Ha nem untatlak benneteket íme egy következő eset. F astra tulajnak az autó alját kellett volna rendbe tenni, így első ránézésre lett volna rajta mit csinálni +alvázvédelem. 100000-Ft körüli árat mondtam neki anyaggal együtt, természetesen drágállta.Később találkoztam vele és azt mondta,hogy 40000 Ft-ért fogják csinálni, és 4 mm-es lemezzel fognak dolgozni.
A rücsi gyakorlatilag se vízzáró. Én inkább egy rugalmasabb bitumen alapú alvázvédőre szavaznék. Utoljára Sika 6060-at használtam a Lianán,eddig jól teljesít,nem repedezett be mint pl a Motip alvázvédő.
Köztetek mi az általános nézet, "keményebb" rücsi vagy lágyabb bitumen tartalmú alvázvédő?
Ezt csak azért kérdezem mert annó sok vadászautót csináltam (alváz&üreg) és akármilyen drága rücsit fújtam rá színte mindíg lekoptatták a felverődő kövek és ágak. Utána vettem a legolcsóbb Olvikor retket, az bezzeg sosem keményedett ki, egy év után is ragadt és a legfontosabb hogy nem jött le sehonnan. Megfigyeltem hogy olyen vízlepergető hatása van mintha viaszolva lenne. Nem öregedett meg, nem repedt és pattant le. Érdekes...
Annó a Nissanba mikor dolgoztam az új Qashqai alja is ilyen puhább, nem fényezhető trutyival volt lelocsolva. Tanfolyamon mondták hogy ez a legjobb a terepjárók aljára mert rugalmas marad sokáig.
Nem tudom hogy a saját kocsimat mivel fújnám le. Mondjuk a Teroson rücsije vált eddig be a legjobban. ..
Régen úgy hozták a rücsit hogy elvileg nem korrozióvédő mert nem vízzáró. Porozus anyaga miatt nem tudja teljesen lezárni a felületet. Elvileg azt még le kellene zárni egy fedőfestékkel. Vélemény?
Olvasgatom a hozzászólásokat,de ezek durva mennyiségű alvázvédők. 20liter az nem semmi mennyiség,teljesen felesleges annyi rá. Azért kiváncsi lennék tényleg mennyit használnak el.
Télen alvázvédőzést nem vállalok nem akarok időnap előtt tüdőrákos lenni,zárt helyen ez biztos halálhoz vezet. Van némi jártasságom az orvosi dolgokhoz és ezt biztosan állítom,gondolj csak a kátrányra,bitumenre,stb.
A 20 liter alvázvédő elég lenne egy teherautóra sőt jól felhígítva pótkocsival együtt. Így kell eladni magukat a cégeknek. A városunkban is nemrég ütötte fel a fejét egy mester, állítólag senki más csak ő dolgozik a legjobban, leggyorsabban és mindez abból fakad, mert Nyíregyházán dolgozik az Opel szervizben.
Ezzel hasonlóan vagyok, bár biztosítós melókat nem tudok (és annyira nem is akarok) csinálni. Aknából fújom, sajna nincs ilyen emelő mint a lenti cikkben mutatott. Nálam minimum 50, ha nagyobb felület mint az átlag autó akkor több +üregvédelem külön. Ha ennyiért nem jó (kimaszkolva a futómű stbstb) akkor alku helyett nincs üzlet, mert mire beöltözöm, kiragasztgatok, szellőztetek, szárítok stb rég nem éri meg.
Lehet, hogy a cikkben említett cégnek nagy múltja van ebben, de hogy a cikk készültekor ott dolgozó ember nem volt alapos/igényes az is biztos. A 20 litert is megértem, ha így telefúj mindent, tankot, futóművet, csöveket stb :( Jo hogy a gumikat nem.. nekem sedan swift aljára elment kb 3,5 liter. Küszöbök és futómű bekötések környéke, padló közepe meg kipu fölött nem. Valamint a hátsó kerékjáratok sem, mert nem volt rá keret..ezt is nagy nehezen fizették ki :(
legolcsóbb alvázvédő is kb 1500 ,abból 10 liter 15 ezer, plusz az egyéb agyagok,az már 20ezer ,és 30 ért csinálod?,ráadásul 1 nap mire szárad,ahhoz télen is kell 18-20 fok ami rezsiigényes.
É n mondjuk nem használok semmiből sem a legolcsóbbat.
Van egy autóboltos ismerősöm odaadta a kocsit egy "nagymesternek" adott 5 liter rücsit,hogy fújja az aljára,és a mester még 1 litert vissza is adott,és kész volt a alvázvédelem.
én nem ragaszkodom az alvázvédelemhez ha ennyiért nem jó nem csinálom,van biztosítós meló elég,aki telefonban sokallja miután letettem a száma tiltóra kerül :-))
Sajnos itt a munkáért egyik a másikat trógerolja. Az én hátam mögött is hangoztatnak dolgokat,de csak azért,hogy nekik több munka jusson. Csak az érdekes,hogy amikor megcsinálok egy munkát az biztos több ideig csinálom mint a trógerolók,nekem még nem jött a munkámra panasz. Csak az a baj az emberekkel,hogy elhiszik azt,hogy valamit megtudnak csinálni olcsón,jól,és hamar.
Csomó videót nézek fényezésről neten....amcsi videók közt nagyon soknál látom hogy a flexelésbe húzzák is az evercoat fehér (lágy) gittjét. Wtf? Ott ez dívik? Csak mert rengeteg videóban làtok ilyen és ehhez hasonló "technikákat".
Én normálisan megcsinálom és mint korábban írtam 30000 Ft-ért anyaggal együtt,de sokallják. Pedig van rajtam védőmaszk,de úgy telemegy a légút azzal a szaggal,hogy a feleségem nem tud mellettem aludni, mert ahogy lélegzem úgy árad belőlem a vegyszerek szaga.
Az a baj,hogy ha egy nagy cég csinálja pl az alvázvédőzést és utána 1év múlva gondok vannak,nem szólnak semmit se. De ha egy kis maszek végzi ugyanezt és 2év után van gond akkor mindenféle sz... szakembernek kóklernek lehordanak. Ugyanez van a fényezésnél,gyárilag narancsos és 20misi a pl BMW az úgy jó,de ha egy kis maszek javítja és picit narancsos az már rossz és nem ért hozzá. Engem ez akaszt ki agyilag.
Fényezés ügyben lenne kérdésem. Fujtunk egy lokharitot, par honapja. Alitolag ahol kapott kavicsot, ott megkapargattak es egy 20centis reszen szint+lakkot lehuztak rola. Az elem szorozva volt, es vizes 800al volt elokeszitve fujashoz. Mitol tortenhet ilyen?
Már korábban említettem itt, van egy spray amit a Retech forgalmaz; Galva a neve és olyan mint egy sprayfüller csak ez rozsdagátló és fényezhető is egyben. A másik jó tulajdonsága hogy hegeszthető bármivel (co2, pont...).
Ezzel szoktam kifújkálni és úgy teszem fel az ívet vagy a küszöböt. Volt mikor anyagi probléma miatt nem vitték az ívcserés kocsit fényezőhöz és vizsgától-vizsgáig simán elment úgy hogy csak ezzel volt lefújva. Színte makulátlan volt két év elteltével.
Belül mivel kezeled ? Vagy majd a fényező? A belinkelt kereklámpás ívcseréje elég jó lett, pedig ha valami, akkor az a tipus aztán tud rohadni brutál módon.. :)
Én alvázvédést nem is vállalok mert egy több napos b@szakodás és úgysem fizetik meg. Sajnos akkor viszik már alvázvédelemre mikor tiszta rozsda már mindenhol. Ilyenkor már kenhetsz rá bármit, fújkálhatod mert a rozsda nagyon szemét cucc, ahol egyszer megjelent ott valószínű hogy újra felüti a fejét. Van olyan rész ahol még rendesen ki lehet takarítani de az esetek nagy %-ában marad benne mindíg. Ott az dolgozni fog tovább...
A járulékos költségekről nem is beszélve; egy-két eltört patent, beszakadt csavar stb. Van olyan patent ami 1300Ft/db, törjön el mondjuk három-négy és már cumi az egész.
Igazából ha jó munkát akarsz végezni akkor a hővédőlemezeket, a dobbetéteket, a futóműbölcsőket és legalább a tankot le illene szedni. Na ez mennyi meló mondjuk egy húszéves kocsin? :) Nem nagyon éri meg...
volt egy oktatóm és mindíg azt mondta hogy alváz- és üregvédelmet új kocsin kell csinálni! Milyen igaza volt... :) mikor rozsdás a küszöb belűlről abba már fújhatjuk a legdrágább viaszt akkor is rozsdás marad .
Pontosan így van. Ha csak kb akarod normálisan megcsinálni akkor már drága vagy stb. Valamikor nyáron nekem is lesz egy régi Toyota alvázvédőzés,de már rozsdás az alja, remélem csak felületi. Lesz vele meló bőven az tuti,még kiagyalom mi lenne a megfelelő anyagilag is a tulajdonosnak.
A tulajdonosok többségének meg is felel mert rajta van az alvázvédő és ez a lényeg,hogy a piszok is alatta van azt már nem látják. Olcsó gyors, kel ettől jobb?
Van egy mk2 3ajtós puntom, a hátsó ív közepén lent a perem körül előjött a rozsda,ennek a javítási módja mi szokott lenni,kivágják a hibás részt vagy lecserélik az egész ívet?
Sziasztok, biztos hallottatok már a Korant rozsdaátalakítóról. Ez vizes bázisú, ha én erre fújnék 2k epoxi alapozót azt nem dobná fel egy idő után. Vagy ti hogyan kezeltek olyan felületet amiben benne a rozsda pl ajtó alja, de még nem kell (vagy nem lehet, nem éri meg) hegeszteni.
Annyi,hogy hagyom száradni pár órát,az a biztos. Időm van rá,így nincs gond. Persze más lenne ha sürgetnek stb-stb. Ki akarok próbálni majd egy műgyantás cég által forgalmazott kittet,van üvegszálas is stb,meg keverhetem magamnak is.
Nekem eddig nem esett össze soha,pedig nincs tökéletes műhely körülmény. Impa Softon Plus-t használtam most meg a Neo Soft van,Car systemet nem szeretem,alig vártam,hogy elhasználódjon.
Ha a karcok látszódtak akkor valószínű hogy nem volt eléggé lefinomítva. Ha át tud kötni minden rendesen akkor nem szabadna osszeesni az anyagoknak főleg ha még csiszolás előtt meg köt rendesen.
Felénk tűzzel-vassal vannak a body és a mobihel gittje ellen mert állítólag leszokott szívódni. Egyszer vittem vissza egy autót mert mire összeraktam az összes gittfolt előjött és olyan volt mintha 80-as karcok lettek volna benne. Szerintük a gitt hibája volt, szerintem hogy nem volt lefinomítva a flekk.
Szerintetek mitől függ hogy le fog e apadni vagy sem?
nekem a sajátomon ívcsere volt,de doblemez hibával stb,így nem vettem meg csak az ívet hanem kivágattam jó kaszniból sárvédő és doblemez darabbal együtt,fél nap alatt cseréltem élbe hegesztve. Nem lett végig hegesztve teljesen,de eddig semmi gond,kb 1.5éve cseréltem.
A mobihel fehér gittje az egy igazi szar mondjuk ez sok márkára igaz tömi a papírt mint az állat de amikor már nem tömi el akkor is rohadt szar csiszolni. Én ezekkel a fehérekkel jártam így többször hogy alig tudtam elcsiszolni a szélét horganyzott felületen. Carsystem sárga gittet régebben próbáltam az nekem bevált ugyanúgy a 4cr sárga gittje is. Nekem ez a dyna gitt bevált gyorsan köt még alacsonyabb hőmérsékleten is, nem tömi a papírt, egész jó csiszolni az edzőjéből is marad mire a gittből már semmi nincs 2kg 2900ft amikor a body lp plus 2kg 4200 körül van valahol de az közel sem ilyen jó.
Ha van egy tenyérnyi horganyzott felület, körülötte a régi lakk réteg, régi gitt stb és meghúzod két tenyérnyi méretben, akkor "megáll"... mert körben megtapad, és még ott csiszolod el a szélét.. nekem se a mobihel sem a 4cr üvegszálas gittje nem állt meg a horganyzott felületen....... ugyanez igaz a klasszikus soft-okra is.... amik nem univerzálisak, csak sima poliészterek. Szintén fel szakadtak.... A mobihelnek van egy fehér színű "multi" gittje...... a boltban azt mondták hogy horganyzott felületre, alumíniumra "mindenre" tapad.... hát az úgy maradt meg rajta ha este felkentem és másnap csiszoltam! még ilyet nem tapasztaltam, hiába vártam meg a száradást, 1-2 órán belül csiszoltam akkor még ha nem is szakadt fel, a spaklival alá nyúlva le lehetett kapni... (géppel alaposan csiszoltam alá durva papírral).
Állítólag a Car Systemnek van valami multi kittje elég húzós árban, azt dícsérik meg az evercoat gitteket....
Nem csodákra képesek csak pl a doblemezt nem gyárira alakítják vissza,felrakják az ívet,nem biztos,hogy végighegesztik. Utána hozzápótolnak amennyit kel,pár helyen heft majd paszta gazdagon és alvázvédő majd mehet vissza a műanyag doblemez. Max fél nap és egy oldal kész,de akkor már volt pihi is bőven.
Nem, sajnos volt rajta vagy fél centi gitt, nem tudtam volna szépen összeszabni. Csak az alsó ~30centibe tudtam élben illeszteni a maradékban pedig beperemeztem az ívet.
Kicsit jobban megköszörűltem és néhol túl méj lett a barázda. Mondjuk egy teliegyengetett sárvédőnél talán elmegy.
Nekem megált a horganyzotton is a gitt mindig. Üvegszálból mobihel ha nem kaptam a boltban akkor body sima gittből dyna ez ár érték arányban vált be a legjobban azok közül amik erre felé kaphatók, de amikor épp ez sincs akkor body.
Pont itt akadtam el én is, ahol ívet kell cserélni az kizárt,hogy a doblemezt ne kelljen javítani,és még így is eltelik az idő. Akkor hol vannak még festés előtti munkák, meg a többi dolog. Ezek szerint ezek a mesterek csodákra képesek ennyi idő alatt ?
Na azt a horganyréteget kell legelőször leszedni kívül és belül! Egy, kúrva szar hegeszteni, meg elvileg nem a legjobban felvitt anyag. Ugyanez a fekete alapozó is, csak azért teszik rá hogy míg ideér addig ne egye meg a tengeri levegő. Pont nem jó semmire, sajnos egy csomóan simán rajtahagyják és úgy fényezik. Alá sincs csiszolva... Én mindíg lenégerezem kívül-belül.
Leírom én hogy szoktam például egy ív cserénél ha már arról beszélünk. Alácsiszolok 80 vagy 120-assal géppel, behúzom üvegszálassal vagy legépelem nagyját vagy steklivel attól függ milyen forma meg hogy mennyire van kedvem csiszolni, utána sima gittel szinte mindig csak steklivel amíg jónak nem érzem aztán ahol látszik a fémtiszta felület oda washprimer utána töltőalapozó és ennyi a többit szerintem nem kell leírni.
:) Ha nem kell a doblemezt javítani (ritka) akkor is egy teli nap csak a külső ív felrakása. Csak abból kiindúlva hogy nekem kb. két óra csak a hegesztés. Gondolom hogy lapolja és csak pöttyintgeti és nem hegeszti végig. Mindjárt felmegyek a műhelybe és fotózok egy ívcserét, pont múlthéten cseréltem egyet...
És gondolod a mestert fogja érdekelni,hogy a javítóív egy év múlva rozsdás. Itt az egyik nagy tudású srác egy javítóívet két nap alatt feltesz fényezéssel együtt és 50000 Ft. Nem tudom Te, és a többi kollégától is kérdezném mennyi idő alatt tudtok egy ilyet megcsinálni ? Nekem sehogy se sikerül ha normálisan akarom megcsinálni.
Nekem is azt mondták hogy a mai gitteket nyugodtan lehet nyers lemezre húzni, állítólag a régi cuccokat nem volt szabad mert könnyen magábaszívta a vizet és az ott dolgozott a lemezen.
Szerintem már az is megoldás lehet hogy ha ki van szobrászkodva akkor fújni egy vékony sort a kibújó pucér lemezre és utánna filler.?
Biztos többet ér mint ha nincs rajta.
Lehet hogy nekem sincsennek megfelelő adottságaim hozzá de amíg nem próbálom ki nem is tudom meg. Ez is olyan mint a lakatolás, két egyforma törés nincs, mindíg van mivel matekozni. Talán pont ezért szeretem... :)
Mikor tanuló voltam csináltunk egy bogarat, arra mondta a fényező faszika hogy ehez csiszológéppel hozzá nem szabad érni mert kockás lesz. Szerintem ők is erre gondoltak. Az egészet steklizték, mondjuk szép is lett.
De akkor minek lesz megfelelő korrozió gátló hatása? Elviekben a fillernek nincs (a ma forgalomban lévőknek), a gitt megintcsak nem az. Akkor a fedőfesték lesz a korrozió védő?
Ezt pusztán a tudatlanságomból kiindúlva kérdezem, nem kötekedésből... :)
Most, hogy olyan helyen dolgozok, ahol közvetlen mellettem fényezők is dolgoznak, sok dolog vált világossá. pl, az, hogy bár fújtam már én is, de rettentő sokat nem tudok, és legalább öt év intenzív autófényezés kell ahhoz, hogy valaki "érjen" valamit. Továbbá az is kiderült számomra, hogy kurvára nincs szemem hozzá. "nézd csak, itt is szar, meg itt is törik a fény, meg itt érzed a kezeddel, ezt kesztyűben érzed jobban, azt puszta kézzel"
Az ív gittelése: neked is, nekem is a tartósság a fontos, hogy a lemez kapjon alapozást. Viszont az kivitelezhetetlen, hogy hiába fested le pl epoxyval, az óhatatlanul ki fog kopni az első sor (jó esetben üvegszálas) gitt csiszolása során. Na most akkor ennyi erővel mindig kell újabb sor epoxy? akkor az rendesen kössön meg. 12 óra. következő sor gitt, megint kibújik a lemez. Érted...
