-nyáron mindig találnak nálam valamit.
A szarvasnak azért annyira nem örülök, mikor berombol, de a két mókuska szórakoztató vendég minden nap.
Ezzel szemben a szomszédom és a szembe szomszédom is, milliméter pontosra vágja hetente a gyepet. Kietlen pusztaságban érzik jól magukat. Csak tudnám miért nem költöznek a lakótelepre városba, vagy a sivatagba. Mindkettő megtehetné.
idén azzal kísérleteztünk, hogy csak ösvényeket hagyunk meg, meg egy placcot a gyerekeknek, amúgy nem nyírjuk a kertet. most viszont itt az idő elrendezni, de ezt már rég nem viszi a fűnyíró, először kasza, aztán szétszecskázza a maradékot.
Nem csak lerabolnak, ki is rabolnak (Kaán forrás behajtás fizetős, Telgárthy-rét, Apát kúti völgy alsó része fizetős parkoló, Mogyoró hegy - az ország egyik legszebb kiránduló helye félig lekerítve vadas és élménypark lesz belőle (biztos nem ingyenes). Mindez úgy, hogy ha eljut valaki Visegrádra, Börzsönybe benzin, egyéb fogyasztás áfá-jával, adókkal szép kis összeget ad az államnak.
Most, hogy az egész világot elkápráztató atlétikai VB után vezetőnk az olimpiára is igényt tart megfogalmazódott bennem, hogy azért az erdőinkkel is törődni kellene, mert az sokkal szebb és tisztább élmény, mint egy százmilliárdokat felemésztő sportrendezvény, sokkal jobban hozzájárulhat mindnyájunk egészségéhez, mint a versenysport. Mostani tendencia: korlátozás, magánosítás, fizetővé tevés, kifosztás és elhanyagolás.
Nem csak te, kb. 18éve járjuk a főváros környékét kirándulás célzattal, amíg gyerkőc pici volt és kellett a babakocsi is csak aszfaltozott vagy közlekedhető helyek jöhettek számításba, ahogy már tudtunk nagyobb távokat is bejárni, nagyjából mindent bejártunk amit lehetett, VH, Buda, Börzsöny, most már a Mátra is felkerült a listára mivel gombázunk is, így az össehasonlítási alapom ez az intervallum illetve a gyermekkori Mátra környéke a 80'-as évekből, ezért írtam, hogy katasztrófális az erdőgazdálkodásnak nevezett valami. A covid kezdete óta kinyírták a gödöllői alborétumot is, a nyugodt kirándulóhelyből mára kiépített, fizetős (nem ez a probléma) játszótér lett a természet zárójelbe tételével, kb mint egy fővárosi nagyobb park. A legszebb vadon kialakult növénytársulásokat irdalták ki játszótérhez, fitness park építéshez, pedig vannak kifejezetten gazos és elszabadult részei a parknak ami nem igazán képvisel különlegességet, na azokkal nem törődtek, nem is tesszük be a lábunkat oda többet.
Szép.. Nekem kollégám dicsekedhet múlt héten, hogy 2 kg - ot szedett. Bár mondta, hogy nem szedte le az összeset. Mutatta a levest, amit főzött belőle és jutott a fagyasztóba is.
Ezek szerint, csak én nem tudok olyan helyre akadni ahol a felmagasztalt Pilis-i Parkerdő tevékenységéből ne csak a szakbarbár lerablást észlelném. Halkan megjegyezném, hogy eddig csak a barbár évekkel ezelőtti tarvágások eldurvult bozótját és a szálazásnak nevezett erdőírtás után felszántott tájakat és haszontalannak ítélt lombkorona részekkel járhatatlanná tett területeket láttam, EGYETLEN telepített csemete nélkül!!!
