Keresés

Részletes keresés

flash.gordon Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5167

 

Nyílván sok racionális érv szól a külföldi lét mellett és nyilvánvaló az is, hogy az ellenérvet nehéz kibontani így csak három szóban lehet összefoglalni: Igen, ez mind igaz, amit leírsz de száz szónak is egy a vége: Nem vagy otthon.

 

Most ebbe a mondatba mindenki habitusának, világlátásának megfelelően önt tartalmat. Van, aki vállát vonja és elkezdi felsorolni azokat, az érveket, amiket te is. Van, aki belátja, hogy nem bírja és egy idő után hazamegy. Otthon persze sokan értetlenkedve fogadják, hogy ha már kint volt minek is jött haza – mint, ahogy tettem én is jó pár évvel ezelőtt vagy megmosolyogják az akcentusa miatt.

 

Aztán persze azok is vannak, akik itt vesznek fel több tízéves hitelt beházasodnak és családot alapítanak. Ha ők akarnak később hazamenni akkor nem vagy csak nagyon nehezen fog menni. És ebben csendben belehülyülnek. Vagy szembesülnek azzal ha néha hazalátogatnak, hogy az a Magyarország, amit otthagytak már nem létezik. A barátok megházasodtak és nem biztos, hogy pont akkor van idejük találkozni vele, amikor ő hazamegy, és a sarki kocsma is rég bezárt, ahol olyan jókat mulatott. Így kint marad idegenként mindkét országban.

 

Én kicsi, apró dolgokban tudom megfogni a „nem vagyok otthon” érzését. Abban, hogy a környezetem nem tudja, hogy mi bajom van ha bajom van. Mert hiába írom körbe egyszerűen más súlya van a kifejezéseknek és gondolatoknak, feltéve persze ha helyesen használom egyáltalán. Esetleg bizonyos dolgoknál még tudomásul is veszik, hogy oké nálam ez így megy; de azt mindenkinek elmagyarázni, amit otthon egy fél mondatban le tudok kommunikálni elég fárasztó. Nekem itt az emberek kiegyensúlyozottabbnak tűnnek mint otthon. Nem stresszelnek. Ennek persze az az ára, hogy sem az örömöt sem a bánatot nem élik meg olyan mélységeiben mint mi. Ami nem feltétlenül baj, csak legfeljebb én nem ehhez szoktam. Hogy hosszú távon ez sikerül-e vagy sem nem tudom megmondani. De el tudom képzelni, hogy sokaknak nem fog.

 

 

------


Más oldalról megközelítve a kérdést: Én elhiszem, hogy nagy otthon az elvándorlási kedv. De biztos, hogy megvan mindenkinek erre a lehetősége? Már ha azt veszem, hogy a magyarok nagy hányada nem beszél és nem is hajlandó nyelvet tanulni de külhonban szembesül azzal, hogy a határokon túl senki nem beszél magyarul – akkor ez már sokaknál a biztos bukás lehetősége. Ezt a tényt jól megerősíti az is, hogy rengeteg embert vernek át különféle kamu munkákkal, és fantasztikusabbnál fantasztikusabb ajánlatokkal. Emlékezzünk az itt (is) sokszor publikált „tejüzemes” munkára. Hányan ugrottak be csak ennek vajon? Nem beszélve arról, hogy rengeteg párkapcsolat rámegy az ingázó életmódra és valaki az otthon maradni akaró kedvesét választja inkább a nyugat helyett és még nem is beszéltünk az idősödő szülők problémájáról. Ez utóbbi kettő nem olyan, amit a nyugalommal meg a pénzzel lehet überelni.

Előzmény: webmot1 (5158)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5166

Ma éjszaka pár helyen komoly gondok várhatóak...

Előzmény: defcon (5165)
defcon Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5165

Hát azért a tegnap délutáni szép idő után én se gondoltam volna, hogy mára ilyen lesz.

Előzmény: Törölt nick (5164)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5164
Vitarb Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5163

Vasárnap Ausztriában nem nagyon vannak nyitva a boltok, gondolom még Oberwartban sem :-)

Előzmény: rita kamélia (5160)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5162

Két órája :-)

Itt a tél!

