Engem pontosan 1 hete műtöttek a tatai klinikán, csak pozitívumokat tudok mondani. Egyelőre lábadozom, ma varratszedés, aztán kezdődik a gyógytorna, hogy visszatérhessek a pályára.
Vankó Dr műtött, abszolút meg voltam vele elégedve, sokan ajánlották, ezért választottam.
Ha valakinek kérdése van, vagy tudok segíteni infó szinten, az ne habozzon!
szia! én pont ma vagyok két hetes, egy hete nem amnkózom, dokim ajánlotta így (bár ő két hetet mondott, de másik dokiknál pl:Tállay, Pavlik egy hét) csak megijedtem, hogy ez jó vagy rossz. jobbulást kívánok
Igen, őt választottam. Előtte csak annyiban volt dolgom vele, hogy ismeretlen eredetű térdfájdalom miatt kerestem meg, de aztán félbeszakadt a "kapcsolatunk" mert elmúlt a fájdalom :)
Nem túl bőbeszédű egyébként, de ez azt is jelenti, hogy nem okoskodik vagy handabandázik, és ez jó.
Én felírtam a kérdéseimet és azzal mentem hozzá, azokra mindre normálisan válaszolt, plusz még rajzolt is hozzá.
Olyannak látom, aki csendes, de közben lelkiismeretesen végzi a munkáját a háttérben.
Amikor még korábban felhívtam telefonon, akkor is barátságos volt, és emlékezett rám.
úgy derült ki, hogy sportoltam és utána úgy bedagadt, hogy menni nem tudtam, sajnos ez kb. 14 éves folyamat volt . Nem tudtam guggolni sőt járás közben is fájt a térd belső oldala ill. ha az orvos lenyomta a térdem akkor az is. Tavaly első lépésben csináltak egy ízületi tok bemetszést és leshaverezték a bolyhos részeket, de ezek után sem tudtam terhelni így a térdkalács szalagjait áthelyezték és ezzel kiemelték egy kicsit a térdkalácsot , így ez a fájdalom megszűnt viszont a belső oldalon még fáj (főleg terhelésre , járásra ) és folyamatosan folyadék van benne . Most itt a tart a dolog .
Nem a Halasi doki műtőtt és nem is a sportban . Sajnos róla nem tudok semmit. De Tállayt szívből ajánlom! Ő is a sportban van.
Szerintem autót kb. a műtét után 2 hónappal tuti tudsz vezetni . Nekem több problémám volt a térdemmel de már korábban amit egy másik doki elrontott és sajnos most iszom a levét . Volt meniscus és keresztszalag szakadásom. Most én is chondromalaciával szenvedek mert eléggé előre haladott II. fokú és ezzel probálnak valamit csinálni de nem sok sikerrel. Sajnos mikor sérült lettem Tálay doki kint volt Ausztráliában így máshova mentem . Amúgy ő térdes mert legtöbb esetben kézisekkel és sportolókkal foglalkozik, sokáig a válogatott kézisek csapatorvosa volt, szóval jó doki!!!!!
Láttam előző leveledet a fórumon, hogy meniscussal vannak gondjaid. Ne aggódj, ez messze nem olyan súlyos mint az LCA. Ilyenkor igen rövid időn belül újra tudsz majd vezetni. Lehet hogycsak néhány nap kell, vagy kb 1 hét. Ezután általában nincs mankó, brace...gógytorna szükségszerűsége is ritka, attól függ, mennyire volt súlyos a porckopás, ill milyen a műtét előtti időszakban a combod izomtömege.
Szerintem nem kell félned,ill. visszaidézned a múltat, esetleg egy részét....(kórházi napokat..)
engem pár napja műtött a Halasi doki, egyenlőre minden rendben van, én szeretem a dokimat, amúgyis szimpatikus ember és bízok benne, de, hogy milyen munkát végzett, kb fél év múlva tudom megmondani!
Sztem mindhárom doki jó!
A sporkoriban nagyon rendesek voltak a nővérek.. és az orvosok is :) tündérek. Nekem ez nagyon sokat jelentett!