Nekem is ez volt a vesszőparipám, de mivel itt is, meg a munkahelyemen is, meg ahány igényes fényezővel beszéltem mind azt mondta, nyugodtan gittelhetsz a csupasz lemezre. A munkahelyemen hallottam, hogy először a hegesztésekre csak üvegszálast szabad, addig amíg a nagy egyenetlenség el nem tűnik, aztán csak a soft.
Van most nálunk egy vw bogár. a fényezők szerint az összes sárvédője "kockára van gittelve". én sehogyan sem látom kockának....
A hogy nem egy a márkája az anyagoknak az lehet persze az ára miatt meg a felhasználása, tulajdonságai miatt. Minden festékrendszerben van olyan szerintem, hogy például a rücsije egy szar de mondjuk a gittje elég jó ezért is van ez a kavarodás. Azt meg ki kell tapasztalni hogy összeférnek-e ezek az anyagok egymással, de tény hogy a legjobb dolog lenne egy rendszeren belüli anyagokkal dolgozni az előírások szerint. Az meg hogy gitt alá nem fújnak epoxyt nem nevezném hanyagságnak, én sem szoktam, ki így ki úgy csinálja.
Igen, sokkal egyszerűbb lenne az ember élete ha egy kalap alatt tudna megoldani mindent. Szerencsére van folyamatosan munkám, sőt nagy figyelmet fordítok az önképzésre is. Nem sajnálom a pénzt és az időt az új technológiák megismerésére és alkalmazására.
A fényezésben ami kicsit átláthatatlan számomra hogy ritka az olyan műhely ahol egy adott gyártó termékeit használják. Gittből ezt, fillerből azt és alapozóból pedig amazt... Gondolom a több éves rutin alatt kitapasztalták/tátok hogy melyik a legjobb anyag az adott téren. Ez azért baromi nagy előny! :) Pályakezdőként márkaszervízekben dolgoztam és ott csak a szerződött gyártó rendszerét használták, nem volt ilyen "átjátszás". Ez a kavarodás pusztán anyagi megfontolásból történik vagy tényleg ennyivel jobb mondjuk a Robelo fillerje vagy a carsystem gittje?
Nem lehet baj abból ha a rendszereket ilyen mértékben kutyuljuk?
Igazából még ami piszkálja a csőrömet hogy úgy látom hogy egy profi és drága fényező sem tesz meg mindent a tartósság irányába. Mindenhol azt látom hogy megy a dara ezerrel, pl egy ív cserét odaviszel és már húzzák is gittel hogy estére fillerbe legyen. Sehol egy epoxi alapozás, sehol egy washprimer. Tagadhatatlan hogy baromi szép lesz, de mi lesz két év múlva?
Tudom hogy a mai világban szorni kell a melókat hogy legyen pénze az embernek, de a mai világban egy ívcsere olyan hatvanezer forint körűl van és nem esik jól ha egy év múlva hozzák vissza hogy "ennyit tudott".
Tudom a tartósság sok mindenen áll vagy bukik de nagyrészt ezeken a dolgokon. Azzal is tisztában vagyok hogy egy javító nem tud garanciát vállalni egy festékgyártó termékére, de azért meg lehet próbálni a maximumot kihozni egy munkából. Nem azért viszem én sem oda fényezni mert ők a legdrágábbak és hogy szívjon az ügyfél hanem mert elvárom hogy ennyi pénzért azért tegyenek már meg mindent.
Nem egyszerű szakma, sokszor érheti az embert váratlan hiba aztán lehet agyalni hogy mi okozhatta a problémát és az a legrosszabb hogy nem lehet kiszámítani, de ezekből lehet tanulni. Az meg hogy ha egyszerre meg tudod oldani a kaszni munkát és a festést az a legjobb szerintem sokkal több munkára számíthatsz ha szép munkát végzel. Nekem mindkét szakma megvan de mégis festésből sokkal több van mint lakatos munkából, az meg a másik hogy jó hogy nem kell szaladgálni lakatoshoz hogy ezt le kéne szedni meg azt meg, hogy például kalapáljon még az egyengetett elemen.... Így megcsinálom az én elvársomnak aztán kész. Gondolom te is jártál már így.
Gondoltam hogy nem valami gagyi, azért a mai világban a "made in japan" még jelent valamit. :)
Kicsit félek belevágni, azért ez egy komoly szakma. Viszont elegem lett a túlárazott fényezőkből és az olcsó sz@rt sem érő kontárokból. igazából nem tudom hogy van e értelme 30évesen nyitni új irányba, nem szeretnék polihisztor lenni aki mindenhez ért, aztán végül semmihez sem igazán. Imádom a szakmám de a fényezés mindíg is érdekelt. Elsősorban a saját autóimat javítanám ki gyakorlás képpen aztán meglátjuk hogy mennyire fekszik.
Sokszor foglak zaklatni szerintem titeket szakmai kérdésekkel... :)
vávává. Én nem vagyok fényező. egyáltalán. Jelenleg lakatosként dolgozok, de ez sem vagyok. Vagyok helyette CNC-s, ami megintcsak nem vagyok, mert a "zöldgombnyomogató" az nem CNC-s.
Lakatosként kicsit elgondolkodtam hogy elsősorban saját részre el kellene kezdenem próbálkozni a fényezéssel. A pár nappal korábban említett problémák egyre jobban terelnek ebbe az irányba. Viszont teljes mértékben tisztában vagyok azzal a ténnyel hogy a tiétek is egy komoly, nem egy hét alatt megtanulható szakma. Vannak azért több éven át tanulandó "fogások" amiket gondolom nem lesz egyszerű elsajátítani (pl elemen belüli elfújás...).
Gondolkodtam azon is hogy beiratkoznék egy okj-s gyorstalpalóra de sok jót nem hallottam róla. Az előkészítést anno csináltam, nem volt vele gond, fújni még annó fújtam is saját kocsit. Mit mondjak; le a kalappal előttetek! :)
Kezdésnek kaptam egy Ivata 400-as pisztolyt, mi a véleményetek róla? Igazábol mir való? Bázis, lakk?
Festészet szempontjából szerintem hét bárnál több nem kell. Viszont én 300 liter per perc alatt nem vennék kompresszort (én építettem). A rába(csonka tk 200) szerintem ár-érték arányban elég jó választás, csak jól meg kell oldani a hűtését, pl mosógép szivattyúval.
Amit írtál az pont elég,egy vízleválasztó nyomásszabályzóval. Egy 50literes 1hengeres kompresszor tökéletesen megfelel egy nem túl komoly pisztollyal,a jobbakat nem bírja ellátni levegővel. Utána már csak rajtad múlik és az anyagokon,hogy milyen minőségben fújsz vele.
Sajnos ez is azért van mert mindig van olcsóbb aki megcsinálja. Az ilyenekkel nem kel foglalkozni,vegye meg a kályhaezüstöt és fújja le vele magának. Ez hasonló mint nekem a felni polírozás,miért kerül annyiba? Csak fúrógép meg egy kis paszta koronggal stb. És csiszolni ki fogja? Azt is kel?? :) Ilyenkor fogom a fejem.
Szia! Nekem is hasonló gondolatok járnak a fejemben, mint az eredeti kérdezőnek. (elektromos festőbizbasz).
Nekem is szimpatikusabb a kompresszoros megoldás bár drágább, de legalább használható másra is.
Azt szeretném kérdezni, hogy a kompresszorhoz mi kell még, hogy alkalmas legyen festéshez a levegő? Kell valami levegő előkészítés? olaj/víz lecsapató vagy szűrő stb.?
Nem autófényezésről van szó, egyszerű háztáji festegetésről.
Mi a cél? Elektromos pisztolyal eleve be van határolva a végeredmény,de ha azzal fújjátok akkor lehet jó lesz a sprays lakk is rá... egyébként egyiket sem ajánlanám nagyon semmire személyszerint...
Tapasztalt ember véleményét kérném! Elektromos festékszóróval fényezek üvegszálas idomokat és a festés után elég a spray-s lakk, vagy vegyek olyat amit a pisztolyba boríthatok? Rutintalan kezdő vagyok! Köszönöm!
Sajnos nem csak erre a szakmára ilyen a reagálás. Az emberek többsége 1év alatt akar meggazdagodni és a filléres tételeken spórol és bukik el mindent. Vannak akik nagyon túlzásba esnek az árak terén,de egye fene,legyen drága,de akkor a munka legyen tökéletes.
Tuti vannak páran akik normálisan megcsinálják mind a fényezést és mind a kaszni munkát,de az kevés.
Pont az ilyen trógerek miatt jövünk mi a politikusok után a "szeretem" ranglistán. Kikophatnának már ezek a "szakik" a szakmából mert a normális javítók renoméját is lerángatják az ilyen munkákkal.
Néha úgy néznek rám az emberek mikor szólok hogy kéne még ez vagy az az alkatrész, színte látom a szemébe hogy "tuti csak le akarsz húzni" nézést. :)
Sajnos látom a munkáját rokonom autóján,kittelés nincs megcsiszolva rendesen,túl vékonyan fújva stb-stb. Úgy volt,hogy én csinálom,de nem volt időm rá. Mintha eladós lenne az autó úgy csinálta és csak az egybe legyen kategória a cél. Messziről oké,de közelről nem jó. Az olcsó fényezésnél ilyenekkel spórolnak sajnos. Nagyon kevés fényező használ mindent úgy ahogy kel,mert az nem olcsó,megy a sumák rendesen.
Igen, van alapozó-töltő-töltőalapozó..... Így van... én véleményem szerint egy wash primer majd száradás utáni sima töltőzés "párti" vagyok....... de alapvetően fenn tartom innen a semmiből, látatlanban hogy nem a füller kihagyása a gond. Gittre-szín elvet nem onnan venné észre az ember hogy x idő múlva rozsda jelenik meg, az sokkal súlyosabb esztétikai hiányosságokat okozna.... De nyilván a biztosat csak akkor lehetne mondani ha az ember kicsiszolná teljesen.... Én alatta keresném a problémákat :)
A gittek nagyrészt poliészter műgyanta kötőanyagúak.... Ezek tapadása ELSŐsorban a teljesen fényes fémtiszta felületeken a legjobb. Másodsorban felérdesített, ép, régi fedőlakkokon..... Na meg ugye epoxy-n.... De az megint egy külön eset...... telibe fémtisztára csiszolt kocsiknál használják inkább, mert mire elér az x-edik elemre, berozsdál, és azzal szigetelik, izolálják a felületet.....
Összetett téma, nyilván semmi közöm hozzá, csak annyi hogy valamelyik oldal védelmére keltem, de egy kicsiszolást és tanulmányozást megérne....... hogy mégis milyen alapfelület volt meg mik is azok a bizonyos rétegek :D
Ha tanultad és ismered az anyagokat akkor tudnod kell,hogy van füllerből olyan is ami korroziógátló anyagot is tartalmaz és közvetlen mehet fémtiszta felületre is,de ugyanígy van kittnél is.
Én nem hordom el,nem szokásom. A füllerel lezárod a kittelést a hátsó sárvédőm nincs fényezve,csak füller. Több mint 1 éve csináltam,csillaggarázs és semmi rozsda. Nem rozsdagátló,de ha a felületet nem éri víz akkor nem rozsdál,ha megcsiszolnám akkor már kirozsdálna. Nem kel kérdezősködni erről a füller-töltő stb elnevezésről mert volt itt egy jó kis beszélgetés 1-2 éve és minden le van írva.
A haveromat csak tákolóművészként emlegetik és mégis van munkája,lehet itt bármiféle köpködés az embereket az olcsóság motiválja. Én egy alvázvédelmet 30000 Ft-ért mondtam anyaggal együtt( 5 kg anyag) lemosva az alját,két oldalra borítva a autót és sokallják. Aki ráfújja 15-20000-ért a jól felhígított anyagot sárra,mocsokra felületesen, ahhoz fogják vinni.
Ennyi..... :) szemét egy festő, mond el mindenkinek hogy ne vigyen oda melót mert t@knyol
Majd utána körbekérdezősködsz hogy mi az a füller...magyarul töltő feltölti a felületet, kicsi,kézzelmnem érezhető egyenetlenségeket "elviszi",kitölti a csiszolási karcokat és leszigeteli,egy szìnűvé "változtatja" az alapot....ezzel megakadályozva a leszívódást,átvérzést, spórolsz vele a felhordandó bevonat mennyiségéből illetve a felső,csupán esztétikai élményt és még pár dolgot biztosító rideg törékeny vékony fedőbevonat alá egy félig meddig rugalmasnak mondható közbenső alapot biztosít...egy fajta tapadás közvetítőnek nevezhető a gitt és a fedő lakk között.
NEM rozsdagátló fémalapozó,nem egy primer....a feladata a fent leírt pár sor a teljesség igénye nélkül.
Ezt hasonlóan gondolom én is,pedig nem vagyok fényező. Rokonom autóját fényezték,sima akril fehér,volt sárvédőív csere stb és 2 hónapra rá már rozsdál mert kihagyta a füllert,spórolt vele 1-2ezret.
Na ja! Kezdem kapisgálni hogy aki becsületes, na az fog éhenhalni! Bár, még mindíg jobb úgy elmenni sétálni a környéken hogy nem akarnak arconcsapni vagy leköpni. ;)
Pont ezért csinálják mert az a gazdája nem látja meg nem is ért hozzá hogy milyen anyaggal és technológiával lett megcsinálva az autója csak azt látja hogy milyen szar volt és milyen szép lett azt úgy sem tudja hogy kimaradt egy két anyag a fényezésből. Egyébként ezt én is tapasztaltam ahol tanultam.
Ja hát tanulóként volt olyan hogy reggel neki álltam egy lökhárítónak,délben le volt füllerezve, egy jó tenyérnyi műanyagozás volt rajta meg kavicsos volt. A munkalapon meg láttam hogy 120 ezerbe lett bevállalva. Műanyagalapozó nulla,lágyító nulla,műanyaggitt nulla,úgy ahogy a többiek is csinálták..... ilyet akármikor csinálok itthon ismerősöknek egy 15 20 k ért. Egy szem különbség sincs... t@knyolás.... hihetetlen összegeket képesek elkérni nagy cégek... passzolom hogyan és miért... ha tudnám én is csinálnám.
Van kabinjuk és elég komoly logisztika veszi őket körbe. Nagyon jól felszerelt hivatalos kft.
Én amúgy feladtam és a tulajra bízom hogy hol csináltatja meg, vívjon ő. Nekem már nincs türelmem kardoskodni más kocsijáért.
Sokszor kérdeztem hogy mi okozza a ~200000Ft plussz költséget, sosem kaptam kielégítő választ. :) Egyre nehezebb szakikkal összeállni mert elfogytak. Ma volt nálam egy vízszerelő srác, mondta hogy évek óta keres kollegát maga mellé de egyszerűen nincs szakmunkás. Ott sem jobb a helyzet...
Jujjj....hát ez igy nem hangzik valami biztatóan...leírás alapján legalábbis. Nem szégyellősek.
Kabinjuk van egyébként? Feketén dolgozó maszekok vagy "rendes" vállalkozás? (Na nem mintha ez olyannyira számitana a végeredményben,pusztán kiváncsiskodom)
Sajnos ez pont így van ahogy írtad a Tiszántúl az ország mostohagyereke,és,hogy munkájuk legyen az embereknek sokszor kivetkőznek emberi mivoltukból.Trógerolja egyik mester a másikat, csak azért,hogy neki több munkája legyen. Amúgy én Nyírbátorba lakok.
:) Csak a fényezést csinálják. Én szedem szét, lakatolom ki és alvázvédem és fényezés után én üregvédem is ki. Sőt, még az ajtókat is én megyek le leakasztgatni. :)
Amúgy minden cserés elemet színre vettünk, igazából két küszöböt kell gittelni meg egy cserélt ívet. Egy-két pici (5forintosnyi) horpi lett még kijavítva... Nem egy nagy sztori.
Amúgy elég tisztességesen meg vannak csinálva ezeknél a fényezőknél a melók, nincs leapadás, rendesen össze van pucolva stb. Mondjuk az ötszázas ember egy tróger, vele még a biciklimet sem fújatnám le. :)
Én a drágábbik csapattal szoktam dolgoztatni csak az ügyfélnél kiverte a biztit hogy ha utána számol akkor sehogy sem jön ki az elemár, és hogy nincs semmiféle szavatosság ennyi pénzért.
Erre felé messze nem ilyen árakon mozognak a teli fények..... bár nem is a legjobb minőségben,illetve nem nagy kaliberű autókról van szó.
Nagyon sok pénz az tény...de tudni kéne hogy hogyan dolgoznak...
Ha úgy ahogy az a nagykönyvben megvan írva hogy minden flexelés stb ki munkálva lefinomítva még gitt előtt aztán 2k epoxy nem kispórolva, meg gittből evercoat...pár elemre poliészter fújás...jó minőségű füller....két sort gitt közt is kontrollal géppel finomítások meg szilikon mentesítés...meg mire mindig minden anyagnak kivárják az előírt száradást...(sztem nem egészséges az infrázgatás meg a nagyon erős ráfűtés a kabinban)
Nem tudom esetleg ők ebben az árban egy üregvédelmet is csinálnak e? Alvázvédelem? Telifénybe mik tartoznak bele? Falcok is? Ajtók belseje? Ők szerelik szét ? Cstér motortér? Ezer millió tényezőből áll...
