Keresés

Részletes keresés

oregbela Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2614

Egy-egy ilyen kérdés a vizsgán kis értékű, pár pontot érő szösszenet!

Ha erre egy ilyen litániát kell összehozni, akkor vajon milyen időtartam a megfelelő még egy vizsgának?

 

:-)

Előzmény: Törölt nick (2613)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2613

A válaszok egy részét az 5KDR jegyzetéből másoltam. Írja, hogy minden nem lineáris erősítőelem, vagyis nem kizárólag a csövekre vonatkozik.

Előzmény: oregbela (2612)
oregbela Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2612

Ha jól sejtem, ezek a kérdések leginkább az elektroncsöves korszakhoz kötődnek, vagyis igencsak elavultnak lehet őket tekinteni!
A kérdésekre többféle HELYES válasz is adható, így szerencse kell ahhoz, hogy kitaláljuk mire gondolt éppen a kérdések szerzője! Szerintem ez egy bizonyos tanfolyam után való visszakérdezésre alkalmas kérdéssorból való, ahol az oktató vissza akarja hallani az előadáson elhangzottakat!


Éppen ezért nagyon remélem, hogy nem egy mostani éles vizsgakérdéssorból való!

Én mint bukott aspiráns ilyesmit válaszolnék, a tévedés jogát fenntartva!

 


1/ Az adókészülékben melyek azok a nemlinearitások, amelyek miatt felharmonikusok képződnek?
    Milyen ezeknek a hullámformájuk?

Valamely erősítőfokozat túlvezérlése a lineáris tartományon kívülre ahol már az erősítő torzít.
Az adókészülékben létrejött felharmonikusokat szinuszos jeleknek tekinthetjük.


2/ Milyen forrásból, legtöbbször melyik erősítőfokozatban keletkezik parazita sugárzás?


Parazita sugárzás bármely hibásan méretezett esetleg túlvezérelt erősítőfokozatban keletkezhet.
Konkrétan a végfokot meghajtó fokozatra tippelek.


3/ Az adójel előállítása során milyen keveredésből keletkezik mellékhullámú sugárzás?
Intermodulációs keveredés

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (2609)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2611

Amiket ide vetettem, nem a nagy okosságomat akartam reklámozni. 

Két alapvető kérdés motoszkált bennem. Erről a témáról elég-e ennyit tudni egy vizsgázónak. Szerintem igen.

A másik egy technikai jellegű kérdés, hogy mi a francért van szükség az adóberendezés kimenetén aluláteresztő szűrőre, amikor a szinuszhullámnak nincs felharmonikusa? Mint kiderült, van, nem is kevés, de az nem a tiszta szinuszjelből származik.

Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2610

A mellékhullámú sugárzás a szomszédos csatornán megjelenő sugárzás. 

 

"A mellékhullám-sugárzások magukban foglalják a harmonikus sugárzásokat, a parazita sugárzásokat, az intermodulációs és keverési termékeket, de nem foglalják magukban a sávon kívüli adásokat."

 

És, ha már szó esett az intermodulációról...

 

"Hogyan jönnek létre az intermodulációs termékek?

Egy elektronikus eszköz karakterisztikáinak nemlineáris szakaszán két vagy több jel keveredéséből kombinációs frekvenciatermékek keletkeznek."

 

És ezzel vissza is kanyarodtunk a kérdéssor elejére.

Előzmény: Törölt nick (2605)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2609

A parazita sugárzások kialakulására a Rádiótechnika egyik számában akadtam rá, az R-130 lomhalom ismertetésénél. 

 

"A parazita sugárzásokról

Essék néhány szó az üzemeltetés során, a működésből adódó nem kívánt rádiófrekvencia kibocsátásról, ami az adó közvetlen környezetében levő vevőkészüléken zajló munkát vagy a saját vételt nehezíti meg. A rádiókészülék az üzemi frekvencián kívül több káros frekvenciát is kisugároz annak ellenére, hogy a konstruktőrök törekedtek ezek elnyomására, jelentős gyengítésére. A nem kívánt sugárzások keletkezésének fő oka az, hogy a rádiókészülékekben nemlineáris elemeket (keverőket, sokszorozókat, osztókat stb.) is alkalmazunk. A rádiókészülék minden egyes üzemi frekvenciája kristály stabilitású, ezt osztásokkal és keverésekkel érjük el, amelyek során harmonikusukban és keverési melléktermékekben gazdag jelek keletkeznek. Ezek a nem kívánt, zavaró jelek a következőképpen osztályozhatók:

- az üzemi frekvencia harmonikusai,

- a gerjesztőegység frekvenciái,

- a KF-ek és azok harmonikusai, valamint

- kombinált frekvenciák (tapasztalhatók 2,5 kHz-es melléksugárzások is, amelyeket a feszültségátalakító tápegységek gerjesztenek).

