Keresés

Részletes keresés

szervezkedő Creative Commons License 2022.06.11 0 0 26861

A legutolsó fotón, totál a "csalánlevelűség" látható. Vidéki gyakorlaton a Mátrában láttam először ilyet. A szőlő mellett gabonatábla volt, amit gyomirtóztak és rámmetnt a szőlőre is. (Persze lehet más is, de igy látatlanaba...)

Előzmény: van_Persil (26860)
van_Persil Creative Commons License 2022.06.11 -16 1 26860

Az orbánc általában levélértöl levélérig terjed:

https://www.oekolandbau.de/landwirtschaft/pflanze/grundlagen-pflanzenbau/pflanzenschutz/schaderreger/schadorganismen-im-weinbau/pilzkrankheiten/roter-brenner-pseudopezicula-tracheiphila/

az olvtárs képén viszont torzult levelek vannak, az oka lehet elsodródott gyomirtó, vírus, atka- vagy rovarkártétel, fénykép alapján nehéz megmondani.

A fürt baja elsösorban virágzáskori botritisz lehet, pláne, ha csapadékos volt a virágzás környéke idöjárása.

Előzmény: jacsoj (26859)
jacsoj Creative Commons License 2022.06.11 0 0 26859

A levél alakja után szőlőorbáncra tippelek, a fürt lehet peronoszpórás is. 

Előzmény: tipego (26857)
jacsoj Creative Commons License 2022.06.11 0 0 26858

Én azt javaslom, hogy a Quadris-al kezdjél, mert a virágzás idején nem szerencsés rézzel (kupfer) permetezni. A leírásodból nem derült ki, hogy mi vitte el a szőlő termésed, de gondolom, hogy peronoszpóra, még a virágzás után gombostűfej állapotban. Ha a lisztharmat lett volna, akkor biztos írtad volna, hogy voltak szemek, csak kirepedtek, tönkrementek. Mindenesetre a Quadris peronoszpóra, és lisztharmat ellen is véd. A következő forduló, még ebben a hónapban már lehet a Kupfer, és a Karathane. Aztán el kell felejteni ezeket a szereket.

 

Előzmény: sujgojo (26855)
tipego Creative Commons License 2022.06.11 0 0 26857

Sziasztok! 

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van pár tőke szőlő lugasra futtatva. Eddig szépen fejlődött. Pár napja vettem észre hogy apró torz leveleket hoz és pár fürt is elszáradt. Sajnos hiába bújtam a netet, nem tudom milyen betegség. Tudna valaki segíteni? Csatolok pár fotót. 

Előre is köszönöm szépen a segítséget!

Üdv

 

whiskey98 Creative Commons License 2022.06.11 0 0 26856

Kicsit megszaladt egy-két helyen a permetlé, ott egy kicsit perzselt.
Karatane, Delan pro, Fitohorm Bórral permeteztem.

Nem sokat használtam még a fent említett szereket, melyik hajlamos perzselésre?

sujgojo Creative Commons License 2022.06.09 0 1 26855

megvettem a szereket: Quadrist, Kupfer fusilant, Karathane Star-t es Topaz 100ec-t. jovoheten, ha odajutok elkezdem a kezelest, addig meg eldontom melyikkel.

Előzmény: sujgojo (26852)
Kompót 2 Creative Commons License 2022.06.09 0 0 26854

Néró szölöm van most ez csemege vagy borszölő? A másik kérdésem, hogy bírja a ként?

 

 

Inkább csemege, de bor is készíthető belőle.

Bírja a ként, nem direkt termő.

Előzmény: csipesz1960 (26853)
csipesz1960 Creative Commons License 2022.06.08 0 0 26853

Sziasztok Néró szölöm van most ez csemege vagy borszölő? A másik kérdésem, hogy bírja a ként? Mert thiovit jettel akarom permetezni. Mert azt tudom, hogy az ottelo levelei elégnek tölle... 

sujgojo Creative Commons License 2022.06.07 0 0 26852

kompot, iskol es jacsoj,

 

koszonom a javaslatokat. azert gondoltam felszivodora, mert sok velemenyt hallottam, hogy a kontakt nem eleg vagy tul gyakran kell raadasul ha a rezet megesszuk, az is rossz. nem nagyon szeretek permetezni, raadasul a ha kozeleben ez kulonosen rossz erzes, de az elmult ket evben a termes 95% elpusztult es ezt is rossz nezni. ugy tunik, hogy most mar helyben van a fertozes es ahogy eloallnak a feltetelek, azonnal tamad a gomba. 

tehat a heti permetezes nem lehetseges.

lehet, hogy a csabagyongye a hibas es meg kellene szabadulnom tole. sosiny rajta sok, lehet elszanom magam egyszer.

megprobalom beszerezni, amit irtatok, es amint lejutok a kertbe, lefujom.

 

peti

Előzmény: sujgojo (26848)
jacsoj Creative Commons License 2022.06.07 0 0 26851

Próbáld meg a Quadrist. A kontakt réz csak peronoszpórára véd, ha véd. Lehet itt még lisztharmat is. Szép zöld lesz a levél, és kétszer permetezve megvédi a kezdődő bogyókat. Utána már jöhet a réz-kén.