De tény 500 700 k ért profi munkát kell felmutatni profi anyagokkal... nem olcsón csinálják :)
Nagyjából tisztában vagyok a Szabolcsi viszonyokkal, a szüleim onnan származnak és a rokonaim 90%-a mai napig ott él. Sajnos ott nagyon kiéleződik az olcsó és a jó közti kontraszt. Arra nagyon sokan élnek mélyszegénységben, csórik örűlnek hogy gurul a kocsi nemhogy milyen fény van rajta. :(
Amúgy nekem az a világ közepe, imádom a megyét! Sajnos a Tisza vonalától mintha elvágták volna az országtól és az a senki földje lenne... Nincs beruházás, nincsennek üzemek, kicsit olyan mintha ott magukra hagyták volna az embereket. :(
Jelen esetben egy hátsósárvédőről van szó, viszont ha ott víz van bent az már régen nem jó. :) Egy jó kocsin ott azok az üregek szárazak kell hogy legyenek.
Peremezni egy kimondottan erre a célra kifejlesztett fogóval szoktam és így nem nyúlik és nem hullámosodik meg.
Elvileg a gittel sosem fog a viasz találkozni mert végig van hegesztve:nincs kiút a viasznak. Nagyon sok ívet tettem már így fel és még sosem volt gond. :)
Sima elemcsere, mivel hogy csavarozható és gazdaságosabb cserélni mint foltozgatni én a csere mellett volnék. Inkább egy rozsdamentes bontott mellett szavaznék (nehéz lesz találni) mint egy utángyártott mellett.
Felénk; elem olyan 10000Ft, lakatos 10000Ft, fényezés 20-25000Ft.
Jól hangzik ez az ív visszaperemezős dolog, és festés után üregelés. Igaz így a víz is az üregvédőhöz hasonlóan be tud oda folyni ha nincs elég üregelő a két lemez közt(?)
Mindegy, igazából ami felmerült bennem kérdésként az az lenne hogy nem volt abból még probléma hogy gittréteg alá szivárgott az üregelő, és valahol emiatt ledobta magáról? Ja meg hogy peremezésnél hogy oldod meg hogy ne legyen hullámos a javítóív?
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hozzátok, hogy epoxi alapozó felhordása utan ki kell varni mire teljesen megszárad és finoman at kell csiszolni az ujabb réteg előtt? Vagy mehet nedves nedvesre féle eljárással? :)
Itt mifelénk (Sz-Sz-B megye)is 20-25000 Ft/ elem festés az ár. Na most figyelj, a másik haverom az úgy vállal festést,hogy azt mondja a páciensnek, menj és kérdezd meg ki mennyiért csinálná meg, és én annak a feléért megcsinálom. Ott már lehet vitatni az eredményt, szerinted kihez fogják vinni az autót? Megmondom ő hozzá mert a embereket az olcsóság érdekli nem az,hogy jó legyen. Mert mindenki mit akar azt,hogy olcsó,gyors, és jó legyen, ilyen a világon nincs aki mást mondd az hazudik.
Én azért írtam ezt mert tudok olyan srácot akinek nagy a dumája,és be is dőlnek neki van is munkája bőven. A múltkor lecserélt egy sárvédőt természetesen alatta is lett volna még javítani való,de azt nem csinálta meg csak a sárvédőt festette le. A festés szép volt ezt nem vitatom,amikor meglátta a gazdája majd kezet csókolt a srácnak milyen szép, és jó munkát végzett. Én amikor kihegesztem a kocsi alját azt nem nézik semmibe mert nem látványos dologról van szó,és az mindenkinek drága akármennyiért vállalom. És ez a srác akiről írtam ezt nagyon jól kihasználja nem is hegeszt alvázat mert jól tudja,hogy nem fizetik meg érte az árat. Magyarul ez olyan mint a látványpékség frissen nagyon finom a sütemény,de amikor kihűl szinte ehetetlen.
Én eddig itthon csináltam de inkább elmentem egy most nyíló műhelyhez eladó kis teherautókat csinálunk. Ez hivatalos meg jó összeget mondtak rá aztán úgy döntöttem megpróbálom.
Nekem nem fáj hogy tud rajta keresni rendesen, de ezeket a nagy eltéréseket az elemár és a teli között nem értem. Nagyon sok meló megy el a fényezési ár miatt. Legtöbbször rajtam kérik számon hogy mégis miért lesz majd a duplája egy telinél!? Én meg persze nem tudom nekik elmagyarázni, mert magam sem tudom. Ha józan ésszel végigvezetem akkor rájövök hogy nem kell több anyag egy telihez mint mondjuk három végigoldalához. Ugyan annyi filler meg szín+lakk megy el 13különböző elemre mint ha azt egy autóra fújná. :) Mondjuk nejlonból meg papírból több kell de szerintem a szakmában ezek a legolcsóbb tételek.
Ja, a garancia kérdés a másik; "ugye ennyi pénzért van némi garancia hogy jövőre nem fog ugyanilyen lenni?". Nyílván ezekre az újrahasznosított lemezekre nem tud garanciát vállalni senki de legalább ne azr mondják hogy persze van , a kapuig. 5-700000Ft és semmi felelősség mert "szar utángyártott".
Na, ezekkel a problémákkal küzdünk itt errefele. A környéken az elmúlt három év alatt annyi javító zárt be hogy egyszerűen nincs hová vinni a melókat. Akik fennmaradtak azok meg ki is használják a szitut és mondanak olyan csillagos árakat hogy belenyekkensz.
Hát én úgy számolom hogy 20 000/per elem nem mondok rá hasra ütésszerűen valamennyit. A csavarozható elemekkel én is így voltam mindig hogy ha volt hozzá bontva és nem túl drágán akkor inkább cseréltem minthogy egyengetném egy napig plusz még gitteljem 2 napig, nem éri meg nekem sem meg a tulajnak sem és legalább nem egy agyon gittelt szart kap.
Az tiszta sor! Rengeteg munka, energia és anyag kell egy telihez. De, ha összeszámolom akkor egy átlagos ötajtós kocsin van 13-15 elem. Ha ezt beszorzom 25-30000-el akkor se jön ki annyi pénz!? Csak erre lettem volna kíváncsi hogy ez miként alakul, a fényezők miként számolnak.
Ha lehetséges akkor igyekszek mindenből a legjobb megoldást kihozni. Pl egy agyonvert ajtót nem állok neki kiegyengetni mondjuk egy g astrához mert annyi van belőlük bontva hogy talán színre is kapok és akkor a belsejét nem is kell fújni. Ezeknél a melóknál nem a tojástartóként is funkcionálható elemekre kell gondolni. Elég normális alapot szoktam átadni...
Csak egy fényező véleményére lettem volna kíváncsi. Amolyan tájékozódás képpen. :)
Itt a 20 000/elemtől is rosszul van az emberek nagy része. Az meg hogy mi mennyibe kerül attól függ milyen az alap amivel dolgozni kell a másik hogy miért olyan drága az az hogy drága az anyag az elhasznált energia és a munka.
Én 1997-ben hallottam ezt a mondatot életem egyetlen fönökétöl,mikor felvett dolgozni, de nem az volt a magyarázat amit te irtál. A rengeteg szakmai dolog mellett ezt is megjegyeztem és úgy látom igaza volt. Nem elég jónak lenni / bármilyen szakmában / és ezt a munkáddal a határidők,garanciák betartásával és sok egyébbel bizonyítani,de jól is kell menedzselni.
A nagy duma helyett meg kell tanulni jól komunikálni , lehetőleg mindenkivel . Persze ez lehetetlen és sokszor nagy kihívás,de ettöl függetlenül lessz munka bőven....szerintem.
Nálam a fényezési árak hallatán szoktak kihátrálni. A 25-30000Ft/elem árat nagyon nehéz letolni az emberek torkán. Ezek az árak egy normális fény ára errefelé, persze van itt is olcsóbb de az színte átadhatatlan. Sajnos a fényezést még külsős cég csinálja.
Egy telire csiklóból kimondanak errefelé 5-700000Ft-ot! A legolcsóbb szaki aki telibefújna egy g astrát mondta az 5 kilót.
Én lakatosként kérdezem hogy tényleg ennyibe van egy teli? :) Végre magyarázza már el nekem valaki hogy miért 3szorosa a lakatosmunkának!? :)
tudom hogy van vele meló de akkor ne csak kapugari legyen az átadott melóra...
Az árufeltöltőt nem lenézésből írtam mint ahogy a mekis dolgot sem. Hanem hogy azért kár annyit tanúlni és diplomázni hogy ne tudj itthon a végzettségedhez méltón elhelyezkedni. inkább tanulna egy ilyen szép, kreatív szakmát... De persze ízlések és pofonok.
De amúgy igen, tényleg bőven többet keres mint itthon egy szakember! Tapasztalat... És kicsit pont ez a baj! Nem lenézve! De rajta aki a krumplit süti nincs akkora felelősség mint egy karosszériáson aki nagytetőt cserél mégis ő fog többet, jóval többet keresni. Persze én is kimehetnék, csak én puhapöcs vagyok és még azért szeretem a szakmámat és a hazámat. :)
Csak minősített lemezt használtam a lakatolásnál és csak a legprofibb 2K-s anyagokat.
Az alváz szemcseszórás után PPG washprimert kapott aztán epoxis töltő alapozót, utána sikaval ki lett tömítve minden rés, aztán ment az egészre KENT rücsi és utolsó rétegként kapott fehér ipari festéket, ha pedig majd kész minden akkor Mike Sanders üregvédelmet kap. A cél hogy 20évig ne rohadjon el.
És még tudjátok mitől is függ az,hogy kinek mennyi munkája van ? Ma mondták nekem is,hogy "el kell tudni adni magadat"! Magyarul
jól kell tudni hazudni,és ezt bekajálják
az emberek,azt hiszik Te vagy a Megváltó,utána már megy a hír,hogy ez milyen ügyes,megbízható,gyorsan dolgozó szakember. Holott semmivel sem tud többet a szakmáról mint a többiek, csak ott van még hozzá a nagy duma.
Nekem a cinksprével nincs vulkános tapasztalatom. olyan mint a nyers lemez NEM ÉG LE! Viszont az 1K penetrátor, vagy a 2K epoxy.... na azokat nagyon szar hegeszteni. Hegesztő meg hegesztő között is nagyon nagy a különbség. Bent is. itthon is régi vágású háromfázisú gép van. A saját nagyobb valamivel. nekem biogon c, bent corgon gáz van. A benti géptől nincs lyukas ruhám, összeégetett kezem, csuklóm. sokkal kevésbé fröcsköl.
Felcinezni biztos kurva jó lehet, de 1, érteni kellene hozzá. 2, rém drága a folyasztó anyag, 3 mint Steven olvtárs is írta a 15 ezres munkadíjtól már fáznak. Pedig ez a lista ár.
Te melyik országrészben laksz? Nálunk árufeltöltő van, nem polcszervizes. De Steven is árufeltöltőt emleget...
Másik. Nem akarok a zsebedben turkálni, de megkockáztatom, hogy egy angol mekiben simán keres ezerkettőt, ami szerintem (bár nem számoltam utána) megnyalja a hat kilót. Lehet jobban keres.:(
Én most 2015 tavaszán végeztem kasztnis fényező vegyes volt az osztályunk....nem is tudom mennyien voltunk pontosan de olyan 16-18 kasztnis és 8 fényező azt hiszem.
Egyébként megvan a mestervizsgád? Mert mostmár csak mestervizsgás kasztnis taníthatja a műhelyben a tanulót. A mi oktatóinknak nem kellett de azok akik 2015-2016 os tanév szeptemberében mentek gyakorlatra azoknak már így kellett választani külső műhelyt.
Egyébként nálunk a festők mind kint voltak cégeknél a lakatosokból meg x százalék választhatott. De beszéltem olyan fényező sráccal aki most 2.-os szakmán nekik már most van ugyanebben a suliban belső gyakorlat és az oktatójuk még ott tart hogy a metál "egybelakkos" aztán vittek be neki sárvédőt bázist lakkott és a tanuló megmutatta hogy kell csinálni..az öreg meg nem hitte el hogy ilyen fejlett festékek vannak már aztán kiderült hogy szoba festő mázoló a tanár...
Én is így szoktam feltenni a javítóívet,és kezelni a felületet. 15-20000 Ft-ot mondtam a javításért és soha nem jött vissza,mert sokallta az árat. Ezért is fogynak a jó szakemberek,és mennek el a Tesco-ba árufeltöltőnek.
Ráadásul könnyebb is peremezve, továbbá köszörülésnél azért nem olyan könnyü elvékonyítani.
Jó cinkspray de észrevehetted hogy mikor co2-val hegeszted akkor fröcsköl meg fortyog mint a vulkán. Egyszer észrevettem hogy némelyik üregvédő könnyen feloldotta a w-ös cinksprayt. Együtt folytak le... Azóta a Retech cuccokat használom mert olyan hegeszteni mintha nyers lemez lenne. Egyszer próbáld ki, meglátod hogy sokkal jobb vele dolgozni.
Ha teljesen a fényező kedvében szeretnél járni akkor még fel is cinezheted. Akkor már tényleg csak simító kell rá. :)
Amúgy nagyon sok a kutyaütő lakatos. Látok én is olyan melókat hogy elsírom magam. Sokszor én szégyellem magam hogy a mi szakmánkból valaki ilyen munkát csinál. Tudom, régen más volt minden, a műhelyben jóesetben volt egy láng és semmi más. De most azért már mindenre van szerszám, mindenre van technológia. Egyedűl a trehányságra nincs orvosság. Sok szaki mondja hogy "te még csak tíz éve lakatolsz, majd negyven é múlva meglátjuk mennyire leszel lelkiismeretes!"
Mondtam is hogy ha úgy fogok mint ti akkor inkább elmegyek a teszkóba polcszervizesnek. Nem tartom magam ügyetlennek de mindíg van mit tanulni. A szakmában nincs két egyforma sérülés, nincs két egyformán elkorhadt kocsi se.
Az már megint egy más kérdés hogy nincs utánpótlás! Egyszerüen nincs tanuló a sulikban, mindenki "okos, öltönyös" akar lenni. Az már más hogy angliában fog kikötni a "mekiben" de mindegy...
Régóta szeretnék tanulót akit a saját igényeimhez tudnék betenítani de egyszerüen nincs. Tapasztalt szakit meg nem szeretnék mert belőle a régi beidegződéseket nem lehet kiverni.
Így van! Sokszor a doblemez miatt nem fér el a peremezőfogó ezért magát a javítóívet szoktam 1cm-es sávban visszaperemezni. Után fogom az ívet és ráborítom a sárvédőre, körberajzolom és kb 1cm-rel alatt vágom el. Így az ív bebújik a sárvédő alá és a perem éle felfelé néz. Mikor fényezés után meglocsolod viasszal akkor mint egy kis zsebecskében szépen vegigfut a cucc. Ugy ez fordítva nem müködik és sokszor ezért kezd rohadni a lapolásnál. Alúlról sokkal nehezebb lekezelni valamit... :)
Olyan ponthegesztő amivel a gyárban is összeállítják a kocsikat.(Két pofa szorítja és hegeszti össze a lemezeket, szép köralakú bemélyedés marad utána). Ezt azért szeretem jobban mert esztétikusabb és kisebb részen ég meg az alapozás hegesztésnél. Továbbá tudsz a két anyag közé tömítőt is tenni ami jobban lezár pl egy ív alsó részét.
Ahogy telnek az évek majd te is megtapasztalsz több dolgot és tecnológiát. Jönnek azok az évekkel... :)
Magát az ívet peremezed vissza? Ezt nem értem ne haragudj,fényezésben is még kezdő vagyok,kasztnizást meg elvétve láttam itt ott. :)
Leírás alapján én úgy képzelem el hogy a perem amit felraksz picit nagyobb mint a kivágott rész,és ennek a beszabott elemnek a szélét bentebb hajtod végig gondolom egy fél centi szélesen saccra,ott ahol találkozni fog a javított autóval. :DD és ezáltal mögé kerül a régi lemeznek (de csak a peremezés) maga a javítóív meg síkba fog kerülni ha minden jól megy.
Ahol lehet ponthegesztővel dolgoztok? Ez a hivatalos megnevezése? Utána néznék hogy konkrétan ez milyen technika.
Nekem elég jól bevált a cink spré, négy év alatt (persze üregvédelemmel) egy deka rozsda sem volt a küszöbben. (összetörtem az autót, így derült ki a tartósság)
Én lakatosként nyaggatom a fényező kollégát a vastagon vakolt gittel. Ifjú olvtársunknak igaza van abban, hogy annyit kell húzni amennyit a felület megkíván. Ha amatőr ill. trehány volt a lakatos, akkor sokat.
Egy autó tartóssága mind a két oldalon múlik. (meg persze nem kis részben a felhasznált anyagok minőségétől...
Jó nagy szopás pl élbe ívet felrakni. akkor húzza el rendesen a hegesztés, mikor csak varrod-varrod.
Szépen meg kell peremezni, egy sor üvegszálas, egy sor soft(sárga) és a ügyes volt a lakatos elég is kell legyen.