 

Zante12 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5161

Sziasztok! Lakást vagy szobát keresek Salzburgban! Tud nekem valaki segíteni? Válaszotokat előre is köszönöm!

rita kamélia Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5160

Sziasztok!

Kérlek, ajánljatok Oberwart - Rechnitz környékén olyan üzleteket, ahol nagyméretű férfi-női ruhákat lehet vásárolni, és vasárnap is nyitva van.

Köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5159

Én már most tudom hogy, nem fogok soha hazamenni, virágozzon bárhogy fel az az ország...

Előzmény: webmot1 (5158)
webmot1 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5158

Valahogy nem egyezik a véleményünk.Mondj pár okot,miért mennének haza az emberek.Aki megszokja a nyugodtabb életet,semmi sem vonza majd haza.Mire talán odaérne az ország,hogy hazamenjünk,már úgy beleszoksz a külföldi életbe,hogy eszedbe sem jut hazamenni.Plusz tegyük hozzá minden rasszizmus nélkül,mennyi roma és mennyi magyar lesz kb 20 év múlva az országban?Mennyi lesz a dolgozó romák aránya?Hogy alakul a közbiztonság?Sorolhatnám még a kérdéseket reggelig:)

Előzmény: flash.gordon (5157)
flash.gordon Creative Commons License 2012.10.15 0 0 5157

Éppen ezért mondom mert nem olyan világ van, hogy könnyebb lesz a visszavándorlás. Egyrészt mert lehet is anno meg nem lehetett agy csak hosszú évek múlva, másrészt mert sok emberben benne marad valami, ami haza húzza. A politikai menekülstéget vitatnám. Politikai miatt elhiszem, hogy elmennek emberek de azért az más, mint, amikor az Andrássy út 60-ban vártak a rakoncátlankodókra.

Előzmény: gartfi (5156)
gartfi Creative Commons License 2012.10.14 0 0 5156

" hogy a visszavándorlás aktívabb lesz mint 56 és kilencven között abban biztos vagyok. "

Nem tudom.

56-ban rengeteg politikai menekült volt.

Most meg gazdasági... és politikai...

Szerintem a helyzet ugyanaz, talán ma egy menekült nem csak egy börönd ruhával megy ki.

Van nála iPhone, bankkártya és a fejében olyan tudás amit nem vehetnek el tőle.

Persze lemorzsolódások mindig is voltak, lesznek de arról nem sok infó van.

Nem olyan világ van már, mint akkor volt.

Ma már minden könyebb.

Szerintem.

 

 

 

 

Előzmény: flash.gordon (5150)
flash.gordon Creative Commons License 2012.10.13 0 0 5155

Nekem is lécci :)

Előzmény: nanus0085 (5152)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5154

Hogyne érdekelne!

Előzmény: nanus0085 (5152)
flash.gordon Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5153

pontosan ;) Akinek nem való a külföldi lét könnyebben vissza tudja csinálni.

Előzmény: rupicc (5151)
nanus0085 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5152

Ha érdekel, elküldöm privátban, ha kész lesz az egész. 

Előzmény: Törölt nick (5145)
rupicc Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5151

Ez márt csak azért is így lesz, mert nem büntetendő ma a külföldre távozás. Disszidens mint olyan nincs a mostani jogrendszerünkben.

Előzmény: flash.gordon (5150)
flash.gordon Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5150

Nem mindegy mert 40 fő nem reprezentativ. Az elvándorlás nem tudom keményebb mint 56-ban volt, de, hogy a visszavándorlás aktívabb lesz mint 56 és kilencven között abban biztos vagyok.

Előzmény: gartfi (5146)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5149

Ki mit érdemel....

Előzmény: gartfi (5148)
gartfi Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5148

Perecúr megmondta, felvásároljuk Lengyelországot, Magyarországot, Manhattant...

Most hol is tartunk?

 

 

Előzmény: Törölt nick (5147)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5147

Lengyelország az európa motorjává vállt, nagyon gyors és stabil náluk a növekedés, ennek ellenére onnan is sok a kivándorló. Ez jelenleg a kelet európa összes országára jellemzö...