A fentieken kívül az egyes üzemi frekvenciákra még saját specifikus nem kívánt sugárzások is jellemzőek, amelyek a kimeneti keverőben keletkeznek. Ezek a kombinált frekvenciák a legveszélyesebbek, mert a kiszűrésükre csupán a nagyfrekvenciás fokozat szolgál. A legerősebb melléksugárzások az első, a második, a harmadik és az ötödik alsávban lépnek fel. A legnagyobb amplitúdójú nem kívánt sugárzások szerencsére nem esnek az amatőr sávokba."

Előzmény: Törölt nick (2605)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2608

Egy választ már találtam az első pontra:

 

"6.4.5. Erősítők nemlinearitása (torzítása) Az aktív elemek alapvetően nemlineáris elemek. Kapcsolási megoldásokkal (pl. negatív visszacsatolás) a nemlienarítás csökkenthető, azonban - különösen a nagyjelű erősítőknél - teljesen nem szüntethető meg. A nemlinearítás hatására az erősített jellemző torzul. A torzulás bekövetkezhet amplitúdóban, fázisban és frekvenciában is. Szinuszos vezérlő jelet feltételezve a torzulás lehet harmonikus torzulás, amikor a szinusz jel amplitúdójának torzulása következtében megjelennek a felharmonikusok (a nemszinuszos periodikus jeleknek megfelelően). Az erősítő karakterisztikájának nemlinearitása következtében két frekvencia létrehozhat egy harmadik (az eredeti jelben nem szereplő) frekvenciát is (intermodulációs torzítás). Az erősítő fázis-karakterisztikájának nemlinearítása azt eredményezheti, hogy a különböző frekvenciájú jelek eltérő fázishelyzetben jelennek meg az erősítő kimenetén."

 

Vagyis bármely fokozat, amelyik tartalmaz erősítőelemet lehet nemlineáris. 

 

"Az alapfrekvencia az a frekvencia, amelynél egy áramkör, rezgőkör, vagy antenna rezonanciába kerül. Ennek egész számú többszörösei a harmonikusok. Tiszta szinusz alakú jelnél csak az alap frekvencia jelenik meg, a gyakorlatban ez ritkán fordul elő, ilyenkor megjelennek a harmonikusok. Minél bonyolultabb egy jel alakja, pl. négyszög, fűrész, annál több harmonikust tartalmaz. Néha hasznosítják is a harmonikusokat, pl. frekvencia-többszörözésnél."

 

Ez tiszta sor!

Előzmény: Törölt nick (2605)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2607

Hát az a három. Úgy látszik kérdezni is meg kell tanulnom.

A felharmonikusok kialakulása az adókészülékben.

Előzmény: Törölt nick (2606)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 -1 0 2606

Mi a kérdés?

Előzmény: Törölt nick (2605)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2605

Hadd tanuljak! Ha van hozzá kedvetek, okítsatok OM-ek! Köszönöm!

 

"Az amatőr adókészülékében a nem kívánt zavar forrása lehet felharmonikus vagy mellékhullámú sugárzás. A felharmonikusok az alapfrekvencia többszörösei, amelyek az adó nemlinearitásai miatt keletkeznek. A mellékhullámú sugárzás valamilyen keveredés során keletkezik például az adójel előállítása során. Elképzelhető más forrásból származó parazita sugárzás is, például egy erősítőfokozat gerjedése miatt."

 

1/ Az adókészülékben melyek azok a nemlinearitások, amelyek miatt felharmonikusok képződnek?

    Milyen ezeknek a hullámformájuk?

 

2/ Milyen forrásból, legtöbbször melyik erősítőfokozatban keletkezik parazita sugárzás?

 

3/ Az adójel előállítása során milyen keveredésből keletkezik mellékhullámú sugárzás?

Törölt nick Creative Commons License 2019.03.05 0 0 2604

Természetesen ,egyetértek a vége a lényeg, amikor rádíózik-e az engedélyével,avagy nem?Nincs nekem bajom a "kapcsolattartó,tájékoztató célú FM,avagy 80m-e/3615 Mhz s QSO-kkal ,mindaddig amig az hasznosan segítí az az igazi amatőr rádíózást.Nem pedig, kizárólag itt  zajlik az "amatőrélete...akár évtizedek óta"....nyilván nem ez az amatőrízmus.hi

73'

 

Előzmény: Desert Rat (2598)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.05 0 0 2603

fontold meg inkább és gyűjtsél egy "igazi" rádióra!

 

Egyetértek...

Előzmény: oregbela (2601)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2602

Aszongya, hogy ... naptár! 16-án a Bláthyban leszek, tarthatnak nekem egy kihelyezett vizsgát. Kösz! :-))

oregbela Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2601

Van nekem is egy PL-660 a fiók mélyén, a legmélyén!
A sikertelen vizsga után ez is el lett csomagolva. :-)

A testvére egy Sony ICF-SW7600GR egy kicsit jobban járt, őt a céges autóban tartom, használom is néha, bár amatőr sávra már nagyon régen tekertem!