Én mint hivatalos javító, sokat szoktam beszélgetni az ügyfelekkel hogy mit szeretnének és mennyiért mikor elhozzák javítani az autójukat. A válasz mindíg: gyors és olcsó legyen! :) ezzel nincs is semmi baj, csak akkor nem lesz tartós. Miért? Mert pl most van nálam egy w210-es amin íveket és küszöböket kell cserélni. Kirendeltem egy utángyártott szettet, a küszöb vállalhatatlan minőségű, maj fele olyan vékony mint a gyári. Aki javított már mercit tudja hogy az a rühes emelőbakot a küszöb támassza meg alúlról és komoly kétségeim vannak hogy a 0.8mm vastagság tudja e majd tartani a majdnem két tonnás tepsit. Arról nem is beszélve hogy a furatok is mm-ekkel voltak elcsúszva... Akkor mi lesz? Veszünk gyárit! Őőő! Majdnem egy havi fizetése valakinek, arany! Csinálj jót, de viszont ne kelljen elkölteni egy kissebb falu éves költségvetését. Maradt az olasz donor. Lefúr, takarít és felszab. Legalább az érős és egy fokkal szebb.
Ez úgy jön ide hogy az olcsó uti alkatrészekbő nehéz tartós és jó munkát kiadni. Fel lehet tenni egy ívet szépen, de az a "tajvani" lemez ami talán még döglött macskát is tartalmaz, vajon mennyire lesz tartós!?
Sokan (lakatosok) pont lesz@rják hogy miként van feltéve egy ív. Neki az a lényeg hogy a lik eltűnjön a többit a festő majd megoldja. Sajnos gondolom nincs is megfizetve rendesen meg ugye mindenki utál rozsdás autót javítani. De egyet sosem szabad elfelejteni a szakmában; a kocsi valaki tulajdona, értéke és nem utolsó sorban az életét bízza rá mikor beleül.
Nálunk egy ívcsere a következő képpen zajlik: lepucol, régi ív leszed, doblemez javít (ha kell) és mindent letakarít fémig. Új ív leszab, magát az ívet peremez vissza!, ez azért jó mert a becsúrgó viaszt felfogja mint egy kis zsákocska. Nyílván ha lehet akkor élben van illesztve de ez sajnos sokszor nem megoldható. Felszabás után mindent fémtisztára ki szoktunk "négerezni" mert az uti cuccokon az a fekete alapozó csak azért van rajta hogy még a tengeren behozzák ne porladjon el. Alá sincs csiszolva, az az igazi ellenség. :) utána alapozás, nekünk a Retech galvaspray-e vált be a legjobban. Jól hegeszthető, gyorsan szárad és már bizonyított. Volt mikor cserélt oldalfalat zúztak le és újra cserélni kellettett három év elteltével...
Nagyon jó felület jön létre, nem lehet letörölni mint egy sima cinkspray-t. A "szakáll" részre hegeszthető tömítőt nyomunk vékonyan és kezdődhet a hegesztés. Ahol lehet ott ponthegesztővel dolgozunk ahol ez nem megoldott ott a jól bevált co2-val. Színte mindíg meghúzza az anyagot valamennyire de szerintem mindenhol végig kell varrni! Egy mai modern műhelyben alap felszerelés egy spotter, azzal percek alatt lehet korrigálni az egyenetlenséget. Tudom sokan legyintenek hogy minek ennyi húhó, de meg lehet jól és tartósan is csinálni csak el kell kérni az árát! Nem taknyolni kell hanem jól dolgozni és kifizettetni. Nálunk ~30000Ft egy ívcsere de még nem jöttek vissza asztalt csapkodni.
Kicsit össze-vissza hsz lett, nézzétek el nekem csak hírtelen mindenre válaszolni akartam! :)
Tehát; jó melót csak jó alapanyagokból tudsz kihozni.
Nem azt mondtam hogy nem jó csak hogy egyengetni nem jó a varrat mentén. Az meg hogy belül lekezeled az jó de bármit kenhetsz fújhatsz rá le fog égni a hegesztés miatt. Ezért mondtam hogy én a hegesztés után mikor már lehetne kezdeni a gittelést kifújom alapozóval és fényezés után kap üregvédelmet. A javított autók sajnos ilyenek nem lesz olyan minőség mint a gyári. Sőt a legnagyobb baj az mikor például küszöböt cserélsz és ugye a peremnél összeegyengeted az anyagot lehegeszted és ott olyan szoros a lemez hogy nem tud befolyni a két lemez közé szinte semmilyen anyag ott fog kezdeni rohadni legelőször.
Akkor mivel szakszerű meghegeszteni? Co-val nem jó? azért szerintem többségében minden kasztnis Co-val hegeszti a foltokat-javítóíveket-küszöböket, nem? Ahol tanuló voltam ott is Co-val hegesztették fel a sárvédőt CLA Mercire meg felső kategóriás autókra.
A hozzáférhetetlenség nagy gond sajnos én is tapasztaltam....... NEM a kasztnisok ellen beszélek, de mikor le kell festenem egy kocsit (kasztnistól hozzák), aztán az udvarról előkapott eleve rozsdás sík lemezt átlapolva oda tartják és felpöttyözgetik aztán belülről megnézem, ki kenik a rozsdás alapozatlan fémen minden lónyállal, csempe tömítővel meg egyebekkel.....akkor már onnantól megvanb@szva az egész.... Elnézést a durva kifejezésért, de tényleg....... aztán én meg hallgatom az igét mikor a kereskedésben felpúposodik a gitt..... azt kinyomod és a rozsdás lé folyik ki..... fessem újra, meg összebarmoltam...... meg a festő dolga hogy a beszabott folt után megakadályozza az újra rozsdásodást stb stb.......
Ja meg hát amennyi flex-el való összemaratás van a felülelen az annyi egyengetés...... aztán érzem hogy semmi nem történt csak össze lett flexelve..... a festők meg kenik azt a gonosz gittet ugye, túl sokat kennek oda....... hát ha van egy sík felületem mint egy asztal.... középen egy fél centis mélyedés, akkor abba ha kevesebb gittet húzok, megmarad a sérülés, ha többet akkor púp lesz ott.... pont annyit hagy rajta minden festő amennyit a felület igényel.... szerintem....
Ja, a beszabott foltokat javító íveket ha belülről 2k wash primerrel lefújná az ember felrakás előtt? Ez savas, bemaródik a fémbe és nekem úgy tanították hogy utána is hegeszthető illetve egyengethető, megmarad továbbra is a korrózió védelme. Valakinek erről vélemény? Majd pedig kívülről 2 k epoxy a fémes felületekre.... és úgy a gitt..... meg legvégül belülről üregvédő? Ez így azért nagyon tartós kellene hogy legyen, nem? Hiába hogy a hegesztés megváltoztatja az anyagszerkezetét meg nyilván a javított elem, festett elem sohasem lesz olyan mint a gyári, ezt szerintem el kell fogadni... De ilyen munkával, elég tartós minőségi javításokat lehetne elérni úgy gondolom.
Élben az igazi nem átfedéssel csak ha élben van összerakva jóval többet kell dolgozni vele ezért nem rakják fel sokan úgy, a másik baj meg az vele hogy ha véletlen oda is lehet férni egyengetni akkor van hogy megreped a hegesztésnél mikor már le van köszörülve a varrat legalábbis ha co-val lett csinálva. A baj az hogy például egy hátsó sárvédőnél több mint valószínű hogy nem tudod végig lekezelni belül csak amíg be ér a kezed. Én szoktam befújni alapozót az ürgevédő csővel, festés után meg üregvédővel ki van fújva. Nézd meg ezt a videót van több rész is:
Fényezőként szeretnék pár dolgot kérdezni karosszéria munkákról. Részelem cseréről. Pl adott egy autó aminek rozsdás a sárvédő íve, veszünk rá egy javító ívet. Lepucoljuk a felületet a nyers fémig a javítóív méretén túl pár centivel... és innen indult a "vitám" egy idős kssztnissal...én úgy gondolom hogy pont akkorában vágjuk ki mint amekkora a javító ív és a két lemez él összeérintkezik végig majd pedig rögzítjük pár pöttyel majd pedig kb centis hegesztésekkel szépen végig varjuk...1 centi hegesztés majd az ellentétes oldalon 1 centi.... majd ha végigérünk akkor egyengetjük még a felületet mert elhúzza a hegesztés...
A kasztnis szerint ez hülyeség...ő úgy tanulta hogy kissebbet vágunk ki mint amekkora a javítóív és átfedéssel felpöttyözzük....azért àtfedéssel mert tartósabb hegesztés mint az élben való összevarás... és azért csak pöttyözi pàr helyen mert egy javítóív ha fel lenne varva végig akkor 50 centire a hegesztéstől is teljes hullámos lenne a sárvédő és telibe kéne gittelni... de hát azért rakunk fel mondjuk egy javítóívet mert lukas a lemez....ha 6-8 pötty fogja csak oda akkor gyakorlatilag lukat hagyunk megint.....meg legitteljük kìvülről,belülről alapozó meg tömítő akkor is az àtlapolt részen levegőt zárunk be a két leflexelt alapozatlan lemez közé..végig a hegesztés mentén egy 5 mmes sávon... a végén azt mondta hogy amelyik autóban benne van már a rozsda azt már megette a fene....ezért rohad ki...nem az átlapolás miatt meg fémen való tömítözések stb miatt...
Valaki leírná hogy menne ez profin? Szakszerűen? Hogy csinálják meg mások úgy hogy végig varrják de nem húzza el nagyon a lemezt stb....esetleg valsmi jó cikk,leírás erről? Vagy egy videó lenne a legjobb!
Nagyon szépen megköszönném ha valaki ebben a kérdésben segítene!
Mi lakatosok miskolc mellett alsózsolcán dolgozunk, ugyanebben a csarnokban fényeznek is. Sajnos ez a kocsi a kabinba nem fér be. viszont árajánlathoz látni kellene.
Volna egy szép feladatom lakatosoknak és fényezőknek.
Tudtok ajánlani lakatost ésvagy fényezőt? Egy bazi nagy tűzoltóautót kellene kilakatolni , majd fényezni.
Budapest és környéke előny, de nem feltétel.
Lakatolás: kisebb foltokat, javítgatásokat kell elvégezni, és egy felnyíló málhatér ajtót újragyártani, ami nem kis feladat. Az összetört ajtó, és a túlsó oldali sértetlen megvan, ami alapján lehet dolgozni.
Ezt követően az autó újrafényezését kellene elvégezni. természetesen a két feladatot nem kell 1 valakinek vállalni.
Olyas valakiket keresek, akik jól/olcsón/gyorsan dolgoznak, vagy ebből legalább 2.
Az autó méretei: 2,7 széles, 2,9 magas, és kb 7 méter hosszú. Azonnal lehetne kezdeni.
Az alapozóhoz saját higítóját használtam,szépen terült,nem látszott semmi gond. Kicsit hosszabbra nyúlt,most műtöttek,majd később fújok a mintákra. Rendeltem Novol anyagokat.
Ahhoz képest az 1K vacak penetrátor két éve nem kopik le egy rozsdás gázcsőből gyártott utánfutó "lábról". Ahol szorítgatva volt ott enyhén igen, de ahol nem ott tökéletes.
Ettől függetlenül már a második bödön epoxy is elfogyott...
No srácok közben megjöttek azok az új cuccok amit említettem a lesz kis idő a héten már ki is próbáljuk őket és lesz vélemény. Képet is próbálok feltenni róla...
rozsdagátlónak srácok ne 1k vackokkal szenvedjetek tudom nem olcsó de egy 2k -s epoxy alapozó és akkor az tényleg ér is valamit nem lesz rohadás az tuti... ( nézzétek meg a korrozió gátló alapozók leírását hogy mit írnak és meddig gátol. )
Sziasztok! Egy kicsit szokatlan kérdéssel fordulok hozzátok: Egy autómakettet fényeznék, fújáshoz nincs felszerelésem. Spray-vel csinálom. Vettem jó minőségű akril sprayt (nem barkácsáruházas gagyi), de egyrészt nem elég fényes a felület, másrészt narancsbőrös. Vékony rétegekben fújtam kb. 40cm-ről, hagyva száradási időt. Mit lehet ezzel tenni, hogy fényes és viszonylag sima legyen?
Vizes 2000-es papírral nagyjából sima lett, a fény még hiányzik. Egy fényes lakk megoldaná? A fényes akril lakk spray-k mennyire lehetnek sima felületűek? mert ha az is ilyen narancsbőrös, akkor sokra nem megyek.
Mercedes belsőt (műszerfal) fényezett már újra vki? Gondoltam lealapoznám műanyag bázisú festék alá való alapozóval és sima festékkel lefújnám. Mivel gyárilag enyhén matt nem lakkoznám.
Bázis szín tekintetében majdhogynem mindegy,hogy vizes bázis vagy oldószeres. Ami a lényeg és a gyakorlati része a problémának,hogy a matt lakkot csak gyakorlott fényező tudja folt-csík mentesen kamrában szépen fújni. Gyártó tekintetében sok mindenki gyárt matt lakkot különböző tulajdonságokkal. Eddig a legmattabb lakk amivel találkoztam azt a Lesonal gyártja és ennek a legjobb a szórási felhasználási tulajdonsága. Az a baj a matt lakkokkal ,hogy nem egységes a gyártók között a mattsági/ fényességi/ fokozat.
Az hogy milyen színt és lakkot használj minden esetben a használati igények és nem utolsó sorban a pénztárca vastagsága szabja meg a megfelelő kiválasztást.
Ha olcsóbb bázis színt akarsz akkor a De Beer,Novol, esetleg Mipa jöhet szóba.Közép-felső prémium kategória esetében: Mobihel,Lechler, Spies-Hecker, Standox .
Matt lakk ami vállalható: Novol,DeBeer,Lechler,Lesonal, Mobihel.Bár utobbi inkább sorolható a majdnem selyemfényű kategóriába.
Üdv urak! Rajtam maradt pár kartus wurth szórható karosszéria paszta. Nem akarom, hogy az enyészet egye meg inkább túladnék rajta. Használ valaki ilyet? Mennyi most a bolti ára?
Esetleg ha talál egy olyan eszement fényezőt aki még fizet is érte,hogy lefesthesse, az még az igazi megoldás. Így elsőre elég kemény diónak tűnik a kivitelezése.
Ez így igaz,de a bázis 30% minimum oldószer és 50-80% higító tartalommal nem egészséges egy 8-10c száradt rozsdagátló alapozóra, ami 20 fokon szárad át 24h alatt.
992 Bady antikorrosiv primer. Sokáig Mobihellel dolgoztam a korrózigátló alapozó ott is 1k volt. Homkszórt felületre azzal 2sor,majd 2k kompaktprimer. Van aminn több mint 10 éve fent van. Nincs gond. Ettől függetlenül én is 2k alapozót használok,de most ez volt..:( De már nem lesz...odaadom valakinek kenje kerítésre.
Én inkább vagyok lakatos mint fényező(ez utóbbi egyáltalán nem vagyok) egyszer fújtam body füllert, nekem tetszett. elég vastagon föl tudtam fújni, vizesen csiszoltam, szerintem jó lett. Bár az én véleményem fényező szempontból nagyon nem mérvadó, mert a, nincs szemem hozzá, b, nagyon elnéző vagyok még "nagy" hibával szemben is. Én a használati érték párti vagyok, ahol a tartósság, a működés fontosabb szempont mint a "szépség". Ezért szoktam a fényezők agyára menni a "milyen vastag a gitt" kérdésemmel.
Használ valaki Bady festéket megelégedettséggel? Fújtam vele alapozót,rá a bázist és felmarta. Lecsiszoltam,újra alapozó,majd Bady füller. A füller felmarta az alapozót. Megcsiszoltam újra a felmart részeket,s lefújtam Novol füllerrel....na az felmarta mindenütt... Mi a sz@r van? Most használtam először...mert olcsó..:) Már át kellett volna adnom, s egy hete ezzel játszom..
Üdv! Érdeklődnék hogy ki használt már SATA jet 3000 B HVLP digit szórópisztolyt , és véleményeket kérnék róla . És mire való , Lakk vagy bázis ? Válaszotokat előre is köszönöm!!
igen nagyon lelkesek a srácok és szeretnék nagyon jól megcsinálni . mondjuk nagyon sok időt és energiát áldoztak be erre . Mondjuk ha elkészül akkor már nem tűnik ennyire vészesnek de addig "szenvedés" :D
a wash primer sem rosz dolog de igen nem mindennel összeereszthető!
Epoxyt még nem tudtam megkérdezni de hétfőre biztos lesz már pontos ár . Ami biztos hogy nagyon jó cucc. és ezzel nem lesz rohadás max ha valami el lett rontva.
Besaval én utoljára kb 1 éve találkoztam de amit ismerek az az ipari rendszere na az tényleg nagyon jó. A bázist én is hallottam és jót... a takarás annyira nem is csoda ha nem egy kimagasló mivel egy kedvező árú rendszerről van szó. És az kiemelkedő hogy fejleszt a nyártó mert nem mindig van az ogy figyelnek a termékre... (írtam is hogy régebben kb 3-4 éve is volt besa lakk de azok levedlettek de remélem ez javult)
A színek pontossága és a szín dokumentáció sem utolsó sőt ugye nagyon is fontos.
Szerintem taktikát váltok és még itthon lefújom epoxyval és úgy adom át fényezésre. Amúgy a washprimer tényleg ennyire kényes dolog? Mindenki ágál ellene hogy sok anyaggal közvetlenűl összeférhetetlen,pl a gittel. Egyáltalán tud olyan védelmet kialakítani hogy érdemes legyen használni?
Ki milyen lakk nélküli fedőfestéket ajánlana ami megközelítőleg hasonló minőségű vagy jobb mint egy 1980-as 240-es Volvo fényezése? Elvileg akril, bár ehhez a részéhez nem igazán értek. Barna szín, a tetején, motorháztetején és csomagtérfedelén még gyári a festés.
Engem a Besa termékek leptek meg, sokat javult a minőségük ami a termék forgalmán is látszik.A festékét /bázis/ meglepően sokan szeretik pedig a takarása szerintem nem tökéletes,bár a szinek elég jók .