Törvénytisztelet: Nem írtam még le a szerdai mátrai "élményemet". Először is eszméletlen mennyiségű volt az eltérő fejlettségű császárgombák kínálata. SAJNOS, ehhez kapcsolódik a történet is. Miközben sétálgatva, vargányákat keresgéltünk (itt) nem túl nagy sikerrel, szembejött egy NEM CIGÁNY helyi erő a szokásos diszperzites vödörrel. Picikét cselezve sikerült a vödrébe pillantanom, félig volt Császárgombával. Miután, felhívtam a figyelmét, hogy törvényt sért, a védett faj gyűjtésével, ami adott esetben jó vaskos büntit eredményezhet.....kihúzta magát, és büszkén, nevetve a következőket mondta: " hát majd letakarom" és már lépett is tovább a következő áldozatához. Én egy jó félóráig nem tértem magamhoz.
Egy kis kultúra és történelem, ha valakit érdekel a horti, azaz pontosabban csányi, azaz hevesi dinnyézés mikéntje.
Én még ma is ismerek olyan dinnyés házaspárt, akik tavasztól őszig a dinnyeföldön laknak. Régen a cikkben szereplő épített kunyhókban éltek, ma lakókocsiban. Bent a faluban van hatalmas sok milliót érő házuk, de csak télire.
Tegnap 12 kg paradicsom befőzve, holnap kb. 20 kg lecsó lesz a feladat, na meg a kert, ami egy szégyen, de ma egy szép mátrai örömgömbázás volt a program. Talán másfél kg jött össze. Jó adag trombita, gyönyörű, friss rókák - a szerdai eső megtette a hatását - meg fiatal friss gerebenek, érdes is akadt, mégpedig fiatal és egy-két használható varesz. Császároknak itt leáldozott, pedig azt hittem, hogy tele lesz velük az erdő. Ugyanott voltam, ahol múltkor, de most öt kutyával, abból egy teljesen vak tíz + x éves apróság, plusz két családtag. Nagy kör nem volt, csak pár száz méter. (máskor sem sokkal több)
Plusz Horton Gyöngyös alatt vettünk négy szuper dinnyét. Nyáron oda mindig érdemes benézni, mert sokféle gyümölcsöt és zöldséget árulnak.
Jó lenne. Nálunk mindenből minden a legszigorúbb, csak éppen minden magasról levanszrva, mindent szabályoznak, előírnak papíron, aztán az erdőgazdálkodás-karbantartás mint olyan, egy egyszerű erdőjáró szemével nézve bicskanyitogató. Parkerdőket meg hagyjuk, magam mrészéről hiszem ha látom a pozitív változásokat, remélem még megélem.
Köszönöm szépen, kipróbáljuk, ezek még mind frissek hófehér tüskékkel.
Még szedtünk pár darab vargányát, nem írom milyen fajta mert nem tudom :)) nyári gondolom. A legnagyobb 80dkg és a tönkjénél volt benne 1db kukac járat, egyébként full hibátlan, érdekesség talán az, hogy ezen a helyen találtam legelőször ekkora méretű vargányát, most itt megint volt 2db, múlthéten szombaton itt nyomuk nem volt, direkt megnéztem, ez azt jelenti ha vasárnap jöttek ki (nem tudom volt-e eső, a talaj csontszáraz) akkor 6napjuk volt ekkorára nőni és a kánikula + hétköznap miatt megúszták azt is, hogy leszedjék őket, nem volt szerencséjük mert csekkolom ezt a helyet ezentúl :) A többi vegyes, volt ami kuka de a legtöbb teljesen használható, a nagyokat már aszaljuk a teraszon.
Nagyon sok a már szétesett és rovarfelhőben tengődő vargánya de pl. változékonyból pár kg-t biztos lehetett volna még szedni, egészséges friss öklömnyi kalapokkal 5-10db -os csoportokban. Rókák, galambok eltűntek, viszont sok a párduc és gyilkos galóca. Amúgy nem gondoltuk, hogy lesz bármi is de azért akad még gomba a Mátrában, elégedettek vagyunk jól esett egy kis kirándulás.