 

Előzmény: sujgojo (26848)
IsKol Creative Commons License 2022.06.07 0 0 26850

Ott lakik az anyós, hogy felszívódót keresel? ;-)

 

Korainak tűnnek a fajtáid tehát július közepe lehetne az utolsó rezes kezelés addig meg beleférne vagy 3 Bordóis kezelés kiegészítve kénnel.

 

De ha ott éltek - mármint nem a tornácon - és vannak kis gyerkőcök is akkor ajánlom az egyszerű anyagok használatát (https://portal.nebih.gov.hu/-/okologiai-gazdalkodasban-hasznalhato-egyszeru-anyagok)

 

A zöldmunka is lehetne segítséged... illetve a permetszer egyenletes eloszlatása (ne áztasd a leveleket csak ha már ott van "fene" a növényen)

 

és még sok más mint pl. kondicionálás/stimulálás (persze ésszel)

 

Az én kedvencem a narancsolaj, a fahéj kivonat de jó a szemnek mikor belekeverem a tejfehér színű folyékony kén szuszpenzióba a kék színű réz-hidroxidot és ezt besötétítem Humus-szal ;-)

 

Előzmény: sujgojo (26848)
Kompót 2 Creative Commons License 2022.06.07 0 0 26849

ki mit ajanlana, vagy mi a kedvence, ami fenti celra egy kezdonek is mukodhet?

 

 

Kupfer Fusilan WG a Gombaölő szerek kategóriánkban (novenypatika.hu)

Előzmény: sujgojo (26848)
sujgojo Creative Commons License 2022.06.07 0 0 26848

sziasztok,

 

tornac oszlopokra futtatott lugasban (poloskei,augusztusi, csabagyongye) elmult 2 evben taroltak a gombak, alig maradt valami. iden szeretnem felvenni a harcot. hetvegen permeteztem bordoival (Neo SC), csak az volt otthon, de kellene valami felszivodo.

talatam egy listat, csak tul sok:http://www.epa.hu/03200/03216/00006/pdf/EPA03216_kertikal_2017_07_028-033.pdf

 

ki mit ajanlana, vagy mi a kedvence, ami fenti celra egy kezdonek is mukodhet?

 

koszi,

 

peti

van_Persil Creative Commons License 2022.06.04 -17 0 26847

Hektárdózis/5000=1 tőke permetszerigényel.

Permetlémennyiség/5000=1 tőke lémennyiségigénye

(Jó közelítéssel, a lombozat függvényében).

Előzmény: beszterceizilva (26845)
Ali-bá Creative Commons License 2022.06.04 0 1 26846

Házikerti adagolása:  2,5ml / 10 liter permetlé.

Előzmény: beszterceizilva (26845)
beszterceizilva Creative Commons License 2022.06.04 0 0 26845

Sziasztok!

 

Delan pro ból mennyi is kell 10l vízhez?

 

Akárhogy számolom 18-30ml jön ki, nagyobb kiszerelést szerettem volna, de csak ampullásat kaptam ami 2,5ml. De akkor miért gyártanak ilyen kis kiszerelést ha az csak kb. 1 liter vízhez elég?

 

Neten nézve valahol 2,5ml-t, valahol meg 25ml-t írnak 10lhez.

 

Van négy ampullám kb. 20l perrmetlevet kéne csináljak, de akkor ez így elég karcsú lesz.

 

Szőlőt szeretnék vele permetezni feketerothadás meg peronoszpóra ellen.

Kompót 2 Creative Commons License 2022.06.04 0 0 26844

. Én az első permetezést a múlt héten kezdtem, ma végzek vele. Nálam még kb 10nap a virágzás, de én tettem a koktelba peronosz elleni kontakt és felszívódó szert is.

 

 

Bizony, ez az esőket követő párás meleg, kedvez a peronoszpórának és egyéb gombás betegségeknek.

Előzmény: szervezkedő (26843)
szervezkedő Creative Commons License 2022.06.01 0 1 26843

A virágzás egy kritikus pillanata a növénynek. Ha van veszély, ha nincs, a virágzásra úgy kell az állományt felkészíteni, hogy ki legyen takaritva belőle minden "baj". Az én alfoldi teruletemen eddig nem volt semmi nagyobb baj. Az ősz szépen ért véget. A tavalyi év csodálatos volt, növényegészségügyi szemmel nézve. Én az első permetezést a múlt héten kezdtem, ma végzek vele. Nálam még kb 10nap a virágzás, de én tettem a koktelba peronosz elleni kontakt és felszívódó szert is.

Előzmény: TINTUS (26841)
arpad-lajos Creative Commons License 2022.05.31 0 0 26842

Igen, már kell a peronoszpóra ellen is védekezni, annál is inkább, mivel az eddigi permetezéseid elsősorban lisztharmatra voltak hatásosak. Ha eső jön utána pedig meleg, akkor megnövekszik a fertőúzés esélye.  Mivel most van a szőlő virágzása, valamilyen szisztémikus készítményt lenne ajánlatos használni és semmiképpen réztartalmút.