Amúgy a gyártónak 2015ben lett festék rendszere is . És írtam ugye az akrilt de a bázis festék is kellemes kiadós és jól fed. no meg 80% a hígítása .....
Hát akkor felétek sem annyira bőséges a választék. ( ha kell ebben segítség írj egy mailt. )
A Colomix érdekes módon senkit sem győzött meg :P
A Novolról felénk is jó a vélemény , ha jól az emlékezetem az ultra nevű a gyors lakkja azt felénk sokáig szerették csak hamar elvesztette fényét... Amúgy a novol cuccok nagy része egész jó minőségű...
Besa cuccokat kaptunk tesztre a CarSystemtől... a vélemények: a sima lakk ahogy írtad egész jó sajnos a régi lakkjaival volt gond. kb 3 év után levedlett . 3 fényező barát szívta meg ezt. Remélhetőleg ezt a gondot már javították ( mármint a gyártó) na a gyors lakkjuk az nagyon durva :D URKI ROCKET névre hallat és 1:1 az edzése de 0 fokon is elindul a térhálósodás nagyon durva .... de tartósságról nem tudok véleményt alkotni.
A besa filler szerintem nagyon puha , nem feltétlen állt kézre amúgy mentségére szóljon nem apad be . A multi gittje az meg durva :D mert mint a kő annyira megköt és kb felxel jó csiszolni de az a durva hogy láttam egy focus csomagtérajtón kb 1cm vastagon és 2 éve hogy nem repedt le :D .
A körpapírjai azok átlagos anyagok...
Festékrendszerét 1-2 alkalommal néztem nem volt rosz. ( bázis)
Az iparijuk na az durva. nagyon kellemes meglepetés . ipari létére van autófesték amit megelőz. a 2k-s tényleg nagyon jó fedő képességű. árban pl a ral 9005 fekete 6000ft 1kg de egy piros szín is ennyi volt..
No meg most egy sikkens lakkot láttam :D elsőre kártyán és akkor kezdtem el nézni mert nagyok jónak látszott .. és utána jött a mézes madzag. kifújod majd 15 perc szárítás 60fok. elemet megfogod és fogod lehűtöd pl leöntöd vízzel. és a fénye megmaradt ! és miután megvolt a nyál csorgatás megmondták mennyi az ára és nemes egyszerűséggel megállapítottam hogy szar :D ( 30körül literje + edző)
az epoxy egy teljes rétegzárást csinál és gyakorlatilag mehet rá a gitt és a filler. kikopni nem nagyon fog mert elég jól megköt és a fizikai behatások ellen is jobban véd mint egy filler.
epoxyból ami most bejön az a dyna epoxy ( fél éve hogy létezik. Utoljára kb 10 volt 1L szett de az nagyon nagy felületre elég.... szóval nem feltétlen drága... ( de ha pontosan érdekel holnap megnézem mennyi és megírom.)
de mondjuk egy teljes autóra ami lapra van szedve kb -3-4 doboz megy el max! ( most barátok projectje az egy skoda 120L de azon minden fémtiszta lett és még ha kellet még kézi homokfúvóval el lett távolítva a rozsda.. ami rohadt minden kicserélve illetve új elemek csinálva hozzá... szóval igen alapos és igényes munkát végeznek bár hozzáteszem "laikusok"
de a végeredmény az tényleg nagyon jó lesz. ) Igaz van aki ezt már túlzásnak tartja de ha az autó elkészül akkor majdnem mintaz új :D a következő project az meg egy 1000mb lesz .
:) hát igen de ezeknek az ára is sajnos elég borsos az "átlag" lakkokhoz mert amikor bejöttek akkor lett próbálva meg amikor NEXA festék lett próbálva akkor hoztak és próbáltuk ki.
Szolnokon vagy Kecskeméten vásárolok, s azt használom amit elérek. Colomix lakk nekem nem vált be,a Mobihel sem igazán. A Novol ezekhez képest nálam sokkal jobban teljesített. Nemrég Besa lakkal fújtam. Elég jó lett, hígitva viszont megfolyt. Főleg kisebb alkatrészeket fényezek. A Besa 5000/l tapasztalat után jól kezelhető.
Akkor:zsírtalanított fémre epoxy, arra gitt, ha kikopott az ep akkor bejavít és erre a felületre mehet a füller. ?
Azt tudom hogy a washprimert nem nagyon használják mert nagyon macerás ( pl közvetlen nem gittelhető). Pont a lentebb látott "restaurálós" videó láttán gondolkodtam el hogy szerintem itthon nem nagyon van olyan kisipari műhely ahol ezeket a lépéseket/rétegeket felviszik. Gondolom azért anyagilag sem egyszerű egy ilyen rendszer...
A Quickline rendszert nem ismerem,de a hs/uhs lakkjával dolgoztam.Szerintem nagyon jó,tartós és nagyon sima felületet lehet vele fujni nagyobb odafigyelés nélkül is.
Én roberlo 250 hs-t használok jelenleg agyonhígítva. Mobihelt tudok venni 8000ft egy literes szett nem tudom melyik típus mobihelen belül aztán van colomix de akkor az ki is van beszélve van dyna anti scratch meg elvileg dyna clear 5000 ha jól emlékszem de azt még nem próbáltam mert nem volt a boltban. Egyszer rm fórumtársunk küldött valamilyen sprint lakkot még régen de csak 4db kilincset fújtam vele úgyhogy mondhatjuk hogy semmi tapasztalatom nincs vele.
Én amit javasolnék illetve ha a költségbe belefér akkor az epoxy alapotót 2 komponensűt...
Barátok is hobbi szintem újítanak fel régi autókat és amióta rájuk beszéltem azóta imádják. Mondjuk a fém felületet teljesen meg kell tisztítani zsírtalanítani és úgy rá az epoxy . no akkor az nem fog rohadni. ( ezzel a gond az az hogy időigényes és + kiadás ) Ellenben ami kicsit olcsóbb a CarSystemnek van egy korrózió gátló gittje ami szintén teljes rétegzárást csinál de ha jól tudom egy dobozzal 5000-6000ft-t is elkérnek.
Hol vagy helyileg hogy nem kevernek bázist? Akrilból nincsen bázis... lehet nem jól fogalmaztam. sima bázis festékre gondoltam . (1k)
amit tudok mondani hogy 2k festék amivel tapasztalat van az a dyna 420 ez kellemes a régi akrilhoz képest több színezőt tartalmaz és hivatalosan 1,5 soros. szép fény és tartós ezt kb 8500-13000ft /L ig van ugye itt a sárga piros színek a drágábbak..
A másik amivel van tapasztalatom az egy friss rendszer Quickline a neve ( PPG gyártja ) ebből van akril és bázis is . ( ára 9000-13500) Az akril nagyon sűrű nagyon kellemes csalódás volt ... Pedig a dyna 420 as akril sem volt szar...
És ami jó hogy a rendszer bázisa is nagyon jó 80% hígítása van és jól is takar. ( 4 hónapja "ismergetjük" ) sajnos a nagyon régi autók színei hiányosak de a 97-98 tól már nincs gond...
ebben igazad van! de colomix még belejavításokra is necces. 2-3 hó és mattul az általad említett dolgokból adódóan. Sajnos olcsó húsnak híg a leve szokták is mondani. A mobihell lakkok egy fokkal jobbak.
Amúgy a drágább anyagok "drágasága" itt jön ki pl egy jó lakk kiadós is illetve tartós. Én legolcsóbb lakk amit uv védelemmel láttam az a neo. ( ha jól emlékszem 4400ft/L szettben )
A colomixet itt 3500ért hordják a neppernek fújók meg akik olcsón szeretnének dolgozni..
Nem tudom ,hogy miért várnak magas minőséget egy alsó kategóriás lakktól?/Colomix/.
Ezt a lakkot a Mobihel cég gyártja és gyors lakknak ,kisebb javításokra ajánlja. Mivel nem tartalmaz UV védelmet ezért nem lehet csodálkozni rajta,hogy besárgul,ill egy idő után elveszíti a fényét. Nincs szükség a felhasználásához higításra mert alapból fújáskész keveréket ad.
Már jó pár éve a lakatos szakmában dolgozom de mindig is érdekelt a fényezés. Érdekel pár kérdés a technológiákkal kapcsolatban, elsősorban öreg autók javításánál felmerülő dolgokban.
Adott pl. egy javított ajtó, legyen mondjuk az alsó 5cm cserélve. Milyen alapozást és korrozióvédelmet ajánlanátok rá?
A kérdés csak azért izgat mert a fényezőm gitt+füller kombót alkalmazza színrefújás előtt. Józan paraszti ésszel gondolom hogy ez kevés a tartósság szempontjából.?
Szerintetek? Kinek mi vált be tartósság (korrozió) szempontjából?
Én azért nem bázist fújok mert itt nem kevernek...innen egy 35 km kb az a város ahol erre lenne lehetőség. Még soha nem is használtam egyébként akril bázist,de gondolom nem nagy őrdöngösség....milyen árban vannak egyébként?
Erről én is hallottam...megfújják 1-2soron akrillal amíg letakarják a felületet aztán mondjuk 1 liter lakkot kevvernek és ahhoz durván 2 deci akrilt még öntenek aztán azzal borítják oda az utolsó sort készre.... na de itt aztán az edzők száradási idők meg minden rendesen összezavarodnak,én még nem mertem kipróbálni..
Végre van valaki aki konkrét márkát és véleményt tud mondani a lakkokról. Azokból amiket felsoroltál én csak a colomixet használtam és a dyna 2 fajtáját a dyna anti scrath-ot (nem vált be nekem, Agyon kellett hígítani) és volt még régen egy dyna lakk de a típusára már nem emlékszem az emlékeim szerint jó volt, a colomixre visszatérve én azt vettem észre hogy hígítva nagyon le tud homályosodni, hígítás nélkül nem annyira de akkor sem marad olyan szép száradás után mint amikor frissen ki lett fújva.
közben egy régebbi témát felhoztam ha nem sértelek meg.
Lakkok mindig egy érdekes téma mert ahány fényező annyi vélemény. ( felénk van aki a colomix lakkot imádja és csak azzal fúj. én amit láttam az mind elvesztette a fényét. ellenben volt aki írta pl a neo lakkot. olcsók között az volt aminek maradt fénye is és viszonylag víztiszta... )
Jobb lakkok amikkel van tapasztalat: Sprint h69 ( uhs lakk lassan szárad viszont nagyon szép és tartós fénye van. szépen megfeszül majdnem hozza a "gyári " narancsos felületet . nagyon kellemes) , az említett 4cr lakkok ( minőségre és tartósságra nincsen gond csak a 7200as az az alap ha van lehetőséged akkor 7262es lakkot próbáld meg.. az fényévekkel jobb ) Lesonal hs lakk nagyon jó volt csak drága... Dupont 1120 ez is kellemes lakk 5l kannában hozzáférhető de az ára ennek is "borsos" . Amiben volt kellemes csalódás az a Dyna 9000 ettől csodát nem vártam de volt lehetőség megnézni és meglepően szép a fénye használható ( az elődei nem voltak annyira jók... talán a gyors lakkja a 3000es nevű... pár ott az volt a trükk hogy hígítót nem vagy csak egy kicsit kellet rakni bele. és akkor nem selymesedett vissza )
Viszont nemsokára lesz lehetőségem megnézni pár új lakkot. http://www.autocolor.hu/webaruhaz/trixxal/ csak itt a listában nincsen bent az edző azt külön kell számolni hozzá. itt meg tudom oldani hogy lesz csinálva próbafújás és csinálok fényképet róluk hátha valamit vissza tud adni...
A levegőshöz képest azért nehezebb de annak nagyon sok levegő kell.
De elektromoshoz képest szerintem nagyon jó a kialakítása és így nem lehet azt mondani rá hogy fejnehéz. Szinte nem is érzed mert annyira passzol a kézbe...
Nekem ezzel van tapasztalatom és eddig aki próbálta meg van vele elégedve! könnyű erős és megbízható ( intezív napi több órás üzem után 2év 3 hó után egy 10.000ft-s alkatrész ment tönkre amit teljessen jónak tartok és se a csapágy se a motor nem problémázott... )
Szóval a gép nem egy obi-s praktikeres árkategória.... Ellenben ha valaki megveszi akkor egy jó társ lesz a munkában! ( ami kellemes csalódás volt a magyar forgalmazónál hogy szinte minden alkatrész van készleten , a burkolat repedést nem írtam a hibák közé mert a kolléga elejtette.... )
üdv. Azért megnyugtatlak az iparit is szokták polírozni meg az akrilnak néha nevezett festéket is... Ahogy írták viszont nem lehet lekapni akkora réteget róla... Én is ismerek pár embert amúgy aki lakkozza a 2k festéket de azt nem értem akkor hogy miért nem bázist fúj. ( láttam fényezőt pl a 2K festékbe lakkot is tesz... )
Szerintem fújjál rá valami hasonló színt,és várd meg a tavaszt utána szakemberrel nézesd át.Lesz ezen több korrózió is.A belső vázrész már korrodált,a tömítő massza alatt,a lökhárító tartó felé húzódik le a rozsda.Érdemes a felváló tömítőmasszát le drótkorongozni,vegyileg kezelni,alapozni, tömítőzni,festeni.A lökhárítók alatt nem látható helyeken érdemes alváz,vagy üregvédőzni.A tömítő masszára figyelj,van olyan amit közvetlen a fémtiszta felületre kell kenni.Egy jól sikerült javítás,alváz és üregvédőzés után,még sokáig jó lehet a vas.De ne feledd már korrodál a géped új nem lesz.
Egy 2002-es évjáratú MINI-n szeretnék egy átrozsdásodott részt kijavíttatni. Még sosem jártam karosszériás / fényező szakembernél, ezért fordulok hozzátok. Van itt olyan budapesti szakember (vagy tudnátok valakit ajánlani?), aki igényes, szép munkát végez korrekt áron és kb negyed éven belül tudja vállalni az alábbi munkát?
A hátsó lámpa alatti rész csúnyán átrohadt. Szerettem volna elkerülni, hogy a víz, esetleg sós hólé befolyjon, ezért az alábbi vészmegoldás született:
Lakk és füller edzőjét mibe kellene tárolni,hogy ne álljon be pár hét után? Mivel nem szoktam szettbe venni így keverőpohárba kapom,de hiába ragasztom körbe és tartom sötét helyen mégis beáll. Köszönöm az infót.
Az ipari festékek kevés lakkot és sok pigmentet tartalmaznak a nany fedőképesség eléréséhez,ezért érzékeny a csiszolásra.polirozásra A cél nem a magas és sima fényezés,ezért hiányzik belöle minden összetevő ami ehhez kell.Ezért olcsó.
Igazi AKRIL festéket kevés boltban lehet venni,mert az olcsók is 1200/1500ft/dl kezdődnek,de minden 2k-t akrilnak neveznek.Valójában ezek pur vagy pur-akril kötöanyaggal készülnek.Rossz esetben nitrószintetikus alapbol készül olcsó edzővel.Felénk van bolt ahol ezt is olcsó iparinak adják el,ha megszagolod olyan mint egy büdös ragasztó.
A jó minőségü igazi akril festék amelett,hogy jól terül,magas fénye van és 2 év mulva is olyan marad,a csiszolást polírozást is jobban birja és a fénye is könnyen vissza jön.
A srácoknak viszont teljesen igazuk van,ha nagyon mélyen csiszolod a legjobb akril is foltosodhat,
Ma délután már nem dolgoztam,unalmamban itthon kitaláltam egy kis tesztet... van egy rossz sárvédőm,átgépeltem aztán füller....kicsi szikkadás után pedig lefújtam akrillal...mobihel 2k...hoztam egy decit haza abból amivel a múltkor csináltam teljes festést (erre mondta a boltos hogy nagyon érzékeny szín,ha bélyeggel kiszemetezem akkor a foltokban más lesz a színe, meg vissza sem tudnám polírozni stb ezért lelakkoztatta) majd valamelyik nap próbálgatom rajta a csiszolászást...szalaggal fel osztom pár részre...
nyilván ez miatt,de létező dolog....és jobb az óvatosság :)...ha van a felületben egy hatalmas mélyre ágyazott szemét ...könnyen úgy jár az ember.....mert nem mindegy ,hogy hány mikront csiszolunk le....
Carspray:köszönöm :),bár vannak akik ilyen esetben okoskodásnak veszik :)
Nem akarsz beleszólni??? "Kötelező beleszólni"!!!! :) :) Ez egy fényezési fórum, ebből lehet tanulni, megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, megbeszéljük a dolgokat, meghallgatjuk egymás véleményét..... Nekem tetszene ha átmenne picit a fórum egy komolyabb irányba... nem a "hogy fújjam telibe a kocsimat otthon kompresszor nélkül?" meg a "lekentem fertannal a lukasra korrodált lemezt, jó lesz-e" jellegű hozzászólásokból állna hanem tényleg szakmai kérdésekről lenne szó. (Nyilván nem a kezdőket akarom lenézni, nekik is kell a segítség az biztos, de a sok alapvető kérdés után elég monotonná válik egy fórum, és akik komolyabb dolgokért olvassák, előbb utóbb befejezik a posztolást válaszolgatást és kihal az egész)
Visszakanyarodva: Na, erre voltam kiváncsi! Én ezzel a jelenséggel még nem találkoztam, illetve nem tanították-nem mondták sosem....... nem akartam elhinni..... akkor ezek szerint tényleg lehet ilyen.... érdekesnek találom.....
Nem akarok beledumálni az eszmecserétekbe,de bizony ha nagyon szar a fújt felület ,és egy sötétebb színt kell polírozni,akkor bizony ,ha sokat kell lecsiszolni tényleg megváltozhat a színe .....