 

Jó rádió a Tecsun, de azért jól tennéd, ha kipróbálnál egyet, mielőtt beruházol rá! Létezik azért annál sokkal jobb rádió is! Például az előbb említett Sony is egy nagyságrenddel jobb, de annak meg furcsa a gombos hangolásmegoldása, meg elég drága is!

 

Én azt javaslom, hogy fontold meg inkább és gyűjtsél egy "igazi" rádióra!

Előzmény: Máltai kereszt (2585)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 1 2600

Előzmény: _nyunyuka (2599)
_nyunyuka Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2599

Az ehhez hasonló gumiasztalos tesztpad segítségével értették meg sokan, hogy hogyan is hat az elektronok mozgására az anód-, a vezérlőrács-, a fékezőrács-feszültség változtatása.

Meg a melóhelyen a szemléltető ábra :-).

Előzmény: alnibell (2560)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2598

Azt hiszem egérútnak igencsak költséges lenne (a hatósági vizsga személyes megjelenést igényel), persze ha amúgy is arra jár valaki, akkor nincs akadálya.  Manapság minden piaci kérdés, az állam szolgáltatásai is a személyeknek, aztán ha valahol olcsóbban adnak valamit akkor ott veszik az emberek - a HAM liceszre egyelőre nincs se vám se áfa.  Utána úgyis az egyénen múlik mit hoz ki belőle, egyáltalán mit akar kihozni.

Előzmény: Törölt nick (2588)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2597

Nyilvánvaló!

73'

Előzmény: HA5OPI (2595)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2596

Olvass pontosan akkor megérted,hogy pont ezért nem tartottam valószinűleg,hogy otthonról kitöltve zajlana!

73'

Előzmény: Laci-bátyó (2594)
HA5OPI Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2595

A személyes megjelenés a vizsgán pont arról szól, hogy ellenőrzik a személyazonosságot és hogy egyedül csinálod.

Előzmény: Törölt nick (2593)
Laci-bátyó Creative Commons License 2019.03.04 0 1 2594

Amennyit a "csaláson" :-) agyaltok, annyi idő alatt legalább 3x meg lehet tanulni OHM törvényét :-) :-) :-)

Előzmény: Törölt nick (2593)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2593

Nem hiszem,hogy  "gagyi "volna a megoldás,ilyen olcsón adnák.Beállítok magam mögé egy profit aki tollbamondja,vagy hogy még egyszerűbb legyen ő írja meg hi..

73'.

Előzmény: Törölt nick (2592)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2592

Ha van időkorlát, lehet, hogy a gugli sem érne semmit.

Előzmény: Törölt nick (2590)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2591

Nem, nem hiszem,hogy ez "éles" vizsgateszt volna otthonról kitöltve....

Előzmény: Törölt nick (2590)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2590

No igen "fránya" egy vizsga volna nem gondolod ?Persze,hogy nem volna vizsgadrukk,pláne ha a "kiguglizná a megoldást valami amatőr szakanyagból.Nem véletlenül csak gyakorló vizsgatesztek ezek,aminél felesleges magát becsapni hi...

73'

Előzmény: Törölt nick (2589)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2589

Az online nem is hülyeség, mármint, ha itthon is bevezetnék. A fónia is megoldható lenne technikailag. Idő és útiköltség megtakarítás. Meg talán a vizsgadrukk is enyhébb lenne a vizsgázókban.

Végül is ma már lehet horgászvizsgát is tenni online.

Előzmény: Törölt nick (2586)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2588

Ha csak kiváncsiságból töltötted ki,egészségedre.Valószinüeg nem ez lessz ez "egérút" a magyar vizsgázóknak....

Előzmény: pacs_425 (2584)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2587

Természetesen nem a Máltai kereszt....sri hanem  Pacs_425    2584 hsz -éhez cimezve

73'

Törölt nick Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2586

No, ez érdekes lessz ha" bevállik" ez a külföldi online vizsgázás és a küldöldön szerzett amatörbizonyítványt Magyarországon kell megfeletetnie,de miért is ne ha  az másik EU tagországban szerzett. AZ USA bizonyitvány ARRL dokumentum elfogadható .Kérdés a" befektetett energia ,az elérendő céllal arányos-e?" Sikerül -e magasabb fokozatot szerezve azt HARECÉ konvertálni, A kezdő,vagy Novice fokozat itthon sem ér "többet" 

Szerintem

Előzmény: Máltai kereszt (2585)
Máltai kereszt Creative Commons License 2019.03.04 0 0 2585

Végeredményben igazad is van, az eddigi készülődés mind felesleges időhúzás volt, semmi eredmény nélkül. Belekezdek a PL 660-as megvásárlásába, persze arra is készülnöm kell. Csak megköszönni tudom az adott tanácsokat. Az eredményről majdan tájékoztatással leszek.

Előzmény: Törölt nick (2583)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!