én most a gyógytornát és a nyújtást csinálom," tapagatózom úgy mond", de még jó darabig ez lesz
Korábban volt már térdműtétem, (LCA) ugyanezzel a lábammal, de már viszonylag régen, így már el is felejtettem a sok gondot. Sajna most úgy néz ki, visszaídézhetem...
Szerinted autót vezetni mikortól lehet, az autóm a munkaeszközöm?
Neked is a Tállay csinálta?
Milyen műtéted volt?
Melyikük kifejezetten térdspecialista? Olvastam a CV-jüket a neten, a Pavlik inkább vállas, a Halasi inkább bokás, de a Tállayról nem derül ki.
Az én dokim a Berkes prof. volt, de vele tudjuk mit történt és én nem szeretném a Kelenbe követni.
Ahogy leírtad meniscus sérülésed van , azaz a porcod leszakadt ( gondolom volt valami baleseted! ) ezért akad el mert a leszakadt darabkák ott "úszkálnak" a térdedben. Ilyenkor általában atroskóposan megműtik, a leszakadt porcot ha nagy akkor ált-ban vissza varrják ill. kitísztitják a térdedet, hogy ne legyenek benne leszakadt darabok. A chondromalacia azt jelenti hogy a térdkalácsod belső felszíne elvan kopva, nekem le shaverezték azaz lesímitották a bolyhos részt . A gyógyulási idő műtéttel kb 1/2 év teljesen .
Én a Tállay-hoz mennék jó szakember , a sportkórházban van azt hiszem keddenként . Beutalót szerezz!
Tényleg gyorsan csinálják! Ne legyél ideges, örülj neki. De ez "csak" artoszkópia, persze ez is műtét, és minden ugyanúgy megy mint a többinél, de nem lesznek nagy vágások a térdeden. Ezzel az eljárással ált-ban felmérik a helyzetet, hogy mi is van ott belül. A porcsérüléseket korrigálják,helyreállítják, és megnézik mi a helyzet a szalagokkal.
Azt, hogy meddig kell majd gyógytornára járni, azt sajnos én nem tudom, az akkor derül ki, amikor megtörténik a műtét. Ha a porccal nem lesz túl nagy probléma, és elég erősek a szalagaid (biceps, ischiocruralisok..), akkor lehet nem is küldenek gyógytornára. Ezt sok tényező befolyásolja. De ha komoly gond van, akkor hetekig, hónapokig is eltarthat. A gyógytorna arra jó igazából, hogy megtanítsák, hogy milyen feladatokat is lehet csinálnod, milyen fokozatossággal, amiket persze otthon sokszor ismételni szükséges.
De amennyiben Te gyengébbnek, instabilabbnak fogod érezni a térded műtét után (hiszen ha van gond a porccal, akkor abból is "faragnak" le néhány mm-t, ami ugyan nem sok, de a térdízület esetében eztnagyon keményen megérzi ám az ember) akár Te is kérheted a dokit, hogy írjon fel neked néhány tornát. De ha akarod segítek,írok le torna feladatokat, hiszen én magam is ezzel fogalalkozom...
Megkérdezhetem, hogy hol csináltatod az országban? ki fog műteni?
Fel a fejjel! Jobbulást, akarom mondani, kitartás!
Ez gyorsan ment hallod ma voltam meg beszélésen és már a jövő héten szerdán megyek be és csütörtökön műtik a lábam.Nekem altatás lesz azt mondta az orvos és meg tükrözik meg nézik milyen odabent és azt szerint.Kicsit ideges vagyok azért!de gyorsan túl leszek rajta!
Igen, az itt megadott címem már nem él, de adok egyet: bubu_1980@citromail.hu Nyugodtan kérdezz, vagy írj. Ha tudok segítek,vagy mondok tapasztalatokat. Még nem mindkettőt, "csak" egyiket, azt jó sokszor..., de hamarosan jön a másiktérdem is... Ahogy olvastam Neked is volt már egy pár... Artoszkópia, vagy pótlás is? Mikor műtenek,hol? Hamstring inas graftot tesznek majd be, ha jól olvastam...Még nem vagy túl rajta, ugye?