Az igaz hogy nehezebb polírozni az akrilt ezt már én is észrevettem, de a megfolyást sokkal könnyebb elcsiszolni mint lakknál. Ez hogy a színe megváltozik ahol megcsiszolod az meg szerintem hülyeség, én mindent felcsiszolok és polírozok csak feltűnt volna már.
A helyi boltban (kis város) két féle akril van...standox ipari,nem vagyok tisztában vele hogy van de nincs hozzá programja kártyája stb...elkell vinni a kocsit és a fújt elem melletti polírozott elemre kikevergeti szemre,nincs is vele gond mert a boltos még a neoluxos korszakban kezdte,érzi...élben jó szokott lenni. Vag legalábbis átadható,szakavatatlan szem számára nehezen észre vehető.
DE itt jön a lényeg: azt mondja hogy lakkozni kell mert ha kiszemetezed akkor a csiszolással le mész a rétegben és "elmegy a színe" megváltozik és nem olyan lesz. Na ezt nem tudom hova tenni...ilyen szerintem nincs...illetve azt állitja hogy a 2k akril "nem polìrozható" vagy csak nagyon nehezen....szerinte az élénk piros meg hasonlókat nem lehet visszapolírozni. Ez sem igaz szerintem....
Az ipari festékek alapvetően nem jól polírozhatóak jól,meg nem terülnek szépen stb... ezért mondjuk tényleg átkell lökni egy sor lakkal végül...előnye h asszem valami 500 ft egy deci nála...
2. Vagy vannak szinek amiket az ipariból nem tud kikeverni ilyenkor mobihelt ad a rendszerből...rendes akrilt asszem 700-800 ft a decije....de ő erre is azt mondja hogy nem lehet polírozni meg ahol megcsiszolod megváltozik a színe...nem tudom hova tenni... az iparit megértem h célszerű lakozni de ezt nem értem...
Hoznék én rendes színt de munkahelyen melózok és ez az elérhető...minden anyagot magam hozok stb... nem tudok 30 km menni melo idoben h hozzak máshonnan színt...ami ráadásul drágább,biztos nem értené meg a főnök...ismerem....
Én csak tavasszal végeztem az iskolával....nincs egy éve hogy elhelyezkedtem ebben a szakmában, kevés tapasztalatom van még...de az az érzésem hogy csak megvezet a boltos és veteti mindenkivel a lakkot pluszba....de rendes ember nagyon segítőkész,csak szakmai magyarázatot nem találok erre a kérdésre ezért feltételezem ezt...itt helyben minden maszek tőle tanult szinte és mindenki lakkoz mindent a fent leirt dolgok miatt....
Valakinek van erre valami elképzelése véleménye? ? Megköszönném a segítséget!
Én nem szoktam rálakkozni az akrilra, abból mobihelt szoktam vagy ritkán sikkens-et. Egyszer fújtam ilyen ipari festéket de nem autóra hát nekem nem vált be de nem is autó minőséget kell tőle elvárni. Inkább használj autóra valót vagy bázist ahol lehet.
Nem sűrűn használom ezt a módszert :D szerintem ez már nagyon durva, nagyon belemar a lakkba, biztos nem egészséges neki :) párszor csináltam vele nagytetőt, motorháztetőt :) hát próbáltam másnap de nem volt valami pompás :DDD rá kell várni hogy teljes kikeményedjen az biztos :) de egyébként lakk - edző -hőm-réteg vastagság stb függő ez is biztos.... de nem rossz egyébként mert a nagyon ramagy festéseket helyre lehet vele kapni
több márkát próbáltam sajnos nem emlékszem már a márkanévre amelyik be vált..... zöld színű volt a csiszolós része........ a 4cr-es nekem nagyon nem vállt be (kék színű) a radex állítólag nagyon jó árban is és minőségben is (nem próbáltam még), a 3m meg hiába jó ha valami 500ft körül van egy körpapir :D egy nagytetőre pár darabot rá kell áldozni biztos ha már olyan lett hogy elő kell venni ilyet.......az meg hol éri már meg......
vizes vagy száraz: a kék színű 4cr-es az vizezhető is akár....... de a bő vízen csak siklik és semmit nem csinál, szárazon meg egy pillanat alatt tele van aztán a kis "malacfarkakat" karcolja bele a felületbe, talán enyhén vizezetten a jó, de utána (P1500 után) nagyon nagyon alaposan át kell vízben P2000-el húzni hogy eltünjön a nyoma
radexet akit tudok hogy használta az tuti szárazon használta, interface nélkül hogy jól kapja ki síkra a szemetet meg ugye a narancsosságot levigye (de nem tartom kizártnak hogy van belőle vizes is meg száraz is akár)
egyéb: 2k akril-t ti szoktátok lakkozni? erre felé mindenki felül lakkozza hogy lehessen jól csiszolni (ne kopjon ki), megőrizze a fényét tartósan, illetve ugye ha színt fújunk el akkor nyilván "kis köd-nagy lakk" elven dolgozunk vele...... elég amatőr kérdés de nem merem lakkozás nélkül fújni mert a helyi boltban ipari akrilt adnak..... ami ugye nem a polírozhatóságáról-terüléséről-magasfényűségéről híres, ami eddig érthető is de sokszor járok úgy hogy várok mondjuk 20 percet aztán pisztolyt mosok anyagot keverek stb, rádobok még egy sor lakkot, szép fain minden aztán kis gödrök jelennek meg........ nem szétugrás, a szín meg tapadt abban a pontban, nem látszik ki a füller, meg nem a kompresszor köp bele (mivel metál lakkozásakor nincs ilyen gondom) szerintem tuti oldószer kipárolgás....... nem összehangolt a két anyag száradása..... na de ilyenkor mi van? :D kicsiszolni az istenért sem tudom...... a bepöttyözgetésekkel meg megőrülök egyszerűen...... nem sikerül láthatatlanul bepöttyözni-síkra csiszolni.......... ilyen problémával találkoztatok már?
Szerintem is érdemesebb cserélni, nem biztos hogy drágább mint kilemezelni aztán meg felvakolni a tetőt. Csak plusz költség a szélvédő(k) ragasztása (nem tudom milyen autóról van szó) lehet hogy az oszlopokat is meg kell fújni. Így sem úgysem olcsó, persze attól függ ki csinálja meg milyen minőségre akarod.
Az is igaz hogy állandóan mások a körülmények festéskor, biztos ez is befolyásolja a végeredményt. Ti másnap 1500-assal fel tudtátok gépelni szárazon a lakkot? 3M gépi 1500-assal? Nekem másnap még nagyon puha szokott lenni még nyáron is mondjuk csak radex 1200-essel szoktam kigépelni a nagy szemeteket vízzel szárazon letapad. Lehet hogy ezt amúgy is csak vízzel lehet használni, nem tudom.
Ha már el lett követve a bűncselekmény, de nem rozsdásodik körülötte és nem ázik be akkor inkább hagyd úgy!
Ha rozsdásodik akkor első körben érdemes lenne kiszedni és megnézni mennyire van oda, ha arra érdemes akkor rozsdátlanítás után újrafesteni kevés gittel.
Ha pedig beázik és rozsdás is akkor szerezz nagyobb méretű utólagost, és vágd ki nagyobbra a nyílást! :-D
Ajánlom a Twingo tetőt is, az sem egy rossz alternatíva.
Szerintem egy akkora nagy felület közepén egy nyílást korrektül belemezelni nem kis munka hogy tartós legyen, már már restaurátori feladat!
Véleményem szerint egyszerűbb és tartósabb a komplett tetőlemez cseréje.
Testvérem autóján például tetőlemezt cseréltünk, mert valami elmeroggyant rosszul vágta ki a nyílást... Sok utánajárást követően, cseretető, ponthegesztő gép és megfelelő tömítőpaszta után ilyen lett. :-)
Az a gond hogy a kis domborulatú nagyméretű tetőlemez az autó minden rezzenését átveszi, és talán még hamarabb is dobja le magáról a vastagabb gittet mint az autó a többi eleméről.
Ezért átlapolással csinálva biztosan nem lesz olyan tartós a belemezelés, mert máshogy reagál a rezgésekre. Ezt nem is ajánlom különösebben.
Mi a cél amúgy az autóval? Gyári állapot rendes fényezéssel helyreállítva vagy mondjuk csak ne ázzon be meg nézzen ki valahogy? Van még pár alternatíva.
Valóban mosolyog az ember az ilyenen, bevallom én is ezt csináltam főleg amikor elmentem megnézni a terepet, még akkor élt anyám és pont velem volt,de bizony csak néztünk egymásra mert nem akartuk elhinni amit látunk. Láttam a munkáját és nem volt polírozva mert azt meglátod, jártam körbe-körbe az autót a hibát keresve és nem találtam hihetetlen,de igaz. Ha nem láttam volna és csak így az éteren keresztül hallanék róla, én sem hinném el ! Azt hozzá kell tenni,hogy fényező oklevele van a srácnak tudomásom szerint,de azt még nem láttam.
Olvastam régebbi hozzászólások közt, bevallom őszintén kicsit meg is mosolyogtam. :) Bár egyáltalán nem vagyok régóta a szakmában, részletekbe ne menjünk bele de hogy tükröt fúj valaki meg szemét menteset egy párás dohos fás kamrában sprió pisztollyal meg neo lakkal......... az számomra elképzelhetetlen.
DE! hozzáteszem rengeteg szakmában sportban van olyan ember aki "arra született" a kezében, vérében van, ráérez elsőre a dolgokra, látja tudja szinte abból már ha nézi.. Nem zárom ki hogy ő is ilyen ember a fényezésben. De bevallom őszintén megnézném a saját szememmel a melóját...... úgy ahogy meg lett fújva....... még becsomagolva a száradás után. Mert nálunk is volt olyan hogy akkora szemetek kerültek a garázsban a nagy tetőbe mintha szotyizott volna a fújóember közben..... meg haladni kellett és a legnagyobb melegekben észterrel, gyors lakkal, nyár közepén délben oda borítottuk a lakkot..... átszáradás után meg ráugrasztottunk egy kis 1500-s gépet szárazon kemény talppal kezdésnek aztán a végén persze olyan volt az mint a tükör, halál sík, csillogó, szemétmentes, fényes..............
Sajnálom,hogy nem tudom neked és a fórumtársaknak megmutatni azt a körülményeket amit egyszer írtam a Pecus fényezőről. Annak mindegy milyen lakk+edző,pisztoly,festőhelységről nem is beszélve,minden általa fújt autó csillog-villog.És mi is keressük a titkát hogyan csinálja.Egyszer megpróbálok fényképeket készíteni ahol dolgozik, mert amikor én is először láttam nem hittem a saját szememnek, szinte primitívnek mondható,de az eredmény az hihetetlen. Természetesen minden anyagnak más az összetevője.
Egyszer már fújtam 7200-as 4CR lakkal, nem volt rossz, lehet megpróbálok ráállni arra. Jó sűrűnek tűnt, nem esett össze, szép fénye volt stb igaz direkt sűrűre hagytam hogy jó struktúrált legyen a fújt felület mert az egész autó elég narancsos volt.
Colomix lakkról saját tapasztalatom nincs, de egy barátom használta párszor, azt mondta hanyatt esni nem kell tőle......... nem egy nagy valami, de ilyen gitt talicska kupec autókra meg egyéb javításokra elmegy. (ez az ő véleménye) Szerintem sem lehet nagy valami... colomix termékeket személy szerint nem nagyon preferálom, teherautóra meg egyebekre használtam a füllerjét (amire primer van írva) végülis elment, de nyilván ott nem kézzel csiszolásztam megy egyebek hanem a 320as gépet ugrasztottam rá aztán kész..... ipari akril alá használtam.
Mobihel gyors lakkját használtam már viszont... hát gyorsnak gyors de a terülése, fújhatósága, csiszolhatósága nem győzött meg egyáltalán meg elég össze esős..... többen is ezt mondták. Gyors lakkból a 4cr-t mondogatják hogy fain (azt sem használtam még én)
Egyébként szerintem lehet én vagyok naív de szerintem sokszor úgy van az ember hogy na rápróbálok erre az új lakkra a boltban, fúj vele az ember 2 elemet "áhh sz@r ez" aztán többet nem is veszi....... de garázs körülmények közt a folyamatosan változó hőmérsékletben-pára tartalomban nem is lehet ugyanolyat fújni rendszeresen...... illetve ami a lényeg ki kell tapasztalni a termékeket, meg kell szokni, rá kell állni. Biztos vagyok benne hogyha lenne egy kamra, egy profi pisztoly, venne az ember egy 5literes colomix lakkot mire elfogyna kitapasztalná a dolgokat vele, biztos vagyok benne hogy a tapasztalt ügyes fényező gyáriasra fújná vele végül. ( Nyilván ettől még ott az időtállósága, tartóssága amire nagyjából lehet következtetni az árából)
Hali! Én is kivagyok ezekkel a lakkokkal már. Egyszer van hogy elfogadható egyszer szar az egész és ugyanolyan használat és hígítás mellett, én roberlo 250 hs lakkot használok az 6300 körül van persze saját hígítója nincs hozzá a boltban. Ez alatt van még colomix ami szintén olyan hogy semilyen és ezek fölött mobihel azt nem szoktam venni mert 8000ft egy szett és nem merek venni mert ha az sem jobb akkor nem ér meg ennyit majd hozok ha lesz 1-2 elemnyi festés de általában több van. vagy ha majd bőven belefér a javítás árába.
A 7200-s lakkal kezdtük,olcsó de egész használható volt.A 7250-s volt a legjobb nekünk,fülkében is kellet 20% higítás garázsban többet is kellet.Kizárólag 2k normál vagy lassú higítóval.Ugy tudom,hogy ez megszünt,helyette próbáltuk a 60/62-t.
A kitt,füller,sz.kitt nagyon hasonlít a car system anyagokra.Talán azért,mert a 4cr tulaja onnan vált ki annó.
Kb 5éve ,mikor a boltot nyitottuk minden anyagát forgalmaztuk,használtuk,de nagy keverés lett az inportőrök körül,az anyag minősége és ára erősen ingadozni kezdett,igy befejeztük az értékesítést.
Nem tudom,hogy most milyen stabil a minősége,mert kb 2 éve nem volt a kezemben,előte többen szerettük.
Igazad van! 7270es lakk volt és még csak nem is volt olcsó...1liter plusz edző 8rugó...
Tehát akkor te a 7260/62t használtad. Mi a kettő közt a különbség? Van egy árjegyzékem azon a VOC feliratot látom 7260 után(a 7262 után pedig nincs),gyakorlatban van észrevehető különbség a kettő között? (Vágom ez a szerves anyag kibocsájtásra vonatkozik)
Ehhez mindig az adatlapja szerinti edzőt meg saját hìgìtóját használtad? Hány százalékban hìgítottad?
Hallottam már egyébként erről az UHS lakkról,jók is voltak a tapasztalatok vele....
A sima 7200as HS lakkját használtad már? Vannak tapasztalataid vele?
(Egyébként a fórumról az ilyen jellegű eszmecseréket hiányolom mert hiába olvastam végig a fórumot tapaszzalatszerzés céljából sajnos nem sok infóval lettem gazdagabb. Jó lenne ha dobnánk fel ilyen témákat akár termékekről,tippekről trükkökről hogy amikbe egy valaki bele ugrik legalább a másik is tanulhasson belőle)
Ki milyen lakkot használ? Milyen edzővel hìgítóval stb...
Már azt hiszem emlitettem itt ezt a lakk témát de valahogy hol összejön hol nem...már kezdem unni kicsit...ma fújtam egy autot telibe,vegülis elfogadható lett de a legutóbb ugyanezt a lakkot használtam meg ugyanilyen hìgìtással ua az a pisztoly és tök más lett...
4cr 4270 es lakk..nyilván nem másban kell keresni a hibát de elég zavaró h a helyi festékboltban mikor milyen edzőt meg hìgítót adnak....kérek egy lakkot aztán mondja hogy "van gyors ddzőm 4cr es, van normál imron meg van lassú novol edzőm,melyik kell?" Hát mondom a sajátja....de ugye az gyors edző a festés meg teljes volt...de ránéztem a dobozra még csak nem is az a kódszámú edző volt ami a lakknak a dobozára volt ìrva...hát így szerintem érthető hogy nem sikerül beállni egy fix minőségre... mostantól szerintem át kell hogy álljak hogy csak szettben vegyem a lakkot saját edzőjével meg hígítójával aztán kitapasztalni mert így kiméregetve mikor mi van mi nincs......nincs még akkora tapasztalatom hogy ismeretlen anyagokkal elsőre jól sikerüljön a festés....játszogatni meg drága ez a szakma...
Na a panaszkodás után a lényeg: ti milyen lakkokat használtok amik be váltak(esetleg mik azok amik nem váltak be)? Hány %ban hígítjátok?
+olvasgatom regebbrol visszafelé haladva a fórumot,látom mafia05 te elég régóta aktiv vagy és bács megyei,szabad megkérdeznem hova valósi vagy pontosan? Én is bács megyei vagyok....(ha nem szeretnéd publikba kiirni akkor dumálhatnánk privátba)
Régi beltér festékre milyen festékkel érdemes rájavítani? A beltér alapozva van csak, ha jól látom. Van egy két felületi rozsdapötty, amit csiszolás után szeretnék lefesteni. Nem szeretném úgy visszatenni a kárpitot, hogy ezek alatta maradnak kezeletlenül.
Sziasztok, Tudom nem kimondott lakatolás de karosszériás meló. Terrano II-es sárvédő szélesítő szettet keresek, ha van valakinek elfekvőbe vagy esetleg tud valakit aki csinál ilyet az szóljon. Ilyent mint a képeken.
Hát igen az az igazi tudás az biztos ez inkább csak látványos azért csodálkoztam rajta hogy milyen kis darabokból hegesztgette össze. Ennek csak az az egy előnye hogy sokkal könnyebb megcsinálni mint egy lemezből.