Előzmény: gartfi (5146)
gartfi Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5146

Szerintem teljesen mindegy, hogy 40 van 4000, sajnos ha 10000-es lenne akkor se lenne jobb az arány.

Azt hiszem talán 56-ban volt ilyen kemény az elvándorlás.

Érik a gyümölcse a "munkának" ...

 

 

Előzmény: flash.gordon (5142)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5145

Én is kitöltöttem. A kiértékelés látható lesz valahol?

Előzmény: nanus0085 (5143)
webmot1 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5144

Szia!  Remélem megoldódik a problémátok.Nemrég egy magyar barátom ugyanerre panaszkodott,az ovónő kifejezetten utálta a magyar gyereket.Nekik annyi volt a szerencséjük,hogy városban laknak és könnyebb volt másik ovit találni.

Előzmény: Vitarb (5141)
nanus0085 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 5143

Kedves Fórumozók!

Azzal a kéréssel fordulnék Hozzátok, hogy a szakdolgozatomat a kulturális sokk témakörében írom, és nagyon megköszönném, ha aki külföldön él/élt, kitöltené az alábbi rövid kérdőívet, ezzel segítve diplomamunkám elkészülését. Köszönöm annak, aki kitölti!

A kérdőív: http://ripet.hu/feedback.php?kid=03ca432f2a1d8dc81d5e4ee9699981e2

Köszönöm szépen!

 

flash.gordon Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5142

A közhangulat és a jövőtlenség miatt menekülnek a magyarok

Riasztó emigrálási trend rajzolódik ki. A középkorú, diplomás, itthon sem reménytelen helyzetű honfitársaink költöznek külföldre, majdnem felük a családjával együtt. Felmérést végeztünk. Tovább »

forrás: Index.hu

 

A cikk ismert igazságokat fogalmaz meg csak azt nem értem, hogy miért egy negyven (!!!) fős mintán vonnak le konklúziókat? Amikor lehetne akár 4000 fős minta is. Igaz a cikk is elismeri, hogy nem reprezentativ.

Vitarb Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5141

Hello!

Koszonom a valaszt! A negativ viszhangtol inkabb nekik kell felniuk. Itt is vannak termeszetesen rendes emberek akik a segitsegunkre vannak. Hetfon megint megy a kisfiam oviba, de meg azt szeretnem elerni, hogy atkeruljon a falu masik ovodajaba, mert itt egy harpia varja a hajat tepve, hogy nem az van amit o akar. A masik ovoda raadasul sokkal rendesen, bar szerintem ebben is csak ezzel az egy ovodavezetovel van baj, aki tortenetesen a polgarmesterhelyettes gyerekkori baratnoje.

Előzmény: webmot1 (5137)
BJJani Creative Commons License 2012.10.10 0 0 5140

Szia!

Köszönöm szépen. Pár helyre leadom, szerintetek ha csörög a telefon mennyire fogják túlcifrázni? bemutatkoznak, meghívnak beszélgetésre időpontot adnak és ennyi? Időpontnál mi a megengedett, mik a tapasztalatok? Ők mondják hogy ekkor is csend, vagy mondhatom én hogy mondjuk 2 napra rá, mivel Pestig fel kell utaznom, onnan Bécs, valszeg ki is kell vennem egy esti szállót... Ilyen jellegű tapasztalatokat szívesen várok, kicsit izgulok...  

Előzmény: Warnika (5139)
Warnika Creative Commons License 2012.10.10 0 0 5139

szia,

a leghivatalosabb út: www.ams.at

 

Előzmény: BJJani (5136)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 5138

Na itt már teljesen elkülönbözött a véleményünk, ugyhogy ebbe nem mennék bele.

Az biztos, hogy én nem félek az EU szétesésétöl, sem az Euró megszünésétöl.

Ha lesz még ennél is rosszabb mint ami most van, az sem jelenti az élet megszünését. Ugyen lesznek országok, akik mint szinte mindig, szopóágon maradnak (pl Magyarország), de lesznek olyanok is akik mint mindenen keresni fognak. Bízom benn, hogy Ausztria ilyen lesz.

Mert olyan nincs hogy ami sokaknak rosz az másoknak ne lehetne jó :-)

Előzmény: gartfi (5133)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!