07.08 az első nagyméretű vargányánk
08.26 pedig ez ma ugyanott, a kidőlt fa a háttérben...az 50dkg-s "kisöccse"meg már a kosárban csücsül
első körben fogj egy párat, pucold meg, vágd szeletekre és pirítsd meg vajon kétoldalt, aztán kóstold meg. szerintem nagyon-nagyon jó gomba, vargányával vegyesen is, ragukba is, rókával vegyesen is stb. viszont a nagyon öreg példányok kerülendők, ha a tüskéi már nem fehérek, hanem narancssárgák, az gyanús. ilyenkor elég keserűvé tud válni.
ez így van, ahogy a trombita is akkor jellemző. de, azért jók ezek az ökölszabályok, mert atipikus évben - mint az idei - megdőlnek. életemben annyi gerebent nem lőttem még, mint idén nyáron, utoljára most ettem egy órája. :)
Most ilyen gombát is találtunk, azt tudtam, hogy ehető mert láttam már itt is a képeken de csak itthon derült ki, hogy ez a Sárga gereben gomba, ugyanott szedtük ahol a rókagomba is termett, nagyon törékeny alig lehetett leszedni meg össze is voltak nőve és jó ráragadva az avar, nem kevertük a többivel, fiatalok épek, érdemes elfogyasztani? Milyen ízű gomba, mit érdemes belőle készíteni? 0.5Kg. Köszönöm.
én is lezártam a nyarat, pár kör gerebent hagytam a helyén, de nem nőnek már, ahhoz víz kéne. majd jön az ősz. most neki lehet állni az összes ház körüli dolognak, amit ellinkoltam a nyáron a gonnbák miatt.
jol teszed, en sem megyek. a paradicsom nalam nagy kedvenc ZOLDSEG!! kiserletezgetek vagy tizenx eve az erkelyen, de nem tudok mennyisegben termelni. most is csak csurran, csoppen. valamelyik masik topikban irtam, hogy egy hete jottunk at kecskemeten, es az ottani konzervgyarnak li volt irva, hogy paradicsomle vasar. hoztunk is el 10 litert. meg meleg volt amikor hazaertunk, de felfoztuk, most itt figyl a spajzban a zoroszok mellett kb 10 uveggel. en iszom is, de a zasszony szereti a toltott paprikat is.
én is inkább a szebbet adom a rokonságnak. viszont idén nincs córesz, belefért, hogy a szedett vargányák kb. fele az erdőben landoljon (szezon elején inkább kétharmada, most inkább a negyede-harmada).
attol fugg, a ket kilobol mennyit kell kidbnod. (A varganyat en mar a helyszinen probalom szelektalni, de igy is van, hogy a kokemeny, tokeletesnek tuno darabok nagy resze kuka - en hisztis vagyok a kukacjaratokra.)
Valahogy most eszembe jutott édesapám szlovák gombászkönyve - ő felvidéki volt - Aurelius Dermek: Nase Huby. 1967-ben adták ki, többnyire a magyar nevek is benne vannak és szenzációsak a képek. Édesapám, akit érdekelt a nyelvészet, nagyon sokhoz odaírta a magyar népi nevét is. Ő egyébként olyan helyen nőtt fel, ahol erdő sem nagyon volt. Jó negyven évesen a gombászkönyvekből tanulta ki a gombász mesterséget.
az a baj, hogy sima kepeken nem lehet visszaadni a teljes szinesedesi folyamatot. ha egy ceklanak megvagod a tonkjet, vagy metszetben atvagod, azonnal kekul kromsargabol. eselyed sincs, hogy egyedul dokumentald megfelelo elokeszulet nelkul (allvanyra tettgep, video, stb...). ha egy valtozekonyt vagsz meg tonkben, az vorosbol fog viszonylag lassan kekulni. amugy is voros a tonkbazis. raadasul a cekla az szemcses a teljes tonkben, addig a valtozekony az halozatos. sot, ha valaki mar megfigyelte, a valtozekonynak a trama es a kalap kozott van egy vekony, voros retege. leginkabb akkor latszik, ha a csigak megettek a termoreteget.