Viszont talán kasznizás után jó az epoxi alapozó,bár nem biztos,hogy mindegyik kitt jó rá,talán jobban behatárol anyagok terén a többi lépésnél. Hegesztésnél tényleg nem oké az epoxi.
Én mondtam,hogy nem oké,de akkor nem rozsdásodik és stb. Kasznizáskor oké a lemez hátulját meg a fém felületet lekezelni,mert utána úgy se tudja semmivel,de fényezés alá nem oké. Majd rájön lassan :)
ahogy látod a fényképen, nem vettem le az ajtót, csak jól lecsiszoltam, csiszolóvászonnal, éles kézi kaparóval, illetve rozsdamaróval. Lényeg, hogy minden rozsdát elérjél, illetve többször csináld, hogy ne maradjon rozsda sehol. Én nyáron, alaposan csináltam, odafeküdtem az ajtó mellé. Nem kellett drótkefézni, kézzel is jó lehet csinálni, volt rá rendesen időm.
Utána több réteg alapozó, ezt látod a fényképen, nekem 3 réteg volt, hamar száradt a 30 fokban, aztán szín kenve vagy fújva. Én ecseteltem, jó lett nekem.
ez tipikus hiba szokott lenni. Az a baj, hogy a tömítőpaszta alatt nincs rendesen kezelve a fém. Nincs feste, valamikor alapozva sincs, csak a sima lemezre rányomják a műanyag tömítő gumicsíkot, azután festik. Tehát, ha netán a tömítőcsík, festék megreped, bemegy a víz alá és elkezdi enni a lemezt az ajtó peremén. Ez kívülre is rámegy, azért a puklik kívülről. Amúgy általában ilyenkor az ajtó ürege belül nem rozsdás.
Megoldás, akár házilag is megoldható! Én is csináltam már otthon, hogy leszeded a tömítőt, addig húzod azt amíg lejön, pl. ajtó közepéig lejön. Lecsiszolod az ajtó belsején a rozsdát csiszolóvászonnal a fémig, rá a rozsdamaró, rozsdapassziváló. Utána alapozás 2-3 rétegben, akár ecsettel is, mert belül nem zavaró. Utána akár ecsettel belül színre, mert nem zavaró. Én ezt csináltam, képeket is tudok feltölteni, ha kell neked.
Ha kívül is látszik (neked igen, nekem nem), akkor az eljárás az, hogy lecsiszolod csiszolóvászonnal kívül is, passziválod, belül ugyanúgy lefested alapozóval 2 rétegben, és elviszed festőhöz a külsejét belsejét lefujatni. Ennyi. Ha nem vészes és nem zavar téged, akkor kívül is lehet ecsetelni.
Az ajtó üregét meg ki kell fújni viasszal a vízlefolyó lyukon keresztül, lehet kapni 1000FT-ért viaszos csöves spray-t, jó lesz így sokáig. Figyelj arra, hogy a viaszos pray feloldhatja a nem teljesen megszáradt festéket, mert a viaszos spray-ben valamikor vannak illó anyagok a kifújás miatt, tehát az viaszt mondjuk a csinálás után 2 héttel fújd be, ne sajnáld az anyagot.
Jó lesz az 0,1 sec környékének is, 2-3nál már rég átégett a lemez :) Nem rossz dolog, sokat használom, de azért az oxy/acetilén még mindig hatékonyabb. Ez meg kontrollálhatóbb. Érdekes. Ha véletlen a szénrúd vége nem sík hanem van egy kis kosz stb akkor vagy nem működik vagy átég stb.
Van egy VW T3 Transporterre épített Reimo műanyag felépítményes lakóautóm 1988-ból.
A felépítmény alatt, sárvédőkön, első szélvédő alatt, homloklemezeken összesen 10-12 helyen felhólyagosodott rozsda. Tehát javítani kell, profi lakatos kell hozzá.
A teljes autó fényezve lesz ( a műaníag felépítmény természetesen nem).
Tud-e valaki ajánlani egy szépen dolgozó karosszériást és fényezőt a leírtakhoz?
Ami még lényeges: az autó a felépítménnyel együtt 2,6 m magas.
Azt tudom de azért nem értem mert a leírásban ott van hogy lemez zsugorítás alatta meg hogy szénszál használat. Ezt a kettő összehasonlítva néztem:http://huzatopad.hu/image/data/pdf/GYSPOT2600.pdf
Jó reggelt. Az alábbi kérdésben szeretném kikérni a véleményeteket. Van egy közel tökéletes Zastava 55 gtl-em, gyári fényezés,minden működik. Az autó karosszériáján azonban a jobb és bal első sárvédőn a kerékjárat mőgőtt kb. a küszöbbel egy vonalban akad némi rozsda,amit szeretnék eltüntetni. Sárvédőt kapni ehhez szinte kizárt,vagyis Szerbiában még van,de én borsodból nem megyek el érte,és valahogy nem is lenne szívem a tökéletes gyári fényezést beáldozni egy kb. oldalanként féltenyérnyi javítás miatt. Az volna a kérdésem, hogy technikailag lehetséges -e úgy foltozni, hogy a szakember kialakítja a kerékjárat íveit,plusz magának a lemeznek a domborítását,vagy mindenképpen kell egy donor sárvédő,amiből ezt ki kell vágni? Köszönöm...
Hát mondjuk fújás után egy hétig kint volt a fűtetlen műhelyben, lehet hogy már meg sem akar rendesen kötni? Kicsit mintha amúgy keményedne folyamatosan, de ujjlenyomat még mindig bennemarad erősebben megnyomva...
Nem használtam még ezt az anyagot, de én roberlo töltőalapozót használok azt is 5:1 arányban kell keverni, de nem volt még ilyen gondom. Vagy rosszul keverted be vagy nem tetszett neki a kis hőmérséklet és nem ment végbe a térhálósodás.
Használt közületek bárki is Mipa EP 100-20 epoxis alapozót? Próbaképp lefújtam vele egy tankot és szép is lett az eredmény. Annyi a baj hogy még mindig nem keményedett ki a festék, pedig egy hete már a lakásban szárad 20 fokon. Keverési arány 5:1 volt egy kis hozzá való higítóval pluszban, kb 10 fokban fújtam estefele, de még nem volt párás az idő. 950-10 edzőt nem kaptam, de a 950-25-el is ki kéne hogy keményedjen ennyi idő alatt...
Korábban fel fel bukkantam a fórumon, de mostanaba pihentettem a fenyzest.
Nem tudom h mennyire lehet irasba tanácsokat adni ... Igazából gitteles, helyes felhordása, helyes csiszolása. Tudom gyakorolni gyakorolni kell, de mit lehet elmondani h mire erdemes odafigyelni, trükkök, technikák... Idáig inkabb kis felületeket csinaltam es azok is viszonylag sik felületek voltak.
Segitsegeteket elore koszonom :)
Az szórható tömítő valószínűleg. Én máskor úgy csináltam hogy megvártam még megszárad a rücsi és megcsiszoltam hogy ne legyen annyira rücskös a felület. Igazából nem látszik egyszerre a két küszöb úgyhogy aki nem ért hozzá annyira az nem fogja látni a különbséget a két fele között. Én egy Toyotánál szívtam mert ott egyáltalán semmi él nincs hanem elvékonyodik a gyári réteg azt is csak csiszolással tudtam megcsinálni de úgy sem lett tökéletes.
Hétvégén csináltam egy peugeot 806 ot,küszöb meg pár apróság. Ami a kérdésem lenne: a rücsije nem is volt rücskös hanem mintha erősen narancsos vastag festék lenne rajta....ilyet hogy lehet maszekba produkálni? Hìgítottam a rücsit,próbáltam távolabbról stb..de nem lett az igazi....igy szakmai szemmel sz@r lett mert a két küszöb tökre máshogy néz ki... illetve a gyári rücsinek nem volt éle... na ezt gondolom sehogy nem lehet reprodukálni..... valaki tapasztalt már ilyet? Hogy oldotta meg? Köszönöm
Olvasd el a dobozán levő cimkét...minden termék más..nincs rá általános szabály...keverőpálca és kikell tapasztalni az adott terméket...majd rájössz csiszoláskor ha sűrűre hagytad :D:D
Viszont ez nem kizárt,vannak olyanok akik ragaszkodnak a gyári elemhez,még ha nem is logikus és semmivel se másabb a csere elem. Ez olyan,ha van pénze és megfizeti akkor lehet csinálni. :)
Több elemnél biztos főleg komolyabb auóknál ,de például lecserél az ember egy motorháztetőt általában 4 csavarral meg a minimális sallanggal azon nem lehet túl jól keresni.
A videók alapján nem régi és nem is ritka autókat csinál. Inkább csak azért fura mert amiket csinál azok helyett egyszerűbb egy csere alkatrész, de hát azon ne, lehet keresni hogy csak cserél az ember és nem javít.
Gondolom olyan ritka autókat csinál amihez nem lehet kapni kaszni elemeket,mert rengeteg munkát rak bele profi módon. Jól tud bánni a lemezzel,ilyenkor vagyok kicsit "irigy" a tudására.
A hegesztéseknél fog elkezdeni rozsdásodni megint úgy is. Ajtónál érdemes figyelni az alsó peremre visszahajtás előtt jól ki kell alapozni és úgy visszakalapálni a peremet még az sem baj ha be van húzva a két lemez közé tömítő is hogy minél jobban le tudd zárni a lemezt légmentesen. Nézd meg a videóit nem semmi csávó. https://www.youtube.com/user/LEGENDMAKE/videos
Oké. Alapozóm most nincs itthon semmi,azért gondoltam füllere,az van :) Viszont azt meg nem szeretném,hogy rövid időm belül gondom legyen a fényezéssel.
Saját autóm hátsó ajtójának az alját cserélnem kel,de kb 20mm-t az ajtólapon is. Ott hegesszem végig vagy elég csak sűrűn hegeszteni 10mm távolságokban?
Ha homokkal fogják szórni akkor azonnal alapozni/ wash primerezni kell mert már 10perc múlva visszarozsdásodik ott ahol mélyebb rozsda volt mert a homok nem tudja kiütni.
Annyi a gond ,hogy a nedves a nedvesre lényege,hogy nem szárad át az alapozó,hanem megy rá a szin.A nevében is benn a lényeg.Ezek vékony anyagok simára terülnek, régi megoldás,csak hibátlan elemeknél müködik jól,ha megszáradt egy finom szivaccsal pár mozdulattal meghuzzák és fény.
Van olyan kesztyü aminek a belseje dörzsi ,amig beviszed az elemet a fülkébe kész is a csiszolás.
A napok óta száraz alapozót csisz. nélkül fény. nekem új ,de lehet csak én nem hallottam róla.Tájékozatlanságomtol függetlenül én nem javasolnám neked,hogy igy fényezz.
Nem tudom mennyire új, én most tavasszal végezztem a szakmával, 2 évig voltam tanuló egy szervízben, ott volt 2 fújós felváltva,nekik mondták ezt valami oktatáson. Gyári új elemeknél használtuk ezt az anyagot,direkt nedves a nedvesre füller. Mondták is hogy van olyan műhely ahol hét elején belökik az új elemeket,két sor non stop füller,szárítás és utána hétközben csak viszik be őket az adott autó mellé és fújják is csiszolatlanul...esetleg a szemeteket szárazon csiszoló szivaccsal kikapják és kész. Csak nem tudom így hogyan jöhet létre tartós bevonatrendszer... bár úgymond lényegtelen is mert garázs körülmények közt dolgozom,meg sérült gittelt elemekkel....így ez szóba sem jöhet,pusztán kíváncsi vagyok..
Kétkomponensű, nagyon jó szerkezeti tulajdonságokkal rendelkező akril töltő- alapozó. Kiválóan tapad csiszolatlan (E-bevonat) felületre is. Alkalmazható mindenféle festékrendszerhez. Edzeni izocianát bázisú HARDENER 720 NORMÁL vagy BODY 725 edzővel lehet 4:1 arányban. Hígítani 10-15% Body 740 normál hígítóval lehet. 1.8-2mm dűznivel sima homogén felületet kapunk. HB BODY 715 turbó használata esetén az edzési idő jelentősen lecsökken. Figyelem! Mivel a fazékidő is jelentősen lerövidűl a Body 715 turbo AX hozzáadásával, a bekevert anyagot fel kell használni!"
Kíválóan tapad csiszolatlan felületre is? Wtf? Mi az az e-bevonat? Bàr hallottam már ilyet de nem nagyon akarom elhinni..a glasurit non stop füllerje olyan állítólag hogy a kabinba való rászárítás után nagyon sok ideig még fújni lehet rá csiszolatlanul..talán valami 4-5 napig is.... ez nekem magas...:) valaki tudja a választ?
Annyit hozzátennék, hogy az epoxy igen szarul hegeszthető. külön öröm, mikor az ember nyakába hull egy nagy adag leeső cunder, mert nem szereti a festékes lemezt.
Az epoxyt füllerként és szigetelőként szokták használni. Szigetelőként sokkal jobban higítják szinte átlátszik ami alatta van,gyorsan szárad .
Füllerként használva legalább 2 nap száradást kell hagyni mielött csisz.,gitt....stb.Homoksz. után szerintem elég egy vékony szigetelés,mivel lakatolják még.
Nem fontos pótolni az alapozót gitteléskor majd ha kész a gittelés utána lefedi a fém tiszta részeket vagy a szórógitt vagy a töltőalapozó. Pont ezért nem jó ilyenkor a washprimer mert ha mondjuk homokszórás után vashprimerrel lenne fújva plusz alapozó akkor eleve gittelés alácsizoláshoz vigyázni kell ki ne kopjon de gitteléskor már úgy is ki fog kopni óhatatlanul és ott is ki fog virítani a washprimer arra meg ugye nem mehet gitt. Epoxynál ezen nem kell agyalni.
Wash primer önálló bevonatként is elég sokáig tartós(tudtommal). Epoxiról ezzel kapcsolatban tud valaki nyilatkozni? Illetve a szóban forgó autó fényezése esetén mik a lépéseķ? Homokszórás,kasztnis munka,epoxi,gitt....ha kikopik akkor azt mindig minden apró lépésnél pótolni kell? Ez azért nagyon meglassítja a munkát...elegendő sprayből pótolni? Vagy körbe érnek egy sor gittel,finomítás és pisztolyból kapnak a fémig csiszolt részek újra? Nekem ez a téma kicsit zavaros....valaki aki csinál veteŕánokat azössze foglalná ezeket pár mondatban?
Utána már tiszta hogy szórógitt jön rengeteg csiszolással,aztán pedig a füller...
Ezt attól érdemes megkérdezni aki festi majd. Wash primer talán de az savra keményedő,svas az edzője így nem tudsz rá gittelni szakszerűen mivel a gitt poliészter kötőanyagú.... a két anyag nem nagyon fér meg egymàs mellett. De viszont berágj magàt a fémbe mivel savas így nyugodtan lehet lakatolni utána,ez az előnye...átkell vonni füllerrel hogy tudj rajta gittelni...1 sor gittnél megoldható de több sornál macerás... nem tudom az epoxi milyen tulajdonságokkal rendelkezik pontosan... szerintem ŕá érne a homokszórás közvetlen a kasztnizás előtt az biztosabb megoldás lenne....
Frissen homokszórt kasznit mivel alapoznátok még a lakatolás előtt, hogy ne fussa be a vakrozsda? Kb 6 hónap mire kész a lakatolás és utána menne rá az epoxi alapozó, vagy egyből menjen rá az epoxi alapozó még lakatolás előtt?
Bútorfényezéssel foglalkozom.Béreltem egy műhelyt, viszont nincs fűtési lehetőség....infrára gondoltam,de sajnos nagyon drága, és a havi rezsije is sokba kerül.A műhely nagysága kb 11x10 m.
Mivel már kezd nagyon hideg lenni és sajnos nincs sok időm,ezért központi fűtés kiépítése most nem jöhet szóba :(
Gondoltam még pb gázos hőlégbefúvóra is,de az lehet kicsit veszélyes.Esetleg ha van valami jó ötletetek megköszönném.
Vegyél konyhai digitális mérleget,2500-5000ft, lakk,füller keveréséhez,higításához tökéletes.A dobozok nem mindig pontosak a pálcát kis mennyiségnél allig látod.
A boltban kérdezd meg a fajsulyokat és könnyen tudod edzeni higítani az anyagokat.
40 50 százalék hígítás biztos nagyon sok,ilyen arányok ipari anyagoknál szoktak maximum lenni. Milyen pisztollyal fújod? Dűzni mérete? Meg mivel hígítod?
Én nem sok fajta lakkot használtam még, de standox hs lakkot használtuk,elég olcsón èrkezett,sokat szívtam vele mire kitapaszzaltam a használatàt,de végül szépeket lakkoztam vele. Finixa keverő edény jelölése szerint 30 százalékban hìgítottam és a lakkot picit tovább öntöttem a jelölésénél,igy egy picikèt kevesebb edző került bele valamivel de jól kikeményedett de még könnyü volt csiszolni.
Most app lakkot használok,ezt még tapasztalgatom,elég gyorsan szàrad,doboza szerint 0 és 5 százalék a hìgítása de talán 10 százalék a jó ugy vettem észre. Elsőnek is már egy majdnem készre fújom,lehető legvékonyabban utána meg egy sor folyás határig. Nyomást jól odatekerem, a ravaszt meg alig húzom be,egy sávon pedig többször gyorsan odavissza àtmegyek. Így elég jó szokott lenni csak ne lenne az a sok szemét benne. :)
Roberlo meg dyna lakkot még soha nem használtam....nemrég még tanuló koromban glasurit lakkot használtuk sata pisztollyal azzal nagyon szépet leheteett lakkozni.... de beer is jó lakk, meg a slem gyors lakkja is fain volt...20 perc alatt 20 fokon már bele lehet nyúlni. Kis javításra nagyon patent.