 

A hét témája: védekezzünk a szőlő peronoszpóra ellen! | Agrotrend.hu

 

 

Előzmény: TINTUS (26841)
TINTUS Creative Commons License 2022.05.31 0 0 26841

Napokig többször volt eső. Peronoszpóra ellen kell-e permetezni vajon ? Néhol látszódik a virágzás kezdete.  Május 14-én volt ciflamid+thyovit+systan . Május 27-én kapott folicur-t.

carlos puyol Creative Commons License 2022.05.26 0 0 26840

köszi

Előzmény: IsKol (26839)
IsKol Creative Commons License 2022.05.26 0 0 26839

Akkor nem olyan rossz a helyzet. ;-)

 

A lisztharmatra és fürtkocsány bénulásra figyelj oda. (legalább is nálam a zárt udvaron ezek az ellenségek)

 

Karathane Star-t használhatsz egy párszor (majd a többiek akik használják majd elmondják hányszor), de az egyszerű anyagok közt is találsz megfelelőt.

 

Én adnék neki egy védelmet lisztharmat ellen még virágzás előtt meg utána is. Ha akarsz tehetsz bele valami réztartalmú szert is(pl. champion-t vagy Cuproxat FW-t)

 

Ezek kis kiszerelésben is kaphatóak.

Előzmény: carlos puyol (26838)
carlos puyol Creative Commons License 2022.05.26 0 0 26838

4 sor  25 -30 méter  folyamatosan frissitem bujtatom , lugas , kapálom , gazmentes ősszel tikszarral trágyázom.

kötözgetem kitöröm az oldalhajtásokat kicsit sűrű , lehet ha csak 3 sor lenne szellősebb lenne , de nagymutter így hagyta rám.

izabella delowary mindig egészséges.

viszont otello mindig betegeskedik , én meg úgy tudtam a peronosz ellen kell fújni mert lisztharmatra rezisztens.

van még máshol is csemege (mézédes kecskecsöcsü) de annak két ellenfele van , madár és darázs.

ellenük hálóval tudok csak védekezni.

Előzmény: IsKol (26837)
IsKol Creative Commons License 2022.05.26 0 0 26837

1-2 évvel ezelőtt van_Persil leírta a növényvédelmi technológiáját ami egy nagyon jó kiindulási pont, hogy átlásd mit, mikor és miért.

 

Ezt kellene a Te helyzetedre átültetni ...

Felszívódó szereket kombinálnád kontaktokkal vagy csak kontakt szereket használnál vagy esetleg "bióban" gondolkodsz 

Lugasod van vagy más művelési forma

Sok az szőlő vagy csak pár tőke

Foglalkozol vele a metszés után (pl. zöld munka, locsolás) vagy csak ahogy az Úr megadta 

 

othellóról tudok nyilatkozni:

A kén nem a barátja tehát van aki karathane-t használ lisztharmat ellen, nálam narancsolaj (jó rovarok ellen is), kálium-hidrogén-karbonát (a szódabikarbóna testvére) és mezei zsúrló adja az alapot

Fürtkocsány bénulás is probléma tud lenni amit magnéziummal tudsz orvosolni, keserűsó 3x sörét nagyságtól (5%-os oldat)

 

Az udvar igen-igen zárt, levegő nem nagyon mozog, nagy melegben beton locsolás is van de 3-5 permetezéssel gyönyörű termést adok a rigóknak.

 

 

És vannak olyan szerencsés olvtársak akiknél nem kell permetezni ;-)

 

 

 

Előzmény: carlos puyol (26834)
van_Persil Creative Commons License 2022.05.26 -18 0 26836

Dehogynem. Az othello pl. lisztharmatra.

Előzmény: jacsoj (26835)
jacsoj Creative Commons License 2022.05.26 0 0 26835

A direkttermők nem érzékenyek a gombabetegségekre. Szerintem ilyen időben nem kell még permetezni,bár lakhelytől, és esőtől függő. Közvetlen virágzás után lehet, mikor a bogyók kezdenek kialakulni olyan szerrel, ami nem tartalmaz ként.

Előzmény: carlos puyol (26834)
carlos puyol Creative Commons License 2022.05.25 0 0 26834

sziasztok 

direkttermő szőlőim vannak (fehér delowary , otelló izabella)

idén még nem permeteztem

nagyon egészséges szép erős hajtások , kezd virágozni hamarosan.

mivel és mikor permetezzem ,hogy megvédjem idén a gombabetegségektől.

sajnos lemosó permetezés elmaradt.

jacsoj Creative Commons License 2022.05.25 0 0 26833

Azt mondja az mtv1 fiatal időjárás szakértő hölgy, hogy ma, Orbán napján a hidegfront miatti idő veszélyezteti a szőlő virágzását. Hirtelen eszembe jutott, hogy látott már a hölgy szőlőtőkét egyáltalán, és tudja, hogy mikor van a virágzás?

Kompót 2 Creative Commons License 2022.05.24 0 1 26832

Szolnokon már ilyen

 

Szolnokon katonáskodtam a 70-es években.

Előzmény: érdeklődő 49 (26829)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!