Semmi baj, hogy leszólítottál, hisz ezért van ez a fórum! :-)
Bocs, hogy így minden előzmény nélkül megszólítalak, de végigolvastam ezt az egész topikot, és viszonylag hamar kiderült, hogy neked mindkét térdedet megpiszkálták már :)
Próbáltam neked privit küldeni, hogy kicsit kérdezősködjem erről, de visszapattant a levél. Tudsz esetleg egy működő e-mail címet adni?
Gerincérzéstelenítést ajánlott az aneszteziológus, így nekem az volt, és a világon semmi problémám nem volt vele. Be kell tartani, hogy aznap nem mozgatod a fejed, nem mozogsz, stb, és másnap tényleg semmi bajod sem lesz.
A Sportkórházi körülmények olyanok amilyenek... nem egy modern kórház, de a technikai részével nincs gond. A nővérek hozzáállása viszont abszolút szuper, nagyon rendesek voltak velünk. (a nagymamámat pont előttem fél évvel műtötték az Uzsokiban a bokájával, és ott nagyon rosszakat tapasztaltam, arra készültem, de itt tényleg rendesek voltak)
Én már mindent csinálhatok, épp pénteken voltam teniszezni, azt hittem, hogy majd utána fájdogálni fog, de szerencsére semmi nem volt. És a hajlítás is egyre jobb, a guggolás már bemelegítés nélkül egészen jól megy, azt hogy rá tudok-e ülni nem próbáltam kb 1-1,5 hónapja, de most ki fogom próbálni újra :)
Köszönöm a választ,majd meg látjuk hogy mi lesz majd írok rendben.Én egyébként nem gondoltam hogy ez van csak szeptemberbe bedagadt az egész jobb lábam és menni nem bírtam és aztán kaptam időpontot MR.re és ott látták ezt!A térdem az fájdogál meg hasigat!Majd írok!
Nem egy egyszerű eset vagy. :-) Hiszen a hátsó keresztszalagod sérült, ez igen ritka. Általában első keresztszalag sérül, és szakad, bár neked szerencsére nem szakadt el!:-) De a porccal meniscussal) van probléma. Műtét attól is függ, h kihez fordulsz, ki csinálja a térded, ország mely ponján műtteted! Ált-ban a meniscusnál, ha kisebb darab szakadt le, az eltávolítják (tudtommal), ha nagyobb, akkor visszavarrják. Ugyanaz a műtéti eljárás vár rád, mint bárki másra, de ezt artoszkopiásan megcsinálják, kis vágás, gyors gyógyulás! Ez annyira nem "vészes". Ha jó a fizikumod, és erős a térdizomzatod, akkor meniscus probléma nem jár nagy utóhatásokkal. Persze eleinte néhány napig tanácsolják, h kíméld, jegeld... de gyorsan ujra teljesen tudod használni. Persze ha a keresztszalagodat is pótolják, (bár azt nem hiszem, hiszen nem szakadt el, hanem sérült, ilyenkor ahhoz nem igazán nyúlnak, csak abban az esetben, ha nagyon kevés rost maradt ép) akkor más az helyzet, mert akkor mankózás vár rád. Többféle eljárással pótolhatják az elszakadt graftot, pl.: hamstring innal, vagy elterjedtebb BTB-s graft (patellainas eljárással). Hamstrins inas eljárás még nem túl gyakori hazánkban, gyorsabb a felépülési idő, de vannak hátrányai, persze a másik eljárásnak is vannak bőven hátrányai. És nagyon kitartó edzés, erősités, gyógytorna követi akeresztszalag pótlásokat...:(
Jah, és lehetnek egyébporcproblémák, amiket az MR nem mutat ki, és csak akkor látható, amikor megnyitják a térdízöíletet, ezek esetleg még befolyásolhatják a felépülés gyorsaságát!
Remélem tudtam valamennyit segíteni, kérdezz nyugodtan, ha van vmi kérdésed még!