Érdekes dolog ez,nekem nagyon döcögősen mennek ezek a keverések, meg fújások,mert maszekban nagyon nagyon más mint mikor tanultam és mindig ugyanolyan hőmérséklet mellet, mérlegen behígított anyaggal fújtunk gyártó ajánlása szerinti nyomással meg pisztollyal stb stb. Ezeket a dolgokat most szinte újra tanulom,úgymond.....
Én is Mobihel festéket használok és pont az utóbbi időkben én is megfigyeltem hogy sűrű az előírt keverési aránnyal, nem jó fújni. Egyébként pont ma fújtam egy ajtót sima fekete de bázissal fújtam és először úgy kevertem be ahogy kell utána hígítottam rá mert nem volt jó fújni hígítás után már sokkal könnyebb volt. De Én így vagyok a lakkokkal is. Kipróbáltam most a dyna anti scratch-ot arra 10% hígítást adnak meg de nekem muszáj volt vagy 40-50%-ra hígítani és még úgy sem volt jó fújni. Általában roberlo lakkot használok azt 0-5 % ig adják meg de azt is 40% körül szoktam hígítani. Te milyen lakkot használsz?
Igaz! Bàr szerintem sok lesz,de inkább maradjon mint hogy centizni kelljen,meg újra kevertetni,meg hàt pöttyözésre egyebekre is szokàs hagyni picit....szóval igazad van.
Nekem egyébként egy devilbiss gti pro van 1.3 bázisfújó... mobihel metált használok,oldószereset,2:1 hígításban adják de az olyan sűrű hogy egyszerüen nem tudok vele dolgozni....pedig elméletileg az felhasználás kész,és úgy lenne pontos a szín stb... de egyszerűen muszáj hígítani nem kis mértékben,a végén átejtőzésnél már szinte duplájára hìgítom és akkor lesz meg a szép apró szemcsézete. Ezzel csak én vagyok így? Vagy csak a mobihelre jellemző ez? Valakinek van ezzel kapcsolatosan tapaszzalata véleménye?
Ha kívül belül lesz fújva akkor többet kell venni elemenként 2 decinél. Inkább 3decit abból lesz 4.5 deci fújásra kész festék ajtónként. Általában felesben kell keverni de van olyan festékrendszer is ahol több hígító kell a festékbe, de ezt majd mondják a boltban.
A bontott ajtó színe azonos mint amire fújni kell, szóval a fedés nem lesz gond. Kétkomponensű gitt is van, tudom, hogy ki kell majd szintbe hozni a sérüléseket. Fémig nincs karc de a gyári alapozó vagy a füller látszik, tehát a szín alá megy a sérülés. Az alapozót pont azért kérdeztem mert nem voltam biztos benne, hogy szükséges akkor is ha a gyári szín még rajta van. Az persze meg lesz csiszolva rendesen.
Tehát akkor a lényeg, hogy ajtónként 2 deci festék mindenképp kell. Fél liter szín akkor amit érdemes vennem, ha marad belőle, akkor marad. Lakkból ebben az esetben 3 deci lakk, 1,5dl edző, és ehhez 0,5dl saját higítója kell. (Nekik olyan van ami 2:1-es +10% higító keverésű.) Pisztolyom amik vannak abból az Auarita ST minit fogom a lakkra használni egy Erba minivel meg a bázist tervezem fújni. Így nem kell majd a vizes és a 2K anyaghoz kevernem a pisztolyokat. Alapozóra/füllerre lenne egy Betta 2000 1.4 düznivel talán az alapozónak az is elég.
Sajnos az autó nem fémig sérült hanem konkrétan legyalulta egy barom a bal oldalát szóval a két ajtó cserés - nem volt más választásom, de legalább van azonos színű ajtó másik autóról. Ami van rajta karc az a napi használatban jött össze.
Elemenként 2 deci tömény bázist szoktunk számolni. Mivel alapozol alá,mekkora felületen,hogy takar a szín stb ezek mind befolyásolják. Illetve ebben az esetbe még tuti bele kellene fújni az első es hàtsó sárvédőbe is.... de ezeket mind elmondják a boltban.
A réteget számán kàr vitazkozni...de 2szer 1.5 reteg lakk az sok. Bár ez is lakk függő,pisztoly függő,hőmérséklet,hígító fajtája,anyag viszkozitása stb stb.
Alapozó szükséges e? Ha fémig van karcolva, akkor szinte tuti hogy gittelni valód is lesz..tehát biztos. Meg egyébként sem szoktunk színre színt fújni főleg nem pl feketére fehéret. Töltőalapozó azaz füller kell majd,téves megnevezé szerint pedig szóró.
Fémig sérült,gittelt autót nem alapozunk sprayből,főleg nem sajàtot...az arra jó ha kikopik a 2k töltő akkor pótold a réteget.
Dűzni méret eltérő...alapozni nagyobb kell...1.6 körüli...de 1.3al meg hígabb anyaggal sincs gond ha megdobod még 1 soron pl. Színhez pedig 1.2 1.3 1.4 es dűzni kb.
Uraim, tudom, hogy nem egyszerű a kérdés, de remélem azért válaszol majd valaki.
Az érdekelne, hogy mennyi festéket vegyek két teljes ajtó újrafényezéséhez (első és hátsó) kívül belül.
Alfa 155. Az ajtók le vannak szedve és teljesen lecsupaszítva. Bontott ajtók, gyári fényezéssel de néhány helyen alapozóig megkarcolva vagy lepattogva.
Kétrétegű fényezés, kétkomponensű lakk. Tudom, hogy kell majd füller, bázis és lakk. Bázisból két réteg, lakkból is de abból inkább 2x másfél réteg.
Szükséges-e alapozó és ha igen milyen?
Inkább a biztonságra menjünk legyen bázisból is meg lakkból is egy decivel több mint kevesebb. Füllert spray formában szeretném megvenni (ha pisztolyból jobb lesz a minőség akkor az is javasolhatjátok, de nem tudom ilyen düznivel kell kifújni.)
A közelemben Spies and Heckler festékbolt van így a festék típusa adott.
Finom gittet mi az evercoatot használtuk szintén,ennek van egy másolata,ugyanaz teljesen csak nem amerikai hanem olaszorszàgban készítik, light cream vagy fine cream azt hiszem a neve és piros cimkés fehér doboza van. Az evercoat edzője kék ennek pedig piros igy bekeverés után mást mutat de lényegében ugyanaz az egész csak valamivel olcsóbban. Car colorosok tuti árulják. Bàr én ilyen lágygittel biztos nem dolgoznék homokszórt feluleten.de kinek mi... illetve nem làttam a munkadarabot.
Semmit nem takaró színnek szokott lenni saját aláfújója ha nincs akkor valami hasonló színnel takartatunk alá bár ez néha veszélyes mutatvány, illetve kis százalékban esetleg színt rakunk a töltőalapozóba (ésszel) vagy pedig eleve szinezettet veszünk.
Igen kapható piros füller a novolnak tuti van bár még nem használtam igy nem nem tudok véleményt alkotni. Peugeot EKQ alá alapoztam egyszer szürkét trehány módon akkor ajánlották,azóta hálaisten nem találkoztam ezzel a színnel.
Ez erősen függ a használt anyagoktól. De ahol eddig nem volt látható a rozsda és nem lett kezelve, ott hamarosan előjön. Nagyjából minden 93 utáni merci a varrattömítő alatt kezd rohadni. Én rutinból végigkorongozom ha ilyen projekt jön. Max kap egy új tömítőcsíkot "feleslegesen", de olyan még nem volt, hogy ne lett volna pár cm gond..(minimum.)
Adott egy w208 clk mercedes coupé,sajnos mind annyian tudjuk,hogy valamit nagyon elcsesztek nála.Értem ezalatt a nagyfokú rozsdásodási hajlamot.Jelenleg minden rozsda eltüntetve.Kérdésem meddig tartható fent ez az állapot?
Úgy úgy,talán 1700ft,- volt,ez most itt a legolcsóbb. Eddig mérőpohárba vettem,de hiába ragasztom körbe elpárolog lassan,így vettem 1litert,de kell is mert csinálom a saját autómat.
Miután kész vagyok a lakkozással elkezd kb 2 perc múlva "homályosodni" nem marad olyan mint ahogyan kifújtam így nehéz így elmagyarázni. Főleg hogy 6500ft és nem biztos hogy annyival jobb is mondjuk a colomix lakktól ami 4000ft. Az a baj nem sok választási lehetőség van errefelé. Az alapozóját én is használom a roberlonak az jó.
Közben visszakerestem mert eszembe jutott, hogy már máskor is kérdeztem. És a boltos szivatott meg, hogy 6:1 arányt mondott és nagyon nem akart kötni a lakk a másik meg az hogy 1 liter lakkhoz 5 decis edzőt adott, gondolom másik szetthez való volt. Ki akarom próbálni, hogy milyen mert a roberlo lakkból elegem lett már....
Bőven a töredékéből,szerintem ez tuti választás lehetne, 40-50ezerből meglehet ha okosan csinálod. A kivezető kéményre pillangószelep és szabályozni is tudod milyen gyorsan égjen. Szinte biztos,hogy csinálok majd ilyet,belülről samott és tökéletes lesz. Ettől olcsóbb tuti nincs.
Hát nem semmi ára van. De viszont ez azért jobb mert vegyesen lehet tüzelni mindent benne. A másikaknál nincs választás. Szerintem ezt töredék összegből meg lehetne csinálni egyébként.
Én úgy gondoltam hogy az épületen kívülre lenne rakva és kb3-4méter gége csövön lenne bevezetve a végén egy szűrővel. De én majdnem keveslem szerintem valami szikrafogót is be kellene iktatni.
A fűtésről lévén szó én már mindenfajta tüzelőanyagot kiszámoltam összehasonlítottam és a végén mindig ott maradtam ahonnan elindultam,magyarul szinte egyre rúg ki mind. Egy biztos,hogy a leghatékonyabb a légbefújásos módszer, egy külön helyiségből befúvatni a meleg levegőt a műhelybe, ez a legjobb és legbiztonságosabb megoldás.
Vagy 2000-es és polír vagy 1000-es és újralakkozás. De nem kell neki egyébként 4 réteg 1.5-2 réteg elég. Ha polírozni akarod akkor nagyon alaposan át kell csiszolni 2000-essel mert az 1000-es "karcai" sokszor még benne maradnak a lakkban.
Elgondolkodtató a szilárd tüzelésű,nincs szikra csak a meleg levegő :) És szerintem a legolcsóbb a költsége fűtés terén. Viszont újonnan horribilis áron van,de megéri megcsinálni vagy csináltatni. Attól függ milyen távon gondolkodsz.
Szerintem jobb a gázolajos,de gázosból csak kicsit használtam,gázolajosból meg nagyot így nem tudom pontosan milyen lehet egy azonos teljesítményű. Pontos adatokat csak akkor tudsz ha megvan a kiszemelt amit megvennél. Én nagyon gondolkozok a szilárd tüzelésű befúvón.
Azért nem lehet visszapolírozni mert az ezres papír nagyon durva minimum 2000-essel kellett volna csiszolni. Nem tudom milyen polír pasztát használtál de abból is valami jó fajta kell. Ha meg tudod úgy csiszolni hogy nem kopik ki sehol akkor meglehet csak lakkozni, de ha véletlen ki is kopott akkor sem kell újból telibe fújni színnel csak azt a részt hol ki kopott.
4réteg lakk a végén eléggé narancsbőrös volt, majd fel lett csiszolva 1000-es papírral vizesen, és úgy szar ahogy van, tele van csíkokkal, nem tudjuk kipolírozni, de a lakk se fényesedik rengeteg helyen, félig matt maradt.
A fényezés fekete, és megjelent a lakkban sok kis fehér pöty, ami gondolom polírpaszta, de nem tudom sehogy se lemosni.
Jó lenne ha nem kellene újra fényezni az egészet, legf. csak újra lakkozni.
Sokkal kisebb teljesítményű kel,én használtam ilyet,brutális. Max 50ezer egy kisebb használt,tavaly a távolság miatt lemaradtam egy 12ezres vételről sajnos. Szerintem ha a nagy műhelyt fűtőd és van benne egy mobil kamra akkor már lehet kisérletezni,hogy milyen megoldással legyen a befűtése. Attól függ mit akarsz,ha csak kb 25 fok akkor szerintem megoldható akár úgy is hogy ahol van a befúváshoz a nagy ventilátor oda fújatod a meleg levegőt és azt fújja be,persze a gyakorlatban lehet behűtené,de nem biztos.
Nem tudom milyen szűrőt kéne elé tenni hogy ne nyomja be a szikrát meg a lángot a csőbe, nehogy berobbanjon. Ki raknám a műhely mellé és egy gégecsövön be vezetném a meleg levegőt és a legvégén egy szűrő mint a fülkékben.
Kb 100 légköbméter tuti van a műhely, oda már kel energia befűteni. Nekem 6.5×4-es a műhely és csak 2.4m magas csak,ez csak személyautónak jó,de én nem is vállalok fényezést,nem szakmám és nincs is meg hozzá minden feltétel. Haveroknak magamnak meg alufelniket fényezek csak.
Én mobilra akarom csinálni. Keretek amin vastagabb takaró ponyva van,csavarokkal összefogatva,keretek közé csavarozás előtt szivacs csík,hogy zárjon rendesen. De ezt tényleg csak meglévő műhelybe lehet jó megoldás,hogy ne legyenek bogarak és por se. Ha már sokkal kevesebb a por és a polírozás utána akkor már előrébb vagy. Nem kamra,de sokkal jobb mint polírozni a szemetet meg ami belekerül a fényezésbe. Szerintem viszonylag olcsón megoldható,persze lehet erősebb ponyva anyagot is venni,az kb ha sikerül kifogni akkor már 5-600,-ft-tól/nm2 megtudod venni.
Ha a hely megvan akkor mindig csak a pénzen múlik minden. Ezért kellenek a rafinált megoldások,hogy azért mégis jó legyen a végeredmény fényezés terén pl. Sokszor túl van lihegve ez a fényező kamra is,csak gyári és az úgy nem jó meg egyebek,pedig hallottunk már itt is érdekes megoldásokat vagy annak hiányát és mégis szép a fényezés. Persze sok megrendelő ha nem lát fényező fülkét akkor már tovább is áll sajnos,nem érdekli őket,hogy milyen az elvégzett munka minősége,csak rossz lehet mert nincs kamra. Sok olyan kamra van aminek a végében vagy oldalt van elszívás és mégis jó.
Csak akkor éri meg ha magad csinálod,szerintem lényegesen olcsóbban kijönne. Persze ha van rá munka akkor nem éri meg vele foglalkozni mert pár komplett fényezésből megvan a fülke ára. Ha csak kevés meló van akkor jó alternativa egy átlagos műhelybe még télen is.
Az a baj hogy egy ilyen is van szerintem 3-400 000ft. Érdemesebb venni egy fülkét majdnem mint építeni most is van egy fent 630-ért. Ha minden anyagot beleszámolsz meg munkadíjat ha nem magad csinálod szerintem ennyiből nem lehet megcsinálni egy fülke hatékonysággal működő épületet. Nem beszélve arról hogy mire kiforr a hatékonysága mennyi szívás van még vele.
Szerintem megoldható lenne szabadba is átalakitással,de időjárás függő. Viszont meglévő műhelybe tökéletes. Ennél szerintem a szűrővel van kicsit variálva,túlnyomás van,por nem jut be. Igaz én már a befúvott levegőt is szűrném.
Láttam videót olyan kabinról ahol az egyik végén befújták a levegőt és az ajtókon volt szűrő ott meg persze szívta be a levegőt,nem volt befúvás. Ilyen esetben a szűrőkkel variálnak?
Ha jól értem elszívás sokat nem ér befúvás nélkül. 2 "ventilátor" különböző levegő szállítási mennyiséggel. Több a befúvott és kevesebb az elszívott levegő?
Néztem ezt a ragacs szerűséget is amit a fülke falára kell fújni, de hát én nem fújhatok össze minden szerszámot meg gépet veleységbe volna csak jó. Néztem hogy kéne valamit csinálni ahol csak fújás menne de egy könnyűszerkezetes épület is 400e-be kerül aztán abba még nincs semmi csak a bódé.
Semmit nem ér sőt az elszívó még nagyobb bajt csinál így. A helységben túlnyomást kell csinálni,hogy a por,egyebek a föld felé áramoljanak és utána jön az elszívás. Amúgy régebben írtam a " pecus" fényezőről, neki az orra az elszívó és mégis tükör fényes szemét nélküli a festése.
Valaki nem tudja hogy egy kb 40nm-es helyhez milyen elszívó ventilátor lenne jó? Van fent a falban egy sima venti de az csak kavarja inkább a port, inkább nem is használom. Ha a arról lenne levezetve a földig egy vastag gégecső az érhet valamit? 380-as mind két irányba kapcsolható.
Azért köszönöm... Hát igen, egy ilyen beavatkozásnál nyilván teljesen szétpakolódik az autó, és ilyenkor aztán előkerül még öt másik dolog, apróságok, aminek a cseréje/javítása nem tűr halasztást, és aztán ezek miatt az összerakás már nem szokott olyan tempósan menni, mint a szétborítás... és ebben a fázisban biztos nem hátrány, ha a kocsi és a gazdája nem háromszáz kilométerre van egymástól...
Újrafújtam ami zavart,bogár nincs benne,kicsit narancsos lett,de nem olyan rossz,kap majd egy polírt ha nagyon zavar. :) Sikerült megkérdezni a szűrőt? Pénteken megyek Miskolcra, lehet benézek hozzátok.